Jump to content

Sony Ericsson Hazel


greek_aeras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

πάρα πολύ καλό!! τον τελευταίο καιρό σχεδόν όλα τα κινητά παίζουν στο 1.00 +

ευχάριστη έκπληξη το 0.68

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 312
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σίγουρα για τους μη απαιτητικούς χρηστες... η για δεύτερο κινητό ;)

 

Δηλαδή οι απαιτητικοί χρήστες θέλουν κινητό με υψηλό sar?:confused: Μάλλον κάτι άλλο εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε ποτε θα έρθει ??

αν είναι που δεν θα έρθει( η θα αργήσει πολύ ) να πάω να πάρω το elm...

 

 

 

popoooooo βρήκα το manual στα ελληνικά αλλα δεν ξέρω από που να πάρο το κινητό xaxaxax

http://www.sonyericsson.com/cws/download/1/785/845/1271065125/J20i__UG_EL_1235-4698_1.pdf

 

(πάντως άμα έχει τιμή γύρο 220e θα το πάρο σίγουρα)

Edited by crazydoctor
Nokia 8210 -> Siemens M55 -> Sony Ericsson K750 -> LG Optimus One P500 -> Samsung Galaxy Core -> Xiaomi Redmi note 2 -> ?????
Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε ποτε θα έρθει ??

αν είναι που δεν θα έρθει( η θα αργήσει πολύ ) να πάω να πάρω το elm...

 

 

 

popoooooo βρήκα το manual στα ελληνικά αλλα δεν ξέρω από που να πάρο το κινητό xaxaxax

http://www.sonyericsson.com/cws/download/1/785/845/1271065125/J20i__UG_EL_1235-4698_1.pdf

 

(πάντως άμα έχει τιμή γύρο 220e θα το πάρο σίγουρα)

 

http://funbazaar.skroutzstore.gr/p.SONY-ERICSSON-J20i-Hazel.191976.html

 

Το παρήγγειλα από ΄κει και θα βγει στα 223 € ακριβώς,ελληνικότατο της επίσημης αντιπροσωπείας-θα παραλάβω την Τετάρτη,πληρωμή στην παραλαβή από το courier.

Για να δούμε αν θα είναι καλό,πιστεύω πως θα είναι και στην τιμή αυτή αξίζει με όσα προσφέρει.....:);)

Link to comment
Share on other sites

Με γεια!

άντε να έρθει στα χερια σου να μας πεις εντυπώσεις.

 

Να σου πω ξέρεις άμα το κατάστημα αυτό συνεργάζεται με κοσμοτέ επειδή έχω επιδότηση αυτόν τον καιρό....

Nokia 8210 -> Siemens M55 -> Sony Ericsson K750 -> LG Optimus One P500 -> Samsung Galaxy Core -> Xiaomi Redmi note 2 -> ?????
Link to comment
Share on other sites

Διαθέσιμο πλέον από τα Multirama στα 219 Ευρώ! Εγώ το τσίμπησα από το κατάστημα στο Mall. Διαθέσιμο ένα χρώμα, μάυρο μπροστά με ασημί λεπτομέρειες και εξολοκλήρου ασημί πίσω. Ουσιαστικά πρόκειται για την slider εκδοχή του Elm καθότι είναι σχεδιαστικά πανομοιότυπα με τις όποιες διαφορές να προκύπτουν λόγω διαφορετικού τύπου (slider έναντι candybar). Η κυρτή όπως και στο Elm πλάτη το κάνει κάπως ξεχωριστό. Όμορφο με αρκετά κυριλέ εμφάνιση αν και θα ήθελα το όνομα της SE μπροστά λίγο μεγαλύτερο για να γεμίζει ελαφρώς το πάνω μέρος.

Κουτί κυριολεκτικά μικροσκοπικό!:blink: Φορτιστής τύπου fast port, handsfree και μπαταρία χιλιάρα είναι τα περιεχόμενα μαζί με τα μικροσκοπικά φυλλάδια που χρησιμοποιεί πλέον η εταιρία. Από το δικό μου πάντως κουτί έλλειπαν δυο από τα τρία φυλλάδια οδηγιών που έχει (ένα σε κάθε γλώσσα), ανάμεσα σε αυτά ήταν και το Ελληνικό αλλά έτσι και αλλιώς είναι άχρηστο οπότε μικρό το κακό! Μάλλον το ξέχασαν να το βάλουν οι κινέζοι!:lol:

Καλώδιο usb λόγω κόστους δεν έχει πράγμα που σημαίνει οτι αν δεν είχατε πριν άλλο κινητό SE θα χρειαστεί να αγοράσετε. Επίσης θα χρειαστεί να προσθέσετε και μια κάρτα microsd καθότι επίσης για λόγους κόστους δεν υπάρχει μέσα στη συσκευασία. Το κινητό έρχεται μέσα σε ένα όμορφο και ξεχωριστό υφασμάτινο οικολογικό σακουλάκι με το σήμα του Greenheart τυπωμένο.

Το σακουλάκι βασικά είναι μάλλον και το μοναδικό πράγμα που υποδηλώνει οτι το κινητό είναι και καλά "οικολογικό", άντε και το σχετικό θέμα που υπάρχει εγκατεστημένο μέσα (παραδόξως δεν είναι ενεργοποιημένο εξαρχής), δεν υπάρχει τίποτα άλλο στο Hazel τουλάχιστον επιφανειακά που να υποδηλώνει οικολογία. Προσοχή στην μπαταρία η οποία είναι τυλιγμένη με ένα προστατευτικό χαρτί σαν φάκελος και σε ένα σημείο έχει κόλα η οποία μένει πάνω στην μπαταρία μόλις το αφαιρέσετε! Με λίγο τρίψιμο με το νύχι πάντως φεύγει αλλά είναι χαζομάρα.

Ποιότητα κατασκευής προσεγμένη, χωρίς εμφανής ατέλειες. Slider επιτέλους πολύ σφιχτό χωρίς τζόγο, μόνο ένα ανεπαίσθητο κούνημα δεξιά-αριστερά στο κάτω μέρος και μόνο αν το πιέσεις επίτηδες. Το καπάκι της μπαταρίας είναι τόσο σφιχτό που δύσκολα βγαίνει και η πιθανότητα να σπάσετε κανένα νύχι είναι υπαρκτή.

Τα πλήκτρα έχουν καλή αίσθηση πατήματος με ένα αξιόπιστο "κλικ" και ο φωτισμός τους είναι άψογος και ισομερής, το πρώτο κινητό της SE που βλέπω με δυνατό και ίσο φωτισμό μετά από πολύ καιρό!:D

Κατά τα άλλα δεν υπάρχουν πολλά να σχολιάσω μιας και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του υπάρχουν και σε πολλά άλλα μοντέλα της εταιρείας. Το κινητό είναι πλήρες για τα λεφτά του και όχι μόνο. Μεγάλη για την κατηγορία του μπαταρία, εξαιρετική οθόνη όπως πάντα από την SE (η οποία ελαφρώς πιξελιάζει λόγω μικρής, για το μεγεθός της οθόνης, ανάλυσης) με αντιχαρακτική προστασία, πολύ καλό και καθαρό ηχείο και ακουστικό (με τεχνολογία μείωσης θορύβων για καλύτερη ακουστική), όμορφα και νέα θέματα, gps, wifi, πολλές εφαρμογές περιλαμβανομένων και Youtube, Facebook, myspace και Twitter.

Το Hazel δείνει έμφαση στις εφαρμογές κοινωνικής δικτύωσης πάντως (υπάρχουν σχετικά αυτοκόλλητα του Twitter και του Facebook πάνω στο κουτί καθώς και ένα δισέλιδο φυλλάδιο με οδηγίες) καθότι υπάρχει από το λογισμικό η δυνατότητα να σου εμφανίσει στην οθόνη υπό μορφή μιας μπαρας συντομέυσεων όλες τις σχετικές εφαρμογές μεταξύ των οποίων μπορείς να εναλλάσεσαι αλλά και να αφήσεις κάποια ανοιχτή πάνω στην οθόνη και επίσης να εμφανίζεις ή να αποκρύπτεις όποιες συντομέυσεις θες, πολύ βολικό και έξυπνο.

Το λογισμικό είναι η γνωστή κλειστή πλατφόρμα της SE όπως αυτή τροποποιήθηκε από το W995 και μετά και με τον νεότερο και πανέμορφο media player που πρωτογνωρίσαμε στο Aino. Πάντως αν και η ανταπόκριση του λογισμικού είναι άμεση, έχω δει και ελαφρώς γρηγορότερη από άλλα μοντέλα της SE.

H κάμερα βρίσκεται στο ψυχολογικό όριο των πέντε megapixel, απόλυτα ικανοποιητική με καθαρές φωτογραφίες αλλά μόνο για την ημέρα καθότι το φλας led που διαθέτει το κινητό δεν αφήνει περιθώρια για τίποτα ιδιαίτερο την νύχτα. Καθότι κάποιους τους ενδιαφέρει υπάρχει επιλογή λειτουργίας του φλας ως φακού.

Γενικά ένα όμορφο, με μικρή δόση πολυτέλειας και με οικολογικές ανησυχίες κινητό που προσφέρει όλα όσα ο μέσος χρήστης θέλει και κάτι παραπάνω και σε μια πολύ καλή τιμή. Προτείνεται για νέους (όχι νεαρούς, γι'αυτους έρχονται τα νέα walkman!) που είναι κυριλέ τύποι ή τους παριστάνουν και οι οποίοι ξημεροβραδιάζονται στα Twitter και συναφή sites είτε λόγω ενδιαφέροντος είτε από μόδα και ως εκ τούτου χρειάζονται wifi και οι οποίοι θέλουν να έχουν και την οικολογική τους συνέιδηση ήσυχη. :p

Edited by RAZR2
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το mini review σου. Πολύ ευχάριστο και με σωστό συντακτικό (μικρά ορθογραφικά λάθη συγχωρούνται).

Εγώ έχω το elm. Αξίζει άραγε να μεταβώ στο hazel (τι όνομα πήγαν και βάλανε!!) για την οθόνη και την μπροστινή κάμερα; Ιδού η απορία.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το mini review σου. Πολύ ευχάριστο και με σωστό συντακτικό (μικρά ορθογραφικά λάθη συγχωρούνται).

Εγώ έχω το elm. Αξίζει άραγε να μεταβώ στο hazel (τι όνομα πήγαν και βάλανε!!) για την οθόνη και την μπροστινή κάμερα; Ιδού η απορία.

 

Ευχαριστώ φίλε μου!:) Αν έχεις το Elm και κάνεις βιντεοκλήσεις τότε πάρε το Hazel (εμένα πάντως μου αρέσει πολύ το όνομα!:D) αλλά από πλευράς τεχνικών χαρακτηριστικών τα δυο κινητά είναι ίδια (με διαφορά την μικρότερη οθόνη του Elm) οπότε δεν βλέπω κάποιον ουσιαστικό λόγο να ξοδευτείς εκ νέου. Από εκεί και πέρα και να το πάρεις δεν θα το μετανιώσεις πιστέυω.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο το review! !:)

απο μπαταρια πως παει? ποσο κραταει δλδ?

 

Γενικά τα κινητά της SE έχουν καλή διάρκεια μπαταρίας. Εγώ το φόρτισα την πρώτη ημέρα και μετά από δυο 24ωρα ακόμα έχω 55% χωρίς όμως χρήση wifi και gps. Εξάλλου αρχικά η μπαταρίες δεν αποδίδουν το 100% των δυνατοτήτων τους, αυτό επιτυγχάνεται μετά από μερικές φορτίσεις. Και όπως ήδη είπα εξαρτάται και τη χρήση που κάνει ο καθένας.:)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα παντως απο θεμα εμφανισης δεν με τρελαινει κιολας.δειχνει ποιοτικο παντως.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο που δε μου αρεσει ειναι οτι δεν εχει επαρκως φωτεινη οθονη λογο του αισθητηρα.Θα ηθελα και 1 δευτερη γνωμη των κατοχων πανω σε αυτο.Παντως σε σχεση με το 995 που εχω δε βλεπω κατι καλυτερο να προσφερει οποτε μενω εδω η..ξαναγυριζω στο Aino!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο που δε μου αρεσει ειναι οτι δεν εχει επαρκως φωτεινη οθονη λογο του αισθητηρα.Θα ηθελα και 1 δευτερη γνωμη των κατοχων πανω σε αυτο.Παντως σε σχεση με το 995 που εχω δε βλεπω κατι καλυτερο να προσφερει οποτε μενω εδω η..ξαναγυριζω στο Aino!

 

Τα περισσότερα θέματα που έχει μέσα είναι ιδιαίτερα σκούρας απόχρωσης οπότε ίσως αυτό δημιουργεί την πλασματική εντύπωση της σκούρας και λιγότερο φωτεινής οθόνης. ίσως είναι και θέμα οθόνης βέβαια, δεν ξέρω. Πάντως προσωπικά ούτε που κατάλαβα καμία διαφορά (αν αυτή όντως υπάρχει). Είναι βέβαια και θέμα γούστου.

Εφόσον πάντως έχεις το W995 εννοείται οτι δεν υπάρχει κάποιος λόγος να πάρεις το Hazel. Το 995 έχει ελαφρώς ανώτερα τεχνικά χαρακτηριστικά και είναι και μεταλλικό (αλλά το Hazel έχει μάλλον ποιοτικότερο slider).

Παρακαλώ κάποιον moderator αν γίνεται να αλλάξει το "προς κυκλοφορία" στον τίτλο του θέματος με "επίσημο".:)

Edited by RAZR2
Link to comment
Share on other sites

Μετά το elm, πήρα το hazel λόγο μεγαλύτερης οθόνης. Οι διαφορές που έχω δεί είναι οτι η οθόνη είναι πιο φωτεινή, και αν και εχει αισθητήρα φωτεινόητας, δεν τον έχω δει να δουλεύει. Ο slide μηχανισμός είναι πολύ καλός, αλλα σαν ποιότητα και ειδικά στα κουμπιά, το elm νομίζω είναι πιο στιβαρό και δεμένο. Η ποιότητα ομιλίας είναι καλύτερη στο hazel, μάλλον φοράει διαφορετικό ακουστικό, αλλα το ηχείο του, αν και πιο δυνατό, υστερεί σε ποιτητα έναντι του elm. Το ίδιο τραγούδι δηλαδή, παίζει πιο καθαρά στο elm. Η camera δεν δίνει τόσο sharp φωτογραφίες και απογοητεύτηκα λίγο, αφού το elm έβγαζε φοβερές φωτογραφίες.

Μπορεί όλα αυτά να είναι και η ιδέα μου επειδή είναι και λίγο "ψείρας" αλλα ας μας πει και κάποιος άλλος τη γνώμη του

Link to comment
Share on other sites

από ποιο κατάστημα το πήρες?
Το πήρα απο κάποιο μέλος εδω μέσα. Είναι ελληνικό πάντως. Νομίζω οτι το πήρε απο το fun bazaar
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναπήρα και δεν το αλλάζω με τίποτα. Καιρό είχα να δώ τόσο καλό κινητό απο τη sonyericsson. Το μόνο που ζηλεύω λιγάκι ακόμα είναι η μεταλική κατασκευή του Nokia 6700
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Hazel

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...