Jump to content

SΙΜ Cloning


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αριστα, αυτο το κολπο με την μυστική μνημη ειναι ολα τα λεφτα!

 

ναι...χρησιμο ;)...

 

ΥΓ....πλην ομως μια προσοχη...αν εχεις παρει ενα τηλεφωνο απο την κρυφη μνημη...και γυρισεις μετα στην φανερη....το τηλεφωνο θα φαινεται στις προσφατες κλησεις του κινητου σου....ακριβως ετσι οπως ειναι στο καταλογο....οποτε...οταν αλλαζεις καταλαγους σβυνεις ολα τα προσφατα τηλεφωνα που πηρες/η σε πηραν....

 

;)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

SIM ή USIM;

 

Και αν δεν ξέρεις αν είναι SIM ή USIM, τότε:

- Συμβόλαιο ή καρτοκινητό;

- Αν συμβόλαιο, πόσο παλιά είναι η κάρτα;

 

Αν είναι καρτοκινητό αντιγράφεται, για συμβόλαιο αν είναι παλιό (πριν αρχίσει να δίνει USIM).

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι συμβόλαιο που έγινε πριν 6 μήνες είχε USIM (δεν αντιγράφεται) και πως συμβόλαιο που έγινε πριν 2 χρόνια είχε απλή SIM (αντιγράφεται).

 

Είσαι μέσα στο διάστημα αυτό οπότε μπορεί ο,τιδήποτε να έχεις. Αν έχεις και κάρτα από καρτοκινητό δες αν σου φαίνεται ίδια, αν ναι είναι απλή SIM αν όχι είναι USIM.

Link to comment
Share on other sites

εχω cosmote twin sim (αγοράσθηκε πριν 1,5 χρόνο πριν) και δεν μπορώ να την κλωνοποιήσω. χρησιμοποιώ 12 σε 1 με τον 6.6 sim scanner. το έχει καταφέρει κανείς; με ποιο τρόπο;

 

ευχαριστώ

frastgr
Link to comment
Share on other sites

εχω cosmote twin sim (αγοράσθηκε πριν 1,5 χρόνο πριν) και δεν μπορώ να την κλωνοποιήσω. χρησιμοποιώ 12 σε 1 με τον 6.6 sim scanner. το έχει καταφέρει κανείς; με ποιο τρόπο;

 

ευχαριστώ

 

ναι...με το 4.8 αν θυμαμαι καλα...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

οι τωρινές κάρτες της cosmote με σύνδεση συμβολαίου είναι όλες usim ή μόνο αυτές που είναι 3G (γιατί κάποιος μπορεί να διαλέξει κάρτα 2G) ;

 

ευχαριστώ

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το αντίθετο θέμα...Έχω μια cosmoκάρτα "what's up" από το 2002 και μια wind καρτοκινητή από το 1999 (τότε telestet). Τα δύο αυτά νούμερα τα χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα σε 2 διαφορετικές συσκευές. Πρόσφατα όμως, είπα να εκσυγχρονίσω τις συσκευές μου και αγόρασα το Nokia N95 για να έχω υπηρεσίες 3G. Έχω και το Motorolla V3i για το άλλο νούμερο (καθόσον δε μ'ενοχλεί να έχω δύο συσκευές μαζί μου). Απλά για να απολαύσω τις υπηρεσίες αυτές έχω απλές κάρτες και πρέπει να τις μετατρέψω σε USIM (για 3G δεν είναι αυτές;; ).

 

Ρώτησα στον Γερμανό και μου απάντησαν ότι κάνουν αντικατάσταση κάρτας με τον ίδιο πάντα αριθμό που κοστίζει 15 euro (η καθεμία). Όμως εγώ δε θέλω να αχρηστεύσω τις παλιές sim και να χάσω τα δεδομένα τους -πες όχι τόσο τις επαφές που τις πέρασα στη μνήμη της συσκευής- όσο κάποια SMS π.χ. από το 2007 που έχω αποθηκευμένα στην κάθεμία SIM και που αποθηκευονται μεν στη μνήμη της συσκευής αλλά χάνεται η ημερομηνία τους. (Αλήθεια αν δηλώσω ότι έχασα το καρτοκινητό νούμερο της cosmote θα μου έβγαζαν τον ίδιο αριθμό καρτοκινητής δωρεάν που ούτως ή άλλως πλέον τα βγάζουν για 3G -οπότε θα γλιτώσω τα 15 euro της αντικατάστασης ή θα πλήρωνα πάλι; Απαντήστε μου και σε αυτό αν μπορείτε γιατί φαντάζομαι πως δε θα πλήρωνα... )

 

Οπότε σκέφτηκα το θέμα της κλωνοποίησης. Συνεπώς:

 

1. Γίνεται κλωνοποίηση από απλή cosmoκάρτα σε USIM [και ομοίως από απλή wind (καρτοκινητή) επίσης σε USIM] ή οι άδειες προς κλωνοποίηση SIM που θα αγοράσω θα είναι και αυτές απλές;

2. Αν ναι, οι παραπάνω συσκευές το κάνουν αυτό; Tα αποθηκευμένα δεδομένα των αρχικών sim (επαφές/SMS) μεταφέρονται άθικτα στις νέες sim;

3. Υπάρχουν μαγαζιά στην Αθήνα και ποια, όπως , π.χ.το 9volto, που κάνουν απευθείας την κλωνοποίηση; Ξέρετε πάνω-κάτω πόσο στοιχίζει αυτή η διαδικασία για την κλωνοποίηση του κάθε αριθμού;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

εχω τη εντύπωση για να έχεις 3g υπηρεσίες η κάρτα δεν είναι απαραίτητο να είναι usim. Εγώ ρώτησηα στην κοσμοτέ για what's up και μου είπανε εάν το κινητό είναι 3g μπορεί να έχει πρόσβαση σε αντίστοιχες υπηρεσίες. εδω εγώ αποφάσισα να κάνω το αντίθετο για να μπορώ να κλωνοποιήσω την κάρτα δηλαδή να ακυρώσω μια σύνδεση που 'εχω επειδη έχει κάρτα usim και ένα άλλο νούμερο what's up που έχω να το κάνω σύνδεση συμβολαίου.
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Λες;;; Μακάρι να γίνεται! Μου αρέσει που τους είπα και το λόγο που θέλω να μετατρέψω τη sim και δεν μου ανέφεραν τίποτα γι'αυτό...Θα ρωτήσω κατευθείαν τις cosmote και wind. Thanx!
Link to comment
Share on other sites

Λες;;; Μακάρι να γίνεται! Μου αρέσει που τους είπα και το λόγο που θέλω να μετατρέψω τη sim και δεν μου ανέφεραν τίποτα γι'αυτό...Θα ρωτήσω κατευθείαν τις cosmote και wind. Thanx!

 

φίλε δεν γίνεται αυτό που θέλεις, το 15ευρώ δεν το γλιτώνεις!!!! επίσης δεν υπάρχουν κενές usim (3G) αλλά και να υπήρχαν δεν θα γινόταν να γράψεις απλή κάρτα σε usim, είναι σαν να λέμε σε CD RW να κάνεις αντιγραφή από cd σε BluRay...

 

για να μην χάσεις τηλέφωνα, μηνύματα, θα πάρεις μια συσκευή που τα περνάει απ την μια καρτα στην άλλη...

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

εχω τη εντύπωση για να έχεις 3g υπηρεσίες η κάρτα δεν είναι απαραίτητο να είναι usim. Εγώ ρώτησηα στην κοσμοτέ για what's up και μου είπανε εάν το κινητό είναι 3g μπορεί να έχει πρόσβαση σε αντίστοιχες υπηρεσίες. εδω εγώ αποφάσισα να κάνω το αντίθετο για να μπορώ να κλωνοποιήσω την κάρτα δηλαδή να ακυρώσω μια σύνδεση που 'εχω επειδη έχει κάρτα usim και ένα άλλο νούμερο what's up που έχω να το κάνω σύνδεση συμβολαίου.

 

φίλε δεν γίνεται αυτό που θέλεις, το 15ευρώ δεν το γλιτώνεις!!!! επίσης δεν υπάρχουν κενές usim (3G) αλλά και να υπήρχαν δεν θα γινόταν να γράψεις απλή κάρτα σε usim, είναι σαν να λέμε σε CD RW να κάνεις αντιγραφή από cd σε BluRay...

 

για να μην χάσεις τηλέφωνα, μηνύματα, θα πάρεις μια συσκευή που τα περνάει απ την μια καρτα στην άλλη...

 

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας. Ρώτησα κι εγώ σε Cosmote και Wind και μου είπαν ότι όντως 3g υπηρεσίες μπορούν να παρασχεθούν και σε απλή κάρτα. Φαντάζομαι και ότι στην πράξη -με τις σχετικές ρυθμίσεις, πάντα- να μπορώ να πραγματοποιώ π.χ. video-κλήσεις. Thanx!

Link to comment
Share on other sites

εχω την sim max 12 in 1 με το ασπρο διαφανες card reader.. αλλα αν κ ποιο παλια δουλευε τωρα δεν μπορει να διαβασει το reader.. κατι γινεται με τους driver .. στο cd που ειχε δεν ειχε μεσα τους driver..

 

Εχει καποιος να μου στηλει τους driver απο αυτον τον reader?

Link to comment
Share on other sites

Το να χάλασε ο reader γιατί το αποκλείεις? Το έχω πάθει(από ανεξήγητο λόγο) γιαυτό το λέω.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η κάρτα 2in1 της WIND κλωνοποιείται κανονικά. Η αντίστοιχη της COSMOTE κλωνοποιείται? Το έχει δοκιμάσει κανείς?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η κάρτα 2in1 της WIND κλωνοποιείται κανονικά. Η αντίστοιχη της COSMOTE κλωνοποιείται? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

το γραφω πιο πανω....την εχω κλωνοποιησει

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

η 2 σε 1 της κοσμοτε δεν είναι τεχνολογίας usim;

 

οι παλιες -οπως η δικη μου- δεν ειναι 100%... τωρα για τις καινουργιες

αμφιβαλλω αν και δεν μπορω να ειμαι σιγουρος....εχω ακουσει παντως καποιους

να εχουν προβληματα με αυτες....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σχτικά με την κλωνοποίηση....

Το θέμα το έψαξα αρκετά και η πιο εύκολη διαδικασία για την simmax 12 σε 1 (μπλε χρώμα κάρτα) με τον άσπρο programmer είναι τα αρχεία στο ακόλουθο link

http://rapidshare.com/files/144504287/multisim515.zip

 

SIM-MAX Multisim scanner/editor V.5.15

 

Συνάδελφοι βοηθήστε. Έκανα αντιγραφή μια κάρτα TIM την οποία πριν την κάνω αντιγραφή είχα βγάλει το pin. Τώρα, μετά από αρκετό καιρό, μου ήρθε να ενεργοποιήσω τον pin στην clonoκάρτα.

Το πρόβλημα είναι ότι μου ζητάει ΡΙΝ ενώ όταν την έκανα αντιγραφή δεν είχα....

:help:

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...