Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν καταλαβαινω προς τι η απογοητευση??? αυτα που πρεπει να κανει τα κανει τελεια... σερφαρισμα στο ιντερνετ, ειναι το καλυτερο ebook reader μεχρι στιγμης που υπαρχει... παιζει βιντεος , φωτογραφιες, μουσικη και εχει απο πισω του ετοιμες χιλιαδες εφαρμογες + αυτες που θα βγουν... φοβερη αυτονομια και λεπτο μεγεθος. ηθελε κανεις κατι περισσοτερο με 350 ευρω?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Languages

 

* Language support for English, French, German, Japanese, Dutch, Italian, Spanish, Simplified Chinese, Russian

* Keyboard support for English (US) English (UK), French (France, Canada), German, Japanese (QWERTY), Dutch, Flemish, Spanish, Italian, Simplified Chinese (Handwriting and Pinyin), Russian

* Dictionary support for English (US), English (UK), French, French (Canadian), French (Swiss), German, Japanese, Dutch, Flemish, Spanish, Italian, Simplified Chinese (Handwriting, Pinyin), Russian

 

Εγω ελληνικα δεν βλεπω παντως.

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω προς τι η απογοητευση??? αυτα που πρεπει να κανει τα κανει τελεια... σερφαρισμα στο ιντερνετ, ειναι το καλυτερο ebook reader μεχρι στιγμης που υπαρχει... παιζει βιντεος , φωτογραφιες, μουσικη και εχει απο πισω του ετοιμες χιλιαδες εφαρμογες + αυτες που θα βγουν... φοβερη αυτονομια και λεπτο μεγεθος. ηθελε κανεις κατι περισσοτερο με 350 ευρω?

 

 

500$ δεν ειναι 350€.Γυρω στα 800€ στο Ελλαντα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως ο στόχος ήταν ένα νέο προϊόν αλλά η συμπλήρωση του κενού μεταξύ iPhone και MacBook.

 

Στην περίπτωση των iPods η Apple επέκτεινε την αγορά με την κυκλοφορία των classic, nano και shuffle. Με το iPhone OS η αντιστοιχία είναι iPad, iPhone, iPod touch.

 

Αυτό που φαίνεται να τους ενδιαφέρει είναι να προωθήσουν το iPhone OS, δεν νομίζω να περιμένουν από κάποιον να αγοράσει περισσότερες από μία συσκευές με αυτό.

 

Έχεις δίκιο Περικλή, απλώς με όλο το hype που η ίδια η Apple καλλιέργησε τον τελευταίο καιρό οι προσδοκίες ήταν ψηλότερα.

 

Το μόνο που μένει σίγουρα είναι ότι το νέο iPhone θα είναι super αν έχει αυτό τον επεξεργαστή και αυτό το εξωτερικό κέλυφος.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο μηχάνημα- χωρίς διαφορές απο το iphone.

Πιστευω ότι αποτελει το ιδανικο οπλο για την κατακτηση της αγοράς και των βιβλίων

ΔΕν ξερω πραγματικά εαν όταν ήδη διαθετεις ενα macbook τι κενο μπορεί να σου καλύψει το ipad..

Iphone 3G- 2.2.1

(1.0.2 OTB - Nov.07)

Link to comment
Share on other sites

Languages

 

* Language support for English, French, German, Japanese, Dutch, Italian, Spanish, Simplified Chinese, Russian

* Keyboard support for English (US) English (UK), French (France, Canada), German, Japanese (QWERTY), Dutch, Flemish, Spanish, Italian, Simplified Chinese (Handwriting and Pinyin), Russian

* Dictionary support for English (US), English (UK), French, French (Canadian), French (Swiss), German, Japanese, Dutch, Flemish, Spanish, Italian, Simplified Chinese (Handwriting, Pinyin), Russian

 

Εγω ελληνικα δεν βλεπω παντως.

 

Οντως. Oχι παλιιιιιιιιιι!

 

Το ερωτημα ειναι για πιο λογο καποιος να μην παρει το tablet της hp (π.χ.) με win7 και να παρει to ipad??? αυτο το ερωτημα πρεπει να καλυψουν τους επομενους μηνες,,, γιατι οταν ειχε βγει το iphone εκανε μπαμ στην αγορα αφου δεν υπηρχε τπτ αναλογο, αλλα τωρα υπαρχουν πολλες εναλλακτικες ηδη στην αγορα....

 

ιδωμεν....

Link to comment
Share on other sites

500$ δεν ειναι 350€.Γυρω στα 800€ στο Ελλαντα.

 

ασε μας ρε φιλε που τα 500 δολλαρια θα τα κανουν 800 ευρω εδω... ειπαμε... αλλα μην παραπληροφορητε τον κοσμο...

 

Αλλα εγω σου λεω και το αλλο... και 800 ευρω να το βαλουν εδω και 1000... τι μας δοιαζει εμας? το μηχανημα ειναι ξεκλειδωτο. το αγοραζω απο εξωτερικο με 350 ευρω αντε 400 μαζι με μεταφορικα....

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

ασε μας ρε φιλε που τα 500 δολλαρια θα τα κανουν 800 ευρω εδω... ειπαμε... αλλα μην παραπληροφορητε τον κοσμο...

 

Αλλα εγω σου λεω και το αλλο... και 800 ευρω να το βαλουν εδω και 1000... τι μας δοιαζει εμας? το μηχανημα ειναι ξεκλειδωτο. το αγοραζω απο εξωτερικο με 350 ευρω αντε 400 μαζι με μεταφορικα....

 

Αυτό που ισχύει είναι 1 δολάριο = 1 ευρώ στα προϊόντα της Apple.

................................

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Περικλή, απλώς με όλο το hype που η ίδια η Apple καλλιέργησε τον τελευταίο καιρό οι προσδοκίες ήταν ψηλότερα.

 

Το μόνο που μένει σίγουρα είναι ότι το νέο iPhone θα είναι super αν έχει αυτό τον επεξεργαστή και αυτό το εξωτερικό κέλυφος.

 

Δεν καλλιέργησε η Apple το hype ;)

 

Αυτό το έκαναν τα blogs τα οποία όπως και στην περίπτωση του iPhone παραφούσκωσαν τις προσδοκίες.

 

Προσωπικά η σημερινή παρουσίαση με άφησε ικανοποιημένο. Δεν μου προκάλεσε έκπληξη, περίμενα όσα ανακοινώθηκαν και όσα δεν ανακοινώθηκαν.

 

Όσον αφορά το προϊόν, μου αρέσει και θα επιδιώξω να το αγοράσω. Η ανάγνωση στο iPhone είναι κάτι που κάνω αρκετά συχνά (και θα ήθελα να μπορώ να κάνω ακόμη συχνότερα) και η μεγαλύτερη οθόνη θα με διευκολύνει. Επιπλέον, έχω κάποιες εφαρμογές που θα ήθελα να χρησιμοποιώ περισσότερο αλλά η περιορισμένη αυτονομία του iPhone μου το απαγορεύει. Για να είμαι ειλικρινής όταν αγόρασα ορισμένες από αυτές (σε μειωμένες τιμές) το έκανα γιατί οι φήμες ήθελαν να το iPad να μπορεί να τις τρέξει!

 

Θεωρώ ότι θα δούμε σύντομα παρόμοια προϊόντα στην αγορά και από άλλες εταιρείες, το tablet computing έχει πλέον ωριμάσει αρκετά ως ιδέα και υπάρχουν αυτή τη στιγμή οι συνθήκες που θα του εξασφαλίσουν ένα ικανοποιητικό μερίδιο στην αγορά. Κατά την γνώμη μου αυτό θα γίνει σε βάρος των netbooks τα οποία σταδιακά θα χάσουν το υψηλό μερίδιο που κατέχουν.

 

Ο χρόνος φυσικά θα δείξει :happy:

Link to comment
Share on other sites

το Ipad...πιστευω θα ηταν μια καλη λυση να χρησιμοποιηθει απο τους μαθητες-φοιτητες..!!και να σταματησει ποια η πληθορα βιβλιων-σημειωσεων..!!
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω το επόμενο ipad που θα παρουσιαστεί σε ένα χρόνο να έχει μπροστά κάμερα για βιντεοκλήση :p
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Το iPad θα κάνει στον τομέα των netbooks ότι και το iPhone στον τομέα των κινητών.

 

Επανάσταση.

 

Καλό είναι αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι επαναστατικό ή magical ή phenomenal όπως συνέχιζε να επαναλαμβάνει ο Jobs ή "the best web, e-mail etc experience" που επαναλαμβάνουν οι υπάλληλοι της Apple στο επίσημο βίντεο. Αυτοί τουλάχιστο έχουν μια δικαιολογία... μετοχές και μισθούς από την Apple :lol:

 

Προς το παρόν είναι μεγάλο iPod Touch ή ένα iPhone (η 3G version), με όλα τα πλεονεκτήματα και μεινοεκτήματα του iPhone OS (π.χ. multitasking κλπ). Στο μέλλον όταν αναπτυχθούν εφαρμογές αποκλειστικά για το iPad, θα δούμε...

 

Όμως όταν είδα στα specs την (πανάρχαια) ανάλυση οθόνης 1024x768 ξενέρωσα πραγματικά. 1024x768 για μια "επαναστατική" συσκευή του 2010, όταν τα περισσότερα tablets ή/και netbooks στην αγορά, έχουν από καιρό αναλύσεις 1280x800 και 1366x768? Για να μη μιλήσω για τα Vaio των μόλις 8 ιντσών με ανάλυση 1600x768. :mad:

 

Αυτό που φαίνεται να τους ενδιαφέρει είναι να προωθήσουν το iPhone OS, δεν νομίζω να περιμένουν από κάποιον να αγοράσει περισσότερες από μία συσκευές με αυτό.

 

Ακριβώς αυτό. Δεν βλέπω κάποιον που έχει ήδη το iPhone να τρέξει να αγοράσει και το iPad με τις εφαρμογές και τη λειτουργικότητα που έχει τώρα. Ειδικά αν επίσης έχει φορητό ή netbook στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

εγω 2 πραγματα ηθελα... ξεκλειδωτο bluetooth και flash στον safari... παλι θα περιμενουμε να γινει jalibreak για να το κανουμε καλυτερο
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

ασε μας ρε φιλε που τα 500 δολλαρια θα τα κανουν 800 ευρω εδω... ειπαμε... αλλα μην παραπληροφορητε τον κοσμο...

 

Αλλα εγω σου λεω και το αλλο... και 800 ευρω να το βαλουν εδω και 1000... τι μας δοιαζει εμας? το μηχανημα ειναι ξεκλειδωτο. το αγοραζω απο εξωτερικο με 350 ευρω αντε 400 μαζι με μεταφορικα....

 

Παιδια 500 δολαρια ανακοινωσαν το 16αρι ΜΟΝΟ ΜΕ WiFi!

Αν θελεις να μπεις ιντερνετ προφανως θελεις εκδοση με 3G που ξεκινανε απο 630 δολαρια!

Εκτος αν το αγορασετε για να μπαινετε απο... το σπιτι σας... και τα starbucks!

http://cache.gizmodo.com/assets/appletablet/appletabletb543.jpg

Οποτε ετοιμαστειτε για πανω απο 700-800 ευρω τουλαχιστον!

Κι αμα θελετε να παρετε κανα 32αρι (16 για τετοιο μηχανημα ειναι προφανως λιγα) η τιμη θα αγγιζει τιμη πολυ καλου laptop!

 

Περιμενα κατι καλυτερο σημερα!

Απογοητευτηκα!

Το ειπανε εξαλου ξεκαθαρα!

Το Ipad που ανακοινωθηκε βαδιζει πανω στις δαφνες των αλλων συσκευων της apple για αυτο και δωσανε ενα σωρο στατιστικες και νουμερα με πωλησεις απο iphone, ipod κλπ!

Edited by MAD 13
Link to comment
Share on other sites

οι νεες τιμες του iphone μετα την κοικλοφορια του ipad..

$99 / $199 / $299

 

οσοι εχετε iphone προλαβετε να τα πουλησετε οσο ειναι ακομα καιρος......

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Με συμβόλαιο, η συσκευή;

Στο site της Vodafone, είναι ίδια όλα.

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει μια χαρά το ipad. Εγώ προσωπικά με μια τιμή στα 350-400 ευρώ (αν όντως κάνει τόσο) θα το σκεφτόμουν σοβαρά να το χτυπήσω (κιας μην έχει σε αυτή την τιμή 3G) σαν ένα multimedia gadget με εξαιρετικο browsing και χιλιάδες apps και games. :D
Link to comment
Share on other sites

Με τα Ελληνικά τι γίνεται;

Ιστοσελίδες, λογικά θα βλέπει, ίσως όχι όλες.

Τα PDF λογικά θα τα βλέπει.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει μια χαρά το ipad. Εγώ προσωπικά με μια τιμή στα 350-400 ευρώ (αν όντως κάνει τόσο) θα το σκεφτόμουν σοβαρά να το χτυπήσω (κιας μην έχει σε αυτή την τιμή 3G) σαν ένα multimedia gadget με εξαιρετικο browsing και χιλιάδες apps και games. :D

 

Αν γινει jalibreak τοτε 100%

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Οι νεες τιμές για το iPhone ισχύουν με συμβόλαιο;
Link to comment
Share on other sites

Ενα πολύ καλο πρώτο βήμα από την Apple.

Πλατφόρμες software όπως είναι το iphone, Mac, Windows, ipad θέλουν τον χρόνο τους για να αποκτήσουν επιπλέον δυνατότητες μέσω της κατασκευάστριας εταιρίας και 3rd party developers. Όσοι θεωρούν ότι δεν τους καλύπτει αυτή τη στιγμή μπορούν να περιμένουν τα apps και software updates. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι όταν έδειξε το πρώτο iphone το 2007, όλοι είχαν παράπονα για ελλείψεις που υπήρχαν και πολλές από τις οποίες έχουν τώρα καλυφθεί.

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που βλέπω πως θα συναντήσει το ipad είναι η έλλειψη adobe flash. Πολλοί είναι αυτοί που θα περιμένουν κάτι τέτοιο σε μια μεγάλη συσκευή σαν αυτή και θα απογοητευτούν. Κάτι άλλο που δεν με βρίσκει σύμφωνο, είναι η εξάρτηση της συσκευής από ένα υπολογιστή, ότι δηλαδή πρέπει να το κάνεις sync όπως κάνεις με το iphone , ipod. Θα ήθελα κάτι τέτοιο να είναι προαιρετικό και να είχε επίσης θύρα usb 2.0, για να μπορώ να περνάω φωτογραφίες, βίντεο, μουσική, etc.

 

Πάντως βρίσκω πολύ εκτός χαρακτήρα την επιλογή της Apple, να διαθέσει 6 διαφορετικά μοντέλα, αν και προβλέπω πως το 16GB μοντέλο, το έφτιαξε για να πετύχει την $499 τιμη, και θα αφαιρεθεί και θα πάρει τη θέση του το 32GB όταν το flash memory γίνει πιο φθηνό, πιθανώς το φθινόπωρο.

 

Κατα τα άλλα δεν είδα κάτι καινούργιο στο λειτουργικό του ipad, το οποίο θα μπορούσαμε να το δούμε στο νέο iphone os, ούτε multitasking, ούτε notifications, το μόνο που είδα είναι ότι αντί για μαύρη οθόνη, τώρα στο springboard φαίνεται το wallpaper. :happy: Ίσως το Μάρτιο που μάλλον θα δείξουν την νέα έκδοση του iphone os, να περιλαμβάνεται και το ipad, στα updates που θα κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

οι νεες τιμες του iphone μετα την κοικλοφορια του ipad..

$99 / $199 / $299

 

οσοι εχετε iphone προλαβετε να τα πουλησετε οσο ειναι ακομα καιρος......

Μιλάς για τιμές Αμερικής!

http://store.apple.com/us/browse/home/shop_iphone/family/iphone?mco=MTAyNTQzMTI

Βεβαια εδω στο Ελλαντα το 3GS-16gb εχει 600 ευρω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οι τιμες του iphone και με την ελευση του iphone4 kai tou ipad θα πεσουν στο μισο... εδω ειμαστε και θα το δειτε
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Κατα τα άλλα δεν είδα κάτι καινούργιο στο λειτουργικό του ipad, το οποίο θα μπορούσαμε να το δούμε στο νέο iphone os, ούτε multitasking, ούτε notifications, το μόνο που είδα είναι ότι αντί για μαύρη οθόνη, τώρα στο springboard φαίνεται το wallpaper.

 

Δεν είδες κάτι καινούργιο στο λειτουργικό του ipad επειδή δεν έχει καν ειδικό λειτουργικό. Τρέχει το iPhone OS 3.2 ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...