Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα και παλι :p

τα προβληματα που εχω τωρα ειναι δυο ενα ειναι οτι δεν μπορω να συγχρωνισω τις επαφες με το outlook για να τησ δει το itunes

τα βλεπει στα αλαμπουρδεζικα ποια ειναι τα βηματα για να γινει σωστα?

και δευτερον μπικα στο appstore και πιγα να κατεβασω μιια εφαρμογη και μου λεει να βαλω στοιχεια καρτας, εβαλα διευθυνση τηλ κλπ και στην καρτα none αφου εχει κι αυτη την επιλογη και με το που πατησα την εφαρμογη να κατεβει λεει download now will now begin to download. και ok απο κατο και δεν με αφηνει να πατησω το οκ και οσες φορες και να μπω στο appstore μου το βγαζει στο σηνεχεια σε αυτο το σημειο, καμια ιδεα ?

 

edit:

τελικα τα περασα χειροκινιτα γιατι δεν βρηκα λυση για της επαφες.

οσον αφορα το δευτερο προβλημα απλα εκλεισα και ανοιξα το κινητο μου και δουλεβει κανονικα τωρα

το γραφω εδω σε περιπτωση που εχει καποιος το ιδιο προβλημα να το διαβασει

Edited by matmark
LG GT 505/// IPHONE 4S 16GB BLACK
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επισης θα ηθελα να κανω αλλη μια ερωτηση, ποιο πιστευετε οτι ειναι καλυτερο προγραμμα για αναπαραγωγη video για ολα τα αρχεια video σε ολες τις αναλυσεις μεχρι 720p Που δεχεται το κινιτο?
LG GT 505/// IPHONE 4S 16GB BLACK
Link to comment
Share on other sites

Το αφήνεις να κλείσει και το βάζεις να φορτίσει. Κατά προτίμηση βάλτο σε USB. Λέγεται ότι φορτίζει πιο "ολοκληρωμένα" από ότι στην πρίζα.

Επίσης, κατά την άποψή μου (το κάνω κι εγώ), όταν το βάλεις να φορτίσει, περίμενε μέχρι το 5% ώστε να εκκινήσει η συσκευή και απενεργοποίησέ την.

Θα πετύχεις την καλύτερη δυνατή φόρτιση.

 

οταν λες να περιμενω μεχρι το 5% εννοεισ αφου μου εχει κλεισει απο μπαταρια και οταν το βαλω να φωρτιση στο 5% ανοιγη μονη της τοτε να το κλεισω ?

LG GT 505/// IPHONE 4S 16GB BLACK
Link to comment
Share on other sites

σε τι διαφέρει αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=326111

από αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=326106

Θέλω να κάνω jb την συσκευή μου

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

σε τι διαφέρει αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=326111

από αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=326106

Θέλω να κάνω jb την συσκευή μου

 

το πρώτο είναι πλήρης οδηγίες για να κάνεις jailbreak το iphone 4s

και το άλλο έχει όλα τα εργαλεία για όλα τα iphone!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή? Τι ακριβώς εργαλεία περιέχει το δεύτερο? Το κατέβασα αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς κάνει.

Για jb θα χρειαστώ μόνο το πρώτο (έχω 4s) έτσι?

Ευχαριστώ για την απάντηση

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με το ανωτέρο προγραμμα προς το παρόν να στέλνεις μόνο φωτο. Αλλα κάτι είναι και αυτο. Θα πας στο photo library σου και αφού επιλέξεις να δεις τη φωτογραφία που θές να στείλεις θα πατήσεις το κάτω αριστερά εικονίδιο και αποστολή μέσω Bluetooth. Αφού με ένα swipe στην μπάρα με την ώρα σου έχεις ενεδγοποιήσει τον διακόπτη celeste(πράσινο)

 

Δεν μου επιτρέπει να το κατεβάσω. Υπάρχει καμία άλλη λύση?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

επισης θα ηθελα να κανω αλλη μια ερωτηση, ποιο πιστευετε οτι ειναι καλυτερο προγραμμα για αναπαραγωγη video για ολα τα αρχεια video σε ολες τις αναλυσεις μεχρι 720p Που δεχεται το κινιτο?

Δοκίμασε το Buzz Player.

οταν λες να περιμενω μεχρι το 5% εννοεισ αφου μου εχει κλεισει απο μπαταρια και οταν το βαλω να φωρτιση στο 5% ανοιγη μονη της τοτε να το κλεισω ?

Ακριβώς.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

και αλλη μια ερωτηση υπαρχει καποιο app η καπου στο κινητο που μπορω να βλεπω ποσα mb χρησιμοποιω οταν ειμαι στο νετ με 3g?
LG GT 505/// IPHONE 4S 16GB BLACK
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή? Τι ακριβώς εργαλεία περιέχει το δεύτερο? Το κατέβασα αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς κάνει.

Για jb θα χρειαστώ μόνο το πρώτο (έχω 4s) έτσι?

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

ναι μόνο το πρώτο χρειάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

και αλλη μια ερωτηση υπαρχει καποιο app η καπου στο κινητο που μπορω να βλεπω ποσα mb χρησιμοποιω οταν ειμαι στο νετ με 3g?

 

ρυθμισεις->γενικα->χρηση->χρηση κινητου βλεπεις εκει που λεει δεδομενα κινητου δικτυου

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσα χρόνια με κινητά, ντρέπομαι για τις ερωτήσεις που κάνω. Να μία ακόμη....

Έκανα συγχρονισμό εικόνων και πέρασα 513 φωτογραφίες στο κινητό (4s). Κάποιες θέλω να τις διαγράψω αλλά δεν βρίσκω τέτοια επιλογή. Μόνο σε όσες έχω τραβήξει με το συγκεκριμένο κινητό μπορώ. Τι πρέπει να κάνω????

Υ.Γ. Δείξτε κατανόηση......:O

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσα χρόνια με κινητά, ντρέπομαι για τις ερωτήσεις που κάνω. Να μία ακόμη....

Έκανα συγχρονισμό εικόνων και πέρασα 513 φωτογραφίες στο κινητό (4s). Κάποιες θέλω να τις διαγράψω αλλά δεν βρίσκω τέτοια επιλογή. Μόνο σε όσες έχω τραβήξει με το συγκεκριμένο κινητό μπορώ. Τι πρέπει να κάνω????

Υ.Γ. Δείξτε κατανόηση......:O

 

Λυπαμαι που στο λεω εγω αυτο αλλα δεν υπαρχει αυτη η επιλογη στα iPhones! Μονο η διαγραφη των φωτογραφιων της καμερας ειναι δυνατον να γινει απο το ιδιο το κινητο

 

 

Σταλθηκε απο το Hp Touchpad μου

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Αφού έπεσα από τα σύννεφα (και πάλι) θα κάνω μαζεμένες τις ερωτήσεις που με βασανίζουν μετά από την συμπλήρωση του πρώτου 24ώρου συμβίωσης με το 4s.

1)Αφού έκανα jb το τηλέφωνό, ψάχνω να βρω τα "κέρδη" της διαδικασίας. Το μόνο που κατάλαβα είναι πως βρίσκω περισσότερες εφαρμογές αλλά και πάλι πρέπει (τις περισσότερες φορές) να πληρώσω... Αν κατεβασω εφαρμογές από διαφορά "μαγαζάκια" στο pc μου, πως μπορώ να τις εγκαταστήσω? Υποθέτω με το itunes αλλά κατέβασα 6 μέχρι τώρα και οι 5 εμφανίζονται σαν άγνωστα αρχεία έξω η 6η ανοίγει κανονικά, εγκαθίσταται σχεδόν μέχρι το τέλος (εμφανίζεται και το εικονίδιο στο τηλέφωνο) και στο τέλος βγάζει μήνυμα στο τηλέφωνο πως είναι αδύνατη η εγκατάσταση και ακυρώνεται... Τι να κάνω?

2) Λύση για την επικοινωνία μέσω bluetooth δεν υπάρχει (501)?

3) Για να βάλω κάποιο τραγούδι ως ήχο κλήσης ή sms γίνεται μόνο με πρόγραμμα (κάτι βρήκα αλλά μεαγορά βέβαια κι αυτό)?

4)Αναφορά στα μηνύματα sms δεν έχουμε?

5) Οι χάρτες δουλεύουν μόνο με σύνδεση? Πρέπει να κατεβασω άλλο πρόγραμμα για "ελεύθερη" πλοήγηση και αν ναι, ποιο προτείνετε?

 

Η απογοήτευσή μου δεν περιγράφεται. Ένα τόσο ωραίο, γρήγορο και ποιοτικό τηλέφωνό και να μην μπορεί να κάνει πράγματα που έκαναν τηλέφωνα προ 10ετίας. Ειλικρινά δεν κατανοώ τον τρόπο σκέψης των κατασκευαστών. Γιατί να δυσκολεύουν την ζωή των πελατών και πόσο περισσότερο θα πουλούσε το τηλέφωνο αν δεν είχε αυτές τις παιδικές ασθένειες?

Συγνώμη για το πρήξιμο και ελπίζω σε απαντήσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Υ.Γ. Που θα πάει βρε μηλαρακι, θα σε καταφέρω μέχρι το τέλος...

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα θεματα στα iphone ειναι γνωστα φιλε μου πως και δεν τα εψαξες πριν το παρεις?

αναφορα στα μηνυματα αν εχεις cosmote υπαρχει τροπος αν και νομιζω οτι υπαρχει εφαρμογη μετα το jailbrake που σου λυνει το προβλημα. οι χαρτες που εχει το τηλεφωνο λειτουργουν με internet. παρολαυτα αν κατεβασει καποιο αλλο προγραμμα π.χ. mls navigon και ολα τα παρομοια λειτουργουν χωρις ιντερνετ.

παντως μην ξενερωνεις θα τα βρεις ολα σιγα σιγα.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Το παλεύω φίλε μου. Αλλά αν μου λες πως δεν υπάρχουν λύσεις τότε τι να κάνω περισσότερο? Μάταιος αγώνας. Κάποια από τα παραπάνω τα είχα ακούσει αλλά νόμιζα πως λύθηκαν (τα περισσότερα τουλάχιστον). Καμία απάντηση στις άλλες ερωτήσεις? Κυρίως για την εγκατάσταση εφαρμογών που βρίσκω στο νετ.

Να βάλω και 2 ερωτήσεις ακόμη

 

Μπορούμε να αλλάξουμε την εμφάνιση του safari και να το γίνει όπως ο opera (επιλογή εμφάνισης mobile) όπου εμφανίζονται οι σελίδες ως "κατεβατο" και δεν χρειάζεται να πηγαίνουμε δεξιά-αριστερά για να τις διαβάσουμε?

Όταν κάνω συγχρονισμό νέων εικόνων, μου διαγραφεί από το τηλέφωνό τις προηγούμενες. Κάνω κάτι λάθος?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμη ερώτηση (τι πρωτότυπο)

Πως κάνω αναζήτηση εφαρμογής στο Installous? Στο κουμπί "αναζήτηση" δεν μου βγάζει τίποτα...

Άκυρο..... Ο.Κ.

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμη ερώτηση (τι πρωτότυπο)

Πως κάνω αναζήτηση εφαρμογής στο Installous? Στο κουμπί "αναζήτηση" δεν μου βγάζει τίποτα...

Άκυρο..... Ο.Κ.

 

μου εχεις δημιουργει ενα καρο ιδεες και αποριες μαζι :p μολις τις ταχτοποιησω θα της ρωτησω κι εγω εκτος εαν με καληψουν κι εμενα οι απαντησεις που θα λαβεις :P

LG GT 505/// IPHONE 4S 16GB BLACK
Link to comment
Share on other sites

Έχω προχωρήσει αρκετά αλλά έχω και πολύ δρόμο μπροστά μου....:D

Περιμένω απαντήσεις για τα παραπάνω (που δεν είναι και λίγα:wacko:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμενα εχουν γινει λιγο αχταρμα στο μυαλο μου γιατι το εχω 2 μερες μονο αλλα θα τα ξεχωρισω σιγα σιγα :D δεν εχω φτασει στο σημειο να κανω Jb γιατι θελω να μαθω την συσκευη
LG GT 505/// IPHONE 4S 16GB BLACK
Link to comment
Share on other sites

@montoya_42

Όταν αναφέρεσαι στην επικοινωνία μέσω bluetooth, εννοείς αποστολή αρχείων μεταξύ κινητών ή σύνδεση κάποιου bluetooth headset ως handsfree; Για την αποστολή αρχείων μεταξύ κινητών υπάρχει, από τη στιγμή που έχεις κάνει jailbreak, το Celeste ή το iBluenova τα οποία δεν ξέρω κατά πόσο είναι συμβατά με την 5.0 και 5.0.1 έκδοση iOS καθώς επίσης και κατά πόσο θα κάνουν τη δουλειά που θέλεις(όπως την έκαναν τα κινητά προ 10ετίας όπως αναφέρεις)

Υπάρχει επίσης η δυνατότητα(ενσωματωμένη θαρρώ) με την οποία μπορείς να ανταλλάξεις αρχεία και συγκεκριμένα ΜΟΝΟ εικόνες αλλά ΜΟΝΟ μεταξύ iPhones.

 

Για να βάλεις τραγούδι ως ήχο κλήσης, μπορείς, αρκεί να είναι μέχρι 30 ή 40 sec διάρκεια. Αν θέλεις ringtone με παραπάνω διάρκεια, ανάτρεξε στους οδηγούς που έχει το myphone ή Googlαρε το.

 

Αναφορά στα μηνύματα, αφού έχεις κάνει jailbreak, υπάρχει και ακούει στο όνομα iPhoneDelivery. Googlαρε το. Κάποιοι έχουν αναφέρει ότι προς το παρόν υπάρχει ασυμβατότητα της εφαρμογής με τις εκδόσεις 5.0 και 5.0.1 και δεν ξέρω αν έχουν προλάβει να το τακτοποιήσουν.

 

Γενικότερα, βλέποντας ότι ψάχνεσαι και έχεις απογοητευτεί μέχρι στιγμής, πήγαινε στους οδηγούς Apple που έχουν συνταχθεί εδώ στο myphone και θα κατατοπιστείς αρκετά.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

εμενα αυτο που εκανε εντιπωση στο Ιphone 4s ειναι οτι δεν το αναγνωριζει στο usb του αυτοκινιτου που εχω.. εστω για να φωρτιζει ουτε καν φωρτιζει

πρεπει να κανω καποια αναβαθμιση στο cd/dvd player του αυτοκινιτου ?

LG GT 505/// IPHONE 4S 16GB BLACK
Link to comment
Share on other sites

εμενα αυτο που εκανε εντιπωση στο Ιphone 4s ειναι οτι δεν το αναγνωριζει στο usb του αυτοκινιτου που εχω.. εστω για να φωρτιζει ουτε καν φωρτιζει

πρεπει να κανω καποια αναβαθμιση στο cd/dvd player του αυτοκινιτου ?

Καμία σχέση αυτό που λες. Το usb του αυτοκινήτου σου είναι καθαρά και μόνο για multimedia, δηλαδή να plugάρεις ένα φλασάκι με μουσική και να την παίζει στο ηχοσύστημα. Δεν ξέρω πάντως, ίσως αν το συνδέσεις στο ενσωματωμένο usb του αυτοκινήτου σου να δουλέψει ως iPod αλλά απ' όσα ξέρω, για να δουλέψει σίγουρα ως iPod πρέπει να υπάρχει βύσμα 3,5" ή υποδοχή AUX-In (είναι το ίδιο πράγμα)

 

Για να φορτίζει το κινητό σου στο αυτοκίνητο, πολύ απλά παίρνεις έναν αντάπτορα για τον αναπτήρα του αυτοκινήτου σου και συνδέεις το καλώδιο του iPhone στον αντάπτορα αυτόν.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση αυτό που λες. Το usb του αυτοκινήτου σου είναι καθαρά και μόνο για multimedia, δηλαδή να plugάρεις ένα φλασάκι με μουσική και να την παίζει στο ηχοσύστημα. Δεν ξέρω πάντως, ίσως αν το συνδέσεις στο ενσωματωμένο usb του αυτοκινήτου σου να δουλέψει ως iPod αλλά απ' όσα ξέρω, για να δουλέψει σίγουρα ως iPod πρέπει να υπάρχει βύσμα 3,5" ή υποδοχή AUX-In (είναι το ίδιο πράγμα)

 

Για να φορτίζει το κινητό σου στο αυτοκίνητο, πολύ απλά παίρνεις έναν αντάπτορα για τον αναπτήρα του αυτοκινήτου σου και συνδέεις το καλώδιο του iPhone στον αντάπτορα αυτόν.

 

ναι αλλα το προιγουμενο κινητο φωρτιζε τελεια στο αυτοκινητο στο ιδιο usb γι αυτο μου εκανε εντιπωση

LG GT 505/// IPHONE 4S 16GB BLACK
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...