Jump to content

[LG Arena (KM900)] Οδηγός Φλασαρίσματος / Εκδόσεις Firmware


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια!!! Ακολούθησα όλα τα βήματα για να κάνω αναβάθμιση το lg arena μου αλλά όταν κάνει ανάλυση μου βγάζει σφάλμα. Μου βγάζει το εξής:

PCSyncPrograms: Not Found και σταματάει να κάνει ανάλυση.Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος? Pleasee....

Έχω την έκδοση KM900AT_V10e την οποία έβαλα από το PC SUITE γιατί πριν είχα την KM900AT_V10c που κολούσε συνεχώς. Τώρα προσπαθώ να βάλω την V10P_01 (Γερμανική έκδοση). Όποιος ξέρει ας με βοηθήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπορει να βοηθησει καποιος? Εκει που κανω φλασαρισμα,μετα το download και μετα το πρωτο reset που κανει το κινητο μου το προγραμμα δεν μπορει να βρει τη συνδεση με το κινητο μου (μαλλον) γιατι στο PC Suite το βγαζει.Δηλαδη κολλαει στο 0% του 3ου βηματος στο προγραμμα.ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΑΡΕΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με την οθονη του αρενα που ανταπορινεται μονο μετα απο πολυ πιεση και οχι παντα. Εχω κανει flash στην V10_F εκδοση και παλι εχω τα ιδια προβληματα. Μου φαινεται οτι ειναι θεμα hardware.

Επειδη ειναι εντος εγγυησης και θελω να το στειλω στο service θελω να το κανω flash σε καποια Cosmote εκδοση ωστε να μην εχω προβλημα. Εχω ψαξει αρκετα αλλα δεν μπορω νατην βρω και το link απο το πρωτο post αυτου του thread δεν λειτουργει. Μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι αν το συνδέσεις στην σουίτα θα σου πει για αναβάθμιση και θα σου περάσει την έκδοση της cosmote. Και ναι, είναι hardware θεμα και όσο πάει θα χειροτερεύει. Δεν το παρουσιάζουν όλα βέβαια αλλά αρκετά το εμφανίζουν.

Τηλέφωνο μετά στην αντιπροσωπία και έρχεται κούριερ το παίρνει και στο επιστρέφει φτιαγμένο.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με την οθονη του αρενα που ανταπορινεται μονο μετα απο πολυ πιεση και οχι παντα. Εχω κανει flash στην V10_F εκδοση και παλι εχω τα ιδια προβληματα. Μου φαινεται οτι ειναι θεμα hardware.

Επειδη ειναι εντος εγγυησης και θελω να το στειλω στο service θελω να το κανω flash σε καποια Cosmote εκδοση ωστε να μην εχω προβλημα. Εχω ψαξει αρκετα αλλα δεν μπορω νατην βρω και το link απο το πρωτο post αυτου του thread δεν λειτουργει. Μπορει καποιος να με βοηθησει σε αυτο?

 

Γραψε στο google το ονομα της εφαρμογης και θα το βρεις.Εγω ετσι το βρηκα αλλα δεν καταφερα να το φλασαρω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ, αλλά

α.) έχω δοκιμάσει με το PC suite και μου βγαζει μυνημα οτι εχω την τελευταια εκδοση firmware οποτε δεν χρειαζετα update, και

β.) εχω ψαξει σχεδον παντου για την εκδοση της Cosmote αλλα οδηγουμαι εντελει στο ιδιο Link που δεν δουλευει

Καποια αλλη σκεψη η link στο firmware τησ Cosmote?

Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 μηνες αγορα 2 lg arena το ενα με την εκδοση της vodafon και το με την εκδοση της cosmote αυτο με το λογυσμικο της cosmote περιεχει μεςα πομπο fm και δουλευει τελεια (δοκιμασμενο πανω σε ενα fiat bravo) πως γινετε να περιεχει πομπο μεσα αφου ειναι ελληνικα εκδοση???? :confused::confused::confused::confused::confused:
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 μηνες αγορα 2 lg arena το ενα με την εκδοση της vodafon και το με την εκδοση της cosmote αυτο με το λογυσμικο της cosmote περιεχει μεςα πομπο fm και δουλευει τελεια (δοκιμασμενο πανω σε ενα fiat bravo) πως γινετε να περιεχει πομπο μεσα αφου ειναι ελληνικα εκδοση???? :confused::confused::confused::confused::confused:

Και εγω που εχω ενα απο τη vodafone δεν εχει fm transmitter,δεν ξερω τι παιζει σε αυτους που το πηραν απο cosmote.

Αλλα εκανες μεγαλο λαθος που πηρες αρενα :p

Link to comment
Share on other sites

Γινεται αλλαγη πλατφορμας στο Lg Arena (πχAndroid)?Κι αν ναι,πως?Το email:dimitrakhs9@gmail.com.Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Γινεται αλλαγη πλατφορμας στο Lg Arena (πχAndroid)?Κι αν ναι,πως?Το email:dimitrakhs9@gmail.com.Ευχαριστω!

 

Ακουσα και εγω κατι τετοια,αλλα δεν νομιζω να γινεται,δεν ασχολειται κανεις πλεον με το arena τοσο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό , όπως θα έχετε παρατηρήσει και εσείς, αφενός πληθαίνουν οι χρήστες του Αρένα αφετέρου ως αποτέλεσμα πληθαίνουν και οι ερωτήσεις για το πως φλασάρουμε και εγκαθιστούμε νέο firmware στο κινητό μας.Το παρόν δημιουργήθηκε για να αποσυμφορηθεί το topic του Αρένα, ώστε εδώ να ασχολούμαστε μόνο με τα θέματα αυτά.Έτσι,παλιά και νέα μέλη θα μπορούμε ευκολότερα να συζητάμε και να βρίσκουμε απαντήσεις πιο γρήγορα.

Η αναβάθμιση του κινητού μπορεί να γίνει με 2 τρόπους.Με τον επίσημο και τον ανεπίσημο.

Ο επίσημος είναι μέσω του προγράμματος ,της σουίτας δηλαδή που μας δίνει η LG,που δεν είναι άλλο από το LG PC SUITE.Συνδέοντας το κινητό σας στον υπολογιστή, εφόσον υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση , δε θα αργήσετε να δείτε ένα παραθυράκι που θα σας λέει ότι εντοπίστηκε αναβάθμιση για το κινητό σας.Εδώ θέλω να καταστήσω σαφές, ότι αν κάτι πάει στραβά με την αναβάθμιση (και ενώ εμείς έχουμε ακολουθήσει κατά γράμμα τις οδηγίες) και το κινητό δεν λειτουργεί, ΚΑΛΥΠΤΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΔΙΟΤΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ Η LG.

Ο δεύτερος 'ανεπίσημος' τρόπος είναι το λεγόμενο φλασάρισμα, όπου ο χρήστης με τα κατάλληλα προγράμματα , παρακάμπτει τους περιορισμούς των εκδόσεων της χώρας του και ουσιαστικά σχεδόν μπορεί να εγκαταστήσει όποια έκδοση θέλει.Αυτό που γίνεται κατά τη διαδικασία αυτή, είναι ότι σβήνεται-εξαλείφεται το firmware που "φοράει" το κινητό μας και περνιέται το αντίστοιχο επιθυμητό για εμάς.Είναι ο κατ' εξοχήν τρόπος για να απαλλαγούμε από ένα branded κινητό (με firmware δηλαδή πειραγμένο από την Vodafone-Cosmote),καθώς πολύ συχνά τα branded κινητά εμφανίζονται να είναι πιο αργά, αλλά και να μη συνεργάζονται άψογα με κάποια προγράμματα(π.χ., έχουν αναφερθεί πολλές δυσκολίες στο gps, όσον αφορά και το Google maps αλλά και το Wetravel),χωρίς όμως αυτό να σημαίνει κατά κανόνα ότι θα συμβαίνει αυτό.Φυσικά εμείς προτιμούμε να αναβαθμίζουμε στις λεγόμενες open εκδόσεις, είτε μιλάμε για Open Greek είτε για Open Europe.

Πρέπει πάντα να θυμόμαστε ότι όταν φλασάρουμε το κάνουμε με δική μας αποκλειστικά ευθύνη.Πρέπει επίσης να θυμόμαστε ότι αν κάτι πάει στραβά, ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ.Θεωρώντας τον εαυτό μου έμπειρο όσον αφορά το flashing στα LG, μπορώ να σας δώσω 3 συμβουλές που προσωπικά τις τηρώ πάντα.

1) Όταν βγει μια έκδοση, περιμένω ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΑ να δω τις γνώμες άλλων ατόμων που έχουν φλασάρει στην έκδοση αυτή, ουσιαστικά δηλαδή περιμένω να δω την ποιότητα του νέου firmware.

2)Φλασάρω μόνο αν η νέα έκδοση, έχει πραγματικά κάτι καινούριο να μου δώσει ή είναι τόσο καλή που "πρέπει" να φλασάρω ή εν τέλει ανταποκρίνεται στο τι θέλω ΕΓΩ από το κινητό.Και αυτό το λέω γιατί κυκλοφορούν τόσες πολλές εκεί έξω, με τα θετικά τους και τα αρνητικά τους η καθεμία.

3)Κρατάω πάντοτε back up.

Τελειώνοντας θα σας πω ότι κανείς δε σας αναγκάζει να αναβαθμίσετε το κινητό σας με το λεγόμενο φλασάρισμα.Κάποιοι θεωρούν ότι δεν υπάρχει λόγος να αναβαθμίζουν το κινητό τους, εφόσον αυτό λειτουργεί απρόσκοπτα.Και καλά κάνουν.

Επιπλέον οι ελληνικές εκδόσεις έχουν απενεργοποιήσει τη λειτουργία του Πομπού Ραδιοφώνου (fm transmitter), μιας και η Ε.Ε.Τ.Τ. απαγόρευσε τη λειτουργία αυτή.Συνεπώς, ο πομπός ραδιοφώνου, αν και υπάρχει ως λειτουργία στο hardware στου κινητού,υπάρχει ως λειτουργία ΜΟΝΟ στην europe open και σε κάποιες άλλες (π.χ Γερμανική).

ΚΩΔΙΚΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΥΦΟ ΜΕΝΟΥ:1809#*900# από την οθόνη κλήσης (για να έχουμε πρόσβαση στο factory reset)

 

ΕΔΩ θα βρείτε τον δημοφιλή οδηγό του jimdem582, ο οποίος εξηγεί αναλυτικά πολλά πράγματα και μας καθοδηγεί βήμα βήμα στον στόχο μας :) .

 

ΕΡΓΑΛΕΙΑ:

B2CTOOL

K500-UTILS

K360-UTILS Αρκετοί φλασάρουν με αυτό ,αντί για το K500

Η ΝΕΑ ΕΚΔΟΣΗ LG UTILS 0.42

LGMobileDL.dll

LGMUpgrade.dll

LGUSBModemDriver_WHQL_ML_Ver_4.9.4_All_NP_v1.zip

LGUSBModemDriver_WHQL_ML_Ver_4.9.4_IFXG_NP_v2.zip

LG PC SUITE III

Ακολουθούν κάποιες εκδόσεις που μπορούμε να περάσουμε στο κινητό μας και το πρόγραμμα της LG.

Cosmote Greece v10B_00

OPEN GREEK V10B_00

Vodafone Greece

OPEN EUROPE V10B_02

OPEN EUROPE V10B_02 σε cab μορφή

OPEN GREEK V10C

German V10P_00 free firmware ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ, για λεπτομέρειες διαβάστε εδώ

Νέα 10F_00 έκδοση

Όλες οι ξένες εκδόσεις υποστηρίζουν πλήρως τα ελληνικά.

(οι λίστες θα ανανεώνονται,πάντοτε με τη συνδρομή όλων μας :) )

 

Μπορω να αλλαξω πλατφορμα στο Lg Arena?(πχ. Android?)και αν ναι,πως?Το email μου ειναι: *********.Ευχαριστω

Edited by Spidey
Απόκρυψη email
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να αλλαξω πλατφορμα στο Lg Arena?(πχ. Android?)και αν ναι,πως?Το email μου ειναι: *********** Ευχαριστω

Δουλεύουν μερικοί στο εξωτερικό και προσπαθούν να βάλουν το android στο αρένα όμως υπάρχουν πολλά προβλήματα και ερωτηματικά. Εγώ πιστεύω οτι κάτι τέτοιο δε θα γίνει ποτέ. (Μην εμφανίζεις το e-mail σου δημόσια!)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά βάζω απλά το εργαλείο της lg και μου εμφανίζει πως έχω v10v και είναι τελευταία έκδοση, με συμφέρει να το ψάξω από εδώ? έχει πρόβλημα το κινητό μου, κάθε λίγους μήνες τα παίζει η αφύπνιση και κάνει restart το κινητό, ΠΑΝΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά έχω ένα ΚΜ900 στο οποίο θέλω να κάνω επανεγκατάσταση firmware. Τώρα έχει την ΚΜ900ΑΤ_V10c. Ποιά προτείνετε να βάλω? Θέλω να έχει και FM Transmitter. Επίσης έχω μπερδευτεί λίγο με τη διαδικασία του JimDem582 (ακολουθείται ακριβώς η διαδικασία του οδηγού?) αλλά και την εναλακτική με το UptestEX και βασικά προβληματίζομαι μην κολλήσει διότι σε όλα τα pc έχω windows 7 είτε 32 είτε 64bit. Εχω στο πατάρι ενα desktop με windows xp μήπως να το κάνω εκεί να τελειώνω?

Αν μπορείτε να μου στείλετε ενα λινκ απο το firmware και την διαδικασία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω το εκανα φλασ αλλα μολις παει να μπουταρει βγαζει version mismatching..και ερωτω το κινιτο ειναι για πεταμα η μπορω να το διορθωσω
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Kalhspera sas paidia, exw ena provlhma sto flasarisma panw se ekinous pou gnorizoun ta vhmata exw provlhma sta vimata (33-36) diladi ekei stis entoles ms dos ta kanw ola swsta grafw oles tis entoles swsta kai sto telos p pataw enter kai leei pws 35. Once you press Enter, the Phone Upgrade window should appear, and "Analysis" will start. den kanei apolitos tipota kai den borw na proxorisw sto flasarisma ean borei kapios na me voi8isei sas parakalw euxaristw poly....:worry: :(
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ... ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΤΗΝ V10P_01 ΝΟΜΙΖΩ... ΚΑΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ... ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΝΩ ΑΡΧΕΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΣΑ(ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΒΙΝΤΕΟ ΚΛΠ ΚΛΠ), ΟΤΑΝ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΣΥΛΛΟΓΗ ΜΟΥ Η ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΔΩ... ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ! ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ... ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΤΑ ΠΑΝΤΑ... FACTORY RESET (HIDDEN MENU) ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΜΝΗΜΗΣ ΑΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ... !!! ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ?? ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΗΛΑΔΗ :(
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.... ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.. ! ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΤΑΞΩ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ... !
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα παρόμοιο πρόβλημα απλά διεγραφα τα πάντα, έκανα ρεσετ, τα ξαναπερνουσα κ μετά οκ. Υπόψιν ότι την πρώτη φορά που θα ανοίξεις τους φακέλους στο κινητό θα αργεί πολύ αλλά μετά θα στρώσει. Αν πάλι τα ίδια, ξαναφλασαρε. Μπορείς να κάνεις και το άλλο βέβαια.. Να το ξεφορτωθείς! :-D Αυτό έκανα εγώ κ δεν το μετάνιωσα καθόλου. Καλές γιορτές!

 

Sent from my XPERIA X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρο οτι θα στρωσει με φορμαρισμα παλι ?

Βασικα το εκανα φορμαρισμα με το κινιτο ανοιχτο... μηπως θα επρεπε να ηταν το κινητο κλειστο και χωρις μπαταρια ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις να χάσεις και τίποτα. Με ποιο πρόγραμμα φλασαρεις? Το κινητό πρέπει να είναι ανοικτό και σε pc suite mode. Επίσης καλό θα ήταν να κάνεις ρεσετ πριν και μετά το φλασαρισμα. Αν πάλι έχεις προβλήματα στειλτο για σερβις

 

Sent from my XPERIA X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα λογικα όλα οκ. Τώρα τι ακριβώς γίνεται δεν ξέρω. Αν έχεις υπομονή κανε ένα φλασαρισμα αλλιώς στειλτο για σέρβις

 

Sent from my XPERIA X8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Εχω κατεβασει το Cube icons,κι εχω φτιαξει καινουριες συντομευσεις για το Arena ,αλλα πως τις εγκαθιστω σε αυτο?Για το Android στο Arena θεμα,ακουσατε τιποτα καινουριο?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG Arena (KM900)] Οδηγός Φλασαρίσματος / Εκδόσεις Firmware

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...