Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αστο να φορτισει τοτε για καμποση ωρα. Στην υπογραφη του χρηστη kalaga θα βρεις το how to.

Ανοιξε το και εκει καπου στην αρχη δινει λιγκ για τις ρομ 2.1 σε μορφη sbf. Φλασαρεις με rsdlite, ελπιζω να τα ξερεις αυτα. Αν οχι, ακολουθησε πιστα το how to.

 

Λοιπον πληρη απογοητευση αφου προσπαθησα να περασω την 2,1 με rsd lite φορτοσε κανονικα το προγραμμα στο τελος που γραφει fail κ τωρα ανηγω σε bootloader μου γραφει file corrupt, low baterry,cannot program κ δεςν μπορω να κανω τιποτα πια ,υποθετω οτι το εσπασα αλλα δεν μπορω να καταλαβω πωσ εγινε αυτο μοvο απο την open recovery το εχω μονο 2 μηνεσ αυριο θα επικοινωνησω με το service.....

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπον πληρη απογοητευση αφου προσπαθησα να περασω την 2,1 με rsd lite φορτοσε κανονικα το προγραμμα στο τελος που γραφει fail κ τωρα ανηγω σε bootloader μου γραφει file corrupt, low baterry,cannot program κ δεςν μπορω να κανω τιποτα πια ,υποθετω οτι το εσπασα αλλα δεν μπορω να καταλαβω πωσ εγινε αυτο μοvο απο την open recovery το εχω μονο 2 μηνεσ αυριο θα επικοινωνησω με το service.....

Λόγω χαμηλής μπαταρίας δηλαδή?

Βρε αγόρι μου, βρες κάποιον με ένα μιλεστονε να σου φορτίσει τη μπαταρία ή να σου δώσει τη δική του να κάνεις τη δουλειά σου για 5 λεπτά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Έχω δύο προβλήματα με το κινητό μου και θα ήθελα να μάθω αν τα έχετε και εσείς!

Το πρώτο είναι ότι συχνά κολλάει το ασύρματο δίκτυο και δεν κατεβάζει τίποτα! Αυτό λύνεται τις περισσότερες φορές με κάποιον Task Manager κόβοντας κάποιες ενεργές εφαρμογές και αν όχι έτσι με επανεκκίνηση αλλά με ανοιχτό το ασύρματο.

Το δεύτερο είναι (και σημαντικότερο) ότι πάρα πολλές φορές κατά το άνοιγμα δεν μου αναγνωρίζει την SD Card!

Αυτή τη στιγμή είναι η τρίτη φορά που το άνοιξα και πάλι δεν την έχει δει :-(

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος από εσάς αυτά τα προβλήματα με το κινητό του και αν ναι πως το έλυσε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Έχω δύο προβλήματα με το κινητό μου και θα ήθελα να μάθω αν τα έχετε και εσείς!

Το πρώτο είναι ότι συχνά κολλάει το ασύρματο δίκτυο και δεν κατεβάζει τίποτα! Αυτό λύνεται τις περισσότερες φορές με κάποιον Task Manager κόβοντας κάποιες ενεργές εφαρμογές και αν όχι έτσι με επανεκκίνηση αλλά με ανοιχτό το ασύρματο.

Το δεύτερο είναι (και σημαντικότερο) ότι πάρα πολλές φορές κατά το άνοιγμα δεν μου αναγνωρίζει την SD Card!

Αυτή τη στιγμή είναι η τρίτη φορά που το άνοιξα και πάλι δεν την έχει δει :-(

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος από εσάς αυτά τα προβλήματα με το κινητό του και αν ναι πως το έλυσε?

Το πρωτο δεν μου εχει τυχει, ετσι οπως το λες. Αυτο που μου τυχαινει ειναι, αν με ανοιχτο το wifi κανω επανεκκινηση, μετα δεν μου δουλευει η συνδεση μεσω δικτυου και θελει παλι επανεκκινηση. Με 2 λογια, ποτε restart με ανοιχτο wifi.

 

Για το δευτερο η μονη σιγουρη λυση ειναι φορματ στην καρτα αλλα μεσα απο το μενου του κινητου. (Καπου στις ρυθμισεις ειναι η επιλογη αυτη). Εννοειται πρωτα κρατας αντιγραφο των αρχειων σου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο δεν μου εχει τυχει, ετσι οπως το λες. Αυτο που μου τυχαινει ειναι, αν με ανοιχτο το wifi κανω επανεκκινηση, μετα δεν μου δουλευει η συνδεση μεσω δικτυου και θελει παλι επανεκκινηση. Με 2 λογια, ποτε restart με ανοιχτο wifi.

 

Για το δευτερο η μονη σιγουρη λυση ειναι φορματ στην καρτα αλλα μεσα απο το μενου του κινητου. (Καπου στις ρυθμισεις ειναι η επιλογη αυτη). Εννοειται πρωτα κρατας αντιγραφο των αρχειων σου.

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Δυστυχώς ούτε format δεν την κάνει!!! Δεν την βλέπει καν! :-(

Τώρα μόλις έβαλα να ζητάει κωδικό pin το τηλέφωνο και την είδε.... Υποψιάζομαι ότι χωρίς pin δεν προλαβαίνει να την φορτώσει πολλές φορές κατά το boot και την μπλοκάρει μετά ...

Edited by vooda
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Δυστυχώς ούτε format δεν την κάνει!!! Δεν την βλέπει καν! :-(

Τώρα μόλις έβαλα να ζητάει κωδικό pin το τηλέφωνο και την είδε.... Υποψιάζομαι ότι χωρίς pin δεν προλαβαίνει να την φορτώσει πολλές φορές κατά το boot και την μπλοκάρει μετά ...

 

Αφου την ειδε, κανε αυτο που σου λεω και δεν θα ξαναεχεις προβλημα ποτε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πληρη απογοητευση αφου προσπαθησα να περασω την 2,1 με rsd lite φορτοσε κανονικα το προγραμμα στο τελος που γραφει fail κ τωρα ανηγω σε bootloader μου γραφει file corrupt, low baterry,cannot program κ δεςν μπορω να κανω τιποτα πια ,υποθετω οτι το εσπασα αλλα δεν μπορω να καταλαβω πωσ εγινε αυτο μοvο απο την open recovery το εχω μονο 2 μηνεσ αυριο θα επικοινωνησω με το service.....

 

Δε νομιζω να ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα. Λογικα επρεπε να το αφησεις να φορτισει λιγο ακομα επειδη οταν πας να περασεις μια ROM ελεγχει, μαλλον, αμα το κινητο εχει καποιο συγκεκριμενο level μπαταριας για να μπορει να τελειωσει με ασφαλεια το φλασαρισμα. Λογικα αμα το αφησεις κλειστο στην μπριζα για κανενα μισαωρο, μετα θα μπορεσεις να το φτιαξεις με RRDlite..

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα. Λογικα επρεπε να το αφησεις να φορτισει λιγο ακομα επειδη οταν πας να περασεις μια ROM ελεγχει, μαλλον, αμα το κινητο εχει καποιο συγκεκριμενο level μπαταριας για να μπορει να τελειωσει με ασφαλεια το φλασαρισμα. Λογικα αμα το αφησεις κλειστο στην μπριζα για κανενα μισαωρο, μετα θα μπορεσεις να το φτιαξεις με RRDlite..

 

Καλημερα!θα σασ πω αναλυτικα τι έγινε:Είχα την 2,1 ροοταρισμενη κ ειπα να βαλω την καινούργια recovery αφου την εβαλα κανονικα πήγα στο overclock menu πατησα την ενδειξη 1000/750/550/150 αν θυμαμαι καλα κάνω reboot κ το κινητο κολησε στο m ειχα ηδη 15% προσπαθω να κανω backup αλλα ματαια το βαζω λοιπον να φορτισει.

Οταν το εβαλα στην πριζα δεν φορτιζε το εβαλα στο pc κ ξεκινησε το φορτισμα μετα απο καμια ωρα ξεκιναω με rsd lite μου εδειχνε οτι φορτοσε η καινουργια ρομ κ περιμανα να μου βγαλει completed αλλα αντι αφτου μου εβγαλε error κ χαμηλη μπαταρια παλι!το αφησα στο pc να φορτισει 5 ωρεσ περιπου αλλα οταν το ανοιγα εμπενε σε bootloader κ αναβοσβηνε συνεχωσ το low baterry,canot program.το εστειλα για service στην Αθηνα λετε να εχω καπιο προβλημα με την εγγυηση?

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν θα είναι μέσα στην εγγύηση, γιατί το τηλέφωνο είναι πειραγμένο...

Το όλο σου λάθος ήταν στην φόρτιση...Έπρεπε έστω και στο PC να το άφηνες να πάει πάνω από 50% η μπαταρία....

Επίσης πάλι λάθος ήταν ότι (πάλι έχει σχέση με την φότριση) πήγες μόλις σου κόλησε να περάσεις sbf, ενώ μπορούσες να περιμένεις λίγο να φορτίσει και να του κάνεις απλά ένα Nandroid Restore....

Tώρα ότι και να λέμε είναι να 'χαμε να λέγαμε.... Το θέμα είναι ότι το τηλέφωνο έγινε Brick (αφού δεν μπαίνει σε bootloader mode) και δεν ξέρω τι θα σου ζητήσουν για να επισκευαστεί.... Μέχρι και αλλαγή πλακέτας (που είναι το κλασσικό σχεδόν σε όλα τα services) μπορεί να σου πουν....

Και ξαναλέω θα είσαι πάρα πολύ τυχερός αν δεχτούν την εγγύηση.... Γιατί για να φέρεις το τηλέφωνο σε αυτή τη κατάσταση σίγουρα θα σου πουν ότι έκανες πράγματα που δεν πρέπει και δεν τα καλύπτουν... Μακάρι ολόψυχα να βγω ψεύτης και να πάνε όλα κατ' ευχήν και να πάρεις πίσω το τηλέφωνο σου χωρίς να δώσεις μια....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν θα είναι μέσα στην εγγύηση, γιατί το τηλέφωνο είναι πειραγμένο...

Το όλο σου λάθος ήταν στην φόρτιση...Έπρεπε έστω και στο PC να το άφηνες να πάει πάνω από 50% η μπαταρία....

Επίσης πάλι λάθος ήταν ότι (πάλι έχει σχέση με την φότριση) πήγες μόλις σου κόλησε να περάσεις sbf, ενώ μπορούσες να περιμένεις λίγο να φορτίσει και να του κάνεις απλά ένα Nandroid Restore....

Tώρα ότι και να λέμε είναι να 'χαμε να λέγαμε.... Το θέμα είναι ότι το τηλέφωνο έγινε Brick (αφού δεν μπαίνει σε bootloader mode) και δεν ξέρω τι θα σου ζητήσουν για να επισκευαστεί.... Μέχρι και αλλαγή πλακέτας (που είναι το κλασσικό σχεδόν σε όλα τα services) μπορεί να σου πουν....

Και ξαναλέω θα είσαι πάρα πολύ τυχερός αν δεχτούν την εγγύηση.... Γιατί για να φέρεις το τηλέφωνο σε αυτή τη κατάσταση σίγουρα θα σου πουν ότι έκανες πράγματα που δεν πρέπει και δεν τα καλύπτουν... Μακάρι ολόψυχα να βγω ψεύτης και να πάνε όλα κατ' ευχήν και να πάρεις πίσω το τηλέφωνο σου χωρίς να δώσεις μια....

 

Μαλλον εχεις δικιο τα εχασα εκεινη την ωρα κ δεν ειχα υπομονη....Ξεκιναει ομως σε bootloader αλλα δεν δεχεται φορτιση παρολου που δειχνει οτι φορτιζει, αν του βαλουνε μπαταρια μηπως συνεχιστει μετα η διαδικασια μεσω lite?

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο πάντως αυτό που έγινε..

 

Ειναι σχεδόν αδύνατο να 'τουβλιάσεις' το Milestone.. Ακόμα και με πρόβλημα στο φλασάρισμα, το bootloader παραμένει ανέγγιχτο..

 

Εγώ θα λεγα να βγάλεις μπαταρια για κάνα 5λεπτο, να την ξαναβάλεις και να δοκιμάσεις να το φορτίσεις με φορτιστή πλήρως.. Και να ξαναδοκιμάσεις.

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο πάντως αυτό που έγινε..

 

Ειναι σχεδόν αδύνατο να 'τουβλιάσεις' το Milestone.. Ακόμα και με πρόβλημα στο φλασάρισμα, το bootloader παραμένει ανέγγιχτο..

 

Εγώ θα λεγα να βγάλεις μπαταρια για κάνα 5λεπτο, να την ξαναβάλεις και να δοκιμάσεις να το φορτίσεις με φορτιστή πλήρως.. Και να ξαναδοκιμάσεις.

 

Δεν φορτιζει απο την μπριζα,απο το pc αναβει το λευκο λαμπακι τησ φορτισης το ειχα για αρκετη ωρα περιπου κανα πενταωρο αλλα μολις το ανοιγα κ εμφανιζοταν σε bootloader μου γραφει: file corrupt,low battery,canνot program τι σημαινει αυτο?οτι ειναι brick?Αφου προσπαθησα να βαλω την 2,1 κ δεν πετυχε μετα μου εβγαλε to file corupt κ δεν μου φορτιζει αφου το ειχα αφησει για ενα πενταωρο...

Edited by aris_volos
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατέβασα την εφαρμογή Ηandcent sms για το κινητό αλλά τώρα όταν έρχεται μήνυμα μου ''πετάει''2 ειδοποιήσεις για το ίδιο μήνυμα,μια με το πρόγραμμα το handcent και μια με την κανονική εφαρμογή του κινητού για μηνύματα.Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω την εργοστασιακή??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατέβασα την εφαρμογή Ηandcent sms για το κινητό αλλά τώρα όταν έρχεται μήνυμα μου ''πετάει''2 ειδοποιήσεις για το ίδιο μήνυμα,μια με το πρόγραμμα το handcent και μια με την κανονική εφαρμογή του κινητού για μηνύματα.Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω την εργοστασιακή??

 

Πρώτα απ' όλα πρέπει να είσαι rooted!μετά μέσω του root explorer πηγαίνεις στο systems\apps στη μνήμη του κινητού και έχοντας κάνει το φάκελο r/w σβήνεις το mms.apk!

Link to comment
Share on other sites

Δεν φορτιζει απο την μπριζα,απο το pc αναβει το λευκο λαμπακι τησ φορτισης το ειχα για αρκετη ωρα περιπου κανα πενταωρο αλλα μολις το ανοιγα κ εμφανιζοταν σε bootloader μου γραφει: file corrupt,low battery,canνot program τι σημαινει αυτο?οτι ειναι brick?Αφου προσπαθησα να βαλω την 2,1 κ δεν πετυχε μετα μου εβγαλε to file corupt κ δεν μου φορτιζει αφου το ειχα αφησει για ενα πενταωρο...

Χαλάρωσε το κιν. σου δεν εχει brickαρει... Ο daemonon για την φόρτιση ενεργοποιητε μαζί με τον boot loader, και αφου μπαίνει σε bl φτιαχνει.

1. το βαζεις να φορτισει ΣΤΗΝ ΜΠΡΙΖΑ

2. Μεσω rsdlite περνας ενα full και οχι service sbf.

3. Τσεκαρεις οτι το sbf που πας να περάσεις ΔΕΝ εινα corrupted. Τα κατεβαζουμε απο αξιόπιστες πηγές και κανουμε checksum. Το μυνημα που σου βγαζει λέει ή ότι σταματησες το φλασαρισμα στη μεση ή οτι το sbf ειχε πρόβλημα.

4. Πηγές στο wiki απο and-developers για να δεις συμβουλές ωστε να φλασαρεις την συσκευη σου; αν όχι καντο...

 

Ελπιζω να το επαναφερεις φιλε μου...

 

 

Sent from my Milestone

Edited by xoulis_
function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

Χαλάρωσε το κιν. σου δεν εχει brickαρει... Ο daemonon για την φόρτιση ενεργοποιητε μαζί με τον boot loader, και αφου μπαίνει σε bl φτιαχνει.

1. το βαζεις να φορτισει ΣΤΗΝ ΜΠΡΙΖΑ

2. Μεσω rsdlite περνας ενα full και οχι service sbf.

3. Τσεκαρεις οτι το sbf που πας να περάσεις ΔΕΝ εινα corrupted. Τα κατεβαζουμε απο αξιόπιστες πηγές και κανουμε checksum. Το μυνημα που σου βγαζει λέει ή ότι σταματησες το φλασαρισμα στη μεση ή οτι το sbf ειχε πρόβλημα.

4. Πηγές στο wiki απο and-developers για να δεις συμβουλές ωστε να φλασαρεις την συσκευη σου; αν όχι καντο...

 

Ελπιζω να το επαναφερεις φιλε μου...

 

 

Sent from my Milestone

 

To #3 μπορεί να φαντάζει ως πυρηνική δοκιμή για κάποια άτομα :P

 

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα πρέπει να είσαι rooted!μετά μέσω του root explorer πηγαίνεις στο systems\apps στη μνήμη του κινητού και έχοντας κάνει το φάκελο r/w σβήνεις το mms.apk!

 

Είσαι λάθος λίγο. Δεν πρέπει να είσαι rooted....

Απλά ανοίγεις την εργοστασιακή εφαρμογή μηνυμάτων και πατάς το κουμπί του μενού και πας ρυθμίσεις και ξετσεκαρεις την ειδοποίηση μηνυμάτων...

Και έτσι θα έρχεται 1 ειδοποίηση μόνο από το handcent sms...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

To #3 μπορεί να φαντάζει ως πυρηνική δοκιμή για κάποια άτομα :P

 

XA XA :lol: πυρηνική δοκιμή :lol:

ε με τα σωστά εργαλεία γίνεται κι αυτή ... http://www.pc-tools.net/win32/md5sums/

και για linux ενας καλός οδηγός είναι εδώ... http://www.electrictoolbox.com/article/linux-unix-bsd/howto-check-md5-file/

function cdl { cd $1; ls;}
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα, εκατσα σε ενα βραδι κ διαβασα κοντα 100 σελιδες γιατι σε μια βδομαδα 8α ειμαι κ εγω κατοχος ενος mileston . δεδομενων των αναγκων μου θα καταληξω στην 2.1 με ενα απλο ρουτ περιμενοντας την 2.2 officially . να ρωτισω αν υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα των service εκδοσεων απο τις κανονικες?

How long? Not long, 'cause

what you reap is what you sow

Link to comment
Share on other sites

Από την σελίδα της Motorola Europe στο facebook, Είδηση προ 5λέπτου!!! ΤΟ ΧΤ720 ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΣΕ FROYO http://www.facebook.com/motorolaeurope, την ώρα που το πλάνο αναβάθμισης για το ένδοξο Milestone διατηρείται ως έχει!! :) Πλήρης επιβεβαίωση στον ανανεωμένο γνωστό πίνακα https://supportforums.motorola.com/community/manager/softwareupgrades

 

Pheww, φτηνά την γλυτώσαμε...:cry:

 

ΥΓ: Τώρα με ποιά λογική το ΧΤ που ανακοινώθηκε επίσημα πριν λίγο καιρό οτι θα πάρει επίσημο upgrade που θα το τρέχει στα 720, δεν θα αναβαθμιστεί, ενω το milestone με τα 550 mhz του,ναι, μόνο οι Αμερικάνοι το καταλαβαίνουν....

ΥΓ2: Ειλικρινά δεν θα ήθελα σε καμμία περίπτωση να είμαι στη θέση των κατόχων του ΧΤ....

ΥΓ3: Εννοείται πως αν δεν δούμε την αναβάθμιση να τρέχει στα κινητά μας, κι εμείς δεν κοιμόμαστε ήσυχοι...

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικούς μήνες χρήσης του Milestone, και με την Αναβάθμιση σε 2.2 να είναι στην γωνία, ένα πράγμα θα ήθελα περισσότερο από τους προγραμματιστές της Motorola:

Καλύτερη διαχείρηση της μνήμης, να έχουμε περισσότερη ελεύθερη RAM. Όχι για την εγκατάσταση εφαρμογών (που κι αυτό φυσικά το θέλουμε), αλλά για την εκτέλεσή τους. Δεν μπορώ να βλέπω κάθε φορά που ανοίγω τον Task Manager ελύθερη RAM 45MB, και εφαρμογές που έχω κλείσει να ξανανοίγουν. Και "Kill All" να κάνω, πάνω από 90ΜΒ ελεύθερα δεν βλέπω, κι αυτό στιγμιαία..

Ο κολλητός μου με το Galaxy 3 έχει στάνταρ ελεύθερα ~70-80 και με ένα Kill All πάει 120 χαλαρά..

 

Και το περίεργο είναι πώς ούτε και τα τζιμάνια που φτιάχνουν ROM (nadlabak, Feeyo, κλπ) δεν έχουν δώσει κάποια ROM που να κάνει καλή δαιχείριση της RAM. Μόνο περισσότερο ελεύθερο χώρο για εφαρμογές.

 

Να σημειώσω ότι ποτέ δεν με "κρέμασε" το κινητό από RAM. Δεν πήγα να τρέξω κάποια εφαρμογή και σερνόταν.. Απλά είναι θέμα σωστής διαχείρισης πόρων.

Μακάρι να τα δούμε στην πράξη..

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Tο Android βασίζεται σε Linux και σε όλα τα Unix-like λειτουργικά η διαχείριση μνήμης είναι διαφορετική απ' αυτή που έχει συνηθίσει ενας χρήστης Windows..

 

Κοινώς, όση μνήμη και να του βάλεις του κινητού, το λειτουργικό πάντα θα την γεμίζει.. Για καλύτερη λειτουργία φυσικά.

 

Γι αυτό και δεν έχει νόημα η χρήση task killer, ότι 'σκοτώνεις' ξαναξεκινά μετά, και γενικά πιο αργό γίνεται το κινητό με συνεχές 'σκότωμα'...

Xperia Z5 Premium, Xperia Z2, Xperia Z4 Tablet, Asus Nexus 7 (2013) 16GB
Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρησιμοποιώ αποκλειστικά Linux (Ubuntu) εδώ και 3 χρόνια, θα διαφωνήσω λιγάκι, το λειτουργικό δεν θα έπρεπε να "γεμίζει" την μνήμη, αλλά να χρησιμοποιεί την ελάχιστη δυνατή..

Έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ Task Killer, απλά κοιτάω από περιέργεια την ελεύθερη μνήμη που υπάρχει κάποιες στιγμές.

Μήπως απλά δεν διαθέτει πολλή μνήμη το κινητό μας?? :confused:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρησιμοποιώ αποκλειστικά Linux (Ubuntu) εδώ και 3 χρόνια, θα διαφωνήσω λιγάκι, το λειτουργικό δεν θα έπρεπε να "γεμίζει" την μνήμη, αλλά να χρησιμοποιεί την ελάχιστη δυνατή..

Έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ Task Killer, απλά κοιτάω από περιέργεια την ελεύθερη μνήμη που υπάρχει κάποιες στιγμές.

Μήπως απλά δεν διαθέτει πολλή μνήμη το κινητό μας?? :confused:

 

Αυτό είναι το μοναδικό πρόβλημα του κινητού μας, η περιορισμένη RAM...

(Και η αμέλεια της Motorola να κάνει update σε ότι non-US κινητό βγάζει φυσικά!)

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...