Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Paidia geia sas...Eiste katapliktikoi mesa apo to forum afou phra apanthseis se ola osa eixa aporia..

zo se ollandia. .eimai didaktorikos alla douleuo me simvolaio..tha katso 4 xronia kai ligo parapano kai katevazo mia Eclass-200 san metoikos.

 

Mia parathrhsh eixa na kano..kai erothsh..h forologia kathe amaxiou..vasizetai stis times..pou dinontai edo :http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm

 

ostoso an deite leei minimum alla kai maximum...are mia erothsh poy ithela na kano..mporei o teloneiakos ipallilos na ipologisei parapano apo thn max timh?

i.e. austes oi times kathorizontai apo ta ergostasia..an ego valo dermatina kathismata gia paradeigma..h oti allo fantasto..exei dikaioma o teloneiakos ipallilos na kostologhsei parapano apo thn max timh?

 

polla euxaristo!!

kostas..

 

p.s. se olous esas pou thelete na eisagetai amaxia me megalo kivismo.. prosexte ta tekmhria...i.e. to minumu poso pou prepei na dhlosete sthn eforia..esto kai an den to vgazetai...pano apo 2000cc ...einai trela ta posa..ostoso den exo kapoio pinaka auth th stigmh...

gia ta tzip iparxei ekptosh 25% sto tekmhrio

i.e. ipothetika..an gia ena amaxi 2400cc thelo minimum eisodhma 50000 E...gia tzip tha einai 40000. sta tekmhria paizun rolo mono ta kivika kai oxi eidos tou amaxiou...

 

sta telh taxinomhshs kamia diafora gia ta jeep me ta epivathga...

 

ps.2 vlepo shmera ekanan update thn selida ton teloneion..elpizo na mhn efera xeirotera..

 

xairetimus se olous sas

Link to comment
Share on other sites

Paidia geia sas...Eiste katapliktikoi mesa apo to forum afou phra apanthseis se ola osa eixa aporia..

zo se ollandia. .eimai didaktorikos alla douleuo me simvolaio..tha katso 4 xronia kai ligo parapano kai katevazo mia Eclass-200 san metoikos.

 

Mia parathrhsh eixa na kano..kai erothsh..h forologia kathe amaxiou..vasizetai stis times..pou dinontai edo :http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm

 

ostoso an deite leei minimum alla kai maximum...are mia erothsh poy ithela na kano..mporei o teloneiakos ipallilos na ipologisei parapano apo thn max timh?

i.e. austes oi times kathorizontai apo ta ergostasia..an ego valo dermatina kathismata gia paradeigma..h oti allo fantasto..exei dikaioma o teloneiakos ipallilos na kostologhsei parapano apo thn max timh?

 

polla euxaristo!!

kostas..

 

p.s. se olous esas pou thelete na eisagetai amaxia me megalo kivismo.. prosexte ta tekmhria...i.e. to minumu poso pou prepei na dhlosete sthn eforia..esto kai an den to vgazetai...pano apo 2000cc ...einai trela ta posa..ostoso den exo kapoio pinaka auth th stigmh...

gia ta tzip iparxei ekptosh 25% sto tekmhrio

i.e. ipothetika..an gia ena amaxi 2400cc thelo minimum eisodhma 50000 E...gia tzip tha einai 40000. sta tekmhria paizun rolo mono ta kivika kai oxi eidos tou amaxiou...

 

sta telh taxinomhshs kamia diafora gia ta jeep me ta epivathga...

 

ps.2 vlepo shmera ekanan update thn selida ton teloneion..elpizo na mhn efera xeirotera..

 

xairetimus se olous sas

 

Καλώς ηρθες στην παρέα μας!Οι πίνακες αναφέρονται στις κατώτερες και ανώτερες τιμές ανάλογα με το επίπεδο αξοπλισμού του κάθε μοντέλου.Αν το αυτοκίνητο που θέλεις να φέρεις πχ δεν εισαγόταν με δερμάτινα καθίσματα απο την αντιπροσωπεία και εσένα έχει και παράλληλα ο υπόλοιπος εξοπλισμός σου είναι ίδιος με οτι είχε το αυτοκίνητο της αντιπροσωπείας ,τότε ο τελωνειακός θα υπολογίσει μεγαλύτερη τιμή από αυτή που φαίνεται στους πίνακες.Εξαρτάται από τον εξοπλισμό που δήλωσε η αντιπροσωπεία για τη δεδομένη μέγιστη τιμή του οχήματος.Αλλιώς αν ήθελες δερμάτινα αν το αγόραζες από την αντιπροσωπεία καινούριο -θα τα πλήρωνες εξτρα επιπλέον.Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός....

Για παράδειγμα εμένα μου χρέωσαν επιπλέον στην τιμή το εργοστασιακό navigator που είχε το αυτοκίνητό μου ,γιατί της αντιπροσωπείας εισαγόταν χωρίς navigator παρά μονο κατόπιν παραγγελίας.

 

Οσον αφορά στα τεκμήρια ,έχουν καταργηθεί και ισχύουν μόνο για οχήματα με εργοστασιακή αξία πάνω από 50.000€ -ανεξάρτητα από τύπο οχήματος (τζιπ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

bmw 318i compact 2000cc μοντελο του 2001

με extra την ηλιοροφη μονο και καρτα καυσαεριων 2004

και εχει γυρω στα 50.000 χιλιομετρα

ποσο θα στοιχησει περιπου ο εκτελωνισμος??

 

 

ευχαριστω παιδες!!!

Link to comment
Share on other sites

το αυτοκινητο δεν θα αγοραστει τωρα..

το εχουμε καιρο πανω και θελουμε να το κατεβασουμε..

 

ε ποσο περιπου θελει?

 

αυτα δεν ισχυουν? http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_id=31&page_id=5907

 

περισυ μας ειχαν πει 5 χιλιαρικα υποτιθεται οτι τωρα θα ειναι λιγοτερο!!

 

αν δεν συμφερει αυτο πιο συμφερει κατα την αποψη σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία πότε αγοράστηκε αλλά πότε κυκλοφόρησε και κυρίως σε ποιά κατηγορία καυσαερίων (EURO3-4) ανήκει...

 

Σε σχέση με πέρυσι θα στοίχιζε λιγότερο φέτος αν δεν έμπαινε η παράμετρος με τα καυσαέρια στη μέση...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα και πριν ειναι ειναι του 04 euro

και αγοραστηκε το 2001..

το αμαξι το εχουμε να το κατεβασουμε θελουμε!

 

 

παντως τρελη φ@στια το τελωνιο.... υποτιθεται οτι ειμαστε χωρα της ευρωπαικης ενωσης και δεν μπορω να κυκλοφορησω αυτοκινητο????????????????

νταβατζηλικια!!!

 

 

αν το φερω οπως ειναι και δεν το εκτελωνισω τι θα μου πουνε???

καθε εξι μηνες να το βγαζω εξω...

 

ΟΚ και που καταλαβαινουν αυτοι ποτε το εφερα?

αμ δεν το καταλαβαινουν

 

κοροιδα ειμαστε ρε και νευριαζω οταν ακουω το ''ρε φιλε αμα ηταν ετσι ολοι θα το κανανε''

 

υπαρχει σε καμια αλλη χωρα αυτο το εφυες συστημα???

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι EURO4 πρέπει να το λένε και τα χαρτιά του αυτοκινήτου ή να πάρεις χαρτί που το βεβαιώνει από την αρμόδια αρχή του Νομού που θα το εκτελωνίσεις...

 

Μπορείς να κυκλοφορείς με ξένες πινακίδες αρκεί να έχεις ασφάλεια (πράσινη κάρτα) για Ελλάδα και να βγαίνει εκτός χώρας μια φορά το χρόνο ή εξάμηνο (δε θυμάμει ακριβώς)...

 

Τώρα το πώς θα το αποδείξεις εσύ αυτό ή το πως μπορεί να το ελέγξει η τροχαία αν σε σταματήσει...ειλικρινά δεν μπορώ να σκεφτώ...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

paidia kalispera se olous!!!

to forum sas exei voi8isei poly kosmo!!

proteinw to ekseis...to exw ksanapei k palaiotera. OPOIOS GNWRIZEI ERGOSTASIAKES TIMES NA MAS TIS LEEI!!den einai dyskolo na tis ma8oume...otan episkeptomaste kapoia antiproswpeia,boroume na rwtisoume poso einai i timi xwris tous forous.PROSOXI omws!!i timi xwris forous pou 8a mas pei o pwlitis 8a perilamvanei k to kerdos tou antiproswpou!!k pali omws me mia apli eksiswsi boroume na ypologisoume k tin timi ergostasiou.pio aplos tropos einai na mas pei kateu8eian poso einai to telos taksinomisis....etsi ypologizoume amesws tin timi ergostasiou k etsi kseroume gia ka8e idio autokinito poso 8a plirwsei otan ektelwnistei metaxeirismeno apo to ekswteriko.

Link to comment
Share on other sites

το αυτοκινητο δεν θα αγοραστει τωρα..

το εχουμε καιρο πανω και θελουμε να το κατεβασουμε..

 

ε ποσο περιπου θελει?

 

αυτα δεν ισχυουν? http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_id=31&page_id=5907

 

περισυ μας ειχαν πει 5 χιλιαρικα υποτιθεται οτι τωρα θα ειναι λιγοτερο!!

 

αν δεν συμφερει αυτο πιο συμφερει κατα την αποψη σου?

 

Λοιπόν ας τα πάρουμε τα πράγματα πάλι από την αρχή

Α)Αν είχες διαβάσει έστω και λίγες σελίδες πιο πρίν από το παρόν θέμα , δεν θα λέγαμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια.

Β)Αυτά που λένε στους 4τροχούς ισχύουν , αλλά δεν αναφέρει μετά τους συντελεστές παλαιότητας τι ποσοσοστό φόρου αντιστοιχεί.

Το αυτοκινητο σου πληρεί τις προδιαγραφές ρύπων 98/69 (euro3) -το γράφει και η αδεια κυκλοφορίας.Το ποσοστό φόρου για 2000cc- euro3 πέρυσι ήταν 50% και φέτος είναι 142%.

Συνεπώς αν πέρυσι σου είπαν 5.000€ φέτος θα είναι 14.000€.

Γ)Διάβασε τις 10 προηγούμενες σελίδες και τα Links που δίνονται όπως αυτό και αν έχεις και πάλι απορία ξαναρώτα.Το λίνκ πάντως δεν περιλαμβάνει τις αλλαγές μετα από την 1/1/2008 , αλλά αν διαβάσεις τι λεμε εδώ μέσα θα κατατοπιστείς πλήρως.

 

οπως ειπα και πριν ειναι ειναι του 04 euro

και αγοραστηκε το 2001..

το αμαξι το εχουμε να το κατεβασουμε θελουμε!

 

 

παντως τρελη φ@στια το τελωνιο.... υποτιθεται οτι ειμαστε χωρα της ευρωπαικης ενωσης και δεν μπορω να κυκλοφορησω αυτοκινητο????????????????

νταβατζηλικια!!!

 

 

αν το φερω οπως ειναι και δεν το εκτελωνισω τι θα μου πουνε???

καθε εξι μηνες να το βγαζω εξω...

 

ΟΚ και που καταλαβαινουν αυτοι ποτε το εφερα?

αμ δεν το καταλαβαινουν

 

κοροιδα ειμαστε ρε και νευριαζω οταν ακουω το ''ρε φιλε αμα ηταν ετσι ολοι θα το κανανε''

 

υπαρχει σε καμια αλλη χωρα αυτο το εφυες συστημα???

 

Χαίρομαι που υπάρχει άλλος ενας ΕΛΛΗΝΑΣ-ΠΟΝΗΡΙΔΗΣ που βρήκε το κόλπο που όλοι οι άλλοι ψάχνουν εδώ και καιρό.Το αυτοκίνητο μπορεί να κυκλοφορήσει με ξένες πινακίδες 6 μηνες το χρόνο και τους άλλους 6 πρέπει να είναι εκτός ελλάδας.Αν σε σταματήσει η τροχαία για έλεγχο και σε ρωτήσει πότε μπήκε το όχημα στη χώρα εσύ τι θα πείς?''και που καταλαβαινετε εσείς ποτε το εφερα?

αμ δεν το καταλαβαινετε!''???

Δήλωση άφιξης οχήματος θα έχεις όταν θα έχει μπεί στην Ελλάδα το όχημα?Εχεις μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό που να μένεις εκεί τουλάχιστον 6 μήνες το χρόνο?Αν σου κατάσχει η τροχαία το αυτοκίνητο και φτάσεις στο δικαστήριο για να αποδείξεις οτι καλώς το κυκλοφορείς με ξένες πινακίδες-θα μπορέσεις να αποδείξεις τα παραπάνω ή είσαι κι εσύ του ''δεν βαριέσαι-σε εμένα θα τύχει??''Εχε υπόψιν σου οτι ενα αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες είναι σαν τη μύγα μεσα στο γάλα και ξεχωρίζει απο μακριά-δεν είναι ευκολο να κρυφτεί.

Αν τα παραπάνω σου φαίνονται υπερβολικά (και δεν σου ανέφερα περι ασφαλειών και άλλων θεμάτων) πράξε εσύ ο πονηρός όπως πιστεύεις οτι είναι καλύτερα.

 

Οχι δεν συμφωνώ με τα μέτρα που ισχύουν.Είναι καθαρα εισπρακτικα μέτρα και μόνο και άκρως παράλογα για τα δεδομένα της Ευρώπης.Μόνο στην Ελλάδα ισχύουν αλλά εφόσον ζούμε στην Ελλάδα θα πρέπει να προσαρμοστούμε σε αυτά ή αλλιώς να είμαστε έτοιμοι να υποστούμε τις συνέπειες αν μας πιάσουν.Αυτό είναι στην ευχέρια του καθενός.......

Link to comment
Share on other sites

εχουμε σπιτι εξωτερικο σταθερα και πολλα αλλα κοινα..

 

εγω σου λεω οτι ξερω ατομα που κυκλοφορουν με ξενες πινακιδες χρονια χωρις προβλημα...

 

αφοπλιστικα ακουγονται αυτα που λες αλλα στην πραξη τι γινεται..

 

που βλεπω περιπολικο μια φορα τον μηνα

 

αν ηταν αυστηρη η ελλαδα οσο στα χαρτια ΤΟΣΟ και στην πραξη τα λεμε..

τα παραπανω μαλλον για αλλη χωρα θα ισχυουν εδω ειναι ο παρδεισος της διαφθορας..

 

 

επισης αν σε τρεχουν στα δικαστηρια (λεεεεεεεεεεεεεμε τωρα) μπορεις να προσφυγεις στο ευρωπαικο δικαστηριο και να σε παρατησουν...

(αυτο δυστηχως δεν το εχω διασταυρωσει αλλα εφοσον ειναι καταδικασμενη η ελλαδα γι αυτη τη ''πολιτικη'' που εφαρμοζει θα εχεις πολλα υπερ απο το ευροπαικο δικαστηριο)

 

 

Δήλωση άφιξης οχήματος θα έχεις όταν θα έχει μπεί στην Ελλάδα το όχημα?
τι ειναι απο ποιον και ΠΟΥ γινεται???
Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από το εγχειρίδιο τελωνειακών θεμάτων:

1. Η Δήλωση Άφιξης Οχήματος (Δ.Α.Ο.) κατατίθεται για όλα τα κοινοτικά οχήματα κατά την είσοδό τους στη χώρα μας.

2.Υπόχρεοι να καταθέσουν Δήλωση Άφιξης Οχήματος (Δ.Α.Ο.) είναι ο ιδιοκτήτης του οχήματος ή ο παραλήπτης του οχήματος ή ο νόμιμος αντιπρόσωπος του, ή το πρόσωπο στην κατοχή του οποίου τίθεται το όχημα.

3.Η Δήλωση Άφιξης Οχήματος (Δ.Α.Ο.) κατατίθεται :

α) Για τα κοινοτικά οχήματα που μεταφέρονται αυτοδύναμα στο εσωτερικό της χώρας κατατίθεται στην πλησιέστερη Τελωνειακή Αρχή, δηλαδή στο Τελωνείο εισόδου του οχήματος, στο εσωτερικό της χώρας.

β) Για τα αποστελλόμενα ή μεταφερόμενα, από τα λοιπά κράτη – μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, έμφορτα κοινοτικά οχήματα κατατίθεται στην πλησιέστερη Τελωνειακή Αρχή κατά την άφιξή τους, δηλαδή στον πρώτο τόπο προορισμού, ο οποίος θεωρείται και ως ο τόπος της πρώτης εκφόρτωσης των οχημάτων στο εσωτερικό της χώρας.

Αν μεσολαβεί αργία, η δήλωση αυτή, κατατίθεται την πρώτη εργάσιμη ημέρα, που ακολουθεί

Link to comment
Share on other sites

κ γω αν ειχα κατοικια στο εξωτερικο εννοειτε θα τους εγραφα κ ποσο μαλλον οταν υπαρχουν παρομοιες διακστικες υποθεσεις κερδισμενες.

βεβαια μην ξεχνας οτι η ασφαλεια πρεπει να πληρωνετε εκει.

μην περιμενεις απο δω εγκυρη γνωμη αν καποιος δεν το χει ψαξει..ή ρωτα καποιον που ξερεις να το κυκλοφορει με αυτο τον τροπο ή στην αρμοδια αρχη..κ αν μπορεις γραψε ινφο κ δω

Link to comment
Share on other sites

File mu piase to augo kai kureuto.. kai na pas dikastikos..3-4 xronakia xalara gia na telesidikhsei kai vale posa tha su fane oi dikhgoroi + it meneis exo.

Tha empaina se auth th diadikasia mono an htan na eisago akrivo amaxi...

 

Pantos einai aisxos.Sinadelfoi mu germanoi, hrthan ollandia, xoris na plirosun cent gia eisagogh...kai duleuoun edo..auta ta rezilikia einai mono dika mas.

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε τις προηγουμενες σελιδες και θα καταλαβεις και θα βγαλεις και το τελωνειο ποσο ειναι μονος σου, χοντρικα ειναι σε ποια κατηγορια υπαγεται αναλογα με τους ρυπους και τα καυσαερια που βγαζει.Η αδεια αναφερει σε ποια ανηκει.....Αν ειναι euro 4 καλως, αν δεν ειναι ξεχασε το.

 

P.s(προς ολους) διαβαστε ρε παιδια και τα προηγουμενα που εχουν γραφτει, καταλαβαινω πως ειναι καπως δυσκολο αλλα το να μπαινει ο καθενας και να ρωταει χωρις να εχει εστω καποια ιδεα ειναι κουραστικο....(δεν αναφερομαι στον παραπανω φιλο αλλα γενικα).

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε τις προηγουμενες σελιδες και θα καταλαβεις και θα βγαλεις και το τελωνειο ποσο ειναι μονος σου, χοντρικα ειναι σε ποια κατηγορια υπαγεται αναλογα με τους ρυπους και τα καυσαερια που βγαζει.Η αδεια αναφερει σε ποια ανηκει.....Αν ειναι euro 4 καλως, αν δεν ειναι ξεχασε το.

 

P.s(προς ολους) διαβαστε ρε παιδια και τα προηγουμενα που εχουν γραφτει, καταλαβαινω πως ειναι καπως δυσκολο αλλα το να μπαινει ο καθενας και να ρωταει χωρις να εχει εστω καποια ιδεα ειναι κουραστικο....(δεν αναφερομαι στον παραπανω φιλο αλλα γενικα).

telo voitia apo sas .telo na agoraso ena toyota hilux 3.0 tornado kai ena bmw x5 4,8i horis na ehoyn perasi telionio kai na ta vgalo sti voylgaria kai na ta ektelioniso ekei.ia ti toiota vrika kapia akri apo 28350e to perno 22500e ala teli poli hrono .ean kapios bori na me voitisi apo poy na ta paro ta me voitisi para poli .efharisto

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κάποιος που έχει αγοράσει mercedes από ιδιώτη ή μαντρά από το mobile.de στη Γερμανία πως μπορώ να ελέγξω το αυτοκίνητο πριν το αγοράσω; Κάποιος που πήγε Γερμανία ΜΟΝΟΣ του και αγόρασε αμάξι μπορεί να μας πει την εμπειρία του σε σχέση με τον έλεγχο του οχήματος;

Πως θα διαπιστώσω εάν το αυτοκίνητο δεν είναι κλεμένο, δεν είναι τρακαρισμένο και τα χλμ που μου λέει είναι τα πραγματικά; Δεν έχω γνωστό στη Γερμανία ούτε φίλο μαντρά στην Ελλάδα και λέω να πάω μόνος πάνω.

 

Ευχαριστώ...

Skordalos forever!!!
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις μεταχειρισμένα μέσα από την ίδια τη Mercedes. Αλλιώς τα ερωτήματα που θέτεις είναι σχεδόν αδύνατο να τα απαντήσεις....κι αν ναί...πόσα αμάξια μπορείς να τσεκάρεις...

 

http://e-services.mercedes-benz.com/dsc_de/Dispatcher.jam?businessCase=UCu&dsc_locale=de_DE

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

AN KAPOIOS KSEREI NA BOITHISEI THA TO EKTIMOUSA. PSAXNO PLHROFORIES OSO ANAFORA NA PARO AFOROLOGHTO AYTOKINHTO ME TO XARTI METIKOISEIAS. KSERO OTI PRIN XRONIA EPREPE NA PAS APO EUROPH GIA NA FEREIS AYTOKINHTO STHN ELLADA ME XARTI METIKOISEIAS APO TO EKSOTERIKO ALLA MOU EIPAN OTI TORA EPEIDH H ELLADA ANHKEI STHN EUROPH BOREIS NA PAREIS KAI APO EDO XORIS FOROUS. KSEREI KAPOIOS NA MOU PEI TI FOROUS GLHTONEIS ME AYTO TO XARTI?

EYXARISTO EK TON PROTERON!!!!!

Link to comment
Share on other sites

AN KAPOIOS KSEREI NA BOITHISEI THA TO EKTIMOUSA. PSAXNO PLHROFORIES OSO ANAFORA NA PARO AFOROLOGHTO AYTOKINHTO ME TO XARTI METIKOISEIAS. KSERO OTI PRIN XRONIA EPREPE NA PAS APO EUROPH GIA NA FEREIS AYTOKINHTO STHN ELLADA ME XARTI METIKOISEIAS APO TO EKSOTERIKO ALLA MOU EIPAN OTI TORA EPEIDH H ELLADA ANHKEI STHN EUROPH BOREIS NA PAREIS KAI APO EDO XORIS FOROUS. KSEREI KAPOIOS NA MOU PEI TI FOROUS GLHTONEIS ME AYTO TO XARTI?

EYXARISTO EK TON PROTERON!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και απο μένα.Καινουργιο μέλος και εγώ.Ήθελα να ρωτήσω τα εξής.Θέλω να κατεβάζω απο Γερμανία ενα Tiguan 1.4 TSI.Μήπως ξέρεις κανείς τι κόστος θα έχει το τελωνείο?Μένω Ηρακλειο Κρητης και σε όσες μάντρες ρώτησα μου είπαν ότι τα μεταφορικά είναι 1.000 ευρώ.Υποθέτω ότι λόγω του χαμηλού κυβισμού (1.400 κυβικα)δεν θα μου πιάσουν τον **** στο τελωνείο.Επίσης παίζει σημασία η αντικειμενική αξία του αυτοκινήτου?Το αμάξι κάνει περίπου 30.000 ευρώ εδώ καινούργιο και πρέπει να περιμένεις και 6μήνες για να στο φέρουν σάμπως και αγοράζεις καμμιά ferrari.τελσπ.Συμφέρει να ανέβω εγώ Γερμανία(που δεν έχω κανενα γνωστό) ή να το πάρω απο μάντρα εδώ?

 

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και απο μένα.Καινουργιο μέλος και εγώ.Ήθελα να ρωτήσω τα εξής.Θέλω να κατεβάζω απο Γερμανία ενα Tiguan 1.4 TSI.Μήπως ξέρεις κανείς τι κόστος θα έχει το τελωνείο?Μένω Ηρακλειο Κρητης και σε όσες μάντρες ρώτησα μου είπαν ότι τα μεταφορικά είναι 1.000 ευρώ.Υποθέτω ότι λόγω του χαμηλού κυβισμού (1.400 κυβικα)δεν θα μου πιάσουν τον **** στο τελωνείο.Επίσης παίζει σημασία η αντικειμενική αξία του αυτοκινήτου?Το αμάξι κάνει περίπου 30.000 ευρώ εδώ καινούργιο και πρέπει να περιμένεις και 6μήνες για να στο φέρουν σάμπως και αγοράζεις καμμιά ferrari.τελσπ.Συμφέρει να ανέβω εγώ Γερμανία(που δεν έχω κανενα γνωστό) ή να το πάρω απο μάντρα εδώ?

 

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

Επειδη εχω μπερδευτει λιγουλακι......

Οταν κοιταμε στο mobile.de τα αυτοκινητα που γραφουν fuel type: petrol ειναι καταλυτικα με αμολυβδη βενζινη?

Και αν οχι τι πρεπει να βαζω?

 

Ευχαριστω εξ'αρχης!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...