Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και γω αυτον χρησημοποιω ειναι πολυ καλως ......:confused:

 

 

Κατι αλλο θελω να ρωρησω ξερει κανεις που μπορω να βρω το θεμα που εχουν το satio η το aino αυτο με τις χρωματιστες μπαλιτσες που εμφανιζονται σε καθε επιλογη που κανεις οταν μπαινεις στο μενου?

 

μήπως εννοείς αυτό το θέμα??

 

http://gallery.mobile9.com/f/1171772/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δυστυχως δεν υπαρχει αλλος τροπος :(

κρίμα.. και τις είχα τόσο οργανωμένες... Κάτι αλλο! προσπάθησα να κάνω επεξεργασία στο pc μου σε κάποιες φωτογραφίες που τράβηξα με το vivaz μου, και όταν πάω να κάνω αποθήκευση των αλλαγών μου λέει οτι δεν επιτρέπεται η τροποποίηση λόγω των δικαιωμάτων της φωτογραφίας... Ξέρει κανείς πως μπορώ να το παραλείψω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

μα αυτό είναι το θέμα.. δεν θέλω να τις βλέπω αναλογα με τους μήνες... είχα φτιάξει τους δικούς μου φακέλους με τους δικούς μου τίτλους... δεν γινεται αυτό να το κάνω στο media player? πρέπει ντε και καλά να είναι αρχειοθετημένες σε σχέση με τους μήνες? βλακεια...

 

προσπάθησε να κατεβάσεις το resco photo viewer αλλα κρακαρισμενο

ίσως έτσι να μπορείς να τις οργανώσεις... :)

Link to comment
Share on other sites

μήπως εννοείς αυτό το θέμα??

 

http://gallery.mobile9.com/f/1171772/

 

 

κατι τετοιο αλλα δεν ειναι ακριβως το ιδιο :( τνχ παντως και γι αυτο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα το vivaz και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες. Πολυ καλος σχεδιασμος και καλη ποιοτητα(σε σχεση με το 5800 οπου το 5800 οντως ηταν μια πλαστικουρα, το vivaz βγαζει ποιοτητα). Και στην περιηγηση στο μενου εχω καλες εντυπωσεις, δεν ειδε κανενα κολημα.

Στα αρνητικα τωρα, κακος ηχος στο ακουστικο και στο μεγαφωνο (καμια σχεση με το 5800), αρνητικο επισης το led κλασσικα που δεν ειναι εστω ουτε 2πλο. Τελευταιο αρνητικο ειναι οτι δεν απενεργοποιειται ο ηχος στην καμερα (το πηρα απο κοσμοτε). Αν αυτα τα λαθη δεν τα ειχε θα ηταν τελειο το κινητο αλλα θα εκανε τοτε 500ευρω.:cool:

Κατα τα αλλα ειναι σουπερ το κινητακι!!:D

 

To TV-out είναι ένα απλό καλώδιο που από καρφάκι στερεοφωνικό βγάζει 3 RCA σαν αυτά που παίνρουν δηλαδή οι τηλεοράσεις. Με 2-3ευρώ το παίρνεις από οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών.

Λεω και γω τοσο πισω ειναι στην νοκια και δεν ειχαν και αυτοι usb.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περιμένω το δικό μου και ήδη έχω απελπιστεί.

Έπεσε στα χέρια μου ενός φίλου και δεν μπορούσε να κρατήσει σύνδεσει με ελεύθερο δίκτυο wifi. Full σήμα φαινόταν να συνδέεται αλλά όταν έκανα έναρξη περιήγησης έλεγε ότι δεν μπορεί να συνδεθεί στο wifi. Κάπου θυμάμαι ότι είχε συζητηθεί εδώ αλλά με 60+ σελίδες όσο και να έψαξα δεν βρήκα τις οδηγιες.

Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

 

To κινητό είναι branded cosmote.

 

Κατά τα άλλα:

Το μενού λειτουργεί αρκετά γρήγορα χωρίς κολλήματα. Η οθόνη και ο σχεδιασμός μούρλια!

Η οθόνη έτσι και έτσι σε ευασθησία. Επίσης τί βλακεία το φλας. Να σβήνει κατά την λήψη. Απίστευτη *******!!!

Οι φωτό σε εσωτερικό χώρο καλούτσικες αλλά θέλουν αρκετές ρυθμίσεις κάθε φορά σε περιβάλλον χαμηλού φωτισμού ώστε να βγούν σχετικά καλές. Το βίντεο καλό σε καφετέρια το βράδυ με τα υπάρχοντα φώτα. Ο ήχος χαμηλός. Η αυτόματη ισορροπία λευκού δεν κάνει καλή δουλειά.

Και το κουμπί on-off???!!! Στο πιό άβολο σημείο... Χάθηκε να το βάλουν λίγο πιο στην άκρη??? Λατρεύω τα symbian κινητά αλλά αυτό δεν ξέρω αν θα το αντέξω...

Αν δεν το σπάσει κανείς ώστε να βάζουμε unsigned apps δεν έχει ελπίδα...

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

εχω το vivaz εδω και δυο μερες και εχω μερικες αποριες.

πως γινεται να απενεργοποιήσω καθε υπερεσια vodafone live?

καθε φορα που ψαχνω το μενου κατα λαθος θα πατησω και κατι που να εχει σχεση με web

και να χρεωνεται(οπως πχ τα εικονιδια web,εφαρμογες,αγορα,ιντερνετ κλπ).

γινεται λοιπον να τα απενεργωποιησω και να μπαινω ιντερνετ μονο οταν υπαρχει διαθεσιμο wi-fi

για να μην χρεωνομαι?

 

και μια δευτερη απορια.αν κανω unbranding η εγγυηση της vodafone παυει να ισχυει?

ευχαριστω.

Edited by ssotoss
Link to comment
Share on other sites

Εμένα παρόλο που είναι vodafone απενεργοποιείτε ο ήχος της κάμερας!!!

 

Αφου της Vodafone απενεργοποιειται ο ηχος εχω την υποψια οτι τα κινητα της Cosmote ειναι παραεισαγωγης..Σε αλλες χωρες θεωρειται παρανομο να εχεις απενεργοποιημενο τον ηχο κλειστρου :ninja:

Link to comment
Share on other sites

εχω το vivaz εδω και δυο μερες και εχω μερικες αποριες.

πως γινεται να απενεργοποιήσω καθε υπερεσια vodafone live?

καθε φορα που ψαχνω το μενου κατα λαθος θα πατησω και κατι που να εχει σχεση με web

και να χρεωνεται(οπως πχ τα εικονιδια web,εφαρμογες,αγορα,ιντερνετ κλπ).

γινεται λοιπον να τα απενεργωποιησω και να μπαινω ιντερνετ μονο οταν υπαρχει διαθεσιμο wi-fi

για να μην χρεωνομαι?

 

και μια δευτερη απορια.αν κανω unbranding η εγγυηση της vodafone παυει να ισχυει?

ευχαριστω.

 

εαν εχεις συμβολαιο vodafone κανε ενα απλο τηλεφωνημα στην εξυπηρετηση πελατων και πες τους να σου απενεργοποιησουν το vodafone live και τα σχετικα απλα και γρηγορα.

 

εαν γινει unbranding χανετε η εγγυηση απο vodafone εαν πας ομως με την αποδειξη αγορας - εγγυηση σε ενα εξουσιοδοτημενο καταστημα sony ericsson service θα ισχυει κανονικα η εγγυηση του κινητου σου.;)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!μια-δυο ερωτησεις να κανω.

το vivaz πως ειναι απο πλευρας γραφης μηνυματων?εννοω το να γραφεις απο το touchscreen? αξιζει καποιος να απωλεσει σε megapixel και να παει στο pro το οποιο αναμενεται?

απο οτι διαβαζω αυτη ειναι η σημαντικη διαφορα τους...?

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!μια-δυο ερωτησεις να κανω.

το vivaz πως ειναι απο πλευρας γραφης μηνυματων?εννοω το να γραφεις απο το touchscreen? αξιζει καποιος να απωλεσει σε megapixel και να παει στο pro το οποιο αναμενεται?

απο οτι διαβαζω αυτη ειναι η σημαντικη διαφορα τους...?

ευχαριστω πολυ!

 

αν και δεν δουλευω πολυ με τα μηνυματα καποια που εγραψα ειδα οτι το touchscreen δουλευει μια χαρα και πολυ γρηγορα τωρα οσο αναφορα για το pro πιστευω θα ειναι ποιο ευχρηστο οσο αναφορα τα μνμ αλλα θα εχει μεγαλυτερο ογκο σε σχεση με το U5i οποτε η επιλογη ειναι δικη σου. θα σου ελεγα περιμενε λιγο να βγει και το pro και πηγαινε σε ενα καταστημα μετα και δες τα και τα 2 και κανε συγκριση ;)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δουλεύει σε κανέναν το sms preview? Το έχω ενεργοποιημένο και στο μέγιστο χρονικό όριο αλλα δεν βλέπω κάποια διαφορά όταν έρχεται κάποιο sms
Link to comment
Share on other sites

Παίδες δουλεύει σε κανέναν το sms preview? Το έχω ενεργοποιημένο και στο μέγιστο χρονικό όριο αλλα δεν βλέπω κάποια διαφορά όταν έρχεται κάποιο sms

 

 

δουλευει αψογα σε μενα .

 

το μονο που θα κανεις ειναι να συνδεθεις με wifi κανε κλικ πανω του μετα και αστο να τα κανει ολα μονο του μετα μιν πειραξεις τπτ .

Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε να κατεβάσεις το resco photo viewer αλλα κρακαρισμενο

ίσως έτσι να μπορείς να τις οργανώσεις... :)

 

Το έχω εγκαταστήσει. Αλλά δεν μου άρεσε καθόλου ο τρόπος εναλλαγής από εικόνα σε εικόνα. Αν δεν σύρεις το δάχτυλο σε όλη την οθόνη από άκρη σε άκρη δεν αλλάζει εικόνα. Και πολλές φορές πάλι κολλάει και σε γυρνάει πίσω. Χάλια το scrolling. Θα ψάξω και τις ρυθμίσεις του. Κατά τα άλλα είναι πολύ καλό.

 

Αν δεν το σπάσει κανείς ώστε να βάζουμε unsigned apps δεν έχει ελπίδα...

 

Δεν χρειάζεται να το σπάσουν. Μπορείς να πάρεις εύκολα πιστοποιητικό και να τις κάνεις sign μόνος σου. Έχει οδηγούς που το περιγράφουν στο myphone.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=227176

 

 

 

Και κάτι άλλο. Χρονόμετρο και αντίστροφη μέτρηση που έχει? Έφαγα τα menu και δεν το βρήκα.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

δουλευει αψογα σε μενα .

 

το μονο που θα κανεις ειναι να συνδεθεις με wifi κανε κλικ πανω του μετα και αστο να τα κανει ολα μονο του μετα μιν πειραξεις τπτ .

 

Τι να πω... Την έχω κάνει την συγκεκριμένη διαδικασία, αλλα τίποτα... Ίσως να φταίει σε ποια επιλογή είναι η αρχική οθόνη (εγώ πχ την έχω την κλασσική χωρίς συντομεύσεις)

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο bug του κινητού είναι το εξής: Όταν το κινητό είναι στην αρχική οθόνη με το ενυδρείο, στην όρθια θέση ακούγεται κανονικά ο ήχος κλήσης που έχω επιλέξει (ένα mp3 τραγούδι). Αν όμως το κρατήσω στο πλάι (να κάνει auto-rotate η οθόνη δηλαδή) και με καλέσει κάποιος, τότε ακούγεται ο default ήχος κλήσης της SonyEricsson. Κουφό; :blink: Edited by atom7
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το θέμα με το sign

 

Καμιά λύση για το wifi που συνδέεται και αποσυνδέεται ακόμα και σε δυνατό ελεύθερο δίκτυο???

 

Το κινητό είναι branded cosmote.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το TV-out που λέτε τι ακριβώς είναι? Βελτιώνει την απόδοσή του ήχου του μεγάφωνου ή καμία σχέση? Επίσης μήπως έχει βρει κάποιος ακουστικά που να βελτιώνουν τον ήχο (να ακούγετε δηλαδή πιο δυνατά) και παράλληλα να έχουν και μικρόφωνο έτσι ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για ομιλία? Και τέλος, σκέφτομαι να κάνω και εγώ debrand στο vivaz, μήπως γνωρίζει κάποιος εάν πριν την διαδικασία χρειαστεί να κάνω ένα αντίγραφο ασφαλείας(όπως είχα κάνει και πριν το update) και εάν μετά την διαδικασία χρειαστεί να κάνω ξανακάνω update?? Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!
Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα χάρτες... δεν ξέρω αν τους έχει δοκιμάσει κανείς, εγώ πάντως επειδή δεν το έχω παραλάβει ακόμα από vodafone δεν έχω πειραματιστεί. Στο blog λενε ότι δουλεύουν άψογα στο vivaz. Οποιος θέλει δοκιμάζει και γράφει τις εμπειρίες του.

 

Οσον αφορά τo service, έμαθα απο άτομα μέσα από Sony Ericsson πως όταν το κινητό γίνει debrand θεωρείται επέμβαση στο λειτουργικό του και χάνει την εγγύηση. Με λίγα λόγια ότι παρουσιάσει ΔΕΝ επισκευάζεται δωρεάν.

Edited by zxr
Αφαίρεση link προς torrent
Link to comment
Share on other sites

Dinos26 το tv out , αν κοιταξεις και λιγα post πιο πισω αναφερεται τι ειναι, ωστοσο ειναι το καλωδιο που συνδεει το κινητο με την τηλεοραση για να δεις τις φωτο η βιντεο κ.λ.π.:)

 

Επισης παιδια επειδη βλεπω οτι αναφερεται προβλημα με το wifi , διευκρινιστε καταρχην , αν το πρροβλημα ειναι σε branded H unbranded συσκευες , γιατι απ'οτι διαβαζω , μαλλον σε branded συσκευες αναφερεστε.

Δηλαδη voda & cosmote.

Ωστοσο γενικα ειναι σημαντικο θεμα , και για μενα προσωπικα , που με ενδιαφερει το wifi , αλλα και γενικα νομιζω , και να δουμε επισης και σε ποια firmware εντοπιζεται το προβλημα αυτο.

Edited by yiannis64
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έχετε παρατηρήσει ότι όταν φορτίζει τo κινητό μας και έχεις βάλει ξυπνητήρι δεν χτυπάει? 2η φορα μου τo κάνει k 2η φορα που καθυστερώ στην δουλειά μου.... :O:O:!:
Link to comment
Share on other sites

έχετε παρατηρήσει ότι όταν φορτίζει τo κινητό μας και έχεις βάλει ξυπνητήρι δεν χτυπάει? 2η φορα μου τo κάνει k 2η φορα που καθυστερώ στην δουλειά μου.... :O:O:!:

 

Αλλο θεμα κι αυτο παλι...

Για πειτε κι αλλα , μπας και προλαβω να ακυρωσω την παραγγελια μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αλλο θεμα κι αυτο παλι...

Για πειτε κι αλλα , μπας και προλαβω να ακυρωσω την παραγγελια μου.

 

ας τo τσεκάρει κάποιος άλλος και να μας πει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...