Jump to content

[iPhone FAQ] Απορίες «αρχάριων» χρηστών


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας.Δε γνωρίζω πολλά ακόμα για το τηλέφωνο και χρειάζομαι τη βοήθειά σας.:O

Χτες καθώς έμπαινα στο ικάριαμ:p συνηδητοποίησα πως μου βγάζει μόνο ελληνικά για πληκτρολόγηση χωρίς να μου εμφανίζει κάτω αριστερά την επιλογή για αλλαγή γλώσσας όπως στα μηνύματα.Το θέμα είναι πως ο κωδικός μου είναι με αγγλικούς χαρακτήρες.

Το ίδιο παρατήρησα και στο myphone όταν πήγα να πατήσω αναζήτηση αλλά και όταν πάτησα να μπω στο appstore.πως το αλλάζουμε αυτό?

 

Μήπως για κάποιο λόγο έχεις απενεργοποίησε από τις ρυθμίσεις της συσκευής το αγγλικό πληκτρολόγιο?

 

Για δες στο settings-->general-->keyboard-->international keyboards εάν είναι επιλεγμένο και το αγγλικό πληκτρολόγιο. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως για κάποιο λόγο έχεις απενεργοποίησε από τις ρυθμίσεις της συσκευής το αγγλικό πληκτρολόγιο?

 

Για δες στο settings-->general-->keyboard-->international keyboards εάν είναι επιλεγμένο και το αγγλικό πληκτρολόγιο. ;)

είσαι πρώτος:)

Επι ευκαιρίας βρήκα εκεί και το κλείδωμα κεφαλαίων πάνω που ένιωθα απογοητευμένος!;)

Κάτι ακόμα.Έριξα την κάρτα sim μου με πάρα πολλές επαφές και στο τηλέφωνο δεν εμφανίζοντε...:(Τι πρέπει να κάνω?

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Έριξα την κάρτα sim μου με πάρα πολλές επαφές και στο τηλέφωνο δεν εμφανίζοντε...:(Τι πρέπει να κάνω?

 

Ρυθμίσεις / Mail-Επαφές-Ημερολόγια / Εισαγωγή επαφών από SIM

Link to comment
Share on other sites

Για πήγαινε settings > mail, contacts, calendars και κάτω κάτω πάτα το import SIM contacts...

 

Αν και το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι ένα ωραίο synchronise με outlook για να έχεις τις επαφές σου τακτοποιημένες όμορφα!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μαθω πως διαγραφω μονο τις αναπαντητες κλησεις ή ακομα και μια εξερχομενη, αλλα μονο τη συγκεκριμενη. Επισης να μην εχω voicemail. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μαθω πως διαγραφω μονο τις αναπαντητες κλησεις ή ακομα και μια εξερχομενη, αλλα μονο τη συγκεκριμενη. Επισης να μην εχω voicemail. Ευχαριστω

 

Φίλε καλησπέρα και καλώς όρισες στην κοινότητα του Myphone. Δυστυχώς η μεμονωμένη διαγραφή αναπάντητων ή προσφάτων κλήσεων δεν υποστηρίζεται από την default εφαρμογή της Apple. Υπάρχουν κάποιες εφαρμογές που το πραγματοποιούν αλλά προϋποθέτουν να έχει γίνει jailbreaked το κινητό.

 

Όσον αφορά το voicemail, δεν καταλαβαίνω τη εννοείς? Θες να μην σου εμφανίζεται καθόλου η σχετική επιλογή?

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

 

Όσον αφορά το voicemail, δεν καταλαβαίνω τη εννοείς? Θες να μην σου εμφανίζεται καθόλου η σχετική επιλογή?

 

Ακριβως αυτο εννοω.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο εννοω.

 

Από όσο γνωρίζω δεν γίνεται κάτι τέτοιο.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..νεος κατοχος κ εγω του κινητου..μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να τροποποιησω εναν αριθμο απο τημν λιστα κλησεων?δεν το εχω κανει ακομα τζειλμπρεικ..σας ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια..νεος κατοχος κ εγω του κινητου..μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να τροποποιησω εναν αριθμο απο τημν λιστα κλησεων?δεν το εχω κανει ακομα τζειλμπρεικ..σας ευχαριστω...

 

Καλησπέρα φίλε!

 

Τι εννοείς να τον τροποποιήσεις; Με τη default εφαρμογή δεν μπορείς να κάνεις τίποτα εκτός από το να βλέπεις τις τελευταίες κλήσεις και να τις διαγραφεις ομαδικως. Μπορείς βέβαια έναν αριθμό να τον κάνεις καταχώρηση σε μια καινούρια ή υπάρχουσα επαφή.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς jailbreak δυστυχώς δεν γίνεται. Μόνο ολική διαγραφή μπορείς να κάνεις. Για να μπορείς να σβήσεις μεμονωμένες κλήσεις από το ιστορικό θα πρέπει να του κάνεις jailbreak και να περάσεις κάποιο πρόγραμμα που να κάνει αυτή την δουλειά.

 

Εφόσον αυτό εννοείς με την τροποποίηση.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις..εννοω να παω σ ενα αριθμο που εχω παρει νωριτερα κ δεν ειναι στη λιστα επαφων μου και να τον αλλαξω ωστε να κανω την κληση κατευθειαν χωρις να τον αποθηκευσω στις επαφες..πχ..εχω το παρακτω νουμερο 694549292929 και θελω να βαλω το +30 μπροστα..γενικοτερα ν αλλαξω ενα αριθμο που ειναι στη λιστα των προσφατων κλησεων ωστε να τον καλεσω ξανα...
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις..εννοω να παω σ ενα αριθμο που εχω παρει νωριτερα κ δεν ειναι στη λιστα επαφων μου και να τον αλλαξω ωστε να κανω την κληση κατευθειαν χωρις να τον αποθηκευσω στις επαφες..πχ..εχω το παρακτω νουμερο 694549292929 και θελω να βαλω το +30 μπροστα..γενικοτερα ν αλλαξω ενα αριθμο που ειναι στη λιστα των προσφατων κλησεων ωστε να τον καλεσω ξανα...

Πλάκα πλάκα δεν το είχα σκεφτεί και δεν ξέρω να το κάνω... :X Και στον τομέα διαχείρισης κλήσεων τον έχω αφήσει ως έχει (χωρίς extra προγράμματα).

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις..εννοω να παω σ ενα αριθμο που εχω παρει νωριτερα κ δεν ειναι στη λιστα επαφων μου και να τον αλλαξω ωστε να κανω την κληση κατευθειαν χωρις να τον αποθηκευσω στις επαφες..πχ..εχω το παρακτω νουμερο 694549292929 και θελω να βαλω το +30 μπροστα..γενικοτερα ν αλλαξω ενα αριθμο που ειναι στη λιστα των προσφατων κλησεων ωστε να τον καλεσω ξανα...

 

Εγω γιατι δεν καταλαβα τι εννοεις????? (Μαλλον ειμαι χαζος)

Αν τον εχεις καλεσει προηγουμενως τον αριθμο απλα ξαναπατας επανω του στο Recents και καλεις....επισης το +30 δεν σου χρειαζεται πουθενα

Αν στο Keypad ξαναπατησεις το Call σου εμφανιζει τον τελευταιο αριθμο που καλεσες....

Αν θελεις διευκρινησε τι εννοεις για να μου φυγει η απορια :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

υπαρχει λειτουργεια search options - short by:upload date για το youtube απο το ipod touch ? τα βιντεο μου βγαινουν σε τυχαια σειρα.

Link to comment
Share on other sites

Tην καλησπερα μου .εχω μια παρακληση προς οποιονδηποτε μπορει και ειναι διατιθεμενος να βοηθησει ενα νεο κατοχο iphone 3Gs...

Επεσε στα χερακια μου αυτο το μικρο διαολακι ..

Απο μια ματια που googlαρα για το εργαλειο διεπιστωσα αρκετα'' προβληματακια ''.και αποφασισα να απευθυνθω στους ειδικους...

Παρακληση λοιπον ..Ρε παιδες κατατοπιστε με γιατι μεχρι τωρα ασχοληθηκα μονο με νοκια !

-Πως περναω τις επαφες μου ?μεσω outlook αναγκαστικα η υπαρχει και αλλος τροπος (εχω το 5800xpress) ?

-Η συσκευη χρειαζεται jb ?Εαν ναι πως θα δω ποια εκδοση εχω για να ανατρεξω στον καταλληλο οδηγο ?

-Τελικα το bluetooth και τα MMS δουλευουν ?

-Υπαρχει καποιος οδηγος που θα μου δειξει βημα βημα τι χρειαζεται να αποκτησω (εφαρμογες κτλ)?σαν νεος κατοχος ?Π.χ.προτεινομενα προγραμματα κ.α. ?η ακομη και τον τροπο του j/b?

-Ηδη εβαλα την καρτα sim της vodafone ,οχι ομως συνδεση ,αλλα καρτοκινητο για να ριξω μια ματια και να ενεργοποιησω το κινητο μεσω itunes .

συγνωμη εαν κουραζω με θεματα που εχουν ηδη απαντηθει αλλα απο χθες διαβαζω forum και ακρη δεν εβγαλα!:O:lol::p

Ευχαριστω προκαταβολικα ,απαντες που θα διαθεσουν χρονο να διαβασουν το post μου ,και οσους θα εχουν την καλοσυνη να με βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

Tην καλησπερα μου .εχω μια παρακληση προς οποιονδηποτε μπορει και ειναι διατιθεμενος να βοηθησει ενα νεο κατοχο iphone 3Gs...

Επεσε στα χερακια μου αυτο το μικρο διαολακι ..

Απο μια ματια που googlαρα για το εργαλειο διεπιστωσα αρκετα'' προβληματακια ''.και αποφασισα να απευθυνθω στους ειδικους...

Παρακληση λοιπον ..Ρε παιδες κατατοπιστε με γιατι μεχρι τωρα ασχοληθηκα μονο με νοκια !

-Πως περναω τις επαφες μου ?μεσω outlook αναγκαστικα η υπαρχει και αλλος τροπος (εχω το 5800xpress) ?

-Η συσκευη χρειαζεται jb ?Εαν ναι πως θα δω ποια εκδοση εχω για να ανατρεξω στον καταλληλο οδηγο ?

-Τελικα το bluetooth και τα MMS δουλευουν ?

-Υπαρχει καποιος οδηγος που θα μου δειξει βημα βημα τι χρειαζεται να αποκτησω (εφαρμογες κτλ)?σαν νεος κατοχος ?Π.χ.προτεινομενα προγραμματα κ.α. ?η ακομη και τον τροπο του j/b?

-Ηδη εβαλα την καρτα sim της vodafone ,οχι ομως συνδεση ,αλλα καρτοκινητο για να ριξω μια ματια και να ενεργοποιησω το κινητο μεσω itunes .

συγνωμη εαν κουραζω με θεματα που εχουν ηδη απαντηθει αλλα απο χθες διαβαζω forum και ακρη δεν εβγαλα!:O:lol::p

Ευχαριστω προκαταβολικα ,απαντες που θα διαθεσουν χρονο να διαβασουν το post μου ,και οσους θα εχουν την καλοσυνη να με βοηθησουν.

 

Καλησπέρα και καλώς όρισες στο forum :)

 

Για αρχή διάβασε λίγο μια ανακοίνωση που υπάρχει με τα βασικά και εν συνεχεία για τυχόν απορίες εδώ είμαστε ;)

 

Ανακοίνωση: Μόλις παρέλαβα το νέο μου iPhone. Και τώρα;

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι δεν καταλαβα τι εννοεις????? (Μαλλον ειμαι χαζος)

Αν τον εχεις καλεσει προηγουμενως τον αριθμο απλα ξαναπατας επανω του στο Recents και καλεις....επισης το +30 δεν σου χρειαζεται πουθενα

Αν στο Keypad ξαναπατησεις το Call σου εμφανιζει τον τελευταιο αριθμο που καλεσες....

Αν θελεις διευκρινησε τι εννοεις για να μου φυγει η απορια :D:D:D

καλημερα φιλε..εννοω το εξης..παω να καλεσω ενα νεο αριθμο που δεν τον εχω στις επαφες μου και κανω λαθος κ παταω κληση..αυτοματα αποθηκευεται στις προσφατες κλησεις ο νεος αριθμος..τωρα ρωταω εγω πως και αν γινεται να παω να τον διορθωσω το ενα ψηφιο που εκανα λαθος κατευθειαν απο τις προσφατες κλησεις χωρις να αναγκαστω να τον ξαναγραψω ολο τον αριθμο...πιστευω να εγινα κατανοητος:D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε..εννοω το εξης..παω να καλεσω ενα νεο αριθμο που δεν τον εχω στις επαφες μου και κανω λαθος κ παταω κληση..αυτοματα αποθηκευεται στις προσφατες κλησεις ο νεος αριθμος..τωρα ρωταω εγω πως και αν γινεται να παω να τον διορθωσω το ενα ψηφιο που εκανα λαθος κατευθειαν απο τις προσφατες κλησεις χωρις να αναγκαστω να τον ξαναγραψω ολο τον αριθμο...πιστευω να εγινα κατανοητος:D

 

Τωρα καταλαβα :lol:

Μονο αν ειναι ο τελευταιος αριθμος που εχεις καλεσει γινεται αυτο

Σε κενο keypad πατας το Call ξαναεμφανιζεται ο τελευταιος αριθμος που καλεσες και δεξια απο το Call εχει το Backspace για να σβησεις το λαθος σου....

Αν το λαθος βρισκεται στο 2-3 ψηφιο απο την αρχη και οχι στο τελος η ολη διαδικασια ειναι βλακεια και απλα γραφεις το νουμερο μονος σου.

Επισης μεσα απο το Recents αν πατησεις στο μπλε βελακι που βρισκεται δεξια απο τα νουμερα

σε στελνει στο info της κλησης, εκει με παρατεταμενη πιεση πανω στο νουμερο μπορεις να κανεις copy

και να το φερεις με paste στο keypad(παρατεταμενη πιεση στον επανω κενο χωρο) ωστε να το διορθωσεις......

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να κανω απορριψη μια κληση (να "δειχνει στον αλλον οτι ειμαι κατειλημενος")?

 

Όταν σε παίρνει τηλέφωνο πατάς 2 φορές το πλήκτρο lock (αυτό που βρίσκεται πάνω και κλειδώνει) Με μία φορά σταματάει o ήχος και με δεύτερη φορά του κάνεις απόρριψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες στο forum :)

 

Για αρχή διάβασε λίγο μια ανακοίνωση που υπάρχει με τα βασικά και εν συνεχεία για τυχόν απορίες εδώ είμαστε ;)

 

Ανακοίνωση: Μόλις παρέλαβα το νέο μου iPhone. Και τώρα;

 

ηδη να πω την αληθεια μου διαβασα το topic και δεν εβγαλα ακρη γι αυτο αποφασισα να ποσταρω με συγκεκριμενα ερωτηματα :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, σορρυ για την ερωτηση καθως ειμαι σιγουρος οτι καπου εδω γυρω υπαρχει η απαντηση αλλα αποψε παραλιγο να προβω σε βιαστικο format λογω καποιων κολληματων.

Ενα απο τα πραγματα που δεν με παιρνει να μην εχω σε backup στον σκληρο με το λογισμικο, ειναι το θεμα iTunes. Ολα αυτα τα backup και τα apps, οι ρυθμισεις κτλ - υπαρχει τροπος να τις κανουμε καποιο backup ωστε σε περιπτωση format και αλλαγης OS, με επανεγκατασταση του προγραμματος να γλυτωσουμε κοπο και χρονο?

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, σορρυ για την ερωτηση καθως ειμαι σιγουρος οτι καπου εδω γυρω υπαρχει η απαντηση αλλα αποψε παραλιγο να προβω σε βιαστικο format λογω καποιων κολληματων.

Ενα απο τα πραγματα που δεν με παιρνει να μην εχω σε backup στον σκληρο με το λογισμικο, ειναι το θεμα iTunes. Ολα αυτα τα backup και τα apps, οι ρυθμισεις κτλ - υπαρχει τροπος να τις κανουμε καποιο backup ωστε σε περιπτωση format και αλλαγης OS, με επανεγκατασταση του προγραμματος να γλυτωσουμε κοπο και χρονο?

 

Καλημέρα, δες εδώ :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

υπαρχει λειτουργεια search options - short by:upload date για το youtube απο το ipod touch ? τα βιντεο μου βγαινουν σε τυχαια σειρα.

 

Εάν θες να φιλτράρεις τα αποτελέσματα μίας αναζήτησης όχι δεν έχει τέτοια επιλογή . Υπάρχει η επιλογή στο more σχετικά με τα recent videos που έχουν γίνει upload στο youtube. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...