Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κανω μια ερωτηση που σκεφτομουν εδω και καιρο, αν θελησω να κρατησω μπακαπ των επαφων μου σε μορφη που να διαβαζεται απο κινητα android (με βλεπω να αλλαζω συντομα :)) ή απο υπολογιστη (υποθετω .vcf?), πως μπορω να το κανω αυτο?

Γίνεται φίλε μέσω gmail. Πας στο exchange και δίνεις το gmail και περνάει τις επαφές εκεί. Οπότε όταν σετάρεις το gmail στο android θα τις τραβήξει αυτόματα το τηλέφωνο. Εγώ τουλάχιστον έτσι το έκανα.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους! μπορει να μου πει καποιος, εαν περασω το ραδιο 2.12.50.02_2 στην γνησια αγγλικη ρομ 1.66 θα ταιριαξει; το δοκιμασε κανενας; η παιζει μονο με καποιες μαγειρεμενες; δεν προλαβαινω να περασω ακομη καποια αλλη ρομ και να το ξαναστησω, οποτε μηπως με την αλλαγη ραδιο εχω καλητερο σημα, και μπαταρια.

Ευχαριστω!

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους! μπορει να μου πει καποιος, εαν περασω το ραδιο 2.12.50.02_2 στην γνησια αγγλικη ρομ 1.66 θα ταιριαξει; το δοκιμασε κανενας; η παιζει μονο με καποιες μαγειρεμενες; δεν προλαβαινω να περασω ακομη καποια αλλη ρομ και να το ξαναστησω, οποτε μηπως με την αλλαγη ραδιο εχω καλητερο σημα, και μπαταρια.

Ευχαριστω!

 

Δεν είμαι σίγουρος. Πιστεύω πως ναι. Αλλά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να το περάσεις (δεν χρειάζεται εξάλλου hard reset, και αν δεις πως δεν ταιριάζει, τότε επαναφέρεις το radio που έχεις τώρα. Το 2.07 έχεις τώρα ;

 

@TonyK

To http://www.live24.gr δοκίμασε .

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλημερα σε ολους! μπορει να μου πει καποιος, εαν περασω το ραδιο 2.12.50.02_2 στην γνησια αγγλικη ρομ 1.66 θα ταιριαξει; το δοκιμασε κανενας; η παιζει μονο με καποιες μαγειρεμενες; δεν προλαβαινω να περασω ακομη καποια αλλη ρομ και να το ξαναστησω, οποτε μηπως με την αλλαγη ραδιο εχω καλητερο σημα, και μπαταρια.

Ευχαριστω!

 

Δουλεύει κανονικά αλλά δεν θα δεις στην συσκευή σου τα 576 RAM γιατί δεν τα υποστηρίζει η official rom.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1)))<<<<<<<<<<<<Καλησπερα! Συγνωμη αν υπαρχει θεμα για το συγκεκριμενο κινητο <HTC HD2 Windows Phone (T-Mobile)> αλλα δεν ξερω τιποτα απο τα κινητα της HD και οι ονομασιες τους μου φανηκαν σχεδον ολες ιδιες. Λοιπον καποιος γνωστος μου θελει να παραγγειλει το συγκεκριμενο κινητο και θα ηθελα την βοηθεια σας να μου δωσετε καποιες πληροφοριες παραπανω και αν καποιοι απο εσας το εχετε αν εισαστε ευχαριστημενοι. Βρηκα καποιες πληροφοριες απο το internet αλλα μου αναφερουν τα περισσοτερα ενα HTC HD2 (T8585) που απο οτι καταλαβα ειναι διαφοτετικο. Ευχαριστω! >>>>>>>>>>>>

 

2))<<<<<<<<<<<Η συσκευή σου είναι η αμερικάνικη έκδοση του HTC HD2 ή με την κωδική ονομασία Leo. Δεν χρειάζεται να ανοίξεις καινούργιο thread για αυτό μιας και έχει πολλά κοινά με την ευρωπαϊκή έκδοση αλλά και μία σημαντική διαφορά. Η συσκευή σου έχει 1024 ΜΒ RAM σε αντίθεση με τα 512 MB των ευρωπαϊκών. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι η συσκευή σου δεν μπορεί να δεχθεί τις official ευρωπαϊκές rom και κατά συνέπεια ούτε την ελληνική.

 

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, με τη συγκεκριμένη συσκευή δεν μπορείς να συνδεθείς με 3G/HSPDA στη χώρα μας. Κατά τα άλλα ότι ισχύει για το ευρωπαικό, ισχύει και για το δικό σου. Διάβασε λοιπόν στο υπάρχον thread και θα λύσεις τις περισσότερες απορίες σου.>>>>>>>>>>>>

 

Το πρωτο μηνυμα το εστειλα εγω και το δευτερο ενα παιδι που μου παρεθεσε αυτα. Ενας γνωστος μου θελει να παραγγειλει απο το amazon αυτο το κινητο αλλα επειδη δεν καταλαβα αυτα που μου εγραψε το παιδι θα μπορουσε καποιος να μου τα εξηγηση γιατι ειμαι κ λιγο προς πολυ ασχετη με τα κινητα. Τι εννοει οτι δεν μπορει να δεχθει τις Ευρωπαικες Rom , τι αρνητικο εχει αυτο? και τι σημαινει οτι δεν μπορει να συνδεθει με 3G/HSPDA. Μπορειτε να μου αναφερετε καποια παραδειγματα? Και κατι τελευταιο, τα κινητα τηλεφωνα που προερχονται απο την Αμερικη δεν λειτουργουν κανονικα πχ. στην ελλαδα. οπως επισης και το wi-fi ?? Καποιος μου ειπε κατι για Gsm οτι ειναι διαφορετικα στην Αμερικη και ετσι μπορει να υπαρξει προβλημα αν καταλαβα καλα. Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγεθος του μηνυματος!!

Edited by aleka_0
Link to comment
Share on other sites

αν σκεφτεσαι ετσι καλυτερα να μην το παρεις Μανωλη :rolleyes: να μην στεναχωρησεις τους φιλους σου αν ειναι ετσι :lol:

 

ολα παιζουν κανονικοτατα και μην ανυσηχεις για αυτο;)

 

χαχαχα :p το παραγγειλα σημερα απο τα multirama 609 ευροπουλακια αχχχχ ελπιζω να το εχω ως την τεταρτη εχω αγωνιαααααααααα

Link to comment
Share on other sites

@TonyK

To http://www.live24.gr δοκίμασε .

καλησπερα Αντωνη

 

δες εδω http://live24.gr/ λογικα δουλευει εκανα ενα ψιλοτεστ....

Ευχαριστω πολυ Παναγιωτη και Αντωνη. Με τον opera 10 δουλευει μια χαρα που δοκιμασα.

 

χαχαχα :p το παραγγειλα σημερα απο τα multirama 609 ευροπουλακια αχχχχ ελπιζω να το εχω ως την τεταρτη εχω αγωνιαααααααααα

Φιλε και συμπατριωτη Μανωλη (ειδα οτι εισαι κι'εσυ απο Χανια), καλοριζικο το hd2 αν και δεν το εχεις παρει ακομα στα χερια σου. εκανες πολυ καλη επιλογη και μην αγχωνεσαι για τιποτα. σε λιγο καιρο μπορει καποιοι φιλοι σου να θελουν να δωσουν το iphone γιατι θα σε ζηλευουν πλεον. :lol:.

Οτι χρειαστεις για το hd2 εδω ειμαστε. αφου μενουμε και στην ιδια πολη.

 

=====================================

edit :

 

Μια πολυ καλη και δωρεαν εφαρμογη για να φτιαξετε πανευκολα xml αρχειο για να επαναφερεται με μια κινηση τις ρυθμισεις για το wifi και τους λογαριασμους email σας.

ονομαζεται XML Creation Tool και εχει βγει στο xda.

εδω ειναι το link :

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=630094

 

ριξτε του μια ματια. αξιζει.

Edited by TonyK

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τι εννοει οτι δεν μπορει να δεχθει τις Ευρωπαικες Rom , τι αρνητικο εχει αυτο?

 

Στις ευρωπαϊκές συσκευές, με ένα σχετικά εύκολο πείραγμα μπορείς να βάλεις την επίσημη αναβάθμιση της HTC με ελληνικό μενού. Αυτό δεν μπορεί να γίνει στην συσκευή που αναφέρεις. Εάν ο φίλος σου δεν ενδιαφέρεται για αυτό... κανένα πρόβλημα.

 

και τι σημαινει οτι δεν μπορει να συνδεθει με 3G/HSPDA.

 

Θα έχει δυνατότητα για απλή GSM σύνδεση που σημαίνει χαμηλότερες ταχύτητες όσον αφορά την πλοήγηση στο internet.

 

Και κατι τελευταιο, τα κινητα τηλεφωνα που προερχονται απο την Αμερικη δεν λειτουργουν κανονικα πχ. στην ελλαδα. οπως επισης και το wi-fi ??

 

Η συγκεκριμένη συσκευή δουλεύει κανονικά σαν τηλέφωνο στην Ελλάδα, ομοίως και το wifi.

 

Καποιος μου ειπε κατι για Gsm οτι ειναι διαφορετικα στην Αμερικη και ετσι μπορει να υπαρξει προβλημα αν καταλαβα καλα.

 

Σε γενικές γραμμές ισχύει αυτό αλλά με τη συγκεκριμένη συσκευή δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια κανα προγραμματακί που να κάνει χρηματικές αναλογιές υπάρχει για το κινητο μας?

 

Μπορείς να δοκιμάσεις το Panoramic Calc Pro. Εκτός των άλλων... έχει και financial tab.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις το Panoramic Calc Pro. Εκτός των άλλων... έχει και financial tab.

 

Ταχύτητα αμεσοτητα αστείρευτες γνώσεις κ ήθος..αυτός είναι ο athanasso!!!Γιάννη welcome back...πολύ χάρηκα που ξανάγύρισες...:D:D

 

Όσο για το HD2 να πω μόνο πως όσο περνάει ο καιρός μου αρέσει περισσότερο πράγμα σπάνιο για μένα..είμαι σε νησί αυτή τη στιγμή δουλεύω νύχτα κ ο λέοντας μου έχει λύσει τα χέρια,ούτε netbook χρειάζομαι ούτε τίποτα..ας είναι καλά η οθόνάρα του η htc με το sense κ φυσικά αυτα τα γερασμένα κατά άλλους windows που αν τα σεταρης καλά είναι ακόμα άπαιχτα..

Τη καλημέρα μου σε όλους..

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος. Πιστεύω πως ναι. Αλλά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να το περάσεις (δεν χρειάζεται εξάλλου hard reset, και αν δεις πως δεν ταιριάζει, τότε επαναφέρεις το radio που έχεις τώρα. Το 2.07 έχεις τώρα ;

 

@TonyK

.

 

Και εγώ την standard αγγλική έχω 1.66 - είπα να πειραματιστώ με το ραδιο και πέρασα το 2.12.50.07. Λοιπόν: μετά το πέρας της διαδικασίας έγινε hard reset στο τηλέφωνο (δεν κατάλαβα γιατί) και εχθές η κατανάλωση της μπαταρίας εκτινάχθηκε. Θα του δώσω άλλη μία μέρα μήπως και κάνω λάθος...

Το πρόβλημα είναι ότι εφόσον θελήσω να γυρίσω στο original radio... δεν το έχω! που το βρίσκω? και το κυριότερο, ποιό ήταν? μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

 

Εχει κανείς εμπεριστατωμένη άποψη για ποιο radio ταιρίαζει με την 1.66 WWE

Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
υπάρχει καμια καλη cooked rom απο XDA-developers που να έχει και ελληνικά?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=272257

Ανάμεσα τους... έχει και την ελληνική που θες.

 

Και εγώ την standard αγγλική έχω 1.66 - είπα να πειραματιστώ με το ραδιο και πέρασα το 2.12.50.07. Λοιπόν: μετά το πέρας της διαδικασίας έγινε hard reset στο τηλέφωνο (δεν κατάλαβα γιατί)

 

Μήπως δεν χρησιμοποίησες το CustomRUU.exe;

 

Το πρόβλημα είναι ότι εφόσον θελήσω να γυρίσω στο original radio... δεν το έχω! που το βρίσκω? και το κυριότερο, ποιό ήταν? μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

 

Εδώ θα βρεις όλα τα radio με πληροφορίες από ποια rom προέρχεται.

 

Αφού θέλεις να μείνεις με original rom-radio, συνιστώ να φλασάρεις την official rom από την αρχή η οποία θα περάσει και το radio της και να περάσεις και το stock-spl για να είσαι και καλυμμένος από θέμα εγγύησης.

 

 

Εχει κανείς εμπεριστατωμένη άποψη για ποιο radio ταιρίαζει με την 1.66 WWE

 

Όλα ταιριάζουν σε γενικές γραμμές. Από εκεί και πέρα εξαρτάται από τον καθένα και τους προσωπικούς παράγοντες όπως το σήμα της περιοχής, τον provider κτλ.

 

Ταχύτητα αμεσοτητα αστείρευτες γνώσεις κ ήθος..αυτός είναι ο athanasso!!!Γιάννη welcome back...πολύ χάρηκα που ξανάγύρισες...

 

Την καλημέρα μου στον Μάνο! :happy:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=272257

Ανάμεσα τους... έχει και την ελληνική που θες.

 

 

 

Μήπως δεν χρησιμοποίησες το CustomRUU.exe;

 

:

 

Οχι αγαπητέ μου - χρησιμοποίησα την διαδικασία που περιγράφεται περί τις 3 σελίδες πιο πίσω. Πήγε καλά. Στο τέλος της διαδικασίας, έμεινε στην οθόνη με τις οριζόντιες χρωματιστές μπάρες - οπότε αποσυνέδεσα το τηλέφωνο και το επανεκίνησα... Μήπως δεν έπρεπε? πως είναι το "τέλος" της διαδικασίας?

Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία φλασαρίσματος (φτάνοντας η μπάρα στο 100%) η συσκευή επανεκκινεί αυτόματα χωρίς να επιστρέφει στην οθόνη του bootloader (αυτή με τα 3 χρώματα).

 

Είσαι σίγουρος ότι έχεις περάσει το radio που λες; Hard-SPL έχεις κάνει; Εάν όχι δεν μπορείς να το περάσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα,κατα καιρους διαβαζω πως με την ταδε Rom μεγιστοποιειται η ευαισθησια της οθονης με τν αλλη δεν εναι τοσο ευαισθητη κ.ο.κ. Θα θελα να ρωτησω λοιπον,υπαρχει τροπος σε official 1.66 Rom να αυξησω την ευαισθησια της οθονης σε σημειο που να.......πλησιαζει την ευαισθησια του iphone????

Ευχαριστω....;)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα θελα να ρωτησω λοιπον,υπαρχει τροπος σε official 1.66 Rom να αυξησω την ευαισθησια της οθονης σε σημειο που να.......πλησιαζει την ευαισθησια του iphone????

 

Τι εννοείς την ευαισθησία του iphone; Δεν είναι μόνο θέμα ευαισθησίας η διαφορά που βλέπεις εκεί. Είναι και άλλα πράγματα τα οποία δεν υπάρχει λόγος να αναλύσουμε εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλό μήνα και καλό καλοκαίρι σε όλους...

 

Μετά από αρκετό καιρό απουσίας, να'μαι πάλι...

Το τηλέφωνο συνεχίζει να είναι σούπερ. Τα κάνει όλα και συμφέρει!!!

 

Ερώτηση: Μου έβγαλε προχθές στο μέρος που βγάζει το G του δικτύου, ένα Ε. Τι σημαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία φλασαρίσματος (φτάνοντας η μπάρα στο 100%) η συσκευή επανεκκινεί αυτόματα χωρίς να επιστρέφει στην οθόνη του bootloader (αυτή με τα 3 χρώματα).

 

Είσαι σίγουρος ότι έχεις περάσει το radio που λες; Hard-SPL έχεις κάνει; Εάν όχι δεν μπορείς να το περάσεις.

 

...είμαι σίγουρος, όπως φαίνεται από το την οθόνη settings / about phone / software information. Εκεί μου βγάζει το συγκεκριμένο radio.

Εχω κανει hard-spl για να περάσω την αγγλική ρομ - το τηλέφωνο είχε έρθει με ελληνική

Εκείνο που δεν έγινε (ποιος ξέρει τι πήγε στραβά) είναι ότι όταν η διαδικασία τελείωσε και έφτασε στο 100%, με γύρισε στην οθόνη του bootloader και έμεινε εκεί. Το μόνο διαφορετικό που έχω σε σχέση με το μέσο HD2 είναι κάποια certificates που ή εταιρία μου εχει περάσει για να μπορώ να συνδέομαι με τον server της για email κλπ. Μέρος αυτού είναι και μία αναγκαστική οθόνη κλειδώματος με κωδικό κάθε φορά που θέλω να "ανοίξω" από stand by το κινητό. Λες να φταίει αυτό?

Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να ανακτηθεί αριθμός από τις αναπάντητες κλήσεις; (γιατί σβήστηκε κατά λάθος και είναι σημαντικός) Αν κάποιος γνωρίζει, ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλό μήνα και καλό καλοκαίρι σε όλους...

 

Μετά από αρκετό καιρό απουσίας, να'μαι πάλι...

Το τηλέφωνο συνεχίζει να είναι σούπερ. Τα κάνει όλα και συμφέρει!!!

 

Ερώτηση: Μου έβγαλε προχθές στο μέρος που βγάζει το G του δικτύου, ένα Ε. Τι σημαίνει αυτό;

Edge ειναι κατι μεταξυ του 3G και του απλου δικτυου :)

Link to comment
Share on other sites

Ταχύτητα αμεσοτητα αστείρευτες γνώσεις κ ήθος..αυτός είναι ο athanasso!!!Γιάννη welcome back...πολύ χάρηκα που ξανάγύρισες...:D:D

 

Όσο για το HD2 να πω μόνο πως όσο περνάει ο καιρός μου αρέσει περισσότερο πράγμα σπάνιο για μένα..είμαι σε νησί αυτή τη στιγμή δουλεύω νύχτα κ ο λέοντας μου έχει λύσει τα χέρια,ούτε netbook χρειάζομαι ούτε τίποτα..ας είναι καλά η οθόνάρα του η htc με το sense κ φυσικά αυτα τα γερασμένα κατά άλλους windows που αν τα σεταρης καλά είναι ακόμα άπαιχτα..

Τη καλημέρα μου σε όλους..

 

Μανο εχεις απολυτο δικιο. Το HD2 ειναι αυτη την στιγμη το πληρεστερο smartphone.

Κανει τα παντα τελεια και μας δινει την δυνατοτητα να το διαμορφωσουμε οπως εμεις θελουμε.

Ξερεις εγω δεν ειμαι κολλημενος με τιποτα. Μ αρεσουν τα gadgets απ οποια εταιρεια και αν προερχονται και με οποιο λειτουργικο διαθετουν.

Δεν μπορω ομως να μην αναγνωρισω στο Leo ολες αυτες τις ικανοτητες επειδη στηριζεται σ ενα ξεπερασμενο λειτουργικο, που ομως χαρις στην HTC αλλα και στις φιλοτιμες προσπαθειες καποιων developers, δεν το βλεπουμε σχεδον καθολου και κυριολεκτικα ξεχναμε την υπαρξη του.

 

Αποφασισει να μην το πουλήσω ακομα και οταν παρω καποιο αλλο. Απο τον καιρο που το αγορασα ειχα πει οτι εχει συλλεκτικη αξια αφου ειναι το τελευταιο και πληρεστερο windows 6,xxx mobile και ταυτοχρονα το καλυτερο σε hardware αλλα και σε ποιοτητα κατασκευης.

 

Ποσα παιχνιδια εχουμε να κανουμε ακομα μ αυτο!!!

Οπου να ναι ερχεται η δυνατοτητα καθημερινης χρησης android και πολλα αλλα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά... Βρήκα ένα βιντεάκι στο youtube που δείχνει το copilot (ένα navigation πρόγραμμα, υπήρχε μέσα στο hd2) να πηγαίνει από portrait σε landscape mode και αντιστρόφως, ανάλογα πως κρατάς το hd2.

Αυτό με έκανε να αναρωτηθώ αν γίνεται και σε άλλα προγράμματα αυτό (πχ. ndrive). Ξέρει κανείς? Και αν γίνεται, πώς?

 

Λοιπόν το βρήκα. Το μόνο που χρειάζετε είναι να κάνεις την αναβάθμιση του net cf3.5 και να βάλεις τα bsb tweaks 1.6 (και τα 2 βρίσκονται στην πρώτη σελίδα). Τα bsb tweaks έχουν option για rotation εφαρμογων... done !!

Συγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...