Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι γνωστο προβλημα του κινητου . Το εχω και εγω.

Υπαρχει θρεντ στο χ-ντ-α Tricky Idle battery drain problem

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2654180

 

Δεν ειναι σταθερο. Αλλοτε το κανει και αλλοτε οχι.

Ψαχνουμε να βρουμε την αιτια.

Αν στο κανει με ενα ριμπουτ σταματα, μεχρι καποια στιγμη να το ξανακανει.

Καποιοι λενε οτι ισως να μενει το τζι-πι-ες ανοιχτο,

 

Όντως με ένα reboot δείχνει να διορθώθηκε το πρόβλημα με την μπαταρία.

Το θέμα είναι, όπως λες και συ, δημιουργήθηκε ξαφνικά και με προβλημάτισε.

Πέρασα και την καινούργια αναβάθμιση αλλά δεν είδα καμία ουσιαστική διαφορά.

Περίμενα βελτίωση στο σήμα κινητής αλλά νομίζω ότι δεν άλλαξε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι διορθώνει το καινούργιο update?

 

 

 

 

1) Fixed temporary cellular network loss – Fixed an issue which could lead to temporary loss of cellular network service for a small number of Moto G customers.

2) Fixed wallpaper cropping issue – Fixed an issue which could cause the home screen wallpaper on some devices to be cropped after rebooting the phone.

3) Resolved USB OTG support issue – Resolved a USB On The Go support issue that prevented Moto G from writing data to a connected USB storage device.

4) Fixed voice call volume issue – Fixed an issue where the volume of voice calls heard through the device earpiece could gradually become too low.

Link to comment
Share on other sites

Με δυο λογια εμεις οι φοβητσιαρηδες με την 4.3 να κατεβασουμε την 4.4 και το patch; Ή να συνεχισουμε με το "υπενθυμιση αργοτερα" (που εχει αρχισει να γινεται βαρετο);;;; :)
Link to comment
Share on other sites

Με δυο λογια εμεις οι φοβητσιαρηδες με την 4.3 να κατεβασουμε την 4.4 και το patch; Ή να συνεχισουμε με το "υπενθυμιση αργοτερα" (που εχει αρχισει να γινεται βαρετο);;;; :)

 

Για ποιο λόγο φοβάσαι να πάρεις την νεότερη/καλύτερη έκδοση του λειτουργικού συστήματος που φοράει το κινητό σου?..

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσοι είστε στη Vodafone αντιμετωπίζετε οποιοδήποτε πρόβλημα με το moto g; Ρωτάω γιατί κάτι τέτοιο άκουσα (ενδεχομένως και εδώ δεν θυμάμαι πού) και επειδή εξετάζω το ενδεχόμενο να πάω στη Vodafone λόγω καλύτερου σήματος στον χώρο που είμαι συνήθως.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσοι είστε στη Vodafone αντιμετωπίζετε οποιοδήποτε πρόβλημα με το moto g; Ρωτάω γιατί κάτι τέτοιο άκουσα (ενδεχομένως και εδώ δεν θυμάμαι πού) και επειδή εξετάζω το ενδεχόμενο να πάω στη Vodafone λόγω καλύτερου σήματος στον χώρο που είμαι συνήθως.

 

 

Μεχρι στιγμης με vodafone, δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα, οχι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όσοι είστε στη Vodafone αντιμετωπίζετε οποιοδήποτε πρόβλημα με το moto g; Ρωτάω γιατί κάτι τέτοιο άκουσα (ενδεχομένως και εδώ δεν θυμάμαι πού) και επειδή εξετάζω το ενδεχόμενο να πάω στη Vodafone λόγω καλύτερου σήματος στον χώρο που είμαι συνήθως.

 

Το πρόβλημα υπήρξε σε περιορισμένο αριθμό συσκευών που ήταν από Ελλάδα στη Vodafone και στο εξωτερικό πάλι στη Vodafone και σε άλλα δίκτυα όπως O3 κτλ, το οποίο έχει αναφερθεί και σε προηγούμενες σελίδες. Μετά και το τελευταίο update που έβγαλε προχθές η Motorola, πλέον δεν υφίσταται θέμα οπότε μπορείς να προχωρήσεις άφοβα στην αλλαγή δικτύου. :)

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο φοβάσαι να πάρεις την νεότερη/καλύτερη έκδοση του λειτουργικού συστήματος που φοράει το κινητό σου?..

 

Για προφανεις λογους :D

 

1) Fixed temporary cellular network loss – Fixed an issue which could lead to temporary loss of cellular network service for a small number of Moto G customers.

2) Fixed wallpaper cropping issue – Fixed an issue which could cause the home screen wallpaper on some devices to be cropped after rebooting the phone.

3) Resolved USB OTG support issue – Resolved a USB On The Go support issue that prevented Moto G from writing data to a connected USB storage device.

4) Fixed voice call volume issue – Fixed an issue where the volume of voice calls heard through the device earpiece could gradually become too low.

 

Ειδικα το θεμα "σημα" και το battery drain που πολλοι εχουν αναφερει εδω, ειναι πολυ σημαντικα κατα τη γνωμη μου. Δεν θελω κινητο για να το "βρισκω" (δλδ να ψαχνω φορτιστη ή να τσεκαρω αν εχω σημα), αλλα για να με βρισκουν :)

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε χθες η αντικαταστάτρια συσκευή από Amazon. Πρέπει να είναι νέα παρτίδα πιθανόν γιατί το logo της Motorola στο πίσω καπάκι είναι άσπρο και όχι μαύρο (το ίδιο ανέφερε και άλλος φίλος αν δεν κάνω λάθος). Το ακουστικό μέχρι τώρα είναι εμφανώς βελτιωμένο χωρίς να παραμορφώνει τον ήχο στην κλήση και τον τόνο (μπιπ) της κλήσης όπως έκανε το παλιό. Και η μπαταρία είναι σίγουρα πολύ καλύτερη σε σχέση με την παλιά. Τα πλαϊνά κουμπιά κουνιούνται πάλι το ίδιο οπότε υποθέτω ότι είναι στο αποδεκτό περιθώριο λάθους στην κατασκευή, πάντως δεν φαίνονται ότι θα φύγουν στο μέλλον. Μάλλον θα ήταν κάποιες παρτίδες αυτές με την κακή ποιότητα ακουστικού.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα γράψει για το άσπρο Μ. Για πες την διαδικασία αλλαγής...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα γράψει για το άσπρο Μ. Για πες την διαδικασία αλλαγής...

 

Πήγα στην επικοινωνία και αφού διάλεξα defective product μίλησα στο τσατ μαζί τους. Είπα τι θεωρούσα προβλήματα στη συσκευή χωρίς να υπερβάλλω: 1) Μερικές φορές το ακουστικό στη διάρκεια της κλήσεις παραμορφώνει τον ήχο και κάνει κάτι crackling noises. 2) H μπαταρία είναι πολύ χειρότερη των στάνταρντς που έθεσε η Μοτορόλα και από αυτά που διαβάζω σε διάφορα φόρα τεχνολογίας 3) Τα πλαϊνά κουμπιά είναι ασταθή. Μου πρότειναν αμέσως refund και εγώ ζήτησα replacement και σε ένα λεπτό μου ενεργοποίησαν νέα μηδενική παραγγελία η οποία έγινε dispatched σε 24 ώρες (!). Επίσης μου έστειλαν μια φόρμα επιστροφής για το προηγούμενο κινητό και έχω διορία να το επιστρέψω μέσα σε 40 μέρες αλλιώς θα χρεωθώ την νέα παραγγελία. Μου πρότειναν μάλιστα να το στείλω αφού παραλάβω το νέο. Για τα έξοδα αποστολής μου είπαν να επικοινωνήσω εκ νέου μαζί τους και να τους στείλω σε email την απόδειξη πληρωμής για να μου τα επιστρέψουν εφόσον αποδειχθεί ελαττωματική η συσκευή. Αυτά!

 

Υγ: Εντάξει τι να πω απλά οι άνθρωποι είναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ! :) Αυτά να τα βλέπουν τα ελληνικά (ακόμη και τα physical) καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στην επικοινωνία και αφού διάλεξα defective product μίλησα στο τσατ μαζί τους. Είπα τι θεωρούσα προβλήματα στη συσκευή χωρίς να υπερβάλλω: 1) Μερικές φορές το ακουστικό στη διάρκεια της κλήσεις παραμορφώνει τον ήχο και κάνει κάτι crackling noises. 2) H μπαταρία είναι πολύ χειρότερη των στάνταρντς που έθεσε η Μοτορόλα και από αυτά που διαβάζω σε διάφορα φόρα τεχνολογίας 3) Τα πλαϊνά κουμπιά είναι ασταθή. Μου πρότειναν αμέσως refund και εγώ ζήτησα replacement και σε ένα λεπτό μου ενεργοποίησαν νέα μηδενική παραγγελία η οποία έγινε dispatched σε 24 ώρες (!). Επίσης μου έστειλαν μια φόρμα επιστροφής για το προηγούμενο κινητό και έχω διορία να το επιστρέψω μέσα σε 40 μέρες αλλιώς θα χρεωθώ την νέα παραγγελία. Μου πρότειναν μάλιστα να το στείλω αφού παραλάβω το νέο. Για τα έξοδα αποστολής μου είπαν να επικοινωνήσω εκ νέου μαζί τους και να τους στείλω σε email την απόδειξη πληρωμής για να μου τα επιστρέψουν εφόσον αποδειχθεί ελαττωματική η συσκευή. Αυτά!

 

Υγ: Εντάξει τι να πω απλά οι άνθρωποι είναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ! :) Αυτά να τα βλέπουν τα ελληνικά (ακόμη και τα physical) καταστήματα.

 

Απλά ένα μέγαλο μπράβο στο amazon. Ότι έχω πάρει από αυτούς δεν είχα ποτέ πρόβλημα ακόμη και σε ελλατωματικό προϊόν.

 

Ήρθε κι εμένα σήμερα από Σάββατο που έκανα παραγγελία. Έχει το άσπρο λογότυπο, άρα καινούρια παρτίδα. Μέχρι στιγμής δεν έχει κανένα πρόβλημα. Όλα τέλεια με το κινητό, φοβερό grip, ωραία οθόνη, δυνατό σήμα, πιο γρήγορο από GN (ακούς left_ace:)) και μόνο στην κάμερα παίζει να παίρνει 0/10 :lol:.

Και όλα αυτά με 129 λίρες! Μένει να δω μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

(ακούς left_ace:)) και μόνο στην κάμερα παίζει να παίρνει 0/10 :lol:.

 

Ακούω, σε λαμβάνω!

Αφού το επαληθεύεις κι συ, εντάξει ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι 0/10 στην κάμερα λέτε ρε παιδιά... Εγώ την χρησιμοποιώ σαν κύρια φωτογραφική μου και μια χαρά κάνει την δουλειά της
Link to comment
Share on other sites

Τι 0/10 στην κάμερα λέτε ρε παιδιά... Εγώ την χρησιμοποιώ σαν κύρια φωτογραφική μου και μια χαρά κάνει την δουλειά της

 

Χαριτολογώντας το είπε ο @karx.

Φυσικά και πρόκειται για μια κάμερα που κάνει τι δουλειά της με αξιοπρέπεια με ορισμένους από το φόρουμ να τους έχει βολέψει.

 

Η επαλήθευση που είπα αφορούσε τη ταχύτητα του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που πήρα το δικό μου στις 31/12 παίζει να το επιστρέψω πίσω??Γιατί αυτός ο θόρυβος που κάνει στις κλήσεις είναι εκνευριστικός!!
Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως, γιατι να μην παιζει; Να το κανεις. Δεν μιλαω πολυ στο κινητο γμτ, δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως εννοειτε οταν λετε "θορυβος στις κλησεις" για να ελεγξω και το δικο μου. Οταν λετε οτι ακουγεται στο ηχειο, εννοειτε στο ηχειο οταν βαζετε ανοικτη ακροαση ή στο ακουστικο οταν μιλατε χωρις handsfree;

 

Σημερα λεω να περασω την 4.4 και να δω τι θα παθω :D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά όταν λέω θόρυβο εννοώ 2 πράγματα:ένα "τουκ-τουκ" το οποίο δεν ακούγεται πάντα και διακοπές στην ομιλία σαν να μην υπάρχει σήμα(σε σημεία στα οποία δεν είχα πρόβλημα με το προηγούμενο τηλέφωνο)
Link to comment
Share on other sites

Διακοπες στην ομιλια ε; Δεν θυμαμαι να το εχω αντιμετωπισει. Εννοεις ξαφνικη απωλεια του ηχου απο τον συνομιλητη ή ανεβοκατεβασματα; Και προφανως συνεχιζεται κανονικα η ομιλια οταν επανερχεται, σωστα; Τετοιου ειδους προβλημα δεν μου λεει κατι.

 

Ο παραξενος θορυβος ομως καποιο καμπανακι κτυπαει, αλλα δεν το εχω συγκρατησει σαν προβλημα διοτι συνηθως μιλαω on the move και δεν προσεχω τετοιες λεπτομερειες. Πρεπει να το ελεγχξω.

 

Σε καθε περιπτωση, εχεις ολο το δικαιωμα να ερθεις σε επικοινωνια με το Αμαζον για να συνενοηθεις μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...