Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω ενα netbook asus 901

intel atom n270 με 1 γιγα ραμ.

γνωριζεται αν μπορω να κανω αναβαθμιση σε καποιο απο τα πεδια του οπως την ραμ;αν ναι μεχρι ποσο θα μπορουσα να βαλω.παιζει να μην το σηκωνει-αναγνωριζει;

 

τι ραμ θα προτεινατε;:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας ,

Θελω να ρωτησω εαν γινεται να βαλω τα windows σε αλλο δισκο χωρις φορματ γιατι τωρα τα εχω ολα σε ενα δισκο και συνεχεια γινονται βλακειες.Εκανα φορματ αλλα δε γινοταν να τα βαλω σε ξεχωριστο δισκο....:wacko:

 

Θες να γινεις πιο συγκεκριμενος τι εννοεις τα εχεις ολα σε ενα δισκο? Ποια ειναι αυτα τα ολα?

 

Τα laptops εχουν εναν δισκο. Τωρα αν θες να σεταρεις τα windows σκετα χωρις φορματ και γρηγορα γινεται με image αλλα προυποθετει οτι το εχεις δημιουργησει απο πριν.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα netbook asus 901

intel atom n270 με 1 γιγα ραμ.

γνωριζεται αν μπορω να κανω αναβαθμιση σε καποιο απο τα πεδια του οπως την ραμ;αν ναι μεχρι ποσο θα μπορουσα να βαλω.παιζει να μην το σηκωνει-αναγνωριζει;

 

τι ραμ θα προτεινατε;:)

το asus 901 αν θυμαμαι καλα..εχει ως οριο την 1gb ram.

η σειρα της asus 1001 και μετα εχει την δυνατοτητα να βαλεις 2 gb ram αλλα εχει το (-) οτι εχει ενα slot.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απο μια προχειρη αναζητηση που εκανα υποαστηριζει 2 gb ram.1 εχει μεσα μαμισιο!

στο επισημο site αναφερει για 1 gb

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αναφερει οτι φοραει Memory 1GB (DDR2) δεν λεει πουθενα οτι δεν μπορει να σηκωσει 2 GB..

 

http://forum.eeeuser.com/viewtopic.php?id=38539

 

η ερωτηση μου ειναι η εξης.

1)ποια μαρκα να προτιμησω (να κοιταξω την ιδια που εχει πανω;)

2)θα χρειαστουν update τα bios; αν ναι πως;

Edited by TXCELLAS
Link to comment
Share on other sites

αναφερει οτι φοραει Memory 1GB (DDR2) δεν λεει πουθενα οτι δεν μπορει να σηκωσει 2 GB..

 

http://forum.eeeuser.com/viewtopic.php?id=38539

 

η ερωτηση μου ειναι η εξης.

1)ποια μαρκα να προτιμησω (να κοιταξω την ιδια που εχει πανω;)

2)θα χρειαστουν update τα bios; αν ναι πως;

1. Να κοιτάξεις συχνότητα λειτουργίας....να είναι ίδια.

2. όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, δεν ξέρω αν είναι σωστό το thread που γράφω αλλά έχω ένα πρόβλημα με μια 3G Mobilecard Vodafone και το Sony Vaio VGN-P31ZK netbook, όταν βάζω το simάκι στην εσωτερική θέση που έχει δεν το αναγνωρίζει ... κανονικά δεν θα έπρεπε να ανοίγει το εσωτερικό appliation του netbook και να προσπαθεί να συνδεθεί ζητώντας APN Κλπ??? κάνω κάτι λάθος??? heeeeeeeelp αδέλφια ....... :)
To most people, the sky is the limit. To those who love aviation, the sky is home.
Link to comment
Share on other sites

αφού έχεις mobile broadband Vodafone θα έπρεπε να εγκαταστήσεις την εφαρμογή που προφανώς έχει ήδη μέσα το stick που έχεις...το έχεις κάνει αυτό ?
Link to comment
Share on other sites

αφού έχεις mobile broadband Vodafone θα έπρεπε να εγκαταστήσεις την εφαρμογή που προφανώς έχει ήδη μέσα το stick που έχεις...το έχεις κάνει αυτό ?

 

Ναι την έχω κάνει την εγκατάσταση ... αλλά υποθέτω πως όταν βάζεις το σιμάκι στην εσωτερική θέση δεν χρειάζεται να εγκαθιστάς ούτε το modem ούτε την εφαρμογή ....... όχι????:blink:

To most people, the sky is the limit. To those who love aviation, the sky is home.
Link to comment
Share on other sites

Ναι την έχω κάνει την εγκατάσταση ... αλλά υποθέτω πως όταν βάζεις το σιμάκι στην εσωτερική θέση δεν χρειάζεται να εγκαθιστάς ούτε το modem ούτε την εφαρμογή ....... όχι????:blink:

Εφόσον το έχεις κάνει εγκατάσταση και εφόσον το τοποθετείς στην ίδια usb, όχι σίγουρα δεν χρειάζεται να ξανά περάσεις την εφαρμογή, θα πρέπει να δουλέψει απευθείας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το έχεις κάνει εγκατάσταση και εφόσον το τοποθετείς στην ίδια usb, όχι σίγουρα δεν χρειάζεται να ξανά περάσεις την εφαρμογή, θα πρέπει να δουλέψει απευθείας. ;)

 

Όχι φίλε, μάλλον δεν το είπα εγώ κατανοητά, βάζω το σιμάκι απευθείας στο netbook στην ενσωματωμένη SIM card slot, δεν θέλω να χρησιμοποιώ ούτε το stick ούτε κάποιο άλλο USB gadget για να μπαίνω ΝΕΤ.

To most people, the sky is the limit. To those who love aviation, the sky is home.
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε, μάλλον δεν το είπα εγώ κατανοητά, βάζω το σιμάκι απευθείας στο netbook στην ενσωματωμένη SIM card slot, δεν θέλω να χρησιμοποιώ ούτε το stick ούτε κάποιο άλλο USB gadget για να μπαίνω ΝΕΤ.

 

Ετσι οπως τα λες ειναι. Οταν βαζεις την sim στο slot του laptop δεν περνας κανενα λογισμικο απο το stick του παροχου. Στο control panel εκει που ειναι για το ασυρματο και το bluetooth εχει (συνηθως) και την επιλογη για το mobile broadband. Για τσεκαρε το...

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια!

εδω ενα ωραιο link για το πως γινεται η αναβαθμιση http://www.kepik.gr/?p=1082

 

Μπορεις να τρεξεις και αυτο το προγραμματακι, και σου λεει αναλυτικα τι μνημη παιρνεις.

http://www.crucial.com/systemscanner/

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λες ειναι. Οταν βαζεις την sim στο slot του laptop δεν περνας κανενα λογισμικο απο το stick του παροχου. Στο control panel εκει που ειναι για το ασυρματο και το bluetooth εχει (συνηθως) και την επιλογη για το mobile broadband. Για τσεκαρε το...

 

Ναι με πρόλαβες αυτό δεν είχα κοιτάξει και μου ήρθε "φλάς" :O ... είχα κλειστό MONO το WWAN.... Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!!!!! :D

To most people, the sky is the limit. To those who love aviation, the sky is home.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τρεξεις και αυτο το προγραμματακι, και σου λεει αναλυτικα τι μνημη παιρνεις.

http://www.crucial.com/systemscanner/

 

απειρα χρησιμο!!ευχαριστω αδερφε!:D

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον όταν είχα αλλάξει τον δίσκο μου είχαν πει ότι ισχύει η εγγύηση, αλλά προφανώς μόνο για το υπόλοιπο μηχάνημα (όχι για το δίσκο που είχα βάλει δηλαδή). Υποθέτω ότι αυτό ισχύει και για τη RAM.
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω extra RAM στο Dell ισχύει μετά η εγγύηση ή τι χάνω;

εγω σε αντιστοιχη περιπτωση σε λαπτοπ toshiba δεν εχασα την εγγυηση.και τους ειχα παρει και τηλεφωνο για επιβεβαιωση.(Ασχετο αλλα 6 χρονια που εχω τον υπολογιστη,δεν χρειαστηκε ποτε η εγγυηση).:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω extra RAM στο Dell ισχύει μετά η εγγύηση ή τι χάνω;

Φυσικά και ισχύει.

Στο toshiba τουλάχιστον δεν τέθηκε κανένα θέμα. (υπενθυμίζω είχε χαλάσει το dvd rom)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το Dell 1018 που έχω έχει διαθέσιμη μία slot και δέχεται μέχρι 2GB.

 

Memory Type: DDR3 PC3-8500, DDR3 (non-ECC)

Maximum Memory: 2GB

Currently Installed Memory: 1GB

Total Memory Slots: 1

Available Memory Slots: 0

 

Τι προτείνετε;

Το crucial.com έχει μία με 22$. Δεν έχω ελέγξει αν είναι με ή χωρίς μεταφορικά. Να την πάρω από εκεί ή από το ebay;

Link to comment
Share on other sites

Θα την πάρω που θα την πάρω, η οικονομική διαφορά είναι αμελητέα, αν είναι να πάρω μία καλή. Αξίζει αγορά από Ελλάδα;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...