Jump to content

Sony Ericsson Hazel


greek_aeras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 312
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα συνοψίζετε ως εξής:

Όταν ανοίγω video του you tube από το μενού της Ericsson μου βγάζει σφάλμα: "Video has interrupted. Please restart the video."

Όταν ανοίγω video του you tube με mini opera μου βγάζει σφάλμα: "Αποτυχία σύνδεσης με διακομιστή πολυμέσων".

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν, ένα μεγάλο μπράβο στη Sony Ericsson για ένα υπέροχο κινητό σε ποιότητα κατασκευής, άνεση χρήσης, και χαρακτηριστικά! Αυτά που κάνει, τα κάνει σχεδόν τέλεια και είναι απόλαυση στη χρήση! Μου θύμισε τις παλιές καλές εποχές της απλότητας και της αμεσότητας, χωρίς τσιγκουνιές σε features και επιδόσεις (βλέπε τα αθάνατα κ750i, k800 κλπ), σε τιμές προ κρίσης!

Μία σημαντική για 'μένα ερώτηση:

ΠΩΣ στο καλό μπορείς να διαχειριστείς email account και dedicated facebook utility μέσω wifi;;;;!

Ας μου πεί κάποιος γιατί θα πέσω από τον πρώτο!! Όχι πιο ψηλά γιατί θα σκοτωθώ!... ;-)

Edited by akumiris
Link to comment
Share on other sites

Πως θα το εγκαταστήσω;

Κατεβάζεις το .jar από την ιστοσελίδα του opera, το περνας στο κινητό σου στο φάκελο "Διάφορα" και στη συνέχεια πατάς εγκατάσταση. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδιά σας έχει παρουσιαστεί πρόβλημα με τις υπενθυμίσεις στο ημερολόγιο? έκανα αναβάθμιση λογισμικού μόλις το πήρα και έχω την:"1231-9304 R7BA081 100307 SonyEricsson"

άρχισα να καταχωρώ τα γενέθλια φίλων και όταν τελείωσα και πήγα να ελέγξω αν έχουν μπει σωστά είδα ότι τα είχε βάλει δυο και τρεις φορές σε διπλανές ημερομηνίες. Δηλ. αν κάποιος είχε γενέθλια στις 1/7, μου το είχε προσθέσει και στις 2/7 και στις 3/7. Το παράξενο είναι ότι ο αριθμός 2 και 3 στον Ιούλιο μήνα στο ημερολόγιο δεν ήταν bold. Δεν ξέρω τι τρέχει. Φταίει κάτι στην έκδοση? Μήπως υπάρχει κάποιο fix?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πράγματι ωραίο κινητό και πλήρες, αλλά..

 

το led που έχει για φλας είναι απλά τραγικό.

Δεν βγάζει ομοιόμορφο φωτισμό (στο κέντρο είναι άσπρο και γύρω γύρω ένας συνδυασμός κίτρινου με άσπρου) με αποτέλεσμα να γ****ι τις φωτογραφίες.

κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν πραγματικά και μένα μου αρέσει μέχρι στιγμής αλλά έχω να σημειώσω τα εξής σημεία στα οποία λίγο υστερεί [αν και επειδή με καλύπτει σε πολλά άλλα δεν τους δίνω σημασία]:

1. ο ήχος του music player από τα ακουστικά δεν είναι πολύ δυνατός όπως στο nokia 5300 που είχα. Δοκίμασα να πειραματιστώ με τον ισοσταθμιστή αλλά δεν γίνεται να το κάνω αυτό σε κάθε τραγούδι. Τώρα βέβαια ίσως και να φταίνε τα ακουστικά. Υπάρχουν και κάτι άλλα πιο ακριβά της SE που έχουν και κουμπάκι για να απαντάς σε κλήσεις και να αλλάζεις σταθμούς.

 

2. Μερικές φορές μπερδεύομαι και πατάω το πράσινο κουμπί απάντησης αντί για το απο κάτω με τις συντομεύσεις και το αντίστροφο γιατί είναι πολύ κοντά το ένα με το άλλο, αλλά οκ αυτό είναι και θέμα συνήθειας.

 

3. επειδή δεν έχει, όπως τα walkman κινητά, κουμπιά ειδικά για μουσική και ράδιο είναι λίγο δύσκολος ο χειρισμός όταν θέλεις να αλλάξεις τραγούδι ή σταθμό και περπατάς στον δρόμο έχοντάς το στο χέρι. Ανακάλυψα όμως έναν τρόπο και κάπως ξεπεράστηκε αυτή η δυσκολία: αν το κρατάω ανάποδα στο αριστερό χέρι τότε ο αντίχειράς μου είναι πιο κοντά στο μεγάλο κουμπί πλοήγησης και έτσι αλλάζω τους σταθμούς πιο εύκολα.:lol:

 

4. όπως έχω πει και σε προηγούμενη καταχώρησή μου στο forum, κάτι δεν πάει καλά με το ημερολόγιο και τις υπενθυμίσεις [δείτε πιο πάνω]. αν κάποιος γνωρίζει κάτι να με ενημερώσει γιατί γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη από το κινητό αλλά αυτό με τις υπενθυμίσεις που κάνει διπλοεγγραφές και σε άλλες ημερομηνίες είναι πολύ παράξενο.

 

5. τα widgets.....πολύ σπαστικό να μην μπορείς να τα απενεργοποιήσεις, δηλ. να τα αφαιρέσεις από το πάνω κουμπί. διότι εκεί θα μπορούσα να βάλω το ράδιο ας πούμε ή κάτι άλλο που χρησιμοποιώ συχνά.

 

Κατά τα άλλα το κινητό είναι πολύ γρήγορο, φανταστικά χρώματα, πολύ εύχρηστο πληκτρολόγιο [μαλακά και μεγάλα πλήκτρα, μου θυμίζει λίγο το γλυκούλι nokia 6300 του οποίου το πληκτρολόγιο το είχα λατρέψει κυριολεκτικά]:D

α και φυσικα ένα μεγάλο θετικό είναι ο καθαρός ήχος στις κλήσεις. Πραγματικά ακούς τον άλλον δυνατά και καθαρά και ας είσαι σε φασαρία κτλ.

Και τα ringtones ειναι μια χαρα. Δηλ. δεν ξέρω γιατί ο music player είναι τόσο χαμηλού επιπέδου...ίσως να φτιάξει με καμιά αναβάθμιση αργότερα? ή δεν έχει σχέση το software?

Επίσης όποιοι θέλουν java εφαρμογές έχω βρει πολλές εδώ:

http://www.zedge.net/

http://www.mobile9.com/

http://java-apps.org/

http://www.getjar.com/

http://www.lasyk.net/

 

:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να με ειδοποιεί το τηλέφωνο ότι έχω αναπάντητες; όπως ας πουμε να αναβοσβηνει η οθονη οπως ειχε το nokia που ειχα. ισως να υπάρχει καμιά εφαρμογή java. αν ξέρει κάποιος κάτι να μου το πει.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας έχω το sonyericson Hazel αλλά δεν μπορώ να βάλω θέματα τι γίνεται μπορεί κανείς να με βοηθήσει ? :worry:

Οτι θέμα πάω να βάλω μου γράφει ότι είναι κατεστραμένο :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας έχω το sonyericson Hazel αλλά δεν μπορώ να βάλω θέματα τι γίνεται μπορεί κανείς να με βοηθήσει ? :worry:

Οτι θέμα πάω να βάλω μου γράφει ότι είναι κατεστραμένο :(

 

μην ανησυχείς και γω στην αρχή είχα το ίδιο πρόβλημα. το έψαξα όμως και βρήκα ότι απλώς το κινητό αυτό δέχεται θέματα που έχουν έκδοση 4.9. Λοιπον υπάρχει λύση για να τα βάζεις όλα χωρίς πρόβλημα. Θα κατεβάσεις τον theme editor από εδώ: http://www.softpedia.com/get/Mobile-Phone-Tools/Sony-Ericsson/Sony-Ericsson-Themes-Creator.shtml και μετά την εγκατάσταση θα ανοίξεις ένα θέμα με αυτό το πρόγραμμα και μόλις σου βγάλει το μήνυμα ότι είναι άλλη έκδοση κτλ. εσύ θα πατήσεις ΟΚ ή yes και μετά από το μενού του προγράμματος θα επιλέξεις το save as και θα κάνεις overwrite. Μετά το θέμα θα μπει κανονικά! Στην ουσία αυτό που κάνεις είναι ότι αλλάζεις την έκδοση του θέματος ώστε να είναι συμβατό με το hazel. Α μην ξεχάσεις να ορίσεις στον theme editor το κινητό σου, να προσδιορίσεις δηλαδή το μοντέλο. Αν έχεις άλλες απορίες πεσμου:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς ρυθμίζεις να έρχεται αναφορά παράδοσης στα sms? Το μόνο που βρήκα είναι αναφορά ανάγνωσης
ZTE nubia Z7 mini
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα!

Θα ήθελα τη γνώμη σας:

Αν συγκρίνουμε το hazel με το elm, ποιο θεωρείτε καλύτερο;

Που υπερτερεί το καθένα και που μειονεκτεί;

 

Επίσης, θα μπορούσαν να θεωρηθούν walkman κινητά;

 

Ευχαριστώ!

:) :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πώς ρυθμίζεις να έρχεται αναφορά παράδοσης στα sms? Το μόνο που βρήκα είναι αναφορά ανάγνωσης

 

μήπως ήθελες να πεις το αντίθετο? διότι στα Μηνύματα-->ρυθμίσεις υπάρχει το πεδίο Αναφορά παράδοσης και απλά το ενεργοποιείς για να ξέρεις αν πήγε το μήνυμά σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας εγώ έχω το εξής πρόβλημα : Όταν αλλάζω θέματα στο κινητό και δέχομαι ή πραγματοποιώ κλήσεις όταν καλεί το τηλέφωνο δεν φαινονται τα χρώματα

απο το θέμα που έχω βάλει αλλά ένα πράσινο φόντο :worry: :blink:

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω την νεότερη έκδοση την οποία έβαλα μόλις το πήρα πριν ακόμα περάσω τα αρχεία μου κτλ. οπότε δεν ξέρω αν το πρόβλημα υπάρχει στην νεότερη έκδοση ή είναι κάτι άλλο. αν θες περίμενε πριν την κάνεις την αναβάθμιση μήπως και βρω κανένα στοιχείο ότι το πρόβλημα στο ημερολόγιο οφείλεται στην νέα έκδοση. :worry:

 

εκανα update και επιτελους εχω αναφορα παραδοσης!!! και το ημερολογιο εξακολουθει να δουλευει κανονικα

ZTE nubia Z7 mini
Link to comment
Share on other sites

εκανα update και επιτελους εχω αναφορα παραδοσης!!! και το ημερολογιο εξακολουθει να δουλευει κανονικα

 

δηλαδή εννοείς οτι μπαίνεις στο ημερολόγιο κάνεις νέα καταχώρηση, βάζεις ώρες, θεμα και υπενθυμιση και μετα βλεπεις την καταχωρηση σου στο ημερολογιο? επιλεγεις την ημερομηνια και οταν ανοιγει βλεπεις τι εχεις γραψει? δεν σου παει σε αλλη ημερομηνια? δεν μπορω να καταλαβω τι τρεχει σε μενα.:confused::worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@marion, Μηπως κάνεις λάθος όταν βάζεις ώρα? γιατί είναι λίγο περίεργο στο από - εώς. Μπορεί να βάλεις πχ. από τις 10:00 μμ - 11:00 πμ και να σου βγάλει την υπενθύμιση σε δύο μέρες... εμένα πάντως τα βγάζει μια χαρά :D
ZTE nubia Z7 mini
Link to comment
Share on other sites

@marion, Μηπως κάνεις λάθος όταν βάζεις ώρα? γιατί είναι λίγο περίεργο στο από - εώς. Μπορεί να βάλεις πχ. από τις 10:00 μμ - 11:00 πμ και να σου βγάλει την υπενθύμιση σε δύο μέρες... εμένα πάντως τα βγάζει μια χαρά :D

 

το σκέφτηκα και γω αυτό αλλά άκου πριν λίγο έκανα ένα τεστ, έβαλα για σήμερα 30/7/2010 από 08:00 έως 09:00 και έκανα αποθήκευση και μου την πήγε στις 2/8/2010 αναφέροντας την λέξη ΟΛΟΗΜΕΡΟ ενώ δεν έχω επιλέξει κάτι τέτοιο...οι ώρες είναι αυτές που είχα βάλει αλλά το 8-9 δεν είναι ολοήμερο! μήπως υπάρχει καμιά ρύθμιση την οποία δεν έχω προσέξει;:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα σας παρακαλούσα για σύγκριση - επιλογή μεταξύ δύο συσκευών να δημιουργείτε νέο θέμα στους διαξιφισμούς. Τα εκτός θέματος μεταφέρθηκαν στο: [thread=279794][ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΥΣΚΕΥΗΣ] Sony Ericsson Hazel VS Yari[/thread]

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση για τους κατοχους...το κινητο ειναι οντως αδιαβροχο οπως αναφερει ο κατασκευαστης στο site;:confused:
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση για τους κατοχους...το κινητο ειναι οντως αδιαβροχο οπως αναφερει ο κατασκευαστης στο site;:confused:

 

αδιαβροχο στις πιτσιλιες μονο..(splash resistant αναφερει το gsmarena.com)οχι να βουτηξεις μαζι του στην πισινα :)

Link to comment
Share on other sites

αδιαβροχο στις πιτσιλιες μονο..(splash resistant αναφερει το gsmarena.com)οχι να βουτηξεις μαζι του στην πισινα :)

Σωστος!;)

Απο ευκολια σαν τηλεφωνο τι λεει(μενου,χειρισμος,πληκτρα);

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Hazel

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...