Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ ! Αλήθεια υπάρχει κάτι που να μην το ξέρεις? ? ? χαχα... Είσαι φοβερή!

 

δεν καταλαβα σε μενα πηγαινε αυτο? χεχε :O

Link to comment
Share on other sites

Άν ψάξεις με το ιδιο θέμα στο ebay ..θα βρεις και άλλες...με διαφορετικό θέση στο κούμπωμα! (πάνω και στο πλάι).:)

 

δεν καταλαβα σε μενα πηγαινε αυτο? χεχε :O

Σε σένα βέβαια! Έκατσα και διάβασα χτες όλο το forum και κατάλαβα!!! Άξια!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Σε σένα βέβαια! Έκατσα και διάβασα χτες όλο το forum και κατάλαβα!!! Άξια!!!

 

ε η αληθεια ειναι οτι εχω μαθει το κινητο απ εξω χωρις να το εχω πειραξει και πολυ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο μαγνήτης σε θήκη επηρεάζει την οθόνη του κινητού ή όχι???:lol:...γιατί αυτή ήταν η απορία μου!:p
Link to comment
Share on other sites

παιδες ΣΩΣΤΕ ΜΕ...κατα λαθος εσβησα το παιχνιδι rally masters pro απο την καρτα μνημης πριν το εγκαταστησω!:cry:ξερετε που μπορω να το ξαναβρω(αν μπορω)...ευχαριστω εκ των προτερων:cry:
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Για screen protector αν και είναι πιο ακριβό μάλλον θα κοιτάξω αυτό.

http://www.martinfields.com/GR/MFOP-SEVivaz

Είναι γνωστή εταιρεία και δεν θέλω να δοκιμάσω με noname μιας και η χαμηλή ποιότητα του protector το κάνει χάλια το κινητό, εννοώ χρώματα, θολούρες κλπ.

 

Όσον αφορά το gps, για να μπορεί αυτό να υπολογίσει την θέση μας θα πρέπει να ξέρει τις θέσεις και τροχιές των δορυφόρων από τα οποία πιάνει σήματα. Είναι το λεγόμενο GPS ephemeris. Σε cold start (δηλαδή δεν είχα ανοιχτό το gps πριν 5 ή 15 λεπτά) αυτό θα πρέπει να ξαναπάρει αυτές τις πληροφορίες. Αυτό που κάνει είναι ότι τις κατεβάζει από τους δορυφόρους και έτσι αργεί πολύ νακλειδώσει. Για να επιταχύνουν αυτόν τον χρόνο έφτιαξαν το A-GPS (Assisted GPS) όπου το κινητόκατεβάζει αυτές τις πληροφορίες μέσω του παρόχου και μετά θα περιμένει μόνο το σήμα από το δορυφόρο. Αλλά έτσι χρεώνεσαι λίγο. Στο δικό μου κινητό (pda) έχει ρύθμιση να τις κατεβάσει μια φορά την βδομάδα (είναι αρκετό) και η χρέωση σχεδόν τίποτα. Στο vivaz δεν το έψαξα ακόμα αν έχει τέτοια ρύθμιση ή αν τα κατεβάζει σε κάθε σύνδεση.

 

Πάντως από εκεί και πέρα, ακόμα και εάν έχει κατεβάσει τα στοιχεία, παίζουν ρόλο και άλλα, όπως αν έχει μικρή εσωτερική κεραία, ποιός ο επεξεργαστής που ασχολείται με το gps (π.χ. έχει dedicated sirfstar-III?), αν έχει παρεμβολές από άλλα εσωτερικά κυκλώματα του κινητού (είχε παρατηρηθεί σε παλαιότερα pda), που βρίσκεσαι (σε ανοιχτό δρόμο ή σε στενάκια), μέχρι και από περιοχή σε περιοχή έχω δει διαφορά, και φυσικά το software του κινητού. Π.χ. με μια αναβάθμιση μπορεί να έχει μεγάλη βελτίωση

Edited by highway

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα το vivaz επειδή το Χ6 δεν ήταν διαθέσιμο από την εταιρία που έκανα ανανέωση του συμβολαίου μου.

Περιμένω ακόμα να παραλάβω.

Ξέρω ότι το X6 είναι ένα 5800 με άλλη κάμερα κτλ κτλ.

Χαίρομαι που το έχετε δει τόσο ζεστά το ζήτημα για τις εφαρμογές και το debrand αλλά διαπιστώνω πως η sony ericsson έχει μείνει πίσω στην υποστήριξη και στις εφαρμογές. Η συμβατότητα του satio και απ'ότι βλέπω και του vivaz με τις περισσότερες 3rd party εφαρμογές για το 5800 και το Ν97 είναι για γέλια και δυστυχώς ότι αξίζει στα ανοιχτά λειτουργικά είναι οι εφαρμογές.

Τόσους μήνες κυκλοφορεί το satio και η κατάσταση εκεί είναι ίδια. Θάβει η ίδια τα κινητά της.

Καλές οι δυνατές σε mpixels κάμερες αλλά χωρίς xenon flash το παιχνίδι είναι χαμένο. Και όλες οι εταιρίες πισωγυρίζουν. Βγάζουν ένα καλό τηλέφωνο και μετά στην ίδια κατηγορία ένα χάλια. Divx και xvid στο s60 V3- ανύπαρκτο στο v5!!!!

 

Τόσο χάλια το led στο vivaz???

Και πίστευα ότι τα Νόκια είχαν χάλια flash...

Γούσταρα που κάποτε η SE έδινε ως αξεσουάρ xenon flash και ας κατανάλωνε την μπαταρία πολύ γρήγορα. Τί να τις κάνω τις χάλια φωτό...

Τώρα έχει γραμμένους τους πιο απαιτητικούς πελάτες που δεν θέλουν να πάρουν μια γκουμούτσα σαν το satio.

 

To satio νομίζω έχει σπαστεί μέσω helox2 ώστε να μπαίνουν εύκολα unsigned εφαρμογές. Το να κάνεις sign κάθε φορά είναι πολύ πολύ σπαστικό. Στο vivaz παίζει???

 

Όσο για το gps μην περιμένετε θαύματα. Σπάνια κινητό πιάνει σε κλειστό χώρο. Απαιτείται γι'αυτό σωστή κεραία σε εμφανές σημείο κάτι που δεν γίνεται στα στυλάτα σύγχρονα κινητά.

Διάβασα ότι το garmin δεν παίζει σωστά. Κατάφερε κανένας να το δουλεύει χωρίς προβλήματα? Καλό το Ndrive αλλά μάπα σε επαρχία...

Συγχωρήστε με αν σας κούρασα. Εύχομαι να έρθει σύντομα το δικό μου vivaz. Θα το τεστάρω 2-3 μέρες με κάποιες βασικές εφαρμογές και θα το πουλήσω αν δεν παίζει αυτά που θέλω...

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Ναι βγαίνει εγώ την έχω βγάλει. Αλλά και αυτή που αγόρασα έκανε πάρα πολλές φουσκάλες και ήταν άσχημο το αποτέλεσμα. Ίσως αυτή του δεύτερου link να είναι καλύτερη.

 

μάθετε να περνάτε ζελατίνες. εγώ πέρνω από το ebay με 2-3 ευρώ και ταιριάζουν τέλεια. ο τρόπος που την περνάς παίζει ρόλο. την ανοίγεις λίγο λίγο και την στρώνεις με μια πιστωτική... χωρίς παρεξήγηση:)

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

όταν θέλω να απεγκαταστησω πως μπορώ να ξεχωρίσω τι είναι τι? δηλαδή θέλω να απεγκαταστησω κάποια θέματα αλλα από το όνομα k μονο δεν μπορείς... έχει τόσα πολλά μέσα στις εγκατεστημένες εφαρμογές που δεν μπορείς να ξεχωρίσεις πια να απεγκαταστησεις
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Σημερα πηρα απο βοδιφον το vivaz.

Λογο συνηπαρξης με το Nokia E66 το μενου μου φανηκε πολλυ οικειο.

Στη διαχειρηση εφαρμογων/ρυθμισεις εγκαταστασης/εγκατασταση λογισμικου εχει επιλογη "μονο με υπογραφη" και "ολα".

Μπορουμε στο Ολα να περασουμε unsigned εφαρμογες?

Το εχει δοκιμασει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Σημερα πηρα απο βοδιφον το vivaz.

Λογο συνηπαρξης με το Nokia E66 το μενου μου φανηκε πολλυ οικειο.

Στη διαχειρηση εφαρμογων/ρυθμισεις εγκαταστασης/εγκατασταση λογισμικου εχει επιλογη "μονο με υπογραφη" και "ολα".

Μπορουμε στο Ολα να περασουμε unsigned εφαρμογες?

Το εχει δοκιμασει κανεις?

 

καποιες unsigned εφαρμογες δουλευουν καποιες αλλες οχι γιατι χρειαζονται sign ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Αγορασα χτες το vivaz και καθως είναι το πρωτο symbian κινητο που παιρνω δεν ξερω τι μου γινεται. Υπαρχει καποιος οδηγος για να με βοηθησει....? Θελω πχ να βαλω καποιον browser και δεν ξερω ούτε που θα βρω, ουτε πως θα τον εγκαταστησω, ουτε ποιον να βαλω. Και γενικα που βρισκω εφαρμογες, πως ξερω αν κανουν για το κινητο, πως τις εγκαθιστω και λοιπα...

 

Επισης πως μπορω να δω ποση μπαταρια μου μενει (πχ 60%). Ψαχνω το κινητο αλλα δεν βρισκω καποια επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Αγορασα χτες το vivaz και καθως είναι το πρωτο symbian κινητο που παιρνω δεν ξερω τι μου γινεται. Υπαρχει καποιος οδηγος για να με βοηθησει....? Θελω πχ να βαλω καποιον browser και δεν ξερω ούτε που θα βρω, ουτε πως θα τον εγκαταστησω, ουτε ποιον να βαλω. Και γενικα που βρισκω εφαρμογες, πως ξερω αν κανουν για το κινητο, πως τις εγκαθιστω και λοιπα...

 

Επισης πως μπορω να δω ποση μπαταρια μου μενει (πχ 60%). Ψαχνω το κινητο αλλα δεν βρισκω καποια επιλογη.

 

 

δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=270430 υπαρχουν καποιες εφαρμογες που μπορεις να εγκαταστησεις

 

περισσοτερες μπορεις να βρεις εδω http://www.mobile9.com/

επισης βρισκεις θεματα παιχνιδια etc

 

καποιες εφαρμογες ισως να μην δουλευουν και να χρειαστει να τις κανεις sign

 

browser κατεβασε το opera mini 5 απο εδω http://news.softpedia.com/news/Downl...a-121783.shtml

τις εφαρμογες τις εγκαθιστας μεσω υπολογιστη και τις περνας στην καρτα μνημης και συγκεκριμενα στο φακελο installs ή εγκατ. αρχεια

 

για να δεις πληροφοριες του κινητου πχ μπαταρια ΙΜΕΙ και ενα σωρο αλλα μπορεις να κατεβασεις το quick info που πιστευω οτι ειναι το καλυτερο http://www.megamobilecontent.com/sof...ckInfo-i31599/

 

αλλα μπορεις να βρεις και το device info (( πιστευω πως ειναι κατωτερο απο το quick info)) το κατεβαζεις απο εδω http://www.moubail.com/downloads/deviceinfo-widget/

Edited by irenegate77
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω κοπελια για τα links. Απλα αν μπορεις να ξαναβαλεις το link για τον opera γιατι δεν μπαινει η σελιδα.

 

Επισης βρηκα καποιον οδηγο μεσα στο φορουμ για να βαζω υπογραφη στις εφαρμογες που δεν με αφηνει να εγκαταστησω. Λεει μεσα ο οδηγος για δυο αρχεια .cer και .key, αλλα δεν αναφερει που θα τα βρω. Απο θα τα κατεβασω αυτα...?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω κοπελια για τα links. Απλα αν μπορεις να ξαναβαλεις το link για τον opera γιατι δεν μπαινει η σελιδα.

 

Επισης βρηκα καποιον οδηγο μεσα στο φορουμ για να βαζω υπογραφη στις εφαρμογες που δεν με αφηνει να εγκαταστησω. Λεει μεσα ο οδηγος για δυο αρχεια .cer και .key, αλλα δεν αναφερει που θα τα βρω. Απο θα τα κατεβασω αυτα...?

απο vivaz δεν ξερω αλλα αν εχει ιδιο λειτουργικο με το satio ανοιξε το browser του κηνιτου σου,συνδεσου βεβαια μεσω wifi και πηγαινε στο m.opera.com και κατεβασε το οπερα 10!!!ελπιζω να βοηθησα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα σε ολους..και ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας..

έχω το εξης πρόβλημα με το vivaz μου-το εχω μολις 1 μέρα-...

το συνδεω στο pc αλλα δεν βλεπει κανεναν driver-δεν ''βλεπει'' το κινητο-ουτε βεβαια στο pcsuite..

υπαρχει καποιος με το ιδιο προβλημα να με βοηθησει?..

 

Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by ninonino
Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω κοπελια για τα links. Απλα αν μπορεις να ξαναβαλεις το link για τον opera γιατι δεν μπαινει η σελιδα.

 

Επισης βρηκα καποιον οδηγο μεσα στο φορουμ για να βαζω υπογραφη στις εφαρμογες που δεν με αφηνει να εγκαταστησω. Λεει μεσα ο οδηγος για δυο αρχεια .cer και .key, αλλα δεν αναφερει που θα τα βρω. Απο θα τα κατεβασω αυτα...?

 

μπες εδω http://blog.komeil.com/2010/01/symbian-certificate-cer-key-opda.html

 

να πω κάτι άλλο που παρατήρησα. έχω βάλει την φωτεινότητα της οθόνης στο μηδέν για εξοικονόμηση μπαταρίας.... έχω παρατηρήσει όμως ότι όταν χρησιμοποιώ το κινητό άλλοτε δυναμώνει και άλλοτε χαμηλώνει η φωτεινότητα... είναι σαν να τρεμοπαίζει...

 

το έχετε παρατηρήσει?

 

 

Παράκληση από την Ο.Δ.: Για συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον post πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS... Όποιος έχει κάνει debranding μεσω wotanserver ήπως μπορεί να μου πεί λίγο τη διαδικασία; Έκανα λογαριασμό paypal. Είμαι έτοιμη να πληρώσω. Πρώτα πληρώνω και μετά τι; μου στέλνουν sms με οδηγίες. Πως επιλέγω ότι θέλω debranding και όχι upadate. Μπορεί οι απορίες μου να φαίνονται χαζές αλλά πρώτα θα πληρώσω και μετά θα πω ότι θέλω debranding. To μόνο που έκανα είναι ότι επέλεξα τη συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS... Όποιος έχει κάνει debranding μεσω wotanserver ήπως μπορεί να μου πεί λίγο τη διαδικασία; Έκανα λογαριασμό paypal. Είμαι έτοιμη να πληρώσω. Πρώτα πληρώνω και μετά τι; μου στέλνουν sms με οδηγίες. Πως επιλέγω ότι θέλω debranding και όχι upadate. Μπορεί οι απορίες μου να φαίνονται χαζές αλλά πρώτα θα πληρώσω και μετά θα πω ότι θέλω debranding. To μόνο που έκανα είναι ότι επέλεξα τη συσκευή.

 

ναι πληρώνεις πρώτα και σου στέλνουν στο email σου κάτι κωδικούς, προσχή τo email μπορεί να σου πάει στα spam... οποτε εκει σου έχει k οδηγίες για το τι θα κανεις... προσοχή να επιλέξεις ελληνική γλώσσα για το κινητό σου

θα σου πάρει περίπου 15 λεπτά από την ώρα που θα σου αρχίσει το debradnig

Link to comment
Share on other sites

μάθετε να περνάτε ζελατίνες. εγώ πέρνω από το ebay με 2-3 ευρώ και ταιριάζουν τέλεια. ο τρόπος που την περνάς παίζει ρόλο. την ανοίγεις λίγο λίγο και την στρώνεις με μια πιστωτική... χωρίς παρεξήγηση:)

Τηλεκάρτα κάνει;;;

 

 

Παιδιά SOS... Όποιος έχει κάνει debranding μεσω wotanserver ήπως μπορεί να μου πεί λίγο τη διαδικασία; Έκανα λογαριασμό paypal. Είμαι έτοιμη να πληρώσω. Πρώτα πληρώνω και μετά τι; μου στέλνουν sms με οδηγίες. Πως επιλέγω ότι θέλω debranding και όχι upadate. Μπορεί οι απορίες μου να φαίνονται χαζές αλλά πρώτα θα πληρώσω και μετά θα πω ότι θέλω debranding. To μόνο που έκανα είναι ότι επέλεξα τη συσκευή.

 

Αυτό που σου είχα απαντήσει το είδες έτσι;

Καλημέρα. Εννοείς ότι μετά την εγκατάσταση του Sony Ericsson Update Service (SUSE) μπαίνεις στο φάκελο Update Service και δεν υπάρχει καθόλου φάκελος db έτσι; Μόνο κάποιοι άλλοι φάκελοι (jre, licenses, log, plugins, settings, setup κλπ) και μερικά αρχεία; Αυτό είναι λογικό μιας και για να δημιουργηθεί ο φάκελος db πρέπει να έχεισ ήδη κάνει update το κινητό μια φορά. Οι οδηγίες θεωρούν σαν δεδομένο ότι οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) έχουν κάνει update.

 

Στην περίπτωση σου (και στη δική μου μιας και εγώ δεν είχα κάνει update άρα ούτε κι εγώ είχα το φάκελο db) απλά προχωράς στο επόμενο βήμα θεωρώντας ότι έχεις σβήσει το φάκελο db. Παρεμπιπτώντος το region μας είναι το Adriatic (θα σου χρειαστεί μετά).

 

Καλή επιτυχία ;)

Link to comment
Share on other sites

μπες εδω http://blog.komeil.com/2010/01/symbian-certificate-cer-key-opda.html

 

να πω κάτι άλλο που παρατήρησα. έχω βάλει την φωτεινότητα της οθόνης στο μηδέν για εξοικονόμηση μπαταρίας.... έχω παρατηρήσει όμως ότι όταν χρησιμοποιώ το κινητό άλλοτε δυναμώνει και άλλοτε χαμηλώνει η φωτεινότητα... είναι σαν να τρεμοπαίζει...

 

το έχετε παρατηρήσει?

 

 

Παράκληση από την Ο.Δ.: Για συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον post πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

 

 

ναι αυτο το εχω παρατηρηση και εγω

ειναι σαν να εχει '' αισθητηρες φωτος'' και αυξομειωνει την ενταση της φωτεινοτητας :blink:

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο το εχω παρατηρηση και εγω

ειναι σαν να εχει '' αισθητηρες φωτος'' και αυξομειωνει την ενταση της φωτεινοτητας :blink:

 

και εσύ το εχεις βάλει στην χαμηλότερη φωτεινότητα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...