Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε μίλησα μόνο για εγγύηση, αλλά για εγγύηση και επισκευές, γενικότερα για το after-sales service δηλαδή.

Το next day collect and return της Dell δε συγκρίνεται...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δε μίλησα μόνο για εγγύηση, αλλά για εγγύηση και επισκευές, γενικότερα για το after-sales service δηλαδή.

Το next day collect and return της Dell δε συγκρίνεται...

Αλλά και τα 5 χρόνια εγγύηση "ότι και αν συμβεί" της τοσίμπα δεν είναι κακή..

(Βέβαια αυτό ήταν μια προσφορά, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το λαπτοπ που περιμένω (σας έπρηξα, το ξέρω :p)

Θέλω με το που θα το πάρω, να του περάσω τα xp (έχει linux). Όμως drivers για xp δεν θα περιέχει το κουτί. ;)

 

Έχω ένα γνωστό που ασχολείται με αυτά. Αλλά τελευταία είναι άνεργος και λογικά θα με χρεώσει. Τι τιμή να περιμένω?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το λαπτοπ που περιμένω (σας έπρηξα, το ξέρω :p)

Θέλω με το που θα το πάρω, να του περάσω τα xp (έχει linux). Όμως drivers για xp δεν θα περιέχει το κουτί. ;)

 

Έχω ένα γνωστό που ασχολείται με αυτά. Αλλά τελευταία είναι άνεργος και λογικά θα με χρεώσει. Τι τιμή να περιμένω?

για τους drivers ψάξε να βρεις το πρόγραμμα driver magician η το driver genius.

Το τρέχεις, σου βρίσκει μόνο του όλες τις συσκευές που έχει ο υπολογιστής σου, και σου δίνει και το link για να κατεβάσεις ένα ένα τους drivers που χρειάζεσαι.

Εύκολα, απλά και γρήγορα :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το λαπτοπ που περιμένω (σας έπρηξα, το ξέρω :p)

Θέλω με το που θα το πάρω, να του περάσω τα xp (έχει linux). Όμως drivers για xp δεν θα περιέχει το κουτί. ;)

 

Έχω ένα γνωστό που ασχολείται με αυτά. Αλλά τελευταία είναι άνεργος και λογικά θα με χρεώσει. Τι τιμή να περιμένω?

 

Απο 30-50€ κοστολογειται ενα Format set-αρισμα ενως pc με ολα (backup, παραμετροποιηση στον χρηστη κλπ).

 

Τωρα αν δεν ειναι η δουλεια του και το κανει απλα για να σε βοηθησει 0€! Εξαρταται παντα απο τη διαθεση του καθενος και τον τιμοκαταλογο του! :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

μα το να δώσεις χρήματα για φορμάτ, εγκατάσταση νέων προγραμμάτων, κλπ είναι τζάμπα €. πιο απλή διαδικασία δεν υπάρχει.

μάθετε να την κάνετε παιδία. ίσως την πρώτη φορά δυσκολευτείτε λιγάκι αλλά την 2η, 3,... τα πράγματα θα είναι γελοία ;)

 

όσο για τους οδηγούς, θα κάνεις ΜΟΝΟΣ σου αυτό που σε είπε ο TonyK. 10 λεπτά δουλειά είναι.

 

στην τελική φέρε να στο κάνω εγώ :lol:

 

 

edit: με μια πολυ γρήγορη αναζήτηση που έκανα, βρήκα τους οδηγούς για το λαπτοπ σου!

περισσοτερα δες εδω

Edited by mol
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι μην κάνω λάθος και προκαλέσω ζημιά. Προτιμώ να το κάνει κάποιος που ξέρει από αυτά.

 

Ναι, βρήκα κι εγώ αυτό το λινκ χθες βράδυ που έψαχνα. Επίσης στο site της acer υπάρχουν drivers για όλα τα μοντέλα. Τελικά ο φίλος θα μου το φτιάξει δωρεάν, οπότε όλα κομπλέ. Θα μου δείξει κιόλας για να το μάθω!

Link to comment
Share on other sites

τη ζημιά να κάνεις βρε; τίποτα δε θα πάθει, ακόμη και αν κάτι πάει στραβά ;) (σε λογικά πλαίσια)

 

άντε μάθε να κάνεις και συ, γιατί τη σήμερον ημέρα ΠΡΕΠΕΙ, μη πετάμε τα € μας απο δω και από κει :p

 

τελικά το πήρες από το site που παρέθεσες τις προάλλες;

Link to comment
Share on other sites

Το περιμένω μέσα στην επόμενη βδομάδα.

 

Εντωμεταξύ διάβασα κάτι σχόλια από πελάτες για το εν λόγω κατάστημα στο scroutz...κάποια είναι πολύ αρνητικά αλλά υπάρχουν πειστικές απαντήσεις από την πλευρά του καταστήματος. Ελπίζω όλα να πανε καλά. Μου ζήτησαν να βάλω σε λογαριασμό προκαταβολή 50 ευρώ για να ξεκινήσει η παραγγελία. Φυσικά μου απέστειλαν απόδειξη είσπραξης. Ίδωμεν... ;)

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, για να βάλεις αξιολόγηση στο skroutz, πρέπει να γράψεις τον αριθμό παραγγελίας/απόδειξης από το κατάστημα για να εγκριθεί από το skroutz μετά η αξιολόγηση. Δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι να γράψει κάποιος ψεύτικες κριτικές.
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως αλλά ανάμεσα στις κακές κριτικές υπάρχουν και καλές οπότε απλά ελπίζω να ανήκω στην δεύτερη κατηγορία.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαίρετε φίλοι :)

 

Λέω να αγοράσω ένα λαπτοπάκι με 13" αλλά το πρόβλημα είναι ότι... απέχω τελείως από τα τεκτενώμενα :wacko:

 

Οπότε ζητώ τη βοήθειά σας μιας και σίγουρα θα είστε άκρως ειδικότεροι σε σχέση με μένα... :cry:

 

Η ερώτησή μου δεν είναι τόσο να μου προτείνετε ένα μοντέλο κλπ, όσο τι θα μου προτείνατε να αγοράσω και τι βέβαια να αποφύγω

 

Πχ επεξεργαστή, κάρτα γραφικών, ραμ, μπαταρία κλπ

 

Να πω μόνο ότι οι απαιτήσεις μου δεν είναι υψηλές και σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να παίζω παιχνίδια (μόνο τπτ σε φλας μέσω νετ για να περάσει λίγο η ώρα). Επίσης δε θα ήθελα να πάω σε 15" (13άρη θέλω).

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και εάν βρίσκομαι σε εσφαλμένο κομμάτι του φόρουμ ζητώ εκ των προτέρων συγχώρεση!

 

:D

 

 

 

EDIT τώρα που κοιτάζω μοντέλα (χωρίς ωστόσο να καταλαβαίνω ποιά "λένε" και ποιά όχι :lol:) είδα ότι σε 13" υπάρχουν ελάχιστα, ενώ σε 14" υπάρχουν σαφώς περισσότερα, ενώ δε σε 15αρες ο χαμός...

 

Οπότε ας μπούνε στο παιχνίδι μέχρι και τα 15άρια :lol:

 

Σας μπέρδεψα :wacko: Σόρρυ...

Edited by Trendelenburg
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε φίλοι :)

 

Λέω να αγοράσω ένα λαπτοπάκι με 13" αλλά το πρόβλημα είναι ότι... απέχω τελείως από τα τεκτενώμενα :wacko:

 

Οπότε ζητώ τη βοήθειά σας μιας και σίγουρα θα είστε άκρως ειδικότεροι σε σχέση με μένα... :cry:

 

Η ερώτησή μου δεν είναι τόσο να μου προτείνετε ένα μοντέλο κλπ, όσο τι θα μου προτείνατε να αγοράσω και τι βέβαια να αποφύγω

 

Πχ επεξεργαστή, κάρτα γραφικών, ραμ, μπαταρία κλπ

 

Να πω μόνο ότι οι απαιτήσεις μου δεν είναι υψηλές και σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να παίζω παιχνίδια (μόνο τπτ σε φλας μέσω νετ για να περάσει λίγο η ώρα). Επίσης δε θα ήθελα να πάω σε 15" (13άρη θέλω).

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και εάν βρίσκομαι σε εσφαλμένο κομμάτι του φόρουμ ζητώ εκ των προτέρων συγχώρεση!

 

:D

 

 

 

EDIT τώρα που κοιτάζω μοντέλα (χωρίς ωστόσο να καταλαβαίνω ποιά "λένε" και ποιά όχι :lol:) είδα ότι σε 13" υπάρχουν ελάχιστα, ενώ σε 14" υπάρχουν σαφώς περισσότερα, ενώ δε σε 15αρες ο χαμός...

 

Οπότε ας μπούνε στο παιχνίδι μέχρι και τα 15άρια :lol:

 

Σας μπέρδεψα :wacko: Σόρρυ...

 

Αφού δεν παίζεις παιχνίδια ρίχνεις αυτόματα το κόστος σου αγοράζοντας ένα φορητό με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και με λιγότερη μνήμη RAM. Οι επιλογές σου:

1) Παίρνεις με 200-300 ευρώ ένα netbook των 10 ιντσών, τη βγάζεις και φθηνά και μπορείς να το κουβαλάς μαζί άνετα.

2) Παίρνεις με 400-500 ευρώ ένα laptop των 15 ιντσών και έχεις μεγαλύτερη οθόνη, πολύ καλύτερες δυνατότητες αλλά χάνεις σε φορητότητα λόγω βάρους και μεγέθους.

3) Παίρνεις με 500+ ευρώ ένα ενδιάμεσου μεγέθους φορητό υπολογιστή αλλά να ξέρεις ότι πρόκειται για πολύ πιο ακριβά συνήθως μηχανήματα.

Από μάρκες θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα Acer και τα no-name και να προτιμήσεις Dell, Toshiba, Lenovo, HP και Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε φίλοι :)

 

Λέω να αγοράσω ένα λαπτοπάκι με 13" αλλά το πρόβλημα είναι ότι... απέχω τελείως από τα τεκτενώμενα :wacko:

 

Οπότε ζητώ τη βοήθειά σας μιας και σίγουρα θα είστε άκρως ειδικότεροι σε σχέση με μένα... :cry:

 

Η ερώτησή μου δεν είναι τόσο να μου προτείνετε ένα μοντέλο κλπ, όσο τι θα μου προτείνατε να αγοράσω και τι βέβαια να αποφύγω

 

Πχ επεξεργαστή, κάρτα γραφικών, ραμ, μπαταρία κλπ

 

Να πω μόνο ότι οι απαιτήσεις μου δεν είναι υψηλές και σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να παίζω παιχνίδια (μόνο τπτ σε φλας μέσω νετ για να περάσει λίγο η ώρα). Επίσης δε θα ήθελα να πάω σε 15" (13άρη θέλω).

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και εάν βρίσκομαι σε εσφαλμένο κομμάτι του φόρουμ ζητώ εκ των προτέρων συγχώρεση!

 

:D

 

 

 

EDIT τώρα που κοιτάζω μοντέλα (χωρίς ωστόσο να καταλαβαίνω ποιά "λένε" και ποιά όχι :lol:) είδα ότι σε 13" υπάρχουν ελάχιστα, ενώ σε 14" υπάρχουν σαφώς περισσότερα, ενώ δε σε 15αρες ο χαμός...

 

Οπότε ας μπούνε στο παιχνίδι μέχρι και τα 15άρια :lol:

 

Σας μπέρδεψα :wacko: Σόρρυ...

 

http://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/5462/11-%CE%AD%CF%89%CF%82-14.html

 

Θα πρότεινα να πάρεις με 14αρα οθόνη, το φθηνότερο που θα βρεις (εφόσον δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις όπως λες).

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε φίλοι :)

 

Λέω να αγοράσω ένα λαπτοπάκι με 13" αλλά το πρόβλημα είναι ότι... απέχω τελείως από τα τεκτενώμενα :wacko:

 

Οπότε ζητώ τη βοήθειά σας μιας και σίγουρα θα είστε άκρως ειδικότεροι σε σχέση με μένα... :cry:

 

Η ερώτησή μου δεν είναι τόσο να μου προτείνετε ένα μοντέλο κλπ, όσο τι θα μου προτείνατε να αγοράσω και τι βέβαια να αποφύγω

 

Πχ επεξεργαστή, κάρτα γραφικών, ραμ, μπαταρία κλπ

 

Να πω μόνο ότι οι απαιτήσεις μου δεν είναι υψηλές και σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να παίζω παιχνίδια (μόνο τπτ σε φλας μέσω νετ για να περάσει λίγο η ώρα). Επίσης δε θα ήθελα να πάω σε 15" (13άρη θέλω).

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και εάν βρίσκομαι σε εσφαλμένο κομμάτι του φόρουμ ζητώ εκ των προτέρων συγχώρεση!

 

:D

 

 

 

EDIT τώρα που κοιτάζω μοντέλα (χωρίς ωστόσο να καταλαβαίνω ποιά "λένε" και ποιά όχι :lol:) είδα ότι σε 13" υπάρχουν ελάχιστα, ενώ σε 14" υπάρχουν σαφώς περισσότερα, ενώ δε σε 15αρες ο χαμός...

 

Οπότε ας μπούνε στο παιχνίδι μέχρι και τα 15άρια :lol:

 

Σας μπέρδεψα :wacko: Σόρρυ...

 

μεχρι τι τιμη θες??

θα προτεινα αυτο

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/Toshiba-Satellite-C660D-102-PSC0UE-00Q017GE.htm#tabCharacteristics

εγω προτιμαω toshiba

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον :)

 

Από πέρυσι έχω ένα Ασους 11" με τα 7άρια (ομορφούτσικο, αλλά ο επεξεργαστής πραγματικά είναι αισχρός) και οπότε για να κινούμαι κάπου με μεγάλη αυτονομία έχω ήδη μηχανηματάκι (το μοναδικό καλό που έχει...).

 

Όπως και να έχει όμως, μηχανηματάκια με τι επεξεργαστή να βλέπω; Ποιούς προτείνετε;

 

(ναι υπάρχουν ακόμα νοματέοι που πραγματικά δεν ασχοληθεί ποτέ με το άθλημα... να φανταστείτε έμεινα 10 χρόνια σχεδόν με τον Πρεζάριο 2810 μου και τις ηχειάρες JBL :love::love: τώρα ΠΑΛΙ θέλω να αγοράσω μηχάνημα μιας και με έχει απογοητεύσει το Ασους...)

 

 

ΥΓ δε σκοπεύω να δώσω πάνω από 500 ευρώ. Όπως προείπα οι απαιτήσεις μου είναι απλά "να μπορεί να τα κάνει όλα σε κάποιο αποδεκτό επίπεδο" :p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον :)

 

Από πέρυσι έχω ένα Ασους 11" με τα 7άρια (ομορφούτσικο, αλλά ο επεξεργαστής πραγματικά είναι αισχρός) και οπότε για να κινούμαι κάπου με μεγάλη αυτονομία έχω ήδη μηχανηματάκι (το μοναδικό καλό που έχει...).

 

Όπως και να έχει όμως, μηχανηματάκια με τι επεξεργαστή να βλέπω; Ποιούς προτείνετε;

 

(ναι υπάρχουν ακόμα νοματέοι που πραγματικά δεν ασχοληθεί ποτέ με το άθλημα... να φανταστείτε έμεινα 10 χρόνια σχεδόν με τον Πρεζάριο 2810 μου και τις ηχειάρες JBL :love::love: τώρα ΠΑΛΙ θέλω να αγοράσω μηχάνημα μιας και με έχει απογοητεύσει το Ασους...)

 

 

ΥΓ δε σκοπεύω να δώσω πάνω από 500 ευρώ. Όπως προείπα οι απαιτήσεις μου είναι απλά "να μπορεί να τα κάνει όλα σε κάποιο αποδεκτό επίπεδο" :p

 

σιγα για να βοηθαμε ημαστε :)

οντως και εγω με το asus 1101 που εχω ειμαι πολυ ευχαριστημενος με μπαταρια

αλλα και ο επεξεργαστης ειναι ατομ στα 1.3 ghz νομιζω

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Laptop/HP-Pavilion-G6-1001ev-LH746EA-B1A.htm

για αυτον τι λες?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και πάλι :)

 

Φίλε μου το θέμα αυτό είναι: τι θα έπρεπε να πω για το παραπάνω μοντέλο; :confused:

 

Όπως προείπα, λόγω ασχετοσύνης, δεν ξέρω εάν αυτό που βλέπω... βλέπεται ή όχι :lol:

 

Είμαι δύσκολη περίπτωση, αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσω κι εγώ... :O

 

Πχ τι το καλό έχει το παραπάνω μοντέλο;

 

:)

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ δε σκοπεύω να δώσω πάνω από 500 ευρώ. Όπως προείπα οι απαιτήσεις μου είναι απλά "να μπορεί να τα κάνει όλα σε κάποιο αποδεκτό επίπεδο" :p

 

Σε καμία περίπτωση μη δώσεις 500 ευρώ, τη στιγμή που μπορείς να βρεις αυτό που θέλεις με 250. Καλύτερα πάρε δύο ίδια :p Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω γιατί να διαθέσεις ένα τόσο μεγάλο ποσό για 14αρι λάπτοπ.... Μου φαίνεται εξωφρενικό!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και πάλι :)

 

Φίλε μου το θέμα αυτό είναι: τι θα έπρεπε να πω για το παραπάνω μοντέλο; :confused:

 

Όπως προείπα, λόγω ασχετοσύνης, δεν ξέρω εάν αυτό που βλέπω... βλέπεται ή όχι :lol:

 

Είμαι δύσκολη περίπτωση, αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσω κι εγώ... :O

 

Πχ τι το καλό έχει το παραπάνω μοντέλο;

 

:)

 

Για μένα, πάρε αυτό! Εδώ:

 

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=150580317427&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

 

Αν είχα λεφτά τώρα, αυτό με κλειστά μάτια θα έπαιρνα!

Το πήρε ένας φίλος (του 'δειξα την δημοπρασία - για μένα - και τελικά ΑΥΤΟΣ το αγόρασε, εγώ έχω ξεμείνει από χρήμα) και έχει "ΠΑΘΕΙ ΛΑΛΑ"! Όλο μου τηλεφωνεί και μου λέει ότι θα μου φτιάξει... ανδριάντα, που τον "έφτιαξα" έτσι. ΑΞΙΖΕΙ το κόπο, το μηχάνημα αυτό είναι φοβερό...

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και πάλι :)

 

Φίλε μου το θέμα αυτό είναι: τι θα έπρεπε να πω για το παραπάνω μοντέλο; :confused:

 

Όπως προείπα, λόγω ασχετοσύνης, δεν ξέρω εάν αυτό που βλέπω... βλέπεται ή όχι :lol:

 

Είμαι δύσκολη περίπτωση, αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσω κι εγώ... :O

 

Πχ τι το καλό έχει το παραπάνω μοντέλο;

 

:)

 

το προτεινω λογο μαρκας

ειδα οτι εχει καλη καρτα γραφικων και καλο επεξεργαστη

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

@gio θα το έχω στα υπόψιν τότε! :)

 

@andrew δε λέω πρέπει να είναι καλό (εμπιστεύομαι την κρίση σας ;)), αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσω 1 χιλιαρικάκι, από τη στιγμή μάλιστα που έχω ήδη ένα νετμπουκάκι...

 

 

ΥΓ βγάζει ακόμα υπολογιστές η ΙΒΜ;; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε τις προάλλες η μνημούλα για το netbook. Το ανοίγω, τη βάζω και δουλεύει όπως στα παλιά μηχανήματα ή πρέπει να κάνω και κάτι ακόμα;
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε τις προάλλες η μνημούλα για το netbook. Το ανοίγω, τη βάζω και δουλεύει όπως στα παλιά μηχανήματα ή πρέπει να κάνω και κάτι ακόμα;
\

όχι, δεν θα χρειαστεί να κάνεις κάτι άλλο...με το που θα το ανοίξεις θα πρέπει να την αναγνωρίσει αμέσως. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...