Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Η αδερφή μου απέκτησε χθες ένα Vivaz Pro και δυστυχώς είναι αλλοδαπό...

Η ελληνική γλώσσα δεν υπάρχει στις επιλογές του, οπότε και προσπάθησα

να ακολουθήσω τον οδηγό για το debranding (υπέθεσα πως αυτή είναι

η σωστή διαδικασία για να το δηλώσω ως Adriatic) ανεπιτυχώς

(ίσως γιατί η διαδικασία αφορά το απλό;;; )...

Τί άλλο θα μπορούσα να δοκιμάσω για να το βαπτίσουμε ελληνόπουλο;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

 

Σωστη η σκεψη σου, ομως χρειαζεσαι το adriatic του pro για να δουλεψει.

Δυστυχως δεν εχω ιδεα που μπορεις να το βρεις...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

υπαρχει καποιο led λαμπακι που να αναβοσβηνει οταν η συσκευη ειναι σε κατασταση αναμονης?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στο πλαι δεξια πανω απο τα πληκτρα αυξομειωσης της εντασης ηχου..Οταν σου ερθει μυνημα η εχεις κληση αναβοσβηνει ενα μικρο πρασινο φωτακι..Επισης την ωρα της εισερχομενης κλησης πριν απαντηθει αναβει μια μωβ λωριδα κατω απο τα ιδια πληκτρα για πιο μεγαλη αναγνωρισιμοτητα εισερχομενης κλησης σε περιπτωση που ειναι στο "Αθορυβο" η συσκευη σου..
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

και η τιμη του περιπου τωρα ποσο ειναι?

http://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html?keyphrase=vivaz

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδιά βίντεος στο γιουτιουμπ σε HD μπορείτε να δείτε στο Βιβάζ ? και γενικά βιντεος... πχ. παω να ανοιξω κάποιο βιντεο-γκολ ενος αγώνα που με παραπέμπει σε ενα σαιτ dailymotion μπλα μπλα, αλλα δεν ανοίγει, μου λέει πως θέλω αναβάθμιση του adobe flash player, μόνο που δε ξέρω πως να την κάνω την αναβάθμιση του adobe και απο πού (αν γίνεται κιόλας)
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδια τι παιζει με τα βιντεο κ το adobe?Ακομα πως κανω αυτο το sign για τις εφαρμογες?οποιος μπορει ας βοηθησει κ μας τους ταλαιπορους...
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μάθω πως είναι δυνατή η βιντεοκλήση με μόνο μια κάμερα (την κανονική στο πίσω μέρος) στο Vivaz pro!!!

Αγόρασα προ ημερών το Vivaz pro λόγω βιντεοκλήσης, ρώτησα τον πωλητή, μου είπε ότι το η συσκευή έχει βιντεοκλήση και το πήρα και έφυγα, όμως δεν κοίταξα ότι δεν έχει κάμερα μπροστά! σαφώς και φταίω, αλλά εάν μπορείτε λύστε μου την απορία! πώς γίνεται βιντεοκλήση, (δηλαδή βλέπεις και σε βλέπει ο συνομιλητής) με μία κάμερα, αυτό μόνο η sony το κατάφερε μπράβο τους!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά βίντεος στο γιουτιουμπ σε HD μπορείτε να δείτε στο Βιβάζ ? και γενικά βιντεος... πχ. παω να ανοιξω κάποιο βιντεο-γκολ ενος αγώνα που με παραπέμπει σε ενα σαιτ dailymotion μπλα μπλα, αλλα δεν ανοίγει, μου λέει πως θέλω αναβάθμιση του adobe flash player, μόνο που δε ξέρω πως να την κάνω την αναβάθμιση του adobe και απο πού (αν γίνεται κιόλας)

 

δε ξερω τι εννοεις. Εμενα μια χαρα τα παιζει τα βιντεο απο την εφαρμογη youtube που ειναι στο μενου'εφαρμογες'. Συνδεεται με το ρουτερ μου και τα παιζει μια χαρα. Το βιβαζ απ'οσο ξερω δεν υποστηριζει flash οποτε οποιαδηποτε προσπαθεια να κανεις την εν λογω εγκατασταση θα αποβει ακαρπη.

 

Θα ήθελα να μάθω πως είναι δυνατή η βιντεοκλήση με μόνο μια κάμερα (την κανονική στο πίσω μέρος) στο Vivaz pro!!!

Αγόρασα προ ημερών το Vivaz pro λόγω βιντεοκλήσης, ρώτησα τον πωλητή, μου είπε ότι το η συσκευή έχει βιντεοκλήση και το πήρα και έφυγα, όμως δεν κοίταξα ότι δεν έχει κάμερα μπροστά! σαφώς και φταίω, αλλά εάν μπορείτε λύστε μου την απορία! πώς γίνεται βιντεοκλήση, (δηλαδή βλέπεις και σε βλέπει ο συνομιλητής) με μία κάμερα, αυτό μόνο η sony το κατάφερε μπράβο τους!!!

 

δυστυχως οπως και στο βιβαζ αλλα και στο w595 η βιντεοκληση γινεται μονο απο την πισω καμερα. Δηλαδη για να σε βλεπει ο άλλος θα πρεπει να γυρισεις το κινητο απο την πισω μερια με αποτελεσμα ομως να μη βλεπεις εσυ εκεινον. Δε ξερω τι χαζο σκεπτικο ειναι αυτο αλλα μαλλον το εκαναν για να ριξουν το κοστος παραγωγης.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια!Εχουμε κανενα Αγγλοελληνικο λεξικο free παντα και οχι trial να προτεινουμε??Αν εχει καποιος ας κανει ενα κοπο με ενα inbox γιατι ψιλοβαριεμαι να ψαχνω ασε που εψαξα δλδ και δεν εχω βρει κατι καλο

 

Ευχαριστω και καλη χρονια!!

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω τι εννοεις. Εμενα μια χαρα τα παιζει τα βιντεο απο την εφαρμογη youtube που ειναι στο μενου'εφαρμογες'. Συνδεεται με το ρουτερ μου και τα παιζει μια χαρα. Το βιβαζ απ'οσο ξερω δεν υποστηριζει flash οποτε οποιαδηποτε προσπαθεια να κανεις την εν λογω εγκατασταση θα αποβει ακαρπη.

 

 

 

δυστυχως οπως και στο βιβαζ αλλα και στο w595 η βιντεοκληση γινεται μονο απο την πισω καμερα. Δηλαδη για να σε βλεπει ο άλλος θα πρεπει να γυρισεις το κινητο απο την πισω μερια με αποτελεσμα ομως να μη βλεπεις εσυ εκεινον. Δε ξερω τι χαζο σκεπτικο ειναι αυτο αλλα μαλλον το εκαναν για να ριξουν το κοστος παραγωγης.

 

Σιγα το προβλημα,με ενα καθρεπτακι λυθικε :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Κανενα απο τα 3 προγραμματα πλοηγησης γκαρμιν,νντραιβ και συγκικ δεν ετρεξαν χθες επι μια ωρα που δοκιμαζα.

Εκανα hard format προσφατα.

Ειδικα το νντραιβ κανονικα ολα απο την αρχη.

Βλεπουν ολα το εσωτερικο gps,κανα δορυφορο δεν βλεπει αυτο!

Η μονη διαφορα με παλια που δουλευω το spbshell.Tι να φταιει αυτο?

Καποια ιδεα?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό που ζητάω αλλά ελπίζω πως ναι. Λοιπόν, ζητάω, βασικά ψάχνω να βρω φορτιστή ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ κινητών τηλεφώνων. Σίγουρα θα με ρωτήσετε τι τον θέλω. Τον θέλω επειδή μου χάλασε το τμήμα του κινητού μου που μπαίνει ο φορτιστής και δεν μπορώ χρησιμοποιώ πλέον το κινητό μου αφού δεν φορτίζει.

 

Το πήγα στο service της sony ericsson αλλά μου ζητάνε 230 ευρώ για να μου το φτιάξουν. Δεν πρόκειται να δώσω τόσα πολλά για επισκευή του vivaz μου αφού μπορώ να πάρω καλύτερο βάζοντας περισσότερα χρήματα και γι' αυτό ψάχνω να βρω φορτιστή μπαταριών ελπίζοντας πως υπάρχει...

 

Όποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό που ζητάω αλλά ελπίζω πως ναι. Λοιπόν, ζητάω, βασικά ψάχνω να βρω φορτιστή ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ κινητών τηλεφώνων. Σίγουρα θα με ρωτήσετε τι τον θέλω. Τον θέλω επειδή μου χάλασε το τμήμα του κινητού μου που μπαίνει ο φορτιστής και δεν μπορώ χρησιμοποιώ πλέον το κινητό μου αφού δεν φορτίζει.

 

Το πήγα στο service της sony ericsson αλλά μου ζητάνε 230 ευρώ για να μου το φτιάξουν. Δεν πρόκειται να δώσω τόσα πολλά για επισκευή του vivaz μου αφού μπορώ να πάρω καλύτερο βάζοντας περισσότερα χρήματα και γι' αυτό ψάχνω να βρω φορτιστή μπαταριών ελπίζοντας πως υπάρχει...

 

Όποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει...

 

http://cgi.ebay.co.uk/M4E-Battery-Charger-Sony-Ericsson-Vivaz-U5-U5i-/180578010427?pt=UK_MobilePhones_MobilePhoneAccessories_MobilePhoneBatteries&hash=item2a0b49c53b

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε μου. Δυστυχώς δεν μπορώ να παραγγείλω απο ebay.

Εψαξα στο ίντερνετ και βρήκα αυτόν http://www.nortonline.gr/nortonline/el/product/120204-0003/battery_charger_sony_ericsson_ep900_micro_usb.html κάνει; Στη συμβατότητα αναφέρει και το vivaz...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! χθες προσπάθησα να περάσω μια εφαρμογή (slideunlock) αλλά δύστυχος δεν γίνεται δεκτή από το κινητό! μου βγάζει σφάλμα πιστοποιητικοί! προσπαθώ να κάνω sign με τον τρόπο που προτείνει το forum, δηλαδή μέσο της ιστοσελίδας sympian καθώς επίσης και μέσο ενός κινέζικου site OPDA.NET.CN, αλλά σε κανένα από τα δυο δεν είχαν αποτέλεσμα! μπορείτε να μου προτείνεται κάποιον τρόπο που να μπορώ να κατεβάζω και να χρησιμοποιώ κανονικά τις εφαρμογές?
Link to comment
Share on other sites

@hayatEvo9

Σε κάποια βίντεος στο γιουτιουμπ, έχει επιλογή "Watch in HD", όταν πατάς εκεί στα ανοίγει ? Εμένα μου βγάζει ενα μήνυμα "σύνδεση με διακομιστή" και εν τέλει δεν μου τα ανοίγει. Γενικά μπορείς να δεις βίντεος σε σάιτ άλλα εκτός γιουτιουμπ ?

 

Έχει να προτείνει καποιος κανένα bluetooth headset ?

Link to comment
Share on other sites

απέκτησα ένα vivaz pro (u8i) η έκδοση λογισμικού που φοράει είναι 1232-0380_R2EA021 ημ/νια 22-07-10

προσαρμοσμένη έκδοση 1232-8549_R2EA021 22-07-10 ,η τελευταία νομίζω πως είναι R2EA023 !

νομίζω πως είναι branded από cosmote ,και αυτό γιατί την ώρα που bootαρει το τηλ εμφανίζει τον πράσινο πλανήτη της cosmote χωρίς όμως κάποιο λογότυπο !,επίσης ειχε ρυθμίσεις mms και wap cosmote όχι όμως gprs της οποίες και διέγραψα για να μπαίνω μέσω wifi ,και σαν default ήχο κλήσης την μουσική από την διαφήμιση της cosmote !

είναι όντως branded το τηλ? και αν ναι υπάρχει πουθενά το αρχείο unbraded u8i?,γιατί βρίσκω μόνο το u5 ,

υπάρχει περίπτωση να φοράνε το ίδιο firmware ?

το τηλ ειναι brand new αλλά χωρίς απόδειξη ,η εγγύηση με καλύπτει αν παρουσιαστεί σφάλμα κατά την αναβάθμιση για unbrand ?

κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι πως ένας φίλος μέλος εδώ πήρε και αυτός u8i αλλά γερμανικό ,μπορεί να αλλάξει γλώσσα με τον ίδιο τρόπο που κάνουμε debrand seus (adriatic δηλδ )?

Link to comment
Share on other sites

απέκτησα ένα vivaz pro (u8i) η έκδοση λογισμικού που φοράει είναι 1232-0380_R2EA021 ημ/νια 22-07-10

προσαρμοσμένη έκδοση 1232-8549_R2EA021 22-07-10 ,η τελευταία νομίζω πως είναι R2EA023 !

νομίζω πως είναι branded από cosmote ,και αυτό γιατί την ώρα που bootαρει το τηλ εμφανίζει τον πράσινο πλανήτη της cosmote χωρίς όμως κάποιο λογότυπο !,επίσης ειχε ρυθμίσεις mms και wap cosmote όχι όμως gprs της οποίες και διέγραψα για να μπαίνω μέσω wifi ,και σαν default ήχο κλήσης την μουσική από την διαφήμιση της cosmote !

είναι όντως branded το τηλ? και αν ναι υπάρχει πουθενά το αρχείο unbraded u8i?,γιατί βρίσκω μόνο το u5 ,

υπάρχει περίπτωση να φοράνε το ίδιο firmware ?

το τηλ ειναι brand new αλλά χωρίς απόδειξη ,η εγγύηση με καλύπτει αν παρουσιαστεί σφάλμα κατά την αναβάθμιση για unbrand ?

κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι πως ένας φίλος μέλος εδώ πήρε και αυτός u8i αλλά γερμανικό ,μπορεί να αλλάξει γλώσσα με τον ίδιο τρόπο που κάνουμε debrand seus (adriatic δηλδ )?

 

 

Ναι, το τηλεφωνο σου ειναι cosmote branded, οποτε googlαρε για τα απαραιτητο αρχειο. Του u5i δε κανει διοτι εχουν αλλη καμερα και δεν εχει πληκτρολογιο.

Και ο φιλος σου το ιδιο αρχειο χρειαζεται.

Χωρις αποδειξη ουτως η αλλως δεν εχεις εγγυηση, αλλα και να ειχες δε την χανεις με το debrand.

Οσο για το ποια εκδοση ειναι η τελευταια θα σε γελασω...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

οποτε googlαρε για τα απαραιτητο αρχειο.

 

googlαρω αλλά τζίφος ,δεν το βρίσκω !

λογικά κάποιος που έχει nonbranded vivaz pro ελληνικο ,και έχει επιχειρήσει αναβάθμιση seus θα το έχει στον φάκελο sony ericsson --->db--->blob_fs περιπου 370 με 375 bytes

θα ήταν πολύ χρήσιμο και ενδιαφέρων αν μπορούσε να το ανεβάσει εδώ ,για να το δοκιμάσουμε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια!Εχουμε κανενα Αγγλοελληνικο λεξικο free παντα και οχι trial να προτεινουμε??Αν εχει καποιος ας κανει ενα κοπο με ενα inbox γιατι ψιλοβαριεμαι να ψαχνω ασε που εψαξα δλδ και δεν εχω βρει κατι καλο

 

Ευχαριστω και καλη χρονια!!

 

Καποιος...????:confused:

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο firmware ποιο ειναι;

 

Επίσης, μιας και τρέχει symbian υπάρχει το field test της Νοκια για αυτό το κινητό;

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

@hayatEvo9

Σε κάποια βίντεος στο γιουτιουμπ, έχει επιλογή "Watch in HD", όταν πατάς εκεί στα ανοίγει ? Εμένα μου βγάζει ενα μήνυμα "σύνδεση με διακομιστή" και εν τέλει δεν μου τα ανοίγει. Γενικά μπορείς να δεις βίντεος σε σάιτ άλλα εκτός γιουτιουμπ ?

 

Έχει να προτείνει καποιος κανένα bluetooth headset ?

 

Δε ξερω γιατι αλλα επιλογη για hd δε μου εχει η δικη μου εφαρμογη. Καποια βιντεο απο αλλα σαιτ για να παιξουν απαιτουν την υποστηριξη φλας κατι το οποιο το βιβαζ δεν εχει οποτε οχι δε γινεται να τα παιξεις,δυστυχως..

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

googlαρω αλλά τζίφος ,δεν το βρίσκω !

λογικά κάποιος που έχει nonbranded vivaz pro ελληνικο ,και έχει επιχειρήσει αναβάθμιση seus θα το έχει στον φάκελο sony ericsson --->db--->blob_fs περιπου 370 με 375 bytes

θα ήταν πολύ χρήσιμο και ενδιαφέρων αν μπορούσε να το ανεβάσει εδώ ,για να το δοκιμάσουμε !!!!

 

Έχω nonbranded vivaz pro ελληνικο αλλά πες μου που θα βρω το αρχείο που λες...;;;

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο που καταλαβα για το βιβαζ ειναι οτι οταν αποθηκευω τα μηνυματα στη καρτα μνημης κι οχι στη μνημη του τηλεφωνου, δε λειτουργει η δονηση οταν μου ερχεται καποιο μην κ επισης δεν αναβει το πρασινο led φωτακι που βρισκεται πανω απο τους διακοπτες αυξομοιωσης φωνης, οταν εχω καποιο μηνυμα κι η οθονη του κινητου ειναι σβηστη. Τρομερο;;

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Έχω nonbranded vivaz pro ελληνικο αλλά πες μου που θα βρω το αρχείο που λες...;;;

 

λογικά εάν έχεις κάνει αναβάθμιση με το sony ericsson update service ,υπάρχει στo

computer > c > program files > sony ericsson >update service >db >13740270 >blob_fs >εκεί μέσα είναι ! ,ψάχνεις τα αρχεία του 1kb και στις λεπτομέρειες θα δεις κάποιο που είναι περίπου 370 byte υπολόγιζε πάνω κάτω 30 byte !

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...