Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε ζητάμε να αντικαταστήσουν τις ψηφιακές αλλά τουλάχιστον να αποδίδουν τα δέοντα των Megapixel τους.

Τέλος πάντων εμένα ποτέ η κάμερα δεν ήταν το "αποθυμένο" μου σε μια συσκευή αλλά όντως κάτω από ορισμένες συνθήκες οι φωτογραφίες είναι πολύ άθλιες. Ειδικά την νύχτα.

Μερικές φορές κάνω ένα πέρασμα τις φωτογραφίες των 5megapixel που είχα τραβήξει κάποτε με το K850i μου και αναπολώ ........ :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guys πως βλέπουμε αν η συσκευή μας είναι branded ή unbranded? Το ρωτάω αυτό για να καταλάβω αν έχει να κάνει με το ότι δε μου βρίσκει 2 updates τα οποία όμως υπάρχουν...

 

Συνδέω το κινητό στον υπολογιστή και τρέχω το SEUS αλλά δε μου βρίσκει κανένα update. Με το ΟΤΑ μια από τα ίδια.

 

Η συσκευή μου έχει το R1FA014 version, αλλά έχει βγει και το R1FA016, και πρόσφατα βγήκε και το R1FB001, κανένα όμως από τα 2 τελευταία δεν είναι για κάποιο λόγο διαθέσιμα για τη συσκευή μου...

 

Εσείς ποια έκδοση τρέχετε?

Link to comment
Share on other sites

Guys πως βλέπουμε αν η συσκευή μας είναι branded ή unbranded? Το ρωτάω αυτό για να καταλάβω αν έχει να κάνει με το ότι δε μου βρίσκει 2 updates τα οποία όμως υπάρχουν...

 

Συνδέω το κινητό στον υπολογιστή και τρέχω το SEUS αλλά δε μου βρίσκει κανένα update. Με το ΟΤΑ μια από τα ίδια.

 

Η συσκευή μου έχει το R1FA014 version, αλλά έχει βγει και το R1FA016, και πρόσφατα βγήκε και το R1FB001, κανένα όμως από τα 2 τελευταία δεν είναι για κάποιο λόγο διαθέσιμα για τη συσκευή μου...

 

Εσείς ποια έκδοση τρέχετε?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=274351

Link to comment
Share on other sites

Guys πως βλέπουμε αν η συσκευή μας είναι branded ή unbranded? Το ρωτάω αυτό για να καταλάβω αν έχει να κάνει με το ότι δε μου βρίσκει 2 updates τα οποία όμως υπάρχουν...

 

Συνδέω το κινητό στον υπολογιστή και τρέχω το SEUS αλλά δε μου βρίσκει κανένα update. Με το ΟΤΑ μια από τα ίδια.

 

Η συσκευή μου έχει το R1FA014 version, αλλά έχει βγει και το R1FA016, και πρόσφατα βγήκε και το R1FB001, κανένα όμως από τα 2 τελευταία δεν είναι για κάποιο λόγο διαθέσιμα για τη συσκευή μου...

 

Εσείς ποια έκδοση τρέχετε?

 

Η πιο πρόσφατη έκδοση είναι η R1FA016.

 

H R1FB001 είναι μόνο για ορισμένες περιοχές και δεν πρόκειται για γενική αναβάθμιση, αλλά για διαφορετική ονομασία, αν θες, της R1FA016.

 

Για κινητά που αγοράστηκαν από κατάστημα Vodafone η πιο πρόσφατη είναι η R1FA014. H R1FA016 είναι διαθέσιμη για την Vodafone Πορτογαλίας

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μόλις μου συνέβη κάτι λίγο ανησυχητικό...

 

Είχα βγάλει την μπαταρία για να αφαιρέσω την κάρτα μνήμης, ε και έτσι όπως την έβγαλα και την έβαλα στον αντάπτορα, ξέχασα το κινητό ξεμονταρισμένο, χωρίς τη μπαταρία μέσα δηλαδή. Το παρατηρώ μετά από καμμιά ώρα, τη βάζω το ανοίγω και μετά πάλι το ξεχνάω έτσι κανά μισάωρο χωρίς να βάλω το PIN. Όταν το θυμάμαι και πάω να το βάλω, βρίσκω το κινητό κλειστό. Οκ λέω. Το ανοίγω και προς μεγάλη μου έκπληξη τί παρατηρώ; Δεν είχε μπαταρία! Είχε αποφορτιστεί ΤΕΛΕΙΩΣ!! Μου έβγαλε και μήνυμα ότι η στάθμη της μπαταρίας ήταν κάτω από 2%. Άντε λέω κανά κόλλημα θα 'ναι... Το κλείνω, βγάζω τη μπαταρία, το ξαναανοίγω, πάλι τα ίδια.

 

Να σημειώσω ότι το κινητό το 'χα βγάλει από το φορτιστή το πρωί, και το είχα χρησιμοποιήσει λίγο. Η μπαταρία ήταν πάνω από 80%.

 

Έχει κανείς ιδέα τί μπορεί να συνέβη και τί μπορεί να σημαίνει αυτό...;

 

Ανησυχώ λίγο είν' η αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εδώ και δύο μέρες ένας πανευτυχής κάτοχος ενός πάλλευκου Χ10!! :) :)

 

Παραθέτω παρακάτω τις πρώτες εντυπώσεις μου... Οι εν δυνάμει αγοραστές ίσως βοηθηθούν... Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, φυσικά και δεν είμαι κανένας ειδήμων, τις απόψεις μου παραθέτω.

 

1. Πραγματικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ οθόνη, με υψηλή φωτεινότητα, ανάλυση και λεπτομέρεια. Ό,τι καλύτερο έχω δει σε κινητό... Αν και λόγω της μικρής διαγωνίου συγκριτικά με την υψηλή ανάλυση δημιουργούν ένα άκρως εντυπωσιακό οπτικό αποτέλεσμα. :) Κατά τη γνώμη μου η αυτόματη ρύθμιση της φωτεινότητας "ρίχνει" πολύ την οθόνη διότι αυτή -η φωτεινότητα- παραμένει σε χαμηλά επίπεδα. Εγώ την έβαλα στη μέγιστο επίπεδο, αν και καταναλώνει αρκετή μπαταρία έτσι. Κάτω από τον ήλιο δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα, όλα φαίνονται καθαρά, αν και δυστυχώς δεν πιάνει το Κ850. Όλα οκ πάντως.

 

2. Άψογη κατασκεύη, νιώθεις τα πάντα μια χαρά, παρόλο που είναι όλο πλαστικό. Τα κουμπάκια είναι εντάξει και στο χέρι η αίσθηση είναι πολύ καλή, αν και θεωρώ ότι μία γυναίκα ή ένας άντρας με μικρά δάχτυλα θα δυσκολευτεί λίγο... Με τρόμαξε -και συνεχίζει να με τρομάζει- το πίσω καπάκι, καθώς βγαίνει απλά "τραβώντας" το, χωρίς κάποιο διακόπτη, και ακούγονται πολλά ¨κρακ", αν και δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Στα αρνητικά συγκαταλέγω το γεγονός ότι για να εξαγάγεις την κάρτα μνήμης χρειάζεται πρώτα να αφαιρέσεις την μπαταρία.

 

3. Το Android είναι απλά υπέροχο, αν και χρειάζεται μία περίοδος προσαρμογής. Πολύ γρήγορο, εύχρηστο, χωρίς κολλήματα. Γενικά, άψογο. Με ανησυχεί λίγο το γεγονός ότι τρέχουν διάφορες εφαρμογές στο παρασκηνίο, αλλά απ΄όσο ξέρω δεν καταναλώνουν μπαταρία... Θα ήθελα να μπορώ να τις κλείνω πάντως, χωρίς task killer.

 

4. Μεγαλύτερη απογοήτευση, η κάμερα... Πραγματικά, πολύ μεγάλη, παρόλο που είχα δει πολύ καλά samples σε διεθνή sites. Δεν ξέρω τί μπορεί να φταίει... Αλλά όσοι θέτετε πρώτη προτεραιότητα την φωτογραφία, τότε μην πάρετε αυτό το κινητό. Ακόμα και το Κ750 μου με τα 2mp έβγαζε ποιοτικότερες φωτογραφίες... Καμμία λεπτομέρεια, έντονο εφέ ελαιογραφίας, ακόμα και σε οθόνη 13'' φαίνεται ότι κάτι δεν πάει καλά. Ενώ στην οθόνη του κινητού όλα φαίνονται καλά, στον υπολογιστή όλα είναι χάλια. Οι νυχτερινές λήψεις είναι ακόμα χειρότερες... Είναι προφανές ότι κάτι δεν πάει καλά με το module που αποφάσισε να τοποθετήσει η Sony Ericsson, ή απλά είναι πολύ πολύ χαμηλής ποιότητας. Το βίντεο απλά συμπαθητικό προς μέτριο, τίποτα φοβερό, αλλά τουλάχιστον 16:9.

 

5. Ακόμα μία απογοήτευση -και ντροπή για ένα τέτοιο κινητό- είναι το loudspeaker το οποίο είναι επιεικώς κακό.

 

6. Η ένταση του ακουστικού χρειαζόταν ένα επίπεδο ακόμα.

 

7. Η αναπαραγωγή μουσικής από τα ακουστικά είναι οκ, καλή η ποιότητα, αλλά στην ένταση θα ήθελα κάτι παραπάνω.

 

8. Γρήγορο κλείδωμα GPS.

 

9. Βρίσκει γρήγορα τα διαθέσιμα Wi-Fi δίκτυα και η ποιότητα σήματος είναι μια χαρά.

 

Γενικά, είναι ένα κινητό το οποίο χαίρομαι να κρατάω, χαίρομαι να κυκλοφορώ και μ'αρέσει να βλέπω.:) Μία καλύτερη κάμερα και ένα καλύτερο ηχείο θα έκανε το πολύ καλό κινητό πραγματικό εξαιρετικό... Και επαναλαμβάνω, όσοι θέλετε καλή κάμερα, ή απλά πάρτε μία ψηφιακή ή το Samsung Pixon12 που το βρίσκετε και με 249..

 

Αυτά από μένα!:) Αν χρειαστεί, θα προσθέσω, όλο και κάτι θα 'χω ξεχάσει...

 

Ρε παιδιά θα με στείλετε με την κάμερά του!!!;;; :blink::p μια ΧΑΡΑ κάμερα έχει για android κινητό! Σε μία από τις σελίδες 40-45 αν θυμάμαι καλά έχω postάρει φωτο από διάφορες συνθήκες φωτισμού, και μερικές φορές ξεπερνάει και κάποια dedicated κινητά για φωτογραφίες!! Κρατήστε το λίγο ΣΤΑΘΕΡΟ!!!! Δεν μπορώ άλλο, νομίζω ότι έχω πυρετό!!!!.... :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα με στείλετε με την κάμερά του!!!;;; :blink::p μια ΧΑΡΑ κάμερα έχει για android κινητό! Σε μία από τις σελίδες 40-45 αν θυμάμαι καλά έχω postάρει φωτο από διάφορες συνθήκες φωτισμού, και μερικές φορές ξεπερνάει και κάποια dedicated κινητά για φωτογραφίες!! Κρατήστε το λίγο ΣΤΑΘΕΡΟ!!!! Δεν μπορώ άλλο, νομίζω ότι έχω πυρετό!!!!.... :D

 

Aν ελεγε οτι εχει 1 MP ok, για 8 ομως φιλε μου δεν ειναι καλη, για 8 !

Φωτογραφος ειμαι , καθε μερα βλεπω και βγαζω αρκετες φωτογραφιες...

Δεν σου ειπα οτι ειναι αχρηστη...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα με στείλετε με την κάμερά του!!!;;; :blink::p μια ΧΑΡΑ κάμερα έχει για android κινητό! Σε μία από τις σελίδες 40-45 αν θυμάμαι καλά έχω postάρει φωτο από διάφορες συνθήκες φωτισμού, και μερικές φορές ξεπερνάει και κάποια dedicated κινητά για φωτογραφίες!! Κρατήστε το λίγο ΣΤΑΘΕΡΟ!!!! Δεν μπορώ άλλο, νομίζω ότι έχω πυρετό!!!!.... :D

 

Η σταθερότητα δεν έχει σχέση ούτε με το εφέ ελαιογραφίας, ούτε με την έλλειψη λεπτομέρειας ;)

 

Ok, ας μη διυλίζουμε τον κώνωπα. Έχει απλά μια κάμερα με ανάλυση 8 megapixels. Απλά καλό είναι να μη νομίζει κάποιος ότι πάει κι αγοράζει κινητό με super-duper κάμερα και στο τέλος καταριέται την ώρα και τη στιγμή που το πήρε. :p Σίγουρα όμως και η κάμερα είναι ένας τομέας που πρέπει να σχολιαστεί και η σωστή κριτική δεν είναι η καλή κριτική πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα με στείλετε με την κάμερά του!!!;;; :blink::p μια ΧΑΡΑ κάμερα έχει για android κινητό! Σε μία από τις σελίδες 40-45 αν θυμάμαι καλά έχω postάρει φωτο από διάφορες συνθήκες φωτισμού, και μερικές φορές ξεπερνάει και κάποια dedicated κινητά για φωτογραφίες!! Κρατήστε το λίγο ΣΤΑΘΕΡΟ!!!! Δεν μπορώ άλλο, νομίζω ότι έχω πυρετό!!!!.... :D

 

Μα ποιος είπε ότι οι φωτογραφίες βγαίνουν κουνημένες; Δεν υπάρχει απλά ίχνος λεπτομέρειας. Αν άλλοι από μας βγάζουν καλές φωτογραφίες κι άλλοι κακές, τότε αυτό θα μπορούσε να σημαίνει ότι έχει να κάνει με το firmware της εκάστοτε συσκευής...(?)

 

Πάντως, επειδή η ποιότητα της φωτογραφίας δεν αποτελεί υποκειμενικό αλλά αντικειμενικό ζήτημα (και συγκριτικό φυσικά), δεν χωράνε διαφορετικές "απόψεις" περί της ποιότητας, αλλά μόνο γεγονότα. Ίσως αργότερα ποστάρω μερικές δικές μου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μόλις μου συνέβη κάτι λίγο ανησυχητικό...

 

Είχα βγάλει την μπαταρία για να αφαιρέσω την κάρτα μνήμης, ε και έτσι όπως την έβγαλα και την έβαλα στον αντάπτορα, ξέχασα το κινητό ξεμονταρισμένο, χωρίς τη μπαταρία μέσα δηλαδή. Το παρατηρώ μετά από καμμιά ώρα, τη βάζω το ανοίγω και μετά πάλι το ξεχνάω έτσι κανά μισάωρο χωρίς να βάλω το PIN. Όταν το θυμάμαι και πάω να το βάλω, βρίσκω το κινητό κλειστό. Οκ λέω. Το ανοίγω και προς μεγάλη μου έκπληξη τί παρατηρώ; Δεν είχε μπαταρία! Είχε αποφορτιστεί ΤΕΛΕΙΩΣ!! Μου έβγαλε και μήνυμα ότι η στάθμη της μπαταρίας ήταν κάτω από 2%. Άντε λέω κανά κόλλημα θα 'ναι... Το κλείνω, βγάζω τη μπαταρία, το ξαναανοίγω, πάλι τα ίδια.

 

Να σημειώσω ότι το κινητό το 'χα βγάλει από το φορτιστή το πρωί, και το είχα χρησιμοποιήσει λίγο. Η μπαταρία ήταν πάνω από 80%.

 

Έχει κανείς ιδέα τί μπορεί να συνέβη και τί μπορεί να σημαίνει αυτό...;

 

Ανησυχώ λίγο είν' η αλήθεια...

 

Κι εμένα κάτι παίζει και τις τελευταίες δύο μέρες "εξαφανίζει" την μπαταρία. Έβγαλα σχεδόν όλες τις εφαρμογές που πέρασα εγώ αλλά συνεχίζει το πρόβλημα. Ενώ θα έπρεπε να "στρώνει" η μπαταρία, αυτή εξανεμίζεται.

Κάτι παίζεται :blink:

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κάτι παίζει και τις τελευταίες δύο μέρες "εξαφανίζει" την μπαταρία. Έβγαλα σχεδόν όλες τις εφαρμογές που πέρασα εγώ αλλά συνεχίζει το πρόβλημα. Ενώ θα έπρεπε να "στρώνει" η μπαταρία, αυτή εξανεμίζεται.

Κάτι παίζεται :blink:

 

Δεν είναι ότι εξανεμίζεται γενικά, απλά ήταν πολύ περίεργο αυτό που συνέβη... Δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Anyway, ξέρει κανείς πώς μπορώ να βάλω ήχο κλήσης κάποιο τραγούδι;

Link to comment
Share on other sites

κανένας ρε παιδιά.?

 

 

Όχι δε χρειάζεσαι κανενα πρόγραμμα αν το pc "δεί" το Χ10 και απο τον explorer κανεις δουλειά η το υπάρχον που βρισκεται μεσα στην κάρτα

 

Δε ξερω τι γινεται αλλα οσο κι αν προσπάθησα είμαι με τον φορτιστη στο χέρι δε μου βγάζει μια μερα με τπτ.

 

Τώρα οσο αφορα την καμερα ,έχω ξαναγραψει και παραπάνω την γνώμη μου ,αυτο το πραμα δεν είναι 8 mp αλλα απο microsensor δε περιμενω και πολλα , αντε SE βγαλε κανενα firmware γιατι δε σε βλέπω καλά .............

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω εάν το λαμπάκι που έχει επάνω δεξιά,ενεργοποιειται μέσα απο κάποια ρύθμιση ή είναι πάντα ανοιχτό.

Τέλος αν γνωρίζει κάποιος αν θα υπάρχει και στο mini γιατί το βρίσκω πολύ βολικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω εάν το λαμπάκι που έχει επάνω δεξιά,ενεργοποιειται μέσα απο κάποια ρύθμιση ή είναι πάντα ανοιχτό.

Τέλος αν γνωρίζει κάποιος αν θα υπάρχει και στο mini γιατί το βρίσκω πολύ βολικό.

 

Να ειναι παντα ανοιχτο να δειχνει τι? τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Να ειναι παντα ανοιχτο να δειχνει τι? τι εννοεις?

 

Εννοώ αν έχει επιλογή να απενεργοποιειται ή ανάλογα με τις ενδείξεις δουλεύει Π.χ αν έχει σημα ,αν τελειώνει η μπαταρία...κτλ

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Το λαμπάκι αναβοσβήνει όταν τελειώνει η μπαταρία, όταν έχεις e-mail/sms/αναπάντητη και μένει σταθερά αναμμένο όταν φορτίζει η μπαταρία. Τρόπος να μένει πάντα αναμμένος δεν υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κάτι παίζει και τις τελευταίες δύο μέρες "εξαφανίζει" την μπαταρία. Έβγαλα σχεδόν όλες τις εφαρμογές που πέρασα εγώ αλλά συνεχίζει το πρόβλημα. Ενώ θα έπρεπε να "στρώνει" η μπαταρία, αυτή εξανεμίζεται.

Κάτι παίζεται :blink:

καποιο προγραμμα σου τρωει τη μπαταρια.ετυχε κ σε μενα κ εκαν φορματ κ τωρα ολα ενταξει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πως κάνω εγκατάσταση ένα αρχείο .apk ?

 

ok το βρήκα...

 

 

για να παίξει βίντεο χρειάζεται media player.? αν ναι ποιο θεωρείτε καλύτερο.?

Edited by caveman21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω εάν το λαμπάκι που έχει επάνω δεξιά,ενεργοποιειται μέσα απο κάποια ρύθμιση ή είναι πάντα ανοιχτό.

Τέλος αν γνωρίζει κάποιος αν θα υπάρχει και στο mini γιατί το βρίσκω πολύ βολικό.

 

Εγω εχω βρει ενα προγραμμα το BLINK και κανει καποιες παραμετροποιησεις αναλογα με τα μηνυμτα την σταθμη της μπαταριας τις κλησεις κτλ....

δεν ηξερα οτι το LED αυτο εχει διαφορα χρωματα.Δοκιμασε το αν θες..

Βεβαια οπως και με αλλες εφαρμογες , εαν εχεισ καποιον task killer, να βαλεις το προγραμμα σε ignore list....

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βρει ενα προγραμμα το BLINK και κανει καποιες παραμετροποιησεις αναλογα με τα μηνυμτα την σταθμη της μπαταριας τις κλησεις κτλ....

δεν ηξερα οτι το LED αυτο εχει διαφορα χρωματα.Δοκιμασε το αν θες..

Βεβαια οπως και με αλλες εφαρμογες , εαν εχεισ καποιον task killer, να βαλεις το προγραμμα σε ignore list....

 

Πολύ χρήσιμο προγραμματάκι το Blink! Ευχαριστούμε για την επισήμανση! :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μόλις μου συνέβη κάτι λίγο ανησυχητικό...

 

Είχα βγάλει την μπαταρία για να αφαιρέσω την κάρτα μνήμης, ε και έτσι όπως την έβγαλα και την έβαλα στον αντάπτορα, ξέχασα το κινητό ξεμονταρισμένο, χωρίς τη μπαταρία μέσα δηλαδή. Το παρατηρώ μετά από καμμιά ώρα, τη βάζω το ανοίγω και μετά πάλι το ξεχνάω έτσι κανά μισάωρο χωρίς να βάλω το PIN. Όταν το θυμάμαι και πάω να το βάλω, βρίσκω το κινητό κλειστό. Οκ λέω. Το ανοίγω και προς μεγάλη μου έκπληξη τί παρατηρώ; Δεν είχε μπαταρία! Είχε αποφορτιστεί ΤΕΛΕΙΩΣ!! Μου έβγαλε και μήνυμα ότι η στάθμη της μπαταρίας ήταν κάτω από 2%. Άντε λέω κανά κόλλημα θα 'ναι... Το κλείνω, βγάζω τη μπαταρία, το ξαναανοίγω, πάλι τα ίδια.

 

Να σημειώσω ότι το κινητό το 'χα βγάλει από το φορτιστή το πρωί, και το είχα χρησιμοποιήσει λίγο. Η μπαταρία ήταν πάνω από 80%.

 

Έχει κανείς ιδέα τί μπορεί να συνέβη και τί μπορεί να σημαίνει αυτό...;

 

Ανησυχώ λίγο είν' η αλήθεια...

 

Λοιπον επειδη ετυχε και σε μενα ακριβως το ιδιο πριν απο 1-2 μερες και μαλιστα αμεσως μετα απο πληρη φορτιση παρατηρησα το εξης. Αφηνοντας το εβλεπα την σταθμη να ανεβαινει σταδιακα (εχω εγκατεστημενο widget που δειχνει ποσο % απομενει) και λεω ανακαλυψα τη φορτιση εξ επαγωγης!!!:lol: Τελικα μετα απο κανα διωρο εφτασε στο 90κατι% που ηταν το λογικο. Λογικα προκειται για καποιο bug.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα στην παρέα του Xperia X10@myphone! :lol:

Απέκτησα το τηλέφωνο μόλις χθες.

Δεν είναι η πρώτη μου επαφή με Android και σαφώς όχι η πρώτη μου επαφή με "έξυπνο" λειτουργικό (έχω περάσει από Windows Mobile και Symbian τα τελευταία 6 χρόνια). Το προηγούμενο τηλέφωνό μου ήταν το HTC Tattoo (Android 1.6 και αυτό).

Διάβασα όλες τις σελίδες του thread και θα ήθελα να πω κάποια πράγματα που παρατήρησα στη σύντομη ακόμα εμπειρία μου με το τηλέφωνο.

 

Κατ' αρχάς το αγόρασα από Play247 σε πολύ χαμηλή τιμή (γύρω στα 480 ευρώ), είναι παραεισαγωγής από Γερμανία, αλλά έχει ελληνικά κανονικότατα. Πρώτη θετική εντύπωση ότι είχε ήδη "φορεμένο" screen protector και 2 (!) εφεδρικά στη συσκευασία. Επίσης στη συσκευασία είχε και μια μαύρη θήκη-γάντι.

Όταν το άνοιξα πρώτη φορά για να τελειώσω τη μπαταρία του, ο μετρητής έδειχνε 43%. Συγχρονίζοντας με Google τις επαφές, το ημερολόγιο, το mail μου κτλ, κατεβάζοντας εφαρμογές από το Market και γενικώς έχοντάς το ΣΥΝΕΧΕΙΑ στα χέρια μου, η μπαταρία επιτέλους εξέπνευσε μετά από 6 ώρες και 40 λεπτά! Και ο χρόνος που η οθόνη έμεινε ανοιχτή (με αυτόματη φωτεινότητα) ήταν 6 ώρες και 10 λεπτά!! :rolleyes:

Έκανα την πρώτη φόρτιση -ανακαλύπτοντας ότι είναι αδύνατο να το φορτίσεις κλειστό και αυτό ήταν μεγάλη έκπληξη!- και από τότε έχουν περάσει 15 ώρες και η μπαταρία βρίσκεται στο 62%, με όλο το "πείραγμα" που επιβάλλει ένα καινούριο κινητό!!

Άρα λοιπόν, θεωρώ ότι η μπαταρία του είναι καταπληκτική.

Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα κανενός, απλά παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία, κι ας είναι πρώιμη.

Από την άλλη, θα πρέπει να συμφωνήσω εν μέρει με τους φίλους που έχουν απογοητευτεί από την κάμερα.

Ναι, δεν είναι φωτογραφικό κινητό, αλλά το άκουσμα των 8 MP (κι ας ξέρω ότι τα megapixels είναι σχετικά και δεν σημαίνουν ποιότητα απαραίτητα) σίγουρα με προδιέθεσε διαφορετικά. Σε καλό φωτισμό τα βγάζει πέρα πάρα πολύ καλά! Αλλά αυτό δεν είναι και δύσκολο στη σημερινή εποχή. Σε συνθήκες μειωμένου φωτισμού, αφενός το φλας δε βοηθάει και αφετέρου το επίπεδο λεπτομερειών είναι πολύ πολύ χαμηλό. ΟΜΩΣ, επειδή προσωπικά για μένα, η κάμερα του κινητού χρησιμεύει μόνο για να μπορώ να ανεβάσω άμεσα φωτογραφίες σε κοινωνικά δίκτυα (Facebook, Twitter, κτλ), νομίζω ότι με καλύπτει με κάποια αξιοπρέπεια.

Απλά περίμενα περισσότερα!

Το βίντεο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά δε με ενδιαφέρει και πάρα πολύ.

Τέλος, θα ήθελα να προτείνω κάποιες εφαρμογές που χρησιμοποιώ εγώ πάρα πολύ, από το Tattoo και τώρα στο Xperia!

1. Astro File Manager (πολύ καλός διαχειριστής αρχείων)

2. Advanced Task Manager (...τονίζω το Manager! Μείνετε μακριά από Killers! :lol: Και ποτέ -μα ποτέ- μην επιλέγετε auto-clean κτλ. Ξέρει το Android τι κάνει, most of the times! Για απλή παρακολούθηση είναι το πρόγραμμα, άντε και αν κολλήσει κάτι.)

3. ChompSMS (πολύ καλή εναλλακτική εφαρμογή μηνυμάτων με πολλές επιλογές. Καλύτερη από Handcent γιατί είναι πιο απλή και κατ' εμέ, πιο όμορφη.)

4. Nimbuzz (το instant messaging στο μεγαλείο του, συμπεριλαμβανομένου facebook chat)

5. Picsay (...είναι ένα photoshop για κινητά! Πολλές δυνατότητες!)

6. Smart Keyboard (καταπληκτικό εναλλακτικό πληκτρολόγιο, με Ελληνικά και πολλές άλλες γλώσσες!)

 

Αυτά από μένα προς το παρόν!

Καλώς σας βρήκα και συγγνώμη για το μέγεθος του post! :O

 

:happy:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...