Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως μπορεί να αγοράσει κάποιος εφαρμογές για το iphone χωρίς κάρτα ?

- paypal υποστηρίζεται ?

- gift card ? και από που αγοράζουμε τέτοια κάρτα ?

 

Ποιον από τους 2 τρόπους προτείνετε ?

Διάβασα κάποιους οδηγούς εδώ και αλλού , αλλά μπερδεύτηκα περισσότερο , σε άλλες χώρες υποστηρίζονται αυτά που λέω σε άλλες οχι.

Δεν θέλω να αγοράσω για μένα αλλά για κάποιον γνωστό μου που δεν έχει κάρτα ( εγώ έχω ), και σκέφτηκα ότι αν γίνεται να του κάνω ένα paypal και να του στείλω λεφτά εγώ ή να του πάρω μια gift card.

Δεν ξέρω αν έγραψα το μήνυμα στο σωστό thread

Edited by kapar
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παίδες, σύντομα θα αποκτήσω το πρώτο μου 4ρι και κολλάω λίγο μεταξύ untethered 4.x.x και tethered 5.0.1.

 

Φαντάζομαι ο μοναδικός "κίνδυνος" σε tethered 5.0.1 είναι να μην μπορεί να ανοίξει το τηλέφωνο αν μου κλείσει και δεν είμαι κοντά σε pc (η αντίστοιχα με semi-tethered να ανοίξει αλλά να μην έχω jb μέχρι να το ξαναbootάρω από redsnow), σωστά; Κάτι "αν σου κλείσει με tethered μπορεί να χρειαστεί restore από itunes" που μου έλεγε ένας ήταν προφανώς ράδιο αρβύλα; :cool:

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Το Navigon ή το MLS χρειάζονται δεδομένα για να λειτουργήσουν όπως οι Χάρτες του iPhone ή είναι όπως οι συσκευές GPS που έχουμε στα αυτοκίνητά μας;

 

ΥΓ. Από τις εφαρμογές του Navigon, ποια απ' όλες να επιλέξω για να κατεβάσω;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, σύντομα θα αποκτήσω το πρώτο μου 4ρι και κολλάω λίγο μεταξύ untethered 4.x.x και tethered 5.0.1.

 

Φαντάζομαι ο μοναδικός "κίνδυνος" σε tethered 5.0.1 είναι να μην μπορεί να ανοίξει το τηλέφωνο αν μου κλείσει και δεν είμαι κοντά σε pc (η αντίστοιχα με semi-tethered να ανοίξει αλλά να μην έχω jb μέχρι να το ξαναbootάρω από redsnow), σωστά; Κάτι "αν σου κλείσει με tethered μπορεί να χρειαστεί restore από itunes" που μου έλεγε ένας ήταν προφανώς ράδιο αρβύλα; :cool:

 

Αν και άργησα λίγο να απαντησω, πλέον και η 5.0.1 είναι untethered οπότε διάλεξε οποία από τις 2 θες!

 

 

---

I am here: http://maps.google.com/maps?ll=37.962302,23.645536

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Για το MLS και Navigon θα ήθελα μαι απάντηση.

 

Πώς θα κρατήσω τα Tags από το Shazam ώστε να τα περάσω μετά ξανά σε καθαρή συσκευή;

Πώς θα κρατήσω τα αποθηκευμένα passwords από τα Wi-Fi τα οποία έχω ώστε να τα περάσω ξανά σε καθαρή συσκευή;

Και τέλος τα Notes που προσπαθώ να τα κάνω Sync, δεν μου επιτρέπει να το tickάρω...

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια που μπορει να φανει λιγο ηλιθια αλλα τεσπα.....προσφατα αποκτησαμε εγω και η κοπελα μου ΙPHONE,εγω το 4s και εκεινη το 3gs και παρατηρησα μια μικρη διαφορα στο ημερολογιο.....στο δικο της εμφανιζει ολες τις επισημες ελληνικες αργιες και εορτες ,ενω στο δικο μου,(ΙPHONE 4S), οχι....το εψαξα παρα πολυ μεσα απο τις ρυθμισεις αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο

...................................................................

και τα 2 τηλεφωνα εχουν το ΕOS 5.0.1

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς δεν λέγεται eos(vw?) αλλα ios κατα δεύτερον αν η κοπέλα σου έχει συγχρονίσει με το iphone της το ημερολογιο απο κάποιον email server τότε είναι πιθανόν ο email server να παρέχει αυτές τις πληροφορίες!(πχ ένας email server που ξέρω προσωπικά ότι κάνει κάτι τέτοιο είναι το windows live)
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς δεν λέγεται eos(vw?) αλλα ios κατα δεύτερον αν η κοπέλα σου έχει συγχρονίσει με το iphone της το ημερολογιο απο κάποιον email server τότε είναι πιθανόν ο email server να παρέχει αυτές τις πληροφορίες!(πχ ένας email server που ξέρω προσωπικά ότι κάνει κάτι τέτοιο είναι το windows live)

 

Kαι πως το κανω αυτο... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Kαι πως το κανω αυτο... :confused:

 

Δεν ξερω αν μπορείς να το κανείς. Μόνο αν έχεις κάποιον email server που να κανει τέτοια δουλειά!

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

μηπως ξέρει κάποιος τι αρχεία video υποστηρίζει το ipad 2; ,και πως τα περνάμε από το pc στην συσκευή;,VCL αρχεία διαβάζει;.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ας μου εξηγησει καποιος με απλα λογια τι ειναι το untethered jailbreak

 

για να στο πω όσο πιο απλα μπορω τα jailbreak χωρίζονται σε 2 κατηγορίες :1)στα jailbreak που μπορείς να κανεις restart στο κινητο χωρίς την βοήθεια απο το pc

2)στα jailbreak που για κανεις restart στο κινητο χρειάζεται pc

 

το untethered j/b ειναι το 1 .αλλα γιατι να μπεις στην διαδικασία να κανεις κάτι τέτοιο απο την στιγμή που μόλις το έχεις το κινητο στα χέρια σου .τοσο hard user είσαι ;;

 

sent from my IPhone 4 using tapatalk .

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

για να στο πω όσο πιο απλα μπορω τα jailbreak χωρίζονται σε 2 κατηγορίες :1)στα jailbreak που μπορείς να κανεις restart στο κινητο χωρίς την βοήθεια απο το pc

2)στα jailbreak που για κανεις restart στο κινητο χρειάζεται pc

 

το untethered j/b ειναι το 1 .αλλα γιατι να μπεις στην διαδικασία να κανεις κάτι τέτοιο απο την στιγμή που μόλις το έχεις το κινητο στα χέρια σου .τοσο hard user είσαι ;;

 

sent from my IPhone 4 using tapatalk .

 

Οταν λες restart εννοεις factory settings??? δεν ειμαι hard user αλλα θελω να ψαχτω λιγο γυρο απο αυτο το θεμα γιατι μερα με την μερα καταλαβαινω οτι I-PHONE 4S χωρις j/b δεν ειναι τηλεφωνο..... γιατι ομως τοσο μεγαλος ντορος για το untethered ??και τι εγινε αμα κανεις restart με το pc?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες restart εννοεις factory settings??? δεν ειμαι hard user αλλα θελω να ψαχτω λιγο γυρο απο αυτο το θεμα γιατι μερα με την μερα καταλαβαινω οτι I-PHONE 4S χωρις j/b δεν ειναι τηλεφωνο..... γιατι ομως τοσο μεγαλος ντορος για το untethered ??και τι εγινε αμα κανεις restart με το pc?

 

αυτο που ειπες οτι δεν ειναι τηλεφωνο τι εννοεις ? γιατι ακουω διαφορα για το 4s και το εχω παραγγειλη, να απογοητευτω ακομα δεν το πηρα ? θα χριαστει να το κανω jb καινουριο τηλεφωνο ? αλλοι λενε ειναι καλο αλλοι μουφα τελικα μηπως εκανα βλακεια που το πηρα ?

LG GT 505/// IPHONE 4S 16GB BLACK
Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειπες οτι δεν ειναι τηλεφωνο τι εννοεις ? γιατι ακουω διαφορα για το 4s και το εχω παραγγειλη, να απογοητευτω ακομα δεν το πηρα ? θα χριαστει να το κανω jb καινουριο τηλεφωνο ? αλλοι λενε ειναι καλο αλλοι μουφα τελικα μηπως εκανα βλακεια που το πηρα ?

οχι ηρεμησε....εργαλειο ειναι....οτι πιο πληρες εχει βγει μεχρι τωρα

Edited by skepasti_21
Link to comment
Share on other sites

οχι ηρεμησε....εργαλιο ειναι....οτι πιο πληρες εχει βγει μεχρι τωρα

 

αυτο ειχα ακουσει κι εγω και που το εχω πιασει στα χερια μου και το εχω ψαξει λιγο μου φανηκε ενταξει απλα δεν ειχα το περιθοριο να το ψαξω εις βαθος,

μολις μου ερθει θα δειτε κατεγισμο ερωτησεων απο εμενα :p

LG GT 505/// IPHONE 4S 16GB BLACK
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες restart εννοεις factory settings??? δεν ειμαι hard user αλλα θελω να ψαχτω λιγο γυρο απο αυτο το θεμα γιατι μερα με την μερα καταλαβαινω οτι I-PHONE 4S χωρις j/b δεν ειναι τηλεφωνο..... γιατι ομως τοσο μεγαλος ντορος για το untethered ??και τι εγινε αμα κανεις restart με το pc?

 

εφόσον δεν είσαι hard user τι να το κανεις το jb?τι θες να κανεις ,που δεν μπορείς να το κανεις με το μαμά iOS ???και γιατι δεν ειναι τηλέφωνο το iPhone. 4s χωρίς jb??

 

sent from my iPhone 4 using tapatalk

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

εφόσον δεν είσαι hard user τι να το κανεις το jb?τι θες να κανεις ,που δεν μπορείς να το κανεις με το μαμά iOS ???και γιατι δεν ειναι τηλέφωνο το iPhone. 4s χωρίς jb??

 

sent from my iPhone 4 using tapatalk

 

 

Nαι αλλα δεν μου απαντησες :) στα ερωτηματα μου...... ενδιαφερομαι να μαθω γιατι μπορει να γινω ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

 

περασα το τελευταιο firmware στο iphone 3G της αδερφης μου και μου κανει παραπονα οτι αργει/κολλαει. Και πριν με το 3.κατι το ειχα πιασει και αργουσε πολυ, συν το οτι οποια εφαρμογη πηγα να βαλω ηθελε ios4, γι αυτο και το αναβαθμισα.

 

Διαβασα καπου οτι καλυτερο ειναι το 3.κατι για το 3G, ισχυει; αν του βαλω παλι 3.κατι και το κανω και jb θα μπορω να εγκαταστησω παλιοτερες εκδοσεις εφαρμογων που με ενδιαφερουν που τωρα ζητανε εκδοση 4;

 

Ή μπορω να μεινω στην 4, να κανω παλι jb και να κανω καποιες ρυθμισεις για να μην κολλαει;

 

Τι προτινετε;;;

 

 

Και κατι τελευταιο, οταν περασα την 4, δεν περαστηκαν οι επαφες και εκανα restore, μηπως αυτο φταιει για τα κολληματα; Οταν ειχε ξεκινησει η 4, ειχε διαφορετικο στυλ εμφανισης απ οτι μετα το restore που εγινε ακριβως οπως πριν. Εννοω οτι ειχε ενα φοντο με φουσκαλες, ειχε αλλαξει τη γλωσσα σε ελληνικα, ειχε διαφορετικα ταξινομημενα εικονιδια κλπ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Πριν λίγες μέρες πήρα το iPhone 4S.

Όλα καλά, προσαρμόστηκα γρήγορα στο iOS, παρόλο που δεν είχα καμία προηγούμενη επαφή με οποιοδήποτε προϊόν της Apple.

 

Έχω μία απορία, σχετικά με το Ημερολόγιο και δεν μπόρεσα να βρω σχετικές πληροφορίες ούτε στο manual του iPhone.

 

Λοιπόν, μπαίνουμε στο Ημερολόγιο και πατάμε το + στην πάνω-δεξιά γωνία, για να προσθέσουμε ένα γεγονός.

Όλα τα πεδία τα καταλαβαίνω, εκτός από το πεδίο "Διαθεσιμότητα" το οποίο παίρνει τιμές "Ναι" ή "Όχι".

Η προκαθορισμένη τιμή σε κάθε νέο γεγονός είναι το "Όχι".

Δεν έχω εντοπίσει καμία διαφορά.

 

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει τι κάνει αυτή η ρύθμιση;

 

 

Ευχαριστώ, προκαταβολικά, για τον χρόνο σας.

 

- Ηλίας -

Link to comment
Share on other sites

Στην ενσωματωμένη εφαρμογή YouTube κάθε iPhone έχω παρατηρήσει ότι όταν πατάς στο Search κάποιο τραγούδι ιδιαίτερα γνωστό, δε σου βγάζει το αντίστοιχα του VEVO αλλά video από απλούς χρήστες.

 

Υπάρχει δυνατότητα να <απελευθερώσουμε> το Search; Ή η δουλειά θα γίνει με άλλη εφαρμογή;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να χρεισιμοποιησω το back up που δημιουργητε καθε φορα που συνδεω το τηλ με το pc ..... πατισα το ''restore'' και καταλαβα οτι το επαναφερει στα ''factory settings''.... και επισης υπαρχει καποια ρυθμιση να ανοιγει το i tunes με το συνδεω το τηλεφωνο
Link to comment
Share on other sites

To RESTORE θα σου φέρει το κινητό στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, αλλά όταν τελειώσει θα σε ρωτήσει εάν θέλεις να του περάσεις και κάποιο backup.

Υπάρχει ρύθμιση μέσα στο iTunes, στην πρώτη σελίδα που μπορείς να επιλέξεις αυτό που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να χρεισιμοποιησω το back up που δημιουργητε καθε φορα που συνδεω το τηλ με το pc ..... πατισα το ''restore'' και καταλαβα οτι το επαναφερει στα ''factory settings''.... και επισης υπαρχει καποια ρυθμιση να ανοιγει το i tunes με το συνδεω το τηλεφωνο

πωωωω τωρα ειδα τι εγραψα.... σορρυ για τα συντακτικα και ορθογαφικα λαθη

 

 

 

 

To RESTORE θα σου φέρει το κινητό στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, αλλά όταν τελειώσει θα σε ρωτήσει εάν θέλεις να του περάσεις και κάποιο backup.

Υπάρχει ρύθμιση μέσα στο iTunes, στην πρώτη σελίδα που μπορείς να επιλέξεις αυτό που ζητάς.

 

Σε παρακαλω εξηγησε μου τι εννοεις γιατι δεν μπορεσα να βρω αυτη την ρυθμιση

Edited by skepasti_21
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...