Jump to content

Προγράμματα stage και μονιμοποίηση


Diplomat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2-3 πράγματα:

 

1) Η παρανομια δεν είναι των stagers. Είναι του κράτους. Ο ανασφάλιστος, κακοπληρωμένος εργαζόμενος των stage μπήκε σε αυτά με την μόνη "εκ των άνω" υπόσχεση ότι κάπως - κάποτε θα μονιμοποιηθεί. Το να παίρνεις 450€ και να είσαι ανασφάλιστος όχι για εκπαίδευση, αλλά για να καλύπτεις τις κενές θέσεις, είναι εργασιακή πορνεία.

 

2) Ή κόβεις τον ομφάλιο λώρο με το δημόσιο για πάντα και σταματάς τις πελατειακές σχέσεις ή συνεχίζεις το ίδιο βιολί.

 

3) Πρέπει να σταματήσει αυτό το αίσχος της ελληνικής κοινωνίας που έχει ανάγει το βόλεμα στο δημόσιο σε ύψιστο αγαθό. Είναι λυπηρό να βλέπω φίλους, συναδέλφους, να κάνουν μάστερ και διδακτορικά για να μπουν στο δημόσιο. Στην Δανία πχ τους παρακαλάνε και δεν πάει κανένας να δουλέψει σε δημόσια υπηρεσία.

 

4) Για να γίνει το 3 πρέπει οι δημόσιοι υπάλληλοι να υπόκεινται στους ίδιους νόμους με τους ιδιωτικούς. Το σπουδαιότερο, αν δεν δουλεύεις φεύγεις. Και γεγονός είναι ότι οι περισσότεροι ΔΕΝ δουλεύουν. Γι' αυτό θέλουν όλοι να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι = αργομισθία.

 

Υ.Γ. Ναι ξέρω, κάποιοι από σας που είστε στο δημόσιο ή έχετε μάνα, πατέρα εκεί, ξεσκίζεστε στη δουλειά και πληρώνεστε λίγο. Τότε να παραιτηθείτε και να δουλέψετε στον ιδιωτικό τομέα.

Και πάντα ο πατέρας μου, ο θείος μου, η κουμπάρα μου δεν τα παίρνει. Μόνο οι άλλοι.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

τα προγραμματα stage υποτιθεται ηταν μια λυση αναγκης για καποιους που δεν εβρισκαν δουλεια, να αποκτησουν μια μικρη προυπηρεσια. υποτιθεται θα ειχαν μια μικρη διαρκεια και ΦΥΣΙΚΑ θα ηταν απασχοληση ενοσω προσπαθουσαν τα ατομα να βρουν δουλεια, ΟΧΙ μονιμη λυση. καποιοι ομως, κομματικα κινουμενοι, θελησαν να κατοχυρωσουν μονιμοτητα μεσω των stage. φυσικα υπηρχαν τα κομματικα βισματα που συνεχως τους ανανεωναν τις συμβασεις και ουσιαστικα αρκετα απο τα ατομα αυτα ειχαν ενα στοχο: να υπομεινουν 3-4 χρονια ανασφαλιστης εργασιας (πολλοι κανοντας και αλλες δουλειες παραλληλα) προκειμενου μετα απο αυτα τα χρονια να ζητησουν μονιμοποιηση. δηλαδη 3-4 χρονια κανουμε τα κοροιδα για να βολευτουμε μια ζωη. βρε δεν πανε να .... πνιγουνε? εχω φιλους με πτυχιο και καλο μεταπτυχιακο και δουλευουν στον ιδιωτικο τομεα 12ωρα καθημερινα για να ερθουν καποιοι αποφοιτοι λυκειου, μεσω stage 4 χρονων και να μονιμοποιηθουν στο δημοσιο? ημαρτον.. ως θεσμος καλα ξεκινησε αλλα οχι να ανανεωνονται οι συμβασεις για 4-5 χρονια και μετα να ζητανε μονιμοτητα. δηλαδη περιμενουν να πιστεψουμε οτι επι 5 χρονια ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ? η μηπως πρεπει να μην το χαψουμε και να δουμε οτι ΔΕΝ ΕΨΑΧΝΑΝ για δουλεια αλλα ειχαν "βολευτει" σκεπτομενοι τη μετεπειτα μονιμοποιηση..?

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

τα προγραμματα stage υποτιθεται ηταν μια λυση αναγκης για καποιους που δεν εβρισκαν δουλεια, να αποκτησουν μια μικρη προυπηρεσια. υποτιθεται θα ειχαν μια μικρη διαρκεια και ΦΥΣΙΚΑ θα ηταν απασχοληση ενοσω προσπαθουσαν τα ατομα να βρουν δουλεια, ΟΧΙ μονιμη λυση. καποιοι ομως, κομματικα κινουμενοι, θελησαν να κατοχυρωσουν μονιμοτητα μεσω των stage. φυσικα υπηρχαν τα κομματικα βισματα που συνεχως τους ανανεωναν τις συμβασεις και ουσιαστικα αρκετα απο τα ατομα αυτα ειχαν ενα στοχο: να υπομεινουν 3-4 χρονια ανασφαλιστης εργασιας (πολλοι κανοντας και αλλες δουλειες παραλληλα) προκειμενου μετα απο αυτα τα χρονια να ζητησουν μονιμοποιηση. δηλαδη 3-4 χρονια κανουμε τα κοροιδα για να βολευτουμε μια ζωη. βρε δεν πανε να .... πνιγουνε? εχω φιλους με πτυχιο και καλο μεταπτυχιακο και δουλευουν στον ιδιωτικο τομεα 12ωρα καθημερινα για να ερθουν καποιοι αποφοιτοι λυκειου, μεσω stage 4 χρονων και να μονιμοποιηθουν στο δημοσιο? ημαρτον.. ως θεσμος καλα ξεκινησε αλλα οχι να ανανεωνονται οι συμβασεις για 4-5 χρονια και μετα να ζητανε μονιμοτητα. δηλαδη περιμενουν να πιστεψουμε οτι επι 5 χρονια ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ? η μηπως πρεπει να μην το χαψουμε και να δουμε οτι ΔΕΝ ΕΨΑΧΝΑΝ για δουλεια αλλα ειχαν "βολευτει" σκεπτομενοι τη μετεπειτα μονιμοποιηση..?

 

συμφωνω μαζι σου 1000%. ετσι ακριβως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Θα εκφράσω την γνώμη μου πολύ απλά...Άν ο κόσμος δεν δεχόταν(ανεχόταν) να δουλέψει σε προγράμματα στέιτζ το δημόσιο ( το κράτος ) θα αναγκαζόταν να προσλάβει κόσμο.Τα στέιτζ βόλεψαν βασικά την εκάστοτε κυβέρνηση και δυστυχώς τον πεινασμένο κόσμο που από ανάγκη πάει και δουλεύει (και μάλιστα ανασφάλιστος).Γνώμη μου είναι - πέραν του τι θα γίνει με τα στέιτζ- ανά διετία ή και περισσότερο ή και λιγότερο να αξιολογούνται και οι δημόσιοι υπάλληλοι και σε περίπτωση που έχουν βαρεθεί ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο- να απολύονται.Κουράστηκα ή μάλλον αηδίασα να βλέπω κουρασμένους δημόσιους υπαλλήλους...!

 

Τους βλέπεις κάθε μέρα και κουράστηκες;

Αν κουράστηκες κλείσε τα μάτια σου να μην τους βλέπεις.

 

2-3 πράγματα:

 

1) Η παρανομια δεν είναι των stagers. Είναι του κράτους. Ο ανασφάλιστος, κακοπληρωμένος εργαζόμενος των stage μπήκε σε αυτά με την μόνη "εκ των άνω" υπόσχεση ότι κάπως - κάποτε θα μονιμοποιηθεί. Το να παίρνεις 450€ και να είσαι ανασφάλιστος όχι για εκπαίδευση, αλλά για να καλύπτεις τις κενές θέσεις, είναι εργασιακή πορνεία.

 

2) Ή κόβεις τον ομφάλιο λώρο με το δημόσιο για πάντα και σταματάς τις πελατειακές σχέσεις ή συνεχίζεις το ίδιο βιολί.

 

3) Πρέπει να σταματήσει αυτό το αίσχος της ελληνικής κοινωνίας που έχει ανάγει το βόλεμα στο δημόσιο σε ύψιστο αγαθό. Είναι λυπηρό να βλέπω φίλους, συναδέλφους, να κάνουν μάστερ και διδακτορικά για να μπουν στο δημόσιο. Στην Δανία πχ τους παρακαλάνε και δεν πάει κανένας να δουλέψει σε δημόσια υπηρεσία.

 

4) Για να γίνει το 3 πρέπει οι δημόσιοι υπάλληλοι να υπόκεινται στους ίδιους νόμους με τους ιδιωτικούς. Το σπουδαιότερο, αν δεν δουλεύεις φεύγεις. Και γεγονός είναι ότι οι περισσότεροι ΔΕΝ δουλεύουν. Γι' αυτό θέλουν όλοι να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι = αργομισθία.

 

Υ.Γ. Ναι ξέρω, κάποιοι από σας που είστε στο δημόσιο ή έχετε μάνα, πατέρα εκεί, ξεσκίζεστε στη δουλειά και πληρώνεστε λίγο. Τότε να παραιτηθείτε και να δουλέψετε στον ιδιωτικό τομέα.

Και πάντα ο πατέρας μου, ο θείος μου, η κουμπάρα μου δεν τα παίρνει. Μόνο οι άλλοι.

 

Συμφωνώ απολύτως με τα 1, 2, 3 και λίγο με το 4 αλλά διαφωνώ με το τέλος του 4 και του 5.

 

Και για να σταματήσει η καραμέλα με τους Δ.Υ. έχω να πω τα εξής:

 

1. Μπήκα στο δημόσιο με την αξία μου, με γνώσεις που απέκτησα κυρίως μόνος μου, με χαρτί δευτεροβάθμιας εκπ/σης και χαίρομαι που προσφέρω, πληρώνομαι και ζω τη ζωή μου.

 

2. Οι περισσότεροι που έχετε προβλήματα με τις συναλλαγές σας με το δημόσιο δεν φταίνε οι υπάλληλοι ΑΛΛΑ οι κενές οργανικές θέσεις (έλλειψη προσωπικού) και η γραφειοκρατεία (για την οποία δεν φταίνε οι υπάλληλοι επίσης αλλά αυτοί που ψηφίζουν νόμους, διατάξεις, υπουργικές αποφάσεις κλπ κλπ).

 

3. Όσα χρόνια δεν ήμουν Δ.Υ. και συναλλασσόμουν με υπηρεσίες του δημοσίου δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα εξυπηρέτησης. Ούτε όταν διορίστηκα και μετά.

 

Τα πάντα είναι θέμα επιλογών και timing για το σωστό επαγγελματικό προσανατολισμό. Ξέρω απόφοιτους ΑΕΙ κυρίως που μέχρι τα 33 ζούσαν τη ζωή τους και με λεφτά του μπαμπά και όταν παντρεύτηκαν έψαχναν θέση στο δημόσιο για το μισθό (ενώ εν τω μεταξύ είχαν πετάξει στα σκουπίδια θέσεις ιδιωτικού τομέα πολύ καλές).

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι που έχετε προβλήματα με τις συναλλαγές σας με το δημόσιο δεν φταίνε οι υπάλληλοι ΑΛΛΑ οι κενές οργανικές θέσεις...

 

Με το συμπάθειο, αλλά δεν φταίνε οι κενές οργανικές θέσεις, όταν πίσω από τον έναν και μοναδικό κισέ που λειτουργεί δίπλα σε άλλους δύο κενούς, κάθονται δύο γομάρες και το ξύνουν βαριεστημένα στο κινητό επί μισαώρου, την ίδια ώρα που η ουρά έχει φτάσει έξω από την υπηρεσία...

Αυτό έτσι, μιας και το 'χω και φρέσκο...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, οι άνθρωποι που ήταν στα Stage του ΟΑΕΔ θα "απορροφηθούν" στο δημόσιο?? Αν δεν τους "απορροφήσουν" στο δημόσιο θα έχουν κάνει ένα τεράστιο λάθος και θα αυξήσουν την ανεργία (κάτι για το οποίο κορόϊδευαν την προηγούμενη κυβερνηση στα προεκλογικά σποτάκια ;) ) :(.
:p
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, οι άνθρωποι που ήταν στα Stage του ΟΑΕΔ θα "απορροφηθούν" στο δημόσιο?? Αν δεν τους "απορροφήσουν" στο δημόσιο θα έχουν κάνει ένα τεράστιο λάθος και θα αυξήσουν την ανεργία (κάτι για το οποίο κορόϊδευαν την προηγούμενη κυβερνηση στα προεκλογικά σποτάκια ;) ) :(.

 

Συμφωνώ με τη SIA_APARADEKTI!!! Έχει απόλυτο δίκιο!!!

 

Υπάρχουν όμως και υπηρεσίες του Δημοσίου που είναι υπεράριθμες, διότι εξυπηρετήθηκαν τα ρουσφέτια που ζητήσαμε ως λαός.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Καλα το οτι βγαινουν και αποζητουν προσληψη στο δημοσιο επειδη μαθητευαν εκει, ειναι ο παραλογισμος στο μεγαλειο του!

 

1) Τα προγραμματα αυτα ηταν αποκτησης εργασιακης εμπειριας! Τιποτε αλλο .- Κατα συνεπεια οποια απαιτηση παραλογη περα για περα...

 

2) Ηταν ΕΝ ΓΝΩΣΗ τους εκει... Τοσα 6μηνα, και δεν μπορεσαν να βρούνε καμια δουλεια εξω? Δεν πανε να δουλεψουν καναν αλλο...

 

3) Τα παιδια που ηταν με stage σε ιδιωτικο τομεα γιατι να μην παρουν μορια? Γιατι να μην τα βολεψουμε μονιμα και αυτα καπου...? Αλλα παρτακηδες οι κυριοι του δημοσιου stage...

 

Τελος παντων, και γω ανεργος επι μακρον υπήρξα, αλλα συνειδητα ΔΕΝ επιδιωξα ΠΟΤΕ τα stage γιατι πολυ απλα δεν μου προσεφεραν καμια εργασιακη εμπειρια. Πανε κανε stage του δημοσίου και τραβα εξώ να το παρουσιασεις ως εμπειρια... θα γελάνε και οι πέτρες. Stage δημόσιου = το απολυτο τιποτα!

Αλλα δεν μπορεί! Σίγουρα και αυτοί το γνώριζαν... και όμως ανανέωναν δίχως αύριο για μια χούφτα ανασφάλιστα ευρώ. Εεεε, σκληρό αυτό που θα πω αλλα είναι αξιοι της μοίρας τους & ευτυχώς κόπηκε το πάρτυ.

 

Φυσικά και υπάρχει κοινωνικό πρόβλημα, και πρόβλημα επιβίωσης για πολλούς απο αυτούς... θα πρέπει να αντιμετωπιστεί, αλλα όχι αδικώντας αλλους! Και τελος πάντων δεν μπορεί απο την μια να μιλάμε για μείωση του δημόσιου τομέα, ενας ΜΗ παραγωγικός τομέας, και ταυτόχρονα να κάνουμε αθροες προσλήψεις οι οποίες απλά θα εντείνουν το προβλημα.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Με το συμπάθειο, αλλά δεν φταίνε οι κενές οργανικές θέσεις, όταν πίσω από τον έναν και μοναδικό κισέ που λειτουργεί δίπλα σε άλλους δύο κενούς, κάθονται δύο γομάρες και το ξύνουν βαριεστημένα στο κινητό επί μισαώρου, την ίδια ώρα που η ουρά έχει φτάσει έξω από την υπηρεσία...

Αυτό έτσι, μιας και το 'χω και φρέσκο...

 

Όταν εγώ πάω σε γραφείο με γκισέ που εξυπηρετούν κόσμο, καταλαμβάνω το ένα γραφείο που εξυπηρετεί κόσμο για να φτιάξω το πρόβλημα που έχει προκύψει σε κάποιον υπολογιστή (η ουρά να είναι μεγάλη εν τω μεταξύ) και όσο κάνει διάφορα αυτό (setup, ελέγχους κλπ) εγώ μιλάω στο κινητό (είτε για προσωπικό μου λόγο είτε με συνεργάτες για το πρόβλημα) σημαίνει ότι το ξύνω βαριεστημένα;

Οι απ' έξω που περιμένουν δεν ξέρουν τι κάνω και είναι λογικό να σκέφτονται ακριβώς όπως εσύ (που είσαι απ' έξω).

 

Με το συμπάθειο που το αναφέρω, επειδή το έχω και εγώ φρέσκο και έχει γίνει πολλές πολλές φορές (και έχω τσακωθεί με ανθρώπους με τη δική σου νοοτροπία, ότι κάθομαι μέσα και το ξύνω ενώ αυτοί περιμένουν).

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Όταν εγώ πάω σε γραφείο με γκισέ που εξυπηρετούν κόσμο, καταλαμβάνω το ένα γραφείο που εξυπηρετεί κόσμο για να φτιάξω το πρόβλημα που έχει προκύψει σε κάποιον υπολογιστή (η ουρά να είναι μεγάλη εν τω μεταξύ) και όσο κάνει διάφορα αυτό (setup, ελέγχους κλπ) εγώ μιλάω στο κινητό (είτε για προσωπικό μου λόγο είτε με συνεργάτες για το πρόβλημα) σημαίνει ότι το ξύνω βαριεστημένα;

Οι απ' έξω που περιμένουν δεν ξέρουν τι κάνω και είναι λογικό να σκέφτονται ακριβώς όπως εσύ (που είσαι απ' έξω).

 

Με το συμπάθειο που το αναφέρω, επειδή το έχω και εγώ φρέσκο και έχει γίνει πολλές πολλές φορές (και έχω τσακωθεί με ανθρώπους με τη δική σου νοοτροπία, ότι κάθομαι μέσα και το ξύνω ενώ αυτοί περιμένουν).

 

 

 

 

Δικιο εχει δεν φταινε παντα οι Δημοσιοι Υπαλληλοι. Ο πολιτης νομιζει οτι πρεπει να του λεμε παντα ναι. Οι περισσοτεροι που φωναζουν και βριζουν τους Δημ. υπαλληλους σε ποσοστο 90% ζητανε καποια παρανομια. Οσο για τις ουρες η κεφαλη φταιει, που τα δικα τους παιδια τα τακτοποιουν, οπου τους ζητησουν. Ας βαλουν περισσοτερους. Ελα μη μας τρελλανετε αλλο <<αθωοι>> πολιτες.

Αν ο υπαλληλος <ξυνεται> να πατε στους ανωτερους. Αν σχηματιζονται ουρες να πατε στον υπουργο να το πειτε.

Αν θελετε ρουσφετι μη φωναζετε οτι σας ταλαιπωρουμε, δεν ειμαστε δικηγοροι σας. Απο σας θελουμε αυτα που λεει ο νομος, αν δεν τα ξερετε να πατε στο δικηγορο σας και τον λογιστη σας να σας τα μαθει. Οι νομοι αναφερουν λεπτομερως τις προϋποθεσεις και τα δικαιολγητικα , δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να δεχτουμε οτι το ασπρο ειναι μαυρο κ αντιστροφα. Οποιος τηρει τους νομους δεν χρειαζεται να λαδωσει. Μην ισοπεδωνετε τα παντα γιατι ετσι σας βολευει. Ολοι μα ολοι καταλαβαινετε πολυ καλα τι λεω. Σας τονιζω και παλι, δεν ειμαι δικηγορος σας, αν πρεπει να κοβω τριπλοτυπο αυτο θα κανω μονο,γιατι αν εξηγω στον καθε ασχετο η ουρα θα γινει 1 χιλιομετρο και θα δωσω θεμα στα ΜΜΕ. Δεν θα το κανω ποτε. Να πατε στην κεφαλη να τα πειτε, σ αυτους να θεσετε ερωτηματα. Αντε γιατι πολυ σας ανεχτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Απο σας θελουμε αυτα που λεει ο νομος, αν δεν τα ξερετε να πατε στο δικηγορο σας και τον λογιστη σας να σας τα μαθει. Οι νομοι αναφερουν λεπτομερως τις προϋποθεσεις και τα δικαιολγητικα.

 

..........

 

Σας τονιζω και παλι, δεν ειμαι δικηγορος σας, αν πρεπει να κοβω τριπλοτυπο αυτο θα κανω μονο,γιατι αν εξηγω στον καθε ασχετο η ουρα θα γινει 1 χιλιομετρο και θα δωσω θεμα στα ΜΜΕ. Δεν θα το κανω ποτε. Να πατε στην κεφαλη να τα πειτε, σ αυτους να θεσετε ερωτηματα. Αντε γιατι πολυ σας ανεχτηκα.

 

Ελπίζω απλά να ειρωνεύεσαι και να μην ρίχνεις flame. Δεν έχεις άδικο ότι πολλές φορές φωνασκούν κάποιοι για να κάνουν κάτι παράτυπο αλλά αυτή η νοοτροπία του δημοσίου (δεν με νοιάζει, "δεν" ειναι η δουλειά μου) είναι κάτι που πρέπει να εκλείψει. άλλωστε, σύμφωνα με τους νόμους, σε κάθε "γκισέ" θα πρέπει να υπάρχουν γραπτές, αναλυτικές οδηγιες για όποια συναλλαγή εξυπηρετείται και απουσία αυτών υποχρεούται ο αρμόδιος υπάλληλος να εξηγήσει αναλυτικά στον πολίτη. Αυτά μέχρι να σοβαρέψει το κράτος και να αρχίσει επιτέλους να διακινεί ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ με αποδοτικό τρόπο και όχι να αναγκάζει τους πολίτες να διακινούν ΧΑΡΤΙΑ μεταξύ των υπηρεσιών. Βέβαια τότε θα μας περισσεύουν πολλοί αργόσχολοι κηφήνες αλλά τουλάχιστον δεν θα χάνουμε τον χρόνο μας.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...