Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν θα πώ τις εντυπώσεις μου από το κινητό για περίπου μια εβδομάδα που του έχω :

ΑΠΛΑ ΑΨΟΓΟ !!!!

Ούτε προβλήματα μπαταρίας, ούτε προβλήματα χώρου (άλλωστε είμαι light user) στην 8 GB έκδοση (και τα Iphone 4 8 GB έχουν αλλά δεν είδα κανα Appleboy να διαμαρτύρεται), ούτε αισθητά προβλήματα ήχου υπάρχουν.

Η ποιότητα κατασκευής είναι άριστη, η αίσθηση στο χέρι, στο scrolling στο γυαλί τέλειο και η ταχύτητα απόκρισης καταπληκτική (ούτε lag ούτε τίποτα - όποιος μιλάει για lag ας πάρει το LG L7 για μια μέρα και το συζητάμε μετά το θέμα!) και η δε κάμερα είναι ανεκτή με αποδεκτή ποιότητα.

Ίσως να ψαχνόμαστε πολύ, να βρίσκουμε το παραμικρό θέμα και να λέμε να έχει ένα πρόβλημα (πρόβλημα γτπ) και για αυτό το έχουν φθηνό. Πιστέυω ότι παρατήρηση υπάρχει μέσω του forum θα μπορούμε να την λύσουμε, ανταλλάσοντας και εμπειρίες. Ίσως πάλι κακογραμμένο software να δημιουργεί προβλήματα όπως το θεματάκι με την εφαρμογή Carrefour που διάβασα πιο πάνω. Και πάλι όμως δεν είναι θέμα του κινητού.

Το κινητό είναι απροβλημάτιστο (φτου σκόρδα!). Εδώ πολύ ακριβότερα κινητά όπως τα Samsung S4, έχουν μερικές φορές σοβαρότατα πρόβληματα : σε φίλο φούσκωσε η μπαταρία του S4, του κλείνει όποτε θέλει το κινητό και όταν το ψάξαμε στο Internet είδαμε ότι πλήθος κόσμου από Ταϋλάνδη μέχρι Γερμανία έχει το ίδιο πρόβλημα.

Το μόνο θέμα που συνάντησα κατά την χρήση του είναι το ότι σε χωριό με αδύναμο σήμα 2G (3G εκεί δεν πιάνει) και με ταυτόχρονη ενεργοποιημένη την λήψη-μετάδοση δεδομένων (δεν το είχα προσέξει - το είχα ξεχάσει έτσι από την πόλη) μου τερμάτιζε την κλήση. Μάλιστα το σημείο που μου το έκανε ήταν λίγο παράξενο (νεκροταφείο) και έψαχνα λίγο και την υπερφυσική διάσταση του θέματος.....:scared: !!! Η λύση βρέθηκε. Απενεργοποίησα το 3G, την λήψη - μετάδοση δεδομένων και όλα ΟΚ. ΄

 

Και μια απορία που την ρώτησα πιο πάνω αλλά απάντηση δεν πήρα :

 

Tα 50 GB χώρο στο Cloud πως τα αποκτώ? Πήγα στο Drive, έκανα login με το google account μου, ωστόσο μου λέει ότι έχω 15 GB χώρο. Tι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σημερα μου εκανε restart στο ασχετο. Μου το ξανακανε χτες. Τι μπορει να φταιει ;

 

Μηπως εχεις καμια ακυρη εφαρμογη?η οποια σου προκαλει restart! Εννοω καποια εφαρμογη που δεν εχει αξιολογησεις και τετοια

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις καμια ακυρη εφαρμογη?η οποια σου προκαλει restart! Εννοω καποια εφαρμογη που δεν εχει αξιολογησεις και τετοια

 

οχι ολες οι εφαρμογες που εχω ειναι με αξιολογησεις. Μπορω να επικοινωνησω με motorola μεσω κινητου ; Αν ναι πως ;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα της μπαταρίας που αναφέρω εδώ και μερικές μέρες στο φορουμ

σορυ αν γίνομαι κουραστικός.

Ψάχνοντας βρήκα αυτό τοτ ποστ μου:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5328058#post5328058

Νομίζω είναι τη μέρα που το πήρα.

Κατά τύχη έπεσα πάνω στο ποστ και μου έκανε εντύπωση που πόσταρα τέτοια ποσοστά!

3ω 45λ με ~40% υπόλοιπό μετά από 7ω και 45λ. και το σήμα φαίνεται πραγματικά κακό!

Αυτό σημαίνει ότι η μπαταρία μου χειροτέρεψε από τη στιγμή που άρχισα να το "φορτώνω".

Τις επόμενες μέρες, αν βρω χρόνο θα κάνω ένα factory reset + wipe cache και θα περάσω τα πάντα απ την αρχή.

Εκτός από διάφορα που κατέβασα από το μαρκετ, υπάρχει περίπτωση να επηρεάζεται το σύνολλο από 2-3 "απλήρωτες" εφαρμογές που έχω; Έχω περάσει το swiftkey και το Procapture

Ξέρω ότι ο τρόπος που της πέρασα δεν είναι αξιόπιστος αλλά οι εφαρμογές μπορεί να είναι.... μπορεί όμως, ποιός ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα της μπαταρίας που αναφέρω εδώ και μερικές μέρες στο φορουμ

 

σορυ αν γίνομαι κουραστικός.

 

Ψάχνοντας βρήκα αυτό τοτ ποστ μου:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5328058#post5328058

 

Νομίζω είναι τη μέρα που το πήρα.

 

Κατά τύχη έπεσα πάνω στο ποστ και μου έκανε εντύπωση που πόσταρα τέτοια ποσοστά!

 

3ω 45λ με ~40% υπόλοιπό μετά από 7ω και 45λ. και το σήμα φαίνεται πραγματικά κακό!

 

Αυτό σημαίνει ότι η μπαταρία μου χειροτέρεψε από τη στιγμή που άρχισα να το "φορτώνω".

 

Τις επόμενες μέρες, αν βρω χρόνο θα κάνω ένα factory reset + wipe cache και θα περάσω τα πάντα απ την αρχή.

 

Εκτός από διάφορα που κατέβασα από το μαρκετ, υπάρχει περίπτωση να επηρεάζεται το σύνολλο από 2-3 "απλήρωτες" εφαρμογές που έχω; Έχω περάσει το swiftkey και το Procapture

 

Ξέρω ότι ο τρόπος που της πέρασα δεν είναι αξιόπιστος αλλά οι εφαρμογές μπορεί να είναι.... μπορεί όμως, ποιός ξέρει...

 

Χριστος Ανεστη.

 

Μη κανεις τον κοπο να κανεις chat με τη μοτορολα οταν ο ιδιος λες οτι ο τροπος που δε τις περασες δεν ειναι και ο πιο αξιοπιστος!!!

Δυστυχως με οοοοοοολο αυτο το σκαλισμα που κανεις στο κινητο μηπως βρεις ντε και καλα καποιο προβλημα σου βγαινει μπουμεραγκ.

 

Αφησε το κινητο να αναπνευσει διχως greenify,με αξιοπιστες εφαρμογες, βαλε art και τρεξε οποια διεργασια θες διχως να επηρεαζεσαι απο διαφορες πηγες.

Πραγματικα δε καταλαβαινω για πιο λογο το ψειριζεις ετσι. Δειχνεις να θες ο ιδιος να βγαλεις προβληματικη/ελλατωματικη τη συσκευη που πηρες.

 

Εχω αυτη τη στιγμη το s4 και πραγματικα τα εχει βρει πολυ σκουρα απεναντι το ποταπο σε χαρακτηριστικα moto g μας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό σκοπεύω να κάνω.

Αλλά δίχως greenify και με εγκατεστημένες τις εφαρμογές whatsapp, facebook messenger, viber πώς θα γίνει δουλειά;

Τρέχουν στο παρασκήνιο αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και στην Ελλάδα που ήρθε με το μοντέλο των 8GB στα 189Ε συνεχίζει να λαμβάνει θετικες και θετικότατες κριτικές και όχι άδικα!

 

Link to comment
Share on other sites

 

Δινει την απαντηση για τα πληκτρα!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό σκοπεύω να κάνω.

Αλλά δίχως greenify και με εγκατεστημένες τις εφαρμογές whatsapp, facebook messenger, viber πώς θα γίνει δουλειά;

Τρέχουν στο παρασκήνιο αυτές.

 

Ανετιλα! Εχω facebook viber ovoo 9gag τρεχουν ολη μερα μιλαω ολη μερα στο viber ολη μερα ανοιχτο wifi! Κομπλε ειμαι

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και σε εμενα το κινητο πριν λιγες μερες απο Αγγλια, το 16αρι, και μεχρι στιγμης ειμαι 100% ευχαριστημενος.

 

Πρεπει να ειναι η νεα παρτιδα με το ασπρο λογοτυπο της motorola στο πισω μερος και τα κουμπια δεν κουνιουνται καθολου οπως συμβαινει σε καποιους αλλους.

 

Πριν εγκαταστησω τις εφαρμογες που ηθελα (καμια 70αρια) και αφου πρωτα εκανα ολες τις αναβαθμισεις, το κινητο ηταν πολυ γρηγορο αλλα μετα την εγκατασταση των εφαρμογων ο launcher ηταν αισθητα πιο αργος. Εβαλα λοιπον τον nova launcher και το κινητο εγινε πραγματικα αστραπη, οποτε κατα τη γνωμη μου η αλλαγη launcher ειναι καλο να γινει απο ολους.

 

Το μονο που με εκνευριζει ειναι οι διαφημισεις απο τις εφαρμογες γι'αυτο και σκεφτομαι να το rootαρω στα πολυ κοντα. Μετα το root θα λαμβανω ota τις αναβαθμισεις της motorola και αν ναι, οταν τις εγκαταστησω μετα θα πρεπει να ξανακανω root?

Αν καποιος γνωριζει σιγουρα θα ηθελα να μου απαντησει.

 

Τελος ξεχασα να πω οτι και σε εμενα εκανε ενα χαζο με τη μπαταρια που απο το 90% πηγε στο 0% και το κινητο εσβησε αλλα μου συνεβει μονο μια φορα οποτε δε δινω βαση. Κατα τ'αλλα η μπαταρια ειναι σκυλι, κρατα 2 μερες ευκολα χωρις 3G ομως και με πολλες εφαρμογες που δε με ενδιεφεραν και δε μπορουσα να σβησω απενεργοποιημενες (αναζητηση google, βιβλια google, μουσικη google, google drive, chrome κ.α.)

http://mowned.com/sig/epivitor.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το gps του να φανταστώ δουλεύει ρολόι ε;

 

 

Πολυ γρηγορο κλειδωμα. Τουλαχιστον 3 φορες γρηγοροτερο απο του desire που ειχα πριν.

http://mowned.com/sig/epivitor.jpg
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ρε παιδια. ξερει κανεις μηπως γιατι δεν μου αναβει το λαμπακι των ειδοποιησεων οταν ερχονται μηνυματα; το handcent εχω προεπιλεγμενη εφαρμογη. σε ολες τις αλλες ειδοποιησεις αναβει κανονικα!!
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και σε εμενα το κινητο πριν λιγες μερες απο Αγγλια, το 16αρι, και μεχρι στιγμης ειμαι 100% ευχαριστημενος.

 

Πρεπει να ειναι η νεα παρτιδα με το ασπρο λογοτυπο της motorola στο πισω μερος και τα κουμπια δεν κουνιουνται καθολου οπως συμβαινει σε καποιους αλλους.

 

Πριν εγκαταστησω τις εφαρμογες που ηθελα (καμια 70αρια) και αφου πρωτα εκανα ολες τις αναβαθμισεις, το κινητο ηταν πολυ γρηγορο αλλα μετα την εγκατασταση των εφαρμογων ο launcher ηταν αισθητα πιο αργος. Εβαλα λοιπον τον nova launcher και το κινητο εγινε πραγματικα αστραπη, οποτε κατα τη γνωμη μου η αλλαγη launcher ειναι καλο να γινει απο ολους.

 

Το μονο που με εκνευριζει ειναι οι διαφημισεις απο τις εφαρμογες γι'αυτο και σκεφτομαι να το rootαρω στα πολυ κοντα. Μετα το root θα λαμβανω ota τις αναβαθμισεις της motorola και αν ναι, οταν τις εγκαταστησω μετα θα πρεπει να ξανακανω root?

Αν καποιος γνωριζει σιγουρα θα ηθελα να μου απαντησει.

 

Τελος ξεχασα να πω οτι και σε εμενα εκανε ενα χαζο με τη μπαταρια που απο το 90% πηγε στο 0% και το κινητο εσβησε αλλα μου συνεβει μονο μια φορα οποτε δε δινω βαση. Κατα τ'αλλα η μπαταρια ειναι σκυλι, κρατα 2 μερες ευκολα χωρις 3G ομως και με πολλες εφαρμογες που δε με ενδιεφεραν και δε μπορουσα να σβησω απενεργοποιημενες (αναζητηση google, βιβλια google, μουσικη google, google drive, chrome κ.α.)

 

O launcher ειναι ολο το κινητο! Και ο apex ειναι καταπληκτικος να τον δοκιμασεις!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είναι. Εγώ τώρα που ήμουνα διακοπές το φόρτιζα με ένα Alcatel 550 mA από Vodafone smart mini και για κύρια χρήση έχω παραγγείλει έναν LG 850 mA.

δες και εδώ :

https://motorola-global-portal.custhelp.com/app/answers/prod_answer_detail/a_id/97318/p/30,6720,9050

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω το φορτιζω με φορτιστη απο ipod! Λετε να υπαρχει προβλημα?

 

http://www.extreme-mobile.gr/p.Apple-USB-Mini-Charger-MB707-Original-iPhone-4-3GS-3G-iPod-Fortistis-Prizas.460280.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω το φορτιζω με φορτιστη απο ipod! Λετε να υπαρχει προβλημα?

 

http://www.extreme-mobile.gr/p.Apple-USB-Mini-Charger-MB707-Original-iPhone-4-3GS-3G-iPod-Fortistis-Prizas.460280.html

 

Μια χαρα εισαι, no problem.

Link to comment
Share on other sites

εχει εγγυηση αντιπροσωπιας το 16αρι?!?

 

http://www.mobilehellas.com/kinita-tilefona/motorola-moto-g-16gb-black-eu.html

κανονικα εχει εγγυηση. το eu εχει να κανει κυριως με το τι περιεχει η συσκευασια που λογικα σ αυτην την εκδοση θα εχει τπτ ακουστικα η φορτιστη οχι οπως η ελληνικη εκδοση που ειχε ενα usb μονο :p

Link to comment
Share on other sites

κανονικα εχει εγγυηση. το eu εχει να κανει κυριως με το τι περιεχει η συσκευασια που λογικα σ αυτην την εκδοση θα εχει τπτ ακουστικα η φορτιστη οχι οπως η ελληνικη εκδοση που ειχε ενα usb μονο :p

 

δεν ειναι η ελληνικη εκδοση που εχει μονο usb. ετσι ειναι ολα σχεδον. πως θα εχει εγγυηση εφοσον δεν εχει εισαχθει επισημα? μεχρι τωρα παντου διαβαζα το αντιθετο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι η ελληνικη εκδοση που εχει μονο usb. ετσι ειναι ολα σχεδον. πως θα εχει εγγυηση εφοσον δεν εχει εισαχθει επισημα? μεχρι τωρα παντου διαβαζα το αντιθετο.

Και τα νεξους σαν eu ερχονται κι εχουν κανονικα εγγυηση παντως ξερω..

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι η ελληνικη εκδοση που εχει μονο usb. ετσι ειναι ολα σχεδον. πως θα εχει εγγυηση εφοσον δεν εχει εισαχθει επισημα? μεχρι τωρα παντου διαβαζα το αντιθετο.

 

Στην Ινδια απ' ο,τι ξερω τους ερχεται και με wall charger και με ακουστικα.

My Devices:

Motorola Moto G (Stock, no root) Current Phone

Viewsonic G-Tablet (Smoother Bean 4.1.2, Rooted) Current Tablet

Samsung Galaxy 550 (OmniROM 4.4, Rooted)

Vodafone 858 Smart (Stock, Rooted)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...