Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για παράδειγμα, αν πάρω κάποιο μηχάνημα που να έχει προεγκατεστημένα Windows 10, μπορώ να βάλω Windows 7 ή Linux, π.χ. βγάζοντας τον δίσκο που έρχεται το μηχάνημα και αντικαθιστώντας τον με άλλο στον οποίο θα βάλω το νέο λειτουργικό;

Δεν ξέρω τι γίνεται με τους επεξεργαστές για laptop , αλλά προτείνω να το ψάξεις.

"New PCs will only support Windows 10

It isn't all good news for Windows 7 fans. Microsoft says the 7th generation of Intel Core processors (Kaby Lake) due later this year will only support Windows 10.

 

"Future silicon [new CPU] platforms including Intel’s upcoming 7th Gen Intel Core (Kaby Lake) processor family and AMD’s 7th generation processors (e.g. Bristol Ridge) will only be supported on Windows 10, and all future silicon releases will require the latest release of Windows 10."

 

Meaning current PCs on the market will be the last to have Windows 7 pre-installed."

 

https://content.sentrian.com.au/blog/microsoft-clarifies-windows-7-support-end-date-intel-users

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δε με ενδιαφέρουν τόσο πολύ τα Windows 7. Ξέρω ότι έχει λήξει επισήμως η υποστήριξή τους. Στο σταθερό μου έχω 3-4 ξεχωριστές, αυτόνομες εγκαταστάσεις με Windows 7 (σε διαφορετικά φυσικά drives), για τα διάφορα project που δουλεύω (ένα καθημερινής χρήσης, ένα gaming και ένα μουσικής παραγωγής), κάποια στιγμή θα φτιάξω και κάποια με Windows 10. Και μόνο λόγω συμβατότητας χρειάζεται πιστεύω.

 

Το θέμα μου είναι το Linux. Αν πάρω μηχάνημα με προεγκατεστημένα Windows 10, τι δυνατότητες έχω να προσθέσω/αντικαταστήσω τα Windows με Linux, ή έστω να στήσω μια εγκατάσταση Linux παράλληλα με τα Windows, χωρίς όμως να επηρεάζεται το ένα λειτουργικό από το άλλο. Και εξηγούμαι τι εννοώ:

 

Για παράδειγμα, στα Windows 7 ξέρω ότι για να κάνω παράλληλες εγκαταστάσεις (σε ξεχωριστούς δίσκους φυσικά) και να μην μπλέκονται οι bootloaders των διαφόρων δίσκων, κάθε φορά που στήνω μία εγκατάσταση, έχω αποσυνδεδεμένους όλους τους υπόλοιπους δίσκους. Αυτό σε σταθερό υπολογιστή γίνεται πολύ εύκολα, απλά αποσυνδέοντας τα καλώδια sata. Σε φορητό όμως γίνεται;

Π.χ. Παίρνω νέο laptop,ανοίγω και βρίσκω μία εγκατάσταση Windows σε m.2 δίσκο. Πώς μπορώ να στήσω Linux σε δεύτερο δίσκο, χωρίς να μπλεχτούν οι bootloaders των δύο λειτουργικών; Μπορώ να αποσυνδέσω τον M.2 ώστε να μην πειραχτούν τα Windows;

 

Αυτό κυρίως είναι το θέμα μου. Από τη στιγμή που λέτε ότι πλέον σε νέα μηχανήματα μόνο Windows 10 παίζουν, δεν έχει νόημα να πάρω μηχάνημα χωρίς Windows, αφού για βασικές εφαρμογές, gaming κλπ, εν τέλει θα καταλήξω σε Windows 10. Άρα μόνο dual boot με Linux είναι το λεπτό σημείο.

Ή έστω να φτιάξω μία φορητή εγκατάσταση σε γρήγορο στικάκι που θα το κουμπώνω όταν το χρειάζομαι.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το βλέπεις υπερβολικά το θέμα απο πολλές απόψεις. Ακόμη και αν χρειάζεσαι τόσο πολύ isolated spaces κατά την διάρκεια εργασίας, παίξε με VM. Δεν κρίνω τον πειραματισμό σου, τον επικροτώ. Απλώς φιλικά σχολιάζω ότι κάνεις την ζωή σου δύσκολη χωρίς λόγο.

 

Όπως και να έχει, το Microsoft Store έχει διανομές linux, ξεφτιλίζονταν την έννοια εγκατάστασης άλλου λειτουργικού.

Δεν θα δυσκολευτείς με το linux & 10.

Link to comment
Share on other sites

Το βλέπεις υπερβολικά το θέμα απο πολλές απόψεις. Ακόμη και αν χρειάζεσαι τόσο πολύ isolated spaces κατά την διάρκεια εργασίας, παίξε με VM. Δεν κρίνω τον πειραματισμό σου, τον επικροτώ. Απλώς φιλικά σχολιάζω ότι κάνεις την ζωή σου δύσκολη χωρίς λόγο.

 

Όπως και να έχει, το Microsoft Store έχει διανομές linux, ξεφτιλίζονταν την έννοια εγκατάστασης άλλου λειτουργικού.

Δεν θα δυσκολευτείς με το linux & 10.

 

Ωραίος, thanks ! :thanks:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δε με ενδιαφέρουν τόσο πολύ τα Windows 7. Ξέρω ότι έχει λήξει επισήμως η υποστήριξή τους. Στο σταθερό μου έχω 3-4 ξεχωριστές, αυτόνομες εγκαταστάσεις με Windows 7 (σε διαφορετικά φυσικά drives), για τα διάφορα project που δουλεύω (ένα καθημερινής χρήσης, ένα gaming και ένα μουσικής παραγωγής), κάποια στιγμή θα φτιάξω και κάποια με Windows 10. Και μόνο λόγω συμβατότητας χρειάζεται πιστεύω.

 

Το θέμα μου είναι το Linux. Αν πάρω μηχάνημα με προεγκατεστημένα Windows 10, τι δυνατότητες έχω να προσθέσω/αντικαταστήσω τα Windows με Linux, ή έστω να στήσω μια εγκατάσταση Linux παράλληλα με τα Windows, χωρίς όμως να επηρεάζεται το ένα λειτουργικό από το άλλο. Και εξηγούμαι τι εννοώ:

 

Για παράδειγμα, στα Windows 7 ξέρω ότι για να κάνω παράλληλες εγκαταστάσεις (σε ξεχωριστούς δίσκους φυσικά) και να μην μπλέκονται οι bootloaders των διαφόρων δίσκων, κάθε φορά που στήνω μία εγκατάσταση, έχω αποσυνδεδεμένους όλους τους υπόλοιπους δίσκους. Αυτό σε σταθερό υπολογιστή γίνεται πολύ εύκολα, απλά αποσυνδέοντας τα καλώδια sata. Σε φορητό όμως γίνεται;

Π.χ. Παίρνω νέο laptop,ανοίγω και βρίσκω μία εγκατάσταση Windows σε m.2 δίσκο. Πώς μπορώ να στήσω Linux σε δεύτερο δίσκο, χωρίς να μπλεχτούν οι bootloaders των δύο λειτουργικών; Μπορώ να αποσυνδέσω τον M.2 ώστε να μην πειραχτούν τα Windows;

 

Αυτό κυρίως είναι το θέμα μου. Από τη στιγμή που λέτε ότι πλέον σε νέα μηχανήματα μόνο Windows 10 παίζουν, δεν έχει νόημα να πάρω μηχάνημα χωρίς Windows, αφού για βασικές εφαρμογές, gaming κλπ, εν τέλει θα καταλήξω σε Windows 10. Άρα μόνο dual boot με Linux είναι το λεπτό σημείο.

Ή έστω να φτιάξω μία φορητή εγκατάσταση σε γρήγορο στικάκι που θα το κουμπώνω όταν το χρειάζομαι.

 

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, αλλά εάν θέλεις υποχρεωτικά χωριστές εγκαταστάσεις χωρίς VM, μπορείς κάλλιστα να μικρύνεις το partition των Windows, να βάλεις στον κενό χώρο Linux και να γράψεις τον bootloader του μόνο στο δικό του partition. Μετά μπορείς να χρησιμοποιείς για boot menu είτε του UEFI/BIOS, είτε των Windows (με την προσθήκη του Linux).

Το ίδιο περίπου είναι και εάν επιλέξεις να κρατήσεις τον bootloader του Linux για όλα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρεται φίλος για αγορά laptop, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις, με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

 

CPU: Intel Core i5 και πάνω

VGA: Αδιάφορο

HDD: SSD 256GB και πάνω

Software: Windows 10

Μέγεθος: 15" έως 16"

Τιμή: Έως 800€

Χρήση: Internet, MS OFFICE, YOUTUBE

Εγγύηση: Από 2 έτη και πάνω

 

Καποιες προτάσεις ως προς εταιρεία και μοντέλα ; Dell - HP - Lenovo παίζουν πιο πολύ νομίζω.

 

Σε γενικές γραμμές, κάτι αξιόπιστο που να είναι σύγχρονο, αναβαθμίσιμο σε hardware μελλοντικά και όχι ιδιαίτερων απαιτήσεων σε βίντεο - παιχνίδια.

 

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρεται φίλος για αγορά laptop, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις, με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

 

CPU: Intel Core i5 και πάνω

VGA: Αδιάφορο

HDD: SSD 256GB και πάνω

Software: Windows 10

Μέγεθος: 15" έως 16"

Τιμή: Έως 800€

Χρήση: Internet, MS OFFICE, YOUTUBE

Εγγύηση: Από 2 έτη και πάνω

 

Καποιες προτάσεις ως προς εταιρεία και μοντέλα ; Dell - HP - Lenovo παίζουν πιο πολύ νομίζω.

 

Σε γενικές γραμμές, κάτι αξιόπιστο που να είναι σύγχρονο, αναβαθμίσιμο σε hardware μελλοντικά και όχι ιδιαίτερων απαιτήσεων σε βίντεο - παιχνίδια.

 

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

 

Χμμμ...

 

Ίσως αυτό;

https://www.bestprice.gr/item/2155607323/lenovo-legion-y530-15ich.html?qid=3nu9wnxzibN_48517&seq=1

 

Μόνο που δε βρήκα έκδοση με τα Windows. Θα χρειαστεί να τα βάλει μόνος του ή να βρει κάποιον να τα εγκαταστήσει, αλλά έχει drivers, καθώς υπάρχει έκδοση του μοντέλου με Win 10, αν και δεν τη βρήκα τώρα. Είναι αναβαθμίσιμο, όσο γίνεται να είναι ένα laptop, καθώς επιδέχεται αναβάθμισης σε μέχρι και 32GB RAM και έχει υποδοχή για NVMe SSD.

Edited by A_gamer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρεται φίλος για αγορά laptop, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις, με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

 

CPU: Intel Core i5 και πάνω

VGA: Αδιάφορο

HDD: SSD 256GB και πάνω

Software: Windows 10

Μέγεθος: 15" έως 16"

Τιμή: Έως 800€

Χρήση: Internet, MS OFFICE, YOUTUBE

Εγγύηση: Από 2 έτη και πάνω

 

Καποιες προτάσεις ως προς εταιρεία και μοντέλα ; Dell - HP - Lenovo παίζουν πιο πολύ νομίζω.

 

Σε γενικές γραμμές, κάτι αξιόπιστο που να είναι σύγχρονο, αναβαθμίσιμο σε hardware μελλοντικά και όχι ιδιαίτερων απαιτήσεων σε βίντεο - παιχνίδια.

 

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Όλα τις ίδιες αναβαθμίσεις παίρνουν:μνήμες και δίσκο.

 

Επίσης όταν ακούω για laptop χωρίς απαιτήσεις, την μάρκα θα την κοιτούσα δεύτερη αν με καίει η τιμή. Όλοι θα θέλαμε να οδηγαμε Ferrari, αλλά αφού χρήμα δεν παίζει αγοράζουμε FIAT.

 

Γιατί δεν κοιτάς κανένα refurbished μηχάνημα;

Καλή τιμή και θα βρει και καλό hardware

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...

 

Ίσως αυτό;

https://www.bestprice.gr/item/2155607323/lenovo-legion-y530-15ich.html?qid=3nu9wnxzibN_48517&seq=1

 

Μόνο που δε βρήκα έκδοση με τα Windows. Θα χρειαστεί να τα βάλει μόνος του ή να βρει κάποιον να τα εγκαταστήσει, αλλά έχει drivers, καθώς υπάρχει έκδοση του μοντέλου με Win 10, αν και δεν τη βρήκα τώρα. Είναι αναβαθμίσιμο, όσο γίνεται να είναι ένα laptop, καθώς επιδέχεται αναβάθμισης σε μέχρι και 32GB RAM και έχει υποδοχή για NVMe SSD.

 

Ευχαριστώ πολύ, είναι πολύ ωραίο αυτό και μπορώ να περάσω Windows 10 Pro + Office 2019.....

 

Όλα τις ίδιες αναβαθμίσεις παίρνουν:μνήμες και δίσκο.

 

Επίσης όταν ακούω για laptop χωρίς απαιτήσεις, την μάρκα θα την κοιτούσα δεύτερη αν με καίει η τιμή. Όλοι θα θέλαμε να οδηγαμε Ferrari, αλλά αφού χρήμα δεν παίζει αγοράζουμε FIAT.

 

Γιατί δεν κοιτάς κανένα refurbished μηχάνημα;

Καλή τιμή και θα βρει και καλό hardware

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Γιατί, 800€ είναι λίγα για καινούριο με όχι ιδιαίτερες απαιτήσεις;; Όταν λέω απαιτήσεις, εννοώ ότι δεν το θέλει για παιχνίδια ή προγράμματα σχεδίασης, που έχουν ειδικές προδιαγραφές.

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, είναι πολύ ωραίο αυτό και μπορώ να περάσω Windows 10 Pro + Office 2019.....

 

 

 

Γιατί, 800€ είναι λίγα για καινούριο με όχι ιδιαίτερες απαιτήσεις;; Όταν λέω απαιτήσεις, εννοώ ότι δεν το θέλει για παιχνίδια ή προγράμματα σχεδίασης, που έχουν ειδικές προδιαγραφές.

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

 

Όχι είναι πολλά χωρίς να έχει απαιτήσεις.

Συνήθως με 400-500€ καλύπτεται κάποιος αν δεν θέλει βαριά χρήση.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, είναι πολύ ωραίο αυτό και μπορώ να περάσω Windows 10 Pro + Office 2019.....

 

 

 

Γιατί, 800€ είναι λίγα για καινούριο με όχι ιδιαίτερες απαιτήσεις;; Όταν λέω απαιτήσεις, εννοώ ότι δεν το θέλει για παιχνίδια ή προγράμματα σχεδίασης, που έχουν ειδικές προδιαγραφές.

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

 

Το κακό είναι που δε βρήκα κανένα με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Θέλει οπωσδήποτε Intel, ή γίνεται και AMD (Ryzen 5/7) ; Ποιο είναι το πιο βαρύ πρόγραμμα που θα χρησιμοποιεί συχνά; Επίσης, θα χρησιμοποιεί το laptop εκτός ρεύματος;

 

Αυτό που πρότεινα έχει ψηστιέρα (για τα δεδομένα laptop) επεξεργαστή, και είναι λίγο overkill ομολογουμένως.

Edited by A_gamer
Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι πολλά χωρίς να έχει απαιτήσεις.

Συνήθως με 400-500€ καλύπτεται κάποιος αν δεν θέλει βαριά χρήση.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Το budget του είναι υψηλό γιατί θέλει κάτι πολύ καλό για να διαρκέσει στο χρόνο, μην απαξιωθεί σε χαρακτηριστικά σύντομα.

 

Το κακό είναι που δε βρήκα κανένα με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Θέλει οπωσδήποτε Intel, ή γίνεται και AMD (Ryzen 5/7) ; Ποιο είναι το πιο βαρύ πρόγραμμα που θα χρησιμοποιεί συχνά; Επίσης, θα χρησιμοποιεί το laptop εκτός ρεύματος;

 

Αυτό που πρότεινα έχει ψηστιέρα (για τα δεδομένα laptop) επεξεργαστή, και είναι λίγο overkill ομολογουμένως.

 

Δεν έχει άλλες απαιτήσεις εκτός από αυτά που ανέφερα, συν το ότι δεν τον ενδιαφέρει το βάρος, δεν θα το κουβαλάει πολύ, κυρίως να έχει αυτονομία, θα ήταν καλό.

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Το budget του είναι υψηλό γιατί θέλει κάτι πολύ καλό για να διαρκέσει στο χρόνο, μην απαξιωθεί σε χαρακτηριστικά σύντομα.

 

 

 

Δεν έχει άλλες απαιτήσεις εκτός από αυτά που ανέφερα, συν το ότι δεν τον ενδιαφέρει το βάρος, δεν θα το κουβαλάει πολύ, κυρίως να έχει αυτονομία, θα ήταν καλό.

 

Χμμ... οπότε κάτι με πιο efficient επεξεργαστή. Δώσε μου λίγο χρόνο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χμμ... οπότε κάτι με πιο efficient επεξεργαστή. Δώσε μου λίγο χρόνο.

 

Συγγνώμη για το double post.

 

Ίσως αυτό

 

https://www.bestprice.gr/item/2155764075/lenovo-s340-15iwl.html?qid=3nvxVDCgsiA_11655&seq=6

 

Προσοχή όμως να είναι το μοντέλο με την IPS οθόνη.

 

Ορίστε και review.

 

http://www.pcworld.com/article/3448579/lenovo-ideapad-s340-15iwl-review.amp.html

Edited by A_gamer
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, τελικά αποφάσισε να ανέβει σε μέγεθος οθόνης στα 17,3" και κατέληξε σε αυτό.

 

https://mobilepoint.gr/index.php?route=product/product&product_id=2360

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις, τελικά αποφάσισε να ανέβει σε μέγεθος οθόνης στα 17,3" και κατέληξε σε αυτό.

 

https://mobilepoint.gr/index.php?route=product/product&product_id=2360

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

 

Να ξέρει πάντως πως οι Intel επεξεργαστές που λήγουν σε H είναι υψηλής κατανάλωσης (και υψηλών επιδόσεων), οπότε έχει μικρότερη διάρκεια σε μπαταρία.

 

Καλορίζικο πες του, όπως και να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρει πάντως πως οι Intel επεξεργαστές που λήγουν σε H είναι υψηλής κατανάλωσης (και υψηλών επιδόσεων), οπότε έχει μικρότερη διάρκεια σε μπαταρία.

 

Καλορίζικο πες του, όπως και να έχει.

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, θα του το πω.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Θα ήθελα τα φώτα σας όποιος γνωρίζει. Μετά από αγορά καινούργιας μνήμης και τοποθέτηση της το λαπτοπ κολλάει στο Windows logo και μετά από λίγο βγάζει μπλε οθόνη και κάνει επανεκκίνηση. Τα bios βλέπουν τη ram.

Λαπτοπ dell inspiron n5010. Παλιά ram :Samsung 2g pc3 10600 1333mhz cl9 1.5v

Καινουργια ram: Kingston 4g pc3 10600 1333mhz cl9 1.5v

Θελω τα φώτα σας να δω μήπως έχω κάνει κάτι λάθος εγώ ή απλά είναι ελαττωματική η ram.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα τα φώτα σας όποιος γνωρίζει. Μετά από αγορά καινούργιας μνήμης και τοποθέτηση της το λαπτοπ κολλάει στο Windows logo και μετά από λίγο βγάζει μπλε οθόνη και κάνει επανεκκίνηση. Τα bios βλέπουν τη ram.

Λαπτοπ dell inspiron n5010. Παλιά ram :Samsung 2g pc3 10600 1333mhz cl9 1.5v

Καινουργια ram: Kingston 4g pc3 10600 1333mhz cl9 1.5v

Θελω τα φώτα σας να δω μήπως έχω κάνει κάτι λάθος εγώ ή απλά είναι ελαττωματική η ram.

 

Απ' οτι μας λες οι μνημες ειναι στις ιδιες συχνοτητες. Δοκιμασες να ξεκινησεις το laptop μονο με τη μια; Δοκιμασε και στα δυο slots, αν ανοιξει βαλε μετα και την παλια πανω.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι μας λες οι μνημες ειναι στις ιδιες συχνοτητες. Δοκιμασες να ξεκινησεις το laptop μονο με τη μια; Δοκιμασε και στα δυο slots, αν ανοιξει βαλε μετα και την παλια πανω.

 

Με τη παλιά δουλεύει κανονικά. Μόλις βάλω τη καινούργια σε οποιαδήποτε slot κάνει ακριβώς τα ίδια. Μαζί όταν τις βάζω κολλάει το λαπτοπ σε Windows logo και κάνει επανεκκίνηση.( Τα bios βλέπουν και τις δύο σαν σύνολο) Δεν μπορώ να καταλάβω το τι μπορεί να φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Με τη παλιά δουλεύει κανονικά. Μόλις βάλω τη καινούργια σε οποιαδήποτε slot κάνει ακριβώς τα ίδια. Μαζί όταν τις βάζω κολλάει το λαπτοπ σε Windows logo και κάνει επανεκκίνηση.( Τα bios βλέπουν και τις δύο σαν σύνολο) Δεν μπορώ να καταλάβω το τι μπορεί να φταίει.

 

 

Αν έχεις 32bit OS δεν βλέπει πάνω από 4gb ram.

 

Αλλα έπρεπε να βλέπει έστω μόνο του το νέο dimm...

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κολλάνε τα Windows

 

Κανε ένα factory default στο bios μήπως κάποια ρύθμιση φταίει

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις 32bit OS δεν βλέπει πάνω από 4gb ram.

 

Αλλα έπρεπε να βλέπει έστω μόνο του το νέο dimm...

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κολλάνε τα Windows

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Είναι 64bit και η μέγιστη μνήμη από τον κατασκευαστή είναι 8g. (2*4 ή 1*8). Το θέμα είναι πως έχω δύο ίδια λαπτοπ στο σπίτι. Το δοκίμασα και στο 2ο λαπτοπ και κάνει ακριβώς τα ίδια. Έκανα αναβάθμιση στα bios μήπως και αλλάξει κάτι αλλά δεν είδα αποτέλεσμα. Με παραξενεύει το γεγονός ότι με αφήνει να μπω στα bios αλλά μόλις πάει να κάνει boot είτε κανονικά είτε σε safe mode. Κολλάει στο ίδιο σημείο και μου πετάει μπλε οθόνη. Κι κάνει επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και πριν βαλε να ανοιξει μονο με τη νεα μνημη... αν ανοιγει. Αν δεν ανοιξει ή είναι προβληματικη ή δεν την υποστηριζει το laptop.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Με τη παλιά δουλεύει κανονικά. Μόλις βάλω τη καινούργια σε οποιαδήποτε slot κάνει ακριβώς τα ίδια. Μαζί όταν τις βάζω κολλάει το λαπτοπ σε Windows logo και κάνει επανεκκίνηση.( Τα bios βλέπουν και τις δύο σαν σύνολο) Δεν μπορώ να καταλάβω το τι μπορεί να φταίει.

 

Μήπως έχει ελάττωμα εξ αρχής η νέα μνήμη;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή μνήμης και τέλος

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μάλλον θα πάω για αλλαγή γιατί ότι και να προσπάθησα δεν έχει αποτέλεσμα. Ξέρετε αν το κατάστημα θα δεχτεί αλλαγή? (αγορά μέσω σκρουτζ)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...