Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκτός από τι ipad ανακοινώθηκε κάποιο καινούριο iPhone?? Επίσης κανένα νέο για τη νέα αναβάθμιση του software του iPhone έχουμε?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλο ειναι....

αλλα δεν τρελαθηκα κι'ολας.

οχι βεβαια οτι θα με χαλουσε να το ειχα.:O:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

-ναι έχει φοβερό σχεδιασμό,

-ναι θα έχει φοβερή ποιότητα κατασκευής,

-είναι σίγουρα ψαρωτικό,

-ναι θα έχει όλα τα καλά του iphone

 

 

αλλά και όλα τα άσχημα

-θα είναι καρακλειδωμένο,

-για να περάσεις ένα divxακι θα πρέπει να κάνεις χίλιες μετατροπές

-ΔΕΝ είναι eBook reader, ή μάλλον με το σκεπτικό που είναι, ebook θα έπρεπε να είναι οποιαδήποτε οθόνη υπολογιστή....(δεν έχει ειδική οθόνη όπως τα ριντερ)

-δεν έχει flash, usb!

-η μπαταρία με την καμμία δεν θα κρατάει 10 ώρες, παρόμοια ακούγαμε και για το iphone

-ναι, έχει πληκτρολόγιο αλλά άντε χρησιμοποίησε το ενώ βρίσκεται στο λιλιπούτειο dock....χωρίς ποντίκι\

-πόσα € είπες το πληκτρολόγιο;;;

άλλο πράκτωρας και άλλο εισπράκτωρας... ΘΟΥΒΟΥ 000
Link to comment
Share on other sites

όσοι παραπονιουνται μάλον δεν καταλαβαίνεται τι εινα το ipad. δεν βγηκε να χτυπήσει καμια κατηγορία του τυπου netbooks και ebook readers. Δημιουργεί από μονο του μια καινούργια κατηγορία. όποιος δνε θελει δεν αγωράζει.
Link to comment
Share on other sites

οι νεες τιμες του iphone μετα την κοικλοφορια του ipad..

$99 / $199 / $299

 

οσοι εχετε iphone προλαβετε να τα πουλησετε οσο ειναι ακομα καιρος......

 

δε βλεπω διαφορα

...or those who are not eligible for an early upgrade or who wish to buy iPhone as a gift, the prices are $499 (8GB), $599 (16GB), or $699 (32GB).

 

http://store.apple.com/us/browse/home/shop_iphone/family/iphone?mco=MTAyNTQzMTI

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

λογικο μου ακουγονται οι τιμες των παλιων iphone να πεσουν οταν βγει το καινουργιο..!!παντως δεν νομιζω να πεσουν λογο του ipad....
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώντας όλο το event, θα έλεγα, ότι το iPad στηρίζεται στις ήδη υπάρχουσες τεχνολογίες του iPhone και δεν προσφέρει τίποτα το επαναστατικό. Ειδικά για το θέμα εισαγωγής δεδομένων, ήλπιζα σε κάτι καλύτερο από την Apple- ίσως μία μέθοδο αναγνώρισης γραφής- το soft keyboard ασφαλώς και δεν ικανοποιεί για μακρά χρήση και γι αυτό ανακοινώθηκαν τα διάφορα αξεσουάρ, που νομίζω ότι απέχουν λιγάκι από την φιλοσοφία της εταιρείας- ειδικά αυτό το combo stand με το πληκτρολόγιο είναι λιγάκι... rude!

 

Είναι επίσης περίεργο που δεν υποστηρίζονται εξαρχής όλες οι γλώσσες που ήδη υποστηρίζει το iPhone OS 3.2, δεδομένου ότι ο Jobs μίλησε για παγκόσμια διαθεσιμότητα μιας unlocked συσκευής. Δυστυχώς, πάλι θα περιμένουμε ένα κάποιο software update για να λύσει το θέμα- ελπίζω συντομότερα από την προηγούμενη φορά...

 

Συνολικά, η εντύπωση που μου αφήνει το iPad είναι ότι η Apple θέλησε να κάνει catch-up με την παγκόσμια τάση των netbooks, απλά με το δικό της τρόπο. Και η τιμή φυσικά αυτό αντικατοπτρίζει- είναι μεν premium, αλλά όχι υπερβολική.

 

Η συσκευή φυσικά θα κάνει καλές πωλήσεις, όχι βέβαια επειδή φέρνει κάτι συνταρακτικό, αλλά επειδή βοηθιέται συνεργικά από το ολοκληρωμένο οικοσύστημα της Apple. Οταν έχω όλη τη μουσική, τις φωτογραφίες και τα βασικά αρχεία μου συν ημερολόγιο και επαφές στο Mac, το iPad αποκτά ένα επιπλέον πλεονέκτημα έναντι κάθε άλλης λύσης μίνι-φορητού. Επιπλέον, παραδέχομαι ότι το βλέπω ιδανικό για διάβασμα/surfing σε καναπέ, κρεβάτι- εκεί δηλαδή, όπου ακόμα και ο ελαφρύτερος φορητός δεν ταιριάζει... Τέλος, πολλά σχολεία και πανεπιστήμια (του εξωτερικού, εννοείται, δυστυχώς) θα δουν στο iPad έναν νέο τρόπο διανομής εκπαιδευτικού υλικού.

Edited by ivassilis
Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι αν κρατησουν την τιμη αλλα πρεπει να δουμε αν μπορει καποιος να πειραξει την data του οπως στους φορητους...

 

επισης αν δεν εχει multitask τοτε δεν αξιζει...

 

ισως ομως γι αυτο δεν το πουλανε ακομα γιατι θα εμφανισουν το νεο iPhone OS4 οποτε και εκει θα περασει το νεο λογισμικο και στο iPad...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

οι τιμες του iphone μετα τον ιουνιο θα πεσουν στο μισο

 

και πως συνδεεται αυτο με το ipad?:confused:

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

όσοι παραπονιουνται μάλον δεν καταλαβαίνεται τι εινα το ipad. δεν βγηκε να χτυπήσει καμια κατηγορία του τυπου netbooks και ebook readers. Δημιουργεί από μονο του μια καινούργια κατηγορία. όποιος δνε θελει δεν αγωράζει.

 

και το apple tv αυτό πήγε να κάνει στον τομέα του και τα είδαμε τα «χαΐρια» του.

 

Πιστεύω για διάφορους λόγους που θα εξηγήσω άλλη ώρα γιατί τώρα γράφω από το iPhone με data roaming ότι σε ένα χρόνο και μετά την έλευση του iPhone "4G" με νέα έκδοση του λειτουργικού το καλοκαίρι, το ipad θα ειναι ένα τελείως περιθωριακο προϊόν που η apple για κάποιο άγνωστο σε μας λόγο αποφάσισε να το κυκλοφορήσει «αρπα κολλά».

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος iVassilis (πολύ πετυχημένο, ομολογώ:lol:) τα είπε σωστά.

 

Αλλά, όπως είπε και ο Περικλής, είναι όσα περιμέναμε. Φουσκωμένες φήμες διαδίδονταν συνεχώς από τα διάφορα blogs και sites. Και μόνο καλό δεν έκαναν.

Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος και ομολογώ ότι ενθουσιάστηκα από το iPad. Βέβαια, περί ορέξεως...

 

Από εκεί και πέρα, στο σχόλιο για τις τιμές των iPhone. Από που και ως που να αλλάξουν; Γιατί; Ίδιες είναι. Και θα παραμείνουν ως έχουν μέχρι να δούμε το επόμενο iPhone, και τότε πιθανώς το 3GS θα κοστίζει όσο το 3G σήμερα, και ο αντικαταστάτης του σημερινού 3GS (πείτε το 4G) όσο κάνει σήμερα το 3GS, εφόσον η Apple συνεχίσει την υπάρχουσα κοστολόγηση των συσκευών.

 

Επίσης, δεν ακούσαμε τίποτα για κόστος στην Ευρώπη (σε € δηλαδή). Οπότε, η καλύτερη εικασία που μπορούμε να κάνουμε είναι αυτή που ανέφερε ο pik. 1$=1€. Άντε και ένα μικρό «καπέλο». Αλλά σε καμία περίπτωση €800 που ακούστηκε πριν. Μην λέμε ότι θέλουμε. Είπαμε.

 

Από εκεί και πέρα. Στο θέμα flash. Καλά κάνουν και δεν ενσωματώνουν flash. Εξάλλου είμαστε ήδη στα χνάρια του να χαθεί μια και καλή, με την αρχή να γίνεται από το YouTube. Και το όνομα αυτού; html5. Οι χρήστες Safari και Chrome μπορείτε ήδη να το δείτε. http://www.youtube.com/html5

Εξάλλου, πόσες πια ιστοσελίδες πρέπει να επισκεφτεί κάποιος με περιεχόμενο flash;; Το iPhone δεν είναι για να μπείτε στο facebook να παίξετε παιχνίδια. Ούτε στο zoo.gr. Αλλά γενικά, δεν βρίσκω κάποιο σημείο που να θεωρείται τόσο κακό και απαραίτητο το flash στο iPhone... Ένας χρήστης, Nexus One ας πούμε, που από όσο ξέρω υποστηρίζει flash, που μπαίνει κάθε μέρα που του είναι τόσο τρομερά απαραίτητο, ώστε να μπαίνει και από το κινητό του;; Πολύ φασαρία για το τίποτα. Εγώ έτσι το βλέπω.

 

Συνεχίζοντας, για το multitasking. Δεν είδαμε επακριβώς κάτι που να το αναιρεί (εγώ τουλάχιστον). Κάτι που να σου λέει ότι δεν γίνεται.

 

Στα της μπαταρίας. Δεν το βλέπω καθόλου μα καθόλου αδύνατο να κρατάει 10 ώρες. Εμένα, στο MacBook Pro λέει 8 ώρες. 6 τις πιάνω άνετα με την φωτεινότητα λίγο κάτω από την μέση και με Bluetooth (ελέω Magic Mouse) και WiFi ανοικτό. Και όλη την ώρα σερφάρισμα ή downloading από rapidshare.

 

Δεν είναι καθαρό eBook. Το κάνει και αυτό. Και σίγουρα θα το κάνει και καλά.:)

 

Στην ανάλυση. Το iPhone τι ανάλυση έχει;; Ξέρουμε; 480-by-320-pixel resolution at 163 ppi. Το Nexus One; 800 x 480 pixels. Τι παρατηρούμε; Σχεδόν την μισή.

Πάμε και αλλού, στα Windows Mobile. Όλα πλέον WVGA, δηλαδή, 800x480. Καιρό τώρα. Και ποιος κρατάει την πρωτιά;; Τι θέλω να πω; Είχα το Xperia. Είχα και το HD. Και τα δύο WVGA. Το iPhone φανερά καλύτερο... Δεν τους ενδιαφέρει ούτε η ανάλυση ούτε τα ppi... Παίζουν όπως αυτοί θέλουν. Και στο κάτω κάτω, μια χαρά φαίνεται και έτσι. Δεν κάνει κάτι τρομερό μια τεράστια ανάλυση. Ίσα ίσα. Αν είναι να σου βγαίνουν τα μάτια ή να μην έχεις ίχνος πρεσβυωπίας για να μπορέσεις να δουλέψεις σε έναν υπολογιστή ζήτω που καήκαμε...

 

Και όντως χρήστης του iPhone Jailbroken από τις αρχές Οκτωβρίου, δεν βλέπω πλέον σοβαρούς λόγους να συνεχίσω να το έχω έτσι. Το αντίθετο μάλιστα. Είναι λίγα, εώς ελάχιστα αυτά που με κρατάνε ακόμα να μην το έχω Clean. Τα «σπασμένα» τα έχω ξεπεράσει προ πολλού. Τις εφαρμογές που πραγματικά χρησιμοποιώ, τις έχω αγοράσει. Από εκεί και πέρα μόνο για δοκιμές εφαρμογών, το εξαιρετικό SBSettings και τελευταίο το LockInfo με κρατάνε.

 

 

@kkalog

Δεν νομίζω ότι ήταν «άρπα κόλλα» που λες.

Γεφυρώνει το χάσμα ανάμεσα στο iPhone και στο MacBook Air (βάζω τον τομέα της φορητότητας μέσα). Και όπως είπε ο Περικλής νωρίτερα, να αποκτηθεί άλλη μια συσκευή με iPhone OS (ή iOS). Ακόμα και για χρήστες iPhone και MacBook θα είναι χρήσιμο. Μιας και ότι υπάρχει για το iPhone μπαίνει αμέσως. Αλλά σου δίνει και το iWork. Για επιχειρηματίες, ή συχνούς ταξιδιώτες είναι πολύ καλό, αν δεν θέλουν να καταφύγουν στην λύση του αρκετά ακριβότερου MacBook Air ή MacBook.

Μην ξεχνάμε, $499 είναι μια πάρα πολύ δελεαστική τιμή.

Και σαφώς, προσωπικά, θα το προτιμούσα από ένα NetBook, εφόσον το χρειαζόμουν. Δίνει ένα άλλο νόημα στα NetBooks. Που εμένα μου φάνταζαν κάπως άχρηστα.

Edited by soom
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως θελει να δει αλλα πραγματα...

αυτο ειναι το μελλον των υπολογιστων ειδικα αν του ενσωματωσουν στο μελλον αναγνωριση φωνης δεν θελεις τοτε το πληκτρολογιο...

 

σε 10 χρονια ετσι θα ειναι οι υπολογιστες.

τωρα εννοειται πως ειναι νωρις.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

και το apple tv αυτό πήγε να κάνει στον τομέα του και τα είδαμε τα «χαΐρια» του.

 

Πιστεύω για διάφορους λόγους που θα εξηγήσω άλλη ώρα γιατί τώρα γράφω από το iPhone με data roaming ότι σε ένα χρόνο και μετά την έλευση του iPhone "4G" με νέα έκδοση του λειτουργικού το καλοκαίρι, το ipad θα ειναι ένα τελείως περιθωριακο προϊόν που η apple για κάποιο άγνωστο σε μας λόγο αποφάσισε να το κυκλοφορήσει «αρπα κολλά».

 

Κώστα, θα περιμένω να διαβάσω και την ολοκληρωμένη σου άποψη για το iPad αλλά επέτρεψε μου να διαφωνήσω σε αυτή την πρώτη τοποθέτηση.

 

Δεν νομίζω ότι το iPad θα περιθωριοποιηθεί με την έλευση της έκδοσης iPhone OS 4.0 και αυτό διότι θα είναι και το ίδιο ένα προϊόν το οποίο θα μπορεί να εκμεταλλευτεί απόλυτα τις δυνατότητες της. Για 'μένα iPhone σημαίνει iPhone OS, το iPhone 4G θα διακρίνεται για το λειτουργικό του και όχι για τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Όπως συνέβη και στην περίπτωση του iPhone, η συσκευή θα βελτιωθεί ανάλογα με τις απαιτήσεις της αγοράς και τα ελλείμματα θα καλυφθούν. Το iBooks θα εξασφαλίσει την βιωσιμότητα και την εξέλιξη του προϊόντος με τον ίδιο τρόπο που τα παιχνίδια καθιέρωσαν το iPod touch.

 

Αυτό όμως που θεωρώ σημαντικότερο είναι το γεγονός ότι η συγκεκριμένη συσκευή πρόκειται να παρέχει την τελειότερη (αυτή τη στιγμή) εμπειρία touch computing. Έχουμε δει οθόνες της HP να τρέχουν touch εκδόσεις windows αλλά όσοι από μας τόλμησαν και να τις αγγίξουν αμέσως απογοητεύτηκαν από την φτωχή ανταπόκριση και το "εχθρικό" περιβάλλον του UI σε χρήση με τα δάκτυλα. Οι εφαρμογές που παρουσιάστηκαν σήμερα στο event έχουν σχεδιαστεί για να χρησιμοποιηθούν με τα δάκτυλα και με φυσικές κινήσεις. Δεν πρόκειται να σημαδέψει κανείς με την άκρη του δακτύλου ή με το νύχι για να πετύχει το εικονίδιο ενώ το multitouch προσφέρει τεράστιες δυνατότητες σε μία συσκευή χωρίς πλήκτρα. Τα στοιχεία αυτά καθιέρωσαν το iPhone και το ίδιο θα επαναληφθεί και στην περίπτωση των υπολογιστών με οθόνες αφής.

 

Ίσως ο απλός σχεδιασμός και οι "περιορισμοί" να ξεγελούν με την πρώτη ματιά αλλά πρόκειται για μία πραγματικά πρωτοποριακή συσκευή, ένα μικρό θαύμα τεχνολογίας. Και σε αυτό συμπεριλαμβάνω και την κίνηση της Apple να δημιουργήσει τα δικά της ARM chips αντί να παραδοθεί στην Intel και τον απαράδεκτο Atom.

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

Το Apple TV όντως πήγε άκλαφτο.

 

Αλλά αυτό δεν το βλέπω έτσι..

Για την Ελληνική αγορά ίσως να μην είναι έτσι. Αλλά για την Αμερικανική και Ευρωπαϊκή όμως:happy:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή και η μελλοντολογια και η αισθητική της συσκευής. Όμως εδώ και τώρα αυτή η συσκευή δεν έχει τίποτα το πρωτοποριακό με αυτό το λειτουργικό και αυτό το υλικό. Σε λίγο καιρό θα είναι διαφορετικά τα πράγματα και γι αυτό λέω ότι η apple βιάστηκε.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, πρέπει να είναι η πρώτη φορά που διαφωνώ μαζί σου.. Και ομολογώ πως......:X:O χαίρομαι πάρα πολύ! :lol: :lol:

Τόσο που αύριο θέλω να σε πάρω τηλέφωνο να ακούσω την γνώμη σου (που την εκτιμάω πάντα, πάρα πολύ!:p:happy::D:rolleyes:)

Link to comment
Share on other sites

Παντως στη σελιδα της η αpple δεν το εχει ενταξει σε καμια κατηγορια αλλα τι σημαινει οτι θα εχει multitouch αλλα οχι multitasking?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

απλα..πατατες πουλανε και στη λαικη και αμεσα μαλιστα..δε χρειαζεται να περιμενετε απο αμερικη πατατες..

ειναι ενα τεραστιο ipod touch( ουτε καν iphone αφου δεν παιρνει τηλ.)

θετικα σε σχεση με το iphone:

 

+big screen

+ebooks(να δω ποσοι απ ολους εσας εδω μεσα διαβαζετε βιβλια και κανετε συνδρομες σε εφημεριδες..αχαχα...)

 

αρνητικα σε σχεση με το iphone:

-no flash support-απλα απαραδεκτο και λογος να μη το παρεις γιατι ειναι και καλα ανωτερο απο τα "boring netbooks" οπως ο jobs ειπε.

-no calling

 

γενικα.. iphone OS.. σε υποτιθεμενο υπολογιστη? πλακα μας κανουν? εντελως integrated OS, ειναι μια ακομα επινοηση της apple για τα θυματα(σορρυ αλλα για θυματα προκειται) apple fanboys που απλα θελουν να συμπληρωσουν συλλογη με "ομορφα προιοντα" της apple. να δω τι θα πρωτοκρατατε..το iphone σας ή το ipad σας? θα πηγαινεις βολτα(netbook βλεπεις..φορητο, και ειναι οντως αλλα..) και θα κουβαλας την κορνιζα ή θα κουβαλας το iphone που τρεχει ακριβως τα ιδια-περα απ το δε θα διαβαζεις την εφημεριδα σου-και χωραει στην τσεπη σου? οποιος το παρει καλα να παθει, κατι γελια που ριχνει ο jobs αυτη τη στιγμη...

αν θες φορητο υπολογιστη παιρνεις http://www.netbookera.com/wp-content/uploads/2009/01/sony-p-series-netbook.jpg και ειναι και ποιο φορητο απ το καδρο που σας μοστραραν χθες..και ακομα και αν αυτο δε σου κανει..παρε mac φορητο..που στο κατω κατω του φορτωνω και world of warcraft :P ή γενικα αλλα απειρα παιχνιδια, videos, μουσικη..θα βγαλει 2-3 χρονια γερα..και οχι του χρονο ipad g2 και g32..και ξανα στο τρυπακι της νεας αγορας για μια ακομα συσκευη υπερχρεωσης. αλλιως iphone και ξερο ψωμι! αυτα, τα πα και ηρεμισα!:P

Edited by el3ctronick
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, πρέπει να είναι η πρώτη φορά που διαφωνώ μαζί σου.. Και ομολογώ πως......:X:O χαίρομαι πάρα πολύ! :lol: :lol:

Τόσο που αύριο θέλω να σε πάρω τηλέφωνο να ακούσω την γνώμη σου (που την εκτιμάω πάντα, πάρα πολύ!

 

Μα αν δεν υπήρχαν και διαφορετικές απόψεις δεν θα ήμασταν forum θα τραγουδουσαμε όλοι μαζί γρηγοριανούς ψαλμούς :) - μια που δόθηκε και μια θρησκευτική διάσταση στο iPad (jobs - Μωϋσης / 10 εντολές κλπ).

 

Αλλά πως να το πω. Ακόμη και το όνομα ... iPad, ξενερωτο και πρόχειρο μου ακούγεται. Πως λέμε «παίξε μαέστρο στα γρήγορα ένα τραγουδάκι να γλεντησουμε», ασε που κανεις συνειρμούς με το newton pad την άλλη μεγάλη και πρωτοποριακή επιτυχία της apple του προγουμενου αιώνα.

 

Σε καμία περίπτωση δε λέω ότι δεν είναι πρωτοποριακό σαν σύλληψη και ότι σε λίγα χρόνια θα είναι mainstream πλατφόρμα αυτό το στυλ συσκευής. Αλλά η συγκεκριμένη συσκευή με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά μου λέει ότι βγήκε στην αγορά πιο γρήγορα από όσο θα έπρεπε για να κεφαλαιοποιησει τον ενθουσιασμό μας.

 

Καταλαβαίνω ότι η ανάγκη να τοποθετηθεί κάτω από τη μπάρα ανταγωνισμού με τα MacBook σε ότι αφορά το κόστος οδήγησε το σχεδιασμό σε μια σειρά περιορισμούς όπως το μέγεθος και η αναλογία της οθόνης (που ακούστηκε σε συσκευή με λειτουργία προβολής ταινιών η θέασης ηλεκτρονικών εντύπων ως μια από τις κυρίες λειτουργίες η αναλογία να είναι 4:3). Η μνήμη είναι για ένα τηλέφωνο υπεραρκετό αλλά για μια τέτοια συσκευή πολύ λίγη. Ύστερα το παρόν λειτουργικό με τους περιορισμούς της έλλειψης multitasking , flash και χωρίς από ότι φαίνεται αξιοποίηση της μεγαλύτερης επιφάνειας ακόμη, δείχνει ότι δεν είναι έτοιμο να τρέξει σε τέτοιου τύπου συσκευή.

 

Η αντίρρηση μου γενικά δεν είναι για το concept είναι για την ωριμότητα του στην παρούσα φάση.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

^^ Συγκεκριμένα, τον φορητό της ΣΟΝΥ που δείχνεις, τον δούλεψα για 5 λεπτά στο ΠΛΑΙΣΙΟ και ταλαιπωρήθηκα απίστευτα από τα μικροσκοπικά fonts. Πρέπει να δίνουν μεγεθυντικό φακό δώρο μ' αυτό- και είναι και υπερπανάκριβο!!
Link to comment
Share on other sites

@kkalog

 

Kαλημέρα Κώστα! :)

Δεν νομίζω ότι ήταν τόσο ανώριμο όσο λες ότι είναι. Δεν ξέρω αν ήταν πρόχειρο ή όνομα στα γρήγορα ή αν δουλεύτηκε όσο έπρεπε σαν project και αν η υλοποίησή του από μεριάς Apple είναι η επιθυμητή από αυτούς.

Αλλά μην ξεχνάμε ότι μπαίνει σε μια κατηγορία που προυπήρχε. Δηλαδή δεν είναι το πρώτο 10" με οθόνη αφής που βλέπουμε.

Και μην ξεχνάμε ότι ο ανταγωνισμός είναι κοντά. (βλ. Google και HTC). Αν μπουν η Google&HTC πακέτο στον χώρο αυτόν και «αναμετρηθούν» και εκεί, σίγουρα θα δημιουργηθεί μια νέα ανάγκη. Και αυτοί εκεί ξέρουν να το κάνουν πολύ σωστά αυτό! :)

 

Το 4:3 και εμένα δεν μου αρέσει καθόλου.. Θα προτιμούσα μικρότερη ανάλυση και 16:9 παρά αυτό. Εκεί ναι.. Αλλά ίσως το έκαναν για να στηριχθεί εν μέρει αυτό που αναφέρουν στο βίντεο «there is no up and down, right way to hold it». Κράτα το όπως θέλεις.

 

Αλλά πραγματικά δεν βρίσκω καθόλου «έλλειψη» την υποστήριξη flash, την στιγμή που και στο MBP και στο PC στο σπίτι μια σελίδα στο YouTube να παίζει μουσική και ένα παιχνιδάκι στο FaceBook σε Flash παράλληλα να ανεβάζουν την θερμοκρασία της CPU χαλαρά στους 70°C και τον επεξεργαστή αν δουλεύει υπερωρίες. Και αυτά να γίνονται και στο PC.

Εξάλλου, το έγραψα, το μέλλον του το βλέπω αμφίβολο. Με το HTML5 καθοδόν και το Youtube ήδη να σου παρέχει δυνατότητα να το χρησιμοποιείς σαν beta (το χρησιμοποιώ έτσι πλέον στο MBP)...

 

Κατά τα άλλα, και εφόσον ακολουθήσουν στον χορό και άλλες εταιρίες, δεν βλέπω αποτυχία στην συσκευή. Και μην ξεχνάμε το πολύ βασικό κίνητρο αγοράς μια τέτοιας συσκευής: AppStore και όπως λένε 140.000 εφαρμογές. Βασικότατο. Αν όχι κύριο, από τα βασικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ονομα ειναι κατοχυρωμενο εδω και σχεδον 3 χρονια

 

http://www.youtube.com/watch?v=YFNQE_TzQNI lol

 

Δυστυχως ο φανατισμος των apple consumers εδω εχει βγάλει σε οραση με παρωπιδες. Εδω μεσα ακουσα οτι ειναι καλο και θα πουλησει και μου σου του, ενω σε ολα τα τεχνολογικα sites του εξωτερικου αυτο που βγαζει κανενας ειναι οτι το προϊον ειναι iFail.

 

Ειναι ενα oversized iPod Touch. Με 3G. Τιποτα περισσοτερο. Η apple βιαστηκε και αυτο θα φανει. Μετα τις πωλησεις που θα κανει λογο apple fanatics μετα θα πατωσει σαν το appleTV. Ειλικρινα περιμενα κατι πρωτοποριακο αλλα αυτο που ειδα ειναι ενα αρπα κολα προϊον για να προλαβουμε τον ανταγωνισμο.

 

Ζωη σε λογου μας :p

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ονομα ειναι κατοχυρωμενο εδω και σχεδον 3 χρονια

 

http://www.youtube.com/watch?v=YFNQE_TzQNI lol

 

Δυστυχως ο φανατισμος των apple consumers εδω εχει βγάλει σε οραση με παρωπιδες. Εδω μεσα ακουσα οτι ειναι καλο και θα πουλησει και μου σου του, ενω σε ολα τα τεχνολογικα sites του εξωτερικου αυτο που βγαζει κανενας ειναι οτι το προϊον ειναι iFail.

 

Ειναι ενα oversized iPod Touch. Με 3G. Τιποτα περισσοτερο. Η apple βιαστηκε και αυτο θα φανει. Μετα τις πωλησεις που θα κανει λογο apple fanatics μετα θα πατωσει σαν το appleTV. Ειλικρινα περιμενα κατι πρωτοποριακο αλλα αυτο που ειδα ειναι ενα αρπα κολα προϊον για να προλαβουμε τον ανταγωνισμο.

 

Ζωη σε λογου μας :p

μα τι λες τωρα? εχει στυλ! :P

ειναι μοναδικο..το πρωτο "netbook" με ανεπαρκη browser! ο πρωτος υπολογιστης που δεν παιζει βιντεο περα απο quicktime..! ειναι οντως θαυμα!

Edited by el3ctronick
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...