Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 7 Series


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, απελπισμένος με το Lumia 610 όπως έγραψα και μερικές μέρες νωρίτερα, θέλω να ρωτήσω, υπάρχει κάποια πειραγμένη rom, ή κατι τυπου jailbreak

 

δεν μπορούσα να καταλάβω το λόγο για τον οποίο αισθανόσουν τόσο δυσαρεστημένος απο την απόδοση του κινητού, μέχρι που χθές έπιασα ένα ολοκαίνουριο. Πραγματικά ντράπηκα από όλη αυτήν την καθυστέρηση στις βασικές λειτουργίες του μενού. Ειδικά εδώ που μένω δεν έχει πολύς κόσμος windows phone και πολλές φορές που βλέπανε το δικό μου (πρώην ομνια 7) οι περισσότεροι ενθουσιαζόντουσαν. Τώρα εγώ αυτό που αντίκρισα στο 610 με έκανε να ντραπώ εντελώς.

Εσύ όμως γιατί πήρες το νόκια και δεν πήρες το 10 φορές καλύτερο Omnia w οι τιμές είναι ίδιες πάνω κάτω, έπρεπε να προσέξεις:!:

Edited by Spidergr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

για κάποιο λόγο η τροποποίηση έχει τρελαθεί και γι αυτό για να γίνει το ποστ μου πιο κατανοητό το ποστάρω ξανά σορρυ

 

Μία απορία σχετικά με τις επαφές στο κινητό και το outlook.com

 

Στο κινητό έχω κανονικά κάνει link όλες τις επαφές με τους διαφορους λογαριασμούς που έχουν. Στο outlook.com οι επαφές όμως δεν εμφανίζονται όπως είναι στο κινητό. Άλλες έχουν διαφορετικό όνομα, άλλες δεν έχουν γίνει link όπως πρέπει κτλ. Κάτι κάνω λάθος ή πρέπει να κάνουμε την διαδικασία δύο φορές; Πίστευα ότι ο συγχρονισμός των επαφών θα έκανε όλες τις επαφές όμοιες, και στο κινητό, και στο outlook.com

 

Εαν εννοείς τις επαφές που έχεις κάνει link πχ facebook και windows live account αυτές δεν θα στις δείχνει ετσι στο outlook.com

η σύνδεση μεταξύ των επαφών υπάρχει μόνο στο τηλ και σε περίπτωση format(εργοστασιακό reset) του κινητού αυτές οι συνδέσεις χάνονται.

 

ΛΑΘΟΣ!!!!!! ΕΛΑ ΝΤΕ ΠΟΥ ΚΑΙ ΓΩ ΕΣΠΑΣΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ...

 

έχω αναφερθεί σε αυτό πάρα πολύ αναλυτικά γιατί και γω έσπασα το κεφάλι μου για να καταλάβω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να κάνεις λινκ τις επαφές.

Λοιπών ο καλύτερος τρόπος είναι αφού προσθέσεις στο outlook.com μόνο τις επαφές facebook μετά να πας απο το outlook.com και να κάνεις προσθήκη αριθμού πάνω στο facebook contact, έτσι δημιουργεί στην ουσία επαφή outlook με τον αριθμό και το link έτοιμο (με ίδιο όνομα). Είναι ο καλύτερος και ορθότερος τρόπος αν θέλεις τα link να μη χάνονται πχ αυτό που κάνεις στο κινητό πχ επαφή Παναγιώτης Καποιος με νούμερο, με το Panagiotis Kapoios επαφή facebook. Στην ουσία ο μόνος τρόπος για να είναι το link σωστό είναι όλες οι επαφές να είναι με το ίδιο ακριβώς όνομα πχ νουμερο και επαφή facebook Panagiotis Kapoios .

Edited by Spidergr
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα και στο outlook ότι και στο κινητό. Μία-μία τις επαφες λινκ μεταξύ τους. Απλά αυτό που με είχε παραξενέψει είναι ότι οι περισσότερες ήταν ήδη συνδεδεμένες. Γιαυτό και η απορία, και αναρρωτιόμουν αν το outlook τραβούσε τις επαφές από το κινητό, και απλά είχε φάει κόλλημα με μερικές από αυτές.

 

Το θέμα είναι ότι έχω πολλές επαφές με 7 διαφορετικούς λογαριασμούς (outlook, messenger, facebook, twitter, linkedin, google και πλέον και Skype!!!). Χαμός δηλαδή, αλλά αυτή η ενοποίηση των επαφών, και ειδικότερα ο τρόπος με τον οποίο γίνεται και φαίνεται, είναι ότι καλύτερο υπάρχει.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορούσα να καταλάβω το λόγο για τον οποίο αισθανόσουν τόσο δυσαρεστημένος απο την απόδοση του κινητού, μέχρι που χθές έπιασα ένα ολοκαίνουριο. Πραγματικά ντράπηκα από όλη αυτήν την καθυστέρηση στις βασικές λειτουργίες του μενού. Ειδικά εδώ που μένω δεν έχει πολύς κόσμος windows phone και πολλές φορές που βλέπανε το δικό μου (πρώην ομνια 7) οι περισσότεροι ενθουσιαζόντουσαν. Τώρα εγώ αυτό που αντίκρισα στο 610 με έκανε να ντραπώ εντελώς.

Εσύ όμως γιατί πήρες το νόκια και δεν πήρες το 10 φορές καλύτερο Omnia w οι τιμές είναι ίδιες πάνω κάτω, έπρεπε να προσέξεις:!:

 

Kαλημέρα, ο λόγος που δεν ασχολήθηκα δεν το έψαξα παρα πάνω ήταν ότι είχα βολευτεί το htc και είχα να παρακολουθήσω τις εξελίξεις πάνω απο 2 χρόνια. Ενημερώνομαι συνέχεια για τα desktop αφου αναβαθμίζω 1 2 φορές το χρόνο λίγο ασχολούμαι με αυτοκίνητα ε με το που είδα windows badge και μου άρεσε το σχήμα του lumia ουτε που μου πέρασε απο το μυαλό τι θα επακολουθούσε..... στα win mobile 6.1 υπήρχε εφαρμογή που άνοιγε μέχρι και αρχεία dwg πολύ χρήσιμη σε εμένα. Να σου πω ενα παράδειγμά του μεγέθους της ηλιθιότητας και της αθλιότητας για αυτό το λειτουργικό που θέλουν να βαφτίσουν τις συσκευές αυτές smartphone, πριν 2 μερες θελησα να περασω στο lumia ενα pdf 110 mb, αν παραβλεψω το γεγονός οτι δεν δειχνω τη παραμικρή εμπιστοσύνη στην οποιαδήποτε ιδιωτική εταιρία να της κανω upload προσωπικά μου αρχεία, λοιπόν για να κάνω upload το pdf στο skydrive χρόνος 50 λεπτά, για να κάνω download to pdf στο lumia χρόνος 20 λεπτά, δηλαδή έχασα 1 ωρα και δεκα λεπτα για να ολοκληρώσω μια εργασία που to htc ήθελε 5 λεπτά mesv usb mass storage, ενω το glofish drag n drop το αρχείο στη microsd μέσω cardreader στο pc, Δηλαδή για πόσο ******* μας περνούν?????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Όπως υποθέτω γνωρίζουν όσοι έχουν ψάξει και προσπαθήσει να αλλάξουν τη χώρα του λογαριασμού του Windows Live ID τους, η Microsoft δε δίνει τέτοια δυνατότητα και η μόνη επιλογή που υπήρχε τόσο καιρό, ήταν το reset του τηλεφώνου και η εκ νέου εισαγωγή ενός διαφορετικού Live ID που θα έχει ως χώρα, αυτή που επιθυμεί ο χρήστης. Αυτό γίνεται καθώς η χώρα επιλέγεται με βάση τη χώρα που θα έχει επιλέξει ο χρήστης κατά την πρώτη εγγραφή στο XBOX Live (XBOX Live, Zune και WP Marketplace πάνε μαζί) και παρόλο που μπορεί να αλλάξει κατά το δοκούν τη χώρα διαμονής στο Live ID (πλέον, Microsoft Account), XBOX, Zune και κατ' επέκταση Marketplace κρατάνε την αρχική επιλογή. Πριν λίγο καιρό, ωστόσο, η MS ανακοίνωσε πως πλέον, επιτρέπει το migration της χώρας του XBOX λογαριασμού (και άρα και των άλλων υπηρεσιών που παίρνει παραμάζωμα). Χθες, ολοκληρώθηκε το migration που έκανα εγώ (είχα χώρα τις ΗΠΑ και ήθελα να πάω στην Ελλάδα, κυρίως για να μπορέσω να βάλω στοιχεία πληρωμής), οπότε είπα να ανοίξω το thread για να πληροφορήσω όσους ψάχνονται ότι πλέον το migration είναι εφικτό, με μια απλή συνομιλία με το τμήμα υποστήριξης της Microsoft (εγώ μίλησα με Αμερική, δε ξέρω αν γίνεται και από Ελλάδα), μέσω chat. Απλά ζήτησα να μου κάνουν το migration, είπα πως θέλω να πάει από ΗΠΑ που είχα, σε Ελλάδα (σ.σ. η Ελλάδα στη λίστα τους είναι καταχωρισμένη ως "Ελλάδα" και όχι ως "Greece", οπότε προσέξτε να του δώσετε την πρώτη λέξη, εξηγώντας του ότι είναι το ελληνικό του "Greece") και απλά περίμενα. Να ξέρετε πως θα διαρκέσει καιρό (σε μένα όσο μου είπαν αρχικά, 6 βδομάδες), αλλά εντέλει ολοκληρώθηκε επιτυχώς.

 

Υ.Γ.: Ο τύπος απ' την υποστήριξη μου είπε πως για όσο διάστημα θα γίνεται η μεταφορά, δε έχω πρόσβαση σε καμία απ' τις λειτουργίες του, κάτι που δεν συνέβη σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν βρηκα ακρη και με αυτες τις ρυθμισεις.. Δεν εβαλα βεβαια ελληνικο hotmail αλλα δοκιμασα την αλλαγη γλωσσας κλπ. Δυστυχως ενα Lumia 710 που εχω προσβαση δεν αντιμετωπιζει κανενα προβλημα.. Ευχαριστω για τις απαντησεις ομως!

 

Γιατί δεν αντιγράφεις μία προς μία τις ρυθμίσεις από αυτό το 710; :)

 

Επανηρθα! Χθες ειχα στην κατοχη μου το Lumia 710 και τελικα η μονη διαφορα σε ολες τις ρυθμισεις ηταν στα μαιλ, εγω ειχα βαλει ανα 15 λεπτα να ενημερωνεται ενω στο 710 ηταν στα 30. Απογοητευτηκα λοιπον και ειδικοτερα οταν εμαθα πως και στο 710 "καιρο εχουν να εμφανιστουν ενημερωσεις με νουμερο διπλα στο marketplace", οπως με ενημερωσε η φιλη μου. Σημερα λοιπον ξυπναω το πρωι και πριν γραψω στο φορουμ τζιφος, βλεπω το κινητο και ειχε βρει αυτοματα ενημερωσεις 7 τον αριθμο. :confused:

Τι να πω ρε παιδια οτι να ναι!:lol: Το μονο που αλλαξα ηταν οτι ξεχασα να απενεργοποιησω τα δεδομενα το βραδυ - εχω φοιτητικη προσφορα κοσμοτε και εχω 600mb δωρο - αλλα συνηθως τα εχω ανοιχτα τουλαχιστον την μιση μερα. Οποτε δεν καταλαβαινω..:cry:

Link to comment
Share on other sites

Επανηρθα! Χθες ειχα στην κατοχη μου το Lumia 710 και τελικα η μονη διαφορα σε ολες τις ρυθμισεις ηταν στα μαιλ, εγω ειχα βαλει ανα 15 λεπτα να ενημερωνεται ενω στο 710 ηταν στα 30. Απογοητευτηκα λοιπον και ειδικοτερα οταν εμαθα πως και στο 710 "καιρο εχουν να εμφανιστουν ενημερωσεις με νουμερο διπλα στο marketplace", οπως με ενημερωσε η φιλη μου. Σημερα λοιπον ξυπναω το πρωι και πριν γραψω στο φορουμ τζιφος, βλεπω το κινητο και ειχε βρει αυτοματα ενημερωσεις 7 τον αριθμο. :confused:

Τι να πω ρε παιδια οτι να ναι!:lol: Το μονο που αλλαξα ηταν οτι ξεχασα να απενεργοποιησω τα δεδομενα το βραδυ - εχω φοιτητικη προσφορα κοσμοτε και εχω 600mb δωρο - αλλα συνηθως τα εχω ανοιχτα τουλαχιστον την μιση μερα. Οποτε δεν καταλαβαινω..:cry:

 

Είδες; Αμέσως να κατηγορήσεις την MS και τα WP! :p Μήπως ετοιμάζονται για τα WP7.8;......... :shifty: :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εκανα ρυθμιση λογαριασμου facebook και δεν ηξερα οτι θα μου εμφανισει στις επαφες ολα τα profile των φιλων μου στο facebook. Οποιος ξερει να μου πως να το αφαιρεσω εψαξα αλλα δεν το βρηκα! και μου την σπαει απειρα! :P

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Πανε ρυθμισεις --> μαιλ και λογαριασμοι και πατα παρατεταμενα πανω στο λογαριασμο που θελεις να διαγραψεις και διαγραφη. Μπορεις ενναλακτικα να συνδεσεις καθε επαφη στο κινητο με την αντιστοιχη στο facebook και να εχεις φωτο σε καθε επαφη, μαιλ, δυνατοτητα να γραψεις απευθειας στον τοιχο του αλλου αλλα και να βλεπεις να νεα του!
Link to comment
Share on other sites

Πας πχ σε μια επαφη που ειχες περασμενη στο κινητο σου πχ Γιωργος την επιλεγεις και πατας απο τα 3 εικονιδια κατω αυτο με τις αλυσιδες, τη συνδεση. Επειδη κατα πασα πιθανοτητα δεν θα μαντεψει σωστα ποιο ειναι το ονομα της επαφης αυτης στο facebook, θα πατησεις επιλεξτε μια επαφη. Μολις την επιλεξεις θα συνδεθει και δεν θα υπαρχει σαν επαφη facebook πλεον.
Link to comment
Share on other sites

Πας πχ σε μια επαφη που ειχες περασμενη στο κινητο σου πχ Γιωργος την επιλεγεις και πατας απο τα 3 εικονιδια κατω αυτο με τις αλυσιδες, τη συνδεση. Επειδη κατα πασα πιθανοτητα δεν θα μαντεψει σωστα ποιο ειναι το ονομα της επαφης αυτης στο facebook, θα πατησεις επιλεξτε μια επαφη. Μολις την επιλεξεις θα συνδεθει και δεν θα υπαρχει σαν επαφη facebook πλεον.

 

Ευχαριστω πολυ φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 3-4 μέρες μου εμφανίστηκε ένα μήνυμα ειδοποίησης πως θα πρέπει να εγκαταστήσω την εφαρμογή Refresh Marketplace ώστε να αναβαθμιστεί το Marketplace. Δυστυχώς αν και εγκατέστησα την εφαρμογή η μαύρη οθόνη και το μήνυμα πως πρέπει να εγκατασταθεί η εφαρμογή παραμάνει. Δοκίμασα και τις οδηγίες (basic & advanced) που αναφέρονται στη σελίδα http://www.windowsphone.com/en-us/how-to/wp7/apps/download-apps-and-games-faq

Σήμερα μίλησα με την τεχνική υποστήριξη της Microsoft αλλά δυστυχώς τα παιδάκια εκεί δεν μπορούσαν να βοηθήσουν (πραγματικά χάσιμο χρόνου το τηλεφώνημα), το μόνο που μου είπαν πως και ένας κάτοχος ενός ΝΟΚΙΑ 900 είχε το ίδιο πρόβλημα με εμένα. Εγώ έχω δύο τηλέφωνα LG E900 και στα δύο έχω το ίδιο πρόβλημα.

 

Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα με το Marketplace και το Refresh Marketplace; Βρήκε κάποιος κάποια λύση;

 

Διόρθωση: Μόλις έκανα Live chat με κάποιον τεχνικό της Microsoft και θα γίνει: "escalate the issue to the Research Team" περιμένω νεότερα μέσα σε 72 ώρες...

Edited by nmichalo
νέα πληροφορία
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ξέρει κανείς μετά από πόσες μέρες χρεώνεται η πιστωτική κάρτα που έχεις συνδεδεμένη στο Windows Phone Marketplace μετά την αγορά μιας εφαρμογής; Αγόρασα την περασμένη Παρασκευή το "Cut the Rope" και μέχρι σήμερα δεν έχει υπάρξει κάποια χρέωση, ενώ στο commerce.microsoft.com η κατάσταση της συναλλαγής είναι στο "Εκκρεμεί". Η κάρτα μου δεν είναι πιστωτική αλλά χρεωστική και δε ξέρω μήπως υπήρξε κάποιο θέμα -αλλά αν υπήρξε, δε θα ενημερωνόμουν; Φοβάμαι μη βρω κανένα μπελά, προφανώς όχι για το ποσό (€0,99), όσο για το ότι δεν είναι να μπλέκεις με τραπεζικά θέματα. Κανονικά η χρέωση δεν έπρεπε να γίνει αμέσως μόλις μου ενεργοποιηθεί το download link και κατεβάσω την εφαρμογή; Τα στοιχεία της κάρτας πάντως που τσέκαρα είναι όλα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

@georgegr3, μπορεί. :lol:

 

Και ένα πρόβλημα από εμένα: Έχω σετάρει ένα λογαριασμό hotmail με τη συσκευή και τον έχω χρησιμοποιήσει για να φτιάξω και προφίλ στο Skype, έτσι ώστε να το χρησιμοποιώ από το κινητό. Πριν λίγο πρόσθεσα κι ένα λογαριασμό Gmail, με τον οποίο έχω φτιάξει ένα ακόμα προφίλ Skype. Και το πρόβλημά μου είναι ότι δε μπορώ να συνδεθώ καθόλου μέσα από το κινητό. Ξέρετε αν μπορώ να κανω κάτι, για να λειτουργήσω το Skype και με το προφίλ νο.2;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

 

Edit: Τελικά άκυρο το πρόβλημα! Είχε φάει σκάλωμα το skype. :)

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

ο ευκολότερος τρόπος είναι να το στείλεις στο εμαιλ που έχεις ρυθμίσει στο κινητό σου ως attachment:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ξέρει κανείς μετά από πόσες μέρες χρεώνεται η πιστωτική κάρτα που έχεις συνδεδεμένη στο Windows Phone Marketplace μετά την αγορά μιας εφαρμογής; Αγόρασα την περασμένη Παρασκευή το "Cut the Rope" και μέχρι σήμερα δεν έχει υπάρξει κάποια χρέωση, ενώ στο commerce.microsoft.com η κατάσταση της συναλλαγής είναι στο "Εκκρεμεί". Η κάρτα μου δεν είναι πιστωτική αλλά χρεωστική και δε ξέρω μήπως υπήρξε κάποιο θέμα -αλλά αν υπήρξε, δε θα ενημερωνόμουν; Φοβάμαι μη βρω κανένα μπελά, προφανώς όχι για το ποσό (€0,99), όσο για το ότι δεν είναι να μπλέκεις με τραπεζικά θέματα. Κανονικά η χρέωση δεν έπρεπε να γίνει αμέσως μόλις μου ενεργοποιηθεί το download link και κατεβάσω την εφαρμογή; Τα στοιχεία της κάρτας πάντως που τσέκαρα είναι όλα σωστά.

 

 

χωρίς να είμαι 100% σίγουρος απ'ότι μου έχουν πει από την στιγμή που θα γίνει η χρέωση το πόσο δεσμεύεται από την τράπεζα και αυτός που σου έκανε την χρέωση πρέπει εντός 10 ημερών να παραλάβει τα χρήματα. Δεν θα γίνει τίποτα με την κάρτα μείνει ήσυχος

SE k700i, SE k750i, SE W850i, Qtek 8310, Samsung F700v, SE K850i, Sharp GX25 Ferrari,Nokia N95, Nokia N95 8gb, iPhone 3G, Blackberry Storm 9500, LG Optimus 2X, LG Optimus 7, Nokia Lumia 800
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το εκανα με skydrive. Ξερουμε καμοια εφαρμογη για pdf viewer εκτος απο το Adobe Reader? Το θεωρω πολυ αργο.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το εκανα με skydrive. Ξερουμε καμοια εφαρμογη για pdf viewer εκτος απο το Adobe Reader? Το θεωρω πολυ αργο.

 

Σωστο ειναι αυτο που εκανες ειδικα τωρα που το skydrive εχει και κανονικο sync με το pc

Ριξε μια ματια εδω για pdf και κρατα το λινκ για αλλες αναζητησεις

http://www.windowsphone.com/en-gb/store/search?q=pdf

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το Omnia W(i8350) αλλα το εχω αφησει στην ακρη. εχω θεμα με τις επαφες gmail οταν σε μια επαφη ειχα δυο τηλεφωνα με την ιδια ταμπελα πχ "κινητο" μου εμφανιζε μονο το ενα νουμερο αυτο εχει διορθωθει η οχι?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα έκανα επιστροφή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και μάλλον παίζει κανονικά.....

 

Η τεχνική υποστήριξη της Microsoft είναι της πλάκας, ειδικά στην Αμερική, μίλησα 2 φορές με το support και ακόμα μου στέλνουν email από την Research Team τους αφού έγινε escalate το πρόβλημα..... ούτε για εξετάσεις στο ΙΚΑ τόσο άσχετοι εκεί....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας . Έχω το εξής πρόβλημα.

Αφου έκανα συγχρονισμό των επαφών απο το iphone στο google προσπάθησα να συγχρονίσω και το tania μου με το google. Το πρόβλημα είναι ότι σε όσες επαφές είχα δημιουργήσει νέο τύπο-είδος τηλεφώνου, δηλαδή αντί ΟΙΚΙΑ το είχα ονομάσει COSMOTE , ενώ συγχρόνισε την επαφή (όνομα κλπ) δεν συγχρόνισε τις ονομασίες που είχα δημιουργήσει χειροκίνητα και που δεν ήταν του συστήματος. Είναι έλλειψη του wp ή κάνω κάτι λάθος.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...