Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To να τα εγκαταστήσεις σε δεύτερο σύστημα είναι παράνομο, είναι για χρήση μόνο σε έναν υπολογιστή. Από κει και πέρα, αν εννοείς ότι θα τα καταργήσεις από το λάπτοπ, τα dell συνήθως είναι OEM activated και ίσως να μη μπορείς να τα ενεργοποιήσεις σε άλλο σύστημα, γιατί λείπει το id από το bios.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To να τα εγκαταστήσεις σε δεύτερο σύστημα είναι παράνομο, είναι για χρήση μόνο σε έναν υπολογιστή. Από κει και πέρα, αν εννοείς ότι θα τα καταργήσεις από το λάπτοπ, τα dell συνήθως είναι OEM activated και ίσως να μη μπορείς να τα ενεργοποιήσεις σε άλλο σύστημα, γιατί λείπει το id από το bios.

 

Κοίτα ποιος μιλάει! Ο "Κλέφτης" moderator :lol:

 

Πέρα απ'την πλάκα, εκτός του ότι είναι παράνομο, δε θα μπορέσουν να ενεργοποιηθούν νομίζω ούτε τηλεφωνικά. Για αυτόματη ενεργοποίηση δεν το συζητάμε. Εκτός αυτού όμως, όταν θα πρέπει να περαστεί το Product key δε θα το αναγνωρίζει ως σωστό και δε θα προχωράει στην εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε τηλεφωνικα θα μπορεσει να τα ενεργοποιησει, ειναι Volume License, γινοται authenticated μεσω των IDs του BIOS οπως ειπωθηκε, και ειναι φυσικα και παρανομο, εισαι τοσο νομιμος κανοντας κατι τετοιο οσο και να κατεβασεις την οποιαδηποτε πειρατικη εκδοση windows απο το internet.. και η δοκιμη ειναι ευκολο να γινει, κατεβαζεις ενα οποιδηποτε vrtualizer πχ virtualbox .. αν γινουν authenticate στο virtualized environment ( που δεν θα γινουν ), μπορουν να γινουν και σε οποιδηποτε αλλο pc.
Link to comment
Share on other sites

Ή κρατάς τα Win 7 Starter στο Dell, εγκαθιστάς τα Starter στον άλλο υπολογιστή από το cd που έχεις χωρίς Product Key και τα ' ενεργοποιείς '...

 

Ερώτηση: Εγώ στο netbook έχω Win 7 Starter Vaio Edition (:p) και δεν έχω recovery cd ούτε cd driver.. Αν πάθουν κάτι, κατεβάσω την Starter έκδοση (την απλή) δεν θα μπορέσω να την ενεργοποιήσω με το Product Key της Sony ;;; :confused:

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Ή κρατάς τα Win 7 Starter στο Dell, εγκαθιστάς τα Starter στον άλλο υπολογιστή από το cd που έχεις χωρίς Product Key και τα ' ενεργοποιείς '...

 

Ερώτηση: Εγώ στο netbook έχω Win 7 Starter Vaio Edition (:p) και δεν έχω recovery cd ούτε cd driver.. Αν πάθουν κάτι, κατεβάσω την Starter έκδοση (την απλή) δεν θα μπορέσω να την ενεργοποιήσω με το Product Key της Sony ;;; :confused:

Έχω και εγώ ένα λάπτοπ vaio σχετικά καινούργιο με i3 επεξεργαστή.Όταν το πήρα δεν έτρεχε καλά τις εφαρμογές μου οπότε πήρα από την σχολή αυθεντικό key για w7ultimate και έκανα ενα καθαρό φορμάτ χωρίς απολύτως τίποτα.Και εγώ δεν είχα ούτε backup ούτε restore files και πιστευω ότι δεν βοηθάνε στην προκειμενη περίπτωση γιατί επαναφέρει και κάθε είδους προγραμματάκι που είχαν την φαίνη ιδέα να χώσουν στο σύστημα οι κατασκευαστές.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχεις ένα licence key από το λάπτοπ σου, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να εγκαταστήσεις νόμιμα μια "καθαρή" έκδοση των 7 και να μην πάει χαμένο. Δηλαδή αν το key σου είναι για home premium, μπορείς να το βάλεις σε μια home premium έκδοση των 7 και να ενεργοποιηθεί κανονικά, με κανονική εγκατάσταση και χωρίς τα έξτρα του κατασκευαστή που (συνήθως) βαραίνουν το σύστημα.

 

Επίσης τα κλειδιά είναι κοινά για 32-64 μπιτ έκδοση.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι ισχύει αυτό που γράφει ο Sauber για τα λειτουργικά που έρχονται μαζί με τα μηχανήματα. Πρόκειται για volume licenses και το λογικό είναι ότι δεν μπορείς να τα εγκαταστήσεις σε άλλο μηχάνημα, ούτε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το key με άλλο setup.
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις την απόλυτα αντίστοιχη έκδοση, δεν έχεις πρόβλημα. Τουλάχιστον τον τελευταίο μήνα δεν υπήρξε κανένα απολύτως πρόβλημα με ένα Dell, ένα HP και ένα Acer. Ενεργοποιήθηκαν και τα τρία κανονικά. Απλά στο ένα απέτυχε η αυτόματη online ενεργοποίηση και απλά χρειάστηκε να ξαναδώσω το key μέσα από τα windows και να κάνω χειροκίνητα online activation.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις την απόλυτα αντίστοιχη έκδοση, δεν έχεις πρόβλημα. Τουλάχιστον τον τελευταίο μήνα δεν υπήρξε κανένα απολύτως πρόβλημα με ένα Dell, ένα HP και ένα Acer. Ενεργοποιήθηκαν και τα τρία κανονικά. Απλά στο ένα απέτυχε η αυτόματη online ενεργοποίηση και απλά χρειάστηκε να ξαναδώσω το key μέσα από τα windows και να κάνω χειροκίνητα online activation.

 

Ισως να ειχανε κοινα/παρεμφερες ευρος BIOS IDs.. παντως σε συστημα με κοινη μητρικη χωρις volume license IDs δεν γινεται..

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι που με προβληματίζει καιρό, στα windows xp είχα ένα φάκελο με φωτογραφίες και για να μην ψάχνω ποια είναι ποια, γυριζα στην προβολή μικρογραφιας και είμουν οκ. Στα windows 7 starter όταν επιλέγω μικρογραφίες δεν μου τις εμφανιζει γιατι;
Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι που με προβληματίζει καιρό, στα windows xp είχα ένα φάκελο με φωτογραφίες και για να μην ψάχνω ποια είναι ποια, γυριζα στην προβολή μικρογραφιας και είμουν οκ. Στα windows 7 starter όταν επιλέγω μικρογραφίες δεν μου τις εμφανιζει γιατι;

 

Για δοκίμασε αυτό: Tools->Folder Options (ή Organize->Folder and Search Options)->View και ξετικάρισε το "Always show icons, never thumbnails".

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε αυτό: Tools->Folder Options (ή Organize->Folder and Search Options)->View και ξετικάρισε το "Always show icons, never thumbnails".

 

Thanks φίλε θα το δοκιμάσω σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Thanks φίλε θα το δοκιμάσω σπίτι

 

Αν δεν σου λειτουργήσει αυτό, δοκίμασε να σβήσεις την cache των μικρογραφιών. Πας Start->All programs->Accessories->System Tools->Disk Cleanup, επιλέγεις τον δίσκο με τα Windows και μετά τικάρεις μόνο το Thumbnails και πατάς ΟΚ.

 

Αν δεν λειτουργούν και πάλι, κάνε κι ένα restart μετά από αυτό.

 

Αν τίποτα από αυτά δεν λειτουργήσει, εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να ειχανε κοινα/παρεμφερες ευρος BIOS IDs.. παντως σε συστημα με κοινη μητρικη χωρις volume license IDs δεν γινεται..

 

Παιδιά μιλάω πάντα για εγκατάσταση στον ίδιο υπολογιστή που έχει το key, όχι σε άλλον. Δηλαδή σε λάπτοπ Sony για παράδειγμα που έρχεται με Home Premium 32bit και με όλες τις εφαρμογές της Sony εγκατεστημένες, μπορεί κάποιος να περάσει Home Premium (32 ή 64) από "καθαρή" έκδοση της microsoft χωρίς τα προεγκατεστημένα και με το αυθεντικό κλειδί του συγκεκριμένου λάπτοπ. Το ξεκαθαρίζω γιατί είδα ότι είναι λίγο μπερδεμένο όπως το είπα πριν.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιλάω πάντα για εγκατάσταση στον ίδιο υπολογιστή που έχει το key, όχι σε άλλον. Δηλαδή σε λάπτοπ Sony για παράδειγμα που έρχεται με Home Premium 32bit και με όλες τις εφαρμογές της Sony εγκατεστημένες, μπορεί κάποιος να περάσει Home Premium (32 ή 64) από "καθαρή" έκδοση της microsoft χωρίς τα προεγκατεστημένα και με το αυθεντικό κλειδί του συγκεκριμένου λάπτοπ. Το ξεκαθαρίζω γιατί είδα ότι είναι λίγο μπερδεμένο όπως το είπα πριν.

Αυτονόητο νομίζω πως είναι.:rolleyes:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιλάω πάντα για εγκατάσταση στον ίδιο υπολογιστή που έχει το key, όχι σε άλλον. Δηλαδή σε λάπτοπ Sony για παράδειγμα που έρχεται με Home Premium 32bit και με όλες τις εφαρμογές της Sony εγκατεστημένες, μπορεί κάποιος να περάσει Home Premium (32 ή 64) από "καθαρή" έκδοση της microsoft χωρίς τα προεγκατεστημένα και με το αυθεντικό κλειδί του συγκεκριμένου λάπτοπ. Το ξεκαθαρίζω γιατί είδα ότι είναι λίγο μπερδεμένο όπως το είπα πριν.

 

Μα αυτο ακριβως ειναι το volume license... το BIOS εχει ενα πινακα με ενα ευρος license keys τα οποια ειναι valid για τον συγκεκριμενο OEM ( sony, hp κλπ ) .. το OS αντιστοιχως εχει καποιο συστημα validation μεσω αυτων των keys.. ενδεχεται να εξαρταται πληρως απο το BIOS, δηλαδη η volume lisense distribution των windows να ειναι η ιδια για ολους τους OEM, που σημαινει οτι τo validation συστημα ειναι παρομοιo σε ολους τους ΟΕΜ, που σημαινει οτι μπορεις να παρεις ενα distribution που σου δωθηκε απο οποιονδηποτε ΟΕΜ και να το εγκαταστησεις σε οποιοδηποτε ΟΕΜ συστημα με valid keys στο BIOS.

 

*EDIT* τωρα ξαναδιαβασα τι εγραψες.. εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις καμια προ-χακαρισμενη windows 7 εκδοση ( που βαλεις η δεν βαλεις η βαλεις λαθος serial, δεν παιζει ρολο );

Edited by Sauber
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αγορασω τα win7 αλλα εχω 3 υπολογιστες, θα μπορω να τα βαλω σε ολους?

μηπως θα δημιουργηθει προβλημα με την αδεια χρησης?

Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράσεις μία άδεια, θα μπορείς να τα εγκαταστήσεις σε ένα μηχάνημα μόνο.
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αγορασω τα win7 αλλα εχω 3 υπολογιστες, θα μπορω να τα βαλω σε ολους?

μηπως θα δημιουργηθει προβλημα με την αδεια χρησης?

 

Αν το hardware των τριων υπολογιστων ειναι αρκετα ομοιο ( πχ παρομοιο chipset ), ενδεχεται και να μην εχεις μεγαλο προβλημα .. τα windows φτιαχουν ενα προφιλ καθε υπολογιστη που γινεται authenticated βασει του Hardware ( BIOS serial, cpu, chipset κλπ κλπ ).. αλλα επειδη στα pc μπορεις να κανεις αναβαθμιση επιτρεπουν καποιο αριθμο αλλαγων στο hardware.. εγω θα σου προτεινα να κανεις εγκατασταση σε καθε εναν απο τους τρεις υπολογιστες, και μολις σεταρεις τον καθε υπολογιστη οπως θες, βαλεις ολα τα βασικα προγραμματα και settings, να παρεις ενα image του σκληρου απο καθε εναν απο τους τρεις υπολογιστες, πχ με το acronis true image, και οταν θες να κανεις format, απλα να επαναφερεις αυτο το Image για καθε υπολογιστη ( που θα τα εχεις φυλαγμενα, backup κλπ ) .. αυτο για να μειωσεις τις προσπαθειες authenticate απο τρεις διαφορετικους υπολογιστες στο μελλον, γιατι καποια στιγμη θα ξεπερασεις τον αριθμο που σε αφηνει να κανεις authenticate μετα απο αλλαγη hardware, και μετα γινεται το authenticate μονο τηλεφωνικα, η ακομα μπορει να πρεπει να μιλησεις με υπαλληλο της MS κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Aνάλογα το PC και ανάλογα τις απαιτήσεις. Το "άλλο αργότερα" απέχει κάποια χρόνια, αν μιλάμε για microsoft. 70-80 κοστίζουν τα 7;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Τα Windows 7 κατά τη γνώμη μου είναι το καλύτερο λειτουργικό που έχει βγάλει η M$ μέχρι τώρα, οπότε ναι, αγόρασέ τα.
Link to comment
Share on other sites

το ερωτημα ειναι αξιζει να δωσω τα 70-80 ευρω για να περασω τα win στο pc... ή να μεινω με τα xp sp3 και να περιμενω κατι αλλο αργοτερα????

Θεωρώ ότι από τη στιγμή που το PC σου μπορεί να σηκώσει τα 7, προχώρα το χαλαρά. Για να καταλάβεις, στο desktop έχω τα XP SP3 τα οποία δεν αλλάζω γιατί δεν μπορώ να σηκώσω τα 7 ενώ στo laptop έχω τα Vista Ultimate 32-bit και ψάχνομαι τώρα να βάλω τα 7 Ultimate 64-bit αλλά έχω το δείλημμα, να τα πάρω αυθεντικά ή να ψάξω για τίποτα πειρατικό;:worry:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τα 7αρια μου μου παρουσίασαν το εξής. Μόλις άνοιξε ο υπολογιστής εμφανίστηκε ένα παράθυρο διαλόγου από το πουθενά που έλεγε ότι τα windows δεν είναι γνήσια. Το λειτουργικό όμως είναι γνήσιο αγορασμένο μαζί με τον υπολογιστή που τα φοράει και δεν το έχω δώσει πουθενά. Έχουν ενεργοποιηθεί με το σειριακό που γράφει από κάτω το laptop. Μετά από πολλές επανεκκινήσεις το πρόβλημα παρέμενε ώσπου μπήκα οικοιοθελώς στην σελίδα της microsoft για χειροκίνητο έλεγχο γνησιότητος τον οποίο και το λειτουργικό πέρασε με επιτυχία.

 

Από εκείνη τη στιγμή όλα φαίνονται κανονικά όπως πριν. Το ίδιο πράγμα μου συνέβει και στο σταθερό που φορά επίσης γνήσια windows vista. Που μπορεί να οφείλεται αυτό? Υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει ξανά πρόβλημα?

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τα 7αρια μου μου παρουσίασαν το εξής. Μόλις άνοιξε ο υπολογιστής εμφανίστηκε ένα παράθυρο διαλόγου από το πουθενά που έλεγε ότι τα windows δεν είναι γνήσια. Το λειτουργικό όμως είναι γνήσιο αγορασμένο μαζί με τον υπολογιστή που τα φοράει και δεν το έχω δώσει πουθενά. Έχουν ενεργοποιηθεί με το σειριακό που γράφει από κάτω το laptop. Μετά από πολλές επανεκκινήσεις το πρόβλημα παρέμενε ώσπου μπήκα οικοιοθελώς στην σελίδα της microsoft για χειροκίνητο έλεγχο γνησιότητος τον οποίο και το λειτουργικό πέρασε με επιτυχία.

 

Από εκείνη τη στιγμή όλα φαίνονται κανονικά όπως πριν. Το ίδιο πράγμα μου συνέβει και στο σταθερό που φορά επίσης γνήσια windows vista. Που μπορεί να οφείλεται αυτό? Υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει ξανά πρόβλημα?

 

Ε, κολλανε και τα authentication κλπ @@ριες της μικρομαλακης καμια φορα.. μην αγχωνεσαι, αμα στο βγαζει θα κανεις χειροκινητα ελεγχο γνησιοτητας.. ισως να εκανες update προσφατα, υπαρχει ενα update σχετικα με το WGA, ισως αυτο να εκανε τη ζημια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...