Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. Έχω το κινητό περίπου 3 μήνες, έχω κάνει debranding, το έχω μάθει και όλα καλά....εκτός από το gps. Δεν ξέρω τι δεν κάνω σωστά. Πηγαίνω στην τοποθεσία - εντοπισμό στίγματος (βάζω εσωτερικο gps) .

Μετά πάω να εντοπίσω τη θέση και ή βγάζει αναμονή (ατέλειωτες ώρες), ή δε βρεθηκε gps , ή ότι το gps δε λειτουργει σωστα σε κλειστούς χωρους.

Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο πέστε μου. Σκέφτομαι ότι μάλλον εγώ φταίω. Είναι δυνατό να φταίει το τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά. Έχω το κινητό περίπου 3 μήνες, έχω κάνει debranding, το έχω μάθει και όλα καλά....εκτός από το gps. Δεν ξέρω τι δεν κάνω σωστά. Πηγαίνω στην τοποθεσία - εντοπισμό στίγματος (βάζω εσωτερικο gps) .

Μετά πάω να εντοπίσω τη θέση και ή βγάζει αναμονή (ατέλειωτες ώρες), ή δε βρεθηκε gps , ή ότι το gps δε λειτουργει σωστα σε κλειστούς χωρους.

Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο πέστε μου. Σκέφτομαι ότι μάλλον εγώ φταίω. Είναι δυνατό να φταίει το τηλέφωνο;

 

Συνήθως συνιστάται η πρωτη φορα (μετα απο hard format τουλαχιστον) να ειναι σε καθαρο ουρανο..Μπορεις να μπεις στο κρυφο μενου του vivaz (πρασινο κοκκινο πρασινο κοκινο κοκκινο πρασινο κοκκινο ) και να μπεις στο GPS και να πατησεις διαγραφη δεδομενων υποβοηθησης..

Επισης μετα μπορεις να πας στους χαρτες , τοποθεσια απο το κυριο μενου και να κα πας δεδομενα gps-θεση-επιλογες και κατασταση δορυφορου.Εκει θα δεις τους δορυφορους που πιάνεις..Πρεπει να εχεις τουλαχιστον 4 δοευφορους (καλο θα ηταν πανω απο 6) κλειδωμενους[κλειδωμενοι ειανια οταν εχουν ενα εντονο μαυρο χρωμα οι στηλες] .

 

Και μιας και πιασαμε την κουβεντα , εσυ απο ποια εταιρια το εκανες unbrand? Cosmote ή Vodafone (ρωταω γιατι παιδεύομαι εδω και μερες να το κανω)

@ redribo ισως το επιχειρησω θα το σκεφτώ και αυτό..:)

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ! Θα το προσπαθήσω και θα σας πω τι έγινε. Έκανα unbrand από Vodafone πολύ απλά σύμφωνα με τις οδηγίες από τις πρώτες σελίδες του forum. A δεν τις έχεις να ψάξω να σου βρω το link.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

έχω φάει τον κόσμο να βρω ένα free antivirus και κανένα δεν...μου κάθεται!!!

όσα έχω βρει να κυκλοφορούν κάνουν για Symbian αλλά μόνο για Nokia...

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι που όντως δούλεψε σε vivaz???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

έχω φάει τον κόσμο να βρω ένα free antivirus και κανένα δεν...μου κάθεται!!!

όσα έχω βρει να κυκλοφορούν κάνουν για Symbian αλλά μόνο για Nokia...

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι που όντως δούλεψε σε vivaz???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

 

Φιλε δεν χρειαζεται antivirus το κινητο ..Δενξ ερω για πιο λογο τα βγαζουν οι εταιριες αλλα σου εγγυόμαι οτι ποτε δεν θα αρπαξεις ιο αμα πχ σερφαρεις στο κινητο σου ή κατι αλλο..[τουλαχιστον με τα σημερινα δεδομενα]

Αυτο δεν ειναι προσωπικη αποψη , ειναι γενικα η αποψη των περισσοτερων (για να μην πω ολων) για τα κινητα και τα antivirus..Ετσι κ αλλιως και εγω προσεχω το PC μου σε μεγαλο βαθμο και κυκλοφορω παντα με ενα antivirus..αλλα στο κινητο σιγουρα το μονο που θα κανει ειναι να το επιβαρυνει..

Απλα μην δεχεσαι κατι αρχεια bluetooth απο αγνωστους σε αγνωστη μορφή και εισαι ΟΚ..

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι έχει μπει μια εφαρμογή που λέγεται "ownskin" και δενβγαίνει με τίποτα.... το γκούκλαρα και κάπου είδα ότι παίζει να είναι ιός... γι'αυτο θέλω να δοκιμάσω μπας και βγαίνει!!!

(και όλα αυτά επειδή κατέβασα ένα θέμα...)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι έχει μπει μια εφαρμογή που λέγεται "ownskin" και δενβγαίνει με τίποτα.... το γκούκλαρα και κάπου είδα ότι παίζει να είναι ιός... γι'αυτο θέλω να δοκιμάσω μπας και βγαίνει!!!

(και όλα αυτά επειδή κατέβασα ένα θέμα...)

 

Δοκιμασε λιγο να κλεισεις-ανοιξεις την συσκευη σου

Δες και αυτο

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651199#post2651199

ειναι συχνοφαινομενο στα symbian και λυνεται απλα θελει να εχεις χακαρει την συσκευη σου (πργραμ που δεν γινεται εως τωρα στο vivaz)

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι έχει μπει μια εφαρμογή που λέγεται "ownskin" και δενβγαίνει με τίποτα.... το γκούκλαρα και κάπου είδα ότι παίζει να είναι ιός... γι'αυτο θέλω να δοκιμάσω μπας και βγαίνει!!!

(και όλα αυτά επειδή κατέβασα ένα θέμα...)

 

To ownskin δεν ειναι ιος,το αφαιρεις απο την διαχειρηση εφαρμογων.

Υπαρχει και ενας φακελος οπου απο εκει μεσα διαχειριζεσαι ταχυτητα και διαφορα αλλα ενος κινουμενου θεματος.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Αμ δεν βγαίνει από την διαχείριση εφαρμογών... Ακολούθησ ακαι τις συμβουλέ ςτου Takisss αλλά δεν έγινε τίποτα...έχει μείνει ένας φάκλεος "ownskin" στο μενού, μετά το εικονίδιο με τις ρυθμίσεις...

Αν έχει κανένας καμιά ιδέα...καλοδεχούμενη!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά help ξανά! Τakiss ευχαριστώ! Ναι τώρα έχω στίγμα. Το gps δουλεύει, με εντοπίζει. Άλλο πρόβλημα. Έχω φορτώσει το Sygic και φαίνεται ότι λειτουργεί αλλά μου λέει ότι δεν έχουν φορτωθεί χάρτες. Πως γίνεται αυτό; Ξέρω είμαι Η ΑΣΧΕΤΗ αλλά τι να κάνω; Θέλω να πάω και ταξιδάκι΄και γι αυτό προσπαθώ να βγάλω άκρη.

Αν μπορεί επίσης κάποιος ας μου στείλει με Π.Μ από που μπορώ να βρω το ΝDRIVE με χάρτες Ευρώπης. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Και κάτι ακόμα οι χάρτες μπαίνουν "χύμα" στην κάρτα μνήμης, σε κάποιο φάκελο του προγράμματος ή αλλού;

Edited by katerinapap
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά help ξανά! Τakiss ευχαριστώ! Ναι τώρα έχω στίγμα. Το gps δουλεύει, με εντοπίζει. Άλλο πρόβλημα. Έχω φορτώσει το Sygic και φαίνεται ότι λειτουργεί αλλά μου λέει ότι δεν έχουν φορτωθεί χάρτες. Πως γίνεται αυτό; Ξέρω είμαι Η ΑΣΧΕΤΗ αλλά τι να κάνω; Θέλω να πάω και ταξιδάκι΄και γι αυτό προσπαθώ να βγάλω άκρη.

Αν μπορεί επίσης κάποιος ας μου στείλει με Π.Μ από που μπορώ να βρω το ΝDRIVE με χάρτες Ευρώπης. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Και κάτι ακόμα οι χάρτες μπαίνουν "χύμα" στην κάρτα μνήμης, σε κάποιο φάκελο του προγράμματος ή αλλού;

 

Εχει γραφτει πολλες φορες πια....

Το καθε προγραμμα εχει τις δικες του οδηγιες εγκαταστασης και ενεργοποιησης χαρτων. Ακολουθησε τις πιστα και σε 10 λεπτα ολα θα λειτουργουν σωστα.

Ειδικα στο sygic η μη φορτωση χαρτων σημαινει οτι δεν εχει ακολουθηθει η προβλεπομενη διαδικασια με αποτελεσμα να μην αναγνωριζεται ο χαρτης απο τη συσκευη σου.

Δεν χρειαζεται να εισαι ειδικος, αρκει να μπορεις να διαβαζεις και να εχεις λιγη υπομονη και προσοχη στη διαδικασια. :p

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Θα το ξαναπροσπαθήσω, απλά είμαι εντελώς άπειρη στο gps. Έβαλα πάντως Ndrive και μου λειτουργεί μια χαρά. Πρέπει να το μάθω καλά όμως!
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Θα το ξαναπροσπαθήσω, απλά είμαι εντελώς άπειρη στο gps. Έβαλα πάντως Ndrive και μου λειτουργεί μια χαρά. Πρέπει να το μάθω καλά όμως!

 

Αυτο πια εξαρταται εντελως απο σενα................:lol:

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...

και εγω οπως πολυ αλλοι απο εδω μεσα δεν καταφεραν να κανω dedrand σε branded vodafone.Ακολουθησα τη διαδικασια πιστα αλλα οταν παω να κανω τη τελικη αναβαθμιση με το seus δε βλεπει καποια διαθεσιμη εκδοση για αναβαθμιση.

Και κατι αλλο,το gps πως μπορει να δουλεψει ελευθερα???

με καποιο σπασμενο προγραμμα???

Καμμια προταση????

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πολλες αποριες για προγραμματα μπορειτε να λυσετε και σε ενα site που ειναι για το satio, το http://se-satio.co.uk/ , satio και vivaz εχουν ιδιο λογισμικο αρα τα περισσοτερα πραγματα ειναι τα ιδια και για τα 2 κινητα.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω

Το ovi store στο vivaz δε μπαίνει; Κ εφαρμογές πού βρίσκετε;

Κρίμα πάντως να μη μπαίνει στο vivaz και να μπαίνει στο satio... Το vivaz είναι πιο ωραίο :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά από τη στιγμή που το Ovi Store δεν είναι διαθέσιμο, τα games/apps είναι περιορισμένα, έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά από τη στιγμή που το Ovi Store δεν είναι διαθέσιμο, τα games/apps είναι περιορισμένα, έτσι;

 

Δεν θα το έλεγα...

Το vivaz είναι το πιο φορτωμένο με παιχνίδια και apps symbian κινητό που είχα ποτέ. (sx1, ngage, N73, N95 :))

Και εγώ είχα αυτήν την ανησυχία στην αρχή αλλά το έχω καταχαρεί το κινητό.

Το μόνο θέμα είναι ότι δεν μπορεί να δεχτεί παιχνίδια ngage...

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Ακούστε: για δεύτερη φορά το vivazάκι μου έκλεισε κατά τη διάρκεια της νύχτας λόγω εξαντλημένης μπαταρίας...Το θέμα είναι ότι ΣΙΓΟΥΡΑ και τις 2 φορές είχε μπαταρία και είμαι 99% σίγουρος ότι δεν άφησα καμία εφαρμογή να τρέχει...:wacko:

Και τις 2 φορές έγινε κατά τη διάρκεια της νύχτας (δηλαδή ήταν στην ουσία σε αδράνεια).

Έχετε ακούσει τίποτα παρόμοιο και πώς αντιμετωπίζεται? Απλά θέλει καμιά αναβάθμιση ή το κινητό μου είναι στοιχειωμένο και τη νύχτα σεληνιάζεται...???:)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα! Είμαι ένας χαρούμενος κάτοχος vivaz εδώ και 4 μέρες, και επειδή ένα από τα πρώτα πράγματα που διαπίστωσα είναι το πόσο ευπαθές είναι (ειδικά η οθόνη...) ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάποιες νεότερες προτάσεις για θηκούλες. Έχω κάνει μια γρήγορη αναζήτηση στο thread, αλλά δεν βρήκα κάτι που να μπορούσα να προμηθευτώ εύκολα.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα! Είμαι ένας χαρούμενος κάτοχος vivaz εδώ και 4 μέρες, και επειδή ένα από τα πρώτα πράγματα που διαπίστωσα είναι το πόσο ευπαθές είναι (ειδικά η οθόνη...) ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάποιες νεότερες προτάσεις για θηκούλες. Έχω κάνει μια γρήγορη αναζήτηση στο thread, αλλά δεν βρήκα κάτι που να μπορούσα να προμηθευτώ εύκολα.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

εγώ πάντως του πήρα μία διαιρούμενη από ebay που βγαίνει σε πολλά χρώματα και έκανα την δουλειά μου μια χαρά και φτηνά, δεν έδωσα πάνω από 7-8 € με τα έξοδα αποστολής

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα! Είμαι ένας χαρούμενος κάτοχος vivaz εδώ και 4 μέρες, και επειδή ένα από τα πρώτα πράγματα που διαπίστωσα είναι το πόσο ευπαθές είναι (ειδικά η οθόνη...) ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάποιες νεότερες προτάσεις για θηκούλες. Έχω κάνει μια γρήγορη αναζήτηση στο thread, αλλά δεν βρήκα κάτι που να μπορούσα να προμηθευτώ εύκολα.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Θα προτεινα θηκη σιλικονης ημιδιαφανη, στο χρωμα του κινητου σου.

Απο ebay βρισκεις απο 5ε.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα! Είμαι ένας χαρούμενος κάτοχος vivaz εδώ και 4 μέρες, και επειδή ένα από τα πρώτα πράγματα που διαπίστωσα είναι το πόσο ευπαθές είναι (ειδικά η οθόνη...) ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάποιες νεότερες προτάσεις για θηκούλες. Έχω κάνει μια γρήγορη αναζήτηση στο thread, αλλά δεν βρήκα κάτι που να μπορούσα να προμηθευτώ εύκολα.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

πραγματικά είναι τραγικό ενώ στο gsm arena να λέει scratch resistant surface και το είχα σε θήκη να έχει αποκτήσει την 1 γρατσουνία(έστω μικρή..) :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...