Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την πατησα..... νομιζα οτι ειχε και μπροστα καμερα. στο σκουτζ ετσι γραφει.

 

Σου συνιστω να μην βλεπεις απο κει για specs κινητων!Ναι το x10 εχει μια καμερα μονο πισω:)

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θα ήθελα να με βοηθήσετε για την αγορά καινούργιας κάρτας μνήμης.Η δικιά μου είναι 4gb και είναι class 2:X.Εσείς τι κάρτες εχεται;Σκεφτόμουνα για 16gb.Τι class να πάρω;Θα δω διαφορά στην ταχύτητα του κινητού;Τώρα τελευταία μου φαίνεται πολύ αργό.Μέχρι και εφαρμογές χάνονται και επανέρχονται μετά από επανεκκίνηση.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα μια καρτούλα με 16gb απο 6 class και πάνω , μεγάλη βελτίωση σε ταχύτητα δε θα δείς λόγο τις κάρτας , μια επανεγκατάσταση σίγουρα θα βοηθούσε όπως και ένας γρηγορότερος home launcher θα σε γλύτωνε απο κολλήματα κ.λ.π
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Θέλω να βάλω custom rom στο κινητό αλλά γίνεται χαμός στο xda. Κάποιος από την παρέα εδώ που το έχει κάνει με επιτυχία, είναι εύκολο να ανεβάσει έναν οδηγό στα ελληνικά; Από τη rom με ενδιαφέρει κυρίως η υποστήριξη AVRCP 1.3 στο bluetooth έτσι ώστε να λειτουργεί το caller id και το track id στο mw600. Αν θέλει κάποιος κιόλας να μας πει την εμπειρία του από τις διάφορες rom. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο χώρο μου λέει το εξής: Χρησιμοποιώντας εφαρμογές του τύπου Greenify, Clean Master ως επίσης και αντί-ιικές στη φορητή συσκευή σου, είναι σα να προσλαμβάνεις έναν παιδόφιλο babysitter να προσέχει τα παιδιά σου...
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Θέλω να βάλω custom rom στο κινητό αλλά γίνεται χαμός στο xda. Κάποιος από την παρέα εδώ που το έχει κάνει με επιτυχία, είναι εύκολο να ανεβάσει έναν οδηγό στα ελληνικά; Από τη rom με ενδιαφέρει κυρίως η υποστήριξη AVRCP 1.3 στο bluetooth έτσι ώστε να λειτουργεί το caller id και το track id στο mw600. Αν θέλει κάποιος κιόλας να μας πει την εμπειρία του από τις διάφορες rom. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Κοιτα μπορω να σε βοηθησω καπως αλλα οδηγο δεν εχω το χρονο να γραψω.Μπορεις με καποια βηματα που θα σου πω και ελπιζω βεβαια να αλλαξεις ευκολα ρομ.Το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι γινεις root και unlocked bootloader με το flashtool.Αφου κανεις αυτα θα σου προτεινω και εκαστοτε ρομ μιας και υπαρχει αρκετο πραγμα!Ακομα και σε Miui.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΜΠορει να με βοηθησει καποιος για ανταλακτικο οθονη? Για full και display και digitizer...

 

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?rt=nc&LH_PrefLoc=2&_nkw=xperia%20x10%20lcd&_fln=1&_trksid=p3286.c0.m283

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θελω να περασω την FXP129 και δεν μπορω να καταλαβω πως....

Η συσκευη ηταν σε stock 2.3 και ξεκλειδωσα τον bootloader ακολουθησα τις οδηγιες, αλλα...τιποτα κολλαει στην οθονη που λεει freeXperia..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Θελω να περασω την FXP129 και δεν μπορω να καταλαβω πως....

Η συσκευη ηταν σε stock 2.3 και ξεκλειδωσα τον bootloader ακολουθησα τις οδηγιες, αλλα...τιποτα κολλαει στην οθονη που λεει freeXperia..

 

Εχεις κανει root?Ποια ρομ πηγες να περασεις?

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω ενα x10i το οποιο μου το εφερε ο θειος μου απ εξω και ζηταει μια καρτα για να ξεκλειδωσει και κατι τετοια πως μπορω να βαλω το ελληνικο μενυ που εχουν και εδω περα? δεν αναγνωριζει την καρτα μου sim οπως καταλαβαινω ειναι κλειδωμενο μπορει καποιος να μου πει κατι?

 

το προβλημα μου δεν λυνετε ετσι απλα με αυτα που λετε εδω... οταν το ανοιγω μου ζηταει κωδικο ξεκλειδωματος δικτυου και αν πατησω παραλιψη μου βγαζει μονο κλησεις εκτατης αναγκης και δεν με αφηνει να μπω στο μενου...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει root?Ποια ρομ πηγες να περασεις?

 

ΟΚ τα ειχα καταφερει... Δεν εχω ασχοληθει ξανα με Sony και ψιλοκόλλησα...

tnx anyway!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΣ!!!! ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΣΤΟ ΠΛΗΚΤΟΡΛΟΓΙΟ και δεν ξερω πως να τα βγαλω και να βαλω τα ελληνικα με τα αγγλικα..αν ξερει κανεις!!! επειγον!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις --> Γλώσσα και εισαγωγή --> Πληκτρολόγιο xperia και πειράζεις τις επιλογές του
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

στο γλωσσα κ πληκτρολογιο, όταν μπαίνω στο μενου μου εχει επιλογη γλωσσας λεξικο πληκτρολογιο ιαπωνικων chinese keybord προεπειλεγμένη εισαγωγη.....τα έχω γυρίσει στα ελλεηνικα όλα αλλα τπτ

 

το βρηκα εκααν εκκαθαριση και διακοπή κινεζικου και ειναι οκ

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειμαι νεος στο forum και εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με το root στο xperia x10 και επειδη εχω "φαει" ολο το ιντερνετ και δεν βρηκα αυτο που εψαχνα ειπα να δοκιμασω και εδω. Λοιπον εχω το xperia x10 με λογισμικο 1.6 και θελω να το κανω root. Εχω βρει το universal androot με το οποιο γινεται απευθειας απο το κινητο. Απ την αλλη ομως θελω και να αναβαθμησω το λογισμικο σε μια πιο νεα εκδοση. Η ερωτηση μου λοιπον ειναι, γινεται να κανω πρωτα το root οσο εχω το 1.6 και μετα να κανω το update σε νεοτερη εκδοση ή πρεπει πρωτα να κανω το update και μετα το root. Μια απαντηση θα ηταν πολυ χρησιμη καθως παιδευομαι αρκετο καιρο να βγαλω ακρη και δεν θελω να καταστρεψω το κινητο τζαμπα. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ειμαι νεος στο forum και εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με το root στο xperia x10 και επειδη εχω "φαει" ολο το ιντερνετ και δεν βρηκα αυτο που εψαχνα ειπα να δοκιμασω και εδω. Λοιπον εχω το xperia x10 με λογισμικο 1.6 και θελω να το κανω root. Εχω βρει το universal androot με το οποιο γινεται απευθειας απο το κινητο. Απ την αλλη ομως θελω και να αναβαθμησω το λογισμικο σε μια πιο νεα εκδοση. Η ερωτηση μου λοιπον ειναι, γινεται να κανω πρωτα το root οσο εχω το 1.6 και μετα να κανω το update σε νεοτερη εκδοση ή πρεπει πρωτα να κανω το update και μετα το root. Μια απαντηση θα ηταν πολυ χρησιμη καθως παιδευομαι αρκετο καιρο να βγαλω ακρη και δεν θελω να καταστρεψω το κινητο τζαμπα. Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Η συσκευή παύει να είναι rooted με την αναβάθμιση. Οπότε πρώτα αναβάθμισε και μετά να το κάνεις root...

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή παύει να είναι rooted με την αναβάθμιση. Οπότε πρώτα αναβάθμισε και μετά να το κάνεις root...

 

Μαλιστα. Αρα πρωτα το αναβαθμιζω στην εκδοση που θελω και μετα κανω το root. Και αφου εχω κανει το root ειναι υποχρεωτικο να κατεβασω το titanium backup και μια νεα rom οπως κανουν οι περισσοτεροι? Και κατι τελευταιο (ελπιζω :P ) τι πρεπει να κανω πριν την αναβαθμιση ωστε να μν χασω πολυτιμα στοιχεια οπως πχ επαφες εικονες βιντεο.? Υπαρχει κατι πιο απλο απ το να τα μεταφερω στον υπολογιστη και μετα παλι πισω? Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Αρα πρωτα το αναβαθμιζω στην εκδοση που θελω και μετα κανω το root. Και αφου εχω κανει το root ειναι υποχρεωτικο να κατεβασω το titanium backup και μια νεα rom οπως κανουν οι περισσοτεροι? Και κατι τελευταιο (ελπιζω :P ) τι πρεπει να κανω πριν την αναβαθμιση ωστε να μν χασω πολυτιμα στοιχεια οπως πχ επαφες εικονες βιντεο.? Υπαρχει κατι πιο απλο απ το να τα μεταφερω στον υπολογιστη και μετα παλι πισω? Ευχαριστω πολυ

 

Το titanium backup είναι must!custom rom αν θες βάζεις.

Όσες αναβαθμίσεις έχω κάνει δεν έχασα ούτε επαφές φώτο κ βίντεο.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Αρα πρωτα το αναβαθμιζω στην εκδοση που θελω και μετα κανω το root. Και αφου εχω κανει το root ειναι υποχρεωτικο να κατεβασω το titanium backup και μια νεα rom οπως κανουν οι περισσοτεροι? Και κατι τελευταιο (ελπιζω :P ) τι πρεπει να κανω πριν την αναβαθμιση ωστε να μν χασω πολυτιμα στοιχεια οπως πχ επαφες εικονες βιντεο.? Υπαρχει κατι πιο απλο απ το να τα μεταφερω στον υπολογιστη και μετα παλι πισω? Ευχαριστω πολυ

 

Ναι. Πρώτα αναβάθμιση, μετά root. Υποχρεωτικό δεν είναι, όμως σου λύνει τα χέρια αν κάνεις πειράματα με custom rom για να μην χάσεις καμία από τις εφαρμογές και τα παιχνίδια σου, καθώς και τα δεδομένα τους. Οι επαφές είναι συγχρονισμένες υποθέτω με το gmail σου (εκτός κι αν σε κάθε προσθήκη επέλεγες να είναι επαφή της συσκευής) οπότε δεν τις χάνεις για κανέναν λόγο. Φωτογραφίες και βίντεο υποθέτω ότι τα έχεις αποθηκευμένα στην κάρτα μνήμης. Οπότε λογικά δεν σε επηρεάζει κάτι. Θα μπορούσες αν θες να τις σώσεις στον υπολογιστή σου για καλό και για κακό.

Όπως και να χει... Δες αν είσαι ευχαριστημένος με την 2.3 και μετά βλέπουμε. Οι custom roms βασίζονται είτε στην "μαμά" οπότε δεν θα δεις και τεράστια διαφορά στην ταχύτητα (ίσως στην εμφάνιση μόνο), είτε σε δουλειά μιας ομάδας (Cyanogenmod) η οποία πραγματικά ξυπνάει το κινητό αλλά δεν θα την χαρακτήριζα πλήρη (θέμα με την camera του κινητού)....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...