Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

175 τελικα.ουτε μια μερα δεν εχει δουλευτει.απο οτι μου λεει η κοπελα που το εχει.μπορω να δω το lifetimer οπως στα nokia?

 

Πατώντας κόκκινο-πράσινο-κόκκινο-κόκκινο-πράσινο-κόκκινο (αν θυμάμαι καλά το sequence) μπαίνεις στο service menu.

 

Εκεί μπορείς να δεις τον συνολικό χρόνο ομιλίας του τηλεφώνου...

 

 

Χτύπα το είναι φανταστικό τηλέφωνο.:)

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και φυσικα δες να μην εχει φαει κανενα πεσιμο η πολυ δυνατο χτυπημα.

Αν και πλαστικο στο πισω μερος, το ματ που εχει δεν γρατζουνιεται με τιποτα, εμενα μου ειχε πεσει με δυναμη και δεν εχει σημαδι.

Link to comment
Share on other sites

Αν και πλαστικο στο πισω μερος, το ματ που εχει δεν γρατζουνιεται με τιποτα, εμενα μου ειχε πεσει με δυναμη και δεν εχει σημαδι.

 

Kαλα αυτο δεν λεει τιποτα,μπορει να εχει κολυμπησει σε ποτηρι με σπραιτ.....

Η να εχει αλαχτει το καπακι.

Εγω το πηρα απο μαγαζι ανταλαγων,και αυτο και πολλα αλλα κινητα,200 ευρω πριν 6 μηνες για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Τωρα θαχει 150-170 ευρω,και αμα σου βγαλει προβλημα,1 στο 1.000.000,σου δινουν αλλο.Απο ιδωτη απαξ και φυγεις εληξε,δεν τον νοιαζει τιποτα.

Και τουμπες εχει φαει,και debrant το εκανα,ρολοι δουλευει.

Επισεις να πω για τους φιλους οτι στο spb shell,στην αρχικη οθονη μπορεις να περασεις και επαφες και αν εχουν ηδη φωτο φαινεται μια μικρογραφια!

Προσωπικα μαυρισα το περιγραμα του ατομου στην φωτο,και το αποτελεσμα δειχνει ομορφο!

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά να σας πω λίγο... γιατί όταν βγάζουμε μια φωτό από την camera του vivaz και την βγάζω κατακόρυφα γιατί άλλες φορες μου την βγάζει στο φόντο οριζόντια και άλλοτε ζουμαρισμενη?

τι πρέπει να κάνω για να φαίνεται όλη η φωτό στο φόντο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια απορία - πρόβλημα με το vivaz μου...

 

Όταν το κλείνω και κάποιος μου στείλει sms ... όταν το ανοίξω λαμβάνω το sms άλλα δεν γράφει την ώρα που το έστειλε !!! Μονο την ώρα που μου ήρθε... Είναι χαζό τελείως αυτο γιατι δεν ξέρεις τι ώρα σου έστειλαν το μήνυμα... δεν βρήκα κάτι στις ρυθμίσεις και ούτε είναι θέμα δικτύου (whats'up έχω) ... any ideas??? :(

rapidshare uploader!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια απορία - πρόβλημα με το vivaz μου...

 

Όταν το κλείνω και κάποιος μου στείλει sms ... όταν το ανοίξω λαμβάνω το sms άλλα δεν γράφει την ώρα που το έστειλε !!! Μονο την ώρα που μου ήρθε... Είναι χαζό τελείως αυτο γιατι δεν ξέρεις τι ώρα σου έστειλαν το μήνυμα... δεν βρήκα κάτι στις ρυθμίσεις και ούτε είναι θέμα δικτύου (whats'up έχω) ... any ideas??? :(

Νομίζω ότι μπορείς να δεις την ώρα που σου έστειλαν το μήνυμα από τα στοιχεία μηνύματος. Δηλαδή όταν διαβάζεις το μήνυμα πάτα επιλογές και μετά στοιχεία μηνύματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μήπως γνωρίζει κάποιος αν η εφαρμογή Facebook που υπάρχει εγκατεστημένη στη συσκευή λειτουργεί κανονικά? Κάνω κανονικά σύνδεση με όλα μου τα στοιχεία αλλά πάντα μου βγάζει πρόβλημα σύνδεσης.Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Αυτή τη στιγμή έχω το Vivaz, πριν από αυτό είχα το C510. Όταν έβαλα την sim από το 510 στο vivaz μου αναγνώρισε τις επαφές με σύμβολα και κομμένα γράμματα.

Παράδειγμα στο 510 είχα όνομα Νικος Δημήτρης και στο vivaz μου το βγάζει Δ/Νικος1

 

Πήγα στο pc suite της έρικσον και έκανα αντίγραφα ασφαλείας για το 510, όταν όμως έβαλα το vivaz να κάνει ανάκτηση το πρόγραμμα μου είπε πως δεν είναι συμβατό το ένα κινητό με το άλλο.

 

Υπάρχει λύση γι' αυτό το πρόβλημα των επαφών?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια..ειμαι καινουργιος στην παρεα του vivaz χθες το πηρα το κινητο και ειμαι λιγο στα χαμενα ακομα...μερικες ερωτησεις για να μπω και εγω στο κλιμα..1)καταρχας ξερετε που και πως θα βρω την ελληνικη γλωσσα να την περασω γιατι το πηρα απο εξωτερικο και δν εχει ελληνικα...2)τα προγραμματα που εχει μεσα google maps,wisepilot και αυτα ειναι trial?3)το τηλεφωνο λογικα θα θελει καποια αναβαθμιση πρεπει να κανω κατι απο το Internet ή γινεται και μεσω κινητου?λετε κατι ψαγμενα και εσεις και δν μπορουμε να καταλαβουμε και εμεις οι γκασμαδες..οποιος ξερει κατι απολα αυτα θα του ημουν ευγνωμων..:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάνω Debrand το Sony Vivaz μου χάνω την εγγύηση της συσκευής μου?

 

P.S. 1 Συγνώμη αν τοποθέτησα το ερώτημα μου σε λάθος σημείο του forum αλλά είμαι νέος :)

 

P.S. 2 Μπορεί κάποιος να μου δώσει Link με τα βήματα? γιατί δεν βγάζω ακρη.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάνω Debrand το Sony Vivaz μου χάνω την εγγύηση της συσκευής μου?

 

P.S. 1 Συγνώμη αν τοποθέτησα το ερώτημα μου σε λάθος σημείο του forum αλλά είμαι νέος :)

 

P.S. 2 Μπορεί κάποιος να μου δώσει Link με τα βήματα? γιατί δεν βγάζω ακρη.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Καλως ηρθες! Δεν την χανεις την εγγυηση, αφου δεν επεμβαινεις στο hardware της συσκευης και δεν υπαρχει περιπτωση και να το καταλαβουν στη sony ericsson.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες! Δεν την χανεις την εγγυηση, αφου δεν επεμβαινεις στο hardware της συσκευης και δεν υπαρχει περιπτωση και να το καταλαβουν στη sony ericsson.

Εγώ πάντως, μέχρι σήμερα, ήξερα ότι την χάνεις.

Αν πάντως είσαι σίγουρος ότι δεν χάνεται η εγγύηση, ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε επέμβαση στο λογισμικό του κινητού επιφέρει απώλεια της εγγύησης.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Μολις πειρα το δικο μου Vivaz και θελω να προσθεσω εφαρμογες,απο που μπορω να τις κατεβαζω και πως να τις εγκαταστησω?

 

Ευχαριστω,

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε επέμβαση στο λογισμικό του κινητού επιφέρει απώλεια της εγγύησης.

 

Οχι, διοτι γινεται με το προγραμμα της ιδιας της εταιρειας και επιπλεον το symbian οταν πρωτοδημιουργηθηκε, δημιουργηθηκε με αυτον το σκοπο. Να μπορεις να παραμετροποιησεις το κινητο σου οπως επιθυμεις με εφαρμογες και παιχνιδια.

Εχει σταλει vivaz που το ειχα κανει debrand εγω για service (αλλαγη ηχειου) και δεν υπηρξε κανενα θεμα.

Ουτε ανιχνευεται αλλα ουτε ενδιαφερει την sony ericsson τι brand ειναι το τηλεφωνο, αφου στο κατω κατω της γραφης το firmware το διαθετει η ιδια σε ολες τις εταιρειες.

Και ολα τα τηλεφωνα εισηχθησαν αρχικα unbranded στην Ελλαδα οπως και παντου.

Ακομα και τα Νοκια που φλασαρονται με εντελως ξενα προγραμματα (οχι με NSU) και με εντελως customised firmwares καλυπτονται πληρως και κανονικα απο την εργοστασιακη τους εγγυηση.

Edited by RAZIEL1799
:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Μολις πειρα το δικο μου Vivaz και θελω να προσθεσω εφαρμογες,απο που μπορω να τις κατεβαζω και πως να τις εγκαταστησω?

 

Ευχαριστω,

 

Βρηκα πως να φορτωνω τις εφαρμογες αλλα απο που μπορω να κατεβασω περισσοτερες?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια..ειμαι καινουργιος στην παρεα του vivaz χθες το πηρα το κινητο και ειμαι λιγο στα χαμενα ακομα...μερικες ερωτησεις για να μπω και εγω στο κλιμα..1)καταρχας ξερετε που και πως θα βρω την ελληνικη γλωσσα να την περασω γιατι το πηρα απο εξωτερικο και δν εχει ελληνικα...2)τα προγραμματα που εχει μεσα google maps,wisepilot και αυτα ειναι trial?3)το τηλεφωνο λογικα θα θελει καποια αναβαθμιση πρεπει να κανω κατι απο το Internet ή γινεται και μεσω κινητου?λετε κατι ψαγμενα και εσεις και δν μπορουμε να καταλαβουμε και εμεις οι γκασμαδες..οποιος ξερει κατι απολα αυτα θα του ημουν ευγνωμων..:)

 

Μπορει καποιος να με βοηθησει?γιορτινες μερες ρε παιδια βοηθηστε τον συνάνθρωπο σας.. :p

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν το χω ψαξει γιατι το αγορασα απο εδω, αλλα επειδη με ενδιαφερει αν βρεις κατι ποσταρε εδω η στειλε κανα PM.

2. Εγω που το χω απο τις πρωτες μερες κυκλοφοριας του δεν μου εχουν ληξει, αν και νομιζω οτι αυτο εγινε απο ενα update και μετα.

3. Πηγαινε στην sony ericsson και κατεβασε την update suite. Εχει οδηγιες εκει.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν το χω ψαξει γιατι το αγορασα απο εδω, αλλα επειδη με ενδιαφερει αν βρεις κατι ποσταρε εδω η στειλε κανα PM.

2. Εγω που το χω απο τις πρωτες μερες κυκλοφοριας του δεν μου εχουν ληξει, αν και νομιζω οτι αυτο εγινε απο ενα update και μετα.

3. Πηγαινε στην sony ericsson και κατεβασε την update suite. Εχει οδηγιες εκει.

κατι εχω ακουσει οτι σου αλλαζει ο γερμανος λογισμικο..τωρα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθινο..παντως στο νετ που εψαξα δεν βρηκα και πολλα..

 

 

ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ: μπορει καποιος που εχει χρονο να μου πει το μσν του να τον ρωτησω καποια πραγματα για το κινητο??

Edited by eldyk
Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου vivaz δεν λειτουργεί το facebook! Γιατί γίνεται αυτό? Επίσης θέλω καμία διεύθυνση για εφαρμογές αν ξέρει κάποιος. :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα και Χρόνια πολλά.

Είμαι καινούριος στο forum παρόλο που σαν φόρουμ το ξέρω καιρό και το συμβουλεύομαι γενικά με όλα τα κινητά που έχουν περάσει από τα χέρια μου.

 

Έκανα λοιπόν debrand στο κινητό μου vivaz U5 αλλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Δεν έχει την ελληνική γλώσσα. Ούτε στον φάκελο U5 υπήρχε αυτή καθώς εγώ επέλεξα να αντιγράψω το αρχείο central europe.

 

Μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος? Υπάρχει λύση να έχω ελληνικά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και Χρόνια πολλά :)

Λοιπόν σκέφτομαι να αγοράσω κι εγώ αυτό το πολυδιαφημισμένο Vivaz (γενικά δεν έβλεπα με καλό μάτι την αγορά κινητών με οθόνη αφής αλλά αυτό μου κέντρισε το ενδιαφέρον μπορώ να πώ :) ειδικά το Galaxy Blue χρώμα με ενθουσίασε (τα τελευταία μου 2 κινητά ήταν χρώματος κόκκινο, οπότε είπα να πάρω κατι διαφορετικό τώρα)). Οπότε πριν το αγοράσω (έπεσε και η τιμή του στα 249 ευρώπουλα..) είπα να συμβουλευτώ το φόρουμ μας! Γενικά έχετα προβλήματα ? Τι μειονεκτήματα έχετε παρατηρήσει εσείς με την καθημερινή χρήση του ? Κάπου είχα διαβάσει πως το ηχείο του δεν είναι πολυ καλό ή δυνατό δε θυμάμαι, ισχύει ? Το φλας το βράδυ δε περιμένω να τραβάει καλά.. προβλήματα με επανεκκινήσεις κτλπ ? Επίσης κάποια παιδιά που έγραφαν ότι δε μπορούν να μπουν φεισμπουκ ή να ανοίξουν κάποιες εφαρμογές που έχει μέσα να υποθέσω πως είναι μεμονωμένες περιπτώσεις ? Αναβάθμιση δε γίνεται στο λογισμικό του ? Ακόμη κι αν αυτό δεν είναι το πιο πρόσφατο ? Ή απλά ότι αναβάθμιση ήταν να βγει έχει βγει και πλέον δεν θα υπαρξουν άλλες ? Αυτές οι απορίες μου σε γενικές γραμμές :Ρ Θενξ ιν αντβανς :-)

DiMkRoM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες και Χρόνια πολλά :)

Λοιπόν σκέφτομαι να αγοράσω κι εγώ αυτό το πολυδιαφημισμένο Vivaz (γενικά δεν έβλεπα με καλό μάτι την αγορά κινητών με οθόνη αφής αλλά αυτό μου κέντρισε το ενδιαφέρον μπορώ να πώ :) ειδικά το Galaxy Blue χρώμα με ενθουσίασε (τα τελευταία μου 2 κινητά ήταν χρώματος κόκκινο, οπότε είπα να πάρω κατι διαφορετικό τώρα)). Οπότε πριν το αγοράσω (έπεσε και η τιμή του στα 249 ευρώπουλα..) είπα να συμβουλευτώ το φόρουμ μας! Γενικά έχετα προβλήματα ? Τι μειονεκτήματα έχετε παρατηρήσει εσείς με την καθημερινή χρήση του ? Κάπου είχα διαβάσει πως το ηχείο του δεν είναι πολυ καλό ή δυνατό δε θυμάμαι, ισχύει ? Το φλας το βράδυ δε περιμένω να τραβάει καλά.. προβλήματα με επανεκκινήσεις κτλπ ? Επίσης κάποια παιδιά που έγραφαν ότι δε μπορούν να μπουν φεισμπουκ ή να ανοίξουν κάποιες εφαρμογές που έχει μέσα να υποθέσω πως είναι μεμονωμένες περιπτώσεις ? Αναβάθμιση δε γίνεται στο λογισμικό του ? Ακόμη κι αν αυτό δεν είναι το πιο πρόσφατο ? Ή απλά ότι αναβάθμιση ήταν να βγει έχει βγει και πλέον δεν θα υπαρξουν άλλες ? Αυτές οι απορίες μου σε γενικές γραμμές :Ρ Θενξ ιν αντβανς :-)

 

καλησπερα και χρονια πολλα.....λοιπον το τηλεφωνο ειναι πολυ καλο αλλα με ενα μεγαλο μειονεκτημα .....το λειτουργικο του που πλεον δεν υποστηριζεται απο την σονυ και επειδη ειναι smartphone ειναι απαρητητη η υποστηριξη του.....συμπερασμα για symbian μονο νοκια......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα και Χρόνια πολλά.

Είμαι καινούριος στο forum παρόλο που σαν φόρουμ το ξέρω καιρό και το συμβουλεύομαι γενικά με όλα τα κινητά που έχουν περάσει από τα χέρια μου.

 

Έκανα λοιπόν debrand στο κινητό μου vivaz U5 αλλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Δεν έχει την ελληνική γλώσσα. Ούτε στον φάκελο U5 υπήρχε αυτή καθώς εγώ επέλεξα να αντιγράψω το αρχείο central europe.

 

Μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος? Υπάρχει λύση να έχω ελληνικά?

 

Ναι, ο οδηγος λεει ξεκαθαρα οτι πρεπει να αντιγραψεις το αρχειο adriatic generic και οχι το central Europe.

 

Καλησπέρα παίδες και Χρόνια πολλά :)

Λοιπόν σκέφτομαι να αγοράσω κι εγώ αυτό το πολυδιαφημισμένο Vivaz (γενικά δεν έβλεπα με καλό μάτι την αγορά κινητών με οθόνη αφής αλλά αυτό μου κέντρισε το ενδιαφέρον μπορώ να πώ :) ειδικά το Galaxy Blue χρώμα με ενθουσίασε (τα τελευταία μου 2 κινητά ήταν χρώματος κόκκινο, οπότε είπα να πάρω κατι διαφορετικό τώρα)). Οπότε πριν το αγοράσω (έπεσε και η τιμή του στα 249 ευρώπουλα..) είπα να συμβουλευτώ το φόρουμ μας! Γενικά έχετα προβλήματα ? Τι μειονεκτήματα έχετε παρατηρήσει εσείς με την καθημερινή χρήση του ? Κάπου είχα διαβάσει πως το ηχείο του δεν είναι πολυ καλό ή δυνατό δε θυμάμαι, ισχύει ? Το φλας το βράδυ δε περιμένω να τραβάει καλά.. προβλήματα με επανεκκινήσεις κτλπ ? Επίσης κάποια παιδιά που έγραφαν ότι δε μπορούν να μπουν φεισμπουκ ή να ανοίξουν κάποιες εφαρμογές που έχει μέσα να υποθέσω πως είναι μεμονωμένες περιπτώσεις ? Αναβάθμιση δε γίνεται στο λογισμικό του ? Ακόμη κι αν αυτό δεν είναι το πιο πρόσφατο ? Ή απλά ότι αναβάθμιση ήταν να βγει έχει βγει και πλέον δεν θα υπαρξουν άλλες ? Αυτές οι απορίες μου σε γενικές γραμμές :Ρ Θενξ ιν αντβανς :-)

 

Γενικα το τηλεφωνο ειναι παρα πολυ καλο και σταθεροτατο και ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει σε symbian. Σε αυτην τη κατηγορια τιμης ειναι το καλυτερο γενικα.

To ηχειο οντως δεν ειναι δυνατο και το φλας ειναι τυπικο led, οποτε και δε μπορει να πλησιασει τα xenon φλας. Η καμερα ομως ειναι κορυφαια και ο αλγοριθμος της σου επιτρεπει να τραβας οσο καλες φωτογραφιες ειναι δυνατον να τραβηξεις χωρις φως. Οι περιπτωσεις που ανεφερες ειναι μεμονομενες και οσον αφορα τις αναβαθμισεις μπορεις να κανεις κανονικα απλα δε θα υπαρξουν καινουριες.

Το τηλεφωνο ομως πλεον δεν εχει προβληματα software που να χρειαζονται διορθωση.

Edited by RAZIEL1799
:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...