Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] HTC Desire (HTC Bravo)


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειστε σιγουροι οτι υα εχει προεγκατεστημενα ελληνικα?εγω σε wm που αγορασα απο εξω δεν ειχε απλα ελεγε english-greece

 

Τα mobile έχουν ξεχωριστή rom αναλόγως τη γλώσσα.

 

Το android δε δουλεύει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 660
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα mobile έχουν ξεχωριστή rom αναλόγως τη γλώσσα.

 

Το android δε δουλεύει έτσι.

 

Για να καταλάβω, από που γίνει η αγορά θα έχει Ελληνικά?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, από που γίνει η αγορά θα έχει Ελληνικά?

Εφόσον η συσκεύη θα έχει Android OS 2.1 (Eclair) θα έχει ως επιλογή και τα Ελληνικά. Δε χρειάζεται να ανησυχείς για τίποτα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

16αρα sd θα υποστηριζει?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

16αρα sd θα υποστηριζει?

Micro SD και Micro SDHC μέχρι 32GB.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το rooting, ναι μεν ο Paul λεει οτι εχει root access (το οποιο λεει οτι τελικα ηταν ευκολο) αλλα ακομα δεν εχει write access, κατι το οποιο φαινεται να ειναι "tricky" (οποτε για την ωρα τιποτα το ιδιαιτερο σχετικα με το rooting)... μακαρι να ξεπερασει και αυτο το προβλημα...

 

Σχετικα με τις παραγγελιες, εχω κανει παραγγελια απο το expansys με ενδοκοινωτικες (κοινως χωρις το ΦΠΑ, μιας και γενικα κανω εισαγωγες απο ευρωπη σε αλλα προιόντα). Μπορει καποιος που εχει παραγγειλει παλι απ το expansys με τον ιδιο τροπο να μου πει αν κοβουν τιμολογιο (με ΑΦΜ, κτλ κτλ) ή αν απλα κοβουν ενα απλο invoice το οποιο μετα πρεπει να περασει από εκτελωνισμο κτλ ? Ρωταω γιατι αν το expansys δεν κοβει τιμολογιο (αρα χρειαζεται διαδικασια ενδοκοινωτικης εισαγωγης), τοτε να ακυρωσω την παραγγελια μου και να το παραγγειλω απο handtec που το εχει πιο φτηνα...

 

ευχαριστω.

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το rooting, ναι μεν ο Paul λεει οτι εχει root access (το οποιο λεει οτι τελικα ηταν ευκολο) αλλα ακομα δεν εχει write access, κατι το οποιο φαινεται να ειναι "tricky" (οποτε για την ωρα τιποτα το ιδιαιτερο σχετικα με το rooting)... μακαρι να ξεπερασει και αυτο το προβλημα...

 

Σχετικα με τις παραγγελιες, εχω κανει παραγγελια απο το expansys με ενδοκοινωτικες (κοινως χωρις το ΦΠΑ, μιας και γενικα κανω εισαγωγες απο ευρωπη σε αλλα προιόντα). Μπορει καποιος που εχει παραγγειλει παλι απ το expansys με τον ιδιο τροπο να μου πει αν κοβουν τιμολογιο (με ΑΦΜ, κτλ κτλ) ή αν απλα κοβουν ενα απλο invoice το οποιο μετα πρεπει να περασει από εκτελωνισμο κτλ ? Ρωταω γιατι αν το expansys δεν κοβει τιμολογιο (αρα χρειαζεται διαδικασια ενδοκοινωτικης εισαγωγης), τοτε να ακυρωσω την παραγγελια μου και να το παραγγειλω απο handtec που το εχει πιο φτηνα...

 

ευχαριστω.

write acess εννοει τον bootloader δηλαδη να γραψει στην μνημη του κινητου νεα ρομ

εκει δεν αρκει το root θες κατι παραπανω...

αν θα το κανει δεν ξερω πιστευω πως ναι σε κανα μηνα το πολυ θα εχει βγαλει και ρομς...

το tatoo που εχει αντιστοιχο κλειδωμα το καταφερε παντως...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου invoice σου στελνει αλλα αυτο ειναι το τιμολογιο..αναφερει τα στοιχεια της εταιρειας το προιον κ το ποσο χωρις φπα..αλλα στο handec - clove βγαινει αρκετα πιο φθηνο κ ειναι το ιδιο πραγμα..εχω ψωνισει παμπολες φορες απο expansys κ τα περασα σα τιμολογια κανονικα..
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου invoice σου στελνει αλλα αυτο ειναι το τιμολογιο..αναφερει τα στοιχεια της εταιρειας το προιον κ το ποσο χωρις φπα..αλλα στο handec - clove βγαινει αρκετα πιο φθηνο κ ειναι το ιδιο πραγμα..εχω ψωνισει παμπολες φορες απο expansys κ τα περασα σα τιμολογια κανονικα..

 

Μιλησα μαζι τους. Invoice στελνουν οντως. Μαλιστα μου εστειλε και μια Proforma για να δω. Οταν ρωτησα για εκτελωνισμους κτλ δεν καταλαβαινε τι ελεγα και ελεγε οτι "οχι δεν χρειαζεται, απλα δεν πληρωνετε το ΦΠΑ, ερχονται απ τη Γαλλια". Η πραγματικοτητα βεβαια ειναι αλλη. Επειδη οπως ειπα πριν κανω εισαγωγες (σε ασχετα με ηλεκτρονικα πραγματα), ναι μεν ερχεται το Invoice το οποιο ειναι ΣΑΝ τιμολογιο. Εχει μεν τα στοιχεια σου (ακομα και το ΑΦΜ) αλλα δεν περναει ετσι στα εξοδα. Πρεπει να κατατεθει σαν ενδοκοινωτικη αγορα, που σημαινει οτι πρεπει να αποδοσεις το ΦΠΑ (δεν γινεται να αγορασεις κατι χωρις ΦΠΑ αλλωστε). Τουλαχιστον στις ενδοκοινωτικες εισαγωγες που κανουμε εμεις, ναι μεν ερχεται το φορτιο χωρις ΦΠΑ αλλα την αξια του (αναλογα με τα προιοντα που φερνεις) την αποδειδεις κανονικοτατα. Απλα τα πραγματα, δεν γινεται να γλιτωσεις το ΦΠΑ...οπως αλλωστε σε καθε τιμολογιο (εκτος και αν δεν το δηλωσεις σαν ενδοκοινωτικη οποτε εισαι παρανομος, οποτε στο επομενο ελεγχο - που πλεον στις ενδοκοινωτικες γινεται ηλεκτρονικα - την εκατσες).

 

Ξερω ειμαστε offtopic αλλα απλα για να ξερουμε πως λειτουργει.

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα μαζι τους. Invoice στελνουν οντως. Μαλιστα μου εστειλε και μια Proforma για να δω. Οταν ρωτησα για εκτελωνισμους κτλ δεν καταλαβαινε τι ελεγα και ελεγε οτι "οχι δεν χρειαζεται, απλα δεν πληρωνετε το ΦΠΑ, ερχονται απ τη Γαλλια". Η πραγματικοτητα βεβαια ειναι αλλη. Επειδη οπως ειπα πριν κανω εισαγωγες (σε ασχετα με ηλεκτρονικα πραγματα), ναι μεν ερχεται το Invoice το οποιο ειναι ΣΑΝ τιμολογιο. Εχει μεν τα στοιχεια σου (ακομα και το ΑΦΜ) αλλα δεν περναει ετσι στα εξοδα. Πρεπει να κατατεθει σαν ενδοκοινωτικη αγορα, που σημαινει οτι πρεπει να αποδοσεις το ΦΠΑ (δεν γινεται να αγορασεις κατι χωρις ΦΠΑ αλλωστε). Τουλαχιστον στις ενδοκοινωτικες εισαγωγες που κανουμε εμεις, ναι μεν ερχεται το φορτιο χωρις ΦΠΑ αλλα την αξια του (αναλογα με τα προιοντα που φερνεις) την αποδειδεις κανονικοτατα. Απλα τα πραγματα, δεν γινεται να γλιτωσεις το ΦΠΑ...οπως αλλωστε σε καθε τιμολογιο (εκτος και αν δεν το δηλωσεις σαν ενδοκοινωτικη οποτε εισαι παρανομος, οποτε στο επομενο ελεγχο - που πλεον στις ενδοκοινωτικες γινεται ηλεκτρονικα - την εκατσες).

 

Ξερω ειμαστε offtopic αλλα απλα για να ξερουμε πως λειτουργει.

 

Καταρχάς, εκτελωνισμός από ευρωπαϊκή αγορά δεν υπάρχει, δεν περνάει τελωνείο. Δεύτερον σε ενδοκοινοτικές συναλλαγές ΔΕΝ κάνεις απόδοση ΦΠΑ καθώς έχει αφαιρεθεί ο ΦΠΑ από την αρχική αγορά, οπότε δεν πληρώνεις ΦΠΑ δεν κάνεις απόδοση ΦΠΑ απλά καταχωρείς την συναλλαγή και φυσικά δεν περνάει στα έξοδα αφού δεν έχει ΦΠΑ. Άλλο η εισαγωγές όπου μετά μεταπωλείς το προϊόν και άλλο όταν αγοράζεις κάτι προς χρήση.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, εκτελωνισμός από ευρωπαϊκή αγορά δεν υπάρχει, δεν περνάει τελωνείο. Δεύτερον σε ενδοκοινοτικές συναλλαγές ΔΕΝ κάνεις απόδοση ΦΠΑ καθώς έχει αφαιρεθεί ο ΦΠΑ από την αρχική αγορά, οπότε δεν πληρώνεις ΦΠΑ δεν κάνεις απόδοση ΦΠΑ απλά καταχωρείς την συναλλαγή και φυσικά δεν περνάει στα έξοδα αφού δεν έχει ΦΠΑ. Άλλο η εισαγωγές όπου μετά μεταπωλείς το προϊόν και άλλο όταν αγοράζεις κάτι προς χρήση.

 

Κοιτα, εκτελωνισμος υπαρχει κατα μια εννοια. Απλα δεν ειναι οπως ηταν παλια. Γι'αυτο μιλησα για ενδοκοινοτικες εισαγωγες. Αλλωστε ολες οι διαδικασιες (χαρτουρα κτλ) κινουνται απο τα κατα τοπους τελωνεια. Οι νομιμες διαδικασιες για να εισαγεις κατι, ακομα και απο Ευρωπη ειναι ειτε να ελεγχθει απο τελωνειακο στο τελωνειο την ωρα της εισαγωγης ειτε να ελεγχθει απο τελωνειακο στο χωρο σου αφου το παραλαβεις (αλλιως ολοι θα φερνανε τα ΠΑΝΤΑ (παρανομα και μη) απο Ευρωπη).

 

Κατα τα αλλα, τωρα που το σκεφτομαι εχεις δικιο στα υπολοιπα. Δεν το σκεφτηκα ετσι μιας και οτι φερνω εγω ειναι για μεταπωληση και γι αυτο οπως ειπες αποδιδω ΦΠΑ. Απο τη στιγμη που δεν πουλαω το κινητο λογικο ειναι αυτο που λες. Παρ'αυτα πρεπει να δηλωθει σαν ενδοκοινοτικη απο τον λογιστη σου. Δεν ειναι οτι απλα πηρα το invoice και το πεταξα στον καλαθο των αχρηστων, σωστα ?

 

Οποτε για να καταληξω, οπου το βρουμε φτηνοτερα το περνουμε. Απλα ειχα την εντυπωση οτι το expansys θα εκοβε κανονικο ελληνικο τιμολογιο (νομιζα οτι ειχε παραρτημα εδω, anyways).

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη κιόλας αλλά εγώ δεν έχω καταλάβει. Έχει ο αδερφός μου εταιρικό φπα ή όπως λέγεται λόγω του μαγαζιού. Στο expansys το Desire κοστίζει €509.99. Πόσο δηλαδή θα το αγοράσω και τι ακριβώς πρέπει να κάνω; Τι γλιτώνω ακριβώς;

 

Γιατί αν είναι να κάνω ολόκληρη διαδικασία με λογιστές κτλ που διαβάζω για να γλιτώσω 20-30 ευρώ τότε καλύτερα να το παραγγείλω κανονικά.

 

Συγνώμη αν γίνομαι σπαστικός:(

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

το desire θα δεεχτει μελλοντικες αναβαθμισεις Ή θα μεινει στασιμο?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω η συσκευη να ειναι ανταξια της φημησ της η οποια κατα την γνωμη μου ειναι ηδη πολυ μεγαλη

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αν εχει αναφερθει αλλα υπαρχει και ελληνικη βιντεοπαρουσιαση απο το techblog.gr:

 

http://techblog.gr/techtv/htc-desire-hands-on-5021/

 

http://techblog.gr/techtv/htc-desire-hands-on-2-5955/

 

http://techblog.gr/mobile/htc-desire-photo-video-sample-3492/

Link to comment
Share on other sites

παντως οσο μεγαλυτερη οθονη τοσο πιο μεγαλο ειναι!οθονη με καταλληλο μεγεθος και απιστευτη ευκρινεια με την τεχνολογια amoled,με την οποια υπαρχει και εξοικονομιση ενεργειας στην μπαταρια και απιστευτη ποιοτητα!απλα ανυπομονω!!!
Link to comment
Share on other sites

το κινητό θα είναι σκέτη τρέλααα

έχω στα χέρια μου το nexus με τι ρομ του desire και είναι all the money :D

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

εμενα το μονο που με κραταει ακομα ειναι οτι ο paul δυσκολευεται με τον bootloader αν δεν ξεκλειδωθει απλα δεν θα το παρω

και το nexus μια χαρα ειναι

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω πως αξίζει να δώσεις το nexus και να πάρεις το desire,εκτός και αν σου δοθεί καμιά ευκαιρία!

εξάλλου πρόκειται για 2 τηλ που είναι ίδια..

δεν θα κερδίσεις απολύτως τίποτα εκτός και αν βγεις κερδισμένος χρηματικά...μόνο έτσι :p

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

εμενα το μονο που με κραταει ακομα ειναι οτι ο paul δυσκολευεται με τον bootloader αν δεν ξεκλειδωθει απλα δεν θα το παρω

και το nexus μια χαρα ειναι

 

Τι εννοείς ?!Σε τι θα με περιορίζει?επδ είμαι μισό βήμα στο να αγοράσω το desire

bravo pvt4 s-off

hboot:0.93.0001

radio:5.17.05.23

rom:oxygen V 2.3.2

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τι εννοείς ?!Σε τι θα με περιορίζει?επδ είμαι μισό βήμα στο να αγοράσω το desire

 

Εννοεί ότι ο Paul δυσκολεύεται (ας πούμε) να το "ξεκλειδώσει" για να δέχεται και custom made roms. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου βέβαια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...