Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι το έχω ενεργοποίηση αλλά ....στον Chrome μου κάνει τα παλαβά ....στον Explorer παίζει τέλεια ακόμα και σε 3d στα 720p ....το ίδιο και στα 1028p ... έκανα και update το Flash Player και είμαι οκ....Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι το έχω ενεργοποίηση αλλά ....στον Chrome μου κάνει τα παλαβά ....στον Explorer παίζει τέλεια ακόμα και σε 3d στα 720p ....το ίδιο και στα 1028p ... έκανα και update το Flash Player και είμαι οκ....Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων

Α έτσι είναι αυτά, το πρώτο που κοιτάς είναι αν έχεις την τελευταία έκδοση του flash player.

Μετά κοιτάς αν έχεις ενεργοποιημένο το hardware acceleration. Αν δεν πετύχουν αυτά, είσαι για format. :p

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γειά σας,εδώ και περίπου δύο μήνες έχω ένα πρόβλημα με το laptop μου και κανείς δεν μπορεί να το εξηγήσει.Όταν το συνδέω στο φορτιστή και όταν βγάζω το φορτιστή αλλάζει συνδυασμό χρωμάτων από windows 7 aero σε Windows 7 basic και αμέσως ξαναγυρίζει στο aero.Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό.Έχω ελέγξει όλες τις ρυθμίσεις αλλά δεν βρήκα λύση...Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν μπορούσε κάποιος να μου πει τι συμβαίνει.Ευχαριστώ!!!
Τη θάλασσα την αγαπώ......
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,εδώ και περίπου δύο μήνες έχω ένα πρόβλημα με το laptop μου και κανείς δεν μπορεί να το εξηγήσει.Όταν το συνδέω στο φορτιστή και όταν βγάζω το φορτιστή αλλάζει συνδυασμό χρωμάτων από windows 7 aero σε Windows 7 basic και αμέσως ξαναγυρίζει στο aero.Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό.Έχω ελέγξει όλες τις ρυθμίσεις αλλά δεν βρήκα λύση...Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ αν μπορούσε κάποιος να μου πει τι συμβαίνει.Ευχαριστώ!!!

 

Τι λειτουργία μπαταρίας έχεις; Υψηλών επιδόσεων, εξισορρόπηση ή εξοικονόμηση ενέργειας?

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Τι λειτουργία μπαταρίας έχεις; Υψηλών επιδόσεων, εξισορρόπηση ή εξοικονόμηση ενέργειας?

 

Εξισορρόπηση

Τη θάλασσα την αγαπώ......
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εξισορρόπηση

 

Δοκίμασε στο Υψηλών επιδόσεων και αν στο ξανακάνει, ίσως έχει κάποιο bug η κάρτα γραφικών με την αυξομείωση τάσης. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε στο Υψηλών επιδόσεων και αν στο ξανακάνει, ίσως έχει κάποιο bug η κάρτα γραφικών με την αυξομείωση τάσης. :rolleyes:

 

Το άλλαξα αλλά και πάλι γίνεται το ίδιο.Πώς μπορώ να το διορθώσω ;

Τη θάλασσα την αγαπώ......
Link to comment
Share on other sites

Το άλλαξα αλλά και πάλι γίνεται το ίδιο.Πώς μπορώ να το διορθώσω ;

 

Θα πας στις επι μερους παραμετρους και θα τα κανεις ολα ιδια με την λειτουργία σύνδεσης στο ρευμα

 

μπαταρια και ρευμα δηλαδη θα εχουν τις ιδιες παραμέτρους

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι ισχύει με τις μπαταρίες των laptop; Βλέπω ότι ο καθένας γενικά στο internet λέει τα δικά του. Εγώ έχω κάποιες ερωτήσεις:

 

1) Χρησιμοποιώ το laptop μόνο μέσα στο σπίτι και σπάνια έξω, πράγμα που σημαίνει ότι μπορώ να το έχω όλη μέρα στο ρεύμα. Να αφήσω μέσα την μπαταρία ή να τη βγάλω; Τι συμφέρει περισσότερο για τη διάρκεια ζωής της;

2) Αν υποθέσουμε ότι την αφήνω μέσα στο laptop, όποτε φορτίζει 100%, να βγάζω τον φορτιστή, να την αποφορτίζω και να την ξαναφορτίζω;

3) Αν υποθέσουμε ότι την βγάζω απ' το laptop και την βάζω σ' ένα συρτάρι για 2-3 μήνες, να την αφήσω 100%, 50% ή άδεια;

4) Σ' ένα παλιό laptop μου (αγορασμένο καλοκαίρι 2010) η ένδειξη της μπαταρίας φτάνει μέχρι 51%. Τι μπορώ να κάνω για να την καλιμπράρω να δείχνει το ποσοστό σωστά;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι ισχύει με τις μπαταρίες των laptop; Βλέπω ότι ο καθένας γενικά στο internet λέει τα δικά του. Εγώ έχω κάποιες ερωτήσεις:

 

4) Σ' ένα παλιό laptop μου (αγορασμένο καλοκαίρι 2010) η ένδειξη της μπαταρίας φτάνει μέχρι 51%. Τι μπορώ να κάνω για να την καλιμπράρω να δείχνει το ποσοστό σωστά;

 

Η μπαταρία σου τα έχει φτύσει, δεν μπορείς να κάνεις κάτι.:(

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι ισχύει με τις μπαταρίες των laptop; Βλέπω ότι ο καθένας γενικά στο internet λέει τα δικά του. Εγώ έχω κάποιες ερωτήσεις:

 

1) Χρησιμοποιώ το laptop μόνο μέσα στο σπίτι και σπάνια έξω, πράγμα που σημαίνει ότι μπορώ να το έχω όλη μέρα στο ρεύμα. Να αφήσω μέσα την μπαταρία ή να τη βγάλω; Τι συμφέρει περισσότερο για τη διάρκεια ζωής της;

2) Αν υποθέσουμε ότι την αφήνω μέσα στο laptop, όποτε φορτίζει 100%, να βγάζω τον φορτιστή, να την αποφορτίζω και να την ξαναφορτίζω;

3) Αν υποθέσουμε ότι την βγάζω απ' το laptop και την βάζω σ' ένα συρτάρι για 2-3 μήνες, να την αφήσω 100%, 50% ή άδεια;

4) Σ' ένα παλιό laptop μου (αγορασμένο καλοκαίρι 2010) η ένδειξη της μπαταρίας φτάνει μέχρι 51%. Τι μπορώ να κάνω για να την καλιμπράρω να δείχνει το ποσοστό σωστά;

 

1. Από όσο ξέρω, πρέπει να κάνουν κύκλο και οι μπαταρίες εφοσον έχουν φορτιστεί 2-3 φορές. Μπορείς να την αφήσεις, αλλά όχι γεμάτη...άδεια να είναι.

2. Νομίζω το πιο σωστό.

3. Βλέπε το 1.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι ισχύει με τις μπαταρίες των laptop; Βλέπω ότι ο καθένας γενικά στο internet λέει τα δικά του. Εγώ έχω κάποιες ερωτήσεις:

 

1) Χρησιμοποιώ το laptop μόνο μέσα στο σπίτι και σπάνια έξω, πράγμα που σημαίνει ότι μπορώ να το έχω όλη μέρα στο ρεύμα. Να αφήσω μέσα την μπαταρία ή να τη βγάλω; Τι συμφέρει περισσότερο για τη διάρκεια ζωής της;

2) Αν υποθέσουμε ότι την αφήνω μέσα στο laptop, όποτε φορτίζει 100%, να βγάζω τον φορτιστή, να την αποφορτίζω και να την ξαναφορτίζω;

3) Αν υποθέσουμε ότι την βγάζω απ' το laptop και την βάζω σ' ένα συρτάρι για 2-3 μήνες, να την αφήσω 100%, 50% ή άδεια;

4) Σ' ένα παλιό laptop μου (αγορασμένο καλοκαίρι 2010) η ένδειξη της μπαταρίας φτάνει μέχρι 51%. Τι μπορώ να κάνω για να την καλιμπράρω να δείχνει το ποσοστό σωστά;

 

Επειδή όντως ο καθένας λέει τα δικά του καθότι αναπαράγονται τα πάντα στο ίντερνετ.

Καλό είναι να αφήσεις την μπαταρία στον φορητό, απλώς κάθε 15 μέρες περίπου άφηνε τον φορητό να εκφορτιζει έως ότου κλείσει μόνος του. Όταν φορτίσει η μπαταρία βγαίνει εκτός χρήσης έτσι κι αλλιώς. Δεν κερδίζεις τπτ να την βάλεις στο συρτάρι.

Γιατί η χρήση του φορητού μπορεί να γίνεται και στον καναπέ και στην αυλή και γι αυτό σχεδιάστηκε. Επομένως η ύπαρξη της μπαταρίας είναι σημαντική επίσης, γιατί δεν καταναλώνεται η μπαταρία του bios.

Καλό να βγαίνει από την μπριζα όταν δεν χρησιμοποιείται για καιρό, για την προστασία του τροφοδοτικού και του συστήματος φόρτισης. Για μεγάλα διαστήματα μη χρήσης, καλό είναι να επαναφορτιζεται η μπαταρία για λίγο αλλιώς να αφαιρείται.

Στο 4 η μπαταρία τα έχει φτύσει και καλό θα είναι να βρεις πληροφορίες για την συγκεκριμένη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

αν βγαλεις την μπαταρια για να την αποθηκευσεις,να μην ειναι ουτε φουλ ουτε αδεια,στα 80% ειναι ηκαλη φορτιση για να την αποθηκευσεις
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Έχω ένα λάπτοπ fujitsu siemens το οποίο αδυνατεί να συνδεθεί στο ίντερνετ. Με ανοιχτό το wifi δεν μπορεί να εντοπίσει κανένα δίκτυο και όταν συνδέω ethernet συνεχίζει να μην έχει πρόσβαση. Το είχα δώσει για κάποιες ώρες σε ένα φίλο και του είχε κλείσει από μπαταρία από τότε δεν μπορεί να συνδεθεί δεν ξέρω αν φταίει αυτό. Στην αντιμετώπιση προβλημάτων των windows μου βγάζει το παρακάτω πρόβλημα όπως φαίνεται στην εικόνα. Στο google δεν μπορεσα να βρω κάτι. Έχει κανείς ιδέα τι φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα. Έχω ένα λάπτοπ fujitsu siemens το οποίο αδυνατεί να συνδεθεί στο ίντερνετ. Με ανοιχτό το wifi δεν μπορεί να εντοπίσει κανένα δίκτυο και όταν συνδέω ethernet συνεχίζει να μην έχει πρόσβαση. Το είχα δώσει για κάποιες ώρες σε ένα φίλο και του είχε κλείσει από μπαταρία από τότε δεν μπορεί να συνδεθεί δεν ξέρω αν φταίει αυτό. Στην αντιμετώπιση προβλημάτων των windows μου βγάζει το παρακάτω πρόβλημα όπως φαίνεται στην εικόνα. Στο google δεν μπορεσα να βρω κάτι. Έχει κανείς ιδέα τι φταίει?

 

Ξαναπέρασε τους drivers ασύρματου & ενσύρματου για αρχή.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα.Εχω ενα θεμα με το λαπτοπ μου Acer Aspire 6935g. Στο πουθενα ξαφνικα σημερα το ανοιγω και ενω αναβει μετα απο 2-3 δευτερολεπτα κλεινει μονο του και ξανανοιγει παλι μονο του αλλα στην οθονη δεν δειχνει απολυτως τιποτα. Ουτε αναβοσμημα της οθονης, ουτε μπορω να μπω bios τιποτα. Το βλεπω οτι αναβει σαν συσκευη αλλα δεν δουλευει ουσιαστικα. Εβαλα και με hdmi out σε τηλεοραση αλλα παλι τιποτα. Τι παιζει, ξερει κανεις;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχω ενα θεμα με το λαπτοπ μου Acer Aspire 6935g. Στο πουθενα ξαφνικα σημερα το ανοιγω και ενω αναβει μετα απο 2-3 δευτερολεπτα κλεινει μονο του και ξανανοιγει παλι μονο του αλλα στην οθονη δεν δειχνει απολυτως τιποτα. Ουτε αναβοσμημα της οθονης, ουτε μπορω να μπω bios τιποτα. Το βλεπω οτι αναβει σαν συσκευη αλλα δεν δουλευει ουσιαστικα. Εβαλα και με hdmi out σε τηλεοραση αλλα παλι τιποτα. Τι παιζει, ξερει κανεις;

 

A wild guess... Κάρτα γραφικών Αφού δεν παίζει ούτε στην έξοδο του hdmi

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχω ενα θεμα με το λαπτοπ μου Acer Aspire 6935g. Στο πουθενα ξαφνικα σημερα το ανοιγω και ενω αναβει μετα απο 2-3 δευτερολεπτα κλεινει μονο του και ξανανοιγει παλι μονο του αλλα στην οθονη δεν δειχνει απολυτως τιποτα. Ουτε αναβοσμημα της οθονης, ουτε μπορω να μπω bios τιποτα. Το βλεπω οτι αναβει σαν συσκευη αλλα δεν δουλευει ουσιαστικα. Εβαλα και με hdmi out σε τηλεοραση αλλα παλι τιποτα. Τι παιζει, ξερει κανεις;

 

Ανεμηστηράκι δουλεύει ; Αφού κάνει επανεκκινήσεις ίσως φταίνε οι θερμοκρασίες του.

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστηρακι δουλευει. Μια επανεκκινηση κανει και μετα δειχνει οτι δουλευει...Αλλα εικονα δεν εχω
Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστηρακι δουλευει. Μια επανεκκινηση κανει και μετα δειχνει οτι δουλευει...Αλλα εικονα δεν εχω

 

Η απάντηση που σου έδωσα δεν σε καλύπτει; απέκλεισε αυτό το ενδεχόμενο και μετά πας παρακάτω!

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που σου έδωσα δεν σε καλύπτει; απέκλεισε αυτό το ενδεχόμενο και μετά πας παρακάτω!

Φιλικά.

 

Φιλε με καλυπτει thanks. Aπλα απαντησα στον αποπανω φιλο που ρωτησε. Το πηγα σε τεχνικο. Λογικα μου ειπε κι αυτος οτι ειναι καρτα γραφικων, οποτε πακετο. Θα το ανοιξει και θα μου πει...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα λενοβο g500 και δεν εχω ήχο μετά από αλλαγή μητρικής μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω νέους drivers μήπως είναι από εκεί το πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα λενοβο g500 και δεν εχω ήχο μετά από αλλαγή μητρικής μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να βρω νέους drivers μήπως είναι από εκεί το πρόβλημα?

 

Kατέβασε τους από εδώ

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ φίλε μου αλλά πως μπορώ να διαπιστώσω αν αυτοι που έχω ήδη είναι παλαιότεροι ή όχι?
Link to comment
Share on other sites

Πας Πίνακα Ελέγχου και μετά Διαχείριση Συσκευών και βλέπεις εκεί που λέει Ελεγκτές ήχου κάνεις δεξί κλικ Ιδιότητες και επιλέγεις τη καρτέλα Πρόγραμμα οδήγησης.

Όμως πιθανόν αφού δεν σου δουλεύει ο ήχος να μην μπορέσεις να δεις ποιο έχεις. Πάντως στο site της Lenovo λογικά θα είναι η πιο ενημερωμένη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...