Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην αγχώνεσαι. Sony Ericsson U5i Vivaz είναι το πλήρες όνομα της συσκευής. ;)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην οθόνη που έχει μια ζελατίνα είναι η προστασία; (όπως έχει το xperia x10i περασμένη απο την αρχή; )Έχει κάποιο πρόβλημα το ακουστικό σας; Σε μένα ακούγεται σαν "χουρχουρητό"!! Περιμένω να τελειώσει η μπαταρία να το κάνω αναβάθμιση..
Link to comment
Share on other sites

Στην οθόνη που έχει μια ζελατίνα είναι η προστασία; (όπως έχει το xperia x10i περασμένη απο την αρχή; )Έχει κάποιο πρόβλημα το ακουστικό σας; Σε μένα ακούγεται σαν "χουρχουρητό"!! Περιμένω να τελειώσει η μπαταρία να το κάνω αναβάθμιση..

 

αυτη την απορια εχω και γω, ισωσ να μην ειναι ζελατινα οπως στα περισσοτερα κινητα αλλα μια μεμβρανη για προστασια, παντωσ εχει γεμισει γρατζουνιες, το ακουστικο πιστευω ειναι ενταξει, για το ηχειο κατεβασε equalizer

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει αναφερθει 20 φορες ηδη οτι δεν ειναι screen protector αλλα μια απλη ζελατινα και οτι πρεπει αργα η γρηγορα να την αλλαξετε...
:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει αναφερθει 20 φορες ηδη οτι δεν ειναι screen protector αλλα μια απλη ζελατινα και οτι πρεπει αργα η γρηγορα να την αλλαξετε...

 

οταν λεσ να την αλαξουμε εννοεισ να την βγαλουμε? κ που μπορουμε να βρουμε αλλη πιο ανθεκτικη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετεφερα ολα τα μηνυματα μου στην Ε: την 8gb και τωρα θέλω να τα πάω όλα στην αλλη την C: του κινητου γιατι δν έχω δονηση πως γινετε ρε παιδια???

 

:!::!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

οταν λεσ να την αλαξουμε εννοεισ να την βγαλουμε? κ που μπορουμε να βρουμε αλλη πιο ανθεκτικη?

Τα περισσότερα καινούργια κινητά (αν όχι όλα) έχουν στην οθόνη μια απλή ζελατίνα η οποία δεν είναι ανθεκτική στις γρατσουνιές και βγαίνει πολύ εύκολα μετά απο της χρήση του κινιτού. Θα αγοράσεις ένα screen protector. με μια αναζήτηση στο internet θα βρεις πολλά μαγαζιά. Για να την αλλάξεις θα αφαιρέσεις την απλή ζελατίνα και θα βάλεις το screen protector. υπάρχουν και οδηγίες στη συσκευασία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετεφερα ολα τα μηνυματα μου στην Ε: την 8gb και τωρα θέλω να τα πάω όλα στην αλλη την C: του κινητου γιατι δν έχω δονηση πως γινετε ρε παιδια???

 

:!::!::!::!:

Δοκίμασες με την κλασική ρύθμιση Μηνύματα - Ρυθμίσεις - Άλλο - Μνήμη σε χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δν τα μεταφέρει μονο μου αλλάζει μνημη σε χρηση....πως θα γινει να τα μεταφερω στην C: ρε παιδια ξερει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δν τα μεταφέρει μονο μου αλλάζει μνημη σε χρηση....πως θα γινει να τα μεταφερω στην C: ρε παιδια ξερει κανεις?

 

Την πρωτη φορα που θα το κανεις αυτο (να αλλαξεις μνημη δλδ) σε ρωταει αν θελεις να μετακινηθουν τα μηνυματα σου στη νεα μνημη, και αν επιλεξεις "ναι" μετα σε ρωταει αν θελεις να διατηρηθουν ή να διαγραφουν τα αρχικα.

Αν εκανες τις λαθος επιλογες εκει τωρα πλεον ο μονος τροπος ειναι μεσω του pc suite.

Επιλεγεις ολα τα μυνηματα σου μεσω αυτου, τα κανεις αντιγραφη ή αποκοπη στο pc, κατοπιν αλλαζεις μνημη και τα κανεις επικολληση.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμένα καινουριος και στο forum και νεος κατοχος vivaz προσπαθω να περασω τις επαφες απο το Κ800 και δυστηχος τπτ .... μπορει να βοηθησει κανεις ?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους να ρωτησω βρε παιδια...εμεις οι κατοχοι του βιβαζ δεν μπορουμε να κατεβασουμε απο ovi store????? δηλαδη για symbian μονο νοκια..............................?????????????????
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Νέο μέλος

Έχω αγοράσει το κινητό sony ericsson vivaz το οποίο μου έπεσε κάτω και ράγισε το 1/4 της οθόνης. Το κινητό δούλευε καλά ώσπου μια μέρα άρχισε να ζητάει κάρτα σιμ και γύριζε το προφίλ από μόνο του σε flight. Απο κει κ πέρα το κινητό ανοίγει και μόλις φορτώσει το λογισμικό του, χτυπάει 4 φορές το χαρακτηριστικό μπιπ και επιμένει στο εξής μήνυμα.. please insert sim card. Επικοινώνησα με το Service της Ericsson και μου είπαν δύσκολο να φτιαχτεί και μάλλον θα πάει εξωτερικό με το κόστος να φτάνει τα 300 ευρώ. Φυσικά και τους είπα όχι δε θα πάρω, μιας και καινούριο έχει 340.

Όποιος γνωρίζει τι να κάνω για να φτιαχτεί το κινητό, που να το στείλω, ας απαντήσει από κάτω σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πως τα αντηγραφεις τα μηνυματα δν με αφινει δν ξερω μπορεις να μου πεις σε παρακαλω?

 

Λοιπον ειναι τεραστια διαδικασια οποτε κανε αυτο καλυτερα:

Βρες το active file και μολις το εγκαταστησεις πατας επιλογες -> tools -> SMS backup.

Αλλαζεις μνημη, πατας restore και ξεμπερδευεις. :D

 

Έχω αγοράσει το κινητό sony ericsson vivaz το οποίο μου έπεσε κάτω και ράγισε το 1/4 της οθόνης. Το κινητό δούλευε καλά ώσπου μια μέρα άρχισε να ζητάει κάρτα σιμ και γύριζε το προφίλ από μόνο του σε flight. Απο κει κ πέρα το κινητό ανοίγει και μόλις φορτώσει το λογισμικό του, χτυπάει 4 φορές το χαρακτηριστικό μπιπ και επιμένει στο εξής μήνυμα.. please insert sim card. Επικοινώνησα με το Service της Ericsson και μου είπαν δύσκολο να φτιαχτεί και μάλλον θα πάει εξωτερικό με το κόστος να φτάνει τα 300 ευρώ. Φυσικά και τους είπα όχι δε θα πάρω, μιας και καινούριο έχει 340.

Όποιος γνωρίζει τι να κάνω για να φτιαχτεί το κινητό, που να το στείλω, ας απαντήσει από κάτω σας ευχαριστώ.

 

Λοιπον αν καταλαβα καλα, ραγισε το digitizer, δλδ το τζαμακι απ'εξω.

Eπομένως επειδη ειναι απο χτυπημα δε σου το καλυβει η εγγυηση.

Οποτε η φτηνοτερη λυση ειναι η εξης:

Θα πας σε ενα μαγαζι επισκευης κινητων και θα αλλαξεις το digitizer με κοστος γυρω στα 40-60ε (αναλογα με το ποσο κλεφτης ειναι :p), και μετα το πας στη sony ericsson και θα τους πεις οτι σταματησε ξαφνικα να βρισκει τη sim, και θα στο φτιαξουν με την εγγυηση. Απλα βεβαιωσου οτι δε θα τους πεις οτι επεσε κατω και οτι δε θα δεχθεις με τιποτα την βασικη ηλιθια δικαιολογια οτι εχει πιασει το κινητο υγρασια μεσα και δε το καλυπτει η εγγυηση.

Φροντισε αν ειναι να στειλεις καποιον αλλο να μη σε αναγνωρισουν απο την προηγουμενη φορα που σου ειχαν πει για τα 300ε.

Edited by RAZIEL1799
:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

σήμερα μόλις παρέλαβα το Vivaz μου απο την Wind γιατί το είχα δώσει για Service, τελικά έκαναν αντικατάσταση της συσκευής...

 

Βάζοντας όμως την Sim και αφου δέχετε το PIN μου, λέει οτι δεν την δεχετε αυτή την SIM και μου ζητάει κάποιον κωδικό... Λογικά είναι κλειδωμένο σε SIM της Wind ΜΟΝΟ...

 

Υπάρχει κάποιος φίλος απο εδώ που να γνωρίζει τι μπορώ να κάνω;

 

Κάποιο Προγραμμα που να μπορώ να Flashαρω το Vivaz?

 

Γιατί να περιμένω άλλον έναν μήνα δεν είναι ευκολο...

 

Ευχαριστώ πολύ

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως υπάρχουν ελληνικά κινητά κλειδωμένα σε φορέα. Μάλλον τον κωδικό ασφαλείας σου ζητάει. Δοκίμασες να βάλεις 0000 ? Αν το πας στο Service της Sony Ericcson θα μπορέσουν να στο φτιάξουν αν δεν είναι ο 0000
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως υπάρχουν ελληνικά κινητά κλειδωμένα σε φορέα. Μάλλον τον κωδικό ασφαλείας σου ζητάει. Δοκίμασες να βάλεις 0000 ? Αν το πας στο Service της Sony Ericcson θα μπορέσουν να στο φτιάξουν αν δεν είναι ο 0000

 

οχι δεν μου ζητάει τον κωδικό ασφαλείας, μου ζητάει κωδικό ξεκλειδώματος δικτύου(!!!).

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μου ζητάει τον κωδικό ασφαλείας, μου ζητάει κωδικό ξεκλειδώματος δικτύου(!!!).

 

Παρε τη wind τηλεφωνο και απαιτησε να σου τον δωσουν διοτι απαγορευεται να τους πας για service ξεκλειδωτο τηλεφωνο και να σου γυρισουν κλειδωμενο.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους να ρωτησω βρε παιδια...εμεις οι κατοχοι του βιβαζ δεν μπορουμε να κατεβασουμε απο ovi store????? δηλαδη για symbian μονο νοκια..............................?????????????????

 

όχι δυστυχώς.

Το μόνο που ίσως μπορείς να κάνεις είναι να σταμπάρεις τις εφαρμογές που θές από το ovi και να τις ψάξεις σε κάποιο από τα γνωστά φόρουμ ή blog....

 

Kάποιες από τις εφαρμογές αυτές σπάστηκαν ειδικά να παίζουν και στα δικά μας...

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους να ρωτησω βρε παιδια...εμεις οι κατοχοι του βιβαζ δεν μπορουμε να κατεβασουμε απο ovi store????? δηλαδη για symbian μονο νοκια..............................?????????????????

 

Μπορεις αλλα μονο αρχεια symbian. Τα java δε γινεται αν δε διαθετεις internet στο κινητο.

Οριστε ο τροπος για οσους ενδιαφερονται:

 

Θα πατε και θα κανετε εγγραφη στο καταστημα Ovi εδω http://store.ovi.com/

και μετα θα επιλεξετε ως συσκευη n97 η 5800xm (ή οποιοδηποτε αλλο s60v5 κινητο).

Μετα θα βρειτε οποια εφαρμογη σας αρεσει πχ αυτη εδω:

http://store.ovi.com/content/6010?clickSource=homepage

και πανω σε αυτη την διευθυνση θα αντικαταστησετε οτι υπαρχει μετα τον αριθμο με "/download".

Θα γινει δηλαδη καπως ετσι:

http://store.ovi.com/content/6010/download και θα πατησετε enter.

Voila! Η εφαρμογη θα ξεκινησει να κατεβαινει στον υπολογιστη σας!!! :D

 

(Σημειωση: Αν το αρχειο που θα κατεβει εχει καταληξη .jad σημαινει οτι αποτελει decompiler για εφαρμογη java.

Μπορειτε αν θελετε να το στειλετε στο κινητο σας οπως και τα αρχεια symbian αλλα θα πρεπει να εχετε συνδεση με το internet για να μπορεσετε να το εγκαταστησετε, διοτι θα πρεπει να κατεβει πρωτα).

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να σβησω καποιες εφαρμογες που ειχε εργοστασιακα μεσα η συσκευη??

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Θα πατε και θα κανετε εγγραφη στο καταστημα Ovi εδω http://store.ovi.com/

και μετα θα επιλεξετε ως συσκευη n97 η 5800xm (ή οποιοδηποτε αλλο s60v5 κινητο).

Μετα θα βρειτε οποια εφαρμογη σας αρεσει πχ αυτη εδω:

http://store.ovi.com/content/6010?clickSource=homepage

και πανω σε αυτη την διευθυνση θα αντικαταστησετε οτι υπαρχει μετα τον αριθμο με "/download".

Θα γινει δηλαδη καπως ετσι:

http://store.ovi.com/content/6010/download και θα πατησετε enter.

Voila! Η εφαρμογη θα ξεκινησει να κατεβαινει στον υπολογιστη σας!!! :D

Να σαι καλα!;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...