Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!

Πήρα κι εγώ το HD2 πριν από 2-3 μέρες και θέλω να ρωτήσω σχετικά με τις επαφές (κατάλογο) που είναι αποθηκευμένος μέσα στην κάρτα σιμ.

Όλα τα τηλέφωνά μου στο παλιό τηλ. τα είχα αποθηκευμένα στην κάρτα σιμ.

Γιατί το HD2 δεν τα διαβάζει από την κάρτα.

Χρειάζεται κάποια διαδικασία;

Μήπως δεν ψάχνω στο σωστό μέρος.

Όταν πηγαίνω στις επαφές μου βγάζει μόνο 2-3 τηλ. ανάγκης.

Τα μηνύματα που ήταν αποθηκευμένα τα εμφανίζει κανονικά όπως και το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά παίρνω και δέχομαι κλήσεις δηλ κανονικά.

-------------------------------------------

Ισως οι ερωτήσεις μου έχουν απαντηθεί αλλά δύσκολο να τις βρω μέσα σε 900 σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Πήρα κι εγώ το HD2 πριν από 2-3 μέρες και θέλω να ρωτήσω σχετικά με τις επαφές (κατάλογο) που είναι αποθηκευμένος μέσα στην κάρτα σιμ.

Όλα τα τηλέφωνά μου στο παλιό τηλ. τα είχα αποθηκευμένα στην κάρτα σιμ.

Γιατί το HD2 δεν τα διαβάζει από την κάρτα.

Χρειάζεται κάποια διαδικασία;

Μήπως δεν ψάχνω στο σωστό μέρος.

Όταν πηγαίνω στις επαφές μου βγάζει μόνο 2-3 τηλ. ανάγκης.

Τα μηνύματα που ήταν αποθηκευμένα τα εμφανίζει κανονικά όπως και το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά παίρνω και δέχομαι κλήσεις δηλ κανονικά.

-------------------------------------------

Ισως οι ερωτήσεις μου έχουν απαντηθεί αλλά δύσκολο να τις βρω μέσα σε 900 σελίδες.

 

πηγαινε στις επαφες και απο το μενου θα βρεις την εντολη να εισαχθουν οι επαφες της καρτας σου

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μια τεχνική ερώτηση παρακαλώ, αν γνωρίζει κάποιος ποσά διαφορετικά πατήματα αναγνωρίζει η οθόνη του HTC HD2 για multitouch

 

Τι εννοείς ακριβώς και που θέλεις να καταλήξεις;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πριν το έστελνες για service έπρεπε να δοκίμαζες σε ένα HD2 του Γερμανού (ή σε ένα οποιοδήποτε άλλο HD2 με φρέσκια μαμά 1.66 ROM) για να δεις αν το κάνει και σ' αυτό... Υποπτεύομαι ότι είναι θέμα λανθασμένου χειρισμού ή κάποιο s/w bug για το οποίο το service δεν θα μπορέσει να κάνει τίποτα...

 

Ο Γερμανός δεν το έχει live αλλά πήγα στο saturn στην Σταυρούπολη που το έχει και ακριβός με τον ίδιο τρόπο , όπως το κάνω εγώ και ο EchiDNA εκεί δημιουργεί κανονικά την συνάντηση ! Για λανθασμένο χειρισμό ……. Βλέπεις εσύ με αυτή την διαδικασία που περιγράφω , κάτι να μη γίνεται σωστά ; Να τονίσω ότι δεν έχω κάνει κανένα πρόγραμμα εγκατάσταση ούτε internet πρόλαβα να βάλω ! Το s/w bug που λες τι είναι γιατί δεν κατάλαβα . Αν δεν μπορέσει να κάνει τίποτα το service εγώ τι επιλογές έχω ;:(

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

@georgex82:

Η συσκευή σου φοράει την 1.66 επίσημη ελληνική rom; Να υποθέσω ότι τα ίδια αποτελέσματα έχεις και μετά από hard reset;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είτε το φτιάξεις από πάνω ή από κάτω είναι το ίδιο πράγμα! Έκανα ακριβώς όπως το είπες, μήπως και είναι κάποιο bug με τις ετήσιες επαναλήψεις, αλλά δημιουργήθηκε κανονικά! :wacko:

 

Και εγώ αυτό λέω αλλά δοκιμάζω τα πάντα μήπως βρω τι φταίει ! Όπως είτε πατήσεις τέλος ή οκ πάνω δεξιά είναι το ίδιο πράγμα ….. Ξέχασα να πω ότι το έδειξα και στον υπάλληλο στο saturn στην Σταυρούπολη και αυτός είπε ότι πρέπει να υπάρχει πρόβλημα αλλά από το service λένε τα αντίθετα ! Να δω τι θα πουν τώρα !:(

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να μην εχω καταλάβει καλά αλλά τα Capacitive κινητά δεν μπορούν ταυτόχρονα να παρακαλουθησουν όσα δάχτυλα ακουμπισουμε. Πχ υπάρχουν κινητά που αναγνωρίζουν μέχρι 2 δάχτυλα - και υπάρχουν αλλά που ανιχνεύουν μέχρι και 11.

 

Δεν θέλω να καταλήξω κάπου απλά ρωτάω για να ξέρω τις δυνατότητες του

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

@georgex82:

Η συσκευή σου φοράει την 1.66 επίσημη ελληνική rom; Να υποθέσω ότι τα ίδια αποτελέσματα έχεις και μετά από hard reset;

 

Μάλλον , αλλά δεν έχω την συσκευή για να σου πω με σιγουριά ! Πάντως πριν το πάω για service την πρώτη φορά έκανα και τα ‘’3 reset’’ , δηλαδή 1) εκκαθάριση μνήμης 2) reset από το κόκκινο κουμπάκι 3) το ‘’μεγάλο’’ που κρατάς πατημένα τα πλήκτρα της έντασης και πατάς ταυτόχρονα το πλήκτρο της έναρξης ! ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ !

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ίσως και να μην εχω καταλάβει καλά αλλά τα Capacitive κινητά δεν μπορούν ταυτόχρονα να παρακαλουθησουν όσα δάχτυλα ακουμπισουμε. Πχ υπάρχουν κινητά που αναγνωρίζουν μέχρι 2 δάχτυλα - και υπάρχουν αλλά που ανιχνεύουν μέχρι και 11.

 

Δεν θέλω να καταλήξω κάπου απλά ρωτάω για να ξέρω τις δυνατότητες του

 

Το θέμα δεν είναι εάν hardwarikά μπορούν να αναγνωρίσουν περισσότερες από δύο ταυτόχρονες κινήσεις μιας και εκεί δεν υπάρχει περιορισμός. Ο περιορισμός βρίσκεται στο εκάστοτε λειτουργικό και τις εφαρμογές και κατά πόσο υποστηρίζουν κάτι τέτοιο. Στο HD2 έχουμε δει μέχρι το κλασσικό pintch to zoom με τα δύο δάχτυλα.

 

Μάλλον , αλλά δεν έχω την συσκευή για να σου πω με σιγουριά ! Πάντως πριν το πάω για service την πρώτη φορά έκανα και τα ‘’3 reset’’ , δηλαδή 1) εκκαθάριση μνήμης 2) reset από το κόκκινο κουμπάκι 3) το ‘’μεγάλο’’ που κρατάς πατημένα τα πλήκτρα της έντασης και πατάς ταυτόχρονα το πλήκτρο της έναρξης ! ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ !

 

Για να έχει πάει η συσκευή στο service, υποθέτω ότι θα έχουν φροντίσει ούτως ή άλλως η συσκευή να έχει την τελευταία έκδοση και όλα τα hotfixes φορτωμένα. Ας επανέλθει στα χέρια σου και βλέπουμε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο Γερμανός δεν το έχει live αλλά πήγα στο saturn στην Σταυρούπολη που το έχει και ακριβός με τον ίδιο τρόπο , όπως το κάνω εγώ και ο EchiDNA εκεί δημιουργεί κανονικά την συνάντηση ! Για λανθασμένο χειρισμό ……. Βλέπεις εσύ με αυτή την διαδικασία που περιγράφω , κάτι να μη γίνεται σωστά ; Να τονίσω ότι δεν έχω κάνει κανένα πρόγραμμα εγκατάσταση ούτε internet πρόλαβα να βάλω ! Το s/w bug που λες τι είναι γιατί δεν κατάλαβα . Αν δεν μπορέσει να κάνει τίποτα το service εγώ τι επιλογές έχω ;:(

Μάλλον , αλλά δεν έχω την συσκευή για να σου πω με σιγουριά ! Πάντως πριν το πάω για service την πρώτη φορά έκανα και τα ‘’3 reset’’ , δηλαδή 1) εκκαθάριση μνήμης 2) reset από το κόκκινο κουμπάκι 3) το ‘’μεγάλο’’ που κρατάς πατημένα τα πλήκτρα της έντασης και πατάς ταυτόχρονα το πλήκτρο της έναρξης ! ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ !

Αν και μετά από hard-reset και έχοντας μέσα την τελευταία official 1.66 ROM σου κάνει τα ίδια, τότε δεν μπορώ να δώσω εξήγηση... Αν όμως το HD2 φοράει την παλαιότερη 1.48 ROM τότε είναι πιθανό να είναι πρόβλημα αυτής, το οποίο διορθώθηκε στην 1.66. Τέλος, αν φοράει cooked ROM τότε τίποτα δεν είναι εγγυημένο και η σύγκριση με το HD2 του Saturn δεν έχει νόημα... Πρέπει να βεβαιωθείς ότι τα προς σύγκριση HD2 φοράνε την ίδια ακριβώς ROM.

 

Όταν το πάρεις πίσω και αν συνεχίζει να έχει πρόβλημα, πες μας ακριβώς την έκδοση της ROM και του Radio και το ξανακοιτάμε.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όταν το πάρεις πίσω και αν συνεχίζει να έχει πρόβλημα, πες μας ακριβώς την έκδοση της ROM και του Radio και το ξανακοιτάμε.

Στα λόγια μου έρχεσαι...

Για να έχει πάει η συσκευή στο service, υποθέτω ότι θα έχουν φροντίσει ούτως ή άλλως η συσκευή να έχει την τελευταία έκδοση και όλα τα hotfixes φορτωμένα. Ας επανέλθει στα χέρια σου και βλέπουμε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και αρκετές μέρες... :rolleyes:

 

καλα και εμενα αλλος μου το ειπε μην το παιζω και τζαμπα μαγκας.:lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν θα επρεπε μετα που βγενουμε απο το ιντερνετ να αποσυνδεεται απο μονο του απο το gprs??εχω βαρειθει να πηγενω να το κλεινω χειροκινητα!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :(

μολις τωρα παρατηρησα οτι δεν στελνει σμσ με 160 χαρακτηρες οταν γραφω με ελληνικα!!!! τι πρεπει να κανω γ να στελνω σμσ με 160 χαρακτηρες???

Edited by manolis_33
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
δεν θα επρεπε μετα που βγενουμε απο το ιντερνετ να αποσυνδεεται απο μονο του απο το gprs??

 

Τι εννοείς "μετά που βγαίνουμε από το internet"; Όταν κλείνεις τον Opera εννοείς; Υπάρχουν και άλλες λειτουργίες στη συσκευή που χρησιμοποιούν internet. Τέλος πάντων, υπάρχει λύση με το πάτημα ενός εικονιδίου να κάνει data disconnect.

 

μολις τωρα παρατηρησα οτι δεν στελνει σμσ με 160 χαρακτηρες οταν γραφω με ελληνικα!!!! τι πρεπει να κανω γ να στελνω σμσ με 160 χαρακτηρες???

 

Ποια rom φοράς στη συσκευή σου; Ελληνική; Όπως και να έχει στο πρώτο post υπάρχουν οι λύσεις για 160 ελληνικούς χαρακτήρες/sms.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το ανοιγοκλεινεις;Δεν υπαρχει χρεωση αν δεν κατεβαζει δεδομενα.Οσο για τους 160 χαρ. πας Ρυθμισεις->Τοπικες ρυθμισεις και κειμενο->Εισαγωγη κειμενου->Ρυθμισεις SMS

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οσο για τους 160 χαρ. πας Ρυθμισεις->Τοπικες ρυθμισεις και κειμενο->Εισαγωγη κειμενου->Ρυθμισεις SMS

 

Εκτός και αν έχεις αγγλική ή cooked rom όπου αυτό από μόνο του... δεν αρκεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "μετά που βγαίνουμε από το internet"; Όταν κλείνεις τον Opera εννοείς; Υπάρχουν και άλλες λειτουργίες στη συσκευή που χρησιμοποιούν internet. Τέλος πάντων, υπάρχει λύση με το πάτημα ενός εικονιδίου να κάνει data disconnect.

 

 

 

Ποια rom φοράς στη συσκευή σου; Ελληνική; Όπως και να έχει στο πρώτο post υπάρχουν οι λύσεις για 160 ελληνικούς χαρακτήρες/sms.

 

φιλε thanaso φοραω την ομεγα v4 ελλινικη!! πχ οταν κανει ενημερωση καιρου οταν συχρονιζω τα εμαιλ μου το gprs μενει ανοιχτο ναι δεν κατεβαζει δεδομενα αλλα δεν τρωει μπαταρια??????????? για την μπαταρια παω κ το κλεινω χειροκινητα!!

και για τα σμσ Τοπικες ρυθμισεις και κειμενο->Εισαγωγη κειμενου->Ρυθμισεις SMS εδω το εχω στους 160 χαρακτηρες αλλα δεν.....

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το gprs μενει ανοιχτο ναι δεν κατεβαζει δεδομενα αλλα δεν τρωει μπαταρια??????????? για την μπαταρια παω κ το κλεινω χειροκινητα!!

 

Όταν δεν υπάρχει κινητικότητα δεν επηρεάζει την κατανάλωση. Εάν το έχεις βάλει να κάνει για παράδειγμα ανανέωση του καιρού αυτόματα... την καταβροχθίζει.

 

και για τα σμσ Τοπικες ρυθμισεις και κειμενο->Εισαγωγη κειμενου->Ρυθμισεις SMS εδω το εχω στους 160 χαρακτηρες αλλα δεν.....

 

Όπως προείπα, πρέπει να κοιτάξεις στις λύσεις του πρώτου post. Δοκίμασε αυτή του DrMobile.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν υπάρχει κινητικότητα δεν επηρεάζει την κατανάλωση. Εάν το έχεις βάλει να κάνει για παράδειγμα ανανέωση του καιρού αυτόματα... την καταβροχθίζει.

 

 

 

Όπως προείπα, πρέπει να κοιτάξεις στις λύσεις του πρώτου post. Δοκίμασε αυτή του DrMobile.

 

το εβαλα αλλα δε βλεπω καμια διαφορα!! πρεπει να παω καπου να επιλεξω κατι????:blink: ουτε βρισκω υο πληκτρολογιο που εγγατεστησα καπου μεσα στη συσκευη μου!! μονο στην καταργηση προγραματων το βλεπω!!

Edited by manolis_33
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το εβαλα αλλα δε βλεπω καμια διαφορα!! πρεπει να παω καπου να επιλεξω κατι????:blink: ουτε βρισκω υο πληκτρολογιο που εγγατεστησα καπου μεσα στη συσκευη μου!! μονο στην καταργηση προγραματων το βλεπω!!

 

Αν διαβάσεις τις οδηγίες στο σχετικό post... θα δεις πως δουλεύει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις τις οδηγίες στο σχετικό post... θα δεις πως δουλεύει.

 

δεν λεει τπτ στο σχετικο ποστ!! η εγω δεν το βρισκω!! που ειναι??εβαλα ενα αλλο πληκτρολογιο γραφει σμσ με 160 χαρακτηρες αλλα δεν μαρεσει καθολου!! παω να κανω επαναφορα στο κινητο μου

Edited by manolis_33
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
δεν λεει τπτ στο σχετικο ποστ!! η εγω δεν το βρισκω!! που ειναι??

 

Δεν λέει ότι πατάς το πλήκτρο 12# και σου βγάζει μια καρτέλα με κεφαλαία ελληνικά με τα οποία γράφεις το sms;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει ότι πατάς το πλήκτρο 12# και σου βγάζει μια καρτέλα με κεφαλαία ελληνικά με τα οποία γράφεις το sms;

 

αν μιλαμε για την ιδια σελιδα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3077947#post3077947 δεν το βλεπω πουθενα αυτο που λες!! παντως τωρα που το δοκιμασα οπως μου ειπες οντως αυτο κανει κ στελνει με 160 χιλια χιλια ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by manolis_33
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...