Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού με κανένα από τα δύο δεν δουλεύει, σε εσένα πως δουλεύει κανονικά; :confused:

 

Η δυνατότητα αυτή υπάρχει κανονικά στην αγγλική rom αλλά είναι απενεργοποιημένη ή κλειδωμένη (ακόμα δεν ξέρω ποιά έκφραση ταιριάζει καλύτερα)..

Link to comment
Share on other sites

και εμενα αυτό μου δημιούργησε το πρόβλημα τελικά και όχι τα 4 εικονίδια στο start menu.

 

athanaso77 η αλήθεια είναι ότι το ψιλόμετάνιωσα που έβαλα την ελληνική rom.

αυτά που ήθελα τα είχα και με την αγγλική.επαφές και πληκτρολόγιο.

έχω μπει σε μια διαδικασία στησίματος από το μεσημέρι σε φάση ξενεροματος θα έλεγα....

 

προτείνω σε αυτούς που πρόκειται να τη βάλουν να το σκεφτούν...

εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω καμια σημαντική αλλαγή εκτος από το ''ολίσθηση'' αντί του ''slide'' ....

 

και ξαφνικά δεν λειτουργεί ούτε αυτό !!!!! πως ενεργοποιείται το αυτόματο κλείδωμα????????

 

πως είπαμε ξαναγυρνάμε στην rom που είχαμε πριν?????

έχω κρατήσει από την προηγουμενη rom backup.πως μπορώ να δω πια ήταν και να την ξαναπεράσω??

δεν παλεύετε η ελληνική...

αναβοσβήνει το τηλέφωνο,μπαίνει μονο του στο ημερολόγιο και στις ρυθμίσεις,την έκανε και το κλείδωμα...τι άλλο θα δούμε...

 

εγω δεν εχω κανενα απο τα προβληματα που αναφερεις...μαλιστα θεωρω σπαστικο να κλειδωνει σε καθε αναμονη...εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις που τo κλειδωνω μονος μου. η λυση για το κλειδωμα ειναι στην registry HKCU\ControlPanel\Keybd και αλλαξε την τιμη απο 0 σε 1 στο DeviceLockWhenSuspend. αν δεν υπαρχει δημιουργησε ενα DWORD μονο σου με το παραπανω ονομα και τιμη. δεν πιστευω να εβαλες το bsb tweaks...γιατι απο οτι διαπιστωσα δεν εχουν επαναφορα μερικες επιλογες που κανεις απο το μενου του bsb ή τις εχει απο μονο του καποιες επιλογες οπως το autolock off.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η δυνατότητα αυτή υπάρχει κανονικά στην αγγλική rom αλλά είναι απενεργοποιημένη ή κλειδωμένη (ακόμα δεν ξέρω ποιά έκφραση ταιριάζει καλύτερα)..

 

Ναι, αυτό που σε ρωτάω είναι πως το έκανες εσύ και σου δουλεύει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό που σε ρωτάω είναι πως το έκανες εσύ και σου δουλεύει.

 

Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να πω περισσότερα γιατί δεν έχω απομονώσει 100% τη διαδικασία.. Υπάρχουν πολλά περιττά στοιχεία που προσπαθώ να αποβάλλω.

Το μόνο που μπορώ να πω με 100% σιγουριά είναι ότι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν αμφιβάλλω, αλλά πριν είπες ότι δεν χρειάζεται το cab που έδωσα παραπάνω, αλλά προφανώς χρειάζεται μέχρι νεοτέρας δηλαδή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω, αλλά πριν είπες ότι δεν χρειάζεται το cab που έδωσα παραπάνω, αλλά προφανώς χρειάζεται μέχρι νεοτέρας δηλαδή.

 

Συγγνώμη, ποιό cab;

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3001400#post3001400

 

Η πληροφορία που δίνω για το cab του Δημήτρη.

 

Ναι ήταν το σημείο που κατάλαβα ότι έχω κάτι διαφορετικό από τους υπόλοιπους στο κινητό μου... Μέχρι τότε πίστευα ότι όσοι έχουν αγγλική rom γράφουν κανονικά..

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω κανενα απο τα προβληματα που αναφερεις...μαλιστα θεωρω σπαστικο να κλειδωνει σε καθε αναμονη...εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις που τo κλειδωνω μονος μου. η λυση για το κλειδωμα ειναι στην registry HKCU\ControlPanel\Keybd και αλλαξε την τιμη απο 0 σε 1 στο DeviceLockWhenSuspend. αν δεν υπαρχει δημιουργησε ενα DWORD μονο σου με το παραπανω ονομα και τιμη. δεν πιστευω να εβαλες το bsb tweaks...γιατι απο οτι διαπιστωσα δεν εχουν επαναφορα μερικες επιλογες που κανεις απο το μενου του bsb ή τις εχει απο μονο του καποιες επιλογες οπως το autolock off.

 

 

δυστυχώς τίποτα.

υπάρχει κάποιος τρόπος να δω πια rom είχα και να την επαναφέρω?

το μονο που έχω είναι ένα backup από την προηγουμενη....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
υπάρχει κάποιος τρόπος να δω πια rom είχα και να την επαναφέρω?

 

Εάν έχεις αγγλική συσκευή αυτή είναι η πρώτη ship ROM που είχαν όλες οι συσκευές...

 

1.43.405.1

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οταν κανετε "Pinch to zoom" στον Opera 9.7 πχ σε ενα σημειο στην ιστοσελιδα...εχει την ταση ο opera να "κεντραρει" (εκτος το οτι αλλαζει και τα γραμματα για να μπορουμε τα διαβαζουμε)

ας πουμε στην αρχη που ξεκιναει πχ μια παραγραφος ή μια φωτογραφια?

 

Δηλαδη αν κανω εγω ζουμ στην μεση ή στην δεξια ακρη του ποστ μου...ο opera με παει ενα click αριστερα εκει που ξεκινανε τα γραμματα κ οχι εκει που του ειπα εγω να κανει ζοομ...

 

Με λιγια λογα εχει την ταση να κεντραρει καπου που θεωρει οτι πρεπει να κεντραρει...κ δεν κανει απλα ζουμ εκει που του λες...

 

Δεν ξερω αν σας μπερδεψα...ελπιζω να εγινα κατανοητος...

 

Σπαει λιγο νευρα αυτο...κ δεν θυμαμαι να ειχα τετοιο προβλημα με την προηγουμενη ρομ! Παιζει να αλλαζει αυτο τπτ μεσα απο κανα registry??

Link to comment
Share on other sites

και εμενα αυτό μου δημιούργησε το πρόβλημα τελικά και όχι τα 4 εικονίδια στο start menu.

 

athanaso77 η αλήθεια είναι ότι το ψιλόμετάνιωσα που έβαλα την ελληνική rom.

αυτά που ήθελα τα είχα και με την αγγλική.επαφές και πληκτρολόγιο.

έχω μπει σε μια διαδικασία στησίματος από το μεσημέρι σε φάση ξενεροματος θα έλεγα....

 

προτείνω σε αυτούς που πρόκειται να τη βάλουν να το σκεφτούν...

εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω καμια σημαντική αλλαγή εκτος από το ''ολίσθηση'' αντί του ''slide'' ....

 

και ξαφνικά δεν λειτουργεί ούτε αυτό !!!!! πως ενεργοποιείται το αυτόματο κλείδωμα????????

 

πως είπαμε ξαναγυρνάμε στην rom που είχαμε πριν?????

έχω κρατήσει από την προηγουμενη rom backup.πως μπορώ να δω πια ήταν και να την ξαναπεράσω??

δεν παλεύετε η ελληνική...

αναβοσβήνει το τηλέφωνο,μπαίνει μονο του στο ημερολόγιο και στις ρυθμίσεις,την έκανε και το κλείδωμα...τι άλλο θα δούμε...

 

Καλο ειναι να μην παραπληροφορουμε τον κοσμο.

Η ελληνικη ROM παιζει αψογα (τι εννοεις βλεπω το ολισθηση αντι για το slide? Υποτιθεται οτι βαζεις την ελληνικη, απλα για να εχεις παντου ελληνικα, διαφορετικα πας για αγγλικη).

Προσωπικα δεν εχω εντοπισει καποιο σοβαρο bug, ειναι βελτιωμενη στα σημεια (με κυριοτερο χαρακτηριστικο τη ρυθμιση της ευαισθησιας της οθονης) κι η αναβαθμιση αξιζει 100% (ειτε σε ελληνικη, ειτε σε αγγλικη γλωσσα).

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και να τα διαγράψεις μετά από soft reset ξαναδημιουργούνται, το ίδιο συμβαίνει και με το tab για τα πέντε εικονίδια. .....

 

Εμένα με 5 tabs δεν το κάνει αυτό...είναι μια χαρά...και έχω κάνει 3-4 soft reset από τότε.......

 

EDIT: Τώρα είδα ότι με τη παλιά λέτε δεν το κάνει...

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και να τα διαγράψεις μετά από soft reset ξαναδημιουργούνται, το ίδιο συμβαίνει και με το tab για τα πέντε εικονίδια. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι και πριν εγκαταστήσω το cab, ενώ στην οθόνη start τα εικονίδια υπήρχαν κανονικά, στο Windows\Start Menu εμφανιζόταν όπως είναι στη φωτογραφία που ανέβασες.

Αν μπορεί κάποιος που δεν έχει εγκαταστήσει το cab να το ελέξγει!

 

Θα διαγράψεις τα shortcuts HTC_ (με κάτω dash) από το Programs folder

Μετά θα πας HKLM\Security\Shell\StartInfo\Start και θα κάνεις copy από τα keys HTC_ (με κάτω dash) τα strings Icon στα ομώνυμα Keys HTC (χωρίς dash).

Μπορεί να χρειαστεί soft reset

 

Για όσους έχουν πρόβλημα με το autolock ας δοκιμάσουν να βάλουν regional settings τα ίδια με τη rom τους (π.χ. English (UK) αν έχουν αγγλική rom ή Ελληνικά αν έχουν ελληνική). Μετά soft reset και δε θα ξαναπαρουσιαστεί..

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς τίποτα.

υπάρχει κάποιος τρόπος να δω πια rom είχα και να την επαναφέρω?

το μονο που έχω είναι ένα backup από την προηγουμενη....

 

hard reset εκανες μετα το φαλσαρισμα της ελληνικης ? δοκιμασε την παραπανω λυση με τα regional settings και αν δεν δεις διαφορα κανε ενα hard reset. μετα θα εισαι οκ. αυτα τα προβληματα που αναφερεις εγω δεν τα εχω καθολου,ελληνικη φοραω και εγω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος? Στο destinator, που βάζω τα αρχεία (skins) του panosha (801)? Για το τρέχω και τα εικονίδια που σου λένε σε πόση απόσταση π.χ. είναι η επόμενη στροφή είναι στο κέντρο της οθόνης και όχι κάτω κάτω.

Ευχαριστώ.

Assumption is the mother of all f@ck-ups...
Link to comment
Share on other sites

Θα διαγράψεις τα shortcuts HTC_ (με κάτω dash) από το Programs folder

Μετά θα πας HKLM\Security\Shell\StartInfo\Start και θα κάνεις copy από τα keys HTC_ (με κάτω dash) τα strings Icon στα ομώνυμα Keys HTC (χωρίς dash).

Μπορεί να χρειαστεί soft reset

 

 

Άψογος, ευχαριστώ πολύ:respect:

 

Καλημέρα.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος? Στο destinator, που βάζω τα αρχεία (skins) του panosha (801)? Για το τρέχω και τα εικονίδια που σου λένε σε πόση απόσταση π.χ. είναι η επόμενη στροφή είναι στο κέντρο της οθόνης και όχι κάτω κάτω.

Ευχαριστώ.

 

Στη διαδρομή Windows ή storage card (ανάλογα που το έχεις εγκαταστήσει): \DestinatorApps\Destinator\Skin

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην παραπληροφορουμε τον κοσμο.

Η ελληνικη ROM παιζει αψογα (τι εννοεις βλεπω το ολισθηση αντι για το slide? Υποτιθεται οτι βαζεις την ελληνικη, απλα για να εχεις παντου ελληνικα, διαφορετικα πας για αγγλικη).

Προσωπικα δεν εχω εντοπισει καποιο σοβαρο bug, ειναι βελτιωμενη στα σημεια (με κυριοτερο χαρακτηριστικο τη ρυθμιση της ευαισθησιας της οθονης) κι η αναβαθμιση αξιζει 100% (ειτε σε ελληνικη, ειτε σε αγγλικη γλωσσα).

 

δεν θεωρώ φιλε μου ότι παραπληροφορώ κανέναν απλά τι γνώμη μου έκφρασα. και ότι σε εμενα απ'ότι διάβασες αντί να λυθούν κάποια προβλήματα αντίθετα δημιουργήθηκαν κι αλλα.δεν επέβαλα σε κανέναν να μην τι βάλει.όσο αναφορά την ''ολίσθηση'' έχει να κάνει με κάτι που λέγεται χιούμορ???:)

Εάν έχεις αγγλική συσκευή αυτή είναι η πρώτη ship ROM που είχαν όλες οι συσκευές...

 

1.43.405.1

 

περνάω κανονικά?;h χρειάζεται κάτι?uspl ή goldcart??

 

hard reset εκανες μετα το φαλσαρισμα της ελληνικης ? δοκιμασε την παραπανω λυση με τα regional settings και αν δεν δεις διαφορα κανε ενα hard reset. μετα θα εισαι οκ. αυτα τα προβληματα που αναφερεις εγω δεν τα εχω καθολου,ελληνικη φοραω και εγω

 

εχω κανει 3 μεχρι τωρα:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3001400#post3001400

 

Η πληροφορία που δίνω για το cab του Δημήτρη.

 

Λοιπόν το θέμα είναι υπερβολικά απλό.. (Τσάμπα έκανα compare όλη τη registry) Δοκιμασμένο με το δικό μου πληκτρολόγιο.

Απλά απενεργοποιούμε στα Οptions το Use Unicode when necessary.

Αυτή η επιλογή με τις προηγούμενες rom δε δούλευε (γι'αυτό και κανείς μάλλον δε σκέφτηκε να το κοιτάξει..) Μετά το upgrade δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλλάξεις το home tab wallpaper;

 

Κανονικά τώρα αλλά και χτες που είχα το πρόβλημα με τα εικονίδια στην οθόνη Start!

Σπύρος

Tab S8 - S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3001400#post3001400

 

Η πληροφορία που δίνω για το cab του Δημήτρη.

 

Καλημέρα!

Sorry αν γίνομαι βαρετή αλλά για να καταλάβω.. Δήλαδή με το πληκτρολόγιο που χρησιμοποιώ ελληνικά μπορώ να γράψω μόνο κεφαλαία; Υπάρχει κάποια άλλη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλλάξεις το home tab wallpaper;

με αυτό εγώ πάλι δεν είχα πρόβλημα άλλαζε κανονικά

Θα διαγράψεις τα shortcuts HTC_ (με κάτω dash) από το Programs folder

πια διαδρομή εννοείς???

 

Για όσους έχουν πρόβλημα με το autolock ας δοκιμάσουν να βάλουν regional settings τα ίδια με τη rom τους (π.χ. English (UK) αν έχουν αγγλική rom ή Ελληνικά αν έχουν ελληνική). Μετά soft reset και δε θα ξαναπαρουσιαστεί..

 

εννοείς τοπικές ρυθμίσεις???αν είναι ελληνική η rom να γραφει ελλάδα στο ρυθμίσεις-τοπικές ρυθμίσεις-τοπικά-περιοχή??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα!

Sorry αν γίνομαι βαρετή αλλά για να καταλάβω.. Δήλαδή με το πληκτρολόγιο που χρησιμοποιώ ελληνικά μπορώ να γράψω μόνο κεφαλαία; Υπάρχει κάποια άλλη λύση;

 

Μπορείς...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3001387#post3001387

 

εννοείς τοπικές ρυθμίσεις???αν είναι ελληνική η rom να γραφει ελλάδα στο ρυθμίσεις-τοπικές ρυθμίσεις-τοπικά-περιοχή??

 

Ναι. Ελληνική ROM... Ελλάδα στο regional settings.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

περασες νεα ρομ μαρια??

 

 

Όχι Κώστα. Απλά έβγαζα φωτογραφίες την κόρη μου και πήγα να τις στείλω με mms. Μετά η οθόνη μαύρισε, το λεντάκι αναβόσβηνε και καμία άλλη απόκριση...

Τελικά έκανα soft reset με το κόκκινο κουμπάκι και όλα καλά.

Βέβαια, ακόμη δεν κατάλαβα γιατί έγινε...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...