Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σιγουρα θα εχει ξανασυζητηθει αλλα.. Ενω εχω τα δεδομενα απενεργοποιημενα και το WiFi ανοιχτο, εμφανιζεται το G διπλα στο σημα ... Τι παιζει;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έπαθα κι εγώ αυτό 1η φορά πριν κάτι μέρες. Έκλεισα τα πάντα, έκανα ένα restart, άνοιξα πάλι Wifi και Mobile data και δε μου το ξανάκανε.
Link to comment
Share on other sites

Attilas24 έχω ακριβώς το ίδιο θέμα! Το παρατήρησα με την εγκατάσταση του lollipop. Έχω flip case από την αρχή και δεν σκέφτηκα ότι μπορεί να παίζει ρόλο
Link to comment
Share on other sites

Attilas24 έχω ακριβώς το ίδιο θέμα! Το παρατήρησα με την εγκατάσταση του lollipop. Έχω flip case από την αρχή και δεν σκέφτηκα ότι μπορεί να παίζει ρόλο

 

Καλά, εγώ απο τοτε που έβαλα τη flip case εχω κι άλλο προβλημα: κόβεται ο ήχος απο μένα προς τον συνομιλητή μου (δηλαδή εγώ τον ακουω, αυτός όμως όχι)!! Θα είναι κρίμα να φταίει η original case...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα εχει ξανασυζητηθει αλλα.. Ενω εχω τα δεδομενα απενεργοποιημενα και το WiFi ανοιχτο, εμφανιζεται το G διπλα στο σημα ... Τι παιζει;

 

Εγώ ξέρω οτι με το που συνδέεται η συσκευή στο internet, ειτε με wifi ειτε με mobile data, εμφανιζεται το g ή το H, ανάλογα αν εχεις επιλέξει 2G δυκτιο ή 3G αντίστοιχα... Εμένα το θεμα μου είναι οτι σε ενα συγκεκριμένο wifi (forthnet στο ελληνικό) δε μου εμφανίζει το G...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Attilas24 έχω ακριβώς το ίδιο θέμα! Το παρατήρησα με την εγκατάσταση του lollipop. Έχω flip case από την αρχή και δεν σκέφτηκα ότι μπορεί να παίζει ρόλο

 

Έχω βγάλει απο τις 07:30 το πρωι τη flip cover και έχω βάλει το κανονικό καπάκι και μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπισει κάποιο πρόβλημα... Διάβασα σε forum xda οτι οι 2(!!) μαγνήτες που έχει η original flip cover είναι πολύ δυνατοί και απορυθμιζουν τη συσκευή σε πολλους τομείς...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η αυθεντική flip cover μου δημιουργησε πολλά προβληματα στο κινητό(δόνηση, μικρόφωνο, οθόνη)! Υπαρχει περίπτωση να έπεσα σε προβληματική θήκη ή τα έχει κανει και σε αλλους; Επίσης, διαχωρίζονται και οι θήκες σε παρτίδες με μαυρο logo της Moto και σε παρτίδες με άσπρο logo(όπως και το ίδιο το moto g 1st gen)...;;!! Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανένα νέο αν θα πάρουμε official update σε 5.1.χ;

 

Ακούγεται(σε ξένα fora kυριως) οτι υπάρχει περιπτωση να μη τη λάβουμε... :cry:

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται(σε ξένα fora kυριως) οτι υπάρχει περιπτωση να μη τη λάβουμε... :cry:

 

Που το διάβασες αυτό; Θα είναι πολύ περίεργο, αφου το moto g είναι από τα λίγα τηλέφωνα που ήδη έχουν 5.1 (GPE)

Link to comment
Share on other sites

Attilas24 έχω ακριβώς το ίδιο θέμα! Το παρατήρησα με την εγκατάσταση του lollipop. Έχω flip case από την αρχή και δεν σκέφτηκα ότι μπορεί να παίζει ρόλο

 

Λοιπον, πήγα στο μαγαζί απο οπου πήρα τη flip cover και τους είπα τι προβληματα δημιουργουνται... Μου την αλλαξανε αμεσως. Τώρα που τη ξαναδοκιμαζω παρατηρώ οτι όταν το καπάκι της οθόνης είναι κλειστό τοτε είναι που δε δουλεύει η δόνηση. Αν το αφήσω ανοιχτό λειτουργει κανονικά...! Έτσι θα έπρεπε να είναι; Είναι φυσιολογικό αυτό...;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μην ακούω χαζομάααρες..:X

 

Εγώ απλα λέω τι πήρε το μάτι μου... Και μένα περίεργο μου φάνηκε αλλά μη ξεχνάμε οτι είναι συσκευή σχεδόν 2 ετων και ηδη γίνεται λογος για moto g 3rd gen...

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπον, πήγα στο μαγαζί απο οπου πήρα τη flip cover και τους είπα τι προβληματα δημιουργουνται... Μου την αλλαξανε αμεσως. Τώρα που τη ξαναδοκιμαζω παρατηρώ οτι όταν το καπάκι της οθόνης είναι κλειστό τοτε είναι που δε δουλεύει η δόνηση. Αν το αφήσω ανοιχτό λειτουργει κανονικά...! Έτσι θα έπρεπε να είναι; Είναι φυσιολογικό αυτό...;

 

Εκανα κι αλλο ψαξιμο και τελικα διαβασα οτι ειναι προβλημα της lollipop και η motorola το γνωριζει αυτο το bug και δουλευει, λεει, πανω σε καποια λυση...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!Χρειάζομαι βοήθεια,έγινε συγχρονισμός του τηλεφώνου της μάνας μου με δικό μου λογαριασμό και χάθηκαν οι επαφές της και μπήκαν οι δικές μου στο κινητό της.Πως μπορώ να τις επαναφέρω??

 

Μεταφορά στο new moto g γιατί για αυτό πρόκειται!

Edited by ctassios
Link to comment
Share on other sites

@attilas24: δεν βρισκω κανενα λογο, ο μη average user, να μην παει τοτε σε custom version (cyanogenmode, ή καποια αλλη απο τις πολλες που υπαρχουν στο XDA), και να παραμενει στην bloat της motorola, κι αν σου κατσει η εγκατασταση καλα, σου εκατσε

 

Bloat δεν το λες. Για παράδειγμα η CM, παλιά τουλάχιστον δεν ξέρω για τώρα, ήταν μεγαλύτερο bloat. Το "αν σου κάτσει καλά σου έκατσε" είναι μια χαζομάρα που μόνο εδώ μέσα βλέπω να αναφέρεται συνέχεια, λες και μιλάμε για τζόκερ. Σε γενικές γραμμές απλά είναι μια μέτρια προς κακή αναβάθμιση το lollipop για το moto g τουλάχιστον. Κι εγώ πιστεύω πως το factory reset είναι ένα placebo και τίποτα άλλο, αν ίσχυε κάτι τέτοιο θα ήταν τραγικό για ένα τόσο δημοφιλές λειτουργικό και αν μη τι άλλο θα το πρότεινε η ίδια η google.

Edited by klaount
Link to comment
Share on other sites

Αν αναβαθμιστείς σε lollipop και δεν έχεις προβλήματα, τότε είναι λογικό να έχεις αυτήν την άποψη (περί placebo effect). Αν είχες όμως ένα σωρό θέματα και δοκίμαζες ένα reset και εξαφανίζονταν ως δια μαγείας θα την έβλεπες διαφορετικά.

 

To περασμένο καλοκαίρι που είχα ένα Nexus 5 είχα δοκιμάσει να το γυρίσω σε ART και είχα του κόσμου τα προβλήματα. Άλλοι που το είχαν δοκιμάσει μου λέγανε πως δεν αντιμετωπίσανε τίποτα παρόμοιο. Η διαφορά είναι πως είχαν κάνει reset. Φαντάσου τώρα για τον περισσότερο κόσμο που το είχε το τηλέφωνο σε dalvik να βάζει lollipop που έχει στάνταρ ART, και να έχει και ένα σωρό εφαρμογές περασμένες ξέρω'γω.

Link to comment
Share on other sites

....Κι εγώ πιστεύω πως το factory reset είναι ένα placebo και τίποτα άλλο, αν ίσχυε κάτι τέτοιο θα ήταν τραγικό για ένα τόσο δημοφιλές λειτουργικό και αν μη τι άλλο θα το πρότεινε η ίδια η google.

 

Μα το προτείνει η ίδια η google και όλοι οι κατασκευαστες όταν αντιμετοπιζεις κάποιο προβλημα... Απλα οι περισσοτεροι για να μην αντιμετωπίσουν πρόβλημα κανουν wipes εξ αρχής για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο... Και πως γίνεται να είναι placebo όταν επι του πρακτεου το κινητό έχει καλύτερη απόδοση, με την ίδια χρηση, μετα τα wipes...;

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Και πως γίνεται να είναι placebo όταν επι του πρακτεου το κινητό έχει καλύτερη απόδοση, με την ίδια χρηση, μετα τα wipes...;

 

Μα φυσικά και θα έχει καλύτερη απόδοση αφού κάνεις wipe cache. Είναι κάτι προσωρινό. Εδώ μιλάμε για την διαδικασία του update όμως που δεν σημαίνει και factory reset. Αν ήταν έτσι γιατί υπάρχουν τα OTA. Αν έχεις το τηλέφωνο αρκετό καιρό χρησιμοποιώντας πολλές εφαρμογές, δεν είναι κακό να κάνεις reset.

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά και θα έχει καλύτερη απόδοση αφού κάνεις wipe cache....

 

Οκ, ασε την αποδοση... Με το που εγκατεστησα τη lollipop, η μπαταρια του κινητου επεφτε με απιστευτα γρηγορους ρυθμους. Τα παιδια εδω στο thread με συμβουλευουν να κανω wipe cache & clear partition. Τα κανω, εγκαθιστω τις ιδιες ακριβως εφαρμογες και παρατηρω οτι η μπαταρια κραταει πλεον περισσοτερο απο οτι κραταγε σε kitkat(η εκδοση με την οποια παρελαβα το κινητο)... Placebo...;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ασε την αποδοση... Με το που εγκατεστησα τη lollipop, η μπαταρια του κινητου επεφτε με απιστευτα γρηγορους ρυθμους. Τα παιδια εδω στο thread με συμβουλευουν να κανω wipe cache & clear partition. Τα κανω, εγκαθιστω τις ιδιες ακριβως εφαρμογες και παρατηρω οτι η μπαταρια κραταει πλεον περισσοτερο απο οτι κραταγε σε kitkat(η εκδοση με την οποια παρελαβα το κινητο)... Placebo...;

 

Εκείνο που είναι γνωστό για την μπαταρία που λες, είναι ένα bug που έχει το google play services κατά την αναβάθμιση. Πιθανότατα αυτό θα είχες και μπορούσες να το λύσεις κάνοντας reset μόνο το services κι όχι όλο το λειτουργικό. Δεν είσαι βέβαια υποχρεωμένος να τα ψάχνεις αυτά, είναι πρόβλημα της Google. Δεν λέω ότι η μετάβαση στο L ήταν η καλύτερη...αλλά αυτό απέχει από το να λέμε ότι σε κάθε update χρειάζεται κι ένα reset.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στο chat της Motorola μια πολύ απλή ερώτηση αν θα πάρει update σε 5.1 το xt1032 και με απαντούσαν αρλούμπες σαν support από κινεζομάγαζο με παρέπεμπαν στην υποστήριξη της Ελλάδας και μου έλεγαν διάφορα άσχετα για carriers. Ή σαν να μην ήθελαν να με απαντήσουν.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω οτι όλοι μιλάτε με ανυπομονησία για τον ερχομό του 5.1 και για τα προβλήματα του 5.0.2 εγώ που είμαι ακόμα στο kk ΤΙ κάνω λάθος??? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος αφού δεν έρχεται OTA? εννοώ μέσω υπολογιστή όχι να περάσω custom. Έχω το κινητό αγορασμένο από Αγγλία Νοέμβρη του ΄13.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω οτι όλοι μιλάτε με ανυπομονησία για τον ερχομό του 5.1 και για τα προβλήματα του 5.0.2 εγώ που είμαι ακόμα στο kk ΤΙ κάνω λάθος??? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος αφού δεν έρχεται OTA? εννοώ μέσω υπολογιστή όχι να περάσω custom. Έχω το κινητό αγορασμένο από Αγγλία Νοέμβρη του ΄13.

 

Officially μόνο OTA έρχεται η αναβάθμιση. Έχεις εγκατεστημένη και ενημερωμένη την εφαρμογή "Ενημέρωση υπηρεσιών Motorola"; Είναι προαπαιτούμενο για να σου έρθει το update.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στο chat της Motorola μια πολύ απλή ερώτηση αν θα πάρει update σε 5.1 το xt1032 και με απαντούσαν αρλούμπες σαν support από κινεζομάγαζο με παρέπεμπαν στην υποστήριξη της Ελλάδας και μου έλεγαν διάφορα άσχετα για carriers. Ή σαν να μην ήθελαν να με απαντήσουν.

 

Δε νομίζω πως το support είναι για να απαντάει τέτοιες ερωτήσεις. Ιδέα δε θα έχουν δηλαδή.

 

Επειδή βλέπω οτι όλοι μιλάτε με ανυπομονησία για τον ερχομό του 5.1 και για τα προβλήματα του 5.0.2 εγώ που είμαι ακόμα στο kk ΤΙ κάνω λάθος??? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος αφού δεν έρχεται OTA? εννοώ μέσω υπολογιστή όχι να περάσω custom. Έχω το κινητό αγορασμένο από Αγγλία Νοέμβρη του ΄13.

 

Εσύ από την άλλη, πρέπει να ρωτήσεις το support :p Η αγγλική έκδοση ήταν η τελευταία που πήρε lollipop, αλλά το έχει πάρει απ' όσο ξέρω. Μπορεί να παίζει ρόλο κι ο πάροχος αν το πήρες κλειδωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως το support είναι για να απαντάει τέτοιες ερωτήσεις. Ιδέα δε θα έχουν δηλαδή.

 

 

 

 

Καλά δεν νομίζω να θέλουν ιδιαίτερες γνώσεις για να το ξέρουν αυτό. Απλά μια ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν νομίζω να θέλουν ιδιαίτερες γνώσεις για να το ξέρουν αυτό. Απλά μια ενημέρωση.

 

Εννοώ δεν έχει υπάρξει επίσημη ενημέρωση για τα rollouts ώστε να σε παραπέμψουν. Δεν είναι γνώσεις, απλώς δεν είναι η δουλειά τους, γιατί εδώ πρόκειται για ανακοίνωση ουσιαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε μου.. Το app υπήρχε αλλά δεν είχε ενημερωθεί. Με το που το ενημέρωσα ήρθε και η ειδοποίηση για την αναβάθμιση. (Για να μη θεωρηθώ εντελώς αδαής, να επισημάνω ότι το κινητό είναι της φίλης μου και δεν έχω ασχοληθεί πολύ :-P )
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...