Jump to content

Sony Ericsson Elm


greek_aeras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα σε ολους

λοιπον επι του θεματος που με προβληματίζει:

απο το κυριο μενου/Υπηρεσιες εντοπισμου/ρυθμισεις/ενεργοποιηση ΤΖΙ ΠΙ ΕΣ....

το οποιο ενεργοποιω και επιστροφη στην εφαρμογη ΤΡΑΚΕΡ(εφαρμογη αθλησης βασισμενη στο ΤΖΙ ΠΙ ΕΣ)

βλεπω πως προσπαθει να λοκαρει δορυφορο.

Και εδω σας ερωτώ:

1) εαν εχει ενσωματωμένο δεκτη ?

2)εαν εχει,ειναι ευλογο δηλαδη να να του βαλουμε καποιο προγραμμα πλοηγησης?.

Πραγματικα θα ηθελα να μου επετρεπε το κινητο να βαλω ενα προγραμμα πλοηγησης μα δεν ειδα να εχει συζητηθεί ,συγνωμη εαν εγινα κουραστικός

 

1) Έχει AGPS

2) Για να κάνει lock τον δορυφόρο θέλει να είσαι σε ανοικτό χώρο (να βλέπεις ουρανό). Η διαδικασία κλειδώματος θέλει 5-6 λεπτά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 523
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν κάνω λάθος δεν έχει ενσωματωμένο δέκτη. Το γεγονός ότι διαθέτει a-GPS σημαίνει ότι χρησιμοποιεί τις κεραίες της κινητής τηλεφωνίας για να εντοπίσει το στίγμα σου και άρα χρεώνει.

Πρόγραμμα gps σίγουρα δεν μπορείς να βάλεις γιατί είναι κλειστού τύπου λειτουργικό.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους

λοιπον επι του θεματος που με προβληματίζει:

απο το κυριο μενου/Υπηρεσιες εντοπισμου/ρυθμισεις/ενεργοποιηση ΤΖΙ ΠΙ ΕΣ....

το οποιο ενεργοποιω και επιστροφη στην εφαρμογη ΤΡΑΚΕΡ(εφαρμογη αθλησης βασισμενη στο ΤΖΙ ΠΙ ΕΣ)

βλεπω πως προσπαθει να λοκαρει δορυφορο.

Και εδω σας ερωτώ:

1) εαν εχει ενσωματωμένο δεκτη ?

2)εαν εχει,ειναι ευλογο δηλαδη να να του βαλουμε καποιο προγραμμα πλοηγησης?.

Πραγματικα θα ηθελα να μου επετρεπε το κινητο να βαλω ενα προγραμμα πλοηγησης μα δεν ειδα να εχει συζητηθεί ,συγνωμη εαν εγινα κουραστικός

 

 

 

1)εχει ενσωματωμένο δεκτη

2) υπάρχουν κάποια προγραμματακια τα οποία δοκίμασα μερικά αλλά λόγω του ότι είναι java δεν με ενθουσίασαν και πολύεβγαλα και άκρη....

))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι διαθέτει ενσωματωμένο δέκτη AGPS.

Υπάρχουν προγράμματα με χάρτες που τα βρίσκεις ψάχνοντας για offline gps.

Οι εφαρμογές είναι γραμμένες σε java.

Για να μην ψάχνεστε 2 είναι τα βασικότερα που δουλεύουν σωστά στο συγκεκριμένο:

GPSMid και we-travel

Προτιμήστε το δεύτερο.

Ως offline gps δεν υπάρχει ίχνος χρέωσης.

Link to comment
Share on other sites

οι φωτογραφιες ειναι χαλια ειδικα το βραδυ

το κρατησα ένα μηνα

επισκευασα το k800i

και αναμενω καποια εταιρια να βγαλει ενα φωτογραφικο κινητο (όλες οι εταιριες πονταρουν στα smartphones)

το xenon φλας το εχουν ξεγραψει ολες οι εταιριες

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος δεν έχει ενσωματωμένο δέκτη. Το γεγονός ότι διαθέτει a-GPS σημαίνει ότι χρησιμοποιεί τις κεραίες της κινητής τηλεφωνίας για να εντοπίσει το στίγμα σου και άρα χρεώνει.

Πρόγραμμα gps σίγουρα δεν μπορείς να βάλεις γιατί είναι κλειστού τύπου λειτουργικό.

 

Υπάρχει σύγχυση με το θεμα A-GPS.

Assisted GPS. Απλά αυτη η τεχνολογια χρησιμοποιεί τις συντεταγμενες που λαμβανει απο τις γυρω κυψελες (και που ειναι υποχρεωμένες να εκπέμπουν) οπότε και επιταγχύνει την διαδικασία triangulation and lock.Αρα το A-GPS ειναι βελτιωση του GPS και οχι μια φθηνη μιμηση της τεχνολογιας του όπως κανει η apple στο ipad wifi.

http://en.wikipedia.org/wiki/Assisted_GPS

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το εν λόγω κινητό χθες. (135€)

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Στιβαρό, ελαφρύ και κομψό

Μια αισθητή διαφορά για μένα σε σχέση με τα προηγούμενα SE που χρησιμοποιούσα είναι η ελλειψη του αρχείου κωδικών το οποίο έβρισκα πολυ χρήσιμο.

 

3 πράγματα δεν κατάφερα να κάνω

1. Ότι θέματα και να αντιγράψω από άλλα κινητά τα βγάζει κατεστραμμένα. Κάπου στις πρώτες σελίδες αναφέρεται ότι πρέπει να επεξεργαστούμε τα θέματα με κάποια εφαρμογή. Ποια και που την βρίσκουμε.

2. Δεν κατάφερα να συνδεθώ στο mail μου(Yahoo). Κατέβασε ρυθμίσεις μόνο του και από ότι έλεγξα στο site της yahoo είναι οι σωστές αλλά βγάζει ότι δεν βρίσκει τον server.

3. Να μεταφέρω τα μηνύματα μου από το προηγούμενο SE μου

 

Επίσης θα ήθελα να μάθω αν κάποιος έκανε rebrand και πως γιατί η δικιά μου συσκευή είναι Wind και έχω cosmote και με ενοχλεί το Wind opimized

Edited by blkik
Link to comment
Share on other sites

Αγορασα το εν λόγω κινητό χθες. (135€)

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Στιβαρό, ελαφρύ και κομψό

Μια αισθητή διαφορά για μένα σε σχέση με τα προηγούμενα SE που χρησιμοποιούσα είναι η ελλειψη του αρχείου κωδικών το οποίο έβρισκα πολυ χρήσιμο.

 

3 πράγματα δεν κατάφερα να κάνω

1. Ότι θέματα και να αντιγράψω από άλλα κινητά τα βγάζει κατεστραμμένα. Κάπου στις πρώτες σελίδες αναφέρεται ότι πρέπει να επεξεργαστούμε τα θέματα με κάποια εφαρμογή. Ποια και που την βρίσκουμε.

2. Δεν κατάφερα να συνδεθώ στο mail μου(Yahoo). Κατέβασε ρυθμίσεις μόνο του και από ότι έλεγξα στο site της yahoo είναι οι σωστές αλλά βγάζει ότι δεν βρίσκει τον server.

3. Να μεταφέρω τα μηνύματα μου από το προηγούμενο SE μου

 

Επίσης θα ήθελα να μάθω αν κάποιος έκανε rebrand και πως γιατί η δικιά μου συσκευή είναι Wind και έχω cosmote και με ενοχλεί το Wind opimized

 

Εχω το Hazel που ειναι παρομοιο!

1.Themes creator λεγεται η εφαρμογη για το PC

3.Με το My Phone Explorer κανεις 1 χαρα τη δουλεια σου!

Οσο για το αρχειο κωδικων χρεισιμοποιησε τη java εφαρμογη my notes που εχει κλειδωμα με κωδικο και ειναι super για java!

Πανευκολα τα βρισκεις με λιγο Googlρισμα μιας και δε τ αχω ευκαιρα τωρα!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα κ από εμένα..Πήρα το ELM από κατάστημα vod και φυσικά είχε μέσα εφαρμογές live που τις συχαίνομαι..Έκανα debrant αλλά δεν έχω πλέον το facebook,twitter και ότι άλλο είχε.εκτός με ότι είχε σχέση με live....Θέλω να ρωτήσω αυτά μπορώ να τα βάλω με κάποιον τρόπο???

 

Ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα τελικα να πάρω τα μυνήματα μου απο το παλιο κινητο με το my phone manager.

Μπορώ να πάρω και το αρχειο κλήσεων; Μονο exact καταφερα να το κάνω αλλα δεν έχει επιλογη για import.

 

Αλήθεια αφού υπάρχει το my phone manager το pc Suite γιατι υπάρχει;

yariw1_0 Με ποιο προγραμμα έκανες debrand;

Link to comment
Share on other sites

Καλη σας μερα.

Ενα μικροθεματακι που εχω για το τηλεφωνο αν μπορει καποιος να με βοηθησει.

 

Μου βγαζει στην αρχικη οθονη ενα παραθυρο του twitter και δεν ξερω πως να το φυγω.

το ιδιο κανει και με το facebook π.χ. αλλα μολις κανω αποσυνδεση το φευγει.

Στο twitter δεν μπηκα ποτε ουτε καν εχω λογαριασμο εκει για να κανω συνδεση.

Εδω και 2 μερες το ψαχνω και δεν βρηκα τροπο να το φυγω! :cry:

 

Θα πατήσεις μια φορά το πάνω βελάκι. Στο κάτω αριστερό μέρος της οθόνης θα εμφάνιση την λέξη διαχείρισή πατάς το αριστερό πλήκτρο και επιλέγεις το twitter. Πατας το μεσαίο πλήκτρο και φεύγει

 

 

Omnius for SE......κι όλα μια χαρά..

 

Να φανταστώ χάνεις την εγγύηση έτσι ε?

 

 

Για να μην ψάχνεστε 2 είναι τα βασικότερα που δουλεύουν σωστά στο συγκεκριμένο:

GPSMid και we-travel

Προτιμήστε το δεύτερο.

Ως offline gps δεν υπάρχει ίχνος χρέωσης.

 

To we-travel το βρήκα αλλά χάρτες όχι. Όλα τα site του είναι κατεβασμένα

Edited by blkik
Link to comment
Share on other sites

Θα πατήσεις μια φορά το πάνω βελάκι. Στο κάτω αριστερό μέρος της οθόνης θα εμφάνιση την λέξη διαχείρισή πατάς το αριστερό πλήκτρο και επιλέγεις το twitter. Πατας το μεσαίο πλήκτρο και φεύγει

 

Δεν μου το βγάζει....Γιατί??

 

Έχω την 1231-1917 R7CA061/100619..............

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου το βγάζει....Γιατί??

 

Έχω την 1231-1917 R7CA061/100619..............

 

Έχεις και συ πρόβλημα με παράθυρο widget;

Το έχεις ενεργοποιήσει και δεν φεύγει;

 

Ρε παιδιά απλό είναι. Το πάνω βελάκι έχει συντόμευση για τα widget. Αν έχετε ενεργό κάποιο εμφανίζεται στην οθόνη μόνιμα. Αν πατήσεις μια φορά το πάνω βελάκι του joypad θα επιλέξει το ενεργό widget. Αν πατήσεις το αριστερό κουμπί κάτω από την λέξη διαχειρ. θα ανοίξει τα widgets. Επιλέγεις με το joypad αυτό που θες να κλείσεις και πατάς το μεσαίο κουμπί κάτω από την λέξη απόκρυψη

 

Για να ενεργοποιήσεις ξανά κάποιο widget πατάς πάλι το πάνω βελάκι επιλέγεις με το joypad και πατάς το μεσαίο και επανεμφανίζεται.

Το ίδιο firm έχουμε δεν υπάρχει νεότερο

Edited by blkik
Link to comment
Share on other sites

Έχεις και συ πρόβλημα με παράθυρο widget;

Το έχεις ενεργοποιήσει και δεν φεύγει;

 

Ρε παιδιά απλό είναι. Το πάνω βελάκι έχει συντόμευση για τα widget. Αν έχετε ενεργό κάποιο εμφανίζεται στην οθόνη μόνιμα. Αν πατήσεις μια φορά το πάνω βελάκι του joypad θα επιλέξει το ενεργό widget. Αν πατήσεις το αριστερό κουμπί κάτω από την λέξη διαχειρ. θα ανοίξει τα widgets. Επιλέγεις με το joypad αυτό που θες να κλείσεις και πατάς το μεσαίο κουμπί κάτω από την λέξη απόκρυψη

 

Για να ενεργοποιήσεις ξανά κάποιο widget πατάς πάλι το πάνω βελάκι επιλέγεις με το joypad και πατάς το μεσαίο και επανεμφανίζεται.

Το ίδιο firm έχουμε δεν υπάρχει νεότερο

 

Ωραια τα λες αλλα δεν μου βγαζει τιποτα....απολυτος......γιατι???ξερει κανεις???

Link to comment
Share on other sites

Μηπως έκανες κάτι με το Omnius που δεν έπρεπε;

 

 

Δεν ξέρω...Ότι έλεγαν οι οδηγίες το έκανα...μήπως πρέπει να βάλω άλλον αριθμό(1231-1917)και μετά να το ξανακάνω update????δώστε οδηγίες μου την σπάει που φύγανε....

 

φιλε sarunas καλησπερα. και εγω εχω αγορασει το Elm και το εκανα debrand. ειναι απλο..

1) θα κατεβασεις το Omnius_SE

2) συνδεεις το τηλ. σου με τον γνωστο τροπο.. (κρατωντας πατημενο "c") αφου διαλεξεις πρωτα το μοντελο του κινητου σου απο την λιστα πανω αριστερα..

3) θα πατησεις "indentify" θα σου βγαλει καποιες πληροφοριες σχετικα με το κινητο σου

4) θα πας στην 4η επιλογη που λεει "advanced" και θα διαλεξεις "write CDA data"

5) στην πρωτη επιλογη θα βαλεις αυτον τον αριθμο 1235-7262 στις υπολοιπες θεσεις θα βαλεις οτι ακριβως στοιχεια σου ζηταει (θα τα βλεπεις απο την πρώτη καρτελα του "indentify")

6) πατας ok ξανασυνδεεις το τηλ σου με τον γνωστο τροπο και αφου τελειωσει κλεινεις το προγραμμα και τρεχεις το "update service" της sony-ericsson.

7) το προγραμμα σου βρισκει οτι υπαρχει καινουριο λογισμικο και σε ρωταει αν θελεις να το εγκαταστησεις.. πατας οκ και περιμενεις..

αφου τελειωσει ολη η διαδικασια εισαι ετοιμος με το καινουριο λογισμικο "μαμα ericsson"

 

Υ.Γ. για να κανεις ολη αυτην την διαδικασια θα πρεπει το τηλ σου να εχει τουλαχιστον 40% μπαταρια. και να ξερεις οτι θα σβηστουν ΟΛΑ απο το τηλ..!! (αριθμοι-φωτογραφιες-βιντεο-ηχοι... τα παντα)

καλη δοκιμη.. δεν φερω καμια ευθυνη αν κατι κανεις λαθος....

 

Το έκανα όπως ακριβώς λέει εδώ...οκ έκανε debrang αλλά έχασα αυτά που αναφέρω ποιο πάνω...Πρέπει να κάνω κάτι άλλο??? 1235-7262 μήπως πρέπει να βάλω άλλον αριθμό???HELP!!!!!!!!!!!!!!

Edited by multiPetros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για πολλαπλή παράθεση χρησιμοποιείστε το κουμπάκι που βρίσκεται τέρμα δεξιά. Για οδηγίες: http://www.myphone.gr/forum/faq.php?faq=vb3_reading_posting#faq_vb3_replying
Link to comment
Share on other sites

Απο ότι καταλαβα μετα το debrand το τηλ έχασε την μόνιμη συντόμευση με τα widgets στο πάνω βελάκι. Στο πάνω βελάκι τώρα τι έχει;

 

υ.γ Βασικα δεν ξέρω αν το παρατήρησες αλλα μονο εσυ και γω γράφουμε στο θέμα πια. Θα πρέπει να σου απάντησει κάποιος πιο έμπειρος απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι καταλαβα μετα το debrand το τηλ έχασε την μόνιμη συντόμευση με τα widgets στο πάνω βελάκι. Στο πάνω βελάκι τώρα τι έχει;

 

υ.γ Βασικα δεν ξέρω αν το παρατήρησες αλλα μονο εσυ και γω γράφουμε στο θέμα πια. Θα πρέπει να σου απάντησει κάποιος πιο έμπειρος απο εμενα

 

Ακριβώς!!!!!!!!!!Ημερολόγιο και αυτό με το τρέξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα ήθελα να απαλλαγώ από αυτή την σαβούρα τα widget...

 

Να πω την αλήθεια και εμένα δεν με ενδιαφέρουν άλλα όσοι έχουν λογαριασμό στο twitter και το facebook το βρήκαν χρήσιμο.

 

Παρεμπιπτόντως κατάφερα και συγχρόνισα το email μέσω κινητού με το λογαριασμό στο yahoo μέσω wifι. Για ένα περίεργο λόγο μέσω cosmote δεν συγχρόνιζε γιατί δεν μπορούσε να βρει το server.

 

Οπότε μόνο το αρχείο κλήσεων μένει να βρω πως θα περάσω από το παλιό κινητό(exact έκανα το αρχείο με το my phone explorer αλλά import δεν έχει)

και πως θα κάνω debrand χωρίς παρατράγουδα

 

 

Στο forum του Omnius που έψαξα για debrand αναφέρουν ότι για westen Europe το CDA είναι "1234-8025". Η Ελλάδα νομίζω θεωρείται ότι ανήκει στο western Europe.

Επίσης είναι κάποιος που αναφέρει ότι έχασε και εκείνος τα widget.

http://www.gsmcure.com/forum/showthread.php?t=295&page=2

 

Επίσης από ότι είδα στο site του Omnius η πλατφόρμα toy κινητού είναι A2

Edited by blkik
Link to comment
Share on other sites

Στο forum του Omnius που έψαξα για debrand αναφέρουν ότι για westen Europe το CDA είναι "1234-8025". Η Ελλάδα νομίζω θεωρείται ότι ανήκει στο western Europe.

Επίσης είναι κάποιος που αναφέρει ότι έχασε και εκείνος τα widget.

http://www.gsmcure.com/forum/showthread.php?t=295&page=2

 

Επίσης από ότι είδα στο site του Omnius η πλατφόρμα toy κινητού είναι A2

 

Να το δοκιμάσω με αυτόν τον αριθμό η θα κάνω πατάτα??:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.!! Έχω κρατημένο ένα backup επαφών μέσα από το μενού του παλιότερου se Μου ! το backup αυτό αποθηκεύεται όπως ξέρουμε σε έναν φάκελο με όνομα system. Στο καινούργιο elm που πήρα πως θα ρίξω το αρχείο που έχω με τις επαφές? Σημείωση ότι δεν βρίσκω τον φάκελο system και διάφορους άλλους που έβλεπα στο παλιό se Μου. ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Elm

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...