Jump to content

Blackberry 8520


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή μοιάζει να είναι η μόνη λύση, με υψηλό βαθμό κινδύνου βέβαια καθώς δεν είναι επίσημη έκδοση. Επίσης δεν λειτουργούν τα περισσότερα links για το OS5. Θα περιμένω μήπως και δεήσει μέσα στον Ιανουάριο να τη δώσει επίσημα, ελπίζοντας να δοθεί και για το οικονομικό μοντέλο 8520...

 

Εγώ πέρασα την 5.0.0.411 που ανέβηκε στο Blackberry-experts και δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Γενικά σιγά σιγά αρχίσουν τα επίσημα releases από παρόχους του εξωτερικού τα οποία μπορείς να περάσεις στην συσκευή σου χωρίς φόβο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πέρασα την 5.0.0.411 που ανέβηκε στο Blackberry-experts και δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Γενικά σιγά σιγά αρχίσουν τα επίσημα releases από παρόχους του εξωτερικού τα οποία μπορείς να περάσεις στην συσκευή σου χωρίς φόβο.

 

την έβαλα κι εγώ....μια χαρά φαίνεται :worry:

22165330
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτή η Ελλαδάρα δεν παίζεται με τίποτα στην ασχετοσύνη που υπάρχει.

Μπαίνοντας στο site της vodafone gr και ψάχνοντας για τις νέες συσκευές blackerry, διαφιμίζεται το 8520 (βλ. επισυναπτόμενο) - http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=8111

Εκεί λοιπόν τα φιντάνια γράφουν πως το κινητό έχει Α-gps. (πάνω δεξιά)

 

Στα χαρακτηριστικά φυσικά, όπως και ξέρουμε όλοι που ασχολούμαστε και δεν είναι η δουλειά μας αλλά hobby, δεν υπάρχει A-gps.

 

Και διερωτόμαι για μία ακόμα φορά:

Καλά τόσο δύσκολο είναι να γράψεις τα σωστά; Για όνομα του Θεού, copy paste έιναι ρε vodafone παίδια......

 

Όλο αυτό με αφορμή έναν φίλο που με πήρε τηλέφωνο σήμερα και μου είπε:

Θα πάρω το 8520 μεγάλε, 300 ευρώ και έχει και gps....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.ολοκαίνουριος με την συσκευή, και θέλω την βοήθεια σας σε κάνα δυο απορίες.

1) τι μπορώ να κάνω για να μπορέσω να πάρω δεδομένα γενικώς από άλλο τηλέφωνο μέσω bluetooth.

Μπορώ να στείλω δεν μπορώ να λάβω.

2) ποια κωδικοποίηση χρησιμοποιώ για να βλέπω σωστά τις σελίδες στο ίντερνετ. μου τις βγάζει με ακαταλαβίστικα σύμβολα.

3)Με βολεύει πάρα πολύ το τ9 στα sms. στα χαρακτηριστικά του πριν το αγοράσω έγραφε ότι είχε. δυστυχώς δεν έχει.υπάρχει κάποια λύση για αυτό;

BlackBerry 8520 είναι το τηλέφωνο.

Σας ευχαριστω πολυ, καλο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

1. Pair με τη συσκευή

2. Με ποιον Browser?

3. Αν βάλεις OS5 έχει Ελληνικό ορθογραφικό έλεγχο.. Τ9 όχι..Δεν νομίζω να συνηθιζετα στα QWERTY

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που ακολουθώ είναι αυτή που κάνουμε σε όλα τα τηλέφωνα για να επιτύχουμε την ζεύξη των δυο συσκευών.μέσω μπλε δοντιού.αν είναι διαφορετική η διαδικασία, δεν την ξέρω. θα σου ήμουν υπόχρεος αν με ενημέρωνες.για να ακριβολογούμε η άλλη συσκευή είναι ένα νοκια Ε63, το βρίσκει κανονικά, άλλα όταν προσπαθώ να πάρω από την άλλη συσκευή βγαίνει εκτός σύνδεσης. εγώ όμως μπορώ να στείλω κανονικά.

 

Με τον Browser που είναι προεγκατεστημένος στο τηλέφωνο, δεν έχω βάλει καμία απολύτως εφαρμογή.

 

Πολύ ωραία, υπάρχει επίσημη αναβάθμιση από την εταιρία να την κατεβάσουμε; υπόψιν έχω υπολογιστή iMac 2009

και περνει την OS5 το ΒΒ 8520;

Edited by manos_1966
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που ακολουθώ είναι αυτή που κάνουμε σε όλα τα τηλέφωνα για να επιτύχουμε την ζεύξη των δυο συσκευών.μέσω μπλε δοντιού.αν είναι διαφορετική η διαδικασία, δεν την ξέρω. θα σου ήμουν υπόχρεος αν με ενημέρωνες.για να ακριβολογούμε η άλλη συσκευή είναι ένα νοκια Ε63, το βρίσκει κανονικά, άλλα όταν προσπαθώ να πάρω από την άλλη συσκευή βγαίνει εκτός σύνδεσης. εγώ όμως μπορώ να στείλω κανονικά.

 

Δες εδώ!

 

υπάρχει επίσημη αναβάθμιση από την εταιρία να την κατεβάσουμε; υπόψιν έχω υπολογιστή iMac 2009

και περνει την OS5 το ΒΒ 8520;

 

OS 5.0 υπάρχει κανονικά για το 8520 αλλά λόγω του ότι έχεις mac και τα leaked os είναι σε μορφή .exe και μόνο, θα πρέπει να πορευτείς με τα επίσημα λογισμικά του παρόχου σου τα οποία τα βρίσκει αυτόματα ο BlackBerry Desktop Manager και στα περνάει.

 

Άν θέλεις να έχεις τις τελευταίες ενημερώσεις κάθε φορά θα πρέπει η να περάσεις μέσω του bootcamp και τα windows xp στο mac σου ή να χρησιμοποιείς κάποιο άλλο pc γι αυτή τη δουλειά.

Edited by hellsangel81
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. ότι μου είπατε το έκανα. δουλεύουν όλα μια χαρά, σας ευχαριστώ. εκτός από το όταν μπαίνω στο ίντερνετ να μου δείχνει τις σελίδες με ακαταλαβίστικα σύμβολα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα.. πρίν απο μια εβδομάδα αγόρασα και εγω το 8520. πρώτη φορά πήρα ΒΒ και ομολογώ ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το μενού το οποίο είναι πολύ γρήγορο και γενικά με το design. Γενικά για τα λεφτά του είναι πολύ καλή αγορά.. :)
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την εφαρμογή blackberry maps (ή κάποιο άλλο πρόγραμμα) με εξωτερικό δέκτη gps??? (σύνδεση μέσω μπλε δοντιού φυσικά)
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά στις επιλογές του GPS έχει να επιλέξεις συσκευή, άρα λογικά θα γίνεται...
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά στις επιλογές του GPS έχει να επιλέξεις συσκευή, άρα λογικά θα γίνεται...

 

1.Το λέω γιατί θα μου ξεμείνει το nokia gps από το nokia e61i που χρησιμοποιούσα μαζί με το κινητό μου.

2. Το 8530 έχει και gps αλλά θα έρθει Ελλάδα ή είναι μόνο Αμέρικα;

Edited by KofoE
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πως όχι.. Νομίζω πως το 8520 είναι η GSM συσκευή της σειράς 85xx και το 8530 είνα για CDMA.
Link to comment
Share on other sites

Το 8530 δεν θα έρθει στην ελλάδα, ότι βλέπεις ΧΧ30, ΧΧ50 δεν είναι για Ευρώπη. Μπορεί να παίζουν αλλά δεν τα φέρνουν οι πάροχοι. To 8530 δεν έχει GPS, και για το 8520 το ίδιο λέγανε γιατί έχει τα BlackBerry Maps και μπορείς να βάλεις με εξωτερικό δέκτη. Διαφημιστικά tricks βλέπεις...!
Link to comment
Share on other sites

Το 8530 έχει κανονικά GPS.. Για το 8520 καλά τα λες ότι έλεγαν πως είχε και τελικά δεν έχει...
Link to comment
Share on other sites

Ok, στο c r a c k berry πάντως που κοίταξα μόνο μπαίνανε με το blackstar navigation. Ίσως να μην το ψαξα και πολύ καλά :) Edited by hellsangel81
Link to comment
Share on other sites

γεια σας σκεφτομαι να αγορασω το bb8520 απο αγγλια θα μπορεσω να κανω registered την συσκευη σε ελληνικο δικτυο- vodafone επισης υπαρχει τροπος να γινει πλοηγηση με το 8520

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι sim locked μπορείς κανονικά. Για να βεβαιωθείς αν είναι sim locked (αν δεν ξέρει αυτός που στο πουλάει) μπορείς να πας ή να του ζητήσεις να πάει options-advanced-sim card και να πληκρολογήσεις mepd. Εκεί θα δείς αν είναι locked η όχι.

 

GPS παίρνει με εξωτερικό δέκτη. Απλά πρέπει να ψάξεις στο νετ για κάποιον συμβατό ή κάποιον που προτείνουν άλλοι χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι χθές, δεν θα εμφανιζόταν ποτέ καθώς η RIM δεν είχε εντάξει το 8520 στις συμβατές με το os 5.0 συσκευές. Σήμερα όμως επέστρεψε με νέα ανακοίνωση που ανατρέπει τα μέχρι χθές δεδομένα.

 

Τώρα που έχει πάρει το os 5.0 το πράσινο φώς για το 8520 δεν θα καθυστερήσει να κάνει την εμφάνιση του να το πρώτο επίσημο release.

Edited by hellsangel81
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει .411 σε leaked, και αφού πλέον συμπεριέλαβε και η RIM, επίσημα πλέον, το 8520 στη λίστα με τα συμβατά μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει .411 σε leaked, και αφού πλέον συμπεριέλαβε και η RIM, επίσημα πλέον, το 8520 στη λίστα με τα συμβατά μπορείς να την κατεβάσεις από εδώ...

 

Το λίνκ δεν λειτουργεί!

 

http://www.megaupload.com/?d=A3JH0XXG

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, έχω βάλει την 4.6.1.320.και από την στιγμή που την έβαλα, σε λιγότερες από 10 ώρες έφαγε το 60% της μπαταρίας.μου άλλαξαν τα έξεις εικονίδια πριν έγραφε wind και Qtelecom. και τώρα γράφει Wind με κεφαλαία.τα αρχικά του gprs έχουν γινει κεφαλαία. και δίπλα στην ένδειξη τις μπαταρίας αναβοσβήνει ένα τόξο. φαντάζομαι πρέπει να έχει σχέση με Αποστόλη και λήψη δεδομένων, ίσως να είναι αυτή η αίτια που μου ξελίγωσε την μπαταρία.

Σημειωτέον ότι δεν μπαίνω στο ίντερνετ, δεν έχω πακέτο δεδομένων. μια Κάρτα τις Q εχω προς το παρών, μέχρι να ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός μου στην Vod. και δεν έχω πειράξει καμία ρύθμιση.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, έχω βάλει την 4.6.1.320.και από την στιγμή που την έβαλα, σε λιγότερες από 10 ώρες έφαγε το 60% της μπαταρίας.μου άλλαξαν τα έξεις εικονίδια πριν έγραφε wind και Qtelecom. και τώρα γράφει Wind με κεφαλαία.τα αρχικά του gprs έχουν γινει κεφαλαία. και δίπλα στην ένδειξη τις μπαταρίας αναβοσβήνει ένα τόξο. φαντάζομαι πρέπει να έχει σχέση με Αποστόλη και λήψη δεδομένων, ίσως να είναι αυτή η αίτια που μου ξελίγωσε την μπαταρία.

Σημειωτέον ότι δεν μπαίνω στο ίντερνετ, δεν έχω πακέτο δεδομένων. μια Κάρτα τις Q εχω προς το παρών, μέχρι να ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός μου στην Vod. και δεν έχω πειράξει καμία ρύθμιση.

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Για να γίνει το GPRS κεφαλαία και να αναβοσβήνει το βελάκι, σημαίνει ότι έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία BIS.Βέβαια αυτό είναι αδύνατο να έχει γίνει σύμφωνα με την περιγραφή σου(με κάρτα Q).Κάνε ένα battery pull.Μπορεί να είναι κάποια δυσλειτουργία από το νέο OS που πέρασες...

 

Edit:Να ρωτήσω και κάτι άλλο ρε παίδες γιατί πάει πολύς καιρός που είχα σετάρει το 8820 και δεν θυμάμαι.Θέλω συγκεκριμένα για το Gmail να λαμβάνω και τα απεσταλμένα.Δηλαδή μόλις στείλω το μήνυμα απο το pc να το βλέπω και στα εισερχόμενα το bb.Αυτό γίνεται και στο 8820 και στο storm που είχα.Στο 8520 δεν τα βλέπω και δεν μπορώ να θυμηθώ/βρώ την κατάλληλη ρύθμιση...Τhanks

Edited by dkampi
:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία δεκαριά μέρες θα έχω ενεργοποιήσει την Κάρτα BIS από την bodafone,αλλά το θέμα είναι ότι την μπαταρία την ξεφτιλίζει σε μερικές ώρες μέσα όταν αναβοσβήνει το βελάκι. μπορώ να ενεργοποιώ η να απενεργοποιώ κατά βούληση την επιλογή αυτή? για να μην ψάχνω πρίζα κάθε μέρα;αν ναι, πως θα το κάνω; ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...