Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι official..Το ξαναείχα αυτό το πρόβλημα και με επαναφορά είχε φτιάξει,και μετά από λίγες μέρες,ξαναπέρασα εφαρμογές κλπ και μου το ξαναέκανε...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι official..Το ξαναείχα αυτό το πρόβλημα και με επαναφορά είχε φτιάξει,και μετά από λίγες μέρες,ξαναπέρασα εφαρμογές κλπ και μου το ξαναέκανε...

 

Δοκίμασες να περάσεις την 2.2.1 μέσω rsdlite;

Link to comment
Share on other sites

Να γράψουμε να υπάρχει και εδώ.

Με 2 πειράγματα στην cyanogen ουσιαστικά η rom φτάνει σχεδόν στα όρια τη συσκευή μας.

Πρώτα με το autostarts απενεργοποιούμε κάθε εφαρμογή που ανοίγει αυτόματα μόλις κάνει κάτι το κινητό μας ή όταν ξεκινάει. Δεν απενεργοποιούμε συνολικά εφαρμογές, απλώς τις κάνουμε να ενεργοποιούνται μόνο χειροκίνητα.

Δεύτερον σβήνουμε/μετονομάζουμε την εφαρμογή DRMPROVIDER.APK (μαζί με το αντίστοιχο ODEX αρχείο) γιατί είναι από τις κύρια υπεύθυνες εφαρμογές για χάσιμο μνήμης μετά από 2-3 ημέρες λειτουργίας που κάνουν την συσκευή να θέλει επανεκκίνηση. Για να το κάνουμε αυτό μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον root explorer.

Βέβαια να σημειώσω πως αυτή η εφαρμογή επιτρέπει την αναπαραγωγή προστατευμένων με drm mp3 και ταινιών, οπότε αν κάποιος χρησιμοποιεί τέτοια αρχεία δεν πρέπει να προχωρήσει σε αυτή την απενεργοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι δύο συμβουλές που δεν ήξερα.

Έχεις να προτείνεις κάποιες εφαρμογές που δεν είναι απαραίτητες;

Το APK αρχείο που ανέφερες πού βρίσκεται;

 

Edit: Τα αρχεία τα βρήκα στο /system/app και τα μετονόμασα χρησιμοποιώντας τον ES File Explorer.

Τα autostarts των εφαρμογών δε βρήκα ακόμα.

Edited by Eastwood
Link to comment
Share on other sites

Για επέκτεινε τις γνωσεις σου φίλε crAss...

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.elsdoerfer.android.autostarts&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5lbHNkb2VyZmVyLmFuZHJvaWQuYXV0b3N0YXJ0cyJd

 

0.77 € κοστίζει η εφαρμογή και τα αξίζει και με το παραπάνω. Να δώσω ένα παράδειγμα το τι κάνει. Κλασσικά οι περισσότεροι θέλουμε να υπάρχει εγκατεστημένο στο κινητό μας το google maps γιατί μπορεί να το χρειαστούμε κάποια στιγμή. Όταν περνάς το maps στη συσκευή ξεκινά με την εκκίνηση της συσκευής για να έχει έτοιμες πληροφορίες για όταν το χρειαστούμε. Στο milestone που δεν έχει αρκετή μνήμη αυτό είναι καταστροφικό. Έτσι η πρώτη απενεργοποίηση έρχεται στην εκκίνηση. Όμως το android έχει τη δυνατότητα να ξεκινά εφαρμογές χωρίς να το ζητά ο χρήστης όταν γίνεται κάποια συγκεκριμένη δραστηριότητα στο κινητό.

Για παράδειγμα όταν ενεργοποιηθεί ο δέκτης gps τότε πάλι το google maps ξεκινά στο παρασκήνιο γιατί η συσκευή πιστεύει ότι μάλλον θα χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή. Το autostarts σε αφήνει να απενεργοποιήσεις και αυτές τις αυτόματες εκκινήσεις εφαρμογών.

Με το autostarts απενεργοποιούμε ότι πραγματικά δεν θέλουμε να ξεκινά αυτόματα από το λειτουργικό. Είναι πολύ απλό στη χρήση. Απλώς λίγη προσοχή να μην απενεργοποιήσετε κάποια από τις βασικές εφαρμογές του λειτουργικού.

 

Το DRMPROVIDER.APK είναι εκεί που είπε ο Eastwood. Εγώ το σβήνω απευθείας στην κατεβασμένη rom πριν την περάσω στο κινητό (το ίδιο πράγμα είναι).

 

Τέλος δοκίμασα να βάλω το τελευταίο build της ice cream sandwich, το οποίο παραδόξως πάει αρκετά καλύτερα από ότι θα περίμενα. Αλλά δυστυχώς δεν μου δούλευε καθόλου το wifi οπότε έφυγε όπως μπήκε.

 

Μιας και υπήρχε χρόνος είπα να βάλω και την τελευταία ICS (ανεπίσημη μιας και αυτή που έχει ανεβάσει ο nadlabak έχει βελτιωθεί αρκετά από τότε).

Λοιπόν, θα μείνετε με ανοικτό το στόμα. Είναι απίστευτο πόσο καλά τρέχει. Πέρασα όλες τις εφαρμογές που είχα στην CM 7.

Τα 2 βασικά στοιχεία που βοηθάνε πολύ είναι το script του zeppelinrox και η αλλαγή του default lancher με τον zeam.

Από εκεί και πέρα το μοναδικό πρόβλημα που έχω συναντήσει μέχρι στιγμής είναι ότι στο goggles ή στον barcode scanner όταν πατάς το κουμπί της φωτογραφικής για να πάρει εικόνα και μετά να την επεξεργαστεί, απλώς δεν το κάνει. Ψηλά γράμματα σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα πάντως.

Κάντε ένα nandroid το σύστημα όπως το έχετε με CM 7 και περάστε CM 9. Θα μείνω με αυτή προς το παρόν γιατί δεν βλέπω να έχει κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα...σίγουρα πια θα έπρεπε να είναι beta και όχι alpha.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτή την λίστα με ROM http://sbf.droid-developers.org/umts_sholes/list.php ποια να περάσω ώστε να το στείλω στο service "καθαρό";

Την Retail Central Europe που πιάνει 104.9ΜΒ.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Την Retail Central Europe που πιάνει 104.9ΜΒ.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Την έβαλα και με πήγε στην 2.1update1. Αν βάλω την αγγλική με πάει στην 2.2.1 . Η τελευταία δεν είχε βγει για central europe? Γιατί αν πάω να κάνω αναβάθμιση από το κινητό, μου λέει ότι δεν βρίσκει τον διακομιστή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Την έβαλα και με πήγε στην 2.1update1. Αν βάλω την αγγλική με πάει στην 2.2.1 . Η τελευταία δεν είχε βγει για central europe? Γιατί αν πάω να κάνω αναβάθμιση από το κινητό, μου λέει ότι δεν βρίσκει τον διακομιστή.

 

Μάλλον η άλλη Retail Central Europe που πιάνει 122MB είναι η 2.2.1. Δεν ξέρω τι παίζει με το OTA Update. Δεν έχω κάνει ποτέ στο Milestone. Πάντως όταν είχα στείλει κι εγώ το δικό μου για service αυτή που σου είπα προηγουμένως είχα βάλει. Βγάλε και την MicroSD πριν το στείλεις (μου το είχαν πει οι ίδιοι απ' το τηλέφωνο).

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια απο την εμπειρια σας σε cooked roms μπορειτε να μου προτεινεται καποια αξιοπιστη χωρις κολληματα και lag?

Εχω τωρα επανω την επισημη 2.2.1 και εχει αρκετο lag και καθυστερησεις. Τη συσκευη την πηρα προσαφατα και την αναβαθμισα εγω με την επισημη διαδικασια, αλλα εχω την εντυπωση οτι με την 2.1 τα πραγματα ηταν καλυτερα και πιο ομαλα.

Επισης αν υπαρχει ευκαιρο και ενα λινκ για οδηγο πως περναω τις ανεπισημες ρομ γιατι δεν εχω ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

CyanogenMod 7.2.0 και έχεις ότι καλύτερο μπορεί να τρέξει άνετα το Milestone πέραν της εργοστασιακής 2.1 ROM.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=941346

 

Πολύ καλός οδηγός εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=983516

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Την εχω βαλει και τη χρησιμοποιω εδω και μια εβδομαδα περιπου, ειναι σαν να εχω αλλη συσκευη!

Πολυ καλη και σταθερη δειχνει, μονο η μπαταρια χανει γρηγοροτερα απο την original 2.2.1, αλλα φανταζομαι ειναι φυσιολογικο, απο οτι ειδα πρεπει να ειναι χρονισμενο εξ αρχης στο 1GHz με αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι υπερχρονισμένη.

Αν με κάποιο πρόγραμμα σαν το autostarts απενεργοποιήσεις εφαρμογές που δεν θες να τρέχουν, εκτός από την βελτίωση του Multitasking θα δεις και βελτίωση στην μπαταρία.

Επίσης ακούγεται ότι επιτέλους λύθηκε το πρόβλημα με τα χαμένα sms στην icecream sandwich και ότι έγινε ακόμη πιο σβέλτη.

Θα τη βάλω μάλλον αύριο. Την τελευταία φορά που είχα προσπαθήσει είχε μόνο 2 θέματα:

1. Τα sms που ήταν και ο βασικός λόγος που την έβγαλα - θεωρητικά λύθηκε

2. Δεν μπορούσα να τραβήξω φωτογραφία για ανάλυση μέσω του goggles ή barcode scanner. Αυτό δεν ξέρω αν διορθώθηκε, αλλά έτσι και αλλιώς δεν με καίει τόσο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδιά έκανα μια βλακεία και σβηστήκανε οι επαφές μου και τώρα με το που παο και ξανακάνω αποθήκευση καινούργια επαφή δεν μου την βγάζει στον κατάλογο τον επαφών please help.
Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κανείς digitizer στο milestone? Δυστυχώς το τέρμα αριστερά μέρος του touch screen έπαψε να λειτουργεί και όταν επανέρχεται μετά από λίγο είναι σαν να πατάω οπουδήποτε στην οθόνη.

Είδα το βίντεο στο youtube και αν και πιάνουν τα χέρια μου είναι μεγάλος μπελάς η αλλαγή του, αφού απαιτεί να λυθεί τελείως η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

επειδή ξέρεται περισσότερα!

θα βγει κάποια άλλη rom για το κινητό....και εννοώ επίσημα!

 

ή δεν υπάρχει λόγος να περιμένω??

 

αν όχι....τι να επιλέξω?

Link to comment
Share on other sites

Η 2.2.1 ήταν η τελευταία κι αυτή με το ζόρι την έδωσαν και bugs.

 

Οπότε πάρε backUp, διάβασε λίγο τους οδηγούς εδώ και στο XDA και πέρνα Cyanogen 7.2.0 από nadlabak. Ότι καλύτερο μπορεί να τρέξει η συσκευή σου.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον babis200sx. Έχω και εγώ περάσει τη συγκεκριμένη CM 7.2.0 και είναι πραγματικά ό,τι καλύτερο υπάρχει για τη συγκεκριμένη συσκευή. Προχώρα άφοβα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κανείς digitizer στο milestone? Δυστυχώς το τέρμα αριστερά μέρος του touch screen έπαψε να λειτουργεί και όταν επανέρχεται μετά από λίγο είναι σαν να πατάω οπουδήποτε στην οθόνη.

Είδα το βίντεο στο youtube και αν και πιάνουν τα χέρια μου είναι μεγάλος μπελάς η αλλαγή του, αφού απαιτεί να λυθεί τελείως η συσκευή.

 

crAss αν βρεις άκρη πες και σε μένα, γιατί από digitzer έχει μείνει παρκαρισμένο και το δικό μου.. :(

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα χειροτέρεψε και έτσι έχασα και το δεξί και το αριστερό άκρο. Το button savior βοηθάει λίγο, αλλά και πολύ μνήμη τρώει και γενικώς δεν είναι λύση. Οπότε πήρα την απόφαση να το βάλω στο φούρνο όπως πρότειναν άλλοι χρήστες στο xda. Μπήκε λοιπόν στους 70 βαθμούς προθερμασμένο φούρνο, με βγαλμένη μπαταρία, sim και κάρτα μνήμης με την οθόνη να βλέπει προς τα κάτω σε ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας διπλωμένο στα δύο. Αυτό πάνω στη σχάρα στη μέση του φούρνου. Ο φούρνος πάνω-κάτω, όχι grill ή αερόθερμο ή κάποιος συνδυασμός με αυτά. Το άφησα μέσα για 1 ώρα. Μετά το έβγαλα, το τύλιξα με χαρτί κουζίνας και το άφησα να έρθει σιγά σιγά σε θερμοκρασία δωματίου, σε δωμάτιο χωρίς πολύ υγρασία.

Μόλις το άνοιξα το touchscreen δεν αντιδρούσε καθόλου, αλλά μέσα σε 2-3 λεπτά επανήλθε πλήρως και δουλεύει κανονικά όλη η οθόνη. Το πόσο θα κρατήσει, κανείς δεν το ξέρει, αλλά το τηλέφωνο τώρα είναι μια χαρά.

 

Προφανώς δεν φέρω ευθύνη αν κάποιος το κάνει και του χαλάσει το κινητό, το κάνετε με ΔΙΚΗ σας ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα χειροτέρεψε και έτσι έχασα και το δεξί και το αριστερό άκρο. Το button savior βοηθάει λίγο, αλλά και πολύ μνήμη τρώει και γενικώς δεν είναι λύση. Οπότε πήρα την απόφαση να το βάλω στο φούρνο όπως πρότειναν άλλοι χρήστες στο xda. Μπήκε λοιπόν στους 70 βαθμούς προθερμασμένο φούρνο, με βγαλμένη μπαταρία, sim και κάρτα μνήμης με την οθόνη να βλέπει προς τα κάτω σε ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας διπλωμένο στα δύο. Αυτό πάνω στη σχάρα στη μέση του φούρνου. Ο φούρνος πάνω-κάτω, όχι grill ή αερόθερμο ή κάποιος συνδυασμός με αυτά. Το άφησα μέσα για 1 ώρα. Μετά το έβγαλα, το τύλιξα με χαρτί κουζίνας και το άφησα να έρθει σιγά σιγά σε θερμοκρασία δωματίου, σε δωμάτιο χωρίς πολύ υγρασία.

Μόλις το άνοιξα το touchscreen δεν αντιδρούσε καθόλου, αλλά μέσα σε 2-3 λεπτά επανήλθε πλήρως και δουλεύει κανονικά όλη η οθόνη. Το πόσο θα κρατήσει, κανείς δεν το ξέρει, αλλά το τηλέφωνο τώρα είναι μια χαρά.

 

Προφανώς δεν φέρω ευθύνη αν κάποιος το κάνει και του χαλάσει το κινητό, το κάνετε με ΔΙΚΗ σας ευθύνη.

 

OMG. Ψήσιμο για να στρώσει το digitizer? Για στείλε link.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...