Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ έχει όλα τα firmware για το συγκεκριμένο : https://firmware.center/firmware/Motorola/Moto%20G%20%281st%20gen-2013%29/Stock/XT1032/

 

Sent from my XT1562

Ωραίος δεν το γνώριζα! Επειδή είμαι από κινητό μήπως έχει και για το 2nd gen?

 

Sent from my XT1092 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για όλα τα Motorola. Ορίστε του 2ης γενιάς: https://firmware.center/firmware/Motorola/Moto%20G%20%282nd%20gen-2014%29/Stock/

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα Motorola. Ορίστε του 2ης γενιάς: https://firmware.center/firmware/Motorola/Moto%20G%20%282nd%20gen-2014%29/Stock/

 

Sent from my XT1562

Ωραίος φίλε ευχαριστώ πολύ!

 

Sent from my XT1092 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Την 7.0 την έχει δοκιμάσει κανείς;

 

EDIT: Την δοκίμασα και δουλεύει μια χαρά: http://i.imgur.com/7EzIxAr.png

Edited by Fusser
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, υπάρχει κάποιο firmware το οποίο να είναι και root αρισμένο?

Ασχετος... όπως καταλάβατε...

Αν υπάρχει κάποιος και έχει όρεξη, ας μου υποδείξει τον τρόπο

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είσαι με την kitkat; Πρώτη δουλειά είναι το ξεκλείδωμα του bootloader από την Motorola. Οι οδηγίες που έχει εδώ π.χ., είναι επαρκείς.

Για να δοκιμάσεις άλλες rom, όπως την CM14 του φίλου από πάνω, θα χρειαστεί πρώτα να αποκτήσεις root access και να αλλάξεις το recovery. Η νέα rom θα φλασαριστεί μέσα από το custom recovery.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
H τελευταία επίσημη ποια είναι;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

H τελευταία επίσημη ποια είναι;

 

Η 5.1 που κυκλοφορησε τον Νοεμβρη του '15 αν δε κανω λαθος...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάποια προβλήματα από το καλοκαίρι, όπως ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα(#6446), και είπα να βάλω μια CM αφού από το service μου ξεκαθαρισαν ότι είμαι ήδη εκτός εγγύησης. Έβαλα τη 13 αρχικά, εξακολουθεί να μην αναγνωρίζει τη sim αλλά συνδέεται κανονικά στο WiFi. Δεν έχω όμως καθόλου ήχο και βίντεο, δεν μπορώ καν να γράψω βίντεο από την κάμερα. Παίζει να είναι καμία ρύθμιση;

 

Στάλθηκε από το S168 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by DrVasilis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

2 ερωτησούλες όποιος μπορει να βοηθήσει:

1. Πως μπορώ να αφαιρέσω το εικονίδιο για τη φωτογραφική από τη lockscreen;

2. Πολλές φορές όταν έχω συνδεδεμένα το hands free ξεκινάει από μόνη της η εφαρμογή του ραδιοφώνου με αποτέλεσμα να μου τρώει μπαταρία. Υπάρχει τρόπος να το αντιμετωπίσω;

Είμαι σε stock ROM 4.4.4 με ξεκλείδωτο τον bootloader.

Eυχαριστώ.

Edited by spirosoupia
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα βοήθεια για το κινητό μου, γιατί μάλλον το έχω μπρικάρει :(

 

Καθώς το τελευταίο διάστημα το κινητό σερνόταν, είπα να περάσω την CM14. Ακολουθώντας τις οδηγείες εγκατέστησα adb και fastboot, ξεκλείδωσα το κινητό, ενεργοποίησα το debugging και πέρασα την TWRP. Μέχρι εδώ όλα καλά.

 

Παρόλα αυτά, όταν προσπαθούσα να μπω στο recovery, αντί για την TWRP με έβαζε στο recovery της Motorola. Τελικά, μέσω adb κατάφερα και έκανα boot στην TWRP και από εκεί καθάρισα την cache και προχώρησα στην εγκατάσταση της CM14. Μετά το τέλος της εγκατάστασης ξανά έκανα ένα wipe και στην συνέχεια reboot.

 

Και κάπου εδώ αρχίζουν τα προβλήματα. Το κινητό δεν ξεκινάει πλέον, μπαίνει μόνο στο fastboot το εργοστασιακό και ο υπολογιστής δεν το αναγνωρίζει. :(

 

Υπάρχει λύση ή πάει ανακύκλωση; :(

 

ΥΓ. Κατάφερα να το δει τελικά ο υπολογιστής, ξαναπέρασα την TWRP, αλλά εξακολουθεί να μην μπορεί να μπει στο recovery για να ξαναπέράσω την CM14

Edited by axel12p
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

 

Τελικά δεν έριξα μόνο βλέφαρο, αλλά δεν έκλεισα βλέφαρο :lol: Κατάφερα και πέρασα άλλη recovery την οποία τελικά είδε το κινητό και έτσι μπόρεσα να ξανά εγκαταστήσω την CM. Το κινητό φαίνεται να δουλεύει ΟΚ, τώρα έχω φτάσει στο σημείο να παιδεύομαι με τα Google Apps. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είμαι άσχετος με την διαδικασία! :lol:

Έκανα αρχικά την εγκατάσταση, αλλά μόλις ξεκινούσε το κινητό μου έβγαζε διαρκώς σφάλματα. Τελικά ξανά πέρασα την CM13 και στο καπάκι χωρίς reboot το πακέτο της Google. Απο τότε δουλεύει άψογα!

 

Στο μόνο που κόλλησα τώρα είναι πως ενώ επέλεξα να θεωρήσει την microSD ως internal memory, ενώ στο κινητό την βλέπω, όταν το συνδέω στον υπολογιστή μου δείχνει μόνο την μνήμη του κινητού. Και το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να του περάσω τα τραγούδια, φωτογραφίες κλπ που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Γράφει "internal memory" αλλά είναι η SD. Όταν την κάνεις adopt ως εσωτερική, εμφανίζεται μόνο ένας φάκελος όταν συνδέεις στον υπολογιστή.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε όμως να εμφανίζει πλέον την συνολική χωρητικότητα; Εμένα μου εμφανίζει μόνο την μνήμη του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε όμως να εμφανίζει πλέον την συνολική χωρητικότητα; Εμένα μου εμφανίζει μόνο την μνήμη του κινητού.

 

Έχεις το Moto G 1ης γενιάς σίγουρα; Γιατί δεν παίρνει εξωτερική sd αυτό και όλη η εσωτερική μνήμη του είναι ενοποιημένη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το 4G. Τελικά την έβαλα ως external και ελπίζω να μη μου την γεμίσει σύντομα την εσωτερική μνήμη.
Link to comment
Share on other sites

Στο PC εμφανίζεται οποία έχεις κάνει εσωτερική και έχεις μεταφέρει τα δεδομένα.

 

Εάν κάνεις την sd εσωτερική αλλά δεν κάνεις migrate data θα βλέπεις την ρομ. Εαν κάνεις migrate data στην sd στο PC σου θα βλεπεις την sd.

 

Αυτό συμβαίνει γιατί ο χώρος που δεν έχει τα data χρησιμοποιείται αποκλειστικά από το κινητό μόνο για εγκατάσταση εφαρμογών. Δεν μπορείς να περάσεις τίποτα από το PC. Γιαυτό και είναι κρυφός χώρος δίχως πρόσβαση.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Ούτως ή άλλως εσωτερική κάνεις την sd γιατί προφανώς είναι μεγαλύτερη από 8gb άρα αυτή σε νοιάζει να βλέπεις και στο pc

Edited by Voltron
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό με την μνήμη δεν το κατάφερα και την άφησα την SD ως εξωτερική.

 

Κατά τα άλλα οφείλω να ομολογήσω πως η μετάβαση από την stock ROM του κινητού στην CM13 άξιζε με τα χίλια παρά τις ώρες που έχασα, το κινητό που παραλίγο να χάσω και την ταλαιπωρία!

 

Καμιά σχέση με πριν, το κινητό σαφέστατα πιο γρήγορο, όλα λειτουργούν στην εντέλεια, ακόμη και το πρόβλημα με το bluetooth, που όποτε έπαιζα κάτι από το κινητό σε bluetooth ηχειο, η μουσική έκανε διαρκώς διακοπές.

 

Το χαίρομαι σαν καινούργιο! Δεύτερη νιότη :)

 

Η φάση είναι πως έψαχνα να το αλλάξω, αλλά δεν έβρισκα κάτι να το αντικαταστήσω μιας και για το Moto G4 διάβαζα ότι έχει κάτι θεματάκια με τις θερμοκρασίες, αλλά κυρίως είναι πολύ ογκώδες με την 5.5άρα οθόνη του. Άποψη μου πως έπρεπε να βγάλουν το Moto G4 με 5άρα οθόνη και με 5.5άρα την Plus έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αν πάρουμε σαν βάση ότι όλα ( ; ) τα Moto G έχουν το ίδιο hardware και στην συντριπτική πλειοψηφία τους το gps δούλευε εξαιρετικά (σε ό,τι rom και να έβαλα εγώ είτε stock είτε custom) με επαναφορά εργοστασιακών λογικά θα σου δουλέψει σωστά καθώς υποτίθεται ότι είναι software bug.

Πάντως όπως ανέφερε και ένας φίλος πιο πάνω η τελευταία stock rom 5.1 ήταν πράγματι πολύ καλή, ανώτερη της 5.0 σε smoothness και μπαταρία.

 

Βρήκα χρόνο μέσα στις γιορτές και έκανα τελικά την αναβάθμιση από 4.4.4 σε 5.1. Για την ακρίβεια, έκανε μια μεγάλη αναβάθμιση και ακολούθησαν άλλες τρεις μικρότερες νομίζω.

Κατ' αρχήν, το θέμα που είχα με το Gps (να μην λοκάρει τους δορυφόρους με την πρώτη αλλά με την δεύτερη προσπάθεια) φαίνεται ότι λύθηκε (μέχρι τώρα δηλαδή, όσες φορές το δοκίμασα κλείδωσε με την πρώτη)! :superman:

Κατά τ' άλλα, έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο πιο smooth, λίγο πιο γρήγορο σε σχέση με την 4.4.4. Και η μπαταρία κρατάει το ίδιο καλά, ίσως και λίγο καλύτερα.

Αν κάτι άλλαξε προς το χειρότερο, είναι ότι στην 4.4.4 όταν επέλεγα να είναι στο αθόρυβο, ήταν όλα στο αθόρυβο. Και όταν επέλεγα να ενεργοποιούνται οι ήχοι, ενεργοποιούνταν ταυτόχρονα ο ήχος κλήσης, η δόνηση και οι ήχοι αφής της οθόνης.

Αυτό δεν μπορώ πλέον να το κάνω στην 5.1. Πρέπει να επιλέγω για κάθε ένα διαφορετικά (π.χ. όταν ενεργοποιώ τον ήχο κλήσης, οι ήχοι αφής της οθόνης παραμένουν ανενεργοί. Και το αντίθετο: αν "δυναμώσω" τους ήχους αφής της οθόνης μαζί με τον ήχο κλήσης και στη συνέχεια το βάλω στο αθόρυβο, οι ήχοι κλήσης θα παραμείνουν ενεργοί).

Μόνο αυτό το θεματάκι έχω αλλά δεν έχει να κάνει με το κινητό παρά μόνο με την έκδοση του λειτουργικού (5.1).

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα χρόνο μέσα στις γιορτές και έκανα τελικά την αναβάθμιση από 4.4.4 σε 5.1. Για την ακρίβεια, έκανε μια μεγάλη αναβάθμιση και ακολούθησαν άλλες τρεις μικρότερες νομίζω.

Κατ' αρχήν, το θέμα που είχα με το Gps (να μην λοκάρει τους δορυφόρους με την πρώτη αλλά με την δεύτερη προσπάθεια) φαίνεται ότι λύθηκε (μέχρι τώρα δηλαδή, όσες φορές το δοκίμασα κλείδωσε με την πρώτη)! :superman:

Κατά τ' άλλα, έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο πιο smooth, λίγο πιο γρήγορο σε σχέση με την 4.4.4. Και η μπαταρία κρατάει το ίδιο καλά, ίσως και λίγο καλύτερα.

Αν κάτι άλλαξε προς το χειρότερο, είναι ότι στην 4.4.4 όταν επέλεγα να είναι στο αθόρυβο, ήταν όλα στο αθόρυβο. Και όταν επέλεγα να ενεργοποιούνται οι ήχοι, ενεργοποιούνταν ταυτόχρονα ο ήχος κλήσης, η δόνηση και οι ήχοι αφής της οθόνης.

Αυτό δεν μπορώ πλέον να το κάνω στην 5.1. Πρέπει να επιλέγω για κάθε ένα διαφορετικά (π.χ. όταν ενεργοποιώ τον ήχο κλήσης, οι ήχοι αφής της οθόνης παραμένουν ανενεργοί. Και το αντίθετο: αν "δυναμώσω" τους ήχους αφής της οθόνης μαζί με τον ήχο κλήσης και στη συνέχεια το βάλω στο αθόρυβο, οι ήχοι κλήσης θα παραμείνουν ενεργοί).

Μόνο αυτό το θεματάκι έχω αλλά δεν έχει να κάνει με το κινητό παρά μόνο με την έκδοση του λειτουργικού (5.1).

 

Πωπω που το ξέθαψες το ποστ μου;;!! :p

Όλα καλά λοιπόν. Ναι αυτό με τους ήχους είναι θέμα lollipop.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όλα καλά ευτυχώς! :)

Αναφορικά με το προφίλ των ήχων, υπάρχει κανένα καλό και ελαφρύ προγραμματάκι γι' αυτή τη δουλειά;

Είναι σπαστικό να μπαίνεις κάθε φορά στις ρυθμίσεις για να κάνεις κάτι τόσο απλό... :(

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...