Jump to content

Blackberry 8520


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H δερμάτινη θήκη που έχουν συνήθως μαζί τα blackberries

 

http://www.let.com.au/Resources/Images/Product/MobileAccessory/slidecase.gif

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δυστυχώς δεν έχω ιδέα τι παίζει με την Wind. Αλλά τι ακριβώς εννοείς "...θα έχω πρόβλημα να το πάρω;";

 

Και η wind το έχει φέρει. Τίμή ίδια με της Voda αν δεν κάνω λάθος. Δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα με την επιδότηση. εξαρτάται από το πρόγραμμα που θα πάρεις.

 

http://www.wind.com.gr/pages.fds?langID=1&pageid=1097

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα κατασκευής του κινητού είναι ικανοποιητικότατη και γενικά είναι μία πολύ καλή πρόταση για τα χρήματα που ζητάει, το οικονομικότερο ΒΒ της αγοράς.

Θήκη μπορείς να βρεις, ακόμα και τη γνήσια με 15 ευρώ, εκτός Ελλάδας.

Το μόνο μείον είναι ότι ακόμα και με λατινικούς χαρακτήρες τα sms έχουν όριο τους 70 χαρακτήρες. Με english us είτε uk. Με ελληνικά να το δεχτώ, με αγγλικά τί θέμα υπάρχει;

Για χρήση mail η απουσία 3G δεν είναι τραγική. Για browsing ίσως... Αλλά μιλάμε για συσκευή με κύρια χρήση το mail...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Έχεις επιλέξει UCS2 και πάλι στους 70 μένει? Βάλε αν θες το OS5 (νομίζω σήμερα βγήκε official) και δεν θα έχεις προβλημα ούτε με Ελληνικά όύτε Αγγλικά....
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Σκέφτομαι να κάνω αγορά μια συσκευής Blackberry. Είμαι στο δίκτυο της Vodafone και από όσο έχω δει οι συσκευές είναι πάνω κάτω ιδίες σε όλα τα δίκτυα.

Κάτι που δεν ξέρω αν ισχύει με τα λεγόμενά τους: Την συσκευή όπως μου είπαν στην Cosmote & Vodafone ότι χωρίς το πακέτο Surf & Talk δεν μπορείς να κάνεις χρήση της συσκευή, δηλ.: των υπηρεσιών Blackberry... επειδή δεν ξέρω αν εννοεί το να στείλεις ένα e-mail ή να κάνεις χρήση τους χάρτες, Facebook, MSN κτλ κτλ κτλ. Ισχύει κάτι τέτοιο; δηλαδή πρέπει να αγοράσω την συσκευή με αντίστοιχο πρόγραμμα? Κάτι σαν το iPhone?

Διότι και το Nokia 5800 που έχω αν θέλω να χρεωθώ μεσω GPRS για το GPS, Facebook κτλ το κάνω, αλλά δεν υπάρχει λόγος να βάλω πακέτο Surf & Talk όταν δεν κάνω τόσο χρήση.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω αν η συσκευή Blackberry είναι διαφορετική σε θέμα συνδέσεων - προγραμμάτων με το iPhone!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου οι απορίες σου έχουν απαντηθεί πολλάκις.. Διάβασε κ κανένα άλλο θρεντ.. (http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=90 & http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=243313)
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να είσαι ποιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ! Στο formum ειμαστε μέλοι για να βοηθάμε και του στυλ, εχουν αναφερθει πολλακις και τετοια. Αν σου ηταν τόσο δυσκολο να κανεις copy paste τα 2 link καλύτερα να μην ξανα γραψεις...
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να είσαι ποιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ! Στο formum ειμαστε μέλοι για να βοηθάμε και του στυλ, εχουν αναφερθει πολλακις και τετοια. Αν σου ηταν τόσο δυσκολο να κανεις copy paste τα 2 link καλύτερα να μην ξανα γραψεις...

 

Στα έκανα paste τα λινκς και δεν ήταν δύσκολο.. :happy:

 

Δύσκολο θα ήταν να σου απαντήσω στις off-topic ερωτήσεις σου (Για να μην μπερδέυεσαι, το thread αναφέρεται σε συγκεκριμένη συσκευή ενώ εσύ ρωτάς γενικά για συνδέσεις), οι οποίες έχουν απαντηθεί σε αρκετά άλλα θέματα εκτενώς... :ninja:

 

Και ναι το φόρουμ είναι για να συζητάμε και να βοηθάμε, αλλά φαντάσου αν έμπαινε καθένας εδώ μέσα, ρωτούσε το μακρύ και το κόντο του, και μάλιστα σε άσχετα threads, τι θα γινόταν :cry:.. Ούτε τα παραπάνω λινκς δεν θα μπορούσα να σου δώσω.. :blink: Χρόνια πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις επιλέξει UCS2 και πάλι στους 70 μένει? Βάλε αν θες το OS5 (νομίζω σήμερα βγήκε official) και δεν θα έχεις προβλημα ούτε με Ελληνικά όύτε Αγγλικά....

 

Και όμως USC2 έχω και πάλι έχει όριο τους 70 χαρακτήρες (καινούρια συσκευή από voda)... Για την 5 έχω διαβάσει καλά λόγια αλλά περιμένω να βγει επίσημα... Μακάρι γιατί είναι αμαρτία σε μια κατ'εξοχήν texting συσκευή να έχεις sms με 70 χαρ/ρες!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου οι απορίες σου έχουν απαντηθεί πολλάκις.. Διάβασε κ κανένα άλλο θρεντ.. (http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=90 & http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=243313)

 

Καλό θα είναι να είσαι ποιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ! Στο formum ειμαστε μέλοι για να βοηθάμε και του στυλ, εχουν αναφερθει πολλακις και τετοια. Αν σου ηταν τόσο δυσκολο να κανεις copy paste τα 2 link καλύτερα να μην ξανα γραψεις...

 

Στα έκανα paste τα λινκς και δεν ήταν δύσκολο.. :happy:

 

Δύσκολο θα ήταν να σου απαντήσω στις off-topic ερωτήσεις σου (Για να μην μπερδέυεσαι, το thread αναφέρεται σε συγκεκριμένη συσκευή ενώ εσύ ρωτάς γενικά για συνδέσεις), οι οποίες έχουν απαντηθεί σε αρκετά άλλα θέματα εκτενώς... :ninja:

 

Και ναι το φόρουμ είναι για να συζητάμε και να βοηθάμε, αλλά φαντάσου αν έμπαινε καθένας εδώ μέσα, ρωτούσε το μακρύ και το κόντο του, και μάλιστα σε άσχετα threads, τι θα γινόταν :cry:.. Ούτε τα παραπάνω λινκς δεν θα μπορούσα να σου δώσω.. :blink: Χρόνια πολλά!

 

Για να το λήξουμε το θέμα, ως διαχειριστής του συγκεκριμένου topic, σημειώνω οτι πρέπει πρώτα να διαβάζουμε το FAQ και αν η ερώτηση μας δεν αναφέρεται σε συγκεκριμένη συσκευή (Blackberry Hardware) ή λειτουργικό/εφαρμογή (Blackberry Software), απευθυνόμαστε στην ενότητα Εμπειρίες χρήσης σε σχέση με την υπηρεσία BlackBerry

 

Καλή συνέχεια & Καλή Χρονιά σε όλους:)

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος κάτοχος 8520 από vodafone? Ακόμα και με UCS2 τα μηνύματα φτάνουν μέχρι 70 χαρακτήρες είτε με ελληνικούς είτε με λατινικούς χαρακτήρες. Η έκδοση 5 δεν έχει βγει επίσημα, δεν έχει βγει για 8520 και έχω διαβάσει και επιφυλάξεις σχετικά με το αν τη σηκώνει το 8520. Σε κάθε περίπτωση αναζητώ μια λύση χωρίς να βάλω leaked έκδοση λειτουργικού...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Η κοπελά μου το έχει και όντως έχει όριο 70 και στα Ελληνικά και στα Αγγλικά! Περίεργο...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά και καλή χρονιά. Είμαι κάτοχος Ν78 και είμαι σχεδόν έτοιμος να αγοράσω ένα 8520 μιας και έχω επιδότηση. Είχα σχεδόν καταλήξει στην αγορά ενός βατόμουρου μέχρις ότου διάβασα κάποια πράγματα εδώ που δημιούρησαν ορισμένες επιπλέον απορίες. :wacko:

 

1)

BIS & WIFI

To handheld που επέλεξα έχει wifi. Θα χρειαστώ BIS?

ΝΑΙ! To wifi χρησιμεύει μόνο για browsing και σε ορισμένες περιπτώσεις δρομολογείται το data traffic σε hotspot. Ωστόσο η χρήση εφαρμογών όπως news, weather, facebook, gooogle talk, προϋποθέτει BIS.

 

Δηλαδή παρόλο που έχει Wi-Fi δε θα μπορώ να συνδεθώ σε ένα οποιοδήποτε hotspot και να χρησιμοποιήσω κανονικά όλες τις υπηρεσίες του ιντερνετ όπως θα έκανα με ένα οποιοδήποτε άλλο κινητό?

 

 

2)

Δόνηση και κουδούνισμα

 

Τα blackberry δέν το υποστηρίζουν αυτό. Γίνεται όμως με third party apps.

 

Kαι τι συμβαίνει όταν σε καλούν? Ούτε χτυπάει ούτε δονείται το BB? Πρέπει να βρώ και να εγκαταστησω εφαρμογές ακόμη και για να ενεργοποιήσω αυτήν την απλή λειτουργία? Και πόσο θα κοστίσουν τα προγράμματα για αυτήν την δουλειά?

 

 

3)

Τι περιλαμβάνει το κουτί του κινητού απο αξεσουάρ κτλ?

 

 

4)

Έχει το ΒΒ ακουστικό και μικρόφωνο για να μιλάς ή μόνο με handsfree μιλάς?

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά. Συγνώμη αν σας φαίνονται χαζές ή τετριμμένες οι ερωτήσεις μου αλλά πραγματικά ποτέ δεν είχα επαφή με ένα ΒΒ και είμαι εντελώς άσχετος (προς το παρόν). Αλλά ελπίζω όταν το πάρω να το συνηθίσω γρήγορα και να γίνω Blackberry Ninja :ninja:

Link to comment
Share on other sites

1. Οπωσδήποτε θέλεις BIS για να έχεις υπηρεσίες DATA (email, facebook, msn etc)

2. Το λειτουργικό υποστηρίζει πρώτα δόνηση και μετά κουδούνισμα ή μόνο κουδούνισμα.. Με εφαρμογή τρίτων όμως 'στρώνει' αυτό και τα κάνεις ταυτόχρονα..

3. Φορτιστή, καλώδιο USB για Η/Υ & CD...

4. Εννοείται έχει ακουστικό! Είναι κανονικό τηλέφωνο & έχει και ανοικτή ακρόαση! :)

Link to comment
Share on other sites

Aν και απογοητεύτηκα κάπως. Ο μόνος λόγος τότε να πάρεις BB είναι να χρειάζεσαι το email παντού. Αλλιώς γιατί να πληρώσεις για κάτι που μπορείς να το κάνεις δωρεάν,απλά και εύκολα σε οποιαδήποτε άλλη συσκευή (wifi,internet,msn,facebook κτλ) ?
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρώτον δεν έχεις παντού wifi (αντίθετα σε ελάχιστες περιπτώσεις έχεις τσάμπα και σε ακόμα πιο λίγες έχεις όταν το χρειάζεσαι) ενώ έστω GPRS έχεις σχεδόν παντού και επιπλέον τη συμπίεση των blackberries δεν την έχει κανείς άλλος, που σημαίνει ότι και με πρόγραμμα δεδομένων των 150ΜΒ για παράδειγμα καλύπτονται άνετα οι περισσότεροι χρήστες για καθημερινό browsing, msn, facebook κλπ. Αν το ζητούμενο είναι να κάθεσαι σπίτι πχ και να μπαίνεις από το wifi σου μέσω του κινητού, τότε προφανώς δεν υπάρχει λόγος να πάρεις blackberry.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

1. Οπωσδήποτε θέλεις BIS για να έχεις υπηρεσίες DATA (email, facebook, msn etc)

2. Το λειτουργικό υποστηρίζει πρώτα δόνηση και μετά κουδούνισμα ή μόνο κουδούνισμα.. Με εφαρμογή τρίτων όμως 'στρώνει' αυτό και τα κάνεις ταυτόχρονα..

3. Φορτιστή, καλώδιο USB για Η/Υ & CD...

4. Εννοείται έχει ακουστικό! Είναι κανονικό τηλέφωνο & έχει και ανοικτή ακρόαση! :)

 

Στο 8900 είχε και δερματινη θήκη και handsfree με καλώδιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο 8900 είχε και δερματινη θήκη και handsfree με καλώδιο.

 

Ακριβώς.. Και στο 9000... Στο 8520 δεν έχει!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρώτον δεν έχεις παντού wifi (αντίθετα σε ελάχιστες περιπτώσεις έχεις τσάμπα και σε ακόμα πιο λίγες έχεις όταν το χρειάζεσαι) ενώ έστω GPRS έχεις σχεδόν παντού και επιπλέον τη συμπίεση των blackberries δεν την έχει κανείς άλλος, που σημαίνει ότι και με πρόγραμμα δεδομένων των 150ΜΒ για παράδειγμα καλύπτονται άνετα οι περισσότεροι χρήστες για καθημερινό browsing, msn, facebook κλπ. Αν το ζητούμενο είναι να κάθεσαι σπίτι πχ και να μπαίνεις από το wifi σου μέσω του κινητού, τότε προφανώς δεν υπάρχει λόγος να πάρεις blackberry.

 

Aπό το κινητό δεν μπαίνω ποτέ στο ιντερνετ μέσω του δικτύου ( 3G ή GPRS) αλλά μόνο μέσω Wi-fi γιατί έχω ήδη πολύ υψηλούς λογαριασμούς από ομιλία και μηνύματα και δεν θέλω να τους επιβαρύνω κι άλλο. Επιπλέον δεν χρειάζομαι το ιντερνετ για επαγγελματική χρήση. Μπαίνω κυρίως από free hotspots για να κοι΄ταξω τίποτα στο fb να δω καμιά είδηση που με ενδιαφέρει σε ενημερωτικά sites και να βλέπω αθλητιτικά νέα της στιγμής και αποτελέσματα αγώνων. Ακόμη το χρησιμοποιώ στο πανεπιστήμιο όταν δεν έχω μαζί μου το λάπτοπ για διαφορες υπηρεσίες του πανεπιστημίου. Οπότε δεν βλέπω τον λόγο να πληρώσω για κάτι που μπορώ να το έχω και δωρεάν.

 

Αν κατάλαβα καλά στο ΒΒ δεν μπορείς να μπεις καν στο ιντερνετ μέσω Wi-Fi αν δεν έχεις ΒΙS.

 

Ήθελα απλά ένα ΒΒ γιατί είχα ακούσει ότι ειναι πολύ εύχρηστα και έχουν καλό περιβάλλον εργασίας.Αλλά μάλλον απ ότι βλέπω δε με καλύπτουν...

 

 

Υ.Γ.Μάλλον πρέπει να περιμένω λίγο ακόμη ώστε να γίνουν πιο ανοικτά και ποιο φιλικά στον μέσο χρήστη γιατί προς τα κει είναι η τάση.

Link to comment
Share on other sites

Η κοπελά μου το έχει και όντως έχει όριο 70 και στα Ελληνικά και στα Αγγλικά! Περίεργο...

 

Πραγματικά πολύ περίεργο και φοβάμαι πως δεν υπάρχει λύση. Αν το ήξερα θα είχα πάρει το 8900. Χάνεις τα μηνύματά σου με αυτό τον τρόπο και είναι συσκευή με προσανατολισμό σε mail/sms! Ευχαριστώ για την πληροφορία, δυστυχώς επιβεβαιώνει τους φόβους μου... Απαράδεκτη ατέλεια !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις blackberry, θες απαραίτητα πακέτο data στη γραμμή σου. Το οποίο έχει πάγιο κόστος. Αυτή την επιβάρυνση θα έχεις (περίπου 10 ευρώ ανά μήνα), δεν παίζει να ξεπεράσεις τον όγκο με τη χρήση που κάνεις. Αν δε θες πακέτο data, τότε απλά ξέχνα το blackberry. Εύχρηστα με καλό περιβάλλον εργασίας είναι. Επίσης είναι ανοικτά και φιλικά στον μέσο χρήστη. Απλά δεν είναι Nokia πχ ή Samsung, είναι blackberry και λειτουργούν σαν blackberry και όχι σαν απλό κινητό τηλέφωνο. Καλώς ή κακώς, είναι άμεσα συνδεδεμένα με το BIS - η RIM βγάζει συσκευές που λέγονται Blackberry και λειτουργούν σε συνδυασμό με το blackberry πρόγραμμά της (BIS ή BES). Για τη χρήση που περιγράφεις δε βολεύουν.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ περίεργο και φοβάμαι πως δεν υπάρχει λύση. Αν το ήξερα θα είχα πάρει το 8900. Χάνεις τα μηνύματά σου με αυτό τον τρόπο και είναι συσκευή με προσανατολισμό σε mail/sms! Ευχαριστώ για την πληροφορία, δυστυχώς επιβεβαιώνει τους φόβους μου... Απαράδεκτη ατέλεια !!!

Βάλε OS5...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε OS5...

 

Αυτή μοιάζει να είναι η μόνη λύση, με υψηλό βαθμό κινδύνου βέβαια καθώς δεν είναι επίσημη έκδοση. Επίσης δεν λειτουργούν τα περισσότερα links για το OS5. Θα περιμένω μήπως και δεήσει μέσα στον Ιανουάριο να τη δώσει επίσημα, ελπίζοντας να δοθεί και για το οικονομικό μοντέλο 8520...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς επίσημα? Να την υποστηρίζουν οι Ελληνικοί πάροχοι δηλαδή? Καλό καλοκαίρι τότε!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...