Jump to content

Moto G


ntopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικώς προσοχή όταν οποιοδήποτε κινητό είναι σε 2g και "πασχίζει" να κατεβάσει δεδομένα συνεχώς, τρώει περισσότερη μπαταρία από ότι αν ήταν σε 3g με καλύτερη κάλυψη και τα κατέβαζε γρηγορότερα. Περισσότερες πληροφορίες και εδώ: http://www.speedguide.net/faq_in_q.php?qid=362

Αν αναφερεσαι στην περιπτωση μου, εχω τα data disabled τελειως!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι γνώμη έχετε για θήκες;

TPU ή Hard Case;

Ποια θα προστατέψει καλλίτερα το μοτορολάκι μας χωρίς να το κάνει να μοιάζει με μπουχέσα;:p

Link to comment
Share on other sites

Η tpu απο τι υλικο ειναι;

 

απο ...tpu! :p

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Thermoplastic_polyurethane

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Έχω το moto G με kitkat και τις τελευταίες 3-4 μέρες μου στέλνει μηνυμα η wind (καρτοκινητό) οτι χτες χρεωθήκατε 1 ευρώ για την χρήση Internet.

Έχω τα data κλειστά και το data usage δείχνει ότι δεν έχω γράψει ούτε KB. Μόνο wifi & gps δουλεύω.

Έχει ιδέα κανένας γιατί συμβαίνει αυτό; Κάποιο app ή μήπως είναι θέμα wind;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ... και το χρησιμοποιώ σχεδόν απο όταν κυκλοφόρησε το κινητό Αγγλία χωρίς κανένα πρόβλημα.

Να κάνει sync μέσω data κάποιο app και να μην φαίνεται στα stats.

Τελευταία αυτό που είχα κανει ήταν uninstall και ξανά install το Google Search

Link to comment
Share on other sites

Έχω το moto G με kitkat και τις τελευταίες 3-4 μέρες μου στέλνει μηνυμα η wind (καρτοκινητό) οτι χτες χρεωθήκατε 1 ευρώ για την χρήση Internet.

 

Έχω τα data κλειστά και το data usage δείχνει ότι δεν έχω γράψει ούτε KB. Μόνο wifi & gps δουλεύω.

 

Έχει ιδέα κανένας γιατί συμβαίνει αυτό; Κάποιο app ή μήπως είναι θέμα wind;

 

 

Θεμα παροχου ειναι φιλε.

Πες τους οτι θα το αναφερεις στην ενωση καταναλωτων να δεις πως θ αλλαξουν χρωμα.

Αμα εισαι 100% καντο φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εγκατεστησα KitKat.Ελπιζω να δω καποια βελτιωση στην μπαταρια, αλλιως τους το στελνω, μηπως εχει καποιο θεμα.

Στο μεταξυ, ο dialer του Kit kat δεν μου αρεσει και δεν με βολευει καθολου!!!Τι ασπριλα ειναι αυτη?

Και ειμαι ηπιος στους χαρακτηρισμους! :)

Εχει κανεις καμια προταση?Κατι σαν του 4.3 ψαχνω!

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Μολις εγκατεστησα KitKat.Ελπιζω να δω καποια βελτιωση στην μπαταρια, αλλιως τους το στελνω, μηπως εχει καποιο θεμα.

Στο μεταξυ, ο dialer του Kit kat δεν μου αρεσει και δεν με βολευει καθολου!!!Τι ασπριλα ειναι αυτη?

Και ειμαι ηπιος στους χαρακτηρισμους! :)

Εχει κανεις καμια προταση?Κατι σαν του 4.3 ψαχνω!

Thanks

 

Με δύο φορτίσεις είσαι, η μπαταρία δεν είναι έτοιμη ακόμα.

Επίσης δες αν κάτι σου τρώει μπαταρία.

Πηγαίνει στις ρυθμίσεις στην μπαταρία να δεις πχ αν είναι η συσκευή awake τις στιγμές που δεν την χρησιμοποιείς.

Επίσης μπορείς να το δεις και με το wakelock detector.

 

Άμα αρχίσουμε και στέλνουμε πίσω στο αμαζον έτσι για πλάκα, θα αρχίσει να μας ρίχνει άκυρο μετά από λίγο.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Αχα θα το κοιταξω

 

 

Εγώ σαν προσωρινή λύση ζήτησα να μου κόψουν μια παλιά sim που είχα σε microsim και κράτησα το εξωτερικό κομμάτι το οποίο χρησιμοποίησα σαν ανταπτοράκι.

 

Ευχαριστω για τη συμβουλη κινεζε!

Link to comment
Share on other sites

Με δύο φορτίσεις είσαι, η μπαταρία δεν είναι έτοιμη ακόμα.

Επίσης δες αν κάτι σου τρώει μπαταρία.

Πηγαίνει στις ρυθμίσεις στην μπαταρία να δεις πχ αν είναι η συσκευή awake τις στιγμές που δεν την χρησιμοποιείς.

Επίσης μπορείς να το δεις και με το wakelock detector.

 

Άμα αρχίσουμε και στέλνουμε πίσω στο αμαζον έτσι για πλάκα, θα αρχίσει να μας ρίχνει άκυρο μετά από λίγο.

 

Δεν διαφωνω μαζι σου, αλλα ειμαι επιφυλακτικος, λογω των πολλων battery drains που εχουν αναφερθει.

Link to comment
Share on other sites

Το ανοιξα πριν απο μιση ωριτσα, κανω μεταφορες αρχειων. Δεν θυμαμαι πιο smooth μεταφορα αρχειων απο παλιοτερο κινητο! Ερωτησεις:

 

- Το κουμπακι on/off ειναι λιγο κουδουνιστρα, αλλα δεν μπορω να ξερω ποσο πολυ (σε σχεση με οσα εχετε εσεις εδω). Οσοι πηρατε ανταλλακτικη συσκευη, ειναι "σφιχτο" το κουμπι; Εχω βαλει θηκη παντως και δεν εχω θεμα, αλλα καλο ειναι να ξερω.

- Μου ζητησε αναβαθμιση σε 4.4, το αφησα για αλλη φορα.

- Δεν εχω αλλαξει σιμ, αρα δεν εχω ιδεα για ποιοτητα ηχου/ηχειου κλπ. Αυριο με το καλο.

- Σε ποια ποστ εχουμε κρυψει τα tips and tricks; Τι ενεργοποιουμε; Απενεργοποιουμε; (Που ειναι και τι κανει το) ΑRT;

 

Καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

 

Τι adaptoraki?που μπορω να βρω τετοιο?

Σε Vodafone-Αλέξανδρος έχει με 2 euro ανταπτοράκι micro sim to sim

 

Έχω ακριβώς το ίδιο δίλλημα με τον φίλο παραπάνω.Επίσης έκανα συγκριτικό τεστ για το WiFi.Φίλος με Lumia 620 έπιανε 4 γραμμές ενώ εμένα 2 και κατα διαστήματα 3.Φυσικά πετούσε στο σερφάρισμα αλλά μου φάνηκε περίεργο να έχει τόσο μεγάλη διαφορά στη δύναμη του σήματος.Έχει κάνει κανείς παρόμοιο τεστ να μου πει??Δεν θέλω να δημιουργώ λάθος/κακή εικόνα για το κινητό σε μελλοντικούς αγοραστές απλά ή εγώ είμαι περίεργος/μανιακός(πρώτο smartphone) ή όντως έχω θέμα.Αν είναι κανείς από Πάτρα και έχει την συσκευή θα ήθελα να κάνουμε μια σύγκριση.:)

Το WiFi του είναι άριστο. Αλλού έχει τα θεματάκια του. Εγώ μάλλον κλίνω προς το να το στείλω πίσω. Αύριο μάλλον θα κινήσω τις διαδικασίες. Στην τελική αν μου το ξαναστείλουν πίσω θα χάσω τα έξοδα αποστολής αλλά θα είμαι ήσυχος γιατί θα έχω κάνει την προσπάθεια.

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Το ανοιξα πριν απο μιση ωριτσα, κανω μεταφορες αρχειων. Δεν θυμαμαι πιο smooth μεταφορα αρχειων απο παλιοτερο κινητο! Ερωτησεις:

 

- Το κουμπακι on/off ειναι λιγο κουδουνιστρα, αλλα δεν μπορω να ξερω ποσο πολυ (σε σχεση με οσα εχετε εσεις εδω). Οσοι πηρατε ανταλλακτικη συσκευη, ειναι "σφιχτο" το κουμπι; Εχω βαλει θηκη παντως και δεν εχω θεμα, αλλα καλο ειναι να ξερω.

- Μου ζητησε αναβαθμιση σε 4.4, το αφησα για αλλη φορα.

- Δεν εχω αλλαξει σιμ, αρα δεν εχω ιδεα για ποιοτητα ηχου/ηχειου κλπ. Αυριο με το καλο.

- Σε ποια ποστ εχουμε κρυψει τα tips and tricks; Τι ενεργοποιουμε; Απενεργοποιουμε; (Που ειναι και τι κανει το) ΑRT;

 

Καλο βραδυ.

 

H sim κοπηκε και εγινε η πρωτη κληση. Πολυ δυνατος ηχος στο ακουστικο (οχι στο ηχειο, προσοχη) σε σημειο που μου φαινεται οτι παραμορφωνεται. Αυτο ηταν το προβλημα που αναφερατε καποιοι συμφορουμιτες; Δεν χρησιμοποιησα ακομα το ηχειο, θα το δοκιμασω σε καποια μεταγενεστερη κληση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εγκατέστησα σήμερα το Sygic στο κινητό. Αγόρα κανονικά το πρόγραμμα. Όταν το ανοίγω εμφανίζεται ο χάρτης που θέλω, αλλά βγάζει ένα μήνυμα στην οθόνη: «αναμονή για σημα GPS», αλλά δεν γίνεται κάτι.

 

Πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμισεις του κινητού;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εγκατέστησα σήμερα το Sygic στο κινητό. Αγόρα κανονικά το πρόγραμμα. Όταν το ανοίγω εμφανίζεται ο χάρτης που θέλω, αλλά βγάζει ένα μήνυμα στην οθόνη: «αναμονή για σημα GPS», αλλά δεν γίνεται κάτι.

 

Πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμισεις του κινητού;

 

Πρέπει απλά να ...ενεργοποιήσεις το GPS και να περιμένεις να lockάρει δορυφόρους ;)

Καλά θα είναι να έχεις και τα data (η το wifi) ανοιχτά για να κατεβάσει τα δεδομένα)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Settings location services use GPS.

 

Κάνε και μια προσπάθεια να το βρεις όμως πριν ρωτήσεις εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε. Πως ενεργοποιώ το GPS;

 

system settings > location access > check GPS satelites

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δυο προβληματα που ζητουν λυσεις. Παρακαλω βοηθηστε με συμφορουμιτες μου, δεν πρεπει να ειναι ιδιαιτερα δυσκολο αλλα δεν βρισκω απαντησεις:

 

- Οταν φορτιζω το βραδυ το κινητο, αλλα ΚΛΕΙΝΩ το πισι, παυει η φορτιση του. Οσο ειναι ανοιχτος ο υπολογιστης (desktop), ολα ειναι καλα. Τον εκλεισα; "Φορτιση αυριο παλι φιλαρακο" μου λεει. Δεν χρησιμοποιω το (λευκο) καλωδιο που ηρθε με τη συσκευασια του κινητου, αλλα αυτο του προηγουμενου κινητου. Δεν εχω κανει δοκιμες διοτι πρωτα ηθελα να ακουσω τις απαντησεις σας. Εχω 2-3-4-5 ακομα παρομοια καλωδια, δυο φορτιστες τοιχου απο το προηγουμενο κινητο (ebay) και εναν απο ταμπλετ (ηρθε μαζι με τη συσκευασια), αλλα δεν τα δοκιμασα ακομα.

 

- Παρα τα shut down/reboot που εχω κανει στο κινητο ως τωρα (και ειναι πολλα) καθως και τις προσπαθειες φορτισης του κινητου ("προσπαθειες" επειδη 100% δεν εχω πιασει ακομα στη μπαταρια, μολις σημερα καταλαβα τι ακριβως συμβαινει με τον υπολογιστη), δεν ΜΗΔΕΝΙΖΕΤΑΙ ο χρονος λειτουργιας της μπαταριας. Δεν ξερω αν το λεω καλα, αλλα μου δειχνει "1η 6ω 31λ 8δ". Παραδοξως δεν ειναι ο χρονος απο το πρωτο λεπτο που ανοιξα το κινητο λιγο πριν τα μεσανυχτα της Πεμπτης (θα επρεπε να λεει 1η 11ω), αλλα μαλλον απο τη στιγμη που το εβαλα για φορτιση στις 2-3 εκεινης της νυχτας.

 

Υπαρχουν απαντησεις αραγε γι' αυτα τα δυο θεματα; Προς το παρων περιμενω να φορτισει το κινητο στο 100%, αλλα εχω δουλειες εξω και αμφιβαλλω οτι θα προλαβει να γινει αυτο. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

@jonkyr

Δεν περνάει ρεύμα στην USB όταν είναι κλειστός, μόνο αν υπάρχει σχετική ρύθμιση στο BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Οχι Μαρινε, η ρυθμιση στο bios ειναι οκ. Αλλωστε, φορτιζα παντοτε το προηγουμενο κινητο οπως και το tablet με κλειστο τον υπολογιστη. Ειναι καθαρα θεμα κινητου/ΟS κι οχι υπολογιστη. Αλλωστε, μολις εκλεισα τον υπολογιστη για καθε ενδεχομενο και τα τσεκαρα ολα. Ευχαριστω παντως. Edited by jonkyr
Link to comment
Share on other sites

@jonkyr

Πώς έχεις συνδεδεμένο το καλώδιο απευθείας στη θύρα usb η σε USB Hub.

Δοκίμασε απευθείας στη θύρα usb.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπάρχει Port του HTC IME keyboard για το moto g μας?

 

Επίσης όποιος κρίνει ότι ξέρει κάποια οδηγία π πρέπει να μπει σε wiki για τη συσκευή μ στέλνει π.μ. ή ποστάρει κ μ στέλνει λινκ για να κάνω edit το πρώτο post..

http://www.youtube.com/user/UbuntuNoobGr?ob=0&feature=results_main

Jiayu G4TΗ first G4H20130515-202809, then MIUI v5:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...