Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους παιδια.

 

Ενδιαφερομαι να αγορασω τη καινουρια Alfa Romeo Spider 2.2

 

Στη Γερμανια οι τιμες απ' οτι ειδα, ξεκινουν απο 20.000 Euro.

 

Το αυτοκινητο ειναι παραγωγης 2005.

 

Συμφερει να το φερω μεταχειρισμενο και να πληρωσω τελωνειο ? (που δεν ξερω ποσο θα μου βγει) ή να μαζεψω καπου 45 με 48 χιλιαρικα

και να το αγορασω καινουριο απο την Ελλαδα ?

 

Ευχαριστω.

 

Α)Για στείλε μας κανένα λινκ γιατί εγώ αυτά που βρίσκω ξεκινάνε από 25.000€

Β)Αυτό που λες δεν συγκρίνεται.Αλλο το καινούριο με 48 χιλιάρικα και άλλο το μεταχειρισμένο με 35.Αν συμφέρει ρώτα την τσέπη σου.

 

Γνωριζει κανεισ αν η z4 2.2 μοντελο 2004 ειναι euro 4? ακομα υπαρχει περιπτωση το z4 2.5 του 2003 να μην ειναι euro 4 και να ειναι του 2005?

 

Και βέβαια είναι δυνατόν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Α)Για στείλε μας κανένα λινκ γιατί εγώ αυτά που βρίσκω ξεκινάνε από 25.000€

Β)Αυτό που λες δεν συγκρίνεται.Αλλο το καινούριο με 48 χιλιάρικα και άλλο το μεταχειρισμένο με 35.Αν συμφέρει ρώτα την τσέπη σου.

 

 

Δικο μου το λαθος, sorry.

 

Απλα απο τη φωτογραφια καποιες Alfa Romeo εμοιαζαν πολυ με την καινουρια.Στο mobile.de και στο autoscount24 ξεκινουν απο 24 χιλιαρικα χοντρα χοντρα.

Link to comment
Share on other sites

Check http://www.autotriti.gr/news/preview_news.asp?CATEGORY_id=75&NEWS_DATA_ID=67531

 

Άλλαξαν κάποια πράγματα. Σε ορισμένες περιπτώσεις η εισαγωγή έγινε πολύ πιο συμφέρουσα απ'ό,τι πριν.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καυλησπερα.παρακολουθω μηνες τωρα τουσ προβληματισμουσ κ τισ αποριες του καθενως σαν αφανης θεατης!παρατηρωντασ λοιπον πως ολα λυνονται με ομαδικο πνευμα κ συνεργασια αποφασισα να μπω στη παρεα σας! hi σε ολους λοιπον!!!!!!!!

πωλειται ελληνικο 318ci εντελως ατρακαριστο 1ο χερι

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω για slk του 03-04 αν καποιοσ τυχαινει να ψαχνει το ιδιο μπορει να μου πει ποσο περιπου θα πληρωσω.ας υποθεσουμε πωσ το αμαξι ειναι 10ος του 2003 1800cc.ευχαρηστω εκ των πρωτερων

πωλειται ελληνικο 318ci εντελως ατρακαριστο 1ο χερι

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχει μηδενιστεί ήδη για τους τρίτεκνους από 1/1/2008

 

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:

για εισαγωγή από ΗΠΑ τί ισχύει??

 

Ειναι σιγουρο οτι ισχυει απο 1/1/2008??????

Απο ποια δημοσια υπηρεσια μπορω να το μαθω σιγουρα?????

Αν υπαρχει κανενα τηλεφωνο ελπιζω να μπορειτε να μου το δωσετε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα και για όλες τις κατηγορίες EURO...

 

http://rapidshare.com/files/87609734/TELWNEIO_EURO.xls.html

Πολυ καλό το πρόγραμμα, αν όντως ισχύουν αυτοί οι συντελεστές τότε η διαφορά στο τέλος ταξινόμησης μεταξύ μοντέλων EURO 3 και EURO 4 είναι τεράστια.

 

(π.χ. Honda S2000 6/2000, EURO 3, αγορα:15000€, τελική τιμή:21700€

Honda S2000 1/2004 EURO 4, αγορά: 19000€, τελική τιμή 22800€)

 

Πάντως ο πρόεδρος εμπόρων εισαγωγέων αυτοκινήτων Ελλάδας που έδωσε συνέντευξη στο autobild αναφέρει ότι όσα αυτοκίνητα έφτασαν στα τελωνεία έως 31/12 θα εκτελωνιστούν με το παλαιό σύστημα έως τον αύγουστο, όλα τα υπόλοιπα θα εκτελωνίζονται με το νέο σύστημα, επίσης ανέφερε ότι στον τελικό συντελεστή απομείωσης θα προστιθεται 1% για κάθε 30000km που έχει το αυτοκίνητο

Link to comment
Share on other sites

εχει μηδενιστεί ήδη για τους τρίτεκνους από 1/1/2008

 

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ:

για εισαγωγή από ΗΠΑ τί ισχύει??

 

έχω ακούσει από συγγενή ότι δεν συμφέρει.... (κάνει κανένα μήνα να έρθει, και τα πληρώνεις όλα στα τελωνεία και στα μεταφορικά......)

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός οτι όσα αυτοκίνητα μπήκαν στη χώρα μέχρι 31/12/20007 μπορούν να εκτελωνιστούν μέχρι 30/6/2008 το διάβασα και στο άρθρο του autotriti που αναφερθηκε σε προηγούμενο πόστ.Αυτό σημαίνει οτι αν κάποιος έχει τρόπο ...... ?? να πάρει ΔΑΟ(δήλωση άφιξης οχήματος) για αυτοκίνητο με ημερομηνία εντός του 2007 , τότε εκτελωνίζει κανονικά ακόμα και αν είναι euro 3!Ισως ο εκτελωνιστής που αναφέρθηκε προηγούμενα εδώ μέσα και είχε σκοπό να εκτελωνίσει το Φεβρουάριο αυτοκινητο με προδιαγραφές euro 3 , να έχει κάποιο ''γνωστό'' που να μπορεί να βγάλει ΔΑΟ με παλιά ημερομηνία-αν γίνεται κάτι τέτοιο,άποψή μου οτι όλα γίνονται αλλα με το αζημίωτο....
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά στη παρέα που μου έχει απαντήσει σχεδόν σε όλες τις απορίες που είχα μέχρι τώρα. Στο πώς, θα φέρει κάποιος κάποιο όχημα από μια άλλη χώρα και μάλιστα χώρα της Ε.Ε.

Φυσικά έχω κάποιες απορίες ακόμα αλλά τώρα που βρεθήκαμε λέω να τα λέμε κάπου-κάπου.

Απ’ότι κατάλαβα εδώ μέσα υπάρχουν άνθρωποι στους οποίους έχουν συμβεί τα διάφορα και γνωρίζουν αρκετά πράγματα πάνω στο θέμα της εισαγωγής οχήματος.

Αυτές λοιπόν τις γνώσεις που έχετε θέλω να “εκμεταλλευτώ”.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Αρχίζω λοιπόν να γίνομαι ενοχλητικός και κάνω την πρώτη ερώτηση.

Σίγουρα κάπου έχετε αναφερθεί στο τι σημαίνει αυτό που βλέπουμε σε κάποιες αγγελίες EURO 4 ή EURO 3, δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά από τα επιμέρους threads. Μήπως κάποιος μπορεί να με “οδηγήσει” στη ερμηνεία αυτών.

Και μια δεύτερη ερώτηση αν μου επιτρέπετε.

Σκέφτομαι να φέρω ένα αυτοκίνητο από Γερμανία το οποίο είναι λίγο χτυπημένο.

Σε καμία περίπτωση δεν έρχεται στη Ελλάδα οδηγώντας το αλλά με μεταφορική ή ότι άλλο υπάρχει διαθέσιμο και οικονομικότερο.

Σ’αυτή τη περίπτωση υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω (τελωνείο), δεδομένο ότι το αυτοκίνητο έχει αρκετά χαμηλό το κόστος επισκευής.

Θα εκτιμούσα κάθε απάντηση

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάπου έχετε αναφερθεί στο τι σημαίνει αυτό που βλέπουμε σε κάποιες αγγελίες EURO 4 ή EURO 3, δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά από τα επιμέρους threads. Μήπως κάποιος μπορεί να με “οδηγήσει” στη ερμηνεία αυτών.

 

Analoga me tis ekpompes kausaeriwn ta autokinhta katatassontai se kathgories EURO3, EURO4 klp....

 

Και μια δεύτερη ερώτηση αν μου επιτρέπετε.

Σκέφτομαι να φέρω ένα αυτοκίνητο από Γερμανία το οποίο είναι λίγο χτυπημένο.

Σε καμία περίπτωση δεν έρχεται στη Ελλάδα οδηγώντας το αλλά με μεταφορική ή ότι άλλο υπάρχει διαθέσιμο και οικονομικότερο.

Σ’αυτή τη περίπτωση υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω (τελωνείο), δεδομένο ότι το αυτοκίνητο έχει αρκετά χαμηλό το κόστος επισκευής.

Θα εκτιμούσα κάθε απάντηση

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Nomizw oti an to oxhma ftasei sthn xwra kai sto telwneio me metaforikh kai oxi odhgwntas, tote exei ena extra kostos, xwris omws na gnwrizw poso akrivws

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος που ξέρει και έχει ελεύθερο χρόνο να μου απαντήσει πόσο θα μου κοστίσουν δυο αυτοκίνητα με Εuro4 από Γερμανία;

1)tt roadster 1,8

2)peugeot 207 cc 1,6

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αναφέρεις την ακριβή χρονολογία των αυτοκινήτων που σε ενδιαφέρουν καθώς και τα διανυθέντα χιλιόμετρα, μπορείς πάντως να κατεβάσεις το παραπάνω προγραμματάκι που έκανε post ο "pontios76" και να υπολογίσεις μόνος σου το τέλος ταξινόμησης.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λετε ρε παιδια να εκφρασω και εγω την απορια μου....

 

Πουθενα δεν αναφερεται αν το καυσιμο ειναι πετρελαιο τι παιζεται με την νεα οδηγια ....

 

Επισης δεν αναφερεται τα εξτρα που εχει ενα αυτοκινητο τι ρολο βαρανε στο τελωνειο....

 

Το προγραμμα excel που εχετε επισυναψει δεν φαινεται πουθενα αν καυσιμο ειναι πετρελαιο τι γινεται και επισης αν τα εξτρα μετρανε.....

 

Για πες τε μου αν ξερετε τι γινεται.....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο όσο έχω διαβάσει για το θέμα δεν έχω πετύχει διαχωρισμό των αυτοκινήτων ανάλογα με το καύσιμο.Υποθέτω οτι ο νόμος αντιμετωπίζει τα πετρελαιοκινητα όπως τα βενζινοκίνητα.
Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε τελικα αν ισχυει οντως δωρεαν το τελωνειο για αμαξια μεχρι 2000cc απο 1/1/2008?????????

 

Πως θα μαθω στα ΣΙΓΟΥΡΑ???????

Pleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeease reply........

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε τελικα αν ισχυει οντως δωρεαν το τελωνειο για αμαξια μεχρι 2000cc απο 1/1/2008?????????

 

Πως θα μαθω στα ΣΙΓΟΥΡΑ???????

Pleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeease reply........

 

αν είσαι τρίτεκνος/πολύτεκνος= ΝΑΙ

 

μόλις έφερε 1 συνάδελφός μου από τη γερμανία ένα Ε200 με τον 1800άρι τον κινητήρα, 2007 μοντέλο (27.000 ευρώ).

 

ΜΠορείς να πάρεις στο τελωνείο τηλέφωνο και να ρωτήσεις αν είσαι άμεσα ενδιαφερόμενος (αστική χρέωση) ή να πας από εκεί (αξία ανεκτίμητη) :O

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι τρίτεκνος/πολύτεκνος= ΝΑΙ

 

μόλις έφερε 1 συνάδελφός μου από τη γερμανία ένα Ε200 με τον 1800άρι τον κινητήρα, 2007 μοντέλο (27.000 ευρώ).

 

ΜΠορείς να πάρεις στο τελωνείο τηλέφωνο και να ρωτήσεις αν είσαι άμεσα ενδιαφερόμενος (αστική χρέωση) ή να πας από εκεί (αξία ανεκτίμητη) :O

 

Πολύ καλό!!!! :p:lol::lol::lol:

 

Ξερουμε τελικα αν ισχυει οντως δωρεαν το τελωνειο για αμαξια μεχρι 2000cc απο 1/1/2008?????????

 

Πως θα μαθω στα ΣΙΓΟΥΡΑ???????

Pleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeease reply........

 

Πολύ σωστά απαντάει ο gsioutas-γενικά για κάθε σοβαρά ενδιαφερόμενο-όχι μόνο για σένα.Στα σίγουρα δεν μαθαίνεις από φόρουμ ,αλλά από τις αρμόδιες υπηρεσίες.Τα τηλέφωνά τους αναφέρονται σε κάποια πόστ πιο πρίν.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός οτι όσα αυτοκίνητα μπήκαν στη χώρα μέχρι 31/12/20007 μπορούν να εκτελωνιστούν μέχρι 30/6/2008 το διάβασα και στο άρθρο του autotriti που αναφερθηκε σε προηγούμενο πόστ.Αυτό σημαίνει οτι αν κάποιος έχει τρόπο ...... ?? να πάρει ΔΑΟ(δήλωση άφιξης οχήματος) για αυτοκίνητο με ημερομηνία εντός του 2007 , τότε εκτελωνίζει κανονικά ακόμα και αν είναι euro 3!Ισως ο εκτελωνιστής που αναφέρθηκε προηγούμενα εδώ μέσα και είχε σκοπό να εκτελωνίσει το Φεβρουάριο αυτοκινητο με προδιαγραφές euro 3 , να έχει κάποιο ''γνωστό'' που να μπορεί να βγάλει ΔΑΟ με παλιά ημερομηνία-αν γίνεται κάτι τέτοιο,άποψή μου οτι όλα γίνονται αλλα με το αζημίωτο....

Αυτό που γράφει στο άρθρο του autotriti έχω την εντύπωση πως εν μέρει είναι λάθος.

Δικαίωμα να εκτελωνίσουν με παράταση έως 30/6/2006 έχουν μόνο όσοι έχουν το δικαίωμα τελωνειακής αποθήκευσης* και όχι όλοι οι έμποροι. Για όλους τους άλλους εμπόρους ισχύει ότι για σας και εμένα δηλ εκτελωνισμός μέχρι τις 15 του μήνα.

Γι αυτόν τον λόγω όπως έγραψα έχει μαζευτεί όγκος οχημάτων προς εκτελωνισμό αυτήν την εποχή α)είναι αυτοκίνητα που ήταν μαύρα σε μάντρες και πήραν ΔΑΟ Δεκεμβρίου για να εκτελωνιστούν με τον παλιό τρόπο, αλλιώς θα πάνε με τον νέο και β) έμποροι που έκαναν εισαγωγή τον Δεκέμβριο μια τελευταία παρτίδα αυτοκινήτων για παρακαταθήκη. Αλλά το να φέρεις πχ τώρα Φεβρουάριο ένα αυτοκίνητο και να το εκτελωνίσεις με τον παλιό τρόπο, να πάρεις δηλ. ΔΑΟ Δεκεμβρίου μου φαίνετε χλωμό.

Διότι άλλο να έχεις ένα αυτοκίνητο στην μάντρα (μαύρο) και να πάρεις ΔΑΟ όταν το πουλήσεις να δείχνει ότι μπήκε πριν μια εβδομάδα. Και άλλο να φέρεις τον Φεβρουάριο ένα και να πάρεις ΔΑΟ Δεκεμβρίου.

* Απ’ όσο ξέρω πρέπει να έχεις βιβλία τρίτης κατηγορίας, ελέγχεσαι από το τελωνείο, δίνεις εγγυητική τραπέζης στο τελωνείο κάποιες χιλιάδες € (20% - 30% σύμφωνα με το κόστος τελωνείου των αυτοκινήτων που έχεις στην μάντρα – αντιπροσωπεία) την επιταγή αυτή την ανανεώνεις κάθε χρόνο. Έτσι, και μόνον έτσι έχεις το δικαίωμα να αγοράσεις το αυτοκίνητο και να το στήσεις χωρίς να πρέπει να το εκτελωνίσεις παρά μόνο στην πώληση και να είσαι νόμιμος. Σε αυτούς λοιπόν έδωσαν παράταση διότι σκεφτείτε να τους έβαζαν το μαχαίρι στον λαιμό να εκτελωνίσουν μέχρι τις 15 Ιανουαρίου ότι είχαν στην Μάντρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαντάστηκα οτι το άρθρο του autotriti αναφερόταν σε εμπόρους με δικαίωμα τελωνειάκης αποθήκευσης.Νόμισα οτι αναφερόταν γενικά σε όλους ,αλλά προφανώς έχεις δίκιο.

Το οτι γινόταν εύκολα να βγάλεις ΔΑΟ το Δεκέμβριο για αυτοκίνητο που είχε ήδη μπεί ''μαύρο'' το καταλαβαίνω,αλλά το αν γίνεται τώρα το Φεβρουάριο να βγάλεις ΔΑΟ με ημερομηνία Δεκεμβρίου το θεωρώ πολύ δύσκολο αλλά όχι αδύνατο.Αλλωστε στην Ελλάδα όλα γίνονται...

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα λοιπόν για τον εκτελωνισμό του αυτοκινήτου. Βρίσκεις έναν τελωνιακό τον κάνεις φίλο και σου λέει τι πρέπει να κάνεις και πότε!!!

Καλά κατάλαβα???:wacko::(:wacko::(

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά και όχι να ''παίζεις'' στο περίπου ή βρίσκεις εναν εκτελωνιστή και τον συμβουλεύεσαι πριν κάνεις οτιδήποτε ή αναθέτεις τη δουλειά σε κάποια μάντρα αυτοκινήτων και τα κάνουν όλα αυτοί για σένα και κοιμάσαι ήσυχος.Τα υπόλοιπα είναι ''κουβέντα να γίνεται''....
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ αδερφέ... αλλά θα μπορούσαμε να έχουμε κάτι πιο σίγουρο?

 

ας πούμε με το ΦΠΑ τί γίνεται? το κόστος μεταφοράς εμπεριέχεται στο συνολική φορολογούμενη αξία? κλπ

 

 

Iσχυει οτι και για την Ευρωπη ,

 

+10% φορος τριτης χωρας

19% ΦΠΑ (οπως καθε αγαθο που εισαγετε απο 3η χωρα)

 

Αρα υπολογιζεις τον φορο που θα πληρωνες αν το εφερνες απο Γερμανια (για παραδειγμα) και προσθετεις αλλο ενα 29% επ αυτου ...

 

Ενα αμαξι αν ερθει απο Ανατολικη Ακτη κανει περιπου εναμιση μηνα με τις διαδικασιες , ενω αν ερθει απο δυτικη ακτη κανει περιπου 2μιση μηνες εως 3 ....

 

Το αμαξι μπαινει σε καραντινα στο Γ16 του τελωνειου στο Κερατσινι και θα πρεπει να περασει Αναλυτη Καυσαεριων , στο Ελληνικο για να αποδειχθει οτι πληρει τις προδιαγραφες καυσαεριων της ΕΕ .

 

Για να περασει ομως απο εκει θα πρεπει να εχεις κλεισει ραντεβου και το λιγοτερο να διαθετεις το CERTIFICATION of CONFORMITY του αυτοκινητου ...

 

Ελπιζω να σε βοηθησα ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...