Jump to content

Blackberry Bold 9700


lilith240484
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κανενα θεμα για os6 se 9700??????

 

Δεν έχουν βγει ακόμα θέματα για το OS6 στο 9700 φίλε μου.

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τί παρατήρησα έως τώρα με την leak 6.0.0.358:

 

-Εξακολουθεί να υπάρχει το memory leak, σε μικρότερο βαθμό

-Εξαφανίστηκε το πρόβλημα με τους "αόρατους" χαρακτήρες στα sms

-Πιο σταθερή, smooth λειτουργία όλων των μενού

-Όταν πατάω το manage connections και κατέβω με το trackpad πολύ γρήγορα προς τα κάτω, εξαφανίζεται η πλοήγηση της μπλέ λωρίδας.

-Κάποιες φορές χάνεται το BIS. Δεν ξέρω γιατί, αλλά από GPRS γίνεται gprs και πρέπει να βγάλω-βάλω την κεραία... Αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα που όμως δε γνωρίζω αν οφείλεται στην έκδοση.

 

Αυτά προς το παρόν.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

εγω γυρισα στην .743 ! δεν εμεινα ευχαρηστημενος δυστηχως.. και με την 743 που την εκανα clean. οχι τιποτα αλλο! τωρα συνδεεται και αυτοματα στα wifi που εχω κατωχυρομενα! σε καμια εκδοση δεν εμπαινε αυτοματα! (και εχω τικαρι την επιλογη)

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

εγω γυρισα στην .743 ! δεν εμεινα ευχαρηστημενος δυστηχως.. και με την 743 που την εκανα clean. οχι τιποτα αλλο! τωρα συνδεεται και αυτοματα στα wifi που εχω κατωχυρομενα! σε καμια εκδοση δεν εμπαινε αυτοματα! (και εχω τικαρι την επιλογη)

 

Tί εννοείς αυτόματα? Υπάρχει ένα app το οποίο συνδέεται αυτόματα σε wifi που έχεις αποθηκεύσει, αν λες αυτό.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια επειδη δεν εχω μπροστα μου το 9700 αλλα το 9780 που ειναι διαφορετικο το μενου, που παμε για να σβησουμε το λεξικο αυτο που σου βγαζει σαν ορθογραφικο ελενχο στα sms και δεν μπορεις να γραψεις επειδη ολη την ωρα σου βγαζει επικεφαλης των επικεφαλη? :p

καπου πας και σβηνεις μια μια τις λεξεις.. παρακαλω οποιος το εχει αν δεν του ειναι κοπος μπορει να ριξει μια ματια να μου πει?

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Δεν πας, από το desktop manager γίνεται η δουλειά. Θα σβήσεις το database του autotext.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

έχω το Bold 9700 και θέλω να ρωτήσω αν κανείς γνωρίζει πως μπορούμε να πάρουμε "data services" όταν η συσκευή είναι συνδεδεμένη στο Laptop; Αυτό είναι χρήσιμο όταν έχεις σύνδεση στο internet για το laptop και δεν θέλεις να πληρώνεις για roaming αφού έχω επιτόπου την σύνδεση στο φορητό.

 

να'στε καλά

grgasteus

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο, παρά μόνο αν βρεις τρόπο να κάνεις το λάπτοπ σου access point ώστε να μοιράζει με wifi τη σύνδεσή του.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε νέα leaked rom v.5.0.0.1014, η οποία όμως δεν περιλαμβάνει την ελληνική γλώσσα.

 

 

Link

Edited by Don Karlos

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

...και νέα leaked v.6.0.0.380

Ας ελπίσουμε να δούμε κάποια βελτίωση...

 

Link

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το 9700 με σύνδεση Cosmote και το BIS με τον απεριόριστο όγκο δεδομένων. Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ καθημερινά ότι για αρκετή ώρα και πολλές φορές μέσα στην διάρκεια της ημέρας το σήμα είναι gprs και όχι GPRS. Απ'ότι ξέρω όταν είναι με μικρά δεν έχει εκείνη τη στιγμή υποστήριξη BIS, σωστά; Ήθελα να ρωτήσω αν ό,τι λαμβάνω από email κατά τη διάρκεια που η οθόνη λέει gprs και όχι GPRS χρεώνεται με WAP ή συμπεριλαμβάνεται στον δωρεάν όγκο. Χρειάζεται να κάνω εγώ κάποια ρύθμιση ή να επικοινωνήσω με τη Cosmote για να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαιρομαι που βγηκε μια ακομη leaked εκδοση λειτουργικου για το 9700. Πραγματικα με το OS6 απογειωνεται. Εδω παραθετω και τη νεα εκδοση (1.9) του Blackberry Swiss Army Knife που κανει την εγκατασταση λειτουργικου συστηματος σε BB (και οχι μονο καθως ειναι αυτο που λεει το ονομα του , ελβετικος σουγιας) πραγματικα παιχνιδακι.

 

http://bbsak.org/download.php

Proud to be Blackberry addict...

Devices: Main device: iPhone 11 Pro Max, 2nd devices: iPhone SE (1st gen), BlackBerry Passport

Eternal love: Blackberry 9700, NOKIA N900

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το 9700 με σύνδεση Cosmote και το BIS με τον απεριόριστο όγκο δεδομένων. Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ καθημερινά ότι για αρκετή ώρα και πολλές φορές μέσα στην διάρκεια της ημέρας το σήμα είναι gprs και όχι GPRS. Απ'ότι ξέρω όταν είναι με μικρά δεν έχει εκείνη τη στιγμή υποστήριξη BIS, σωστά; Ήθελα να ρωτήσω αν ό,τι λαμβάνω από email κατά τη διάρκεια που η οθόνη λέει gprs και όχι GPRS χρεώνεται με WAP ή συμπεριλαμβάνεται στον δωρεάν όγκο. Χρειάζεται να κάνω εγώ κάποια ρύθμιση ή να επικοινωνήσω με τη Cosmote για να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα; Ευχαριστώ.

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ τις τελευταίες βδομάδες. Υπέθεσα ότι μπορεί να οφείλεται στο νέο leaked ΟS6.

 

Την ίδια απορία έχω κι εγώ περί WAP όταν σταματά να υπάρχει το BIS. Αν γνωρίζει κανείς, ας ενημέρωσει. :D

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν λέει gprs και όχι GPRS δε θα λάβετε email, αφού δε λειτουργεί το push. Βεβαιωθείται ότι όντως είναι down το bis ελέγχοντας το services status - θυμάμαι bug στην 5.0 που ενώ ήταν κανονικά ενεργό το BIS συνέχιζε να δείχνει το τηλέφωνο gprs και το έκανε κυρίως όταν κάποιος έσβηνε το τηλέφωνο (sleep, όχι battery pull) και το ενεργοποιούσε πάλι μετά.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν λέει gprs και όχι GPRS δε θα λάβετε email, αφού δε λειτουργεί το push. Βεβαιωθείται ότι όντως είναι down το bis ελέγχοντας το services status - θυμάμαι bug στην 5.0 που ενώ ήταν κανονικά ενεργό το BIS συνέχιζε να δείχνει το τηλέφωνο gprs και το έκανε κυρίως όταν κάποιος έσβηνε το τηλέφωνο (sleep, όχι battery pull) και το ενεργοποιούσε πάλι μετά.

 

Αυτό το γνωρίζω, με μικρά/κεφαλαία και email. Όσες φορές έχω ελέγξει το services status, γράφει not connected.

Σε εκείνη τη διάρκεια, υπάρχει περίπτωση να συνδεθεί μόνο του μέσω wap ?

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι εγώ λαμβάνω κανονικά emails ακόμα κι όταν λέει gprs.....βέβαια παλαιότερα είχα καλέσει την cosmote και είχα ζητήσει να μου απενεργοποιήσουν το wap. το srvice status στην os 6 από που το βλέπουμε?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το γνωρίζω, με μικρά/κεφαλαία και email. Όσες φορές έχω ελέγξει το services status, γράφει not connected.

Σε εκείνη τη διάρκεια, υπάρχει περίπτωση να συνδεθεί μόνο του μέσω wap ?

 

Όχι, γιατί το push δε λειτουργεί με πρωτοβουλία του τηλεφώνου, ώστε να επιχειρήσει σύνδεση - από τη στιγμή που είσαι εκτός BIS, δε σε "βλέπει" ο server για να σου προωθήσει το email. Τώρα αν κάποιος προσπαθήσει να ανοίξει κάποια σελίδα, αυτό είναι άλλη ιστορία.

 

tasos_s, αυτό που λες δε μπορεί να συμβαίνει παρά μόνο αν παίζει κάτι όπως το bug που περιέγραψα πριν, που σημαίνει ότι στην πραγματικότητα το BIS είναι ενεργό. Δυστυχώς δεν έχω OS6 για να σε βοηθήσω.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι εγώ λαμβάνω κανονικά emails ακόμα κι όταν λέει gprs.....βέβαια παλαιότερα είχα καλέσει την cosmote και είχα ζητήσει να μου απενεργοποιήσουν το wap. το srvice status στην os 6 από που το βλέπουμε?

 

 

Μanage connections-> κάτω χαμηλά, προτελευταία επιλογή "services status".

 

@ thief

Κατάλαβα. Όμως, τα διάφορα refresh από twitter/facebook κτλ πού θα χρεώνονται αν γίνονται?

Σ' ευχαριστώ

Edited by egoeimai
"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έστειλα ένα email στο λογαριασμό που είναι συνδεδεμένος με το blackberry, όταν η ένδειξη ήταν gprs και το status service έλεγε "Blackberry Internet Service - Not connected". Δεδομένου ότι από την cosmote έχω ζητήσει να απενεργοποιηθεί το wap, και του γεγονότος ότι δεν είχα συνδεθεί με Wi-Fi, τότε μάλλον πρόκειται για bug τις OS 6......
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το 9700 με Vodafone BIS και email το οποίο συνδέεται με το τηλέφωνο μέσω microsoft exchange. Στο υπολογιστή χρησιμοποιώ microsoft outlook. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Όταν στέλνω emails από το outlook δεν βλέπω τα emails αυτά σαν sent items στο τηλέφωνο. Ξέρει κανείς τι είδους ρύθμιση πρέπει να κάνω στο outlook ή/και στο τηλέφωνο;

iphone 6 64GB

iPad Air 2

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το 9700 με Vodafone BIS και email το οποίο συνδέεται με το τηλέφωνο μέσω microsoft exchange. Στο υπολογιστή χρησιμοποιώ microsoft outlook. Η ερώτησή μου είναι η εξής: Όταν στέλνω emails από το outlook δεν βλέπω τα emails αυτά σαν sent items στο τηλέφωνο. Ξέρει κανείς τι είδους ρύθμιση πρέπει να κάνω στο outlook ή/και στο τηλέφωνο;

 

Το αντιστροφο δουλευει αλλα οχι και αυτο που θες. Οπως ειπε σωστα και ο φιλος παραπανω θελεις BES για αυτο που ζητας

 

Επισης οταν σβηνεις απο το κινητο σου σβηνει και απο το outlook αλλα οχι το αντιστροφο

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε νέα leaked rom v.5.0.0.1014, η οποία όμως δεν περιλαμβάνει την ελληνική γλώσσα.

 

Γιατί είναι leaked? Δεν υπάρχει στο BBForums ως η πλέον πρόσφατη έκδοση?

 

Και κάτι ακόμα: αναφέρεις ότι δεν περιλαμβάνει την Ελληνική γλώσσα. Αυτό προκύπτει από το γεγονός ότι είναι (East Asia + English)??? Αν την εγκαταστήσω στην συσκευή μου θα χάσω τα Ελληνικά? Πως μπορούμε να γνωρίζουμε τι γλώσσες περιέχει το ROM?

PIN:
Link to comment
Share on other sites

Μanage connections-> κάτω χαμηλά, προτελευταία επιλογή "services status".

 

@ thief

Κατάλαβα. Όμως, τα διάφορα refresh από twitter/facebook κτλ πού θα χρεώνονται αν γίνονται?

Σ' ευχαριστώ

 

Για αυτά το ίδιο ισχύει. Γενικά, όλες οι native εφαρμογές λειτουργούν μόνο μέσω bis, όχι μέσω wap. Η μόνη περίπτωση να χρεωθείς είναι από εφαρμογή που χρησιμοποιεί εξειδικευμένες ρυθμίσεις, πχ από όπερα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...