Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

νομιζω πως υπαρχει ενα προγραμμα για να σου αναγνωριζει ολη την ram ακομα και στα 32μπιτ

Δεν είναι θέμα προγράμματος, θέλει 64bit λειτουτργικό.

 

εκανα καθαρη εγκατασταση windows 8.1 64bit. μετα μου εκανε κατι τρελα με μπλε οθονη αναγραφοντας driver IRQL not less or equal και κανει επανεκινηση. εβαλα drivers για lg laptop μου αλλα στα devices εχει μια συσκευη που δεν βρισκει drivers την PCI MEMORY CONTROLLER (ελεγκτης μνημης )

 

τι κανω ?

Ασυμβατότητα με drivers.

Δες στο Device manager αν υπάρχει κάτι με θαυμαστικό και βάλε τον σωστό driver.

Εγώ πρόσφατα πέρασα 8.1 64bit σε παλιό DELL laptop γιατί από 2gb, πήγα στα 4gb και αφού άφησα να βρει τους drivers όλους μόνο του και όχι από την σελίδα της DELL, όλα παίζουν τέλεια τόσες μέρες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Να βρει μόνο του τονdriver? Ίσως από Windows update?

Όχι από , update.

Τα Windows 7/8/8.1 έχουν ενσωματωμένους generic drivers που παίζουν για όλα τα pc. Λογικά πρέπει να στα βρουν και να τα περάσουν όλα μόνα τους.

Τελικά είδες στο device manager να βγάζει κάτι;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς απο την διαχείριση συσκευών να σβήσεις τις συσκευές που έχουν θαυμαστικό και μετά να πατήσεις αναζήτηση νέου υλικού.Ετσι θα περάσει τους drivers που χρειάζεται μόνο του.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να κάνω κι εγώ την ερωτηση μου.

Εχω ένα laptop turbo-x από το οποίο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σε θεματα επιδόσεων.

Το πήρα πριν 3 χρόνια και του έκανα επεκταση εγγυησης για παν ενδεχόμενο (είχε 1 χρόνο και του έβαλα 2 επιπλέον)

 

Λοιπόν, το λαπτοπ μου παρουσιάζει τα εξής προβλήματα:

 

1. όταν συνδέω ακουστικό/μικρόφωνο bluetooth π.χ. του ps3, και είμαι συνδεδεμένος με wifi στο internet,

μου κόβει εντελώς το bandwith. πόσο εντελώς? δεν μπορώ να ανοίξω κάν σελίδα για speedtest! με το που κλείσω το bluetooth,

η ταχύτητα επιτόπου πάει στα 15mbps! (αυτό δεν μου το κάνει αν έχω ανοιχτό το bluetooth του laptop και δεν έχω συνδέσει συσκευή.)

 

2. όταν συνδέω εξωτερικό μικρόφωνο, κάνει ένα ήχο σαν να μικροφωνίζει από κάπου στο βαθος συνεχόμενα. Αυτό το ακούνε οι συνομιλητές μου στο skype, εγώ δεν το ακούω. το ακούω αν ηχογραφήσω κάτι (φυσιολογικό).

Το μικρόφωνο δεν φταίει γιατί το έχω συνδέσει και με άλλο laptop και παίζει απροβλημάτιστα.

 

τί μπορεί να φταίει γι αυτα ξέρει κάποιος? η κάπου που μπορεί να ρωτήσω?

 

Τους έχω πάει 3 φορές το laptop για service, και όλο λένε το έφτιαξαν αλλά ουσιαστικά δεν έχει αλλάξει κάτι.

Μία ξαναπερνάνε drivers, μία λένε "έγινε ρύθμιση μικροφώνου" αλλά ουσία μηδέν.

Το θέμα είναι ότι τελευταία φορά τους το πήγα μία μέρα πριν λήξει η εγγύηση, και το πήρα σήμερα με τα ίδια προβλήματα..

Τι μπορώ να κάνω τώρα που έχει λήξει η εγγύηση?

Link to comment
Share on other sites

εαν τους το πήγες για τα συγκεκριμένα προβλήματα πριν λήξη η εγγύηση (λογικά έχεις τα χαρτιά/αποδείξεις) τότε μπορείς να το τρέξεις διαφορετικά (καταγγελίες κ.τ.λ) αλλά πριν περάσει καιρός και σου πουν ότι το ξαναπείραξες εσύ.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πιθανοτητα αν δεν λειτουργει σωστα ο σκληρος δισκος να λειτουργουν περισσοτερο ο επεξεργαστής , η ραμ και να ανεβαζει περισσοτερο θερμοκρασια επειδη ζοριζεται? υπαρχει καποιο προγραμμα να μου προτεινεται να δω την υγεια του σκληρου?
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο αντίστοιχο. Τι μάρκα είναι ο σκληρός σου; Αν είναι Western Digital έχει η ίδια εταιρία προγράμματα που κάνεις έλεγχο.
Link to comment
Share on other sites

@george0808 μπορείς με το hard disk sentinel να δεις τον σκληρό σου. Γενικότερα λόγο δίσκου να ανεβάζει πολύ θερμοκρασία ram και cpu είναι λίγο κάπως. Μου έχει τύχει να ανεβάζει ο δίσκος 60+ βαθμούς και να τα ζεσταίνει όλα. Αν δεν μπορεί να διαβάσει σωστά ο επεξεργαστής από την άλλη δεδομένα από τον δίσκο τότε ναι ίσως να ζορίζεται και να ανεβάζει θερμοκρασία.
Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα μήνα είχα βάλει αυτό το πρόγραμμα και μου έλεγε 20% υγεία δίσκου αλλά 100% απόδοση. Επειδή όμως ήταν trial δεν με αφήνει να ξανακάνω ελέγχο. Τι εννοεί με αυτό το αποτέλεσμα;;; είναι αξιόπιστο το πρόγραμμα;;; δηλαδή παω για δίσκο;; είναι αλήθεια ότι οι ssd έχουν συγκεκριμένο μέσο ορο ωρων λειτουργίας;
Link to comment
Share on other sites

Αφού ένα από τα δυο υγεία ή απόδοση είναι χαμηλό πας για δίσκο σίγουρα! Τώρα όσο για τον ssd γνώμες πολλές και απόψεις στο ίντερνετ! Εγώ ακόμα προσωπικά δεν έχω ακούσει κανένα γνωστό ή φίλο που χρησιμοποιεί ssd να έχει κάποιο θέμα προς το παρόν! Σίγουρα δεν θα είναι για πάντα και κάπου θα έχει και αυτός την αδυναμία του αλλά σίγουρα κρατάει και πολύ περισσότερο από έναν hdd.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Έπαιζα με έναν toshiba satelite και πήγα να τρέξω κάποιο εργαλείο της toshiba και ξαφνικά έσβυσε η οθόνη και ο υπολογιστής δεν ανταποκρινόταν παρά μόνο όταν πατούσα το power άναβε ένα απο τα led (πορτοκαλί) για 3-4 φορές...Τι έγινε, ξέρει κανείς ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έπαιζα με έναν toshiba satelite και πήγα να τρέξω κάποιο εργαλείο της toshiba και ξαφνικά έσβυσε η οθόνη και ο υπολογιστής δεν ανταποκρινόταν παρά μόνο όταν πατούσα το power άναβε ένα απο τα led (πορτοκαλί) για 3-4 φορές...Τι έγινε, ξέρει κανείς ;

 

Mπαταρία εχει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έπαιζα με έναν toshiba satelite και πήγα να τρέξω κάποιο εργαλείο της toshiba και ξαφνικά έσβυσε η οθόνη και ο υπολογιστής δεν ανταποκρινόταν παρά μόνο όταν πατούσα το power άναβε ένα απο τα led (πορτοκαλί) για 3-4 φορές...Τι έγινε, ξέρει κανείς ;

 

Σε τι φαση εισαι τωρα; Τι δοκιμες εχεις κανει; Μπαταρια δοκιμασες να βγαλεις και να το ξεκινησεις κατευθειαν με το ρευμα του;

 

Τι tool ηταν αυτο, τι δουλεια εκανε;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτό το αναβοσβημα είναι κωδικός της toshiba, google it κάτι θαλλάξει βρεις . Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να αφαιρέσεις μπαταρία, να συνδέσεις φορτιστή να πατήσεις το power on να το αφήσεις να τρέξει 3-5 δευτερόλεπτα, να κρατήσεις παρατεταμένα το power button για μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να κλείσει. Να αφαιρέσεις τον φορτιστή και να πατήσεις 30 δευτερόλεπτα το power button συνεχόμενα. Μετά συνδέσε φορτιστή,χωρίς την και προσπάθησε να κάνεις boot.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις παιδια άναψε το λάπτοπ,άσχετα με αυτο κανει ενα κουλό και δεν λειτουργεί το πληκτρολόγιο εδω και καιρό (ειναι φίλου)...κάποιος συνδυασμός πληκτρων ισως ειναι;
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις παιδια άναψε το λάπτοπ,άσχετα με αυτο κανει ενα κουλό και δεν λειτουργεί το πληκτρολόγιο εδω και καιρό (ειναι φίλου)...κάποιος συνδυασμός πληκτρων ισως ειναι;

 

To keyboard δεν γινεται disable απο συνδιασμο πληκτρων, ξαναπερνα driver (αν δεν ειναι disable απο το device manager) ή τσεκαρε την καλωδιοταινια του (βγαλτη και ξαναβαλτη). Αλλιως τα εφτυσε.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά! Η εγγύησή μου λήγει σε 8 μέρες, γιαυτό σπεύστε!

 

Ευτυχής κάτοχος του Lenovo S500 μέχρι σήμερα, οπότε χωρίς λόγο άρχισε το εξής πρόβλημα: Από την αριστερή μεριά του λάπτοπ ακούω έναν ήχο σαν τα "χιόνια" που έχει η τηλεόραση όταν δεν έχει σήμα. Ο θόρυβος αυτός είναι χαμηλής έντασης και δεν είναι διαρκής, αλλά ξεκινάει-σταματάει μη περιοδικά ανά μερικά δευτερόλεπτα.

 

Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν το ηχείο, αλλά στην πορεία διαπίστωσα ότι ακούγεται και αμέσως αφού ανοίξω - πριν κλείσω το λάπτοπ, οπότε και δεν παίζουν καν ήχοι. Μάλιστα, αν τύχει τη στιγμή που κλείνει το λάπτοπ να ακούγεται ο θόρυβος αυτός, ο θόρυβος "σβήνει" σταδιακά, δίνοντάς μου την αίσθηση ότι είναι ένα κινούμενο μέρος (πχ ανεμιστηράκι) που σταματάει αργά-αργά να κινείται.

 

Δεδομένου ότι η εγγύησή μου λήγει σε ελάχιστες μέρες, τι μου προτείνετε; Ευχαριστώ!

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Η εγγύησή μου λήγει σε 8 μέρες, γιαυτό σπεύστε!

 

Ευτυχής κάτοχος του Lenovo S500 μέχρι σήμερα, οπότε χωρίς λόγο άρχισε το εξής πρόβλημα: Από την αριστερή μεριά του λάπτοπ ακούω έναν ήχο σαν τα "χιόνια" που έχει η τηλεόραση όταν δεν έχει σήμα. Ο θόρυβος αυτός είναι χαμηλής έντασης και δεν είναι διαρκής, αλλά ξεκινάει-σταματάει μη περιοδικά ανά μερικά δευτερόλεπτα.

 

Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν το ηχείο, αλλά στην πορεία διαπίστωσα ότι ακούγεται και αμέσως αφού ανοίξω - πριν κλείσω το λάπτοπ, οπότε και δεν παίζουν καν ήχοι. Μάλιστα, αν τύχει τη στιγμή που κλείνει το λάπτοπ να ακούγεται ο θόρυβος αυτός, ο θόρυβος "σβήνει" σταδιακά, δίνοντάς μου την αίσθηση ότι είναι ένα κινούμενο μέρος (πχ ανεμιστηράκι) που σταματάει αργά-αργά να κινείται.

 

Δεδομένου ότι η εγγύησή μου λήγει σε ελάχιστες μέρες, τι μου προτείνετε; Ευχαριστώ!

 

να το πας σε τεχνικό πριν λήξει.... μην περιμένεις άλλη συμβουλή :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο υπολογιστής μου όταν τον ανοιγω γράφει ρύθμιση παραμέτρων των windows. Μου εσπασε τα νεύρα αφού δεν άνοιγε (3ωρες περίμενα) και τον εκλεισΑ και άνοιξα τρεις φορές με το κουμπι (αν και δεν κάνει)...τι είναι??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο υπολογιστής μου όταν τον ανοιγω γράφει ρύθμιση παραμέτρων των windows. Μου εσπασε τα νεύρα αφού δεν άνοιγε (3ωρες περίμενα) και τον εκλεισΑ και άνοιξα τρεις φορές με το κουμπι (αν και δεν κάνει)...τι είναι??

 

Το συγκεκριμένο πρόβλημα ως συνήθως γίνεται από κάποια εγκατάσταση ενημερώσεων που δεν ολοκληρώθηκε σωστά. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι ένα φορματ και κλείσε και τις ενημερώσεις ή βάλε να γίνονται όποτε θες εσύ αν θέλεις να τις κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο υπολογιστής μου όταν τον ανοιγω γράφει ρύθμιση παραμέτρων των windows. Μου εσπασε τα νεύρα αφού δεν άνοιγε (3ωρες περίμενα) και τον εκλεισΑ και άνοιξα τρεις φορές με το κουμπι (αν και δεν κάνει)...τι είναι??

 

Ανοίγεις με f8 (πατάς 3-4 φορές)...επιλέγεις τελευταίες γνωστές ρυθμίσεις....αν δεν μπει, επιλέγεις ασφαλή λειτουργεία και αφού μπεις δοκίμασε επανεκκίνηση...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ..τελικά τον ανοιξα με ασφαλή λειτουργια, απενεργοποίησα κάποια προγράμματα που εεκτελούνταν κατά το άνοιγμα και μετά τον ακοινά κσνόνομα....την εεπόμενηφορά ποΥ θα κολλήσει τον κάνω φορματ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα

Εχω ενα Dell Inspiron 3521.Απο τοτε που εκανα το update στα 8.1 ζεσταινεται συνεχως.Λεει οτι το Catalyst Control Center δεν λειτουργει.Πως το λυνουμε;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...