Jump to content

[Επίσημο] HTC Trophy


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφησες την μπαταρια να ξεφορτισει τελειως γιαυτο

Αφησε το στο ρευμα για αρκετη ωρα (με την μεγαλη μπαταρια στην οθονη) και μετα θα ξεκινησει μονο του ...

Θα μπει σε WP7 και μετα θα αρχισει να φορτιζει

 

Ναι, έπαιζε ο γιός μου κάποιο παιχνίδι μέχρι τελικής πτώσεως...

 

Το κινητό βρίσκεται σε ένα loop από το οποίο ελπίζω να ξεκολλήσει: όπως το λες μένει κάποια ώρα εκεί που δείχνει την μπαταρία, και μάλιστα κάποια στιγμή μένει αναμένο συνέχεια το κόκκινο φωτάκι της φόρτισης. Μετά μπαίνει στα Windows, όπου όμως δεν φορτίζει. Στα settings -> battery saver δείχνει από 2% έως 5%. Εκεί έχω 3 επιλογές:

1. Tο αφήνω μέχρι που πέφτει μόνη της η οθόνη που ζητάει επιβεβαίωση για shutdown, και του κάνω shutdown, αλλά μετά το shutdown ξαναμπαίνει στα windows και αυτό επαναλαμβάνεται (μάλλον) μέχρι να αδειάσει πάλι τελείως η μπαταρία και να ξαναβγεί στην οθόνη η μεγάλη μπαταρία, και πάμε από την αρχή, μετά από κάποια ώρα θα μπεί μόνο του στα windows

2. Κάνω εγώ shutdown αμέσως μόλις μπεί στα windows, αλλά ξαναμπαίνει αμέσως μετά το restart και άντε πάλι τα ίδια, μέχρι να βγει πάλι στην μεγάλη μπαταρία.

3. Να μην κάνω shutdown όταν μου ζητήσει... τώρα το δοκιμάζω αυτό.

 

Κάτι που είχα δει από πριν το πρόβλημα με την μπαταρία: αν το κινητό είναι στο ρεύμα και ζητήσεις shutdown, αυτό κάνει restart μόνο του, δηλαδή ξαναμπαίνει στα windows μετά το shutdown. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Μόνο αν δεν είναι στο ρεύμα μένει κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, έπαιζε ο γιός μου κάποιο παιχνίδι μέχρι τελικής πτώσεως...

 

Το κινητό βρίσκεται σε ένα loop από το οποίο ελπίζω να ξεκολλήσει: όπως το λες μένει κάποια ώρα εκεί που δείχνει την μπαταρία, και μάλιστα κάποια στιγμή μένει αναμένο συνέχεια το κόκκινο φωτάκι της φόρτισης. Μετά μπαίνει στα Windows, όπου όμως δεν φορτίζει. Στα settings -> battery saver δείχνει από 2% έως 5%. Εκεί έχω 3 επιλογές:

.......

 

Βγαλε την μπαταρια και αστο για 2λεπτα ...και μετα ξανα ξεκινησε το ...

Θα φτιαξει μονο του ..Το επαθα και εγω καποια στιγμή και εφτιαξε μονο του ...

Link to comment
Share on other sites

Είχα και γω μία φορά ένα παρόμοιο πρόβλημα. Είχε αδειάσει η μπαταρία, και άρχισα να το φορτίζω. Μετά από λίγο μου έβγαλε το μήνυμα πάλι να το κλείσω γιατί άδειασε. Το αγνόησα. Μετά από λίγο πάλι το ίδιο. Ε μετά από 3-4 φορές που το έκανε, το έκλεισα και όταν άνοιξε πάλι, η μπαταρία ήταν φορτισμένη μέχρι τη μέση, όσο θα έπρεπε δηλαδή σύμφωνα με τον χρόνο που το φόρτιζα. Προφανώς είχε φάει κόλλημα, και παρόλο που η μπαταρία φόρτιζε, το κινητό νόμιζε ότι είναι άδεια.

Δεν ξέρω αν το Mango που έχουμε περάσει παρουσιάζει μικροπροβλήματα λόγο της beta μορφής του, διότι έχω παρατηρήσει και άλλα κολληματάκια.

 

1) Όταν παίζω μουσική, παρόλο που έχω επιλέξει να φαίνεται ο καλλιτέχνης στο lockscreen, μου δείχνει ένα μοβ-ροζ wallpaper.

2) Όταν με παίρνουν τηλέφωνο κάποιος που δεν τον έχω με φώτο στις επαφές μου, το γκρίζο φόντο που εμφανίζεται στην lockscreen αναβοσβήνει σαν "χαλασμένο" και από πίσω αχνοφαίνεται η κανονική μου lockscreen.

3) Όταν έρχεται κάποιο mail, οι ήχοι πότε παίζουν, πότε δεν παίζουν, πότε "λαγκάρουν" και πότε η έντασή τους αυξομειώνεται.

 

Κανείς άλλος με αυτά τα συμπτώματα στο Trophy του;;;

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Πήγα cosmote σήμερα και έκανα το καρτοκινητό μου συμβόλαιο σε πρόγραμμα απεριόριστα. Ρώτησα τον υπάλληλο αν υπάρχουν ρυθμισεις ιντερνετ για trophy και μήν γνωρίζοντας ο ίδιος μίλησε με κάποιον τεχνικό στα κεντρικά οπου τον ενημέρωσαν πως οι ρυθμίσεις θα σταλούν στην συσκευη μου και δέν θα χρειαστεί καν να τις περάσω χειροκίνητα.

Μισή ωρα αφότου εφυγα απο το καταστημα μου ήρθε sms "η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη για την συσκευή σας".

Κάποιος με εμπειρία στο θέμα?

Edited by taigetos
Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να δεις αν όντως χρειάζεται να πειράξεις τις ρυθμίσεις σου; Εμένα το κινητό ήταν καινούριο από Vodafone Γερμανίας, και δεν είχα κάποιο πρόβλημα να δεχτεί αυτόματα τις ρυθμίσεις.
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό είναι εγκατεστημένη μια εφαρμογή που λέγεται Connection Setup και είναι της HTC, μέσα από αυτή γίνονται αυτόματα όλες οι απαραίτητες ρυθμίσεις
Mobiles owned: Panasonic GD 87, Nokia 6600, Nokia N70, Glofiish X600, Nokia 5800, iPhone, iPhone 3GS, SE Xperia X10 Mini Pro, HTC Trophy, SE WT19i, Nokia Lumia 920, Microsoft Lumia 640 XL LTE, Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να δεις αν όντως χρειάζεται να πειράξεις τις ρυθμίσεις σου; Εμένα το κινητό ήταν καινούριο από Vodafone Γερμανίας, και δεν είχα κάποιο πρόβλημα να δεχτεί αυτόματα τις ρυθμίσεις.

 

Μπράβο ρε stewe...το πιο απλό πράγμα και δέν το έκανα :oops::oops::oops:

Λειτουργεί άψογα.

Ευχαριστώ

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς τσεκάρει πόσα ΜΒ καταναλώνει το κινητό; Επειδή δεν έχει πάνω κάποιο μετρητή, έστειλα μήνυμα στην Cosmote και έχω τρομάξει απίστευτα με αυτό που είδα. Ο λογαριασμός ανανεώνεται κάθε 3 του μηνός. Από τα 100ΜΒ που έχω, μου είχε μείνει υπόλοιπό τα 58.5ΜΒ με ημερομηνία 6 Σεπτ. στις 17:00... Δηλαδή καμιά 40αριά ΜΒ σε 3 μέρες. Έστειλα πάλι μήνυμα και η τελευταία ενημέρωση λέει 44.5ΜΒ με ημερομηνία 7 Σεπτ. στις 4:08.

 

Δεν σας φαίνονται τραγικές οι καταναλώσεις; Στο σπίτι είμαι συνέχεια με WiFi, και εκτός σπιτιού δεν το δουλεύω σχεδόν καθόλου το κινητό, εκτός από τα βασικά. Το μόνο που έχω είναι να έρχονται κατευθείαν τα e-mail και έχω on το location services. Μήπως κάνω κάτι άλλο λάθος;;;

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε την μπαταρια και αστο για 2λεπτα ...και μετα ξανα ξεκινησε το ...

Θα φτιαξει μονο του ..Το επαθα και εγω καποια στιγμή και εφτιαξε μονο του ...

 

Λοιπόν δεν γίνεται τίποτα. Μάλλον η μπαταρία έχει χειρότερο πρόβλημα.

 

Το οτι μπαίνει μετά από λίγο στα Windows αυτόματα όταν το έχεις στο ρεύμα, νομίζω δεν βοηθάει την κατάσταση. Ακόμα και όταν δει οτι έχει λίγη μπαταρία και μου ζητάει να κάνω shutdown, αυτό κάνει restart και ξαναμπαίνει. Ακόμα και με 0% μπαταρία πριν το restart, αυτό ξαναμπαίνει στα Windows, μέχρι που τελικά δεν θα μπεί και θα μείνει για μερικά λεπτά στην ένδειξη με την μεγάλη μπαταρία στην οθόνη.

 

Οπότε δοκίμασα το εξής: ξεκίνησα το κινητό σε αυτό το mode που το φλασάρεις, με τις κόκκινες/πράσινες/μπλέ γραμμές, και το σύνδεσα στον φορτιστή. Το λαμπάκι δεν έδειχνε φόρτιση, αλλά μετά από 15 λεπτά μπήκα στα Windows και έδειχνε 9%. Φόρτιση όμως όχι! Ξανά shutdown και boot σε flash mode. Το έκανα αυτό μερικές φορές αλλά δεν ανέβηκε πάνω από 11%.

 

Ήδη παράγγειλα άλλη με 16Ε+φπα και πάω το απόγευμα να την πάρω. Στο batteryuniversity.com διάβασα τα εξής σχετικά με το θέμα:

 

Li-ion should never be discharged too low, and there are several safeguards to prevent this from happening. The equipment cuts off when the battery discharges to about 3.0V/cell, stopping the current flow. If the discharge continues to about 2.70V/cell or lower, the battery’s protection circuit puts the battery into a sleep mode. This renders the pack unserviceable and a recharge with most chargers is not possible. To prevent a battery from falling asleep, apply a partial charge before a long storage period.

Battery manufacturers ship batteries with a 40 percent charge. The low charge state reduces aging-related stress while allowing some self-discharge during storage. To minimize the current flow for the protection circuit before the battery is sold, advanced Li-ion packs feature a sleep mode that disables the protection circuit until activated by a brief charge or discharge. Once engaged, the battery remains operational and the on state can no longer be switched back to the standby mode.

Do not recharge lithium-ion if a cell has stayed at or below 1.5V for more than a week. Copper shunts may have formed inside the cells that can lead to a partial or total electrical short. If recharged, the cells might become unstable, causing excessive heat or showing other anomalies. Li-ion packs that have been under stress are more sensitive to mechanical abuse, such as vibration, dropping and exposure to heat.

Over-discharged batteries can be “boosted” to life again. Discard pack if the voltage does not rise to a normal level within a minute while on boost.

 

Είμαι περίεργος να μετρήσω την τάση σε αυτήν που έχω. Τα παραπάνω και άλλα ακόμα εδώ: http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_lithium_ion_batteries

 

Παίρνω την καινούργια μπαταρία, την βάζω στην φόρτιση, ΤΙΠΟΤΑ, δεν φορτίζει ! Αμέσως μετράω την παλιά μπαταρία, 3,69V, δηλαδή κανονικά !!! Πάει λέω το κινητό, το χάσαμε...

 

Προχτές το μεσημέρι που ξεκίνησε το πρόβλημα είχα τρέξει το advanced config tool... βρε λέω λες με τις αλλαγές στο registry να έγινε κάτι... απίθανο, αλλά χμμ είχα τρέξει και το dfrouter που δεν δούελευε με το mango update και το έψαχνα ακόμα... βρε λέω δεν το γυρίζω πίσω σε zune mode... καθώς έκανε reboot σκέφτομαι οτι σε router mode δεν αναγνώριζε καθόλου το pc το κινητό σαν συσκευή... σαν να μην δούλευαν καθόλου οι επαφές δηλαδή... βρε λες ... και μέχρι να το σκεφτώ καλά καλά είχε ξεκινήσει το κινητό και φόρτιζε...

 

Χαίρετε... πάω να συνέλθω...

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

δεν θα το ξαναφερει... ρωτησα σημερα.Ουτε και το lg.

 

Μια ερωτηση, το περιφημο mango update με την υποστηριξη ελληνικων εχει βγει για το htc trophy?Αν οχι ξερουμε ποτε?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσημα αναμένεται εντός του Σεπτεμβρίου. Ανεπίσημα μπορείς να το βάλεις ήδη...http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=310256

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,επειδη εχω ψηθει να το αγορασω,η vodafone θα το φερει ξανα?δν το βρισκω πουθενα..:(

 

αν ψαξεις λιγο θα το βρεις, αλλα λιγο πιο ακριβο, ειναι το ιδιο τηλεφωνο με ελληνικη vodafone rom http://www.skroutz.gr/s/287798/HTC-7-Trophy.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι όσον αφορά την ένδειξη του σήματος στο trophy. Μήπως ξέρει κάποιος τι σημαίνει η ένδειξη H και G δίπλα στην κεραία?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι όσον αφορά την ένδειξη του σήματος στο trophy. Μήπως ξέρει κάποιος τι σημαίνει η ένδειξη H και G δίπλα στην κεραία?

 

Η = HSDPA

 

G = [ame=http://en.wikipedia.org/wiki/GSM]GSM[/ame]

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η = HSDPA

 

G = GSM

 

Εμένα αυτά τα 2 σύμβολα δεν τα εμφανίζει καθόλου το τηλεφωνο μου. Έχω καταλήξει ότι μαλλον φταίει το mango RTM που έχω βάλει. Και δεν μπορώ να γυρίσω και πίσω. :'(

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτά τα 2 σύμβολα δεν τα εμφανίζει καθόλου το τηλεφωνο μου. Έχω καταλήξει ότι μαλλον φταίει το mango RTM που έχω βάλει. Και δεν μπορώ να γυρίσω και πίσω. :'(

 

και εγώ rtm έχω και εμφανίζονται κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Για να εμφανιστούν τα Η και G πρέπει να έχεις ανοικτό το Data Connection.Σε ενα φίλο που πέρασε RTM μια χαρά φαίνονται.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Για να εμφανιστούν τα Η και G πρέπει να έχεις ανοικτό το Data Connection.Σε ενα φίλο που πέρασε RTM μια χαρά φαίνονται.

Τιποτα φιλε μου!! και το data και το 3Γ δεν εμφανιζονται!!

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα φιλε μου!! και το data και το 3Γ δεν εμφανιζονται!!

 

κανε μια επανεκινηση! ποτε δεν ξερεις

Link to comment
Share on other sites

κανε μια επανεκινηση! ποτε δεν ξερεις

 

επαναφορα ρυθμισεων

διαδικασια ξεκλειδωματος απο 7004 σε nodo και παλι τιποτα!!!

Τι κανω λαθος δεν εχω καταλαβει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
επαναφορα ρυθμισεων

διαδικασια ξεκλειδωματος απο 7004 σε nodo και παλι τιποτα!!!

Τι κανω λαθος δεν εχω καταλαβει!!!

 

Όπως αναφέρθηκε... είσαι σίγουρος ότι έχεις ανοιχτό το data connection; Η συσκευή σου μπαίνει στο internet μέσω του provider;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρθηκε... είσαι σίγουρος ότι έχεις ανοιχτό το data connection; Η συσκευή σου μπαίνει στο internet μέσω του provider;

 

Καλημερα σε ολους και καλη εβδομαδα!!

Τελικα αργησα αλλα καταλαβα τι φταει αφου περασα και μια unbranded rom πηρα τηλεφωνο στην vodafone και εμαθα οτι οι υπηρεσιες internet δεν εχουν ενεργοποιηθει ακομα!!:mad:

Ελεος!! Επειδη αλλαξα πακετο λεει!!!:wacko::wacko:

Μα καλα, εκανα πακετο internet και δεν το ενεργοποιησαν ενω μου ηρθε μηνυμα οτι το πακετο μου αλλαξε!!! Δεν παμε καλα!!!;);)

Ευχαριστω ολα τα παιδια για την βοηθεια παντος!!:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...