Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατ' αρχάς, ευχαριστώ τον φίλο που μου πρότεινε το Power Mp3 για αναπαρωγή mp3.

Όσον αφορά το gps.

Εχω περάσει από τα γνωστά μαγαζάκια το Garmin και το NDrive, με ελληνικούς χάρτες κλπ κομπλέ.

Θέλοντας να τεστάρω το GPS του έκανα ένα ταξιδάκι Αίγιο - Καλάβρυτα. Στο πήγαινε χρησιμοποίησα ένα εξωτερικό bluetooth GPS receiver της QStarz που έχω για μπρελόκ στα κλειδιά μου (ξέμεινε από το προηγούμενο κινητό μου, το G900...).

Στο πήγαινε χρησιμοποίησα το εσωτερικό GPS. Όλα καλά, γρήγορο κλείδωμα, σωστή πλοήγηση κλπ.

Στο έλα χρησιμοποίησα το εσωτερικό, χωρίς υποβοήθηση δικτύου. Για να κλειδώσει έπρεπε να γυρνάω δέκα λεπτά μέσα στα Καλάβρυτα, ενώ όταν επιτέλους με είδε, με έδειχνε λίγο πίσω από το σημείο που πραγματικά βρισκόμουν. Όταν όμως, βγήκα στην Εθνική στο δρόμο για Αίγιο, εκεί έπαθε κοκομπλόκο. Του φαινόταν αδιανόητο το ότι ήμουν πάνω σε κεντρικό δρόμο, και με έδειχνε να βολοδέρνω σε διάφορους απίθανους αγροτικούς δρόμους, εκατοντάδες μέτρα μακριά από το σημείο που πραγματικά βρισκόμουν.

Μέσα στην πόλη αντιμετώπιζα πάνω κάτω τα ίδια προβλήματα, μιας και τη μια στιγμή με έδειχνε στον δρόμο που βρισκόμουν και την άλλη με έδειχνε μερικά στενά παραπέρα.

Θα εξαντλήσω τις δοκιμές και θα μεταφέρω πιο ολοκληρωμένα συμπεράσματα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καπου διαβασα οτι χτυπαει ακομα και κλειστο. Τωρα να μη χτυπαει κλειστο οταν το φορτιζεις;; τι να πω;;

 

Εγω καθε μερα ξυπναω με το ξυπνητηρι του κινητου,κλριστο και σε διαδικασια φορτισης.Οποτε κατι λαθος κανεις...

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγεί νέα αναβάθμιση στο site της sony ericsson.

 

και τι διορθώνει?, την εκανες?

που τo βλέπουμε τo updete? σε πιο σημείο του site, δεν μπορώ να τo εντοπίσω

Edited by skafetzakis
Link to comment
Share on other sites

και τι διορθώνει?, την εκανες?

που τo βλέπουμε τo updete? σε πιο σημείο του site, δεν μπορώ να τo εντοπίσω

 

ουτε εγω που ειναι?? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις δεν σε αφηνουν τα windows ((μηνυμα λαθος κλτ)) ??

εμενα γινοταν αυτο αλλου ειχα το προβλημα..

 

 

με τα ακουστικα φτιαχνει πολυυυυυυυ ο ηχος

χθες τα δοκιμασα κατι καινουρια που πηρα και τωρα χαιρεσαι να ακους μουσικη απο αυτα :D

 

 

 

εμ.. δεν εννοουσα οτι οτι θες.. εννοουσα οτι θες απο τις διαθεσιμες επιλογες

αλλα δεν νομιζω να ειναι και μεγαλο προλημα αυτο καθως μπορεις να συγκεντρωσεις τις εφαρμογες που θες στις συντομευσεις :superman:

 

Αποσυμπιέζω το ανδριάτικ αρχείο,βρίσκω το αρχείο με τα 370 bytes αποτο οποίο κάνω αντιγραφή το όνομα και το επικολλώ στο andriatic.Το αρχείο αυτό το βάζω στο blob_fs folder και κάνω πάλι update.Αποτέλεσμα;Μηδέν.Συγγνώμη για το πρήξιμο αλλά εχω απελπιστεί :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι είναι νέα αναβάθμιση. Απλώς τώρα περάσανε και το vivaz στις διαθέσιμες συσκευές για αναβαθμίσεις (2-3 ημέρες πριν δεν υπήρχε)

 

http://www.sonyericsson.com/update?cc=gr&lc=el

Link to comment
Share on other sites

Αποσυμπιέζω το ανδριάτικ αρχείο,βρίσκω το αρχείο με τα 370 bytes αποτο οποίο κάνω αντιγραφή το όνομα και το επικολλώ στο andriatic.Το αρχείο αυτό το βάζω στο blob_fs folder και κάνω πάλι update.Αποτέλεσμα;Μηδέν.Συγγνώμη για το πρήξιμο αλλά εχω απελπιστεί :confused:

 

τι εννοείς αποσυμπιέζεις??

 

από το φάκελο που κατέβασες βρίσκεις το adriatic

αφού έχεις αντιγράψει το όνομα του αρχείου που είναι περίπου 370kb μετονομάζεις το adriatic και ακολουθείς τα υπόλοιπα βήματα...

 

αν δεν γίνει προσπάθησε αν κανεις με κάποιο άλλο αρχείο που είναι περίπου 370 εγώ έχω περίπου 4-5

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα σκοπό να κάνω διαδικασία undrand γιατί το πήρα από VODA αλλά κοιτώντας τώρα τις προηγούμενες σελίδες(σόρρυ ως την 60 προλαβα) είδα ότι έχω έκδοση λειτουργικού R2AK006

δηλαδή 1224-4699-_R2AK006 από 18/2/10 και προσαρμοσμένη έκδοση 1233-1040_R2AK006 .

Τελικά είναι πειραγμένο από βονταφον ή όχι; τις ηλίθιες κόκκινε ςοθόνες με το σήμα της τις εμφανίζει, επίσης προσπαθεί να συνδέσει με το live συχνά πυκνά.

Τον ήχο του κλείστρου κάμερας με άφησε και το απενεργοποίησα...τι να κάνω χρειάζομαι unbrand;

επίσης μπορώ να κάνω καμιά αναβάθμιση σε τελευταία έκδοση λειτουργικού ή είναι ΟΚ΄;

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα σκοπό να κάνω διαδικασία undrand γιατί το πήρα από VODA αλλά κοιτώντας τώρα τις προηγούμενες σελίδες(σόρρυ ως την 60 προλαβα) είδα ότι έχω έκδοση λειτουργικού R2AK006

δηλαδή 1224-4699-_R2AK006 από 18/2/10 και προσαρμοσμένη έκδοση 1233-1040_R2AK006 .

Τελικά είναι πειραγμένο από βονταφον ή όχι; τις ηλίθιες κόκκινε ςοθόνες με το σήμα της τις εμφανίζει, επίσης προσπαθεί να συνδέσει με το live συχνά πυκνά.

Τον ήχο του κλείστρου κάμερας με άφησε και το απενεργοποίησα...τι να κάνω χρειάζομαι unbrand;

επίσης μπορώ να κάνω καμιά αναβάθμιση σε τελευταία έκδοση λειτουργικού ή είναι ΟΚ΄;

 

H 1233-1040_R2AK006 είναι για unbranded

τώρα πως γίνεται να έχεις vodafone μενού και αυτήν την έκδοση??

 

κανένας ειδικός να διαλευκάνει την υπόθεση? :shock:

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι άρχισα να καταλαβαίνω απο symbian αλλά έχω το εξής πρόβλημα.

 

Απο ιντερνετ στο κινητο χρησιμοποιώ opera mini, youtube, facebook, trackid.

Το πρόβλημα είναι οτι αλλό συνδέεται με wifi, αλλό με gprs και δουλέυει, άλλο με gprs και δεν δουλεύει κ.λ.π.

Υπάρχει τρόπος οταν ανοίγω το κάθε πρόγραμμα να με ρωτάει κάθε φορά με τι θέλω να συνδεθεί? (Δηλαδή με wifi ή gprs).

 

Sorry που επιμένω στις ερωτήσεις μου αλλά είναι πολύ σημαντικό για μένα αυτό.

 

thanks!

Link to comment
Share on other sites

ολα οκ.ευχαριστω.ξαναεκανα την διαδικασια απο την αρχη χωρις νευρα : ) και επιτελουσ!τωρα εχω αλλο προβλημα : )Εχω κατεβάσει το cer και το key αρχειο αλλα δεν μπορω να βρω τις διαδικασιες που πρέπει να ακολουθήσω για να τα εγκαταστήσω στο τηλ.Και πάλι ευχαριστώ irene
Link to comment
Share on other sites

ολα οκ.ευχαριστω.ξαναεκανα την διαδικασια απο την αρχη χωρις νευρα : ) και επιτελουσ!τωρα εχω αλλο προβλημα : )Εχω κατεβάσει το cer και το key αρχειο αλλα δεν μπορω να βρω τις διαδικασιες που πρέπει να ακολουθήσω για να τα εγκαταστήσω στο τηλ.Και πάλι ευχαριστώ irene

 

μπες εδω και διαβασε αυτο εδω :http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2362103#post2362103

Link to comment
Share on other sites

ολα οκ.ευχαριστω.ξαναεκανα την διαδικασια απο την αρχη χωρις νευρα : ) και επιτελουσ!τωρα εχω αλλο προβλημα : )Εχω κατεβάσει το cer και το key αρχειο αλλα δεν μπορω να βρω τις διαδικασιες που πρέπει να ακολουθήσω για να τα εγκαταστήσω στο τηλ.Και πάλι ευχαριστώ irene

 

αν κατάλαβα καλά θες να εγκαταστήσεις κάποιες εφαρμογές που είναι unsigned

αφού έχεις κατεβάσει το cer και το key πρέπει να κατεβάσεις και τα SignSISTool.zip και signsis.exe από http://cer.opda.cn/en/?module=certificate&action=my&

 

μετά ανοίγεις το signtool

σου εμφανίζει 5 ''κουτάκια'

στο πρώτο βάζουμε signis.exe

στο δεύτερο την εφαρμογή

στο τρίτο το cer

στο τέταρτο το key

και στο πέμπτο ξανά την εφαρμογή

λογικά θα σου ζητήσει κάτι σαν αντικατάσταση πατάς ok

 

όταν σου βγάλει ένα μήνυμα που λέει signed είσαι okkkkkk :mobile:

Link to comment
Share on other sites

H 1233-1040_R2AK006 είναι για unbranded

τώρα πως γίνεται να έχεις vodafone μενού και αυτήν την έκδοση??

 

κανένας ειδικός να διαλευκάνει την υπόθεση? :shock:

 

Και εγώ έχω vodafone menu και η έκδοση που έχω είναι 1224-4699_R2AK007,02-03-10

Link to comment
Share on other sites

που μας οδηγεί αυτό;

μήπως να μην κάνουμε τίποτα μέχρι να καταλάβουμε αν είναι vodafone live ή όχι;

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

1) συγχρονισμο κανει αλλα μεταξυ υπολογιστη και τηλεφωνου. Μεταξυ επαφων στο outlook και τηλεφωνου ΔΕΝ κανει. Δοκιμασμενο σε Win xp sp3, win 7, outlook 2007, outlook 2010

 

Υπάρχει επιλογή στο PC Suite προς ποιά κατεύθυνση θα συγχρονίζει. Από κινητό προς PC, από PC προς κινητό ή και προς τις δύο κατευθύνσεις οπότε ότι προσθέτεις είτε στο pc είτε στο κινητό, πάει και στο άλλο.

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

εχο windows xp sp3 και μπορω να κανω κανονικα updates!!!το λεω γτ καπιοι ηθελαν να μαθουν.εχω μια ερωτηση ξερετε τροπο ετσι ωστε να πεζουν τα games toy facebook?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.μια ερωτηση.η μπαταρια με κανονικη χρηση ποσο κραταει;

 

με κανονικη χρηση κατι παραπανω απο 2 μερες

αλλα αυτη η ερωτηση ειναι καθαρα αντικειμενικη αναλογα με το τι θεωρει ο καθενας κανονικη χρηση

πχ εγω στελνω πολλα μηνυματα και μιλαω κανα 15 λεπτο στο τηλ

μετα λιγο μουσικη και παιχνιδι... :)

Edited by irenegate77
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανεις φορτισει το κινητο απο usb??

 

το εβαλα στο γραφειο και ενω εκανε οτι φορτιζει κανονικα δεν γεμισε η μπαταρια παρα μονοο πολυ λιγο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανεις φορτισει το κινητο απο usb??

 

το εβαλα στο γραφειο και ενω εκανε οτι φορτιζει κανονικα δεν γεμισε η μπαταρια παρα μονοο πολυ λιγο.

 

εμενα φορτιζει κανονικα

για να γινει πληρης φορτιση θελει περιπου 2 ωρες :clap:

 

EDIT

 

i need your help :p

λεω να παρω ενα screen protector και το μονο που εχω βρει απο ελληνικο site ειναι αυτο

http://www.extreme-mobile.gr/p.Sony-Ericsson-Vivaz-screen-protector-x-2-temachia.179073.html

 

τι λετε?? καλο ειναι η μαπα? :what:

Edited by irenegate77
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...