Jump to content

All about Peugeot


sugardad
 Κοινοποίηση

Σας Αρεσει;  

78 members have voted

  1. 1. Σας Αρεσει;

    • Πανέμορφο
    • Κατάσχημο Είναι
    • Με Αφήνει Αδιάφορο
    • Τίποτα Αλλο Θα Βγάλει η Peugeot;


Recommended Posts

42.000 χλμ απροβλημάτιστα μέχρι στιγμής. :)

Το έχω από τον Ιούλιο 2007. Φωτογραφίες:

http://peugeot207.dpgr.gr

 

Έτσι είναι δυστυχώς (και ισχύει για όλα τα προϊόντα),όταν όλα πάνε καλά δεν βγαίνουμε να το πούμε,με συνέπεια να αναφέρονται μόνο τα προβλήματα και με βάση αυτά να κρίνουμε το προϊόν γενικότερα. :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 274
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έτσι είναι δυστυχώς (και ισχύει για όλα τα προϊόντα),όταν όλα πάνε καλά δεν βγαίνουμε να το πούμε,με συνέπεια να αναφέρονται μόνο τα προβλήματα και με βάση αυτά να κρίνουμε το προϊόν γενικότερα. :worry:

 

Δεν πιστεύω να αναφέρεσαι σε μένα, αλλά να μιλάς γενικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Αποτι προσεξα δεν υπαρχει θεμα για τα αυτοκινητα της Peugeot οποτε ειπα να δημιουργισω ενα θεμα για τους κατοχους των αυτοκινητων του Λεωντα:lol:.

 

Καλω λοιπον ολους τους οδηγους των peugeot να δωσουν το παρων τους και να δημιουργισουμε ενα θεμα αποκλιστικα για μας :p.

Κανω την αρχη εγω... Λοιπον εχω ενα 307cc facelift με το οποιο ειμαι ξετρελλαμενος παρολα τα κουλα που μου εμφανιζει κατα καιρους:confused:........

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

peugeot 207 RC απο εμενα(βασικα του αδερφου μου)..κομματια πηγαινει!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

peugeot 207 RC απο εμενα(βασικα του αδερφου μου)..κομματια πηγαινει!!!

Για δωσε περεταιρω πληροφοριες......:p Ετοιχε να το οδηγησω τις προαλλες και πραγματικα με εξεπληξε με την σταθεροτητα του στο δρομο. Απο αξιοπηστια τι λεει ?

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Έχω παίξει με 207 RC στις στροφές Αθηνών-Κορίνθου πριν την Τρίπολη.

Στα σωστά χέρια είναι όπλο.:)

 

Επίσης το εσωτερικό του με τα δερμάτινα καθίσματα μου αρέσει αρκετά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα 206 dynamic στα 1600 κυβικά.

 

Εδώ και 3 χρόνια είναι το "βοτσαλάκι" μου και με έχει σώσει πολλές φορές με τα κρατήματά του!

 

Δε θα το άλλαζα με τίποτα, το μόνο πρόβλημα που μου βγάζει σταθερά είναι το clima με το φρέον του, οπότε ποτέ ξανά clima...:p

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα 206 dynamic στα 1600 κυβικά.

Δε θα το άλλαζα με τίποτα, το μόνο πρόβλημα που μου βγάζει σταθερά είναι το clima με το φρέον του, οπότε ποτέ ξανά clima...:p

 

Αδειάζει δηλαδή το φρέον από τον κλιματισμό του? Αυτό θα πρέπει να το κοιτάξεις για τυχόν διαρροές! Εγώ είμαι κάτοχος renault (ίδια με τα πεζό είναι στα μηχανικά μέρη), και χρειάστηκα προσθήκη φρέον μετά από 9 χρόνια στο δρόμο και αυτό γιατί μετά από ατύχημα τρύπησε λίγο το ψυγείο του φρέον. Δεν είναι φυσιολογικό να χάνεται έτσι;). Πρόσφατα έκανα και μετατροπή από απλό a/c σε σύστημα ηλεκτρονικού κλιματισμού από άλλο μοντέλο και δεν παρατήρησα διαφορές ή πρόβλημα με το φρέον

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα 206 dynamic στα 1600 κυβικά.

 

Εδώ και 3 χρόνια είναι το "βοτσαλάκι" μου και με έχει σώσει πολλές φορές με τα κρατήματά του!

 

Δε θα το άλλαζα με τίποτα, το μόνο πρόβλημα που μου βγάζει σταθερά είναι το clima με το φρέον του, οπότε ποτέ ξανά clima...:p

Και επισης το ψυγειο του Clima ειναι ιδιο με αυτο το AirCon! Το μονο που αλλαζει ειναι το εσωτερικο κομματι και πιο συγκεκριμενα η μοναδα ελεγχου του ψυγειου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι κάτοχος renault (ίδια με τα πεζό είναι στα μηχανικά μέρη)

 

 

Καμία σχέση.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε περεταιρω πληροφοριες......:p Ετοιχε να το οδηγησω τις προαλλες και πραγματικα με εξεπληξε με την σταθεροτητα του στο δρομο. Απο αξιοπηστια τι λεει ?

 

μεχρι στιγμης εχει 20,000 χλμ&κανενα προβλημα!!εξαλλου το μοτερ εχει την σφραγιδα της bmw:cool:!!!ειναι παιχνιδιαρικο(πολλα αναποδα αν βγαλεις το esp:cool:)&παταει καλα!!αλλα εχει&δυναμη,αν δεν προσεξεις&μπεις με παραπανω χλμ θα σε πεταξει...

 

Έχω παίξει με 207 RC στις στροφές Αθηνών-Κορίνθου πριν την Τρίπολη.

Στα σωστά χέρια είναι όπλο.:)

 

Επίσης το εσωτερικό του με τα δερμάτινα καθίσματα μου αρέσει αρκετά.

 

+1 εγω εχω παιξει στις στροφες τις β.ευβοιας...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Απορια παιδια.... Απο πιο μοντελλο και μετα η Peugeot κανει τις μηχανες τις σε συνεργασια με την BMW?

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε παιδιά...

 

Την πρώτη φορά το πήγα σε συνεργείο της γειτονιάς και μου έβαλαν φρέον...

 

Μετά το πήγα στο χωριό μου σε έναν που ασχολείται μόνο με αυτά και μου είπε ότι δεν είναι σωστό να συμπληρώνουμε και ότι πρέπει να αλλάζει όλο...μου έβαλε και αυτό το υγρό που φωσφορίζει και φαίνονται οι διαρροές και τίποτα...

 

Μετά το πήγα στην πεζό και μου είπαν ότι ο προηγούμενος δεν είχε κάνει τη διαδικασία με το φωσφορίον υγρό και θα μου το έκαναν αυτοί...

 

Αυτό το καλοκαίρι πάλι μου έκανε νερά (πότε κρύο πότε ζέστη) και το πήγα τον Ιούνη που είπαν να προσέξω από που βγάζει ζεστό...και τώρα βγάζει μόνο ζεστό και έχω ραντεβού αύριο στην πεζό...

 

Όλα αυτά μου έχουν στοιχίσει γύρω στα 250€...και ακόμα δεν έχει φτιαχτεί...

 

*Να ρωτήσω κιόλας η μπαταρία ψοφάει στα 3χρόνια? Λίγα μου φαίνονται...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε παιδιά...

 

Την πρώτη φορά το πήγα σε συνεργείο της γειτονιάς και μου έβαλαν φρέον...

 

Μετά το πήγα στο χωριό μου σε έναν που ασχολείται μόνο με αυτά και μου είπε ότι δεν είναι σωστό να συμπληρώνουμε και ότι πρέπει να αλλάζει όλο...μου έβαλε και αυτό το υγρό που φωσφορίζει και φαίνονται οι διαρροές και τίποτα...

 

Μετά το πήγα στην πεζό και μου είπαν ότι ο προηγούμενος δεν είχε κάνει τη διαδικασία με το φωσφορίον υγρό και θα μου το έκαναν αυτοί...

 

Αυτό το καλοκαίρι πάλι μου έκανε νερά (πότε κρύο πότε ζέστη) και το πήγα τον Ιούνη που είπαν να προσέξω από που βγάζει ζεστό...και τώρα βγάζει μόνο ζεστό και έχω ραντεβού αύριο στην πεζό...

 

Όλα αυτά μου έχουν στοιχίσει γύρω στα 250€...και ακόμα δεν έχει φτιαχτεί...

 

*Να ρωτήσω κιόλας η μπαταρία ψοφάει στα 3χρόνια? Λίγα μου φαίνονται...

 

λιγη υπομονη..!!!δεν νομιζω η μπαταρια να ψοφαει τοσο γρηγορα...

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

λιγη υπομονη..!!!δεν νομιζω η μπαταρια να ψοφαει τοσο γρηγορα...

Εμένα ψόφησε...τι να πω...το αγαπάω και δεν το κακολογώ το βοτσαλάκι μου αλλά πολλά λεφτά μου τρώει...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

αχ,.ιστορικές στιγμές..peugeot 206 αυτό ηταν αυτοκίνητο πόλης...οχι το θού κύριε-fiesta το τωρινό :@

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

αχ,.ιστορικές στιγμές..peugeot 206 αυτό ηταν αυτοκίνητο πόλης...οχι το θού κύριε-fiesta το τωρινό :@

:).... Αλλη η αισθηση ενος peugeot ετσι ? Ακομα θυμαμε το 206 μας το οποιο σκοτωσε η μανα μου στουκαροντας με ενα μερσεντες(κανεις δεν επαθε τιποτα ομως!):lol:

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια εχουμε κανενα e-mail για προβληματα πελατων στα κεντρικα της εταιριας στην Γαλλια ?

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Την Μ. Τετάρτη κάηκε ο εγκέφαλός του 206 μου...Ήρθε άλλος από Γαλλία...

Ξέρετε αν γίνεται να τον επιδιορθώσω κάπως και να τον πουλήσω ως μεταχειρισμένο τον παλιό?

Τουλάχιστον να βγάλω κανένα σπασμένο...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω κι εγώ ένα 206 μοντέλο του 2000. Είναι το πρώτο μου αυτοκίνητο και το πήρα πέρυσι τον Αύγουστο. Το αμαξάκι είναι σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά μου βγάζει κι εμένα προβλήματα με τον εγκέφαλο κάθε τρεις και λίγο. Κατά τ' άλλα είναι πολύ καλό για μέσα στην πόλη που το χρησιμοποιώ και πολύ εύκολο στο παρκάρισμα!
Think of me long enough to make a memory...
Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω το μειλ που έστειλα στην πεζό...θα ηθελα τη γνώμη σας...

 

 

Καλησπέρα.

 

Έχω στην κατοχή μου ένα 206 dynamic 1,6 110 5θυρο του 2006 με 40.000χλμ περίπου.

 

Την Μ. Τετάρτη 31/3/2010 το βράδυ έσβησε μετά από ένα ελαφρύ φρενάρισμα, λίγο μετά την Σπάρτη. Δεν έπαιρνε μπροστά καθόλου.

Την Μ. Πέμπτη το πρωί κάλεσα την express service η οποία δεν μπορούσε να το φτιάξει και το πήγε στο Εξουσιοδοτημένο συνεργείο "Αφοι Ταϊφάκου & Σια Ο.Ε." στη Σπάρτη.

Αφού ο μηχανικός το έλεγξε μου ανέφερε ότι ενώ όλα λειτουργούν και ρεύμα και μπεκ και όλα, δεν έχει "παλμό".

 

Ανέφερε το πρόβλημα με mail στα κεντρικά στη Γαλλία και του είπαν να κοιτάξει κάποια πράγματα και αν δεν διορθωθεί να γίνει αλλαγή εγκεφάλου.

 

Πράγματι μου είπε ότι χρειάζεται να παραγγείλουμε καινούργιο εγκέφαλο ο οποίος θα ερχόταν από Γαλλία με κόστος 530€ και για να μην αργήσει πάρα πολύ θα χρεωνόμουν και το κούριερ μέχρι την Αθήνα.

 

Μην έχοντας γνώση της κατάστασης και επειδή δεν ήμουν μέλος της express service ώστε να το μεταφέρουν στην Αθήνα δωρεάν (και όχι με 400€ που μου ζήτησαν) συμφώνησα να γίνει η παραγγελία του εγκεφάλου -αφού αυτός έφταιγε- και να χρεωθώ και το κούριερ και να γίνει όλο αυτό στην αντιπροσωπία της Σπάρτης.

Ζήτησα να μου δωθεί όχημα μέχρι να φτιαχτεί το αυτοκίνητό μου και δεν είχαν να μου δώσουν. Οπότε έμεινα από τη Μ. Τετάρτη μέχρι την επόμενη Κυριακή χωρίς αμάξι σε περιοχή μη κατοικίας μου.

 

Με ειδοποίησαν ότι ήταν επιτυχής η αλλαγή εγκεφάλου στο τέλος της βδομάδας και να κατέβω στη Σπάρτη να το πάρω φέρνοντας το δεύτερο κλειδί μαζί μου για να ρυθμίσουν το immobiliser. Εγώ δεν κατάφερα λόγω δουλειάς να πάω εργάσιμη μέρα παρά μονο την Κυριακή και μου είπαν να επισκεφτώ την peugeot στην Αθήνα που κάνω τα service για να το ρυθμίσουν.

 

Στη διαδρομή όλα φαίνονταν μια χαρά, μέχρι που λίγο μετά που μπήκα στην Αθήνα άναψε το λαμπάκι του κινητήρα και μου έβγαλε antipollution fault και στη συνέχεια σφάλμα του κινητήρα.

 

Επικοινώνησα με τον μηχανικό στη Σπάρτη και μου είπε ότι θα ήταν από το καύσιμο και δεν ήταν κάτι σημαντικό. Την επόμενη μέρα το λαμπάκι ήταν πάλι ανοιχτό και το αμάξι έτρεμε. Όταν ήταν στο ρελαντί έτρεμε σαν να ήταν έτοιμο να σβήσει. Πήρα τηλέφωνο και έκλεισα ραντεβού, με την peugeot Condor στην Κηφησίας όπου και πάω το αμάξι μου, για να ρυθμίσουν το immobiliser και να βρουν τι φταίει για αυτή τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου μου καθώς και να ελέγξουν τον παλιό εγκέφαλο για το αν όντως είχε πρόβλημα.

 

Την Παρασκευή στις 16/4/2010 είχα το ραντεβού. Αφού το έλεγξε ο μηχανικός μου είπε ότι έχει πρόβλημα ο πολλαπλασιαστής και το μπεκ βγάζει μερικά προβλήματα στον υπολογιστή που το συνέδεσαν. Έγινε αλλαγή πολλαπλασιαστή και των 4 μπουζί και όλα έδειχναν καλά. Μετά από δοκιμαστική βόλτα όμως του μηχανικού το αμάξι άρχισε πάλι να τρέμει και το ξαναέβαλε μέσα. Άλλαξε και το μπεκ και το πρόβλημα συνεχιζόταν. Το άφησα μέσα το ΣΚ για να το ερευνήσουν τη Δευτέρα καθότι ήταν περασμένη η ώρα και μου έδωσαν ένα αμάξι μέχρι να το φτιάξουν.

 

Την Τρίτη με πήραν τηλέφωνο να με ενημερώσουν ότι δεν έφταιγε ο πολλαπλασιαστής ούτε το μπεκ, αλλά είχε κοπεί μία καλωδίωση (στο χαρτί αναφέρει αντικατάσταση πλεξούδας και πολλαπλής εισαγωγής) και έτσι μου έβαλαν πίσω τον πολλαπλασιαστή και τον μπεκ που είχα.

 

Στην ερώτησή μου αν έβαλαν τον παλιό εγκέφαλο επάνω να τον δοκιμάσουν μου είπαν ότι τον έβαλαν και ότι το αμάξι έπαιρνε μπροστά, απλά έβγαζε κάποια σφάλματα θερμοκρασίας και κινητήρα. Στην ερώτησή μου αν όντως ο εγκέφαλος χρειαζόταν αντικατάσταση ήταν διστακτικοί να μου απαντήσουν.

 

Εν προκειμένοις και γιατί σας γράφω περιγράφοντάς σας τόσο αναλυτικά την όλη διαδικασία.

 

Έχω την εντύπωση και ίσως τη βεβαιότητα πια μετά από τις τόσες συνομιλίες μου με μηχανικούς και γνώστες των αυτοκινήτων, ότι ο εγκέφαλος δεν χρειαζόταν αντικατάσταση.

 

Όταν έγινε η διάγνωση στην Σπάρτη δεν μου αναφέρθηκε τίποτα για την κομμένη καλωδίωση, ενώ στην Αθήνα μου είπαν ότι μπορεί αυτό να έφταιγε.

Μου έδωσαν το αμάξι από την Σπάρτη το οποίο δεν ήταν καθόλα ελεγμένο και θα μπορούσε να είχε κινδυνέψει η ζωή μου. Άρα δεν ελέγχθηκε σωστά και κατά τη βλάβη.

 

Η αντίδραση των μηχανικών στην Αθήνα με έκανε να καταλάβω ότι μάλλον δεν χρειαζόταν η αντικατάστασή του και το γεγονός ότι ο εγκέφαλος λειτουργεί και δεν είναι νεκρός ή καμμένος. Επίσης μηχανικοί που ρώτησα μου είπαν ότι αν έβγαζα του πόλους της μπαταρίας ώστε να κάνει reset και δεν είχε καεί ο εγκέφαλος, θα ήταν όλα μια χαρα.

 

 

Σας γράφω λοιπόν πριν προβώ στα υπόλοιπα μέτρα που περιλαμβάνουν δικηγόρο για την επιστροφή χρημάτων από την peugeot της Σπάρτης.

Δεν είναι δυνατόν να βάζεις σε τόσα έξοδα (του ύψους των 2/3 του μισθού του) τον πελάτη όταν δεν είσαι σίγουρος τι φταίει. Μία τόσο μεγάλη εταιρεία σαν τη δική σας που έχει δώσει άδεια σε αυτούς τους ανθρώπους να επισκευάζουν τα αμάξια της, δεν πρέπει να αφήνει περιθώρια αισχροκέρδειας και κοροϊδίας απέναντι στον πελάτη και να τον διώχνουν με τη συμπεριφορά τους από μια μελοντική καινούργια επένδυση. Γιατί ούτε καν αυτοκίνητο μου έδωσαν για αντικατάσταση και αναγκάστηκα γιορτινές μέρες να ψάχνω να νοικιάσω αυτοκίνητο με έξοδα δικά μου και να γυρίσω με το ΚΤΕΛ και να υποστώ απεριόριστη ταλαιπωρία. Χάσιμο χρόνου και χάσιμο αρκετού χρήματος.

 

Ζητώ την επικοινωνία σας με την αντιπροσωπία σας στη Σπάρτη καθώς και με την Αθήνα για να ελέγξετε τα λεγόμενά μου και τα γεγονότα και να επικοινωνήσετε μαζί μου για να επέλθει η ικανοποίηση του πελάτη και όχι η ταλαιπωρία του.

 

Ευχαριστώ πολύ

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Φιλη αυτο που εγραψες σε πιο μειλ το εστιλες γιατι μαλλον...δεν θα απαντησουν καν

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Φιλη αυτο που εγραψες σε πιο μειλ το εστιλες γιατι μαλλον...δεν θα απαντησουν καν

 

Καλημέρα!

Το έστειλα στη φόρμα επικοινωνίας της peugeot...Δεν έχουν απαντήσει...

 

Έχεις καμμιά ιδέα?

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το έστειλα στη φόρμα επικοινωνίας της peugeot...Δεν έχουν απαντήσει...

 

Έχεις καμμιά ιδέα?

Και ουτε προκειτε, ετσι για να μην περιμενεις αδικα. Δοκιμασα σε διαφορες φορμες επικοινωνιας κανεις δεν απαντησε. Μονο μια φορα μου απαντησαν απο Αγγλια και μου ειπαν να στειλω στη Γαλλια οπου και παλι δεν απαντησαν.:lol: Χαλια... Ο μονος τροπος να τους κανεις να απαντησουν ειναι μεσω του δικηγορου σου αλλα παλι δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο, το χρονο και τα λεφτα σου.

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...