Jump to content

Blackberry 8520


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω και εγώ ακόμα 1 ερώτηση?

 

Αν δεν έχω το BIS μπορώ να χρησιμοποιήσω τα PIN messages? και αν ναι πως γίνεται η χρέωση ?

 

ευχαριστώ!

 

όχι....χρειάζεσαι ΒΒ data plan

22165330
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω εδω κ 2 ημερες το bb8520.Ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την συσκευη και απο τις δυνατοτητες που εχει. Εγκατεστησα το OS5 χωρις προβληματα και ολα καλα...Θα ηθελα να ρωτησω ομως το εξης, υπαρχει δυνατοτητα στα mail και sta sms να εμφανιζονται σε φακελους, οπως εισερχομενα, απεστλμενα, εξερχομενα?? κ μπορει επισης να κλειδωνουν με καποιο τροπο να μην ανοιγουν δλδ?για πονηρα ματια χαχαχα

 

1) οχι

 

2)οχι με τις default δυνατοτητες του blackberry. Ισως με καποιο application

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.

Έχω βάλει το OS 5.0 και δε βρίσκω κανένα θέμα.

Απεναντίας, έχω περάσει στην αδερφή μου, στο Bold 9000, με λογισμικό 4.7 ή 4.6, δε θυμάμαι τι, ένα θέμα καταπληκτικό και θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να το βάλω στο Curve μου, αν του βάλω το 4.7, μη κάνω downgrade τσάμπα.

Μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει; Το θέμα είναι το NewAge.

Link to comment
Share on other sites

Τα 9000 και 8520 εχουνε διαφορετικο μεγεθος και αναλυση οθονης. Για να βαλεις ενα θεμα στο 8520 πρεπει να κοιταξεις στο ιντερνετ αν υπάρχει το συγκεκριμενο θεμα για αυτη τη συσκευη. Αν υπάρχει πολυ πιθανον να υποστηριζει και το OS 5

 

Θελει λιγο ψαξιμο. Παντως γνωμη μου να μην κανεις downgrade σε κινητα μονο και μονο για να παιξει ενα θεμα. Αλλωστε καθε μερα βγαινουνε πολλα νεα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας και πάλι!

 

Μόλις πήρα το 8520 και είμαι πολύ ενθουσιασμένη!

 

Μού είπαν πως η πρωτη φόρτιση της μπαταρίας θέλει 10 ώρες, να υποθέσω πως καλύτερα θα είναι να έχω κλειστή τη συσκευή? δεν μπόρεσα να βρω καμιά πληροφορία στα... bookλετάκια!

Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

Απλά φόρτισέ το μέχρι να γεμίσει (δε χρειάζεται 10 ώρες) με κλειστή τη συσκευή κατά προτίμηση, όχι για τη μπαταρία, αλλά επειδή τα blackberry συμπεριφέρονται καλύτερα στην κατανάλωση μετά από φόρτιση με σβηστή συσκευή.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι!

 

Μόλις πήρα το 8520 και είμαι πολύ ενθουσιασμένη!

 

Μού είπαν πως η πρωτη φόρτιση της μπαταρίας θέλει 10 ώρες, να υποθέσω πως καλύτερα θα είναι να έχω κλειστή τη συσκευή? δεν μπόρεσα να βρω καμιά πληροφορία στα... bookλετάκια!

 

Σωστα τα λεει ο Thief οσο αφορα τις 2-3 πρωτες φορτισεις. Μετα ομως δεν χρειαζεται να κλεινεις τη συσεκευη. Οι 2 κανονες που σου προτεινω για τη συνεχεια ειναι

 

1)Να το φορτιζεις παντα απο τον φορτιστη του και οχι απο το usb καλωδιο που εχεις για να συνδεεται με υπολογιστη

 

2)Οταν τελειωνει η φορτιση και εξαφανιζεται ο κεραυνος απο το σηματακι της μπαταριας στην οθονη, να το αφηνεις ακομα μιση ωρα αν μπορεις. Ετσι θα εχεις πραγματικα πληρη φορτιση

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 5.0 και, πολλές φορές, όταν πατώ το Mute Button για να ξεκλειδώσει το πληκτρολόγιο, ανοίγουν τα Media. Τι στο διάολο πρέπει να πατώ, δηλαδή, για να ξεκλειδώνει το κινητό απλά;
Link to comment
Share on other sites

ringo7213, να'σαι καλά! :)

 

(θα σας πρήξω λίγο ακόμα με μερικές απορίες...)

 

Όσον αφορά τον Browser, επειδή θέλω να χρησιμοποιώ free wifi όπου διατίθεται επέλεξα να χρησιμοποιεί "Hot Stop Browser" και όχι το Vodafone Live που ήταν default. Δεν πιστεύω να χρεώνομαι έτσι, σωστά;

 

και κάτι τελευταίo: πως βάζουμε τόνο οεο??

 

τα manual είναι οικτρά...

Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο ringo, ξέχασα να πω ότι το κάνεις μόνο για την αρχή (επίσης για όταν το αναβαθμίσεις ώστε να αποφύγεις battery effect). Ωστόσο αυτό για το καλώδιο USB δεν ισχύει, παρά μόνο αν το ζητούμενο είναι η ταχύτητα φόρτισης. Quote-άρω παλαιότερο μήνυμά μου στο θέμα του 9500:

 

Η τάση του φορτιστή και της USB είναι κοινή, 5V. Απλά ο φορτιστής δίνει 700mA ενώ η USB 500mA ένταση ρεύματος, γι'αυτό και φορτίζει πιο αργά στον υπολογιστή. Το θέμα είναι όμως ότι τελικά δεν είναι και μεγάλη η διαφορά για μια πλήρη φόρτιση, γιατί με πιο χαμηλή ένταση ολοκληρώνει τη φόρτιση γρηγορότερα, πχ με τον φορτιστή χρειάζεται περισσότερη ώρα να πάει από το 95% στο 100% η ένδειξη παρά με το USB. Αυτά πάντα για μια "καθαρή" USB, όχι για hubs κλπ που τρώνε άλλες συσκευές το ρεύμα. Και φυσικά για κάποιον που βιάζεται πολύ και θέλει απλά να φορτίσει εν μέρει το κινητό του χωρίς να τον ενδιαφέρει το 100%, προτιμότερος είναι ο φορτιστής.

 

Επιπλέον η χαμηλότερη ένταση της USB θεωρητικά είναι και προτιμότερη, αφού δρα θετικά στη διάρκεια ζωής και στην απόδοση της μπαταρίας. Επίσης μύθος είναι και το θέμα της πρώτης φόρτισης και της μεθόδου πλήρους αποφόρτισης ("άστο να βγάλει μήνυμα χαμηλής μπαταρίας και μετά φόρτισέ το"), αφού οι μπαταρίες λιθίου αντιδρούν καλύτερα στις συχνές επαναφορτίσεις χωρίς να έχουν αδειάσει παρά στις πιο αραιές όταν βρίσκονται σε χαμηλή στάθμη, με δεδομένη βέβαια και την έλλειψη του φαινομένου "μνήμης" που είχαν παλιά οι νικελίου και καταστρέφονταν αν δεν αδειάζαν τελείως πριν τη φόρτιση.

 

Ένα ενδιαφέρον άρθρο θα βρείτε εδώ:

http://www.batteryuniversity.com/partone-12.htm

που λύνει αρκετές απορίες.

 

Βέβαια στην πράξη, τα κινητά πλέον τα κρατάμε τόσο λίγο καιρό που δεν προλαβαίνουν να φανούν οι συνέπειες της κακής χρήσης της μπαταρίας. Οπότε ίσως δεν υπάρχει λόγος να αγχωνόμαστε για το πότε/πώς θα το φορτίσουμε.

 

 

 

 

Crazy_Heart, δεν έχεις υπηρεσία BIS; Στα options του Browser το έβαλες αυτό; Δεν έχεις Internet Browser επιλογή;

 

Για τόνο, κρατάς πατημένο το πλήκτρο του γράμματος που θες να τονίσεις και κινείς το trackpad πάνω/κάτω μέχρι τον επιθυμητό τονισμό.

Edited by thief

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Απλά φόρτισέ το μέχρι να γεμίσει (δε χρειάζεται 10 ώρες) με κλειστή τη συσκευή κατά προτίμηση, όχι για τη μπαταρία, αλλά επειδή τα blackberry συμπεριφέρονται καλύτερα στην κατανάλωση μετά από φόρτιση με σβηστή συσκευή.

 

interesting, δεν το ήξερα

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Επισης να εχετε το νου σας να μην αφηνετε ποτε το bb να σβηνει τελειως. Παντα να το φορτιζετε προτου τελειωσει η μπαταρια

 

Thief πολυ ενδιαφερον το αρθρο για το USB. Thanks

 

Απλως να αναφερω οτι ενω σε γενικες γραμμες εχω φορτισει bb με usb, εχω πετυχει 2 λαπτοπς που οταν το δοκιμασα μου εβγαλε μηνυμα to bb που ελεγε στο περιπου <<Αν και εχετε συνδεσει το bb για φορτιση, ισως να μην πετυχει, διοτι ορισμενες USB θυρες λαπτοπ, δεν εχουν την απαιτουμενη δυναμη φορτισης>>

Link to comment
Share on other sites

Σας ξαναενοχλώ ! :O

 

Στα SMS έχω όριο μόνο 70 χαρακτήρες, είτε είναι Ελληνικά είτε Αγγλικά!

Στα SMS Options δοκίμασα και το UCS2 data coding και το 7 bit, αλλά πάλι παραμένει στους 70 χαρακτήρες.

 

Έχει κανείς καμια ιδέα τι να κάνω?

 

ευχαριστώ!

Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

Σας ξαναενοχλώ ! :O

 

Στα SMS έχω όριο μόνο 70 χαρακτήρες, είτε είναι Ελληνικά είτε Αγγλικά!

Στα SMS Options δοκίμασα και το UCS2 data coding και το 7 bit, αλλά πάλι παραμένει στους 70 χαρακτήρες.

 

Έχει κανείς καμια ιδέα τι να κάνω?

 

ευχαριστώ!

 

Ποιό OS τρέχεις?Πιθανών να χρειάζεσαι update..

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά παλιά η έκδοσή σου με άσχημη υποστήριξη ελληνικών (περιορισμένοι χαρακτήρες sms, έλλειψη ελληνικού μενού). Κατέβασε μια τελευταία έκδοση από εδώ (δεν έχει σημασία αν έχεις Wind ή άλλο πάροχο, απλά κατέβασε το αρχείο και ακολούθα τις οδηγίες που θα βρεις στο blackberry FAQ που έχουμε). Αν χρειστείς βοήθεια σε κάτι, πες μας.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

thanks thief.

 

μετά από αρκετό μπέρδεμα (γιατί δεν έχω data plan) τελικά τα κατάφερα (Μη με ρωτάτε πως ούτε και εγώ το κατάλαβα) και οκ τώρα τα sms έχουν όριο 160 χαρακτήρες!

 

Μού φαίνεται πως το προηγούμενο OS ήταν καλύτερο πάντως! :p

 

και πού πήγε το κουμπάκι για το κλείδωμα πληκτρολογίου οεο??

 

ευχαριστώ πολύ!!

Edited by thief
Συνεχόμενα μηνύματα - μπορείς να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

Όχι, το προηγούμενο δεν ήταν σε τίποτα καλύτερο. Ιδέα σου είναι ή απλά το είχες συνηθίσει πολύ :)

 

Το κουμπάκι πάει... Δεν υπάρχει πια στις νέες εκδόσεις...

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

χεχε ναι οκ, ανακάλυψα κάποια υπερ του :)

 

έκανα βέβαια το λάθος στην αρχή να βάλω Ελληνικά και στο OS και δεν μπορούσα να καταλάβω τίποτα στις ρυθμίσεις :lol::lol:

 

βρήκα πως αν βάλεις device password ξαναεμφανίζεται το κουμπάκι για κλείδωμα πληκτρολογίου, απλά τώρα πρέπει να γραφεις το Password για να το ξεκλειδώσεις. Επίσης το κλείδωμα γίνεται αν πατήσουμε για 2-3 δευτερόλεπτα το κουμπί mute που βρίσκεται στο πάνω μέρος της συσκευής!

 

ευχαριστώ και πάλι thief!

Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

απέκτησα κι εγώ πριν λίγες μέρες ένα bb8520. το συνήθισα αμέσως και έχω ενθουσιαστεί με τις δυνατότητές του :happy:

έχω όμως ένα προβληματάκι: όταν πληκτρολογώ σχεδόν οπουδήποτε (και σε sms, και στο memopad) στα ελληνικά, μου κάνει autocorrect μερικές λέξεις. Ας πούμε αν πληκτρολογήσω "για" και space αυτόματα εμφανίζεται "που (για πού)" ή αν πληκτρολογήσω "το" εμφανίζεται "καιρό (τον καιρό)" και έχω μπερδευτεί τελείως.

Πώς μπορεί να διορθωθεί κάτι τέτοιο;

ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Εαν αγοράσω το κινητό απο Λονδίνο, υπάρχει περίπτωση να είναι κλειδωμένο σε δίκτυο;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...