Jump to content

All about Alfa Romeo


GTV
 Κοινοποίηση

Σας αρέσει η Μi.To;  

175 members have voted

  1. 1. Σας αρέσει η Μi.To;

    • Ναι
      125
    • Οχι
      50


Recommended Posts

Δεν τα έχω δοκιμάσει τα star και δεν έχω προσωπική άποψη. Θεωρώ δεδομένο ότι θα λιπαίνεται καλύτερα ο κινητήρας, αλλά πλησιάζει καλοκαίρι και σε συνδυασμό με την κατανάλωση που ανέφερε ο Τίμος στο alfisti είμαι επιφυλακτικός για το αν αξίζει και περιμένω να δω κάποια πράγματα ακόμα. Προσωπικά με τα racing 10-60 ο μεταβλητός είχε αντέξει τουλάχιστον διπλάσιο χρόνο. Η κατανάλωση λαδιού ήταν λίγο μεγαλύτερη αλλά δεν ξεπερνούσε το 1lt/10.000km δηλαδή αρκετά καλά. Πάντως 10/40 δεν ξαναβάζω.

Μεγειά τα καινούργια πατούμενα. Τι έβαλες αλήθεια;

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αν διαβαζεις καποιος σχεδιαστης της αλφα, αυτο το φορουμ,ας σχεδιασουν ενα καμπριο με σκληρη οροφη να ξαναερωτευτω τρελα οπως τοτε με την 147!!αρχιζω και κανω σκεψεις να αλλαξω στρατοπεδο απο τοτε που παρουσιαστηκε η νεα 3αρα με σκληρη οροφη:X αλλα κατι μεσα μου δεν συμφωνει,ακουω ενα ψιθυρο (με αισθησιακη ιταλικη φωνη:p )να μου λεει κατσε να βγαλει η αλφα αντιστοιχο καμπριο με σκληρη οροφη να δεις τι σημαινει αντικειμενο ποθου!Τελικα ειναι μικροβιο ,που να παρει, η μιλανεζικη φιρμα!
only Apple
Link to comment
Share on other sites

έτσι που τα έχουν κάνει πλέον τα Alfa, μόνο ο κινητήρας 3,2 αξίζει για να δεις λίγο χαρά...
mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

έτσι που τα έχουν κάνει πλέον τα Alfa, μόνο ο κινητήρας 3,2 αξίζει για να δεις λίγο χαρά...

 

Αν μιλάμε για χαζοευθειάκηδες συμφωνώ.

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για χαζοευθειάκηδες συμφωνώ.

 

ενώ οι εξυπνοστρφάκιδες με 1500 κιλά βάρος θα το ευχαριστηθούν.....

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

ενώ οι εξυπνοστρφάκιδες με 1500 κιλά βάρος θα το ευχαριστηθούν.....

 

Όχι θα. Το ευχαριστιούνται ήδη όπως μπορείς να διαβάσεις παντού.

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά στα πόσα km είναι το 1ο service?

 

Service στα 20.000km. Αλλαγή λαδιών συνιστάται το αργότερο στα 10.000km αν και τυπικά δεν έχεις πρόβλημα αν τα αλλάξεις στα 20 όπως έχει κάνει ο amelidis. Φυσικά και το service των 20 τίποτα δεν είναι ουσιαστικά και απλά τσεπώνουν τσάμα λεφτά.

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου να τα αλλαζεις στα 10.000 το αργοτερο!! Εγω δεν θα τα ξανααφησω 20.000χλμ μεσα στο μοτερ! ;)

Δεν αξιζει για 100€ να περναει τα πανδεινα ο κινητηρας!!

 

Μου εκανε μεγαλη εντυπωση πως ενω με τα παλια λαδια ο μεταβλητος χτυπουσε καθε φορα που εβαζα μπρος το αυτοκινητο, μολις αλλαξα λαδια (ο μεταβλητος εμεινε για να αλλαχτει μαζι με τους ιμαντες σε 9.000χλμ!) ησυχασε και αυτος! Τωρα χτυπαει ελαχιστες φορες οταν εχει αρκετο κρυο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι Αλφίστες!

 

Ένας εξάδελφος μου ψάχνει για GTV (από Ιταλία) αλλά δεν ξέρει τι να προσέξει κατά την αγορά (πού πονάει το συγκεκριμένο αμάξι δλδ "στατιστικώς").

 

Εγώ του προτείνω την 1.8 για να έχει και λιγότερες πιθανότητες για "πατάτα" από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, αυτός επιμένει για τη 2λιτρη τούρμπο.

 

Υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί η τουρμπίνα; Γενικά τι άλλο να προσέξει;

 

:)

 

 

(εγώ του προτείνω και τη Spider αλλά τσινάει ο μπαγάσας... Μια φορά ζούμε και η ζωή με κάμπριο είναι πολύ ομορφότερη!)

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ στο λέγαμε ότι δεν αξίζει αλλά δεν άκουγες. Φαντάζομαι ότι αν δεν ήταν leasing δεν θα είχες μπει καν στο τρυπάκι του να πειραματιστείς. 10.000km και πολλά είναι.

 

 

Φίλε LADA4ever κοίτα σε πρώτη φάση το άρθρο του EVO. Για περισσότερες προσωπικές εμπειρίες από κατόχους, πέρνα μια βόλτα από το forum του alfisti.gr. ;)

 

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

μεδ μια και μονο λεξη,τελειο.και ειδικα το σαλονι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου να τα αλλαζεις στα 10.000 το αργοτερο!! Εγω δεν θα τα ξανααφησω 20.000χλμ μεσα στο μοτερ! ;)

Δεν αξιζει για 100€ να περναει τα πανδεινα ο κινητηρας!!

 

Μου εκανε μεγαλη εντυπωση πως ενω με τα παλια λαδια ο μεταβλητος χτυπουσε καθε φορα που εβαζα μπρος το αυτοκινητο, μολις αλλαξα λαδια (ο μεταβλητος εμεινε για να αλλαχτει μαζι με τους ιμαντες σε 9.000χλμ!) ησυχασε και αυτος! Τωρα χτυπαει ελαχιστες φορες οταν εχει αρκετο κρυο!

 

Προχθές άνοιξα τον κινητήτα (έχω περάσει τα 10.000) για να βάλω νερό για τους υαλοκαθαριστήρες (1η φορά!!) και διαπίστωσα μια 'άσχημη' μυρωδία στο λάδι όπως επίσης και τη στάθμη του Paraflu (καλά το λέω?) στο low..

 

Επειδή τυγχάνω και λίγο 'άσχετος' μου συστήνετε να πάω στην αντιπροσωπεία για τα παραπάνω ή σε κανένα βενζινάδικο?

Κανένας Ηρακλειώτης να προτείνει τίποτα?? Θενξ! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Το παραφλου και στην 147 ηταν χαμηλο στην αρχη... Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως συμβαινει με αυτο! Αναλογα με το ποτε θα το κοιταξεις η θα ειναι πανω απο το max η θα ειναι κοντα στο low!

Μολις ειχα παραλαβει την 147 το ειχα παει μια βολτα απο την αντιπροσωπεια για το ιδιο θεμα και το μονο που εκαναν ηταν να συμπληρωσουν με ελαχιστο ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ νερο!

Για την μυρωδια του λαδιου δεν μπορω να ξερω!

Link to comment
Share on other sites

Το paraflu όταν το κοιτάξεις με τη μηχανή κρύα είναι χαμηλότερα απ' ότι με τον κινητήτα ζεστό. Αν με τον κινητήρα ζεστό είσαι στο low τότε χρειάζεσαι συμπλήρωμα. Σαφώς και θα πας από την αντιπροσωπεία αν δεν βαριέσαι, ώστε αν 1/1000 έχει διαρροή κάποιο σωληνάκι και ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα, αυτό να επιδιορθωθεί όταν θα ξαναπάς. Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου δεν είναι τίποτα.

Το λάδι ούτε εγώ κατάλαβα τι μυρίζει; Σα λάδι που τηγάνιζες μπακαλιάρο ή σα λάδι που τηγάνιζες κεφτεδάκια. :D

Alfa Romeo - La cosa piu bella
Link to comment
Share on other sites

Sakiss πολύ όμορφο αμάξι, αλλά πολύ ακριβό.

 

Σε αυτά τα λεφτά δεν θα ήταν μεγάλο δίλημμα να πάρεις μια Ferrari ας πούμε???

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Sakiss πολύ όμορφο αμάξι, αλλά πολύ ακριβό.

 

Σε αυτά τα λεφτά δεν θα ήταν μεγάλο δίλημμα να πάρεις μια Ferrari ας πούμε???

Exei sizitithei to thema se proigoumenes selides.:)
Link to comment
Share on other sites

Η Brera 3.2 Q4 στα 10 αυτοκίνητα που χάνουν λιγότερο την αξία τους:

 

Alfa Romeo Brera 3.2 Q4 SV

Rub your eyes in disbelief! Send Old Nick a warm fleece and prepare for a pig in the sky: Alfa has a place in the UK's top 10 lowest-depreciating cars! We literally fell off our chair when we saw this, but the pain brought us sufficiently round to read a retained value of 57% for the sweet V6 range-topper. Wipe off that splutter – it's for real, and achieved by sensibly controlling supply of a sexy, desirable and, crucially, more than decent coupe. Hard evidence that Alfa's turnaround is finally a reality? You read it here first.

http://cars.uk.msn.com/News/Top_ten_article.aspx?cp-documentid=3354358

Link to comment
Share on other sites

Sakiss πολύ όμορφο αμάξι, αλλά πολύ ακριβό.

 

Σε αυτά τα λεφτά δεν θα ήταν μεγάλο δίλημμα να πάρεις μια Ferrari ας πούμε???

 

δε διαφερει και τοσο πολυ απο φερραρι...;) (αλλα και απο μαζερατι....)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...