Jump to content

Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Aλλο και αυτο τωρα.

Παω να εγκαταστησω το ΝDrive και μολις το ανοιγω ζηταει συνδεση για αναβαθμηση του NDrive,αλλιως βγαινει το προγραμμα......

Λυση?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει προγραμμα ποθ να ανεβαζει τη φωτεινοτητα της οθονης πιο πολυ απο αυτο το στανταρ που εχουν ολα τα vivaz??? ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Eχει κατι πολυ καλους φακους η osram:lol:

Eμενα πανω απο το 70% με ενοχλει.

Βρες ενα εντονο θεμα πχ neon,η με μαυρο background και λευκα γραμματα.

Αυτο πρωτη φορα το ακουω γενικως......

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Aλλο και αυτο τωρα.

Παω να εγκαταστησω το ΝDrive και μολις το ανοιγω ζηταει συνδεση για αναβαθμηση του NDrive,αλλιως βγαινει το προγραμμα......

Λυση?

 

παρεκαμψε το με οχι..εμενα μετα μπαινει κανονικα...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

παρεκαμψε το με οχι..εμενα μετα μπαινει κανονικα...

 

To εκανα και με βγαζει απο το προγραμμα.:mad::mad::mad:

γραφει "in order to instell NDrive must connect to internet? proceed?"

Moυ αρεσει που ρωταει κιολας,και αμα πατησω οχι με πεταει εξω......:mad::mad:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πρεπει πρωτα να κατεβασω το προγραμμα?:)

Δεν ανοιγει η σελιδα 4share ......................:mad:

 

Τι να πω, εμενα ανοιγουν τα λινκ και για τα δυο αρχεια κανονικα με firefox...

Ειδα οτι ενας φιλος το ανεβασε σε rapid. Αν υπαρχει ακομα θεμα πειτε να τα ανεβασω και αλλου.

 

παιδια υπαρχει προγραμμα ποθ να ανεβαζει τη φωτεινοτητα της οθονης πιο πολυ απο αυτο το στανταρ που εχουν ολα τα vivaz??? ευχαριστω..

 

Δε χρειαζεται προγραμμα. Πας μενου->ρυθμισεις->τηλεφωνο->οθονη->φωτεινοτητα και την αυξανεις οσο θες.

Εχε υποψιν σου ομως οτι το κινητο αυξομειωνει την φωτεινοτητα αυτοματα αναλογα με τον φωτισμο του περιβαλλοντος.

Στη λιακαδα εννοειται πως οτι και να κανεις δε θα βλεπεις ετσι...?

 

To εκανα και με βγαζει απο το προγραμμα.:mad::mad::mad:

γραφει "in order to instell NDrive must connect to internet? proceed?"

Moυ αρεσει που ρωταει κιολας,και αμα πατησω οχι με πεταει εξω......:mad::mad:

 

Κατεβασε καμια αλλη εκδοση. Εμενα ποτε δε μου ζητησε κατι τετοιο. Εγω εχω την 9.3.15 (983) αν σε βοηθαει...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω ενα προβλημα με το gps μου στο vivaz εχω προσπαθησει να το φτιαξω μεσω της επιλογης purge assistance data αλλα δε κατεστη δυνατον.σκεφτομαι να το παω για σερβις(το χω αγορασει απο πλαισιο περιπου 5 μηνες)τι μου προτεινετε να κανω κ αν υπαρχει κατι που αγνοω κ μπορω να το φτιαξω χωρις να χρειαστει να εμπλακω στη βασανο της επισκευης κλπ.Σημειωτεον πως του εχω περασει το λογισμικο εκ νεου κ εχει την τελευταια εκδοση.περιμενω αμεσα τη βοηθεια σας ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρωϊ πρωϊ το τηλέφωνο απέκτησε "προσωπικότητα".

Μπαίνει μόνο του σε autolock mode!!!

Όσες φορές και αν την απενεργοποίησα, ξαναμπαίνει!!!

 

Το περίεργο είναι ότι τις τελευταίες δύο εβδομάδες δεν έχω κάνει καμία εγκατάσταση, κανενός είδους επέμβαση στο λειτουργικό.

 

Ίσως το τηλέφωνο ξενερώνει με τον χειμωνιάτικο καιρό! :lol:

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρωϊ πρωϊ το τηλέφωνο απέκτησε "προσωπικότητα".

Μπαίνει μόνο του σε autolock mode!!!

Όσες φορές και αν την απενεργοποίησα, ξαναμπαίνει!!!

 

Το περίεργο είναι ότι τις τελευταίες δύο εβδομάδες δεν έχω κάνει καμία εγκατάσταση, κανενός είδους επέμβαση στο λειτουργικό.

 

Ίσως το τηλέφωνο ξενερώνει με τον χειμωνιάτικο καιρό! :lol:

 

Eμενα πριν λιγες μερες δεν εκανε με τιποτα auto lock. Κανε ενα restart (εν αναγκη ενεργοποιησε το auto lock κανε restart, απενεργοποιησε το και ξανακανε restart).

Αν εχεις βαλει εσυ καποιο προγραμμα για auto lock δες μην εχει φαει κανενα κολλημα η να μην εχει γινει τιποτα corrupted γιατι η καρτα μνημης του κουτιου δεν ειανι και περιοπης...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, εμενα ανοιγουν τα λινκ και για τα δυο αρχεια κανονικα με firefox...

Ειδα οτι ενας φιλος το ανεβασε σε rapid. Αν υπαρχει ακομα θεμα πειτε να τα ανεβασω και αλλου.

 

 

 

Δε χρειαζεται προγραμμα. Πας μενου->ρυθμισεις->τηλεφωνο->οθονη->φωτεινοτητα και την αυξανεις οσο θες.

Εχε υποψιν σου ομως οτι το κινητο αυξομειωνει την φωτεινοτητα αυτοματα αναλογα με τον φωτισμο του περιβαλλοντος.

Στη λιακαδα εννοειται πως οτι και να κανεις δε θα βλεπεις ετσι...?

 

 

 

Κατεβασε καμια αλλη εκδοση. Εμενα ποτε δε μου ζητησε κατι τετοιο. Εγω εχω την 9.3.15 (983) αν σε βοηθαει...

 

Ευχαριστω!

Περασα τελευταια sygic και garmin και ειναι οκ,δεν βιαζομαι τωρα!Σιγα σιγα θα το φτιαξω.

Απλα μου αρεσει το NDrive περαν οτι ειναι αψογο σαν λειτουργικο,με τους 3D χαρτες Αθηνας......Ειναι αααααααλλη αισθηση!

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αναβαθμιση εγω εχασα την flash εικονα με τα ψαρακια...:cry:Ξερει κανενας καλος συν-φορουμιτης που μπορω να την ξαναβρω?Ευχαριστω...:O
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Είμαι κι εγώ κάτοχος Vivaz. Πολύ ευχαριστημένος θα έλεγα, εκτός απ τον ήχο που είναι απογοητευτικός.

Επειδή έχω κατεβάσει πάνω από 60-70 flash φόντα, και απ ότι φαίνεται κανένα δεν ξεπερνάει σε ομορφιά τα ψαράκια, είπα να ρωτήσω εαν έχει βρεί κανείς κάτι αντίστοιχο σε ομορφια.

Σχεδόν όλα τα υπόλοιπα φαντάζουν ερασιτεχνικά ως τώρα. Ειδικά ορισμένα που δεν ταιριάζουν και στο μέγεθος της οθόνης μας.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα πριν λιγες μερες δεν εκανε με τιποτα auto lock. Κανε ενα restart (εν αναγκη ενεργοποιησε το auto lock κανε restart, απενεργοποιησε το και ξανακανε restart).

Αν εχεις βαλει εσυ καποιο προγραμμα για auto lock δες μην εχει φαει κανενα κολλημα η να μην εχει γινει τιποτα corrupted γιατι η καρτα μνημης του κουτιου δεν ειανι και περιοπης...

 

Προγραμμα για auto lock δεν έχω βάλει. Έκανα soft reset αλλά συνεχίζει το ίδιο.

 

Ξέρει κανείς τι παίζει με hard reset;

 

Τι θα χάσω; Τι να προσέξω;

 

Με βλέπω να ψάχνω για service SE...

:rolleyes:

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

Προγραμμα για auto lock δεν έχω βάλει. Έκανα soft reset αλλά συνεχίζει το ίδιο.

Ξέρει κανείς τι παίζει με hard reset;

Τι θα χάσω; Τι να προσέξω;

Με βλέπω να ψάχνω για service SE...

:rolleyes:

 

Hard reset δε λεει να κανεις μιας και θα τα χασεις ολα απο το τηλεφωνο.

Επισης για σερβις δεν υπαρχει λογος να το πας μιας και ειναι θεμα software.

Οποτε κανε μια αναβαθμιση μονος σου απο το σπιτι και θα εισαι μια χαρα.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ήδη αναβάθμιση αλλά δεν έγινε τίποτα...:(

 

Παρασκευή πάει για service.

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ήδη αναβάθμιση αλλά δεν έγινε τίποτα...:(

 

Παρασκευή πάει για service.

 

Με την αναβαθμιση επελεξες το κουτακι να γινει και φορματ στο τηλεφωνο?

Γιατι αν δε το εκανες καντο. Δεν εχει λογικη να μη φτιαξει μετα απο αυτο.

Επειδη ειναι θεμα λειτουργικου, αν το κανεις αυτο σβηνει ολη τη μνημη και την ξαναγραφει.

Δε μπορει να γινει κατι αλλο. Και το σερβις αυτο θα κανει απλα. Για να μην περιμενεις τσαμπα στο λεω...

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

θελω να κανω debrand στ vivaz μου αλλα εχω ενα προβλημα. οταν παω στο [C:\Program Files\Sony Ericsson\Update Service\db\13740270\blob_fs

για να βρω το αρχειο που ειναι 370 bytes +- 30 bytes δεν το βρισκω με τιποτα. το μικροτερο αρχειο που βρισκω ειναι 1,17ΚΒ. τι κανω λαθος?

οποια βοηθεια ευπροσδεκτη!!!

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Eμενα πριν λιγες μερες δεν εκανε με τιποτα auto lock. Κανε ενα restart (εν αναγκη ενεργοποιησε το auto lock κανε restart, απενεργοποιησε το και ξανακανε restart).

Αν εχεις βαλει εσυ καποιο προγραμμα για auto lock δες μην εχει φαει κανενα κολλημα η να μην εχει γινει τιποτα corrupted γιατι η καρτα μνημης του κουτιου δεν ειανι και περιοπης...

 

Δοκίμασα και αυτό ως ύστατη λύση και δούλεψε!!!!

 

Ευχαριστώ Raziel, πρέπει να είσαι ο master του Vivaz.:up:

 

 

Μου φαίνεται ότι θα πρέπει να με βοηθήσεις και με το sign εφαρμογών...

To πρώτο Motorola της Cosmote - Motorola Cd930 - Nokia 3650 - Nokia 5140i - Nokia 3110c - Sony Ericsson Vivaz Pro - Sony Xperia Sola
Link to comment
Share on other sites

παιδιααααα να ρωτησω υπαρχει μηπως καποιο προγραμμα για δημιουργια η επεξεργασια ηδη κατευασμενων θεματων(sis)....ευχαριστωω!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και αυτό ως ύστατη λύση και δούλεψε!!!!

Ευχαριστώ Raziel, πρέπει να είσαι ο master του Vivaz.:up:

Μου φαίνεται ότι θα πρέπει να με βοηθήσεις και με το sign εφαρμογών...

 

Δε κανει τιποτα. Ε, το sign ειναι ευκολο. Μολις κανεις αιτηση και παρεις τα πιστοποιητικα σου απο opda κανε ενα ποστ να σε βοηθησουμε.

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

Mεγαλο για S60 5th edition δεν ειναι , το αντιθετο μαλιστα ειναι σχετικα μικρο .

Μπροστα στο Satio και το N97 ακομα και το Μινι ειναι αρκετα μικροτερο , πολυ λεπτοτερο απο ολα αυτα και πολυ ευκολο να το μεταφερεις στην τσεπη , στο χερι κλπ .

 

Ειμαι αληθεια περιεργος να δω αν μετα απο αυτη την συσκευη η SE μπορει και θελει να συνεχισει σε αυτο τον ρυθμο . Τα w995 (που σε πρωτοτυπο ΔΕΝ εφευγε το λογοτυπο απο την προσοψη) , Χ10 (ειναι μεγαλο το ατιμο αλλα με εντυπωσιακη οθονη και ταχυτητα) και το Vivazzzzzzzzzz ειναι συσκευες που σε κανουν να ξεχνας ποια εταιρεια τις εχει κατασκευασει και οτι κατα πασα πιθανοτητα σε σερβις θα καταληξουν .

 

Το Media της Sonyericsson μπορει να ειναι φτωχο σε επιλογες σε σχεση με αυτο των Α200 συσκευων της οπως ειναι και του Satio , ειναι ομως πολυ μα παρα πολυ καλυτερο απο την default Gallery εφαρμογη του S60 η οποια ευτυχως δεν υπαρχει καν στο μενου της συσκευης ουτε για να την δεις μπροστα σου και να σε εκνευρισει .

Μπορει να βγαλει κανονικα thumbnails ακομα και σε H264 βιντεο , τα παιζει ευκολα και με ανεση αρκει να ειναι εως 640x480 pixels σε διαστασεις , απο εκει και πανω απλα εμφανιζει ενα μηνυμα οτι δεν μπορει να παιξει ειτε την εικονα ειτε τον ηχο και θα προσπαθησει να παιξει μερικως το αρχειο .

Ακομα και αυτην την ειδοποιηση ομως την εμφανιζει σε ενα ομορφο μαυρο πλαισιο , που ειναι ενα ακομα παραδειγμα του πως το multimedia κομματι της συσκευης ειναι σαφως βελτιωμενο σε σχεση με αυτο της Νοκια . (Ε οχι δεν περιμενα οτι θα το πω ποτε αυτο....)

Δυστυχως ο Music player της συσκευης που βρισκεται μεσα στο media και δεν υπαρχει πουθενα σαν ξεχωριστη εφαρμογη ειναι πολυ μα πολυ φτωχος .

Δεν εχει καμια επιλογη για ρυθμιση του ηχου , και δεν σου δινει καμια σχεδον δυνατοτητα περα απο την εμφανιση album arts και τις δεδομενες λειτουργιες αλλαγης , παυσης του τραγουδιου .

 

Τα εικονιδια σε ολες τις εφαρμογες του τηλεφωνου ειναι ομορφα σχεδιασμενα , "εξυπνα" και προσεγμενα , και σε μαυρο φοντο ειδικα σε κανουν να ξεχνας μεχρι ενα σημειο αυτη την παιδικη εικονα που εχουν συνηθως οι S60 συσκευες σε εμφανιση του UI .

Γενικα σχεδον παντου εχει βαλει το χερακι της η SE στην εμφανιση του UI και εχει κανει παντου καλυτερη δουλεια απο την αναλογη της Νokia και ακομα χειροτερα της Samsung .

Μεχρι και το εικονιδι στην οθονη αναμονης που σε ενημερωνει οτι ειναι ανοιχτο ειτε το GPS ειτε οτι η συσκευη ειναι συνδεδεμενη σε καποιο wi-fi δικτυο ειναι σαφως καλυτερο στο ματι .

 

Το interface της καμερας ειναι σχετικα καλο , ειναι βολικο και μπορεις σχεδον αμεσως να κανεις αυτο που θελεις , δεν εχει αλλαξει και ιδιαιτερα σε σχεση με αυτο του Satio . Μονο το dedicated κουμπι για την ληψη βιντεο ειναι λιγο που σε προβληματιζει / μπερδευει . Αν εχεις πιασει μερικα Se στα χερια σου αναγνωριζεις αμεσως το πληκτρο της καμερας και ασυναισθητα θεωρεις οτι αυτο διπλα θα εκτελει καποια multimedia λειτουργια . Ανοιγεις λοιπον την καμερα , στην συνεχεια ψαχνεις να βρεις πως θα μεταφερθεις στην εγγραφη βιντεο και ανακαλυπτεις οτι δεν υπαρχει καποια αναλογη επιλογη . Αναγκαστικα καποια στιγμη ανακαλυπτεις οτι η εγγραφη βιντεο ενεργοποιειται με το διπλανο ακριβως κουμπι , το οποιο ειτε αλλαζει απο την φωτογραφικη λειτουργια σε αυτη της ληψης βιντεο ειτε ενεργοποιει την καμερα εαν βρισκεσαι στην οθονη αναμονης .

 

Τα αποτελεσματα τωρα της καμερας ειναι απλα ικανοποιητικα σε οτι εχει να κανει με την φωτογραφια και θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα σε οτι εχει να κανει με την εγγραφη βιντεο . Καταγραφει και αυτο οπως το OmniaHD πολυ χαμηλα τον ηχο στο βιντεο , δεν ξερω ομως κατα ποσο εχει να κανει με το codec που χρησιμοποιει γιατι δεν εχω μπει στον κοπο να κοιταξω τις ιδιοτητες του αρχειου σε καποιον Player στον υπολογιστη :)

 

Η οθονη ειναι αληθεια οτι ειναι αρκετα καλη σε αποκριση στις εντολες με το δαχτυλο και δεν χρειαζεσαι συχνα το πενακι .

 

Τωρα απο εκει και περα επειδη ως γνωστον παραλειπω να ασχοληθω με πολυ απλα καθημερινα πραγματα οποιος εχει καποια απορια ρωταει . :)

 

Γεια σου. ειμαι αναμεσα σε vivaz kai satio. ποιο να προτιμησω??

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. νεος χρηστης του φορουμ και σε διλλημα. βιβαζ η σατιο?? εχο επιδοτηση 340 ευρο στη γουιντ. μου δινουν δωρεαν ενα ασημενιο σατιο. για το μαυρο βιβαζ θα πληρωσω αλλα 30 ευρο. ποιο λετε να προτιμησω?? το σατιο εχει πολυ καλη καμερα αλλα ειναι λιγο μεγαλο. το βιβαζ ειναι πιο ντιζαινατο και εχει HD βιντεο. καμμια γνωμη??
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. νεος χρηστης του φορουμ και σε διλλημα. βιβαζ η σατιο?? εχο επιδοτηση 340 ευρο στη γουιντ. μου δινουν δωρεαν ενα ασημενιο σατιο. για το μαυρο βιβαζ θα πληρωσω αλλα 30 ευρο. ποιο λετε να προτιμησω?? το σατιο εχει πολυ καλη καμερα αλλα ειναι λιγο μεγαλο. το βιβαζ ειναι πιο ντιζαινατο και εχει HD βιντεο. καμμια γνωμη??

 

Κοιτα επειδη λιγο πολυ ολοι περασαμε παρομοια διλληματα θα σου πω εγω πως το σκεφτομαι.

Το satio προτεινεται για φωτογραφιες μονο. Σε ολα τα υπολοιπα ειναι υποδεεστερο.

Επιπλεον στο μεγεθος του satio βρισκεις ενα σωρο αλλα κινητα τα οποια και πιο ομορφα ειναι και πιο γρηγορα.

Στο μεγεθος του vivaz δεν υπαρχει τιποτα που να το πλησιαζει.

Αν ομως απο την αλλη δε σε πειραζει να κουβαλας γκουμουτσα :p τοτε καλο θα ηταν να περιμενεις 2-3 βδομαδες ακομα για το Νοκια Ν8 το οποιο ειναι καλυτερο και δε θα ειναι και πολυ ακριβο. Γυρω στα 370ε υπολογιζουν την τιμη, γυρω στα 399 το κοβω εγω.

Αρα κατα την αποψη μου αξιζει να περιμενεις το N8 ή αν δε θες παρε vivaz (αλλα σε μπλε οχι μαυρο).

:superman: SX1 RULES !!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Vivaz/Vivaz Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...