Jump to content

Σύφιλη! - Ιστοριες DSL τρέλλας


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να συφιλιαστώ τώρα.. ή μετά;

 

Παραγγείλαμε μία aDSL 256/128 στη Vivodi. Σήμερα, πάνω κάτω μία βδομάδα μετά, παίρνω τηλέφωνο το τοπικό μου υποκατάστημα του ΟΤΕ (N.Iωνίας) για να μάθω αν έχει έλθει η αίτηση για κατασκευή νέας γραμμής καθότι πέρναγα μία χαρά μην έχοντας σταθερό τηλέφωνο (αλλά μπόλικα κινητά).

 

Πρώτη απάντηση (μόλις ακούνε ότι πήρα από τη Vivodi): Πάρτε τηλέφωνο στη Vivodi. Εξηγώ πολιτισμένα ότι η Vivodi δε βάζει δικές της γραμμές αλλά εκμισθώνει γραμμές του OTE, άρα και καλώς απευθύνομαι σε αυτούς. Μετά από .. παραδοχή της ήττας τους, με παραπέμπουν σε συνάδελφό τους η οποία δηλώνει άσχετη και μου δίνει ένα τηλέφωνο 82224** στο οποίο είναι -μου είπε- συγκεντρωμένες όλες οι αιτήσεις DSL.

 

Πράγματι, καλώ και μου βγαίνει μία νεαρή, η οποία με ρώτησε τον αριθμό της τηλεφωνικής μου σύνδεσης. Όταν της εξήγησα ότι δεν έχω, μπλόκαρε και μου είπε λίγο πολύ πως προαπαιτείται τηλεφωνική γραμμή για να πάρω aDSL (προφανώς έτσι τη δασκαλέψανε την πιτσιρίκα). Μετά από λίγη αναμονή μου δήλωσε ότι εγώ ψάχνω για "ευθεία data" και θα πρέπει να καλέσω στο .. 131 γι'αυτό. Στο 131, πληροφορίες καταλόγου;

 

Αλλά επειδή μου δημιουργήθηκε πια αυτοσαρκαστική διάθεση με τον ανεξέλεγκτο μαζοχισμό μου να ασχολούμαι επί ματαίω με το θέμα, πήρα και το 131 για να γελάσω. Πέτυχα την τρίτη φορά γραμμή και αφού με αφήσανε να ακούσω ένα διαφημιστικό τους, η γραμμή έπεσε. Τα σχόλια δικά σας.

 

Λοιπόν, εγώ τα ήξερα τα καλά, περίμενα πως θα τα πάρω χοντρά, αλλά υπερεκτίμησα τον εαυτό μου, όντας γαληνεμένος από τη μακροχρόνια αποχή μου από τον ΟΤΕ. Τώρα τι να τους πω..

 

Sorry ρε sgitz, αλλά φίλε εδώ την έχουνε χαμένη τη μπάλλα τα .. τζιμάνια. Γιατί έχω την ανεξίτηλη εντύπωση πως αν υπήρχαν συνθήκες υγιούς ανταγωνισμού 10, say, χρονάκια πριν, δε θα υπήρχε τώρα ούτε ΟΤΕ, ούτε κολυμπηθρόξυλο από αυτόν; Γιατίιι, εε, γιατίιιιιιιι???

Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

είπα και'γω κάτι κόλησε το φιλαράκι και ανησύχησα...:p :o

υπομονή βρε...ΟΤΕ είναι αυτός..μας ενώνει..:p

Link to comment
Share on other sites

Τι αυτο και μονο σε απογοητευσε? Εδω υπαρχουν και χειροτερα.. Και παραθετω:

 

Απο την προηγουμενη Δευτερα εκανα αιτηση αλλαγης γραμμης απο ISDN που ειχα σε PSTN καθοτι DSLAMs σε ISDN γραμμες γιοκ.. Αφου την τριτη δεν με πηραν τηλεφωνο πηρα εγω και εκλεισα ραντεβου με τους τεχνικους για την αλλαγη.. Οντως Πεμπτη στις 9πμ ο τεχνικος ηταν εδω. Μετα την αλλαγη κατα τις 11πμ διαπιστωσα οτι δεν εχω αναγνωριση στην γραμμη. Παιρνω λοιπον τηλεφωνο στο θρυλικο 134 και εξηγω το προβλημα μου. Πολυ ευγενικα μου εξηγουν πως δεν εχει παει ακομα η αιτηση της αλλαγης της γραμμης και ετσι το συστημα ειναι μπλοκαρισμενο. Δεκτο.. Ομως πηρα και σημερα το πρωι και η ενημερωσει που μου εκαναν σημερα ειναι πως οχι μονο η αιτηση δεν εχει παει αλλα και απο της στιγμη που θα παει θελει 2 με 3 εργασιμες για να μπορεσουν να κανουν "αλλαγες στο συστημα" Και σκεφτομαι και εγω: Αν θελει τοσο καιρο, ποιος μου λεει πως σε καμια βδομαδα οπως πανε τα πραγματα που με το καλο θα μπορεσω να κανω αιτηση για ADSL δεν θα εχουν τελειωσει και τα DSLAMs για PSTN? Και αν γινει αυτο ποιον επ'ακριβως πρεπει να βρισω? Οποτε υπομονη... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ! Α ρε Π ΟΤΕ αθανατε!!!

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με τρομάζει είναι πως άμα δε μπορώ να βρώ το δρόμο μου εγώ, πως μπορούν να βρούν το δρόμο τους αυτοί.. μήπως θα μου έλθουν και χαρά χαρούμενοι οι τεχνικοί του ΟΤΕ μετά από κανά μήνα ή δύο, λέγοντας (και θα τους πιστεύω) "εμάς χθες μας το είπανε".

 

Θέλετε και DSL, μάο-μάο! Ούρτ! Πρέπει πρώτα να βάλετε και τηλέφωνο, ζωντανά της στάνης. Έτσι προστάζω τώρα!

 

- Παράλειψη από το πρώτο post. Λίγο πριν την κλείσω, εξήγησα στην νεαρά ότι για να βάλεις DSL το να έχεις και καλά τηλέφωνο δεν είναι προαπαιτούμενο, και ότι τα δύο συρματάκια μοναχά τους αρκούν. Και τότε με παρέπεμψε και πάλι στο 134 και κατάλαβα πως είτε ήταν ξανθιά-κατάξανθη, με παράδοση γεννεών στο ξανθό χρώμα, ή πως ο οργανισμός αυτός πρέπει να κλείσει.

 

Κρίμα που θα τους πληρώνω και πάλι, διαμέσου της vivodi, βεβαια. Κρίμα τα λεφτά σας βρε.

Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος muhaha (16 Φεβ. 2004 , 16:18)

 

Αυτό που με τρομάζει είναι πως άμα δε μπορώ να βρώ το δρόμο μου εγώ, πως μπορούν να βρούν το δρόμο τους αυτοί.. μήπως θα μου έλθουν και χαρά χαρούμενοι οι τεχνικοί του ΟΤΕ μετά από κανά μήνα ή δύο, λέγοντας (και θα τους πιστεύω) "εμάς χθες μας το είπανε".

 

Θέλετε και DSL, μάο-μάο! Ούρτ! Πρέπει πρώτα να βάλετε και τηλέφωνο, ζωντανά της στάνης. Έτσι προστάζω τώρα!

 

- Παράλειψη από το πρώτο post. Λίγο πριν την κλείσω, εξήγησα στην νεαρά ότι για να βάλεις DSL το να έχεις και καλά τηλέφωνο δεν είναι προαπαιτούμενο, και ότι τα δύο συρματάκια μοναχά τους αρκούν. Και τότε με παρέπεμψε και πάλι στο 134 και κατάλαβα πως είτε ήταν ξανθιά-κατάξανθη, με παράδοση γεννεών στο ξανθό χρώμα, ή πως ο οργανισμός αυτός πρέπει να κλείσει.

 

Κρίμα που θα τους πληρώνω και πάλι, διαμέσου της vivodi, βεβαια. Κρίμα τα λεφτά σας βρε.

 

 

Ενω στην δικη μου περιπτωση που χτυπιομουν για το γεγονος οτι οπως πανε τα πραγματα θα τελειωσουν τα ελευθερα DSLAMs πριν προλαβω να κανω αιτηση, εκεινη (που λογικα ο ορος DSLAM της εφερνε προς λεξη ασιατικης γλωσσας) μου επαναλαμβανε πως η αναγνωριση θα ενεργοποιηθει σε μια ωρα - το πολυ μια εργασιμη μερα απ' οταν καταχωρηθει η αιτηση, τι σου λεει?? :stupid: Οτι πρεπει να μεινει ανοιχτος ο οργανισμος? Ασε που καθε φορα που ακουγε εκεινη την περιεργη λεξη (DSLAM) μου ελεγε "περιμενετε λιγο να ρωτησω" και με αφηνε κανενα 5λεπτο στην αναμονη με ηχητικο φοντο τους υπολοιπους εργαζομενουν να προσπαθουν να συννενοηθουν με τους πελατες που ειχαν στις γραμμες τους? Γενικο συμπερασμα: ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!!! :X-X:

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος muhaha (16 Φεβ. 2004 , 11:58)

 

Να συφιλιαστώ τώρα.. ή μετά;

 

Παραγγείλαμε μία aDSL 256/128 στη Vivodi. Σήμερα, πάνω κάτω μία βδομάδα μετά, παίρνω τηλέφωνο το τοπικό μου υποκατάστημα του ΟΤΕ (N.Iωνίας) για να μάθω αν έχει έλθει η αίτηση για κατασκευή νέας γραμμής καθότι πέρναγα μία χαρά μην έχοντας σταθερό τηλέφωνο (αλλά μπόλικα κινητά).

 

Πρώτη απάντηση (μόλις ακούνε ότι πήρα από τη Vivodi): Πάρτε τηλέφωνο στη Vivodi. Εξηγώ πολιτισμένα ότι η Vivodi δε βάζει δικές της γραμμές αλλά εκμισθώνει γραμμές του OTE, άρα και καλώς απευθύνομαι σε αυτούς. Μετά από .. παραδοχή της ήττας τους, με παραπέμπουν σε συνάδελφό τους η οποία δηλώνει άσχετη και μου δίνει ένα τηλέφωνο 82224** στο οποίο είναι -μου είπε- συγκεντρωμένες όλες οι αιτήσεις DSL.

 

Πράγματι, καλώ και μου βγαίνει μία νεαρή, η οποία με ρώτησε τον αριθμό της τηλεφωνικής μου σύνδεσης. Όταν της εξήγησα ότι δεν έχω, μπλόκαρε και μου είπε λίγο πολύ πως προαπαιτείται τηλεφωνική γραμμή για να πάρω aDSL (προφανώς έτσι τη δασκαλέψανε την πιτσιρίκα). Μετά από λίγη αναμονή μου δήλωσε ότι εγώ ψάχνω για "ευθεία data" και θα πρέπει να καλέσω στο .. 131 γι'αυτό. Στο 131, πληροφορίες καταλόγου;

 

Αλλά επειδή μου δημιουργήθηκε πια αυτοσαρκαστική διάθεση με τον ανεξέλεγκτο μαζοχισμό μου να ασχολούμαι επί ματαίω με το θέμα, πήρα και το 131 για να γελάσω. Πέτυχα την τρίτη φορά γραμμή και αφού με αφήσανε να ακούσω ένα διαφημιστικό τους, η γραμμή έπεσε. Τα σχόλια δικά σας.

 

Λοιπόν, εγώ τα ήξερα τα καλά, περίμενα πως θα τα πάρω χοντρά, αλλά υπερεκτίμησα τον εαυτό μου, όντας γαληνεμένος από τη μακροχρόνια αποχή μου από τον ΟΤΕ. Τώρα τι να τους πω..

 

Sorry ρε sgitz, αλλά φίλε εδώ την έχουνε χαμένη τη μπάλλα τα .. τζιμάνια. Γιατί έχω την ανεξίτηλη εντύπωση πως αν υπήρχαν συνθήκες υγιούς ανταγωνισμού 10, say, χρονάκια πριν, δε θα υπήρχε τώρα ούτε ΟΤΕ, ούτε κολυμπηθρόξυλο από αυτόν; Γιατίιι, εε, γιατίιιιιιιι???

 

 

Ωπα ωπα φίλε εσύ πήρες Vivodi 256/128 δηλαδή και γραμμή και συνδρομή θα την πληρώνεις στην Vivodi και MONO εκεί.... Το τι θα κάνει η Βιβόντι με τον ΟΤΕ είναι δικό της θέμα και ότι παράπονα έχεις,κάντα στη Βιβόντι. Αυτής πελάτης είσαι και όχι του ΟΤΕ. Δεν φαίνεσαι πουθενά μεσα στον ΟΤΕ. Εχεις αυτόματα εξουσιοδοτήσει τη Βιβόντι να πράττει για λογαριασμό σου τα περι της ευθείας στον ΟΤΕ άρα αυτή φαίνεται ως πελάτης του ΟΤΕ και οχι ο Muhaha.

 

Μ' έπιασες; Σε λάθος πόρτα χτυπάς! :cool:

www.valder.tk

Η νεα εποχή έφτασε!

Επίσης επισκεφθείτε το forum μας! Όλοι μια παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Την έχω εξουσιοδοτήσει να παραγγείλει όμως μία ευθεία προς το σπίτι ΜΟΥ που βρίσκεται στην οδό τάδε, αριθμό τάδε. Και, όσο καταλαβαίνω καλά, μια και η βιβοντι δεν ρίχνει δικές τις γραμμές, ψάχνω στον ΟΤΕ για μια αίτηση της βιβόντι για τη γραμμούλα που θα πάει στο σπίτι μου.

 

Στη σωστή πόρτα είμαι, μα μέσα μένει κουφός :)

Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βάζεις Telepassport SDSL;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος symplektis (16 Φεβ. 2004 , 14:11)

 

Τι αυτο και μονο σε απογοητευσε? Εδω υπαρχουν και χειροτερα.. Και παραθετω:

 

Μετα την αλλαγη κατα τις 11πμ διαπιστωσα οτι δεν εχω αναγνωριση στην γραμμη.

 

Και σκεφτομαι και εγω: Αν θελει τοσο καιρο, ποιος μου λεει πως σε καμια βδομαδα οπως πανε τα πραγματα που με το καλο θα μπορεσω να κανω αιτηση για ADSL δεν θα εχουν τελειωσει και τα DSLAMs για PSTN?

 

Tι σχέση έχει η αναγνώριση κλήσεων στην PSTN (πλέον) γραμμή σου >> Με την αίτηση για aDSL ???? :cool:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει?? Την απλουστατη οτι και η αλλαγη της γραμμης και η ενεγροποιηση της αναγνωρισης γινονται με αιτηση. Και δυστυχως στην μηχανογραφηση του ΟΤΕ σε περιπτωση που υπαρχει ηδη μια αιτηση πρεπει πρωτα να σβηστει (και οχι απαραιτητα αμεσως μολις υλοποιηθει) και μετα να καταχωρηθει καποια αλλη..
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος muhaha (19 Φεβ. 2004 , 10:56)

 

???!!!

 

 

Ρίξε μια ματιά: Telepassport SDSL

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος symplektis (20 Φεβ. 2004 , 00:11)

 

Και δυστυχως στην μηχανογραφηση του ΟΤΕ σε περιπτωση που υπαρχει ηδη μια αιτηση πρεπει πρωτα να σβηστει (και οχι απαραιτητα αμεσως μολις υλοποιηθει) και μετα να καταχωρηθει καποια αλλη..

 

:eek: Ε όχι!!! Αυτό δεν το ήξερα. :worry:

 

Εδώ να πω εγώ κάτι παρόμοιο. Πήγα πριν 1μισο χρόνο στον ΟΤΕ της περιοχής μου, για υποβάθμιση ISDN > PSTN.

 

Και η άσχετη υπάλληλος μου ανέφερε ότι για να γίνει η υποβάθμιση.... ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟ. Επειδή όμως, ήμουν σε φάση να αλλάξω ή να μην αλλάξω την γραμμή.......ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ με την #$!&*@*%$ που πέταξε. :whistle:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (20 Φεβ. 2004 , 09:20)

 

:eek: Ε όχι!!! Αυτό δεν το ήξερα. :worry:

 

Εδώ να πω εγώ κάτι παρόμοιο. Πήγα πριν 1μισο χρόνο στον ΟΤΕ της περιοχής μου, για υποβάθμιση ISDN > PSTN.

 

Και η άσχετη υπάλληλος μου ανέφερε ότι για να γίνει η υποβάθμιση.... ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟ. Επειδή όμως, ήμουν σε φάση να αλλάξω ή να μην αλλάξω την γραμμή.......ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ με την #$!&*@*%$ που πέταξε. :whistle:

 

 

Συν τοις αλλοις εντελως πληροφοριακα (δεν ξερω κατα ποσο και η υπαλληλος που μιλησα τελευταια φορα ηταν στα κυβικα της δικιας σου με την αλλαγη του νουμερου) μου ειπε πως σε πςριπτωση που γινει δευτερη αιτηση χωρις να εχει ολοκληρωθει η πρωτη, η πρωτη διαγραφεται... :blink: Ετσι μου δικαιολογησε το γεγονος οτι ενω ειχα κανει αιτηση για ADSL την Τριτη, την Τεταρτη που πηρα τυχαια να ρωτησω σε τι κατασταση βρισκεται δεν υπηρχε αιτηση.. Οπως καταλαβαινεις λοιπον η ADSL ειναι αμεσα συνυφασμενη με την αναγνωρηση κλησης.. :p

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (20 Φεβ. 2004 , 00:31)

 

Ρίξε μια ματιά: Telepassport SDSL

 

 

Ωραία, το thread το ξέρω. Εσύ τι θες να πεις δεν καταλαβαίνω.. μπορείς σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις;

Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Και λέω χθες το πρωί να περάσω από τον ΟΤΕ της Ν.Ιωνίας....

Πέρασα.

 

1η κρυάδα: Δε ξέρανε που να με παραπέμψουν. Ζητούσα να μιλήσω με κάποιον από τους τεχνικούς που κάνουν τις εγκαταστάσεις aDSL. Τελικά με στείλανε στον προϊστάμενο.

 

2η κρυάδα: Τον προϊστάμενο δε ξέρω αν τον βρήκα, βρήκα όμως ένα (επαναλαμβάνω με bold, Ε-Ν-Α) φιλότιμο υπάλληλο που προθυμοποιήθηκε να με εξυπηρετήσει, παρότι φαινόταν πως δεν είχε άμεση τουλάχιστον σχέση με το πράγμα. Σοκαρίστηκα και σκέφτηκα πως αυτόν τον άνθρωπο, αν είχα επιχείρηση θα ήθελα να τον έχω στη δούλεψή μου (και είχε και κάποια ηλικία 40+, δεν ήταν πιτσιρικάς). Ο άνθρωπος κάθησε με προσοχή και άκουσε αυτά που του είπα, μετά άρχισε μία σειρά τηλέφωνα και τελικά .. βρήκε την αίτησή μου (έτσι του είπαν από την άλλη άκρη της γραμμής). Του είπαν μάλιστα ότι από τον OTE είναι έτοιμοι και ότι περιμένουν τη vivodi.

 

Χαρά χαρούμενος εγώ, σπεύδω να καλέσω το CS της Vivodi, ώστε να συντομέψω τα πράγματα, αν μπορούσα. Το απαντάει κάποια ευγενική κοπέλα, η οποία και αφού άκουσε την περίπτωση και την παράκλησή μου να επικοινωνήσουν με τον OTE μου είπε ότι θα το έκαναν και θα με καλούσαν πίσω.

 

Πέρασαν 2 ώρες.

 

Επαναλαμβάνω κλήση προς CS Vivodi και πέφτω σε κάποιον κύριο, στον οποίο επαναλαμβάνω τα παραπάνω, συν το ότι είναι η δεύτερη φορά που τα λέω για σήμερα.

 

Σε 5' με το ρολόι με παίρνει στο κινητό τεχνικός από τη vivodi και μου εξηγεί το ότι από ΟΤΕ αυτοί δεν έχουν πάρει ακόμα τίποτα, καθώς και τη συνολική διαδικασία (το πρωτόκολλο που έχουν με τον OTE για τις περιπτώσεις αυτές). Ο άνθρωπος ήταν εκτός από ευγενικός, και γνώστης της .. πραγματικότητας (του ΟΤΕ) και μου είπε να κοιτάξω καλού κακού και τον κατανεμητή μας στην πολυκατοικία αν έχει έλθει ο OTE και εχει αφήσει ένα χαρτί με με με με..

 

Το απόγευμα γύρισα σπίτι και δεν υπήρχε ίχνος παρουσίας του OTE στον κατανεμητή μας.

 

Συμπεράσματα:

 

1. Μπράβο στη vivodi. Τουλάχιστον, αν είπανε κάτι, ήταν το σωστό. Παραβλέπω την ολιγωρία της δεσποινίδας που μου απάντησε την πρώτη κλήση, μια και τελικά η συννενόηση έγινε και καταδείχθηκε ο ένοχος που δεν είναι άλλος από...

 

2.... τον ΟΤΕ σας! Η μόνη μου θετική εντύπωση ήταν ο καλός υπάλληλος που προθυμοποιήθηκε να βοηθήσει. Κρίμα να είσαι τέτοιος και να περιστοιχίζεσαι από άσχετους και ακαμάτηδες. Θέλω λοιπόν να δω σε πόσες μέρες θα με πάρουν τηλέφωνο για να έχω φροντίσει να έχουν πρόσβαση στον κατανεμητή μας (είναι κλειδωμένος). Το ότι με δούλεψαν δεν είναι κάτι που με καταπλήσσει, είμαι από τους παλιούς σε αυτό το έργο.

 

Συμπέρασμα so far: Είμαστε δημόσιο, είμαστε οι αρχηγοί και σ'όποιον αρέσουμε, γιατί μετά από εμάς δεν υπάρχει άλλος. Για ποιον μιλάω;

 

:mad:

Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Σύφιλη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μόνο; και όλες οι άλλες ασθένειες μαζί!!!!!!!! Ακούστε το δικό μου Γολγοθά:

 

Στο σπίτι της κοπέλας μου το τηλέφωνο είναι φερέσυχνο. Πήγα στον ΟΤΕ και ζήτησα να γίνει κανονικο: δεν έχουν γραμμές (δεκτό). Η σύνδεση που πιάνω είναι το πολύ 19200 (σε λίγο θα μπαίνω μόνο σε BBS).

Ένα αρχηγόπουλο στο κατάστημα μου είπε να κάνω αίτηση για αναγνώριση κλήσης και άλλες "ευκολίες" για να τους αναγκάσω να βγάλουν μια κανονική γραμμή άλλου και να τη βάλουν σε εμάς (αυτολεξή). Το έκανα. Ξέρετε τι έγινε;

Πλήρωνα αναγνώριση κλήσης χωρίς να έχω!!!!!!!!!!!!

Πήρα το 134 και τους εξήγησα και μου είπαν ότι η γραμμή θα γίνει κανονική σύντομα (πόσο σύντομα δεν είπαν) και να μην βγάλω την αναγνώριση. Περίμενα ένα μήνα και δεν έγινε τπτ. Τους ξαναπαίρνω και τους ζητώ να βγάλουν την αναγνώριση και να αφαιρέσουν το ποσό που ήδη έχω χρεωθεί αλλά μου είπαν ότι δεν γίνεται αυτό γιατί ήδη έχω χρησιμοποιήσει την υπηρεσία. Τους πλακώνεις στο ξύλο τώρα;

 

Συμπέρασμα: άμα θες το κεφάλι σου ήσυχο θα σας δώσω το χρονοδιάγραμμα που πρέπει να κάνετε αιτήσεις στον ΟΤΕ,

ανακοίνωση ΟΤΕ για ISDN -------> 5 χρόνια μετά την ανακοίνωση

ανακοίνωση ΟΤΕ για DSL ---------> 7 χρόνια (2010 περίπου).

 

Και θέλουμε και Ολυμπιάδες ντε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ουουουουουουυουου :whistle:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος muhaha (20 Φεβ. 2004 , 11:18)

 

Και λέω χθες το πρωί να περάσω από τον ΟΤΕ της Ν.Ιωνίας....

Πέρασα.

 

1η κρυάδα: Δε ξέρανε που να με παραπέμψουν. Ζητούσα να μιλήσω με κάποιον από τους τεχνικούς που κάνουν τις εγκαταστάσεις aDSL. Τελικά με στείλανε στον προϊστάμενο.

 

2η κρυάδα: Τον προϊστάμενο δε ξέρω αν τον βρήκα, βρήκα όμως ένα (επαναλαμβάνω με bold, Ε-Ν-Α) φιλότιμο υπάλληλο που προθυμοποιήθηκε να με εξυπηρετήσει, παρότι φαινόταν πως δεν είχε άμεση τουλάχιστον σχέση με το πράγμα. Σοκαρίστηκα και σκέφτηκα πως αυτόν τον άνθρωπο, αν είχα επιχείρηση θα ήθελα να τον έχω στη δούλεψή μου (και είχε και κάποια ηλικία 40+, δεν ήταν πιτσιρικάς). Ο άνθρωπος κάθησε με προσοχή και άκουσε αυτά που του είπα, μετά άρχισε μία σειρά τηλέφωνα και τελικά .. βρήκε την αίτησή μου (έτσι του είπαν από την άλλη άκρη της γραμμής). Του είπαν μάλιστα ότι από τον OTE είναι έτοιμοι και ότι περιμένουν τη vivodi.

 

Χαρά χαρούμενος εγώ, σπεύδω να καλέσω το CS της Vivodi, ώστε να συντομέψω τα πράγματα, αν μπορούσα. Το απαντάει κάποια ευγενική κοπέλα, η οποία και αφού άκουσε την περίπτωση και την παράκλησή μου να επικοινωνήσουν με τον OTE μου είπε ότι θα το έκαναν και θα με καλούσαν πίσω.

 

Πέρασαν 2 ώρες.

 

Επαναλαμβάνω κλήση προς CS Vivodi και πέφτω σε κάποιον κύριο, στον οποίο επαναλαμβάνω τα παραπάνω, συν το ότι είναι η δεύτερη φορά που τα λέω για σήμερα.

 

Σε 5' με το ρολόι με παίρνει στο κινητό τεχνικός από τη vivodi και μου εξηγεί το ότι από ΟΤΕ αυτοί δεν έχουν πάρει ακόμα τίποτα, καθώς και τη συνολική διαδικασία (το πρωτόκολλο που έχουν με τον OTE για τις περιπτώσεις αυτές). Ο άνθρωπος ήταν εκτός από ευγενικός, και γνώστης της .. πραγματικότητας (του ΟΤΕ) και μου είπε να κοιτάξω καλού κακού και τον κατανεμητή μας στην πολυκατοικία αν έχει έλθει ο OTE και εχει αφήσει ένα χαρτί με με με με..

 

Το απόγευμα γύρισα σπίτι και δεν υπήρχε ίχνος παρουσίας του OTE στον κατανεμητή μας.

 

Συμπεράσματα:

 

1. Μπράβο στη vivodi. Τουλάχιστον, αν είπανε κάτι, ήταν το σωστό. Παραβλέπω την ολιγωρία της δεσποινίδας που μου απάντησε την πρώτη κλήση, μια και τελικά η συννενόηση έγινε και καταδείχθηκε ο ένοχος που δεν είναι άλλος από...

 

2.... τον ΟΤΕ σας! Η μόνη μου θετική εντύπωση ήταν ο καλός υπάλληλος που προθυμοποιήθηκε να βοηθήσει. Κρίμα να είσαι τέτοιος και να περιστοιχίζεσαι από άσχετους και ακαμάτηδες. Θέλω λοιπόν να δω σε πόσες μέρες θα με πάρουν τηλέφωνο για να έχω φροντίσει να έχουν πρόσβαση στον κατανεμητή μας (είναι κλειδωμένος). Το ότι με δούλεψαν δεν είναι κάτι που με καταπλήσσει, είμαι από τους παλιούς σε αυτό το έργο.

 

Συμπέρασμα so far: Είμαστε δημόσιο, είμαστε οι αρχηγοί και σ'όποιον αρέσουμε, γιατί μετά από εμάς δεν υπάρχει άλλος. Για ποιον μιλάω;

 

:mad:

 

 

Απ' οτι φαινεται εμεις οι δυο εχουμε καταντησει να κανουμε διαγωνισμο εκνευρισμου.. Στην δικη μου περιπτωση και αφου περασα οτι περασα για να καταφερω να καταχωρηθει η αιτηση μου για DSL και να παρω τελικα τον εξοπλισμο, τωρα ειμαι στο σταδιο της αναμονης ενεργοποιησης της υπηρεσιας.. Μια και πηρα τον εξοπλισμο τον εστησα κιολας για να εχω κατι να κανω.. Σημερα το πρωι ανοιγωντας το modem, τι να δω?? :confused: ΤΟ MODEM συγχρονιστηκε με το DSLAM! Δεν μπορει λεω, η δεν ξυπνησα ακομα, η θελω επιγοντως εξεταση απο οφθαλμιατρο. Τελος παντων ο συγχρονισμος ειχε γινει.. Και εκει που παω να πω μια καλη κουβεντα για τον ΟΤΕ, κανοντας τις ρυθμισεις και προσπαθοντας να συνδεθω τι αντιλαμβανομαι?? :worry: Οτι το modem δεν στελνει τιποτα.. Μετα απο λιγο ping pong μεταξυ 134, 121 και ενος 801 που δεν θυμαμαι τωρα καταληγω σε εναν κυριο ο οποιος μου λεει: (φανερα εκνευρισμενος που τολμησα να παρω πριν το περας των 12 ημερολογιακων). Το οτι συγχρονιζεται σημαινει οτι εχει συνδεθει στο DSLAM. Παρ'ολα αυτα χρειαζονται και καποιες ρυθμισεις στο DSLAM. Ποτε θα γινουν αυτες?? ΣΕ 12 ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΕΣ! Ε τι να πει κανεις.. Εγω πια δεν εχω τιποτα να πω........

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Αφού ο muhaha αποφάσισε επιτέλους να βάλει DSL μετά από τόσο θάψιμο που έχει ρίξει στην τεχνολογία αυτή λογικό ήταν να πάνε όλα στραβά :p

 

Σοβαρά πάντως όταν εμπλέκονται 2 εταιρίες είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη, η μια τα ρίχνει στην άλλη... Στον ΟΤΕ υπάρχουν και φιλότιμοι άνθρωποι, απλά πρέπει να ξέρεις ποιον να βρείς... Δυστυχώς το ίδιο το σύστημα αφομοιώνει τους καλούς, και γίνονται σαν τους υπόλοιπους. Το ίδιο γίνεται και στο ΙΚΑ, την εφορία, και γενικότερα ένα μεγάλο μέρος των δημόσιων υπηρεσιών. Ο αδύναμος κρίκος κάθε φορά είναι ο απλός υπάλληλος (ο οποίος μετά εξελλίσεται και γίνεται διευθυντής κλπ κλπ). Η μόνη λύση είναι για τη συγκεκριμένη περίπτωση να χτίσουν δίκτυο οι εναλλακτικοί, και για το σύνολο του δημοσίου η αξιολόγιση...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Ελα μωρε πως κανεις ετσι!!!

μεχρι να μπει η γραμμη θα επωφελησε των χαμηλων χρεωσεων που θα εχουν προκυψει :P :P

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ελα μου ντε.. Τελικα ειμαι υπερβολικος. Ολοκληρος οργανισμος νοιαζεται για την τσεπη μου και εγω εχω το θρασος να κανω και παραπονα! :p Τουλαχιστον με εχουν συνδεσει στο DSLAM οποτε (λογικα παντα :o ) δεν θα μου πουν μετα απο καμια 20αρια μερες "Δυστυχως δεν υπαρχουν διαθεσιμες θυρες".
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Parathro οτι τα περισσοτερα προβληματα εχουν να κανουν με το γεγονοσ οτι ο καταναλωτης πρεπει να μηλαει με 20 διαφορετικους ανθρωπους.

 

Δεν εχει ερθει η ωρα, μετα τη μειωση των τιμων, να μειωθει και η γραφειοκρατια? Εμεις δηλαδη να περνουμε μονο τη HOL για παραδειγμα, και να πληρωνουμε μονο τη ΗΟΛ και ας τα βρουν μετα3υ τους τα υπολοιπα?

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο οτι μιλας με 20 διαφορετικους ανθρωπους. Και με 2 να μιλαγες εναν του ISP και εναν του ΟΤΕ παλι δεν θα εβγαζες ακρη λογω της διαφορας νοοτροπιας. Του ISP θα ηταν προθυμος να σε εξηπυρετησει ενω του ΟΤΕ (δεδομενου οτι ο υπαλληλος που θα μιλαγες θα ειχε τουλαχιστον τις απαραιτητες γνωσεις για να σε εξηπυρετησει) χλωμο.. Βλεπεις απο την επικοινωνια μου και με τις δυο πλευρες καταλαβα οτι οι εταιριες λενε "Θα γινει τοτε" ενω ο ΟΤΕ λεει "Θα γινει μετα απο χ εργασιμες". Οποτε οσο επικρατει αυτη η κατασταση στον ΟΤΕ ειτε εμεις επικοινωνουμε μαζι του, ειτε ο υπαλληλος της χ εταιριας για λογαριασμο μας το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο.. Το μονο που αλλαζει στην ιστορια ειναι οτι εμεις χανουμε τον χρονο μας και εκνευριζομαστε παιζοντας το μπαλακι του ping pong μεταξυ των τηλεφωνων του ΟΤΕ. Συμφωνω απολυτα με την αποψη σου για την πληρωμη και την εξυπηρετηση απο 1 μονο εταιρια, αλλα δυστυχως με τα σημερινα δεδομενα το θεωρω σχεδον αδυνατο...
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Κύπρο πάντος χρειάζεσαι τουλάχιστο 2-3 μήνες για να έρθει ο τεχνικός να σου "βάλει" το μοντεμ και όταν στο βάλει (1 mbit σύνδεση) μπορείς να κατεβάσεις μέχρι και 10Kb to δευτερόλεπτο !!!!!!!!!!!!!!!

Ubuntu Linux

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...