Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι γνώμη έχετε αν ένα λάπτοπ έχει μη αποσπώμενη μπαταρία?Είναι στα μείον του και καλύτερα να αποφεύγεται η αγορά τέτοιου είδους λάπτοπ?
Vida la essential no las aparencias..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν και δεν εχω αποψη σε αυτο που ρωτας θα γραψω μια δικη μου περιπτωση.

Εχω ενα λαπτοπ 8 χρονια. Στα 6 χρονια οταν το ανοιγα μετα απο 10-15 λεπτα εσβηνε μονο του. Τελικα ειχε προβλημα η μπαταρια του, την εβγαλα εντελος και το δουλευω μονο με το ρευμα χωρις κανενα προβλημα.

 

Περιμενε να απαντησουν οσοι γνωριζουν σχετικα με αυτο που ρωτας.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Τι γνώμη έχετε αν ένα λάπτοπ έχει μη αποσπώμενη μπαταρία?Είναι στα μείον του και καλύτερα να αποφεύγεται η αγορά τέτοιου είδους λάπτοπ?

 

Ανάλογα το laptop. Φαντάζομαι θα εννοείς ultrabook. Προσωπικά, επειδή χωρίς μπαταρία δεν το χρησιμοποιώ παραπάνω απο 30 λεπτά δεν με ενοχλεί τόσο. Απλά ήθελα να είναι μικρό για λόγους φορητότητας. Πήρα ένα 14" Toshiba ultrabook με αποσπώμενη μπαταρία και ευκολία αναβάθμισης (χωρίς πολλά πολλά του έβαλα 10gb και έναν mSSD). Αν και θά ήθελα να μου κρατάει και η μπαταρία γύρω στο 5ωρο.

 

Αν και δεν εχω αποψη σε αυτο που ρωτας θα γραψω μια δικη μου περιπτωση.

Εχω ενα λαπτοπ 8 χρονια. Στα 6 χρονια οταν το ανοιγα μετα απο 10-15 λεπτα εσβηνε μονο του. Τελικα ειχε προβλημα η μπαταρια του, την εβγαλα εντελος και το δουλευω μονο με το ρευμα χωρις κανενα προβλημα.

 

Περιμενε να απαντησουν οσοι γνωριζουν σχετικα με αυτο που ρωτας.

 

Γενικά οι μπαταρίες έχουν πρόβλημα μετά απο χρόνο συνήθως. Είνια εξαιρετικά ευαίσθητες στο περιβάλλον και στην χρήση που κάνουμε οι περισσότεροι.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω ένα παλιό dell inspiron n5050 και σκέφτομαι να προσθέσω μνήμη. Για να βρω ποία μνήμη (τον τύπο) και πόση ακόμη μπορεί να διαβάσει, πως θα το δω? Το cpu-z θα βοηθήσει? Δεν έχω πολλές γνώσεις, οπότε κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα παλιό dell inspiron n5050 και σκέφτομαι να προσθέσω μνήμη. Για να βρω ποία μνήμη (τον τύπο) και πόση ακόμη μπορεί να διαβάσει, πως θα το δω? Το cpu-z θα βοηθήσει? Δεν έχω πολλές γνώσεις, οπότε κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ.

Θα βγάλεις τη μνήμη, θα δεις αν υπάρχει άλλη μια κενή θέση στο λάπτοπ, και αν υπάρχει θα την πας σε ένα μαγαζί υπολογιστών και θα πεις "άλλη μια τέτοια παρακαλώ".

Αν δεν υπάρχει άλλη θέση, θα ζητήσεις την ίδια μνήμη, εις το διπλάσιο.

 

Στάλθηκε από το LG V10 μου

Link to comment
Share on other sites

καλημερα απο κατω γραφει ακριβως ποιο μοντελο ειναι πες για να δουμε τι παιρνει και αν παιρνει
Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλεις τη μνήμη, θα δεις αν υπάρχει άλλη μια κενή θέση στο λάπτοπ, και αν υπάρχει θα την πας σε ένα μαγαζί υπολογιστών και θα πεις "άλλη μια τέτοια παρακαλώ".

Αν δεν υπάρχει άλλη θέση, θα ζητήσεις την ίδια μνήμη, εις το διπλάσιο.

 

Στάλθηκε από το LG V10 μου

Δεν είναι έτσι απλά όπως τα λες.

Ειδικά κάποια laptop έχουν περιορισμό σε χωρητικότητα και σε compatibility.

Εγώ για να είμαι σίγουρος για το Dell μου,πρώτα έψαξα να δω ποιες μνήμες είναι συμβατές και αν παίρνει τόσα Gb Ram που ήθελα να βάλω.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Κατανοητό. Απλώς έλεγα μήπως υπήρχε κάποιος τρόπος πριν τον ανοιξω ,γιατί πρέπει να ανοίξει απο πάνω, είναι κάτω απο το πληκτρολόγιο. Ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλημερα απο κατω γραφει ακριβως ποιο μοντελο ειναι πες για να δουμε τι παιρνει και αν παιρνει

 

Dell inspiron N5050 , 2 ram, Intel I3 2ης γενιάς, σκληρό 320 gb, win7 home, και από χθες με 10αρια αλλά θα δείξει αν τα κρατήσω τα 10αρια. Απο οτι ξέρω η θέση της μνήμης είναι κάτω απο το πληκτρολόγιο. Οποία βοήθεια καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν είναι έτσι απλά όπως τα λες.

Ειδικά κάποια laptop έχουν περιορισμό σε χωρητικότητα και σε compatibility.

Εγώ για να είμαι σίγουρος για το Dell μου,πρώτα έψαξα να δω ποιες μνήμες είναι συμβατές και αν παίρνει τόσα Gb Ram που ήθελα να βάλω.

 

Unleashed by my M1 NOTE

Γι αυτό ρωτησα αν θα βοηθούσε αρχικά το cpu-z σε αναγνώριση της μνήμης και αντί για άλλη μια 2αρα έβλεπε μία 4αρα. 4+2=6 να μην ψιλοσερνετε όπως τώρα.

 

Σερνετε και με τα 7αρια που είχε και με τα 10 άρια απο χθες βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο Dell inspiron N5050 πρεπει να γραφει και κατι αλλο αν ειναι ευκολο στειλε μια φωτο για να δουμε ακριβως το μοντελο
Link to comment
Share on other sites

εκτος απο Dell inspiron N5050 πρεπει να γραφει και κατι αλλο αν ειναι ευκολο στειλε μια φωτο για να δουμε ακριβως το μοντελο

 

Όταν λες φωτό τι πρέπει να φαίνεται στην φωτο για να σας βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες φωτό τι πρέπει να φαίνεται στην φωτο για να σας βοηθήσει?

 

ακριβως το μοντελο γιατι βγαζουν πολλα μοντελα με διαφορετικες συνθεσεις γραψες τι γραφει στο σημειο που λεει το μοντελο

 

http://www.dell.com/support/home/us/en/04/product-support/product/inspiron-15-intel-n5050/configuration

εδω σου ζηταει το Service Tag βαλτω και στειλε το configuration

Edited by saksavvas
Link to comment
Share on other sites

ακριβως το μοντελο γιατι βγαζουν πολλα μοντελα με διαφορετικες συνθεσεις γραψες τι γραφει στο σημειο που λεει το μοντελο

 

http://www.dell.com/support/home/us/en/04/product-support/product/inspiron-15-intel-n5050/configuration

εδω σου ζηταει το Service Tag βαλτω και στειλε το configuration

 

Οκ! Ευχαριστώ. Μόλις έχω πρόσβαση θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Κατανοητό. Απλώς έλεγα μήπως υπήρχε κάποιος τρόπος πριν τον ανοιξω ,γιατί πρέπει να ανοίξει απο πάνω, είναι κάτω απο το πληκτρολόγιο. Ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Dell inspiron N5050 , 2 ram, Intel I3 2ης γενιάς, σκληρό 320 gb, win7 home, και από χθες με 10αρια αλλά θα δείξει αν τα κρατήσω τα 10αρια. Απο οτι ξέρω η θέση της μνήμης είναι κάτω απο το πληκτρολόγιο. Οποία βοήθεια καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γι αυτό ρωτησα αν θα βοηθούσε αρχικά το cpu-z σε αναγνώριση της μνήμης και αντί για άλλη μια 2αρα έβλεπε μία 4αρα. 4+2=6 να μην ψιλοσερνετε όπως τώρα.

 

Σερνετε και με τα 7αρια που είχε και με τα 10 άρια απο χθες βράδυ.

Αν σέρνεται με 4Gb Ram, φταίει κάτι άλλο.

Εμένα με 4 Gb Ram, Windows 10 64bit και δίσκο SSD πάει πολύ καλά.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες φωτό τι πρέπει να φαίνεται στην φωτο για να σας βοηθήσει?

 

https://www.piriform.com/speccy σου δείχνει τι hardware έχεις.

Επίσης οι εταιρίες που πουλάνε στικάκια μνήμης έχουν εργαλεία που σου βρίσκουν τι έχεις. Πχ http://www.crucial.com/usa/en/systemscanner

 

ή το ψάχνεις στο google .

Link to comment
Share on other sites

Αν σέρνεται με 4Gb Ram, φταίει κάτι άλλο.

Εμένα με 4 Gb Ram, Windows 10 64bit και δίσκο SSD πάει πολύ καλά.

 

Unleashed by my M1 NOTE

 

 

τώρα έχω 2. Αλλά αν είναι να τον ανοίξω και η διαφορά δεν είναι μεγάλη αντί για άλλα 2 να έβαζα 4. Συγνώμη αν σε μπέρδεψα.

http://www.skroutz.gr/s/2493541/Dell-Inspiron-N5050-i3-2370M-2GB-320GB.html#specs-container

αυτός είναι.

Edited by Darkpurple
Link to comment
Share on other sites

dell site 2048mb (1x2048) 1333mhz ddr3 dual channel

processor intel core i3 2370m (2.4ghz,3m cache)

chips accessory emea4 mui docs south/greek

graphics intel hd graphics 3000

 

δεν καταφέρνω να ανεβάσω εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

70-21170,Memory : 2048MB (1x2048) 1333MHz DDR3 Dual Channel

,Part Number,Description,Quantity

,V1RX3,"DUAL IN-LINE MEMORY MODULE, 2GB, 1333MHZ, 256X64, 8K, 204",1

 

 

αυτό λέει στο configuration του dell product support.Λέει σε κανέναν κάτι για το τι μνήμη είναι?

Edited by Darkpurple
Link to comment
Share on other sites

πως θα δω από το service tag πόσες κενές θέσεις έχει και πόσο max μπορεί να διαβάσει?

 

βρήκα αυτά στην dell

Edited by Darkpurple
Link to comment
Share on other sites

με το service tag βλεπεις ακριβως ποιο μοντελο εχεις στο Link που σου εστειλα μετα αν κατεβασεις το manual στα λεει
Link to comment
Share on other sites

από ότι κατάλαβα έχει 2 θέσεις . Αυτό που δεν είδα είναι μέχρι πόσα μπορεί να διαβάσει?

 

και πρέπει να ανοίξει από πάνω, να βγάλω δλδ το πληκτρολόγιο!

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να googlareis το μοντέλο που έχεις μαζί με την φράση maximum Ram.

Έτσι θα δεις άλλοι χρήστες τι έκαναν. Αρκεί να βρεις να έχουν το ίδιο hardware.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω μάλλον 2χ4 παίζει να βλέπει σαν μέγιστο. Δεν είχα σκεφτεί να το googlaro έτσι . Ευχαριστώ πολύ!! Καμιά φορά μας διαφεύγουν τα ποίο εύκολα.

Με βάση το service tag λέει :2048ΜΒ 1333ΜΗz DDR3 dual channel. Part number V1RX3 2GB 1333MHZ 256X64 8K 204.

Οπότε εγώ ψάχνω DRR3 V1RX3 DUAL CHANNEL 1333MHZ? Σωστά? Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Τι έχετε να προτείνετε για αγορά λαπτοπ μέχρι 650 ευρώ από ελληνικό κατάστημα που να δέχεται δόσεις. Θεωρώ απαραίτητα τα 8gb ram και τις 15.6+ ίντσες και δεν με πειράζει αν δεν έχει λειτουργικό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...